GRIEP Siroop Famel Q£&, clhjUqt m Bloemendaal. Een ongewoon Boek. A. G. G. M. GIORGIS Zn. BERT G. VAN HAARLEM Radio-Kerkdienstuitzending Onze Jubileumkalender 1937 Gevonden voorwerpen. Joh. de Vries, -j* Burgerlijke Stand. Voor de Haarlemsche Rechtbank. Agenda. Predikbeurten. Accountant, Beiasting-Expert-Consulent (Lid N. G. v. A.) Alle Accountantswerkzaamheden. Gespecialiseerde Afdeeling „Belastingzaken". Advlseerend Bedrijfseconoom. 4 Wulverderlaan 4, Telefoon 239, Santpoort-Dorp blOnder bovenstaanden titel schreef de tekende Dr. J. H. Gunning J.Hz. in het Clir. Sociaal Dagblad „De Amsterdammer' het volgende over de kalender, uitgegeven door de Radio-commissie der Geref. Kerk te Bloemen daal: Een ongewoon „Boek". Ik bedoel den jubi leumkalender, uitgegeven door de Radio-Kerk dienst-Uitzendingen Bloemendaal." „Maar is dat niet geheel en al Gereformeerd dominee, en U bent toch Hervormd Welzeker, lieve kritiseerder, ik ben van harte „Hervormd", ik werk mee aan ,,Herv. Amster dam" en aan „Herv. Nederland", maar bovenal ben ik lid der ééne algemeene Kerk van Christus. En daar hooren mijn Gereformeerde broeders nèt zoo goed toe als ik, door genade. Derhalve van mij as-je-blieft nooit kerke lijke benepenheid of bitterheid verwachten, hoor Ik ga dus wat vertellen van de Gereformeerde radio-uitzending-Bloemendaal, die nog een 400 van de pracht-kalenders beschikbaar heeft, waar over ik het ga hebben. Een heel sober, rustig schild, dat hoofdzake lijk de luehtgolven laat zien, die liet gesproken woord overbrengen, gesymboliseerd door een witte duif, die een olijftakje, zinnebeeld van de Evangelieboodschap, in haar snelle vlucht aanbieden. Bovenaan enkele bloemen, o.a. Edel weiss, dat op de bergen groeit. „Wij heffen onze oogen op naar de bergen, vanwaar onze hulpe komt". De kalender brengt ons twaalf meditaties van Gereformeerde predikanten, evenals al deze kerk diensten gehouden worden door den Gereformeer den predikant Brussaard van Bloemendaal. Een heele praestatie! Twee keer per Zondag, jaar in jaar uit zóó te preeken, dat honderdduizenden kunnen luisteren zonder te zuchten: „Och, man, stuur daar toch eens een ander henen!" Er komt wel soms een ander, bijv. als vader Brussaard eens vacantie neemt of een vacantiebeurt heeft of eens verkouden is, maar 95 der beurten vervult hij toch zelf. En hij doet het uitnemend. Ik heb vaak een zegen ontvangen door zijn friseh. bevattelijk, wèloverdacht getuigenis van den Eenigen Troost, Eerst bespreek ik de twaalf foto's, dan (als ik nog plaats over heb), de Schriftoverdenkingen, die na iedere maand-foto volgen. Dit geven de fraaie kiekjes te zien: 1. Geref. kerk te Bloemendaal. Een keurig staaltje van moderne kerk-architectuur. Onze Geref. broeders hebben veel op ons, Hervormden, vóór, die dikwijls met eeuwenoude, bouwvallig-wordende, kostbare, oorspronkelijk-ifoom.sr/je bedebuizen „zitten", die maar zeer gedeeltelijk voor onzen eeredienst bruikbaar te maken zijn. Hoe vriende lijk ligt dit Bloemendaalsche kerkje daar tusschen jóng-aangeplant geboomte, vrij van tram-lijnen en lawaaierige hoofdwegen, van een fraaien toren voorzien, die nog vele jaren de geloovigen moge oproepen tot de prediking van Gods Woord! 2. Ds. Joh. C. Brussaard. Daar heb je den pre diker zelf, aan zijn schrijftafel zittend, over Gods Woord heengebogen, zijn sprekend gelaat op den rechterarm rustend en u met zijn rustige oogen met de vraag aanziend: „gij buigt u toch mèt mij voor 's Heeren onfeilbaar getuigenis Achter zijn rug een kast vol boeken. Daar zullen zeker wel „oude schrijvers" en de groote „bazen" van zijn kerk (Kuyper, Bavinck, Schilder) niet in ontbreken, maar collega Brussaard is niet een- zijdtg en ik denk, dat ook wel broeders uit andere kringen dan zijn „eigene" tot zijn hoofd en hart mogen spreken. Wees nog lang velen ten zegen, broeder 3. „Zij, die verhinderd zijn." Twee oudjes, man en vrouw, beiden in een veiligen armstoel bij het raido-toestel neergezeten. Ze zijn oud en gebrekkig, ik denk de man nogal rheumatiek, moeder-de-vrouw erg doof, want ze houdt haar hoorn vlak bij haar Philips, die toch wel op volle sterkte zal staan en zoo leven zij haar in ge dachte en gebed met haar leeraar en met de gemeente mede. O, gezegende radio! Alleen bij ons in Amsterdam staan er een kleine honderd namen, als vaste luisteraars in 't Bloemendaalsche kaartregister ingeschreven, en hoevelen zullen er in heel Noord-Holland zijn! Mijn wouw en ik, al zijn we nu ook 55 jaar getrouwd, kunnen 's mor gens gewoonlijk nog opgaan, maar 's avonds laat ik vaak ons avondeten in de woonkamer brengen, om een sympathieken Hervormden of den dienst van Bloemendaal niet te missen. God zegene alle oudjes ook op deze wijze door Zijn Woord! 4. Avondmaalstafel. Ik heb het Heilig Avondmaal onder allerlei vormen genoten in de vele landen BLOEMENDAAL en 3 GEDRUKTE RADIO-PREEKEN van Ds. JOH. C. BRUSSAARD: De gang naar Bethlehem; Liefdeslicht op Golgotha; De ware bekeering, zenden wij gratis en franco aan ieder, die een (grootere of kleinere) gift stort op post rekening 167310 van de Geref. Kerk van Bloemendaal (afd. radio). en kerken, die ik vroeger bezoeken mocht. Knielende, staande, in de banken blijvend, terwijl men de heilige teekenen ronddroeg, of ze uit de handen van een of twee „geestelijken" ontvangend, en het was mij overal goed. Maar ik vind toch „onze" manier, broeders en zusters aan één tafel gezeten, wel heel stichtelijk. Als de dominéé dan daar maar niet „préééékt," maar enkel een Schriftwoord leest, hoogstens (maar liever niet) door enkele zinnen van hemzelf gevolgd, zoodat de tafels (zonder telkens herhaald gebed), liefst onder 't zingen van een bekend vers, aan- en af kunnen gaan, o wat kan zulk een Avondmaals gang dan gezegend zijnOok als men thuis moet blijven, door de radio in den geest meegemaakt Ach, waarom mag dan volgens kerkwet de leerbar niet aan die tliuisblijvenden of kranken den heiligen teerkost brengen? Ik heb het vaak ge daan, maar nu ja, ik ben ook „zoo'n rare!" Doch mijn geweten heeft mij in deze nog nooit verwijten gedaan. God zege alle Avondmaals- gangers 5. Lente in Bloemendaal. Een zeldzaam mooi brokje natuur uit die wonderschoone streek. Is dat plaatje óók geen prediking? Heusclx, ze is schooner dan menige preek, die wel eens op de onnatuurlijkste wijze wordt uitgegalmd. Hoe harmonieus staan die struiken en bloemetjes hier te zingen op dit fraaie plaatje! 0. Microfoonversterker met de heeren J. Tanis, icc-voarzitter en G. II. Schaap Jzti., secretaris. Ik heb geen verstand van het mechanisme der radio, maar ik snap best, dat zonder het werk dezer kloeke broeders alles in het honderd zou loopen. Hè, kon je de zielskracht van het uitgezonden woord even makkelijk versterken als den klank van het gesprokene woord! Doch dat is het privi legie van God den Heiligen Geest. 7. Gereformeerde pastorie te Bloemendaal. „Gij zult niet begeeren, o Gunning, uws naasten liufs." Ach, wat 'n poëtisch brokje aarde bewoont die goede broeder Brussaard. Zij dit huis rijkelijk door God gezegend en bewaard! 8. In de ziekenkamer. Met „Lente" vind ik dit het mooiste van al de twaalf keurige kiekjes. Een lief, ziek meisje ligt op een rustbank vóór het open venster. Daarbinnen spreekt alles van leven en bloei, maar ach, zijzelve ligt daar als een teer, bedreigd plantje. Zal ze het „halen?" Ja, je hoopt het en ze ziet er ook nog wel naar uit. De vrede straalt van haar zachte trekken en met de handen saamgevouwen luistert zij naar het radio-toestel, dat, te midden van medicijnen en vruchten, op de tafel vlak naast haar, de blijde boodschap van Gods vaderliefde haar overbrengt. Hoe intens zal zij genieten van prediking, gebed en gezang der gemeenteAch, Heere, genees haar naar lichaam en ziel! 9. Kerkintereir. Nu niet voor den Avondmaals dienst, maar voor de verkondiging des Woords ingericht. Sober, huiselijk, vriendelijk. Moge menige moede pelgrim hier lafenis, menige roepende, of afgedwaalde hier de goddelijke terechtwijzing vinden. - 10. Radio-zender met de heeren II. M. Krimp en Ir. II. van Ricssen. Weer twee van de vier \eiy zorgers van de uitzending, in allerlei functie Doet uw arbeid met lust als doende des Heeren werk, broeders! 11. Ds. Joh. C. Brussaard en ouderling Hesseling, de eerste op den kansel, de ander voor het „voor lezersbankje". De Hervormden hebben overal de vroegere, betaalde „voorlezers" afgeschaft, de Gereformeerden hebben hen veeltijds, onbe zoldigd, behouden en ik acht het symbolisch een zegen. Nu wordt ook de stem van den „leek" in de vergadering der geloovigen nog vernomen, en dat is wel goed en zinrijk. Laat ons hopen, dat de wonderlijke vergissingen, radbrakingen van woorden en ultra-zalverigheid, die ik mij nog wel uit mijn dienstjaren herinner, en die je soms onwillekeurig een lach naar de lippen dwongen, bij onze Gereformeerde broeders onbekend zijn. Ik ben blij den dominee in een toga te ziep. Velen van zijn collega's doen het zonder, zelfs in een colbertje en met een nieuwmodisch flipje. Ik houd wel van een beetje deftigheid in kleeding en houding. Ouderling Hesseling ziet er gelukkig niet' schrik-aanjagend uit. Er zijn gelukkig nog wel gemoedelijke wakers-voor-de-leer! 12. Luisteraars op zee. Is dat niet een wonder? Twee broeders, met de koptelefoon aan de ooren, die daar kwart vóórjzessen 't is dus avond kerk. in Bloemendaal naar de Catechismus- prediking zitten te luisteren. De patrijspoorten staan open, de frissche zeelucht volgt naar binnen en uit den onziehtbaren aether stroomt de prediking der vrije genade Gods door de ooren naar de harten. Wondere, gezegende radio! Nu zijn mijne vijf blaadjes (mijn maximum voor elk opstel in „De Amsterdammer") bijna vol en ik kan dus onmogelijk veel zeggen van de Schriftoverdenkingen, achtereenvolgens ge geven door de broeders Brussaard van Bloemen- daal(2 maal), Jae. van Nes Cz. van Den Haag, W. G. Harrenstein van Santpoort, J. W. Siertsema van Haarlem, L. Hoorweg Jr. ook van Haarlem, J. A. Tazelaar van Rotterdam, J. Overduin van Kampen, C. Veerliof van Haarlem, A. Dondorp van Heemstede, A. M. Boeyinga van Haarlem en G. Kerssies van Wildervank. Het eene stuk „pakt" je meer dan 't andere, maar bij alle is Gods Woord de Bron en Jezus Christus, de Hei land, het middelpunt. Aeli, kon ook ik eens in dat kerkje een radio- beurt vervullen, want ze vragen mij zoo zelden Voor de microfoon en ik doe het zoo gaarne. Maar... ik zou broeder Brussaard niet graag in tucht- proeessen bij zijn classis en synode brengen! Zóóver zijn wij in Nederland nog niet, dat een Hervormde in een Gereformeerde Kerk en een Gereformeerde in een Hervormde Kerk van den gemeenschappelijken Zaligmaker mag spreken tenzij voor een buitenissige samenkomst als een schoolfeest of een anti-revolutionnairen propaganda-avond! Enfin, de radio doet al won deren. Zachtjes aan vallen enkele schotjes en heininkjes weg en het zal worden één kudde onder één Herder! Zelfs in Nederland. God zegen Bloemendaal en al de wakkere ver zorgers van zijn radio-uitzending! Personalia. blTot officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer P. C. Adrian te Overveen, directeur van de Nederlandsclie Stoomvaartmaat schappij „Oceaan" N.V. te Amsterdam. o blGevonden en terug te bekomen bijKap- tein, Parallelweg 1, Bloemendaal, een zwart hondje; Van Mierlo, Ramplaan 12, Haarlem, een Holl. herdershond; v. d. Ham, Bloemendaalsche- weg 22, Bloemendaal, een kinderportemonnaie met inhoud en een ceintuur; M. Boskamp, Bloe- mendaalscheweg 257, Overveen, een geldstukje; v. d. Drift, Bisschopstraat 16, Haarlem een Iersché Setter; Lansdorp, Rustenburgerweg 12a, Bloe mendaal, een hondenhalsband; Terburgstraat 14, Santpoort, een paar oorbellen; Weijs, Plantsoen laan 21, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk Asyl, Ridderstraat 5, Haarlem, een zwarte hond; Ruijzenaars, Oostertuindorplaan 2, Haarlem, een dameshoed; Hilbrands, Essenlaan 4, Bloemendaal, een damestaschjeKennel, Haarlem, een herders hond; P. v. d. Meij, Westerduinweg 9, Aerden- liout, een paar handschoenen; Hekker, Kinheim- weg -4, Bloemendaal, een kerkboekje; Pfersieh, Bellamylaan 1. Aerdenhout een damesbeursje; Th. v. d. Weide, Veldlaan 29, Aerdenhout, een kindermuts en een koffersleuteltje; H. Waasdorp, Dompvloedslaan 1, Overveen, een kinderhand schoen; Van Baars, Joh. Verliulstweg 62, Bloemen daal, een vergulden hal ven gulden;. Aan den politiepost te Aerdenhout, een paar dameshandsehoenen en twee verschillende hand schoenen. Aan het bureau van politie Overveen: een cein tuur; een rozenkrans; een huissleutel; een auto sleuteltje; een wollen halsdoek; een sleutel en een zilveren broche. blZaterdag j.l. is in den ouderdom van ruim 70 jaren overleden de heer Johannes de Vries, oud-veldwachter en jachtopziener te Bloemendaal. De heer De Vrise is gedurende ruim 33 jaren als agent van politie te Bloemendaal werkzaam geweest, en was indertijd als eenig agent in de wijk Overveen gestationneerd, slechts bijgestaan door den nachtwaker Van Dalen. Op 62-jarigen leeftijd kreeg hij om gezond heidsredenen vervroegd pensioen, en werd aan- esteld als opzichter over de terreinen bij de Brouwerskolk. Behalve de medailles voor 12- en 24-jarigen trouwen dienst, was de heer De Vries begiftigd met de bronzen medaille van de Oranje-Nassau- orde. (Op de algemeene begraafplaats aan den Berg weg heeft Dinsdagmiddag de ter aardebestelling plaats gevonden, waarbij o.a. tegenwoordig waren de burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex en de commissaris van politie, de heer A. Hiemstra. Een cerewacht werd gevormd door een deputatie van 11 agenten onder commando van een hoofd agent, terwijl teyens een depuatie van oud collega's aanwezig was. Alleen Ds. Ch. de Beus, Ned. Herv. predikant te Overveen sprak een kort woord in de aula. blBevallen: M. C. A. Marcelis-Van Heijningen d„ C. C. Spijer-De Jong z„ E. van Rixel-Engels z., H. Visser-Kwak, z. Ondertrouwd: H. van Baak en E. F. E. Lolimann. H. J. van Duin en C. J. Lindhout. G. A. van der Werff en J. W. Bruijnes. Getrouwd: J. J. Polak en H. Roos. Overleden: F. W. J. Keijsser, oud 96 jaar. blEen 40-jarige rangeerder van de Ned. Spoorwegen had zich voor de Haarlemsche recht bank te verantwoorden. Op 27 Juli had hij, toen hij belast was met de bediening van de spoorboomen bij den over weg Bloemendaal-Overveen deze niet tijdig neer gelaten, toen een trein passeerde. Gelukkig werd groot onheil voorkomen, doordat een agent van politie het verkeer tijdig stilhield. Een luxe auto kon nog op het laatste moment tot stilstand worden gebracht. Verdachte erkende het ten laste gelegde. Er was evenwel een extra trein ingelegd in de rich ting Haarlem. Deze stond stil voor het station en hij keek naar het signaal, dat hem, wanneer het op veilig gezet werd, het teeken zou geven, dat de hoornen gesloten moesten worden. Voordat echter de trein vertrok naderde van uit Haarlem een trein. Hij stond dus met zijn rug liier naar toe. Verdachte merkte eerst op het laatste oogenblik, dat de trein van uit Haar lem naderde. Hij liet nog snel de hoornen neer. De president, Jlir. Mr. Strick van Linsehoten, vond het optreden van verdachte zeer roekeloos. Hij had o.i. best even kunnen omkijken. Een deskundige lichtte een en ander nader toe. Verdachte staat bekend als een uitermate goed wachter, hetgeen wel bewezen wordt door het feit dat hij niet van zijn post ontheven is; de getuige meende, dat het niet tijdig neerlaten te wijten was aan een onoplettendheid. De Officier van Justitie -zeide, dat er inder daad gevaar op den spoorweg was ontstaan. Een groote vrachtauto passeerde op het laatste oogen blik, vlak vóór den trein, den overweg. Verdachte staat gunstig bekend en daarom eischte hij een boete van f 30.subs, dertig dagen. Verdaehte's raadsman, Mr. H. J. B. War- lander, bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 19 November a.s. O.II.Crt. o—-- In arrest. bl- Op verzoek van de Bloemendaalsche politie is ten Den Haag aangehouden de 24-jarige J. v. H., geboren te Haarlem, en verblijf houdende te Brussel. De aangehoudene, die verdacht werd van de op 18 October j.l. bij de familie D. te Aerden hout gepleegde inbraak, waarbij voor f 1000. aan sieraden werd ontvreemd, heeft bekend zich aan dezen diefstal schuldig gemaakt te hebben. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Stadsschouwburg: Maandag 16 Nov. 8.30 uur, Nieuwe Haarl. Kunstkring „Charlotte". Dinsdag 17 Nov. 8.30 uur idem. Woensdag 18 Nov., 2.15 uur, Matinée Paula de Waart, Hans en Grietje. Woensdag 18 Nov., 8 uur, Toonkunst, „Barlett en Robertson". Donderdag 19 Nov., 8.15 uur, Hoogerwerf. Concert Couvee. Vrijdag 20 Nov., Amsterd. Tooneel, 8.15 uur. Biografie. Zaterdag 21 Nov. 8.15 uur, Rott. Hofstad Tooneel, abonn. 2e serie „Een Lentedag". Zondag 22 Nov. 2 uur, Matinée Boyar koor. N.m. 8.15 uur „Selioop Ballet". Gem. Concertzaal, Woensdag 18 Nov. 8.15 uur. Mannenkoor „Die Spaernesanghers", di. Lieven Duvosel, m-m.v. „Haarlem's Vrouwenkoor", dir. Lieven Duvosel. Rembrandt-Theater: „The King Steps out" met Grace Moore en Francis Tone. Luxor-Theater: „Vogelvrij" (Murjetta the Robin Hood van Eldorado) met Warner Baxter. Frans-Hals-Theater: „Dollarprinsessen" met Bette Davis. Zondagmorgen 11.30 „Artisfilm", spr. de heer A. F. Portielje. Cinema Palace: „Onschuldige Meisjes" met Mirjam Hopkins. Spaarne Sound Theater: „Wij zijn niet bang" met James Cagnc y en Pat O'Brien, en „Stan Laurel en Oliver Hardy". ZONDAG 15 NOVEMBER 1936. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk, Donderdag n.m. 8 uur Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk Popellaan, Kinlieimpark, v.m. 1.0 V uur. Gezongen H. Mis. Woensdagïn.m. 8 uur Completen en Lof. Zaterdag 21 Nov. v.m. 7.25 uur. Gesproken H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur de heer W. de Weerd, Evangelist te Klazienaveen. Donderdag n.m. 8 uur Ds. Ch. de Beus. Bijbellezing. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring, v.m. 10 uur Ds- G. J. Sirks, Rem. predikant te Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Evang. v.m. 10 uur Dr. J. G. Hooijer te Amsterdam. N.m. 5 uur de heer Heere Ileeresma te Am sterdam. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbellezing. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10% uur Ds. H. C. v. d. Brink. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer A. C. Reuijl. N.m. 5 uur Leesdienst. HAARLEM. Evang. Lutli. Gem. v.m. 10% uur Ds. C. H. Brandt. Spreekkoor. Extra collecte Syn. fondsen. n.m. 7% uur Ds. G. J. Duijvendak. Jeugd dienst. F.glise Réformée Wallone, Oimanclie 9 h. 15 Service et Sermon de la jeunesse; 1 h. 3 Service et Sermon. 3e collecte pour la restauration; 20 h. Service. Pasteur Krafft. Vendredi 20 a 20 h. Conférence de Mr. Ie Pasteur R. du Pasquier de Bruxelles. C tot Verspr. v. Spiritisclie Beginselen (geb. .Theosofia", Nassaupl. 8), v.m. 10% uur Morgenwijding. A voorkomt Siroop Famel ernstige gevolgen, doet hoest bedaren, maakt het slijm los! Vraagt het oordeel van Uw dokter! Bij Apothekers en Drogisten groote flacon kleine flacon 11.15

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2