N 1936 a.s. M GESTEL Bloemendaal. Arbeidsbeurs Bloemendaal. De Gordiaansche knoop ditmaal 'n Bloemendaalsche. Predikbeurten. Agenda. Haarlem. Josephine Butler Vereeniging. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Voor de Haarlemsche Rechtbank. Concerten. - OVERVEEN f REPARATIE. rij heeft teekende )N heeft rouwen m 1 BOON jj TVANCT rr 1 Amerik. Petr. liter voor f 0.43. 2. J. v. d. Veldt. RLUIN". C. J. 'em, Kleverlaau Advocaat. VULPEN, hTt s: O. Th. Dan- 00, Haarlem, b. Thijmlaan 47. zwarten grond, duinzand tegen prijzen. SWAANSW1JK, 38. Geen prijs- alle goederen, alle reparatie, er stoelen. NG MARKIE- af, wij reinigen, wij bergen. J. v. asscherij, Klever- ndaal, Telefoon De Bloemen- ïandel is ruim amend, weg 124, lot. JE BRUIKEN is t 0 et. p. liter, wordt ver- nessergraeht 64. i'eduwe, 43 jr., iking met net Vaste positie. Bur. v/d blad. J.l. Zaterdag stonden bij de arbeidsbeurs alhier ingeschreven 212 manl. en 12 vrouwl. personen, in totaal 214 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Stucadoors 2 Loodgieters 4 Behangers2 Timmerlieden 4 Schilders8 Metselaars3 Opperlieden2 Grondwerkers5 Overige bouwvakarbeiders3 Electriciens4 Monteurs (div. soorten)15 Bankwerkers3 Chauffeurs13 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders 53 Handels- en Kantoorpersoneel *20 Losse arbeiders44 Diverse beroepen27 214 waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 012 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. bl— ,,De historie herhaalt zich". De juistheid van dit oude gezegde werd meermalen bewezen. Dat de oude Gordiaansche knoop is teruggekomen in onze plaatselijke geschiedenis is een nieuw bewijs voor de hierboven aangehaalde woorden. Slechts de naam van de overbekende knoop behoeft een omzetting in „de Bloemendaalsche knoop". Welke van deze twee knoopen de meest ingewikkelde is, valt moeilijk uit te maken. We beschikken niet over gegevens over de mate van ingewikkeldheid der Gordiaansche. Zeker is dat de Bloemendaalsche knoop in de toekomst wel eens de gevaarlijkste kon blijken. Waar bevindt zich de Bloemendaalsche knoop 1 Lezers, die is iederen werkdag kosteloos te bezich tigen van ongeveer twaalf uur tot twaalf uur twintig aan de Kleverlaan, hoek Iepenlaan. Daar kunt U sensaties beleven die de sensaties van een circus verre overtreffen. Daar wordt door wiel rijders en vooral door jeugdige wielrijdsters een moed aan den dag gelegd een betere zaak waardig. Alle moed, daar ten aanschouwe gebracht, wordt echter nog overtroffen door den moed van sommige politie-agenten, die zich met doodsverachting in het overvolle verkeer werpen om te trachten dit in meer normale banen te leiden. Het dient te worden erkend dat er zijn, die erin slagen de chaos tot een vrij normaal verkeer terug te brengen. Helaas beschikken niet alle agenten over dezelfde capaciteiten, hoewel het pogen loffelijk is. In ieder geval zóó als de toestand nu is kan het niet uit blijven of er komen vandaag of morgen onge lukken. Wie zijn hieraan schuldig? Hoofdzakelijk de wielrijders en -rijdsters. Hoe- Wel op de ïepenlaan of op de Kleverlaan nog rustig toerende, schijnen ze bij den spoorweg overgang plotseling haast te krijgen. Links passeeren, rechts passeeren, nog juist voor een auto langsglippen of liever nog tusschen twee auto's doorkruipen „that's the sport". Een enkele agent kan hier zonder gebiedende en nauwkeurige voorschriften, onmogelijk vol doende optreden. Het ware te wenschen, dat, voor dit spitsuur, hetwelk juist samenvalt met het passeeren van een trien, eenige bepalingen werden gemaakt, die het verkeer een meer normaal ver loop zouden kunnen geven. Het zou zeker reeds een belangrijke verbetering zijn indien op dit uur, het elkaar of anderen passeeren aan wielrijders werd verboden. Wij zijn er overigens van over tuigd, dat indien de bevoegde autoriteiten hier eenige aandacht aan besteden, zij er zeker in zou den slagen een regeling te maken, die onze Bloe mendaalsche knoop zou ontwarren. J.D. o Ouderavond Juliana School. blIn de Juliana-school te Overveen werd Maandagavond j.l. de eerste ouderavond onder het nieuwe schoolhoofd, den heer W. R. Jansen, gehouden. Het welkomstwoord werd gesproken door den voorzitter der oudercommissie, den lieer J. A. A. Hoek; spr. richtte zich in 't bijzonder tot den heer S. Huijnink, chef van de afd. onderwijs dezer gemeente, en tot het nieuwe schoolhoofd, den heer Jansen, en dankte het oude schoolhoofd, den heer Hoekstra, voor hetgeen hij voor de school verrichtte. Hierna was het woord aan het schoolhoofd, den heer Jansen, die mocht constateeren, dat er steeds op de ouderavonden der school een goede stemming heerscht; spr. uitte den wensch, dat deze toestand gehandhaafd moge blijven. De heeren J. A. A. Hoek en A. Jager, aftre dende leden der oudercommissie, werden bij acclamatie herkozen. Het hoofd der school hield daarna een voor dracht over de drooglegging en exploitatie der Zuiderzeegronden, uit sociaal oogpunt bezien, waarbij spr. concludeerde, dat de voordeelen van dezen arbeid de nadeelen sterk overtreffen. De voordracht werd na de pauze geillustreerd door een collectie fraaie lichtbeelden. Naar aanleiding van de in de rondvraag ter sprake gebrachte kwestie, omtrent de stichting van een Kleuterschool in Overveen, werd be sloten, een commissie te benoemen, die de zaak onder oogen zal zien. Mevr. Nijkerk en de heeren F. C. de Groot, L. Janse en G. Lagerwerf namen zitting in de commissie. Na de sluiting der bijeenkomst kregen de euders gelegenheid met het onderwijzend perso neel over de belangen hunner kinderen te spreken. Famllle-avond Elswoutgroep In het Jeugdhuis. blOnder groote belangstelling vond j.l. Zaterdagavond de Familie-avond plaats van de Padvinders der Elswoutgroep te Bloemendaal- Overveen. Even 8 uur kondigde hoorngeschal de komst der Verkenners en Welpen in de zaal aan. De jongens stelden zich langs de kanten der zaal op om het saluut vlag te maken. Eén van de Patr. leiders, H. Millaard, opende den avond met een korte-toespraak. Bij de lantaarnplaatjes van het Welpenzomer kamp, die nu volgden, gaf „Baloe" eenige ver klaring. De Welpen lieten daarna eenige spelen zien en het jongste Verkennertje deed een aardige voordracht over art. 0 (een Padvinder is een dierenvriend). Vervolgens werden door een viertal jongens, de „Dandy Song Singers" op aardige wijze eenige liedjes gezongen, waarbij het publiek enthousiast enkele refreinen meezong. Na een teekenfilm kwam een aardige recreatie „Filmjournaal" aan de beurt, waarbij men de verschillende wereld gebeurtenissen zag uitgebeeld. En het hoogtepunt was de kampfilm van het zomerkamp te Hellendoorn, die de aanwezigen meerdere malen een hartelijk applaus ontlokte. De vervaardiger, vaandrig Y. G. Allan,Jwerd dan ook bij monde van Patr. leider Dick Bonnes be dankt namens de geheele groep en ontving een vergrooting van het landhuisje te Hellendoorn. Hopman Wezelman dankt hierna den heer J. v. d. Heide, dat deze het kamp had mogelijk gemaakt en bood hem een bureauklokje aan. In de pauze werd een gratis kopje thee geser veerd. Hierna verschenen nogmaals de zangers ten tooneele, gevolgd door een film van Chaplin. Verder werd nog opgevoerd de klucht „Specu lanten", die aardig gespeeld werd en aan de aan wezigen vele lachsalvo's ontlokte. En tot slot de herhaling van de kampfilm. Met het zingen van het Wilhelmus werd dezen aardigen avond besloten. De Elswoutgroep mag op een goed geslaagden avond terugzien! Tweede bezoek aan het P.E.N. blZaterdag j.l. heeft de tweede groep van Burgemeester, wethouders en secretarissen van de gemeenten waar het Provinciaal Eleetriciteits- bedrijf van Noord-Holland stroom aan huis levert, n.l. van de gemeenten bezuiden de lijn Egmond- Binnen, Zuid- en Noord-Schermer een bezoek ge bracht aan het P.E.N.-gebouw te Bloemendaal, en aan de centrale-Velsen. Onder leiding van den directeur, den heer van Oldenborgh, werden de inrichtingen bezichtigd en genoten de excurisisten van de deskundige voorlichting over de prachtige outillage van het bedrijf. o— Gevaarlijk verkeer. blEen zware truck met oplegger, die een stoommachine van Amsterdam naar Haarlem vervoerde, nam zijn weg over Bloemendaal oinj de viaducten te vermijden. De politie, die de zware vracht tegenkwam, stelde een onderzoek in naar de deugdelijkheid van de remmen; het bleek, dat de reminstalaltie voor het transport niet voldoende functioneerde, waarom de politie in het belang van de veiligheid van het verkeer den wagen in beslag nam. Opening nieuwe zaak. blHeden (Vrijdag-) morgen heeft de heer I. Schat een filiaal van zijn bekende Haarlemsche poelierszaak geopend aan den Verbindingsweg 41 te Bloemendaal. In ons volgend nummer komen wij hierop nader terug. BLOEMENDAAL. Ned. Hcrv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Donderdag (geb. „Maranatha") n.m. 8 uur Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popellaan, Kinheimpark), geen dienst. Maandag Allerzielen. Gesproken Requiem Mis. 7.25 v.m. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr. F. W. A. Korff te Leiden. Donderdag n.m. 8 uur Ds. Ch. de Beus. Bijbellezing. AERDENH0UT. Vereen. Religieuze Kring v.m. 10% uur Ds. D. Tromp, Ned. Herv. Pred. te Zandvoort. SANTPOORT. Ned. Herv. Evang. v.m. 10 uur Ds. G. Grootjans, van Amsterdam-Oost. N.m. 5 uur de heer H. v. d. Berg. Herdenking Kerkhervorming. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Viering Kerk hervorming. Ds. G. J. Duijvendalc en Ds. C. H. Brandt. Eglise Réformée Wallonne de Haarlem (Begijn hof) Dimanche 9 h. 15 Service des Enfants ct de la jeunesse.; 10 li. 30 Service présidé par Mr. Ie Pasteur Krafft, 3e collecte pour la restauration; 20 h. Service. Pasteur Krafft. Coll. tot Verbr. v. Spiritistische Begins, (geb. „Tlieosofia", Nassaupl. 8) n.m. 7 uur Aller- zielenavond, opgeluisterd door zang en bloe men. Spr. TI. Nieukerke, (inspiratie-medium). Tóegang vrij. ZANDVOORT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed- N.m. 5 uur de heer A. C. Reuijl. Stadsschouwburg: Zaterdag 31 Oct. 8 uur Fritz Hirsch Operette (Jubileumvoorstelling). Sissy. Zondag 1 Nov. 8.15 uur Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel, „Boefje". Maandag 2 Nov. 8.15 uur Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel: „Een Lentedag van 's morgens acht tot middernacht". Dinsdag 3 Nov. 8.15 uur Cremer: „De dienst knecht in Huis". Woensdag 4 Nov. 8.15 uur Muziekavond. Eddy Wallis. Donderdag 5 Nov. 8.15 uur Ver. Schouwspelers: „De Rozenkrans". Zaterdag 7 Nov. 7.30 uur Amsterdamsch Too- neelvereeniging. Midzomernaclitsdroom. Rembrandt Theater: „Onder Twee Vlaggen", met Claudette Colbert en Ronald Colman. Luxor-Theater: „Drie harten op een IJsschots", met Robert Montgomery, Mima Loy en Reginald Owen. Frans Hals-Theater: „De Verzwegen Zonde", met Kay Francis. Zondag 1 Nov. v.m. 11.30 uur vervolg der Cultuurfilm van Dr. v. d. Slcen: „In de Oerbosschen van Canada". Cinema-Palace: „De Lustige Vagebond" met Maurice Chevalier. Spaarne Sound Theater: „Rin Tin Tin" en „De Helden der Golven". Examens. blVoor het examen van de Verecniging voor Christelijk Volksonderwijs slaagde te Utrecht de heer Th. Lasthuis te Overveen. 7:De afdeeling Haarlem van de Josephine Butler-Vereeniging hield een bijeenkomst in het gebouw „De Nijverheid", waarin Ds. A. R. de Jong een rede lueld over het onderwerp: „Schat gravers en schatbewaarders". Ds. De Jong merkte op, dat het woord schat in ons land veel gebruikt wordt. Het woord wordt bij alles te pas gebracht. Men spreekt van een schat van een kind; een schat van een vrouw; een schat van een man soms; een schat van bloemen; een schat van wijsheid enz. Bij het begrip schat staat in onmiddellijk ver band het woord: schatgraverijdat is een pogen om te komen tot den verborgen schat; te zoeken iets, dat er bij intuitie moet wezen. Een schat wordt vertegenwoordigd in goud, zoowel in letterlijken als in symboliselien zin. Het goud, dat zulk een magische aantrekkingskracht op het menschdom uitoefent, heeft twee kanten; in den letterlijken zin vertegenwoordigt het 't bezit; maar het heeft ook een symbolischen kant. Reeds in de middeleeuwen beteekende het goud macht en kracht. Hij, die toen veel goud had, bezat veel macht. Alle menschen zijn schatgravers en -zoekers. Voor hen allen zijn schatten weggelegd. Een schatbewaarder is als een conservator van een museum, die allerlei schatten onder zijn toezicht heeft; er voor zorgt en er zijn eigen stempel op drukt, zooals de conservator, die de aan zijn hoede toevertrouwde schilderijen restaureert. Ieder mensch bezit schatten van zijn geeste lijke overtuiging, zijn dogma, zijn leer en zijn conventie. Maar men moet voorzichtig zijn, want schatten hebben de neiging om de door hen veroverde schatten van kunst, cultuur, con ventie enz. vast te houden. Het gevolg is, dat de schatbewaarder niet meer is de conservator, maar een politie-agent, die in het museuni rondloopt en er voor zorgt, dat niemand ergens aan komt. Men mag het niet aanraken, want anders moest het eens bederven. Dit dreigt ons noodlot te worden. Wij durven de heilige huisjes, waar we zelf in durven komen, niet los te laten. De mensch wordt de politie-agent van zijn eigen innerlijke schatten; dan is hij geen edelman van den geest meer, maar een kleine burger, die op de kleintjes past. Er is moed voor noodig om te durven erkennen, dat alles verandert, ook in ons innerlijk leven. Maatschappelijke vormen worden nu eenmaal onverbiddelijk weggevaagd. En het is beter om er aan mee te werken, dan te trachten ze vast te houden, wat toch niet lukt. Men kan zijn schatten niet bewaren tot in het nageslacht. Het is van ouders verkeerd, aan het sterfbed aan him kinderen te vragen: „zult ge altijd trouw blijven aan het geloof, dat ik heb aangehangen?" Zeer veel kinderen zijn daardoor ongeloovig en onge lukkig geworden; ze zijn er van geschrokken. Zoo komen de geestelijke en kerkelijke con flicten; de kinderen loopen rond als schapen zonder herder. Dat is de schuld van de voorge slachten, die te zeker van hun overtuiging waren, dat hun schat de eenig juiste schat was. De mensch, die niet hecht aan zijn schat, is rijk. Het leven roept om schatgravers, die duiken en die het leven aandurven; die opgraven de mooie schatten als liefde en broederschap; die gelooven in het woord van Christus: „Hebt uw vijanden lief, óók die van over de grenzen"; die gelooven in Zijn woord: „steekt uw zwaard in de schede, want allen, die het zwaard nemen, zullen er door vergaan." De wereld heeft noodig menschen, die rondgaan als edellieden van den geest; men schen, die den nood aandurven. Men moet ook durven aannemen, dat de huwe lijksverhoudingen in alle eeuwen anders zijn; ook hier moet men geen schat vasthouden, totdat die verschrompelt. Men moet iets durven los laten op momenten, dat men begrijpt, dat het meer kwaad dan goed doet. De menschen zijn geroepen om schatgraver te worden; om schatten te helpen opdiepen, die de kosmos bezit. De schat- fraver wordt hooger gewaardeerd dan de schat- ewaarder. Men moet zijn overtuiging durven loslaten, als men voelt, dat het een leugen is. Het is een groote durf om mijnwerker naar den geest te zijn. „Alleen de fiere mensch, in wien de edel man leeft, is daartoe in staat", aldus eindigde Ds. De Jong, wiens rede met groote belangstelling werd aangehoord. Hrl. Dagbl. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Eerste geval van prijsopdrijving. Woensdagmorgen is het eerste prijsopdrijvings proces voor den Kantonrechter behandeld en uit- geloopcn op vrijspraak. Een winkelier uit Bloemendaal had op 16 October den prijs van lunclikaasjes verhoogd van 27% tot 30 cent. De verbalisant had, na de fac turen van verdachte te hebben bekeken, besloten dat dit prijsopdrijving was. Uit het verhoor bleek, dat verdachte van deze kaasjes geen voorraad hield. Hij bestelde ze bij kleine hoeveelheden tegelijk. Nu bleek, dat de grossier in deze kaasjes den prijs, die op 16 Juli 21 cent bedroeg, op 24 en 29 September en op 8 October met één cent had verhoogd. Naar aan leiding van de laatste verhooging had verdachte toen eindelijk den prijs verhoogd met twee en een halve cent. De Ambtenaar van het O.M., Mr. A. Klein, meende, dat dit wel degelijk een geval van prijs opdrijving is. Het is de bedoeling van de wet, dat winkeliers in de depreciatie van den gulden geen grond vinden hun winstmarge te vergrooten. De eiscli luidde f 20.of 10 dagen. De raadsman, Mr. J. H. J. Simons, bestreed deze meening. Ér bestond volgens hem geen ver band tusschen de wet op de prijsopdrijving en deze prijsverhooging. De devaluatie van den gulden had op het be sluit van verdachte geen invloed gehad. Het was hier eenvoudig de kwestie, dat deze verdachte steeds had gewacht met het verhoogen van den prijs tot het niet meer kon. Nadat de grossier den prijs met drie cent verhoogd had, verhoogde einde lijk ook deze winkelier den prijs, doch met minder dan drie cent. Het feit, dat deze verdachte niet dadelijk zijn prijs verhoogd had op 24 en 29 September ver plichtte hem toch niet, dit ook na te laten, toen zijn winst van 6% cent tot 3% cent dreigde in te schrompelen. Verder wees pleiter er op, dat de prijsopdrijvingswet door onvoldoende publi catie geen algemeene bekendheid had. Pleiter vroeg vrijspraak. Na re- en dupliek wees de kantonrechter dadelijk vonnis. Volgens Mr. Bijl de Vroe was wel bewezen prijsverhooging, doch geen prijsopdrijving, daar verdachte minder verhoogd had dan de grossier. Het vonnis was vrijspraak. Haarl. Dagblad Die Blonde Marle. Trudi Schoop's nieuwste dans-comedie. Trudi Schoop heeft j.l. Zaterdag met de aller eerste uitvoering van haar nieuwe dans-comedie „Die Blonde Marie" een overweldigend succes behaald in den Stadsschouwburg te Bazel. Het uitverkochte huis bracht Trudi Schoop aan liet einde der voorstelling een grootsche ovatie. Het publiek wilde van geen heengaan weten en er moest een 40-tal keeren „gehaald" worden. Reeds zijn alle voorstellingen in Zwitserland uitverkocht. Op 9 November a.s. begint de tournée door Nederland onder auspiciën van impressario Ernst Krauss. Tournee Trudi Schoop. De tournée is tot nu toe als volgt vastgesteld: 9 November: Den Haag, Koninklijke Schouwburg; 10: Rotterdam, Groote Schouwburg; 11: Utrecht, Stadsschouwburg; 12: Amsterdam, Stadsschou- burg; 19: Groningen, Stadsschouwburg; 20: Arnhem, Musis Sacrum; 21: Eindhoven, Philips- Schouwburg; 22: Haarlem, Stadsschouwburg; enz. Jan Kiepura. Onder auspiciën der N.V. Intern. Cdncertdirectie Ernst Krauss zal de beroemde opera-zanger en film-tenor Jan Kiepura één enkel concert in Neder land geven en wel op Vrijdag 13 November a.s. in de groote zaal van het Concertgebouw te A'dam. Russisch Nationaal Koor „Boyar" naar Nederland. Het vermaarde Russische Nationaal Koor „Boyar", een gemengd koor in costumes uit het tijdperk van liet Russische Keizerrijk, zal onder auspiciën van impressario Ernst Krauss vanaf begm November a.s. een tournée door Nederland maken en op Woensdag 11 November in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een uitvoering geven. Lili KraussSimon Goldberg. Het Duo Lili KraussSimon Goldberg maakt onder auspiciën der N.V. Intern. Concertdirectie Ernst Krauss een tournée door onds land en zal o.a. optreden: 27 October, Den Haag, Diligentia (Kunst aan Allen); 28 October: Amsterdam, Con certgebouw (Amsterd. Kunstkring); 29 October: Treebeek (Staatsmijn-Ver. Alg. Ontwikkeling); 30 October: Laren, N.-.H. (Kunstkring); 2 November: Hilversum; 5 November: Den Haag, Diligentia (eerste concert BeebhovoMfyotaaJi era.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5