Voor Keuze. Wacht niet langer P. A. TAMMER Trekking der Verloting Middenstand en Consument. ERRES-RADIO ten bate van „Brederodeduin" gehouden op DONDERDAG 8 OCT. 1936, in het Gem. Concertgebouw, ten overstaan van Notaris J. WILDSCHUT te Haarlem. No. 6618 LUXE AUTO, Hudson „6". No. 6617 TROOSTPRIJS, Pendule. No. 6619 idem idem No. 14560 ZEILJACHT No. 14559 TROOSTPRIJS, Kapstok No. 14561 idem Parapluistandaard No. 16140 KEUKENINSTALLATIE No. 17705 SLAAPKAMERAMEUBLEMENT No. 14495 TANDEM Volledige trekkingslijsten a 10 cent verkrijg baar aan het Consultatie Bureau, Ged. Oude Gracht 41, Haarlem. Dr. J. D. Bierens de Haan. blDr. C. H. Ketner, zelf een bekwaam wijs- geerig man, schrijft in „Het Volk" over onzen plaatsgenoot Dr. J. D. Bierens de Haan, die 17 en 18 dezer te Amsterdam en te 's-Gravenhage wordt gevierd, het volgende: „Bij den 70enfverjaardag van dr. J. D. Bierens de Haan in een dagblad iets te zeggen over de be- teekenis van dezen wijsgeer is geen gemakkelijke taak. Zeker zou die taak onvoldoende vervuld worden door et n opsomming der uiterlijke levensgebeurte nissen: door te vermelden dat Bierens de Haan 14 October 1900 geboren werd, dat hij theologie studeerde, daarin 1891 promoveerde, daarna achtereenvolgens predikant was in de Hervormde gemeenten te Ootmarsum, Hoogland en Rozendaal, maar dat hij na vijftien jaar dit ambt neerlegde om zich te Aerdenhout geheel te wijden aan zijn wijsgeerige studies, waarvan hij de uitkomsten in tal van geschriften neerlegde. Deze sobere mededeelingen zijn onvoldoende, ook al worden zij aangevuld met een opsomming van de titels zijner werken, met de vermelding van het feit, dat hij in 1907 het Tijdschrift voor Wijs begeerte oprichtte, dat, zij 't in gewijzigden vorm, nog steeds onder zijn leiding wordt uitgegeven; met een herinnering aan de vele cursussen en lezingen, die hij aan de School voor Wijsbegeerte te Amersfoort en ook elders heeft gegeven. Al die mededeelingen omtrent uiterlijke feiten zijn onvoldoende, omdat zij geen inzicht geven in dé beteekenis van den wijsgeer Bierens de Haan'. Het is moeilijk hierover iets te zeggen dat 'den haastigen dagbladlezer kan bevredigen, maar wii zullen het beproeven. Het doel van alle wijsgeeren is, om het maar heel kort t. e zeggen, de wereld te begrijpen. De wegen echter, die zij inslaan om dat doel te bereiken, zijn zeer verschillend. Sommigen gaan uit van de ervaringsfeiten, die door de verschillende wetenschappen geleerd wor den en trachten die tot een geheel te vereenigen, tot een zooveel mogelijk volledige kennis der wereld. Dit is de empirische methode, de weg der inductie. Zij gaat uit van het Vele om tot het Eene te komen. Anderen echter zijn van meening, dat men de wereld in haar zin en samenhang nooit zal be grijpen, als men niet van de eenheid uitgaat. Voor hen heeft het vele slechts zin in het eenheids- verband en is tenslotte de wereld openbaring eener idee. Volgens hen kan het Vele slechts vanuit het Eene begrepen worden. Dit is de weg der deductie. De eerstgenoemde weg volgde in ons land prof. Heymans, de laatsgenoemde dr. Bierens de Haan. Bekrompen of eenzijdig aangelegde geesten onder de aanhangers van een dezer methoden meenen ge woonlijk, dat de weg, die zij volgen, de eenig ware is, terwijl bij de andere partij slechts domheid en onbenulligheid te vinden zijn. Dieper bezinning doet inzien, dat beide methoden hun eenzijdigheid, maar ook hun waarde hebben; dat het werk van beide groepen van denkers elkaar kan aan\ uilen, zooals het werk van twee gravers, die, van verschillende kanten beginnend, eenzelfde punt benaderen; dat het een gevolg van persoon lijke aanleg kan zijn dat men aan een der beide methoden de voorkeur geeft, hetgeen niet be hoeft uit te sluiten dat men waardeering heeft voor de resultaten der andere. Van zulk dieper inzicht gaf wijlen onze groote gaf voor de bundel „Vergezichten" van Bierens geleden zijn waardeering en bewondering te kennen gaf voor den bundel „Vergezichten" van Bierend de Haan, die hij toen kort tevoren gelezen had. Zoo kunnen ook zij, die persoonlijk aan de em pirische methode de voorkeur geven, het werk van Bierens de Haan op hoogen prijs stellen. Zij kunnen dat te eerder, omdat dit werk grootendeels ge schreven is in een door zijn schoonheid bekorenden vorm, die aan de waarde van de inhoud geen afbreuk doet, maar haar beter tot ons doet door dringen. Allen, die met dit werk bekend zijn, zul len de overtuiging hebben dat het eere-doctoraat, in de wijsbegeerte, dat de Amsterdamsche Universi teit onlangs aan Bierens de Haan toekende, hem terecht is toegekend wegens de eervolle plaats, die deze geleerde in de Nederlandsche wijsbegeerte in neemt. Zij zullen ook van harte hopen, dat de 70- jarige die plaats nog lang zal blijven innemen. o Verbetering Zeeweg. blDe A.N.W.B. heeft onlangs bij het dage- lijksch bestuur onzer gemeente een verzoek inge diend om de verkeerssituatie aan het einde van den Zeeweg te verbeteren. B. en W. hebben thans medegedeeld, dat de rijwielpaden aan beide zijden van den Zeeweg van Overveen af zullen worden doorgetrokken; waarschijnlijk zullen deze werk zaamheden vóór het a.s. voorjaar geheel gereed ■ijn, waarmede een prachtige verkeersverbetering tak «tand zal komen. Vele malen in ons leven worden wij menschen voor de keuze gesteld. Die keuze moeten wij doen op velerlei gebied en over onderwerpen van velerlei aard. Keuze in kleine dingen, keuze in groote dingen. Zeker bedoelen wij hier niet het kiezen, als wij periodiek (op gezette tijden) ter stembus trekken en evenmin, wanneer dit zaken van religie betreft; doch dagelijks staan wij voor beslissingen van allerlei aard. Dit onderwerp zou de inleiding kunnen zijn voor diepzinnige bespiegelingen, doch lezer, zoover willen wij U niet medevoeren. Wij willen thans stilstaan bij een bepaalde keuze, n.l.Wie zal de leverancier zijn van onze dagelijksche benoodigdheden, van onze eerste levensbehoeften Of zooals men vroeger zeide Wie zullen wij begunstigen'! Deze tijd is een tijd van worstelen om het bestaan. Een strijd, waarin kleineren belaagd worden door grooteren. De grooteren, door machtige middelen bevoorrecht; met grof geschut ten strijde toegerust, het bestaan van de kleineren bedreigend. Nu is van nature heel vaak de sympathie van de massa aan den kant van de kleineren en zwak keren. Reeds op die overweging zou een pleidooi te houden zijn voor het kiezen van den kleinen zelfstandigen ondernemer tot leverancier, boven de uitgezette posten van het machtige groot kapitaal, het concern. Maar dit zou een gevoelsargument zijn, een speculeeren op het medegevoel, het medelijden en in ons betoog ten bate van den middenstand, in ons pleidooi, waarin wij willen aantoonen, dat het beter is, den plaatseliiken, kleineren, zelf standigen ondernemer de voorkeur te geven boven elke andere ondernemingsvorm, hebben wij het argument van het medelijden niet noodig. Reeds meerdere malen hebben wij in ons blad uiteengezet, dat het instandhouden van een krachtigen middenstand in de plaatselijke gemeente ook in liet belang is van de plaatselijke gemeen schap en wellicht komen wij daar straks op terug. Naast de zelfstandige middenstand hebben zich de laatste jaren twee concurrente ondernemings vormen ontwikkeld; de verbruikscoöperatie en het grootbedrijf. Bij dit laatste willen wij thans even stil staan. Het grootbedrijf is ingesteld op beinvloeding van de massa, met een vreemd woord: op massa psychologie. Groote, kostbare reclame, groote gebouwen en het werken met lok-artikelen, brengen het publiek onder den indruk,[dat het daar goedkooper uit is. Over het algemeen genomen weten ingewijden wel, dat het grootbedrijf niet goedkooper is dan de middenstand. Massa-produkten en lok-artikelen beneden in koopprijs daargelaten. De filialen van het groot bedrijf in kleine plaatsen zijn te beschouwen als uitgezette voorposten van een machtig centrum, dat elders buiten de gemeente zetelt. .Als doc^ middel van een zuigbuis worden dé uitgAvcn ari de plaatselijke gemeenschap weggezogen naar dat centrum buiten de gemeente. Zelfs de belastingen, welke de grootonderne mingen betalen komen zeer vaak niet of slechts voor een klein deel aan de plaatselijke gemeen schapsschatkist ten goede; in den regel wordt het leeuwenaandeel der belastingen op de winsten, welke zulk een grootonderneming met wijd ver takte armen opbrengt, voldaan in de gemeente, waar de naamlooze vennootschap haar zetel heeft. Het is bekend, dat de klant in het grootbedrijf een geheel andere plaats inneemt dan bij den winkelier. Bij den winkelier is hij het voorwërp van voortdurende en aanhoudende zorg en als wij het zoo mogen noemen, van „verpleging". In het grootbedrijf is hij een nummer, dat naar bepaalde normen en richtlijnen wordt behandeld en afgewerkt. De groei van het grootbedrijf heeft nog andere ongewenschte gevolgen. Het bevordert n.l. de toespitsing van de kiasse-verhoudingen. Naast de gelukkig vele scherpe, goed gedocu menteerde en begeesterende voorvechters voor meer billijke middenstands-appreciatie, mogen wij toch niet stilzwijgend voorbijgaan aan den invloed en waardeeringsverschuivingen, welke zich in bepaalde kringen en onder bepaalde groepen voltrekt ten nadeele van den middenstand. Er is misschien een tijd geweest, dat men alge meen met de middenstandsfunctie, als met iets vanzelfsprekend, genoegen nam. Wie het huidige strijdprogram der diverse middenstandsorganisaties tegen grootbedrijf, warenhuis en coöperatie kent, zal deze stelling thans niet meer kunnen innemen. Werd vroeger het practiseeren met den midden stand vrij algemeen als de meest natuurlijke zaak van de wereld beschouwd, thans theoretiseert men dikwijls over hem, als het kan zónder hem. De voorbije wereldoorlog heeft, met de. vele verschrikkingen en ellenden op ander terrein, ook dit voor een goed deel op zijn geweten. Immers, het z.g. „dure leven", door den oorlog ontstaan en na den oorlog goeddeels bestendigd, was wel één der hatelijkste teleurstellingen waar door de middenstand werd getroffen. De ontmoedigende consequenties daarvan had den de consumenten dagelijks en schier uitsluitend te ervaren aan de toonbank der winkeliers en op de schrikbarend stijgende nota's der in- dustrieele patroons. Ook het volk, dat maar al te dikwijls opper vlakkig redeneert, dat geen lust voelt oorzaak en gevolg tegen elkander af te wegen, oordeelde en, natuurlijk ten nadeele van den midden stand, die woekerwinsten maakte en uit welbe grepen eigenbelang de consumenten uitzoog. Daarnaast kwamen eenige vooraanstaande of ondanks henzelf vooruitgeschoven mannen zelfs menschen van wetenschap beweren, dat de weg, die het product van ontstaan tot ver bruik aflegt, toch wel wat lang was. Uitschakeling van den middenstand, zoo be- De middenstand, als breede laag tusschen grootkapitaal en arbeid, werkt min of meer als verzoenend element, dat de tegenstelling ver zwakt en het maatschapelijk evenwicht bewaard doet blijven. Reeds meerdere malen is de legende weerlegd, dat het grootbedrijf de grootste werkgever zou zijn en dat de vorming van het grootbedrijf dus ook zou zijn in het belang van den arbeider. Juiste tellingen echter hebben aangetoond, dat de meer derheid van de werknemers arbeid vindt in de middelmatige bedrijven, zoodat met een gerust hart kan worden verzekerd, dat 3/5 van het totaal der arbeiders arbeid vindt in dienst van midden standers. De winsten van het grootwinkelbedrijf en de belastingen daarop gaan dus naar de groote stad. Er is een tijd geweest, in het verre grijs verleden, dat de arme horigen ten plattenlande om hun vrijheid te krijgen smachtend opzagen naar de groote steden in den verre. „Stadslucht maakt vrij," heette het toen. Wanneer men zich maar bevond binnen de muren van die groote stad had men zijn vrijheid verkregen. Dat was in de Middeleeuwen. De tijden zijn veranderd. Ook nu richten vele middenstanders, bewoners en bewoonsters van het platteland, hun schreden naar de groote steden om daar in warenhuizen en filiaalbedrijven hun geld in goederen om te zetten. Doch beseft men wel, dat men, in tegenstelling met den tocht naar de steden in dat grijs verleden, thans de midden stand in de kleine steden en van het platteland vóert naar een moderner slavernijn.l. de slavernij van het grootkapitaal, waaraan zij wel eens ten offer kunnen vallen. Men denke niet, dat de warenhuizen en de filia len van het grootwinkelbedrijf in staat zijn alles te doen. Wanneer wij onze blik richten naar het groote Amerika, het land van de warenhuizen en groot winkelbedrijven, dan zien wij, dat de tijdsomstan digheden deze ondernemingen niet onberoerd heb ben gelaten en dat ook het grootbedrijf zijn zwakke plekken heeft. Neen er is voor U geen reden, dat U den bekenden plaatselijken middenstander den rug toekeert. Vergeet niet, dat hij voor het opbrengen van vele plaatselijke, zakelijke belastingen, welke wordt geheven onafhankelijk van zijn winst, dus ook, wanneer hij verlies lijdt, de gemeentekas helpt stijvendat de verarming van den winkelstand het aantal armlastigen zal v rooten, waardoor nieuwe zorgen het plaatselijk tuur zullen komen kwellen. Voorkomt toch opeenhoping van kapitaal in handen van enkelen. Laten wij elkaar helpen en steunen, plaatsgenoot tegenover plaatsgenoot. Dan betrachten wij de solidariteit in de ware zin des woords. tpftar vaststaat, dat. de maatschappij gediend bVFH't het bestaan van een breede gro-W o-Prijczeif- sthndige ondernemers, wien men derhalve in deze moeilijke tijden niet door onjuiste middelen het verdienen van een bescheiden boterham onmogelijk moet maken en, waar eveneens vaststaat, dat in de huidige maatschappij te ver gaande monopolie vorming even gevaarlijk is als uitschakeling van elke concurrentie, terwijl de winkelstand getoond heeft, toont en zal toonen, dat hij het publiek kan leveren goede waren tegen lage prijzen, is het alge meen beiang het beste gediend door behoud van een flink, goed toegerust middenstandsbedrijf. De consument vindt in het particuliere bedrijf op elk gebied een ruimschoots voldoende behoefte bevrediging en meer kan hij toch werkelijk niet wenschen. Blijft, de oude, U bekende, middenstand dus trouw 1 Vestigt Uw keuze op het middenstandsbesrijf, dat op zijn beurt duizenden medeburgers een brood winning verschaft. o toogde men onder menschen van bepaalde poli tieke kleur, maakt de eindprijs goedkooper en bovendien veel noodeloos verrichte arbeid vrij; allerlei personen, die de producten niets beter maken, bemoeien zich als grossiers, handelaar, kleinhandelaar, winkelier enz., met de goederen- distributie. Dit aan het adres van de handel drijvende middenstand. Terwijl daarnaast tegen de industrieele werd aangevoerd, dat de beperkte capaciteit zijner onderneming noodzakelijk tot min. economische toestanden moet leiden. Fraaie uitspraken, die lijnrecht in strijd met de ware feiten, dan toch maar werden en dikwijls nog worden geuit en waarvan de verwarring wel het sterkst getypeerd wordt, doordien beurte lings de handeldrijvende en de industrieele mid denstand als de meest overbodige wordt gesig naleerd. Dat met dergelijke opruiende uitspraken de kern der kwestie niet wordt geraakt is duidelijk. Dat met name voor de distributeerende diensten van den middenstand, ook voor zoover deze door de industrieelen worden gepresteerd, het zwaarte punt niet moet worden gezocht in het al dan niet verbeteren of bijwerken van het product, maar in de minder of meer doelmatige aanbieding en verdeeling daarvan, is taal die deze aanslag plegers schijnbaar niet verstaan. Want deze arbeid immers, die het product aan zijn bestemming doet beantwoorden, moet ge daan blijven en de cardinalc vraag is derhalve of naar eenig ander stelsel zulke arbeid vlugger en voordeeliger, kan worden verricht. Wij hebben wel gezien, dat men op deze luk raak verspreide verklaringen coöperatieve onder nemingen oprichtte en uitzette; dat diverse ge meenten meer bemoederden dan noodig was, gemeente-winkels oprichtten enten grave brachten; dat de socialisatie-idee in practijk werd toegepast; maar de uitkomst heeft noch het een noch het ander vermogen te bewijzen en niet zelden zijn al deze proeven, gericht tegen den middenstand, niet alleen de middenstand, maar ook den consument ten nadeele geweest. Als wij meer plaatsruimte hadden, zouden wij gerust een DOE HET NU voor ze duurder worden. De beroemd geworden reeds vanaf I 115. com pleet met ontvangst uit Indië en Amerika. (Betaling in overleg) KLEVERLAAN 176 T. 0. SPORTVELD TELEFOON 14753 Te BL0EMENDAAL de alléénverkoop van ERRES RADIO: Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 23937 en ander met steekhoudende cijfers kunnen aan toonen. Het moge dan waar zijn, dat niet altijd door iederen middenstander de sociaal-economische functie van zijn stand op de juiste wijze is aan gevoeld, zeker is het niet waar, dat wij maar ge- rustelijk ons vertrouwen zouden kunnen geven aan grootbedrijf, warenhuis of coöperatie, alleen omdat deze zich geen middenstander voelen, maar in wezen toch dezelfde functie vervullen. Men kan en mag niet een geheel leger bekwaam heid en dapperheid ontzeggen, omdat enkele van zijn soldaten hun plicht niet deden. Deze waarheden gelden voor allen, die op eenigerlei wijze aan het distributieproces deelnemen. Daarbij komt, dat op grond van veel, zéér veel steekhoudende argumenten, aan den midden stand wat meer vertrouwen geschonken kan worden dan sommigen tot dusverre deden. En dit meerdere vertrouwen kan sterk worden gebaseerd op het karakter der middenstands onderneming zelf, op het overzichtelijk beheer van liet kleinbedrijf, op de persoonlijke interesse en risico van den ondernemer, op de geschoolde vakkennis en ervaring, op de grootere doelmatig heid bij het betrekken en aanbieden van de ge- schikste artikelen in den juisten tijd en op liet meest geschikte pünt en op nog meer eigen schappen, die het effect der onderneming voor behoeden tegen de moreele risico's van verambte- lijking en materieele risico's va bederf, verlies en onverkoopbaarheid. De middenstander heeft natuurlijk zijn eigen belang, zooals ieder menseh dat heeft. Maar juist dat eigenbelang niet natuurlijk als onbegrensd einddoel heeft in de verdeelingsmethode on miskenbaar waarde. Dat eigenbelang blijft ook in iedere andere uit te denken methode. De middenstand verricht als aanvuller, ver- vollediger of verdeeler der productie, nuttigen en noodzakelijken arbeid en ontleent daaraan een moreel recht op een plaats in de samenleving. Het is zelfs zoo, dat de eenvoudige midden- standsfunetie, gebaseerd op persoonlijk risico, maatschappelijk verkieslijker en economisch doelmatiger is dan een distributievorm, die zware moreele en materieele risico's en minder persoon lijke aansprakelijkheid hebben. Het is dus begrijpelijk, dat de middenstand, besprongen door grootkapitaal eenerzijds en coöperatie anderzijds, zich opgemaakt heeft om zijn rechten te verdedigen. Dat de middenstands organisaties van diverse richting en levensbe schouwing elkaar daarin hebben gevonden, is een zeer gelukkig verschijnsel, waarvan groote, goed opgezette acties, als deze, thans gevoerde Mica actie, het gunstige resultaat zijn. De handeldrijvende en industrieele midden stand heeft een zeer bijzondere taak te vervullen in het distributieproces. Het goed vervullen van die taak is plicht van iederen middenstander, welke plicht hem des te lichter zal vallen als anderzijds de consument hem het vertrouwen schenkt waarop hij recht heeft en dat hij ten volle verdient. Moge deze Mica-actie dit zoo noodige ver trouwen nog versterken in het belang van den middenstand en consument. J. B. o Huwelijksgeschenk Prinses Juliana en Prins Bernard blJlir. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester onzer gemeente, heeft het initiatief genomen tot vorming eener plaatselijke commissie tot het bij eenbrengen van gelden voor het nationaal geschenk, aan te bieden bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prinses Bernhard. o—- Nieuw Gulnea-film. blDoor „Polygoon" te Haarlem is een film gemaakt „Papoealand", die door het Zendings bureau te Oegstgeest geëxploiteerd wordt. Op Zaterdag 17 October a.s. te 8.15 uur zal deze inte ressante film in het Jeugdhuis, Donkerelaan, ver toond worden. Op deze film ziet men de reis maken per K.P.M.-stoomer van Makassar naar Nieuw- Guinea; daar maakt men kennis met dit interes sante land, en ziet men den Papoea in zijn oerstaat- De zendelingen hebben daar mooi werk gedaan en duizenden, die vroeger met elkaar in oorlog leefden en als menscheneters bekend stonden, wonen nu in vrede met elkaar. Het is een belangwekkende film, die er veel toe bijdragen zal, een goed beeld te vormen van dit geheimzinnige land. o Ned. Chr. Vrouwen-Bond. blDe eerste Winterlezing in dit seizoen, uit gaande van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Chr. Vrouwenbond, zal gehouden worden op Woensdag 21 October a.s., des avonds ten acht ure, in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem. Als spreker zal dien avond optreden Ds. A. K. Straatsma te 's Gravenhage, met. het onderwerp: „Waar het om gaat in den Duitschen Kerkstrijd". o Wel animo. blNiet minder dan 80 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de Openbare School voor U.L.O. aan den Vijverweg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3