BERT G. VAN HAARLEM ,De Zendtijdwijziging van den V.P.R.O. De Schoenenzaak der Firma E. Franken 100 jaar. A. G. G. M. GIORGIS Zn. Tentoonstellingwerken van den Kunstfotograaf M. C. Meijboom. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Muziek. Bloemendaal. Een Hoilandsch Drama. Burgerlijke Stand. Gevonden voorwerpen. De Speciaal-Zaak DE HUISVLIJT Accountant, Belasting-Expert-Consulent (Lid N. G. v. A.) Alle Accountantswerkzaamheden. Gespecialiseerde Afdeeling Belastingzaken". Adviseerend Bedrijfseconoom. 4 Wulverderiaan 4, Teleioon 239, Santpoort-Dorp J.l. Zondagmorgen heeft Ds. E. D. Spelberg, predikant-secretaris van den V.P.R.O., voor de microfbon van dien omroep een nadere toelichting gegeven tot de wijzigingen, die de V.P.R.O. in de verdeeling van zijn zendtijden ondergaat Ds. Spelberg begon, met mede te deelen, dat aan het bestuur van den V.P.R.O. vooral uit het instituut der morgenwijdingen in de laatste jaren zeer duidelijk was gebleken, dat de V.P.R.O. zijn taak als bijzondere omroep veel beter zou kunnen vervullen, als de aan dien omroep bij het zend- tijdenbesluit van 1930 toegewezen zendtijd meer over de geheele week ware verdeeld. Dit feit was ook aan den dag getreden, toen de V.P.R.O. door afstand van zendtijd in den zomer aan de A.V.R.O. ten behoeve van de uitzending der Kurhaus- concerten, de beschikking kreeg over halve uren in liet vooravondprogramma van dien omroep des winters op Dinsdag en Donderdag. Toen de A.V.R.O. niet bereid bleek, om ook dit jaar deze ruiling aan te gaan, heeft de V.P.R.O. zich tot Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken ge wend, met de mededeeling, dat de V.P.R.O. bereid •was, een gedeelte van den Vrijdagavond te laten vervallen, zulks in ruil voor halve uren in de rest van de Week. Daartoe door den Minister geadvi seerd, heeft de V.P.R.O. in Juli van dit jaar aan A.V.R.O. en V.A.R.A. aangeboden, beurtelings gedurende eenigen tijd de beschikking te krijgen over den Vrijdagavond van 9 uur af. De A.V.R.O. heeft van deze aanbieding geen gebruik willen maken; wel was deze omroepvereeniging bereid, alleen met den V.P.R.O. zenduren te ruilen, echter op dusdanige voorwaarden, dat zij voor den V.P.R.O. onaannemelijk waren. De V.A.R.A. bleek daarna genegen drie voor den V.P.R.O. uitermate geschikte halfuren in den vooravond van Woensdag, Vrijdag en Zaterdag af te staan, alsmede de be- noodigde zendtijd voor een wat uitgebreidere morgenwijding op Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, en voor een avondwijding op Vrijdag. Tevens werd door de V.A.R.A. afgestaan het half uur op Zondagmiddag van 5 tot half 6 in ruil voor het V.P.R.O. halfuur van 6 tot 6.30, dat voor V.P.R.O.-uitzending op den duur ongeschikt bleek. Deze nieuwe zendtijdregeling, door spreker nog nader in bijzonderheden beschreven, bete^kent voor den V.P.R.O. een zeer belangrijke verbetering van zijn positie in den Nederlandsclien Omroep. Een en ander is thans door een wijziging in het zendtijdenbesluit door den Minister voor de toe komst definitief vastgelegd. De Firma E. Franken, Anegang 5 te Haarlem, werd op 4 November 1836, dus a.s. Woensdag juist 100 jaar geleden opgericht. En gedurende al deze 100 jaren heeft ze vooraan gestaan. Dat is wel de v ermelding waard Nog steeds (ook bij een vroeger jubileum wezen wij er op), worden in deze zaak twee beproefde beginselen hooggehoudenalleen schoeisel ver- koopen, dat door zijn goede kwaliteit zelf zijn leverancier aanbeveelt; en een bediening der klanten, die uitmunt door vakkennis, ijver en voorkomendheid Een gedenkschriftje voorzien van een foto van „De zaak met de Ossekop", Anegang 5 te Haarlem, herinnert ditmaal met zooveel woorden hieraan. En dat mag gelust, want het is niet overdreven. Haarlem heeft oudtijds op kleedinggebied meer zulke kwaliteitszaken gekend. De voornamen uit den omtrek, en de kennissen van deze bewoners van landgoederen en buitenplaatsen, die van een keurige en aangename verschijning hielden, lieten hun liofkleeding niet in Den Haag, maar aan de Groote Houtstraat bij den ouden heer Van der Steur, schuin over den Anegang maken; hun steeken, hooge hoeden, uniformpetten en dames hoeden betrokken zij van de firma Prinsen (Hen- ning) aan de Groote Houtstraat. Hun schoeisel wilden zij alleen hebben van de zaak met de dorperschen naam „de Ossekop", maar met haar degelijke en smaakvolle koopwaar. De tegen woordige eigenaar, de heer K. W. G. Bakker, die door zijn huwelijk de uiteindelijke opvolger werd van den oprichter, heeft de kenmerkende kloeke en voorkomende geest der zaak, waarin hij nog geheel opgaat, volledig bewaard. Uit ondervinding zouden tal van oude Haarlemmers en omstreke naren dit rijmpje bij wijze van gelukwenscli aan de firma kunnen zenden: „Wie, zooals ons een goede schoen past, trekt hem aan, en blijft in elk geval zijn leven lang op Franken's schoeisel gaan". Wij zenden het de jubilaresse langs dezen weg en spreken daarbij de verwachting uit, dat het jongere geslacht, dat toch ook voor zijn nut en zijn genoegen op twee beenen rondloopt, nu en over weer 100 jaar er precies zoo over denkt en zal denken, als wij wandelende veteranen. De firma heeft den aardigen inval gehad a.s. Woensdag 4 November, 's middags van 35 uur een receptie te houden in de zaak zelf. Oude klanten, daarheen! SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 De heer M. C. Meijboom, kunstfotograaf, Vos- siusstraat 4, Amsterdam, opende j.l. Vrijdag in de Projectie-zaal van Fotokinoliandel „F,F.", Zijlweg 86, Haarlem, een tentoonstelling van zijn werken op kunst-fotografisch gebied. Langs de wanden is een reeks foto's (ongekleurde) opge hangen van portretten, interieurs, stillevens en een enkel landschap. Het opmerkelijke en zeer bijzon dere dezer foto's is, afgezien het kunstenaars talent waarmee ze tot stand kwamen, dat ze zijn opgenomen met natrium- en kwiklicht, een werk wijze, die, behalve bij één ander Nederlandsch atelier, nog nergens ter wereld is of wordt toegepast. Wel is men in Duitschland sinds anderhalf jaar aan het experimenteeren om een met natriumgas, respectievelijk kwikgas gevulde lamp voor dat doel te scheppen; tot heden echter zonder bruik baar resultaat. Intusschen zijn de voordeelen dezer lichtbronnen, die een uitgebreid veld van nieuwe mogelijkheden op foto-gebied openen, op over tuigende wijze op deze tentoonstelling aangetoond. Hieraan dient echter te worden toegevoegd, dat die mogelijkheden alleen bereikbaar zijn voor den wetenschappelijk onderlegden kunstenaar. Got dezen behoort de heer M. C. Meijboom, die, na volbrachte studie in de schei- en natuurkunde aan de technische hoogeschool te Berlijn, zich op de kunstfoto-techniek, waaronder ook die der film, toelegde, en die zich drie maanden geleden te Amsterdam vestigde in een supra-modern ingericht atelier. Daar weet. hij met behulp van schermen, het effect van de natrium-belichting inéén te doen loeien en aan te sluiten met dat der kwikbelich ting, daar voegt hij hieraan vaak voor enkele partijen, nog eenige strcelende effecten met half watt lamplicht aan toe, zooals de schilder toets na toets op zijn doek werpt. Een andermaal maakt hij alleen gebruik van één dezer lichtbronnen, zooals b.v. op de foto van dit atelier, waar de natriumlamp vooral de schoonheid van de linoleum- vloerbedekking weergeeft, Deze foto werd dan ook gemaakt in opdracht en tot groote tevredenheid van de fabriek, die deze bedekking gemaakt had. Er zijn hier meer proeven van foto's voor technisch doeleinden en reclame; zoo b.v. die van een machine installatie, van eenige porceleinen koppen en schotels (welke laatste foto de aandacht trok op een foto-tentoonstelling in Bombay) en van een mans portret, waarbij bet gelaat in"'t donker gehouden en de lichtgekleurde vilthoed fel belicht is (de eerste van een serie technische foto's door een hoedenfabrikant aan dit atelier besteld). De heer Meijboom maakt hierbij op gelukkige wijze ge bruik van het voordeel van zijn nieuw procédé, dat het n.l. geen enkel detail tot en in de een of andere egale tint doet verloren gaan. Zoo zijn b.v. om eens iets te noemen de natuurlijke geaardheid van een dofzwarten hoed en een blauw dasje op een der mansportretten, duidelijk en ten opzichte Ook de stralende Tweede Symphonie van Brahms, die het programmadeel na de pauze vulde, werd uitgevoerd op een wijze, die een innerlijke ontroering wekte, welke tot een belevenis Wordt, die bij blijft en rijker maakt. Het zonnige eerste deel, overvloeiende van melodie, het Adagio en het Allegretto gracioso, beide van opperste schoonheid, en het Finale, dat tot een laaiende gloed opvlamt, dat alles werd vertolkt, zooals alleen voor zulk een orkest onder zulk een leiding mogelijk is. Het publiek huldigde den dirigent en het orkest op uitbundige wij ze'en bracht hierdoor dank voor zopveel schoons. B. W. 10969 Anker, Mevrouw C. A„ Mesdaglaan 18 Heemstede. 22009 Appelboom, D. A., Bouwondernemer, Spaarnrijkstraat 42. 10857 Bakker, D„ (Kaashandel), Gen. Cronjé- straat 121. 10340 Bakkerij „De Toekomst", Prof. van der Waalstraat 76. 22744 Bal jon, M. H. F. J„ Iepenlaan 20, Bloe- mendaal. 11002 Berg, J. A- v. d., v.h. A. J. Melker, Tapijt magazijnen, Julianapark 3032, Haarlem- Noord. 26815 Bilt, A. van der, Duindoornlaan 17, Aerdenhout. 11342 Bleeker, G., Verspronckweg 137. 26877 Bröcker, J. W. H„ fa. Bruggen Bröcker, Textiel Amsterdam, Dahlialaan 18, Aer denhout. 23919 Eggink, P., Woningbureau Yoorduin, Spe- - ciaal voor onderhoud van huizen, Assu rantiën, Voorduinstraat 65. 12146 Horrocks, R„ Willem de Zwijgerlaan 144, Overveen. 11312 Kaart, F., Administratiekqntoor en be lastingzaken, Kampersingel 66 zw. 23041 Kolk, H. v. d., vertegenwoordiger fa. W. Heeren Zn., Lak- en Vernisfabriek Aalsmeer, Duinoordstraat 14. 11287 Kroon, Mag. de, Verlichting, radio, electr. apparaten, Smedestraat 7. 28734 Langejan, A., Winterlaan 9, Heemstede. 11199 Luxe Auto en Taxi-verhuur, Zonnebloem straat 22. 12241 Mok, Ph., Oude Boekhandel, Kruisweg 66. 23447 Moviat, A. W., Rechthuisstraat 6. 14492 Pathe Depót, Kleverparkweg 21. 26713 Reitsma, J„ Vêrbenalaan 2, Aerdenhout. 22026 Rikkers, H., Oud-Hoofdmachinist Stoom vaart Mij. „Nederland", Piatanenlaan 5, Bloemendaal. 10802 Rooy, A. Th. de, Confectie Industrie, het Haarlemsche Bachvereeniging. De Haarlemsche Bachvereeniging heeft muziekleven ter plaatse voor het komende seizoen goed ingezet. Het Concertgebouw-orkest, onder leiding van Bruno Walter, met Rosa Spier als soliste, trok niettegenstaande het stormachtige en gure weer een volle zaal. Zij, die op de enkele leeg gelaten stoelen hadden kunnen plaats nemen, hadden ongelijk. Behalve twee symphonieën, die in g. kl. t. van Mozart en die in D gr. t. op. 73 van Brahms, be vatte het programma twee dansen voor harp en strijkorkest van Debussy, en als openingsnummer de Ouverture du „Corsaire" van Berlioz. Dit laatste stuk, een wat den inhoud betreft weinig beteekenend werk. werd met zooveel bravoure gespeeld, dat het niettegenstaande den weipigen inhoud toch te genieten gaf. Van Berlioz naar Debussy was een groote over gang, van uiterlijke praal naar een subtiele klanken sfeer. Rosa Spier vertolkte de solopartij van de Dance sacrée en de Dance profane op meesterlijke wijze. Zij weet haar instrument te bespelen, zóó, dat wel het hoogst mogelijke bereikt wordt. Het publiek dankte de kunstenares door een langdurig applaus, terwijl zij ook een bloemenhulde in ontvangst te nemen had. Vóór de pauze kwam vervolgens de symphonie in g. kl. t. van Mozart, dit schoonste van 's meesters orkestwerken. Wie zou ongevoelig kunnen blijven voor het diep-mensclielijke, dat uit deze muziek spreekt! Bij een zóó doorvoelde en volmaakte weergave als die van Bruno Walter, is men van de eerste tot de laatste noot in gespannen aandacht en laat de bekoring ons niet los. (813 Rijn, L. P. C. vap. Tandarts, Kleine Hout weg 41, Spreekuur 12 Di. en Do. 78 n.m. en volgens afspraak. 28725 Schuyt, G. J„ Inspecteur Lev. Mij. „Con- servatrix". 23049 Steenman, H. van, Riebeecklaan 4. 26804 Suchtelen v. d. Haere, A. J. C. van, Rho- dondendronplein 3, Heemstede. 10899 Wieringen, J. A. van, Handel in paarden, Rijksstraatweg 117. van elkaar, in kleur, sterk onderscheiden en dit Oranje Nassaulaan 134. Overveen. iets, wat tot "beden op fotografisch gebied nog ui 4°); i - bereikt is, daar beiden steeds denzelfden donkere kleur krijgen, dus geen verschil in tint, mogelijk maken, inderdaad blijft bij de nieuwe belichting alles „doorgeteekend", van „dichtslaan" der oogen is op de portretten geen sprake en bruine oogen, die tot heden nooit volkomen weer te geven waren, komen volmaakt tot uiting. Men geniete in deze eens van liet schitterende meisjeskopje, met haar lange krullende lokken en bruine oogen en merke op, hoe distinct lieur kapsel en oogen zijn, ten opzichte der tot heden gevolgde fotografische Weergave. Dit meisjesportret behoort tot de greep uit het kinderleven, die de inzending onder meer te zien geeft. In het rustige atelier, in de Vossitis- straat, waar een zeer normale temperatuur hecrsclit, behoeven de kleuters niet stil te zitten en onbemerkt worden zij bij de ongelooflijke snelle opname, in hun natuurlijke houding door het zachte radium- licht op de plaat vastgelegd. Het is een genot deze kinderbedden, met hun mooi plastiek, in de ver schillende details te bekijken. Wij willen hiermede geen afbreuk doen aan de schoonheid der overige portretten ook niet aan die den danseressen met hun plastische gebaren en houding. Neen ook deze opnamen zijn zeer voornaam van opvatting en zeker spant hierbij de kroon: de foto van een vrouwelijk gelaat en profiel gezien, waarbij het lijnprofiel met. vulling van een zwart vlak, het voorhoofd als een schitterend verlicht vlak omsluit, dat in zijn welving alles wat de gewone fotografie tot heden vermocht te scheppen, in de schaduw stelt. B. blVrijdagavond werd in het kerkgebouw van de afdeeling Bloemendaal van den Neder- landsclien Protestantenbond de tweede lezing in dit seizoen gehouden. Na een kort openingswoord door den voor zitter, den heer H. M. Schiefcrdecker, kreeg de spreker van den avond, Ds. S. II. Spanjaard van Vlaardingen, gelegenheid te spreken over den roman „Een Hollandsch Drama" van Arthur van Schendel. Spr. zeide dit werk te zien als een meesterwerk, niet alleen op literair gebied, maar vooral om de grootsche problematiek. Met een gevoel van weerzin zou men misschien geneigd kunnen zijn het boek dicht te slaan als men eenige bladzijden zou hebben gelezen, omdat het een donker boek is. Doch de afloop is onontkoombaar navrant en duidelijk geteekend omdat die afloop niet anders had kunnen zijn. Spr. wil dan op drie dingen wijzen: le. de eenvoudige intrige, 2e. een uitvoerige bespreking van de problematiek, de gedachten en ideeën, die achter dit boek liggen en ten 3e de symboliek, die aan het boek ten grondslag ligt en wellicht aan velen zal ontgaan. De dood-eenvoudige intrige is toch zoo geweldig machtig, dat het diepste probleem van het Christendom, dat der prae-destinatie daarin openbaar wordt. Floris, de erfelijk belaste zoon van een vader, die zelfmoord pleegde, van een vroeg gestorven moeder, zuster van drie broeders uit een streng Calvinistisch milieu, is de hoofdpersoon. Op een machtige wijze schildert Van Schendel de sym boliek „wit-rood" in dit boek. Floris wil het „wit", het goede, maar moet naar het „rood", het kwaad, omdat hij daartoe is voorbestemd. Telkens komt dit naar voren: bij zijn geboorte, later als hij vrienden krijgt, Steven Wouters, de ronde Hollandsche jongen (het „wit"), Manuel, de donkere zwoele Indische (het „rood"); als hij op een notariskantoor een prettige baan heeft (het „wit"), doch daar steelt (het „Tood"); ten slotte komt hij in de gevangenis; na veel om zwervingen komt hij terug in het huis van zijn oom; daar komt het slot van het „rood", op den zolder steekt Floris de brand in het oude vermolmde huis; Oom Gerbrand, die bij Floris' omzwervingen hem overal zocht en had gezegd: „al was hij in de hel, ik zou hem redden", snelt naar boven, en samen komen zij in de vlammen om. Tenslotte komt spr. naar aanleiding van dit boek tot het bezien van drie uitwegen, die ten opzichte van het probleem van de vloek, zijn Als U FRANSE STOKKEN van VAN VESSEM eet, heeft U een stukje Parijs in huis. Telefoon No. 11070 gesteld: le. de rationalistische oplossing, uit eigen kracht; 2e. de liefde Gods, de verzoening in Jezus Christus en ten 3e het Calvinistische standpunt, dat de menscli in Adam gevallen is. Spr. meent, dat in het laatste het diepste ligt. God kastijdt degenen, die Hij liefheeft. God al machtig doet het, en daarom, als ooit zoo'n leven als dat van Floris moet plaats vinden, aldus eindigt spr., dan baat z.i. slechts één ding: als deze jongen den God had bemind, Die hem had gevloekt, het kruisbeeld vastgehouden, dat hem had verstooten, de hand gekust, Die hem had afgewezen: een mensch, die zóó God liefheeft, die zal de hel vernietigen en nieuwe baan maken voor de verlossing. Dit slot zou spr. aan 't boek gegeven hebben. De heer Schieferdeeker dankte den spr. voor zijn aandachtig gevolgde rede. Bevallen: A. A. DiependaalKerkvliet z. W. A. JeurgensSchlensack d. Ondertrouwd: K. A. de Vries en S. Gorter. W. K. Hirschfeld en A. H. Royaards. Getrouwd: A. van Kampen en M. V. Mattlieus. H. F. F. Obertop en G. A. Kamphuis. Overleden: G. van Asten, 62 jaar. Ch. P. Stals, 47 jaar. blGevonden en terug te bekomen bij: Wits, Joh. Verhulstweg 6, een paar donkerbruine motor handschoenen; Van der Velde, Zijlweg 304, Haarlem, een vulpenhouderYetsenga, Adr. Stoopplein 25, een vulpenhouder; J. Boosman, Bloemendaal,scheweg 263, een autoslinger; Iiraet- zer, Zandvoofterpad 4, een vulpenhouder; S. M. Renaud, Sterreboschlaan 3, een mantelceintuur; Van Apeldoorn, Raadhuis, een vulpenhouder; Duivestein, Boschlaan 37, een beige dameshand schoen; R. Stoffer, Bosch en Duiulaan 12, een zijden sjaal; J. Jansen Hendriks, Van Twisk- plein 3, Haarlem, een gewicht; Bouwmeester, Dr. D. Bakkerlaan 70, een hoedje; Vogel, Dr. D. Bakkerlaan 67, een poesje; aan het bureau te Overveen: een fietstaschje met gereedschap; een Lipssleutel; een grijze dameshandschoen; een huissleuteleen roode ceintuuraan de politiepost Aerdenhout, een actentasch; een dameshand schoen; een bril. Bij uitwijken aangereden. blOp de Bekslaan te Vogelenzang wilde een wielrijder naar links uitwijken om eenige aan den kant van den weg spelende kinderen te ontgaan. Hij bemerkte hierdoor waarschijnlijk niet een uit tegenovergestelde richting komende vracht auto, bestuurd door C. K. uit Noordwijk, waardoor een botsing tusschen wielrijder en auto ontstond. Met vrij ernstige verwondingen werd de fietser, F. van A. uit Vogelenzang, per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. Ernstige botsing. blEen ernstige aanrijding heeft plaats gehad tusschen de Amsterdamsche tram en een ladder wagen van de gemeente Bloemendaal op den over weg aan de Sparrenlaan te Aerdenhout. De tram, die 3 wagens telde, kwam van de richting Haar lem. Op de Sparrenlaan reed gaande in de rich ting Zandvoorterweg een vrachtauto van de gemeente Bloemendaal, waarachter de ladder wagen was gekoppeld. De bestuurder van de auto. V., verklaarde, dat het waarschuwingslicht boven den overweg niet brandde. Na de aanrijding brand de het echter wèl. Dc auto was al op de trambaan toen de bestuurders elkaar opmerkten. De tra: remde, doch dit baatte niet. De vrachtauto we intusschen net over de baan heen, doch de ladder Wagen werd in de linkerflank gegrepen. De wage werd volkomen vernield. Van de voorste tram wagen werden alle ruiten verbrijzeld; van de tweede wagen ook een paar ruiten. De conducteur lien enkele lichte verwondingen op aan de handen Gelukkig waren er op dit vroege uur geen passagiers o Bureau Publieke Werken enz. blMet ingang van Maandag 2 November a.s. worden de bureaux van Publieke Werken, Bouw en Woningtoezicht, Reiniging, Plantsoenen en Arbeidsbeurs verplaatst naar het nieuwe gebouw aan den Brouwerskolkweg 2. De officieele inge bruikneming zal op een nader aan te kondigen datum geschieden. voor al Uw Huishoudpersoneel is en blijft Gevestigd sedert 1907 Schagchelstraat 46, Telefoon 14461 MEERMALEN BEKROOND

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2