Bloemendaal. Overveen. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. Tooneel. Muziek. Agenda. Predikbeurten. De V.R.O. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. bl- De afd. Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdag 24 November a.s. een propaganda- avond van het Fonds voor Buitenlandsehe Excur sies in café Rusthoek. De heer W. Beunder zal een verslag uitbrengen van de studiereis door het Rijngebied, opgeluisterd door lichtbeelden. Na afloop worden planten, door de leden van het Fonds geschonken, verloot. o Brutaal. blTwee jongelui tot nu toe nog onbekend schijne er een sport van te maken om wandelende dames haar handtasclije te ontrukken. De knapen rijden dan dicht langs het wandelpad, passeeren dewandelende dames en rukken de óf in de hand öf onder den arm gedragen taschjes weg. Ook op de Westerlaan te Aerdenhout gebeurde weer een dergelijk beroovingsgeval. In den avond wandelden aldaar mevr. W. met haar echtgenoot, plotseling kwamen twee jongelui hen achterop; een greep naar de tasch, die mevr. W. aan de hand droeg en deed haar schrikken. Zij trachtte nog de tasch vast te houden, waardoor deze opensprong" en haar portemonnaie op straat rolde. De deugnieten gingen als de wind met de leege tasch er vandoor! Het is te hopen, dat de politie deze knapen te pakken krijgt. o Gestolen auto terecht. blHet is de Bloemendaalsche recherche gelukt, klaarheid te brengen in een diefstal van een Ford 1930, die in de maand October uit de garage van een leegstaande villa, toebehoorende aan mevr. F., aan den Militairenweg te Overveen is ontvreemd. Reeds op 6 November waren in Haarlem als ver dacht van dezen diefstal aangehouden de 22jarige J. P., de 42-jarige C. B. en diens 22-jarige zoon B. Zij bekenden zich aan den diefstal schuldig te hebbend gemaakt. De wagen was al reeds verkocht, doch na veel speuren op verschillende automarkten werd het gestoten Fordje in Deventer op de markt gevonden, waar de wagen voor de vierde maal na zijn spoorlooze verdwijning uit de Over- veensche garage verkocht zou worden. Bij onderzoek is gebleken, dat de auto zonder accu en zonder benzine in de garage stondtoen dit den dieven bleek, hebben zij den wagen met een anderen auto weggesleept en van een accu en benzine voorzien, waarna zij in Amersfoort den wagen van de hand deden. De tweede maal werd hij in Zeist, de derde maal in Apeldoorn verkocht en belandde daarna in Deventer. De wagen werd daar onveranderd door de recherche aangetroffen. Slechts een koffer, die achter op de auto bevestigd was geweest, bleek verdwenen te zijn. Op grond van mededeelingen der dieven is nog naar het vermiste voorwerp ge dregd met assistentie van de Amsterdamsche Havenpolitie, in een nabij Amsterdam loopend water; de koffer is echter niet teruggevonden. „Stijl". o— De firma J. A. Boskamp Zn., Bloemendaal- seheweg 254, Overveen, zond ons het eerste nummer van haar „Tijdschrift voor Woninginrichting", onder den korten, doch veelzeggenden titel „Stijl". De firma Boskamp heeft reeds een thans 50- jarige reputatiede maand November is voor haar de gouden jubiïeum-maand. Een kort woord aan den binnenkant van den omslag verwijst bij deze nieuwe mijlpaal naar een zeer gunstige beoordeeling, die Prof. W. v. d. Pluym schreef bij het 40-jarig jubileum der firma, naar aanleiding van het toen maals door haar uitgegeven werkje over oud- Bloemendaal, welke beoordeeling eindigde met de sprekende woorden: „Niet alleen het scheppen, doch ook de wijze waarop het product wordt, speelt een rol en zal haar invloed uitoefenen op den alledaagsclien mensch. Die gave bezit de jonge Boskamp en door zijn rusteloozen arbeid verblijdt liij ons telkens weer". Die „jonge Boskamp" is thans reeds tien jaar ouder, maar zijn ideeën zijn niet blijven stilstaan. De uitgave van dit tijdschrift getuigt ervan. „Er is een degradatie gekomen in onze wooncultuur, omdat men alleen op prijs let en de inferieure, z.g. „goedkoope" kwaliteit vergoelijkt. Maar een minderwaardig product is nooit goedkoop, men geeft voor onbruikbare zaken bruikbaar geld. Genoeg van de sport, om in de vliegende winkel naar eenheidsrommel te hengelen. Wij gaan weer begrijpen, dat onze woning vrij moet blijven van banale, ziellooze voorwerpen, wij gaan meer waarde hechten aan een goed werkstuk, wij zoeken weer het voorwerp, dat ons verwant wordt, doordat het bij het dagelijksch gebruik, ons een dagelijksche vreugde geeft", aldus schrijft het blad verder. De bekende binnenhuis-architect, de heer Paul Bromberg, is de bekwame adviseur die aan de fa. Boskamp als vaste medewerker is verbonden. Van hetgeen èn de fa. Boskamp èn de heer Brom berg reeds presteerden en de vele aantrekkelijke ideeën die ter beschikking staan geeft „Stijl'* een duidelijk overzicht. Bovendien zal er gelegenheid zijn op een feest- tentoonstelling in de magazijnen der fa. Boskamp een nieuwe collectie modellen te bezichtigen, meu belen van Paul Bromberg, foto's genomen door verschillende kunstenaars, schilderijen van Paul Citroen en een demonstratie van de interessante nieuwe opvattingen over het vrijmaken van het scheppingsvermogen zooals dit wordt onderwezen op de Nieuwe Kunstschool te Amsterdam. De tentoonstelling, die Zaterdag 21 November a.s. te 3 uur wordt geopend door den heer Brom berg, is te bezichtigen dagelijks van 10—5 uur, behalve 's Zondags. Ter gelegenheid van de opening zal de heer Bromberg Zaterdagmiddag a.s. een causerie houden over het onderw'erp „Kunst en Kleur in het dagelijksche leven". p~-0 i 13403 Boxe, N., Pel ikaan, rijw. handel, Soendap 35. 12968 Cochuis, Ir. F. M. G., Scheik. Ing. Prins Hendriklaan 124, Overveen. 13480 Egmond, H. J. van, Eindenhoutstraat lb. 28759 Geerling Brassem, J. C., Cesar Francklaan 13, Heemstede. 28764 Hille, Mevr. Wed. Dr. C. H., Valkenburger plein 18, Heemstede. 13596 Knab, Johannes, Westerhoutstraat 40. 13330 Luxe Cartonnage Industrie, Gasthuisstraat. 18 rood. 29123 Meyer Jac., Electr. huis en kachelsmederij, Raadhuisstraat 31a, Heemstede. 14420 „Nationaal Express", dag. sneld. op de prov. Noord- en Zuidholland, Utrecht, Gelderland, Brabant, Limburg en Zeeland; Joh. v, A liet- straat 76. 13390 Reigersberg Versluys Jhr. J. van, Florastr. 11 12993. Roeske-Nieuwenhuis, Mevr. C. J. F., Prin- sessekade 45. 22464 Rose, G. H. J„ Orionweg 49, Haarlem. 23655 Schreuder, G., Zaanenlaan 99. 28778 Schrey, C. M., Vlieger K.L.M. Mozartkade 6, Heemstede. 15440 Serné, Dr. W. C„ Hasselaarsplein 24. 14779 Schnitger, B., Kleverparkweg 168. 22599 Stork en Co N.V., Gebr. (afd. Zuivel) ver- tegenw. G. J. v. Zijderveld Jr., Schoter- bosclistraat 23. 26006 Streefkerk, H., leeraar Chr. Lyceum, Orcliie- deeënlaan 26, Heemstede. 14351 Swaving, Dijkstra, R. F., Ie luitenant der Artillerie, Oranje Nassaulaan 68, Overveen. 26927 Veldhuis, Mej. W. C. G., Villa Duinweide, Bentveldsweg 104. 13259 Weerd, Ir. L. de., Pr. Hendriklaan 103, Overveen. 13768 Woerden, P. van, Leidschevaart 290. 14190 Zwanenburg en Zonen, Fa. W„ Levensmid- delenbedr., Santpoorterstraat 54. Trudi Schoop a.s. Zondag in de Stads schouwburg. Trudi Schoop, die met haar fijn aangevoelde, diep indringende uitbeeldingen van menschelijke verhoudingen, in haar zoogenaamde „balletten'', nieuwe kunstvormen geschapen heeft, doet Haar lem e.o. de eer aan met haar gezelschap a^uiZsiMe, dagavond ook hier te kómen. Laat ons deze sympathieke en van haar kant. gezien de Haarlemsche onverschilligheid op cul tureel gebied, ietwat gewaagde geste, beantwoor den met Zondagavond in grooten getale naar het Wilsonsplein te gaan. o—- „HET VOORSTE LEGIOEN". J.l. Zaterdag gaf het Centraal Tooneel (directeur en leider Cees Laseur) een reprise van „Het voorste Legioen". Eerst iets over het stuk. Het is in de eerste plaats interessant voor roomsch-katholieken, immers het speelt geheel in een Jezuieten-college in Noord-Amerika en geeft een uitbeelding van wat daarin aan toe wijding, offervaardigheid en liefde, of twijfel, hoogmoed en lieerschzueht volgens den schrijver kan voorkomen. Wij willen dit in groote trekken wel accepteeren zoo als de schrijver het weergeeft, immers een klooster is niet anders dan eene maat schappij in het klein. De schrijver Friedrieh Schreijvogel heeft de juistheid van zijne voor stelling voor zijne rekening te nemen. Alleen komt het ons eenigszins aprocrief voor, dat een vol slagen ongeloovig realist in het college als dokter fungeert en zich vrijer in het gesticht bewegen kan dan wie anders ook. De wijze welwillende rector werd uitgebeeld door Cor Hermus. de strijdvaardige fanatieke onder-rector door Coen Hissink, de inquisitoraal aangelegde novicen- meester door Lucas Wensing. Cees Laseur was de uit toewijding, eenvoud en liefde levende mis sionaris die zich later als door den generaal te Rome uitgezonden visitator of inspecteur ontpopt. Nadat allerlei twijfel, verwarring, strijd en leed is ontstaan en zelfs de dood zijn intrede deed in het gesticht, zet hij alles weer recht, zooals het behoort. De twee novicen weiden uitgebeeld door Joh. Schmitz en Gijsbert Tersteeg, een zoon van den bekenden Leidschen LTitgever. Zij gevoelen zich in het klooster als gevangenen, die uit willen breken, totdat hun wereldsch gemoed vergeeste lijking en - hun talent waardeering ondervindt. Joan Remmelts had de moeilijke rol van den scherpzinnigen kerkelijken jurist en biechtvader, die in verband met het dwingende karakter van het biechtgeheim bijna tot een tragische figuur wordt. Herman Schwab had de rol van den ge moedelijken wereld-geestelijke, hij weeft door het strenge'stramien van het geheel een gevoelige humane draad. Al deze spelers vertolkten hunne rollen met groote toewijding en bekwaamheid. Toewijding genoeg had ook Jan van Ees als de dokter; het ontbrak hem echter aan voldoende liefde voor de Nederlandsche taal om steeds behoorlijk ver staanbaar te zijn. In dit opzicht kunnen trouwens vele Nederlandsche tooneelspelers aan iemand als Herman Schwab een lesje nemen. Afzonderlijk te vermelden zijn Gerard Schild als de zieke pater en Mary Dresselliuijs als liet ongelukkige neefje van den dokter, die beiden genezen als door een wonder en wier spel, mimiek en dictie in staat waren naast Hermus ons in dit met redeneering en hardheid doorregen tooneel- stuk oogenblikken van waarachtige ontroering te schenken. Dit zegt wat, omdat wij als niet- katholicken de waarde van het Geloof niet in de eerste plaats bepalen naar wat het ons aan lichamettdw of andere vooruitgang, maar wat ons aan rust en waarheid schenkt, niet vooral als strijder in een legioen, maar in de eerste plaats als vrije menschen, die God overal zien waar leven, lijden en overwinning is. Wij zijn die twee dan ook in het bijzonder dankbaar. Zij toonden hoe ook een andere zienswijze en levenshouding tot innerlijk geluk kan voeren. De schouwburg was ook ditmaal zeer goed bezet en het publiek bracht na afloop Laseur en de zijnen een warme ovatie. T. Haarlemsche Bachvereeniging. Het tweede concert van de Haarlemsche Bach vereeniging bracht ons de kennismaking met den dirigent Issay Dobrowen, die het Residentie- Orkest temperamentvol leidde en een programma vol afwisseling uitvoerde op een wijze, die ruim schoots gelegenheid gaf, de bijzondere kwaliteiten van dezen kunstenaar te leeren waardeeren. In het aanvangsnummer, de Militarsymplionie van Haydn, wist hij levendigheid en sierlijkheid aan frissche natuurlijkheid te paren, hetgeen vooral in het Menuetto en de Finale tot uiting kwam. Een Passacaglia voor orkest van den Noor Irgens Jensen beleefde een brillante uitvoering, die het grootsch opgezette werk succes verzekerde. Contrapuntisch viel er in deze compositie veel te waardeeren, meer dan in harmonisch opzicht. Soms werkte deze muziek, door al te lang door gevoerde fortissimi, vermoeiend, doch ook waren •er zeer stemmingsvolle gedeelten, zooals b.v. de prachtige Coda. De soliste van den avond was de zangeres Oda Slobodskaja, die met haar imponeerende zang kunst een dramatische vertolking gaf van Men delssohn's Recitatief en Aria „Infelice" en op zeer expressieve wijze drie liederen van Mossolow voordroeg. Deze drie, voor de eerste maal hier uitgevoerde 'liederen (Kirgisisches, Tourkmenisches enAfghae nisches Lied) zijn fijnzinnige en tot het gevoel sprekende compositie's, waarover de weemoedige sfeer der Russische volksmuziek hangt. Wij zij de uitvoerenden dankbaar, dat zij ons deze liederen hebben leeren kennen. De zangeres oogstte met haar prestaties, zoo als te verwachten was, een groot succes. Het concert werd met een gloedvolle uitvoering van Berlioz' Ouverture „Carnaval Romain" be sloten. De dirigent liet de orkestleden in de zoo wel verdiende bijvalsbetuigingen deelen. B. W. o Tweede Kamermuziekavond van de Mij. ter Bevordering der Toonkunst. Het pianistenpaar Ethel Bartlett en Rae Robertson is sinds eenige jaren een trouwe gast •op onze concertpodia, en het is met groote vreugde, dat we hen steeds terug zien komen. Er hebben zich in den laatsten tijd meerdere combinatie's voor twee-pianospel gevormd, maar zelden wordt een eenheid bereikt in samenspel, aanslag, tech niek, fijnheid van opvatting zooals bij deze beide pianisten. Het is dan ook een genot zich met volledige overgave tot luisteren te zetten naar dit musiceeren. Verschillende arrangementen stonden op het programma. Het eerste nummer was een Fan tasia für eine Orgel wal ze en Duettino Concer tante van Mozart, door Busoni stijlvol voor twee piano's gezet. Dan kwamen vóór de pauze de bekende variatie's op een thema van Beethoven van Saint-Saens, die door de prachtige weergave het hoogste te beleven gaf, wat zulk een onover trefbare uitvoering van meesterwerken kan geven. Voor het uitbundige applaus werd het publiek beloond door een extra nummer, de Gavotte van Gluck-Brahms, die tot het subliemste behoorde, wat de avond bood. De vier stukken van Castelnuavo-Tedesco, die na de pauze gespeeld werden, de meesleepende wals „Alt Wien", het droomerige Notturno en de boeiende Fox-trot Fragico „Memento Mori", zijn zeer pianistisch geschreven en spreken gemakke lijk aan en werden met glans en verve gespeeld. Tenslotte volgden nog vier arrangementen van werken van Bacil, waarvan het eene al verrukke lijker gespeeld werd dan het andere. Voor ons was het derde Sheep may safety graze (arr. Mary Howe) het hoogtepunt, maar ook het vreugde volle With laughter and joy (arr. Markham Lee) deed daar niet voor onder. De prelude in E (van de vioolsonate) van welke het arrangement mij minder kon bekoren, werd meesterlijk voorge dragen. De ovatie's aan het einde noopten de concert- gevers tot een toegift, het door Myra Hess ge arrangeerde „Jesu, joy of man's desiring" uit de cantate no. 147 van Bach. B. W. Stadsschouwburg: Zondag, 2 uur „Boyar koor"- n.m. 8.15 uur Schoop Ballet „Die Blonde Marie"- Maandag 8.15 uur, Volksvoorstelling, Rotterd. Hofstad Tooneel. „Overschotje". Woensdag 8.15 uur St. Martha Ver. Donderdag 8.15 uur Gezelschap Museh. „Baron Tip". Vrijdag 8.15 uur, Geloof en Wetenschap. Ge zelschap Museh. „De Vrek". Zaterdag 28 Nov., 8.15 uur Haarl. Tooneelclub. „Zaire". Rembrandt-Theater: „Rembrandt", met Charles Laughton. Luxor-Theater: „Comedie om Geld", een Holl. film met Herman Bouber, Cor Ruys, Rini Otten en Matthieu van Eijsden. Frans Hals-Theater: „Chineesch Goud" met Carry Cooper en Madeleine Caroll. Zondag v.m. 11)4 uur Reprise van de „Artisfihn", met toe lichting van den heer A. F. J. Portielje. Cinema Palaoei Slotacooord met Lil Dagover, ZONDAG 22 NOVEMBER 1936. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. A. Offringa te Scheveningen. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, v.m. 10)4 uur Ds. G. West- mijse van Rotterdam. Vrije Kath. Kerk (Popellaan, Kinlieimpark) v.m. 10)4 uur Gezongen H. Mis. Donderdag v.m. 7.25 uur Gespr. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. AERDENHOUT. Vereen. Religieuze Kring v.m. 10)4 uur Dr. G. J. Eijkman, dir. A.M. V.J. te Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Evang. v.m. 10 uur Ds. J. de Wit, Leiden. N.m. 5 uur Ds. M. v. d. Voet, Schoten. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg, Voorber. H. Avondmaal. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed. Voorbereiding H. Avondmaal. N.m. 5 uur dezelfde. Bed. H. Avondmaal. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10)4 uur Ds. W. J. Kooiman te Amsterdam. Eglise Réformée Wallonne (Begijnhof), v.m. 9 h. 15 Service des Enfants et de la jeunesse; 10 h. 30 Service présidé par Mr. Ie pasteur R. du Pasquier, de Bruxelles, 3e coll. pour 1'Eglise chretienne missionnaire Beige. 20 h. Service du soir: Mrs. les Pasteurs du Pasquier et Krafft. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" afd. Haar lem II (Societeitsgeb. „Vereeniging", Zijl- weg 1, Haarlem), v.m. 10% uur Wijdings- morgen. Spr. de heer W. H. v. Loon, th. Cand. van Voorburg. Onderw.: „Een belofte voor het heden en voor de toekomst". Onze minister van Binnenlandsche Zaken is een krachtig man. Een bewindsman in velerlei zin. Omdat wij daarvoor dankbaar zijn, betreuren wij het, dat de minister zich heeft laten verleiden de Vrijdenker-Radio-Omroep, een intellectua listisch instituut, dat den mensch wil helpen bij het nadenken over wereld en leven, officieel tegen te werken. Het is ons niet bekend, welke geestelijke raads lieden de minister daarbij heeft gehad, maar zijne politieke instiganten (aandrijvers) tot dezen maatregel, zijn ongetwijfeld te vinden aan den N.S.B.-kant, die werkt met wat zij noemt „vol treffers", dat zijn vragen in het parlement ge steld, waarmee een minister wiens zetel op be paalde partijverhoudingen steunt, opzettelijk in de war wordt gebracht. Wanneer het waar is (en alleen de waarheid zal ons, volgens het Schriftwoord, vrij maken), dat God is het onkenbare mysterie, boven waarheid en denken verheven en dus ook hoog verheven boven, ja, onbereikbaar voor het louter natura listisch en realistisch denken als van „De Dage raad", dan blijft niettemin alle dogmatisme de vijand van denken en leven, omdat wetenschap en kennis geen starre vastigheden zijn, maar levende veranderende werkelijkheid. £ei niet reeds Allard Pierson iets in dezen geest i de waarheid is een steeds zich vernieuwende, een zich steeds ontwikkelende zienswijze 1 En dan riekt het naar Dunkelmannerei, gelijkt het op dompersgeest, het enkel naturalistisch en rea listisch, dus door het moderne waarheidsbesef reeds lang overwonnen denken eenvoudig te ver bieden, te beletten, dat het aan het woord komt. Het zoo te noemen Dageraadsdenken men herinnere zich Multatuli's Ideeën) is een verfris- schende losmakende kracht, tegen alle verstard denken, dat eigenlijk geen denken meer is, maar slechts geloovend napraten. Te trachten deze kracht uit te schakelen uit het vrije maatschappe lijk verkeer is even weinig mogelijk, als het zin heeft aan de naturalistische en realistische ziens wijzen, door onverdraagzaamheid, een marte laars jas aan te meten. Het maatschappelijk ver keer zelf onvrijer te maken dan voor de openbare orde noodig is, is onprotestantseh en niet in over eenstemming met de groote gedachten onzer staatsregeling. Wij hopen, dat de minister zich alsnog over zijn maatregel met bevoegde d.z. voldoende in de ontwikkeling der wijsbegeerte geschoolde theologen zal verstaan en dat hij dan zijn maat regel zal herzien. 0 Praktijk-Examens. Naar men ons mededeelt, zullen de praktijk examens vanwege de Vereeniging „Het Neder landsche Handels-Instituut" gehouden worden op 4, 5 en 6 Januari a.s. De aanmelding sluit 21 December a.s. Aanmeldingsformulieren zijn in den boekhandel verkrijgbaar gesteld. Voorts deelt men ons mede, dat voor een aantal werklooze kantoorbedienden de gelegenheid is opengesteld, om zonder kosten aan het examen deel te nemen. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, dienen zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot den secretaris, Dr. O. Klipp, te Haarlem. o Propagandavergadering „Bellamy". Op Vrijdag 27 November a.s., des avonds 8.1f uur zal door de Internationale Vereeniging „Bel lamy" (I.V.B.) een propaganda-vergadering worden gehouden in het gebouw van den Ned. Prote stantenbond, Berkenstraat 10, Haarlem-Noord. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Bogaard uit 's-Gravenhage en C. Oderkerk uit Velsen, met als onderwerp resp.„De logische bestemming van het geld" en „Waarom alleen Bellamy?". De toegang is kosteloos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5