MODE TIPS KNIPPATROON Onderwijzer: „Waarom heb jij geen punten aan je griffels gemaakt, Piet?" Piet: „Ik heb het tegen mijn moeder gezegd: maar ze doet het niet." De inspecteur is op school. Het is de tweede klas, die met zijn bezoek vereerd wordt. Bij de bespreking van een verhaal, blijft hij even stil staan bij het begrip: „handwerker". Graag wil hij van de kinderen hooren, wat het tegenover gestelde ervan is. Maar het lukt hem niet, om het juiste antwoord t( hoofdarbeider), te hooren ronde strook. Voor men deze strook om het karkas bevestigt, heeft men dit eerst overtrokken met een voering van zeer dun, doorschijnend materiaal. Als kleur kan men het best wit kiezen, daar dit het meest het licht doorlaat. Daarna pas bevestigt men de taftzijde om het karkas. De afwerking van deze kap bestaat uit schuifjes, waardoor men dikke draden van katoen of wol ge haald heeft. De andere kap kan men zoowel van zijde als perkament maken. Als gar neering heeft men een aardige rand- afwerking gemaakt van raffia en groote kralen. Welke kleuren men kiest voor de verschillende kapjes hangt natuurlijk in de eerste plaats af, van de kleuren, welke in de kamer, waarin de lamp ge bruikt zal worden, overheerschen. Maakt men dus een lampekap, dan dient men daar op te letten en rekening mee te houden. Nr. 724: elegante japon voor de oudere dame. Het Inodel is zeer afkleedend. Modern zijn de strakke mouw er de mooi-gedrapeerde hals. Een kleine clip dient als gameering. Dit model laat zich het best vervaardigen van gebloemde zijde of mousseline. Benoodigd materiaal: 4.25 Jjj.W.V.*. Deze toques worden ver in het gezicht getrokken en laten het achterhoofd ge heel vrij. Dit wordt dan bedekt met lussen van tule, lint, e.d. Over het alge meen volgt de hoedlijn, de lijn van het kapsel. Na de teere, luchtige en fleurige zo merstoffen, komen thans de niet min der mooie winterstoffen. Het zijn vooral de stoffen met een ongelijk op pervlak, die deze winter bijzonder in de gunst vallen. Tweedstoffen, die lang zamerhand de traditioneele stoffen wa ren geworden voor sportkleeding, heb ben zich ook aangepast aan de moderne tendenz voor ruwe oppervlakken en zoo zien we tweeds, waarin kleurige dikke noppen geweven zijn. Voor middagjurken ziet men veel wollen weefsels, waardoor eeq metaal- of cellophaandraad geweven is. Het voordeel van deze stoffen is, dat ze geen garneering vragen. Dat sluit echter in, dat het model onberispelijk zal moeten zijn. DE HERFSTMODE IN EEN NOTEDOP. Ofschoon iedere Parij- sche modiste haar eigen modellen creëert, die van elkaar geheel onafhankelijk zijn, zijn er toch wel eenige punten, die ze met elkaar gemeen hebben. De heel platte bol, die voor de zomerhoeden favo riet was, heeft plaats moe ten maken voor de half- hooge en de hooge of pun tige bol. De rand, buigt zich aan de zijkanten om hoog, om het haar vrij te laten en het gezicht dan weer te beschaduwen. De toques, de kleine hoedjes, die in 't „Empire-tijdperk" de vrouwen tooiden, vra gen opnieuw om de gunst. Ook dit seizoen zal satijn het aangewezen materiaal vormen voor elegante blou ses. Naast de tuniek en de korte kazak zal men ook blouses zien, die in de rok gedragen worden. Parelgarneering, die zoo lang uit de gunst geweest is, zal deze herfst weer veel toegepast worden. Colliers en armbanden van eenige rijen kleine parels zullen de completeering van een avondtoilet vormen. Het zal geoorloofd zijn om de strenge lijn van het klassieke tailleurcostuum te breken met een pochette, dat, eventjes zichtbaar, in het borstzakje gedragen wordt. Men mag dit^tókje in fel-contrasteeren de® tint kiezen. JEANNE DE FL. VROOLIJKE GESCHIEDENISSEN UIT KINDERLAND. Moeders verjaardag staat voor de deur. Va der maakt allerlei plannen om moeder op die heuglijke dag te verrassen. De driejarige Hansje en zijn zesjarige zusje hebben hem daarbij mo gen helpen. Der, heelen dag is de kleine jongen opmerkelijk stil en zwijgzaam. Eindelijk, als moeder hem naar bed brengt, geeft hij zijn 'hartje lucht. „Mammie," vraagt hij angstig, „waarom snijdt men de tongen van katten af?" De moeder zegt verschrikt: „Maar Hansje, dat doet toch niemand: dat is afschuwelijk!" Maar de kleine laat zich niet uit het veld slaan: „Zou je ze lusten?" vraagt hij met een ernstig gezichtje. Moeder rilt bij de gedachte. Dan brengt Hansje zijn mondje dicht bij haar oor en zegt: „Vader geeft je morgen een doos vol!" Een oogenblik kijkt moeder het kind ver stomd aan, dan gaat haar een licht op: katten- tongen, kattentongen van chocolade. Moeder schatert het uit, zoowel om het misverstand als om het verraden verjaarsgeheimpje. Dan bemoeit Liesje zich met het geval: „Jij domme jongeu," reept ze verwijtend, „nu heb je moeder alles verraden!" Dit vernie tigend gezegde kan Hansje zich toch niet zon der tegenspraak laten welgevallen. Verontwaar digd wendt hij zich naar moeder en zegt: „Is heelemaal niet waar, hè mams? Want ik heb niets gezegd van het vloerkleed!" Nu weet moede, ook de tweede verrassing. „Vader heeft wel de goeden uitgezocht om hem te helpen," denkt ze vroolijk. En stralend zegt ze tegen het jongetje: „Nee, van het vloerkleed weet ik niets, hoor!" Nu is het zusje heelemaal boos. „Wees toch stil," zegt ze, „anders vertel je ook nog van de nieuwe glazen!" Maar Hans verdedigt zich. „Nee van de glazen vertel ik heelemaal niets!" En dan valt hij in slaap. Den volgenden ochtend vond vader, dat moeder zoo vroolijk keek, toen hij haar met de cadeautjes verraste. te krijgen. Tenslotte zegt hij onschuldig: „Ja, waar werk ik dan mee?" De kleine Jan redt de pijnlijke situatie en daarmee de eer van zijn klas door te zeggen: „UU werkt met uw mond!" —o—o—o In een kinderpension hebben twee kleine jongens uit verschillende plaatsen hechte vriend schap gesloten. Als het uur van het afscheid gekomen is, is het voor Frans een uitgemaakte zaak, dat hij met zijn vriendje Peter mee naar huis gaat. Dit plan wordt de leidster van het pension meegedeeld. „Maar Frans, dat gaat toch niet!" „Waarom niet?" „Omdat Peter zoo ver weg woont en jullie heel ver moeten reizen." „Dat is juist fijn." „Maar Frans, wat zou je moeder daar wel van zeggen?" Waarop Frans antwoordt „Vader zegt altijd, dat moeder niets te zeg gen heeft!" VOOR ONS HUIS. Modern ingericht voor weinig geld. Onlangs bezocht ik de toonkamers van een groot meubelmagazijn. Er waren daarbij geheel ingerichte flats. Het viel mij op, hoe smaakvol en ge zellig men zijn huis kan inrichten met een niet groot bedrag. Er was een flat, die mijn bijzondere aandacht trok. Ik zal probeeren u te vertellen, hoe de kamers er uit zagen. In alle vertrekken had men op drie-kwart hoogte van de muren een lambrizeering aangebracht. Daaronder was de muur behangen, ter wijl het gedeelte daarboven in de kleur van het plafond geschilderd was. Eet- en zitkamer lagen en suite. De zitkamer had niet veel meubelen: een radio toestel, een boekenkast, eenige gemak kelijke stoelen, een klein salontafeltje en een moderne rustbank. In de eetkamer overheerschte de kleur bruin; de vormen van het ameu blement waren zeer eenvoudig gehou den. Om de achthoekige tafel stonden stoelen van hetzelfde materiaal; een dressoir, een divan en een laag tafeltje vulden het vertrek verder op. Het is verkeerd zooveel meubelen in 'n kamer te willen plaatsen, dat men geen ruimte overhoudt om te loopen. Dat bevordert niet het gevoel van com fort. Het is veel beter een vertrek zoo min mogelijk „vol te proppen"; de ruimte die men overhoudt, werkt heusch niet „ongezellig". Integendeel! De slaapkamer der ouders was ook eenvoudig: een bed, een paar stoelen, een groote kast, een tafeltje en een paar nachtkastjes stonden in dit ver trek. De kamer van den oudsten zoon was streng gehouden. Diens ameublement bestond alleen uit een schrijfbureau, dat tegelijk de dienst deed van boeken kast, een divanbed en een paar stoelen. De kinderkamer was buitengewoon aardig ingericht. Hier overheerschten de lichte kleuren. De meubeltjes, die Mevr. DE JONGH. OM ZELF TE MAKEN. meter van 100 centimeter breedte. Het patroon is alleen te verkrijgen in maat 50: bovenwijdte: 120 centimeter: taillewijdte: 100 centimeter: heupwijdte: 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van dit patroon: 30 ets. per stuk. Dit patroon is dus in bovenvermelde maat tegen de genoemde prijs te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij: ,,De Mijlpaal", Singel 91, Am sterdam, centrum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro: 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het ge- wenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. We verzoeken de dames beleefd haar bestelbrieven voldoende te frankeeren; daar wij deze anders niet acceptee ren. Bovenstaand patroon kan ook op maat ge leverd worden: prijs wordt dan 50 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier gepubliceerde modellen: doch van ieder gewenscht model. Toezending van afbeelding of schetsje met vermelding van maten is vol doende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn: voor een mantel: 60 ets.; voor een japon: 50 ets.: voor lingerie en kinderkleeding: 40 ets, en voor blouse of rok: 30 ets, per stuk, zich aangepast hebben aan de lichaams grootte van de kleine bewoners, had den eveneens eenvoudige vormen. De fleurige noot in het vertrek werd aan gebracht door de wandversiering. Een kijkje in deze flats heeft mij er van overtuigd, dat men tegenwoordig met een betrekkelijk klein bedrag een maximum van comfort en behaaglijk heid kan bereiken. Een aardig schemerlampje. Voor een werkelijk mooie kap op een schemerlamp moet men nog altijd een tamelijk hooge prijs betalen. Als men er echter zelf een maakt, is die èn even mooi èn men bespaart een flink bedrag uit. De eerste kap op de afbeelding is vervaardigd van taftzijde. Zooals men kan zien, bestaat deze kap uit een

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 10