im. .Chlorodont - w 5 stu ks - 5 cent of NA HET ROOKEN Dat gaat niet samen Amerika krijgt een Keizerrijk. 3 Haarlem. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. De Ned. Zuivelcentrale en het Kerstfeest der Armen. Evenals vorige jaren heeft de Nederlandsche Zuivelcentrale wederom besloten, haar mede werking te verleenen, opdat met Kerstmis ten behoeve der armen bak- en braadvet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine VTij van heffing verstrekt zal kunnen worden door in aanmerking komende vereeni- gingen, waaromtrent het volgende is bepaald. De verstrekking van genoemde producten aan daarvoor in aanmerking komende behoeftigen zal moeten geschieden door vereenigingen of instel lingen van weldadigheid. Slechts die personen kunnen Kerstgaven in bovengenoemden zin bekomen, die op geenerlei wijze steun, hetzij in geld of in natura. van Rijks- of gemeenteweg ontvangen en niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor verstrekking van onvermengde margarine tegen goedkoopen prijs in aanmerking komen. Derhalve kunnen de weldadigheidsvereeni- gingen voor het verkrijgen van bak- en braadvet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel en/of mar garine, vrij van heffing, bij de Nederlandsche Zuivelcentrale alleen aanvragen inzenden, indien en voorzoover zij steun verleenen aan personen, die niet reeds op grond van de bestaande be palingen voor de verstrekking van onvermengde margarine in aanmerking komen. Vereenigingen en instellingen, welke aan deze voorwaarden voldoen en voor de verkrijging van de genoemde producten vrij van heffing in aan merking willen komen, worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de Neder landsche Zuivelcentrale in te dienen op daartoe bij haar te verkrijgen formulieren. Alleen volledig ingevulde en onderteekende aanvraagformulieren, welke uiterlijk 23 Nov. a.s. in het bezit zijn der Nederlandsche Zuivel centrale, Laan van Meerdervoort 84, 's-Graven- hage, kunnen in behandeling worden genomen. De uitreiking der „Kerstgaven" aan de daar voor in aanmerking komende behoeftigen zal ge heel gratis moeten geschieden en wel vóór 2 Jan. 1937. Berekening van kosten in een.gen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toegestaan. De merken (banderolles) voor het gesmolten vet en/of de gesmolten reuzel, benevens de wik kelpapieren voor de onvermengde margarine, bestemd voor de Kerstgaven 1936, zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1937, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór dezen datum zullen moeten hebben opgebruikt. De prijzen, waartegen de leveranciers bak- en braadvet, gesmolten rundvet en/of gesmolten reuzel, bestemd voor Kerstgaven, vrij van heffing, aan de bedoelde vereenigingen zullen mogen leveren, zijn vastgesteld op: ten hoogste f 0.44 per kg. voor gesmolten rund vet; ten hoogste f 0.32 per kg. voor bak- en braad vet; ten hoogste f 0.60 per kg. voor gesmolten reuzel. English Association in Holland. hlHet wil ons voorkomen dat het beroep door den voorzitter op de vorige bijeenkomst geuit, niet geheel zonder uitwerking is gebleven en dat het ledenaantal een stijgende lijn vertoont. 11e bovenzaal van Brinkman was althans op Maandag avond goed gevuld met belangstellenden, die kwamen luisteren naar de begaafde Engelsche tooneelspeelster Miss Janet Barrow, voor de oude leden geen onbekende meer. Deze kunstenares boeide haar gehoor met het onderwerp „Vignettes of life". Als kind reeds, zoo vertelde Miss fiarrow, verstond ze de kunst om personen, zelfs van beider kunne, uit te beelden; vandaar dat ze zich tot het tooneel aangetrokken voelde. De Hollandsehe critiek had wel eens beweerd, dat de Engelsche taal zoo weinig muzikaal was; ze wilde nu trachten die taal eens voor ons te laten zingen! Het eerste nummer, eenvoudig en voor elkeen begrijpelijk, was: „The selfish giant" van Oscar Wilde; daarop gaf zij een uitstekende karakterschets van een oude actrice, die een stuk ziet, waarin zij tevoren zelve een rol speelde. Vervolgens „a tarantella" (descrip tion of Spain), een buitengewoon goede weergave van een burgerjuffrouw, die haar portret laat maken, de repetitie voor een historischen optocht, enz., enz., bijna te veel om op te noemen, maar alles zóó humoristisch en ntauurlijk voorgedragen, dat zij haar toehoorders voortdurend prettig bezig hield. Het was in één woord weer eens een succes avond van de English association, die ons doet hopen, dat deze nuttige vereeniging in de gelegen heid gesteld moge worden,op denzelfden voet voort te gaan. De voorzitter besloot dezen gezelligen avond met een woord van hartelijken dank aan Miss Janet Barrow, die wij gaarne nogmaals in Nederland zullen begroeten. C. E. Wijdingsavond der Haarlemsche Christelijke Jeugd- Centrale in de Nieuwe Kerk. haZondag 15 November a.s. hopen de plaat selijke afdeelingen van de Haarlemsche Christe lijke Jeugdcentrale een groote bijeenkomst te houden in de Nieuwe Kerk te Haarlem, ten einde de gebedsweek, uitgeschreven door de wereld bondsbesturen van de Y.W.C.A. en Y.M.C.A., gezamenlijk te besluiten. Deze vereenigingen zijn reeds sedert haar op richting gewoon telken jare in November een gebedsweek te houden, waaraan door alle lande lijke en plaatselijke vereenigingen wordt deelge nomen. Meer dan zeven miilioen jonge mannen en vrouwen in 58 landen der geheele wereld worden daardoor in deze gebedsweek vereenigd. De Wereldbond van C.J.M.V.'s is reeds in 1853 opgericht en is de oudste jeugdbeweging ter wereld, bovendien de eerste jeugd-organisatie, die zich internationaal verbonden heeft. De Wereldbond van Jonge Vrouwen is van iets lateren datum. Op dezen wijdingsavond zullen als spr.kers optreden mevr. T. ten Boom-Van Veen te Hil versum, Ds. A. A. Wildschut, Ned. Herv. predi kant te IJmuiden-Oost, terwijl de leiding van dien avond berust bij Dr. M. van der Voet, Ncd. Herv. predikant te Haarlem-Noord. Muzikale medewerking wordt verleend door het Noorder- kerkkoor en door den heer H. W. Hofmeester. De liturgie is aan de kerk verkrijgbaar. Opening Levensmiddelenbedrijf. hlDe fa. W. Zwanenburg Zonen heeft Woensdagmiddag naast hare bestaande zaken te Beverwijk en IJmuiden een filiaal geopend aan de Santpoorterstraat 54, Kleverpark. Zoo langzamerhand of liever in een vrij snel tempo kan de Santpoorterstraat een winkelstraat genoemd worden. Door de vestiging van genoemde firma is er weer een bedrijf van beteekenis bijge komen, hetgeen ongetwijfeld de bestaande winkels ten goede komt, want méér étalages, dus ook meer gelegenheid om te winkelen. Het perceel (vroeger woonhuis) is geheel ver bouwd, een moderne lichte voorpui en een niet minder modern interieur waar de tallooze artikelen op levensmiddelengebied vakkundig zijn opgesteld. Vooral de étalage is een bezichtiging waard. De opening was reeds aangekondigd met een uitgebreide prijscourant, en zoodoende had de fa. W. Zwanenburg Zonen niet alleen kijkers, maar wat het voornaamste is reeds koopers. Wij wensclien de ondernemers dat het getal koopers snel mag stijgen. De lezers van ons blad verwijzen wij naar een desbetreffende advertentie voorkomend in dit solisten, dansers en danseressen. Dirigent van het koor, dat in nationale costumes naar ontwerpen van den beroemden Russischen schilder Novikoff optreedt, is Dr. Eugen Swerkoff. Na zijn optreden in Nederland zal het koor een reeks opvoeringen in Duitschland geven, waar einde November in de groote zaal van de Phil- liarmonie te Berlijn het eerste concert plaats vindt. 12269 Aardweg Zn., H. J. v. d., Aannemers, Ted. v. Berkhoutstraat 30. 12274 Associatie Aglucosol, Ged. Oude Gracht 47. 22839 Braakman Mr. F., Advo aat, Kweekduin- weg 6, Overvecn. 28694 Creutzberg, A. H. E., Sesar Francklaan 54, Heemstede. 10794 Eckhardt, J. J., Gem. arts, Frederik Hen driklaan 14. 12199 Handelshuis „Haarlem" fa. H. J. Lokman, in- en verkoop van nieuwe en 2e handsch meubelen, Ged. Oude Gracht 34zw. 15545 Handelsonderneming „Penvana", oliën, vet ten en aanverwante artikelen, Pieter Maritz- straat 25. 11629 Hinloopen, H., Tuinwijklaan 11. 26848 Hoep J„ Houthandel, Orcliideëenlaan 25, Heemstede. 11447 Keulen S„ fabriek van Levensmiddelen annex Groothandel, Burgwal 59. 12305 Kruiden-Laboratorium „Java", Garen- kokerskade 82. 23530 Kweekerij ,,'t Blommeke", A. G. v. Velzen, Julianalaan 4, Overveen. 10981 Marcus, C. E., Leidsclievaart 250. 12302 Pot, H., Spaarnelaan 20. 23446 Rusthuis Rijperduin, Korte Parkweg 1, Bloemendaal. 11519 Sclioijer-De Roos, mevr. Wed. A. M. C., Wagenweg 47. 28742 Veen, W. van der, Spraakleeraar, Sport parklaan 11, Heemstede. 11496 Vermaat's Bakkerijen, Paul Krugerkade 31. 22332. Voute, T. A., Voorgangster Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, Iepenlaan 88, Bloemendaal. 22881 Wiersema, M. II., Woningbureau Bouw kundige, kantoor van vaste goederen, Hypotheken en Assurantiën, Acacialaan 26, Bloemendaal. 23813 IJsclub voor Haarlem en Omstreken, be stuurskamer, Kleverlaan. 22443 Bakker Zr. J., Gedipl. verpleegster, Gijs- brecht v. Aemstelstraat 155. 12836 Bloemenmagazijn üaudcij, Julianapark 34. 12674. Brinkman, C. A., agent der firma P. G. Kühne, Amsterdam, Oranje Nassaulaan 24, Overveen. 12714 Ilaudey, Bloemenmagazijn J. Mooij, Zijl straat 95. 13170 Gemeente Taxi, standplaats Militaireweg, Overveen. 11783 Ilogervorst G., Techn. Ambt. in Alg. Dienst P.Ë.N., Spaanschevaartstraat 105. 28741 Krijt, A. J., Oud-Refer. Prov. bestuur van Utrecht, Heemst. Dreef 240, Heemstede. 13341 Luchtbescherming, School voor, Prins Hen drikstraat 1 13350 Handelsonderneming „Huni". 28770 Mirandolle, J. F., Havenstraat 10, Heem- stedè. 26924 Mije, P. van der, Zonnebloemlaan 23, Aerdenhout. 12482 Najaar-Van der Laan, A. G. G., Pijntoren- straat 11. 11634 Ots, Joh., muziekleeraar aan de Rijks kweekschool van Onderwijzers, Klever parkweg 167. 13142 Peters, P. J. J., voorzitter R.-K. Onder- wijzersvereeniging, Vlietsorgstraat 9. 26086 Ruiter, J. de, directeur N.V. Aanneming Mij. v.h. fa. C. de Ruiter, Amsterdam, Frederik v. Eedenplein 29, Heemstede. 26691 Schoek, G. C. F., Catslaan 4, Aerdenhout. 12707 Spit, H. M., Crayenesterlaan 30. 26097 Steetskamp, J. H„ Handwerken en manu facturen, Zandvoortsehelaan 291, Zandvoort 22237 Visser-Berkenbijl, mevr. M. M., Crion- weg 6. 12699 Vries, G. de, Electr. Rund-, Kalfs- en Var kensslagerij, Zijhveg 102. 22140 Wijnstroom A, Kleverlaan 49, Bloemendaal. 16628 Wijts, C. C., Zaanenstraat 11. Smyrna-tapijt voor het Vorstelijk Paar. In de zaak van de firma P. Crama Zn. in de Kleine Houtstraat hoek Turfsteeg, is dezer dagen te bezichtigen een Smyrna-tapijt, dat door de burgerij der gemeente Naarden als huwelijks geschenk zal worden aangeboden aan het vorste lijke jonge Paar. Dit cadeau is vervaardigd door twee-honderd Naardensclie dames, van Groen- zegel-Smyrnawol, die werd geleverd door de firma Crama. Om aan de Naardensclie dames het Smyrnaknoopen te leerèn, heeft de heer N. Crama aan 50 dames te Naarden hierin les gegeven. Niet minder dan een kwart miilioen lmoopen zijn voor het tapijt gelegd. Wij hebben het prachtige cadeau, dat alsnog gedurende een week is te bezichtigen in de zaak der fa. Crama be wonderd om den soliden indruk en de schitterende bewerking; het is voor de fa. Crama een bewijs geworden van de voortreffelijke eigenschappen, die haar Smyrna-wol biedt; de bestelling van Naarden uit demonstreert dit reeds zelve. Ned. Chr. Vrouwenbond. Dc tweede winterlezing in dit seizoen, uitgaande van de afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Cluisten-Vrouwenbond zal D.V. gehouden worden op Donderdag 19 November a.s., des avonds ten acht ure, in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht no. 164. Als spreker zal dien avond optreden: Dr. W. G. Harrenstein, te Santpoort, met het onderwerp: „De Bergrede, toegepast op den tegenwoordigen tijd v. o Russisch Nationaal Koor „Boyar". Tournee door Nederland. Het Russisch Nationaal Koor „Boyar", dat onder auspiciën van impressario Ernst Krauss een tournée door ons land maakt, zal o.a. in de volgende plaatsen optreden: Woensdag 11 November in de groote zaal van het Concertgebouw te Amster dam; Zondag 8 Nov. te Maastricht, „Maastreech- ter Staar"; Maandag 9 Nov. te Treebeek, Casino (Staatsmijn-Ver. „Alg. Ontw."), 12 Nov. Hoorn, Parkschouwburg; 13 Nov. Den Helder, Casino; 14 Nov. Groningen, Stadsschouwburg; 15 Nov. Steenwijk, Concertzaal v. d. Woude; 16 Nov. Assen, Concerthuis; 17 Nov. Leeuwarden, Har monie; 18 Nov. Meppel, Schouwburg Ogterop; 19 Nov. Zwolle, „Odeon"; 20 Nov. Gorinchem, De Doelen; 21 Nov. Zeist, Schouwburg „Figi"; 22 Nov. Haarlem, Stadsschouwburg (Matinée); 22 Nov. Hilversum, Grand-Théatre „Gooiland", enz. Dit koor bestaat uit 27 zangers en zangeressen Tanden moeten mooi-wit zijn èn gezond. Zorg da U witte en gezonde tanden hebt door 's morgens en 's avonds Chlorodont te gebrui- leen, de bekende kwaliteits-tandpasta. De prijzen zijn nu verlaagd25 ct. per tube, groote tube 45 ct. Rafael Leonidas Trujillo, „Nationaal Weldoener" van San Domingo. PORT-AU-PRINCE, Nov. 1936. De presi dentsverkiezing in de Vereenigde Staten heeft de aandacht van de wereld afgeleid van het feit, dat Amerika over cenige weken de restauratie van een keizerrijk zal beleven. Generaal Rafael Leonidas Trujillo y Molina, „president, generalissimus, op voeder des volks, nationaal weldoener en redder van deDominieaansche republiek", naar zijn offi- cieële titel luidt, zal op 30 November 1936 door Kamer en Senaat tot erfelijk keizer van San Domingo worden geproclameerd en den beroemden troon bestijgen, waarop eens te Soulouque de groote negerbevrijders Tlioussaint l'Ouverture, Jacques Dessalines, Henri Christophe en Faust zaten. De nieuwe grondwet is in den recordtijd van nauwelijks vijf maanden tot stand gekomen. De nieuwe keizer weet, waarom hij zich zoo haast. Zijn op een na laatste voorganger Ulysses Heureux, had eenzelfde plan en werd drie dagen voor de keizerskroning ten val gebracht. De zwarte lieerscher heeft in zijn laatste Senaats rede verklaard: „Ik ben geen tweede Marcus Antonius, maar ik zal in woorden en daden een tweede Julius Ceasar zijn. Ik zou mij ook een tweeden Nero kunnen noemen; ik zou geen minuut aarzelen, San Domingo in brand te steken, om het duizendmaal schooner weer op te bouwen!" Dat zijn geen looze woorden. Toen Trujillo in 1930 met eenige honderden zwarten en twintig machinegeweren den dommen en omkoopbaren president Horacio Vasquez ten val bracht, heersch- te er op het eiland een onbeschrijflijke verwarring. Trujillo herstelde het kiesrecht en de persvrijheid, zuiverde het corrupte bestuursapparaat, verlaagde de belastingen en bracht een uitstekend werk verschaffingsprogramma ten uitvoer. Op het oogen- blik is de kleine eilandenstaat bijna vrij van schul den. „Revolutie verboden!" Een van de eerste beschikkingen van den nieu wen dictator luidde woordelijk: „Revoluties zijn in de toekomst verboden!" De „nationale weldoe ner" is echter wijs genoeg, om te weten, dat de beste wetten waardeloos zijn, zoo-lang men deze met het geweld der wapens kan veranderen. Onmiddellijk nadat hij aan de regeering gekomen was, bestelde hij daarom in de Vereenigde Staten een twaalftal pantserwagens en liet zich bovendien een sterk kasteel met een middeleeuwsche ophaalbrug bouwen, die 's naelits wordt opgetrokken en over dag door een hoog bezoldigde lijfwacht van 800 man wordt bewaakt. Bovendien liet hij tegen zijn ongeveer 2000 politieke tegenstanders een bevel tot arrestatie uitschrijven. Een deel van hen ging naar het buitenland; de rest vluchtte naar de woeste bergen in het binnenland, waar reeds in den tijd van de Fransche en Spaansche overheersching de gevluchte negerslaven, de z.g. „marrons", een toevlucht vonden. Overigens is Trujillo een absoluut modern denkend mensch. Zijn rijk is de eerste staat in Midden-Amerika, waar de vrouwen volledige politieke rechten bezitten. Een mulattin, die in Parijs gestudeerd heeft, Maria Martinez, is minister van Volksvoeding. Zijn belofte, San Domingo duizendmaal schooner weer op te bouwen, beeft hij gehouden, zonder naar den brandfakkel van den modernen Nero te grijpen. Een orkaan, die de hoofdstad twee jaren geleden volkomen vernielde,kwam hem daarbij te hulp. Op het oogenblik is de eens zoo vuile havenstad San Domingo de meest moderne, hygiënische stad van Midden-Amerika. Te zijner eere werd de stad op 1 Januari 1936 door het parlement omgedoopt in Ciudad Trujillo. Bij dit alles dacht Trujillo echter ook aan zichzelf. De voornaamste rijkdommen van het land suiker, rum, tabak, zout, vleesch - worden in momopolie-maatschappijen gecentrali seerd, waarvan de aandeelen zich bijna uitsluitend in handen van den heerscher bevinden. Dit heeft hem echter geen vijanden bezorgd, integendeel: de vele door hem behaalde successen hebben hun uitwerking niet gemist. Men vindt in het land geen oppositie meer; volk, leger, senaat en kamer zijn Trujillo blindelings toegedaan. Tegenstander van Mussolini. Slechts één vijand heeft Trujillo: Mussolini. Daaraan is een diplomatiek incident uit den zomer van het jaar 1935 schuldig. De Italiaansche consul Barletta had geweigerd, zijn „Compania Dominion Tobacco" aan de door Trujillo gecontroleerde „Compania anonima Tobacalera" te verkoopen. Trujillo liet hem daarop arresteeren en in de staats gevangenis te Ozama gevangen zetten. Washington wees echter den eiscli van den Dominiciaansehen gezant, om in geval van een gewapend conflict de Monroeleer toe te passen, van de hand. Voor de haven verscheen een Italiaansche pantserkruiser en Trujillo moest zijn gevangene onder veel ver ontschuldiging wij laten. Misschien vat hij zijn kroning tot keizer als een waardige revanche op. 'n Keizer is liooger dan een duce, ook indien hij slechts (Tver een land van 50.000 vierkante kilometer en slechts een miilioen onderdanen heerscht.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3