r Belangen der Werkzoekende Jeugd. Hoe zij behartigd worden. Bij onze Dagelijksche Rondwandeling. Het a.s. Vorstelijk Huwelijksfeest. VRAAGT EEN ADRES. Bazar op Elswout. Woningbouw te Vogelenzang. Belangrijke opdracht. iPfcw blReeds eerder mochten wij wijzen op den nuttigen arbeid, die de Commissie ter behartiging Van de belangen der Werkzoekende Jeugd in de gemeente Bloemendaal, verricht. Het is juist in den geest van het streven der Regeering en de betrokken overheidsorganen, aldus zeide ons de voorzitter der Commissie, de heer K. Tinholt, tot wien wij ons dezer dagen om inlichtingen over den arbeid der Commissie wendden, dat wij die jongens en meisjes, die niet in de gelegenheid zijn arbeid te vinden en ge dwongen worden hun jonge leven in werkloosheid door te brengen, met al de schadelijke gevolgen van dien, trachten aan passenden arbeid te helpen. Het gemis van arbeid naar den aard en de ver langens, de dringende behoefte bij zoovelen der jongeren aan productieven arbeid met vooruit zicht op een toekomstige bestaansmogelijkheid, is nog steeds nijpend. Er is gezocht naar een middel om iets voor de jeugdige werkloozen te doen, teneinde hen vóór alles te onttrekken aan de demoraliseerende invloeden, waaraan ieder en vooral de jeugdige mensch bloot staat, die den tijd moet zoek brengen in ledigheid of met werk zaamheden, die in geen enkel opzicht de belang stelling hebben of enkel soms als tijdverdrijf worden beschouwd, en dan al te vaak ten koste van de bekwaamheid, die noodig is voor een bestaan. Het was geen gemakkelijke taak, die de Com missie, voortgesproten uit de Bloemendaalsche burgerij, op zich nam. Zij wilde zich niet alleen uitsluitend bepalen tot de meer jongere krachten, d.w.z. tot hen. die zich voor het verkrijgen eener bestaansmogelijkheid nog geheel of gedeeltelijk moeten bekwamen in een bepaalde richting, maar zij wilde bovendien meer de jeugdigen tegemoet treden door met hen, door een nauwer contact, het gewenschte en voor hen geschikte werk te zoeken; eventueel het zoo mogelijk te scheppen. Hoewel het ideaal dus hoog gesteld werd, is men in de verwachting niet beschaamd. Voor vele jongens en meisjes, die de hulp der Commissie inriepen, mocht het gelukken een geëigende en goede werkkring te vinden, waardoor niet alleen de betrokken personen, doch zelfs gezinnen van den maatschappelijken ondergang behoed konden worden. Zestig procent van de ingeschreven jongeren kon aan arbeid geholpen worden; en dan uit sluitend zij de Commissie laat in alle op zichten, en terecht, hen voorgaan die geheel zonder arbeid waren. Met dankbaarheid gewaagt de heer Tinholt van de medewerking, die van verschillende zijden in den arbeid der Commissie is ondervonden. Zij Verricht haar belangelooze arbeid met volledige sympathie; de noodzakelijke kosten worden door de commissie-leden zelve in den vorm eener maandelijksche bijdrage bijeengebracht; een enkele mede-burger, die met het nuttige werk in aanraking kwam, zegde een maandelijksche bij drage toe. Vanzelfsprekend zal meerdere steun ten zeerste op prijs gesteld worden, wil de Com missie haar arbeid blijvend met succes ver richten. Want haar taak is niet ten einde. Weer andere jongeren roepen de hulp der commissie in, vragen medeleven in de moeilijkheden en in hun pogingen niet onder te gaan in een strijd tegen teleurstelling, moedeloosheid of onverschilligheid. Niet te be schrijven zijn de funeste gevolgen, die kunnen ontstaan uit het tot niets-doen gedoemd zijn, juist in die periode na school, na volbrachte studie, het leven in, maar zonder kans op pro ductieven arbeid juist in die periode, waarin zoovele invloeden hun werking kunnen doen gelden, misschien ten goede, maar zoo vele malen ten kwade. Leiding, voorlichting, het verstrekken van in lichtingen, zoowel omtrent persoon als over ge zinsomstandigheden mede een belangrijke fac tor dat is het mooie werk,dat de Commissie ter behartiging van de belangen der Werkzoekende Jeugd mag verrichten. Het mooie werk, waar vruchten op gezien worden. Het mooie werk, dat ook ruimschoots steun en sympathie verdient. Tot heil van het opkomend geslacht, tot beant woording aan de verantwoordelijkheid, die nog steeds in ernstige mate blijft rusten op de schouders van de ouderen. Alle inlichtingen omtrent den arbeid der Com missie worden gaarne verstrekt door hare leden: K. Tinholt, voorzitter, Bloemendaalscheweg 9b; A. de Graaf, vice-voorzitter, Bloemendaalscheweg 42; mej. J. de Graaf, secretaresse, Bloemendaal scheweg 42; J. F. M. Pinxter, penningmeester, Iepenlaan 32; J. A. v. Asdonk, Dr. D. Bakker laan 53; P. Houtgraaf, Kleverlaan 6a; J. Linde man, Bleekerspad 9; H. van Riessen, Bloemen daalscheweg 133 en J. W. F. v. d. Valk, Kin- heimweg la. 17 September 1986. blDonderdagmiddag bracht mijn vriend, de „Stuurman" uit de Wilde Vaart mij een bezoek; het was voor hem een eer niet op de koffie te ko men. Hij trof mij tehuis, waar we op het punt stonden de officieele opening van de Bernhard- brug bij te gaan wonen. Mag ik mee gaan? was zijn ietwat onnoozele vraag. „Hoe meer zielen hoe meer vreugd", kon ons eenige antwoord zijn, daar om stapten we netjes opgedoft naar de plaats waar de plechtigheid zou geschieden. Aldaar aangekomen, vroeg de stuurman, die al meerdere bruggen had gezien, naar het water. „Dat is in het Brouwerskolkje" was ons antwoord. Hoewel we meenden zoo duidelijk mogelijk geweest te zijn, begreep de man er niets van. Allengs kwamen er meerdere personen, zoodat we tenslotte met een honderdtal dames en heeren voor de gesloten brug stonden, waarna met het doorknippen van het oranje-lint de verbinding geopend werd. Op onzen terugweg passeerden we het nieuwe gebouw voor Publieke Werken. „Weet je wat ze doen moeten als dat straks geopend wordt?" zei onze stuurman. „Per omroeper in het dorp mede- deelen, het is wel wat onderwetsch, maar je zult eens zien hoeveel menschen er dan komen!" Maar ik dacht bij mezelf: „De beste stuurlui hebben altijd aan wal gestaan". 20 September 1936. Alweer een avontuur bij de nieuwe burg. Hedenochtend werd ik opgebeld door een dame op het stille nummer: indien het goed was zou ze mij met de tandem komen afhalen. Ik zeg „Kind doe dat niet, want het is hier in de straat zoo ge vaarlijk". We spraken daarom als ontmoetings plaats af de Prins Bernhardbrug, of zooals hij in den volksmond beter bekend is: de Prinsenberg- brug. Aangezien haar partner uitstedig was, werd ik als duorijder uitgenoodigd. Ik had nog nooit op zoo'n ding gezeten, en na eenige omhelzingen ge lukte het en gingen we wandelen van start. De zon, die nog steeds Bloemendaal's blonde duinen be lichtte, noodigde ons op een der banken plaats te nemen; wij kregen een schitterend uitzicht op de brug en al hetgeen er achter ligt. Auto's reden af en aan en lieten den spoorwegovergang links liggen, als dankbaarheid voor de bewezen veiligheid. Wij kregen al spoedig bezoek. Er was één roep over het uitzicht (uit beleefdheid hebben we de luitjes niet weggekeken). Om anderen plaats te bieden reden we ten laatste weg, om 's avonds de gezelligheid voort te zetten. Wij waren niet de eenigen, die hun overpeinzingen daar trachtten uiteen te zetten; het krioelde er van afspraken, en daarom is het wellicht gewenscht het licht niet zoo scherp te maken'.- zijn er nog eenige lampions over van het Julianafeest, dat zou in de Egyptische duisternis een aardig effect maken. JAN HAMER. blDe feesten ter gelegenheid van het in uit zicht zijnde vorstelijke huwelijk, hebben reeds een onderwerp van bespreking uitgemaakt in het Centraal Comité voor Koninginnedagviering, waar in vertegenwoordigers uit alle deelen der gemeente zitting hebben. De spontane medewerking, onder vonden bij de festiviteiten der verloving van de Prinses, geven fgoede hoop op verder algemeen medeleven. In verband met het ruimere terrein der werkzaamheden, is besloten den naam te wijzi gen in „Centraal Oranje-Comité Bloemendaal" Om alle kringen der burgerij in de gelegenheid te stellen een bijdrage te geven in het nationaal huwelijksgeschenk, dat straks aan de Prinses en den Prins zal worden aangeboden, is het initiatiei genomen tot vorming eener speciale commissie, 4te zich met deze werkzaamheid zal belasten. VAN EEN ZIEKEN OF EENZAMEN (BEHOEFT1GEN) NEDERLANDER. Nu we hier in Nederland op onderscheidene wijze, hetzij door middel van pers, radio of film, hetzij door persoonlijke aanschouwing kunnen genieten van de uitbundige feestvreugde ter eere van de verloving van onze Prinses met Prins Bern- hard von Lippe-Biesterfeld, zouden we gaarne alle Oranjegezinde Vaderlanders willen verzoeken ook eens te denken aan de talrijke behoeftige Nederlanders, die in den vreemde verblijven als mede aan de zieken, die van al dit feestgenot ver stoken zijn. Het Bureau voor gratis verspreiding van lectuur aan zieke en eenzame Nederlanders (Zeevarenden en visschers inbegrepen) over de geheele wereld, leider: J. P. C. Meeuwse, Amstelveenscheweg 253, Amsterdam-Zuid, verschaft U gaame een adres van een eet z imen Nederlander in den vreemde of van een patient, die zich overgelukkig zou gevoe len, indien U hem of haar geregeld (b.v. om de veertien dagen) Uw uitgelezen illustraties (ook het geill. gedeelte van Uw dagblad) of Uw Zondags bladen of Zaterdagavondnummers zoudt willen zenden. Het Bureau belast zich gaarne met de toezending van een aantal getypte adresstrooken (zonder post zegel). Men zende echter geen bladen aan het adres van genoemd bureau. (Postgiro 42264, gemeente giro M. 27). blDinsdagmiddag j.l. is de bazar, die ge houden wordt tot versterking van de middelen, bestemd voor het jeugdwerk der kerk in de wijk Overveen, door Ds. Ch. de Beus, Ned. Herv. predi kant, geopend. Vele belangstellenden hadden zich verzameld in de oranjerie van het landgoed Elswout, waar de bazar wordt gehouden. In het openingswoord zette Ds. de Beus het doel van den bazar uiteen. Spr. bracht dank aan de Erven van der Vliet voor het welwillend ter be schikking stellen van de oranjerie. Na dit openingswoord werd ter eere van de ver loving van Prinses Juliana het Wilhelmus ge zongen. De aanwezigen bezochten hierop de verschillende attracties, die in een uitgebreide sorteering de be- noodigde middelen bijeen moeten brengen. Ter gelegenheid van dezen bazar is een speciale autobusdienst op Elswout ingesteld, terwijl de toegang naar het landgoed verlicht is. o Personalia. blNa gehouden examen aan de Mode-Vak school „Bloemendaal", Zomerzorgerlaan 23, zijn voor het diploma Costumière geslaagd de dames: C. M. Vclzel-Dingemans, E. v. d. Enden en W. C. v. d. Veldt. H hoofdltovrtier Gem MOLA noord-Spawje 2 [Hf; "OEM Gen QuEipo deUauo Zuid - Spanje 3[ö§ ,DEM Gew Franco 5p M'-okvro iNationalisten wit) Ffffl Re&eeringstroepen (zwart) oo Vestingen 0 lEGERkWARTIEREU 0 O steden cpmaosch CoLonwes EEN SITÜATIETEEKENING VAN SPANJE. m- De nieuwe Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken JULIO ALVAREZ DEL VAYO. blDoor den Rijkswaterstaat is aan den heer G Hulsebosch te Bloemendaal na aanbesteding gegund voor een totaalbedrag van f 228.255. het uitvoeren van grond-, verdedigings- en verdere werken aan het Noordzeekanaal ter verbetering van dit kanaal volgens de wet van 2 Januari 1917. Dit groote werk zal ongeveer anderhalf jaar duren, waaryoor vanzelfsprekend veel arbeids- Rracnveu notraig- zijn.nee Komx wei vaaer voor aat dergelijke opdrachten gepaard gaan met verplich tingen ten aanzien van het aannemen van perso neel ten behoeve van de gemeente of provincie waarvoor het werk wordt uitgevoerd. Dit werk is vrij, d.w.z. de ondernemer kan vrij handelen ten opzichte van het in dienst nemen van arbeids krachten. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de onder nemer er geen speciaal bezwaar tegen maken dat werkloozen uit deze gemeente tewerk gesteld zouden worden. Wij vertrouwen dat de belanghebbenden elkan der in dezen ook zullen weten te vinden. bl— In de vorige week gehouden raadszitting werd besloten een crediet van f 43.100.be schikbaar te stellen voor den bouw van 16 arbei derswoningen aan de Graaf Florislaan te Vogelen zang. Bij raadsbesluit van 14 November 1935 werd door den Raad reeds in beginsel besloten tot het bouwen dezer woningen over te gaan. Bij het nemen van het beginselbesluit werd er al op gewezen, dat de aanvankelijk gecalculeerde huur van f 4.50 per week te hoog moest worden geacht, zoodat hetzij een bijdrage a fonds perdu in de stichtingskosten, hetzij een jaarlijksche bij drage in de exploitatiekosten in overweging ge nomen zou moeten worden. Naar de meening van B. en W„ welk inzicht door den Raad werd gedeeld, verdiende het in het onderhavige geval aanbeveling een bijdrage a fonds perdu in de stichtingskosten te verleenen, n.l. door de kosten van grondophooging, begroot op f 9000.op de bouw- en exploitatierekening buiten beschouwing te laten, waardoor de jaar lijksche uitgaven werden ontlast met een bedrag van f 491.25 voor recht en aflossing, en de huur op f 3.90 per week teruggebracht kon worden. De bewoners moeten buitendien per week pl.m. f 0.30 voor waterverbruik betalen. De bouwkostenrekening vertoont het volgende beeld: VERBETERING OOSTERDUINWEG. blDoor den heer J. M. Boom, Mr. Enschede- weg 4a te Aerdenhout is het onderstaande schrij ven verzonden aan de afd. Openbare Werken der Gemeente Bloemendaal: Mijne Heeren, Het zal voor alle bewoners van Aerdenhout, die geregeld den kortsten weg naar Haarlem gebrui ken, een genoegen zijn te hebben opgemerkt, dat er thans een betere en kortere verbinding is via de Slangenkruidlaan, zoodat men de niet te berijden Munterslaan kan vermijden. Hoewel ik weet, dat overleg tusschen verschil lende afdeelingen in één gemeente vaak moeilijk is en ik dus aanneem, dat overleg tusschen ver schillende gemeenten nog moeilijker zal zijn, ben ik toch zoo vrij te wijzen op het nut, om het laatste gedeelte van den Ooéterduinweg, n.l. dat gedeelte, hetwelk van oost naar west loopt, te verbeteren. Vooral de aansluiting op de Westerlaan eischt zeker wel verbetering. Wellicht is het U mogelijk in deze iets te bereiken- Hoogachtend, w.g. J. M. BOOM. Bouw van 16 woningen a f 2000.is f 32.000. Kosten dagelijksch toezicht 1.500. Renteverlies tijdens den bouw 600. Aankoop grond plus overdrachtsk. 9.400. Zeven rijwielplaatjes en een fiets ontvreemd. blUit de rijwielbewaarplaats nabij de school aan den Vijverweg is waarschijnlijk j.l. Maandagmiddag een zevental rijwielplaatjes van leerlingen dezer school ontvreemd. Zes plaatjes waren van de fietsen afgehaald, terwijl de dief een bijna nieuw rijwiel, toebehoorende aan den 17- jarigen leerling O. met het zevende belastingmerk heeft meegenomen. De politie onderzoekt de zaak. De exploitatie ziet er als volgt uit: Rente van f 43.500.— 4 1/8 Aflossing over 75 jaren Onderhoud 16 x f 28. Brandverzekering Kosten van huurinning Grondbelasting en bundergeld f 43.500.— 1.794.38 580.— 448.— 10.— 50.— 362.42 f 3.244.80 Huren a f 3.90 per week, dus per jaar 16 x f 3.90 X 52 is f 3244.80. Aanbesteding tunnel. blDinsdag j.l. is te Utrecht aanbesteed het maken van een voetgangerstunnel met pomp- gebouwtje, nabij het station Bloemendaal. Inge komen waren 56 biljetten. Laagste inschrijver was J. Beenen te Haarlem, met f 26.800.hoogste inschrijver J. H. Weener te Enschedé met f41.623.-. De begrooting beliep f 33.000. Met pensioen. bl- Donderdag 1 October a.s. gaat de heer C. Wals, arbeider-telegrafist bij de Nederlandsche Spoorwegen, met standplaats Bloemendaal, we gens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd, met'pensioen den dienst verlaten. De dertig dienstjaren, die de heer Wals thans achter den rug heeft, bracht hij o.a. door te Wormerveer, Obdam, Zaandam, terwijl hij de laatste 10 jaren zijn stand plaats te Bloemendaal had.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4