SPORT SPEL. 7 De Redactie van „Het Bloemendaalsch Weekblad" Tooneel. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Onder deze rubriek willen wij de vereenigingen uit onze gemeente, die sport en spel, hetzij voetbal, korfbal, schaak- of damsport, gymnastiek of welke tak van sport ook, beoefenen, gaarne gelegenheid geven hun officieele mededeelingen te doen opnemen. Behoudens bijzondere omstandigheden, verwachten wij copie voor deze rubriek gaarne des Woensdags vóór 12 uur in ons bezit. Redactie Bloem. Weekblad. BloemendaalB.F.C. In den op Zondag gespeelden wedstrijd werden beide punten door de gasten op overtuigende wijze binnen gehaald, zonder dat de thuisclub ook maar de eer heeft kunnen redden. De B.P.C.-ers speelden een resoluut open spel, waarbij dus de vleugel spelers een zeer werkzaam aandeel namen, hetgeen tot gevolg had, dat de Bloemendaal-achterhoede uit elkaar gespeeld werd. Daarbij kwam nog, dat Bloemendaal over 't algemeen den bal veel te hoog speelde, zoodat deze voortdurend een prooi werd van de zooveel langere gasten, die er zeer goed raad mee wisten. Al spoedig drukten de Bussummers de veldmeerderheid in een doelpunt uit, welken voorsprong voor de rust tot 30 opgevoerd werd. Hadden velen gehoopt, dat na de rust Bloemendaal de naken energieker aanpakken zou om den achterstand in te halen, dan is men in die ver wachting zeer teleurgesteld geworden. Het geheele elftal maakte zoo'n slordigen indruk en was er zoo volslagen uit, dat velen zich met verbazing af vroegen, of dit nu wel het team was, dat op zoo'n keurige wijze E.D.O. in het zand had doen bijten. Verontschuldigingen voor de futlooze speelwijze waren niet aan te voeren. Door de toestand van het terrein waren vele moeilijkheden te overwinnen, doch de manier waarop de tegenpartij deze pro blemen oploste, was wel de meest geschiktste. Enkele uitvallen der Bloemendaal-voorhoede waren voor de B.F.C.-achterlioede niet al te moeilijke vraagstukken en kort voor het einde wist de tegenpartij nog een punt aan de score toe te voegen. Intusschen gaat het er voor Bloemendaal door dezen uitslag zeer donker uitzien. Mede door de overwinning, die H.F.C. op De Spartaan wist te behalen, fungeeren wij momenteel als hekke- sluiter op de ranglijst. A.s. Zondag is ons inziens er de gelegenheid, deze twijfelachtige eer wederom over te dragen. Dan moet er een overwinning behaald worden op den naasten concurrent in de laagste regionen, n.l. H.F.C. aan de Spanjaardslaan, dat begrijpelijkerwijze niets voelt voor deze over dracht, zoodat men er overtuigd van kan zijn, dat het een spannende strijd zal worden. Mochten de Bloemendalers wederom hun „E.D.O.-vorm" te pakken hebben, dan zijn we zeer optimistisch ge stemd omtrent den uitslag. Echter moet dan door allen zeer energiek aangepakt worden, want het gevaar is te dreigend om het zoo fatalistisch onder de oogen te zien, gelijk gepasseerden Zondag. Het feit, dat Leemhuis weer van de partij is en de speelwijze van den tegenstander ons beter „ligt", zullen hopelijk een stimulans vormen voor het geheele elftal, om zich tot het uiterste in te spannen en tot de laatste minuut. Nog is de toestand, hoewel précair, niet hopeloos. De opstelling van Bloemendaal tegen H.F.C. zal zijn als volgt: De Haas v. d. Bijl v. d. Meij v. d. Linden Beijk Leemhuis Hartman Immer de Bock Noordhoff Hartendorp Bloemendaal 2 speelt Zondag uit tegen Spaarne- vogels 2, waarbij de reserves verplicht zijn, gezien hun huidige plaats op de ranglijst, beide punten mede naar huis te nemen. Het elftal ziet er als volgt uit: Domselaar Donkervoort v. Waard Akersloot Kluën de Vries de Ruyter Oosterhof Resting v.d.Linden v.Leuven o Sportingclub „The Haarlem Boys". Terreinen gelegen Boekerodeweg bij Mariën- bosch. Algemeen secretariaat: LI. Spierdijk, Leid- scheplein 50. Voetbal. Wedstrijden van Zondag 22 Nov. j.l.: T.II.B. 1 leed tegen Swift een 5—2 nederlaag, waardoor zij voor de bovenste plaats meteen zijn uitgeschakeld. T.II.B. 2 had tegen Ripperda 2 een 30 voor sprong. Toen namen zij het weer te licht op, zoodat ze ten slotte nog verloren met 64. Hier door zijn ze 2 punten achter gekomen. T.H.B. 3 behaalde haar 8ste overwinning op V.V.B. 3, die met 80 werden ingemaakt. T.H.B. 4, een elftal dat nog niet veel gepresteerd heeft, verloor weer met 80 van Haarlem 6. T.H.B. 5 hield Swastika 3 er met 20 onder. Goed zoo, Boys! T.H.B.-adspiranten bracht Haarlem e een 40 nederlaag toe en staat nu ongeslagen aan den kop met 8 overwinningen. Voor Zondag 29 Nov. a.s.: 2.— uur: T.H.B. 1 ontvangt A.V.O.G. 1. Dit kan gewonnen worden, Boys. 10.— uur: T.H.B. 2 krijgt D.C.O. op bezoek, dat de leiding heeft van haar afd. Het zal wel een zware wedstrijd worden voor de Boys. Als er nu maar eens niet zoo wisselvallig gespeeld wordt, is er nog kans op succes. 10.— uur: T.H.B. 5 ontvangt ook de leideTs van hun afdeeling, n.l. Brederode 3. Deze hebben 2 punten voorsprong op T.H.B. 5 en om gelijk te komen, moet deze wedstrijd door de Boys gewonnen worden. Brederode 3 kan op grooten tegenstand rekenen. T.H.B. 3 en T.H.B. 4 zijn vrij. Korfbal. Secretariaat: P. Uljee, Amsterdamstraat 76. T.II.B. 1 verspeelde haar laatste kans op de bovenste plaats, door van Blauw-Wit 4 met 31 te verliezen. Dit was tevens hun laatsten thuis wedstrijd. Het was een vlug gespeelde wedstrijd, maar Blauw-Wit benutte de kansen beter dan de Boys. Gelijk spel was de goede verhouding geweest. T.H.B. 2 behaalde een zwaar bevochten zege op het zwakke S.N. 3. Eindstand 4-—3. Er gaat van dit twaalftal niet meer zooveel kracht uit als in het begin van het seizoen. Kom Boys, laat dit niet zoo blijven. T.H.B. 3 verloor van D.S.V. 2 met 21, wat wel te verwachten was. Voor Zondag 29 November a.s. 2.uur: T.H.B. 2 ontvangt D.S.Y. 1. Dit wordt weer een zware wédstrijd, maar hij kan gewonnen worden als er meteen flink gewerkt wordt. Succes, Boys! T.H.B. 3 gaat naar Meerleboseli 3. Dat kan de tweede overwinning voor de Boys worden en Meer leboseli 3 komt dan vast op de onderste plaats. o Korfbalclub „Sport Vereent". Bloemendaal-Santp. SecretariaatBruno Klauwersstraat 5, Santpoort- Station. Gespeeld Zaterdag 21 Nov.: Haarlem b S.V.A. 08, S.V.B.Meerlebosch 01. Gespeeld Zondag 22 Nov.: S.V. 2Ooster kwartier 3 33, S.V. 3T.H.B. 3 34, S.V. 4 Oosthoek 1 22. Te spelen Zaterdag 28 Nov.: S.V. aS.V. b, 3 uur. Te spelen Zondag %9 Nov.: Loto 2S.V. 1, 122 uur; All Ready 1S.V. 3, 2.15 uur: Palou 2- S.V. 4, 10 uur. Het terrein van Luto is gelegen aan de Balboa- straat, Amsterdam-West. Vanaf Centraalstation, tramlijn 13, uitstappen halte Vespuccistraat, deze straat uitloopen in Zuidelijke richting, daarna linksaf. Aangenomen als lid: Wim van der Eyk, Rijks straatweg 323, Haarlem. Voorgesteld als adspirant door de Adspiranten- commissie: Th. Verhagen-Metman, Kleverlaan 81, Bloemendaal. o Bridgeclub „Santpoort". Ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan gaf bovengenoemde vereeniging op Donderdag 19 Nov. een intiemen feestavond in haar clublokaal hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal. Deze feestavond is een waar succes geworden. De zustervereeniging ,,Ile-Kennemers" uit Santpoort had met een 25-tal leden aan de uitnoodiging gehoor gegeven, welke club bij monde van haar voorzitter een mooie bloemenmand aanbood. Twee één-acters, te weten „Huwelijkscandidate" en „Hij wist 't", werden door de leden op zeer succesvolle wijze voor het voetlicht gebracht. Een goede band zorgde voor de noodige tem ming, welke tot half drie er in bleef. Den geheelen avond werd gedanst, terwijl de beide tooneel- stukjes en de vele attracties een avond vol afwisse lend genot aan de leden bood. o Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging. Openingsjachtrit. Een voor Haarlem ongekend groot aantal amazones en ruiters hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van de Haarlemsche Rij- en Jacht vereeniging om op j.l. Zaterdagmiddag deel te nemen aan den jachtrit, die zou worden voor gereden. door den ritmeester G. P. de Kruyff. Daar de heer de Kruyff plotseling verhinderd werd, was het voor de vereeniging bijzonder aangenaam, dat de luitenant der huzaren Jhr. J. J. G. Beelaerts van Blokland dadelijk bereid was het jager- meesterschap over te nemen. Aan de meet bij „Kraantje Lek" te Ovérveen was het om 2 uur een gezellige drukte. Eenige vrachtauto's met paarden werden uitgeladen en vele auto's brachten deelnemers en belangstel lenden. Precies 2.15 uur gaf de jagermeester het sein tot vertrek, nadat de fieldmaster aan allen had verzocht vooral in het duinterrein niet buiten de paden te rijden. Na een run door dc duinen en een stapreprise langs den Zeeweg, volgde een run van 4 k.m. langs het strand, dat bijzonder breed en hard was. Bij het Hotel Groot Badhuis werd het strand verlaten en door het dorp Zandvoort bereikte men het Visscherspad. Nog een heerlijke run volgde door het Naaldenveld, waar eenige aardige hindemissen gevormd werden door stroobalen. De laatste rim volgde door de Van Vollenhoven- en Van Haem- stedelaan naar den Duinlustweg. Opgetogen over liet mooie weer, de vlotte wijze van voorrijden en het uitstekend uitgezochte parcours, vereenigden alle deelnemers zich aan de thee in „Kraantje Lek", waar de voorzitter, de heer J. A. C. Steur, eenige woorden van dank richtte tot allen, die hadden medegewerkt tot het slagen van dezen rit. Deelnemers warende dames Gundlach, Hartogh Heijs van Zouteveen, Israëls, Van der Laan, de Visser en de heeren Bon, Brandt, Erens, de Kadt, van Kampen, Lammers, de Muinck Keizer, Pimentel, Prins, Rhodius, Roodenburg, Ruppert, K. Steur, J. Steur, Westerwoudt. ontvangt gaarne van alle vereeni gingen en openbare instellingen, bericht van vergaderingen, uit voeringen, enz zoo mogelijk met agenda of programma. Toezending van jaarverslagen en mededeelingen van algemeen be lang wordt tevens zeer op prijs 13 gesteld. Mijnheer Sévérin, door Paul Raynal bij „De Amsterdamsche Tooneelvereeniging" regie A. Defresne. Oscar Tourniaire was mijnheer Sévérin en hij speelde die rol naar vereischte: den dorren tem- peramentloozen, vadsigen, onverschilligen heer, dien 't koud liet wat de verlangen warens van zijn iuist temperamentvolle, sanguinische wouw. 1 rouw of ontrouw dezer vrouw schenen hem onverschillig le laten. Als hij maar z'n krantje kon lezen en een partijtje schaak kon spelen met zijn knulhgen vTiend Ridou, een klein burgermannetje, een houte ig heer. Uit dépit schonk deze vrouw dien Bidou een nacht van liefde. In een tête a tête betrapte (le heer Sévérin de twee gelieven. Hij geloofde zijn eigen oogen niet, maar ging begrijpen. En het bleek dat hij toch wel liefhebben kon, maar zijn andei neigingen waren overwegend: hij bleet zijn >artijtje schaak spelen met Ridou en zijn vrouw, die natuurlijk ook niet hield an Ridou ging weer hetzelfde vervelend leventje leiden als voorheen. Eigenlijk een onbelangrijk gevalletje, maar werd uitstekend, zij het in wel niet eenstemmige stijl, gespeeld. Mijnheer Sévérin was zooals lnj was, mevrouw (Mien Duymaer van Twist) deed alsof zij was zoo zij was. Dan: Tourniaire maakte meer een mensch van Sévérin; Mien Duymaer speelde haar rol naar het karikaturale toe. /,oo had Tourniaire naast komische dramatische ac centen, terwijl Mien Duymaer haar^ rol speelde gelijk liet in het blijspel behoort. En het is een blijspel, waarmee ik niet wil zeggen, dat Oscar Tourniaire niet goed speelde, want in 'n goed blij spel zitten voorzeker ook dramatische elementen. 'Sternheim speelde Ridou tussclien de twee polen in: karikaturaal en echt menschelijk tevens. „Een vrouw in haar bloei", door Denys Amiel, bij „De Amsterdamsche Tooneel vereeniging" (regie A. v. Dalsum). „Een vrouw in haar bloei" was wel een zeer belangrijk stuk, want liet ging hier om de botsing van twee levensbeschouwingendie van de oudere romantische generatie en die van de jongere, die van „de nieuwe zakelijkheid". Mevrouw alentine Salvat is eene nog jeugdige vrouw van de oudere generatie, haar dochter Huguette, in wezen ouder en bezonkener, die van de jonge, hedendaagsclie genératie. Zij is dus eerlijk en oprecht, zegt de zaken zooals ze zijn, maar bitter, cynisch. Huguette is verloofd met Pierre Vignol, maar er ontstaat zulk eene zielsgemeenschap tussclien de aan staande schoonmoeder en den jongen man, dat haar dochter „liet afmaakt", hem aanduidende, dat' zij weet, hoe het met hun gesteld is en hij duidt evéneens aan, dat zij gelijk heeft, Nu is zij bitter en eerlijk tegenover haar moeder, maar ook slechts insinueerend, aanduidend, tot liet tenslotte tot eene uitbarsting komt. Gedeeltelijk -jiaéStte zij nu hare moeder bewust, dat deze moeder van Paul Vignol houdt, gedeeltelijk wist mevrouw Salvat dit al vanaf het eerste oogen- blik, dat zij Pierre liad ontmoet. Zij had ook nooit veel liefde ondervonden van haar droog- stöppeligen man, die er toch eenige amouritetjes op nahield (Huguette raadde haar vader aan een rose, das aan te doen als hij ze zou bezoeken. Zoo zakelijk zijn onze jonge meisjes). Enfin, alentine en Pierre voelen, dat zij voor elkaar geschapen zijn en na Vele onuitgesproken woorden gaan zij er samen van door. Huguette verlooft zich me den een of anderen willekeurling. Dat niet uitspreken, maar aanduiden van ver schillende gevoelens is een van de groote vei- diensten van deze comedie en je moet daar Tijne acteurs en actrices voor hebben. Dat blijken Louki Nijhoff (de moeder), Tatia Wyma (de dochter) en Paul Storm (dc jonge man) inderdaad te zijn, zoodat deze voorstelling zeer ontroerend was en van een hoog intellectueel genot. De overige spelers waren ook geheel in stijl en ais er ééne aanmerking te maken zou zijn, is het wei- licht deze: dat het tempo wel heel langzaam was. Volgende week wordt hetzelfde stuk door een Franseh gezelschap gespeeld. Ik ben nieuwsgierig „De schelmenstreken van Monsieur Scapin" door Molière, bij „De Jonge Spelers" (regie Ben Groeneveldt). Men kent de geschiedenis van twee oude vaders. Beiden hebben een zoon, beide zoons hebben een verloofde, met wie de vaders niet ingenomen zijn. Scapin, de knecht, besluit de beide jongemannen te helpen en door list weet hij de vaders geld a te persen en dit in de handen van de jongelieden te spelen en ook de vaders te dwingen hunne toe- Sl Zoo'n"stuk van Molière moet kleurig en fleurig worden gespeeld en daarin slaagden Ben Groene veldt en de zijnen volkomen. Ook al door het décor. Natuurlijk door het spel bovenal. Ben Groeneveldt en Burgdorfet waren de °ude, gierige vaders, Richard Flink als Scapin d. van het stuk, twee aardige jonge meisjes van Marie Hamel en Nelly Ernst, nog een andere aardige knecht van A. Seves, terwijl ook dc jongelieden niet kwaad waren. Uday Shan-Kan en zijn gezelschap Indische dansers, danseressen en musici waren een genot voor liet oog en het oor. Deze Hmdoe-kimst is wel zeer eigenaardig. Niets is er Europeesch aan De muziekinstrumenten en hoe spelen die mensehen er op zijn even uitheemseh als de dansen zelf: op mystieke en rehgieuse motieven ^HeUs'alles 'n beetje onbeschrijfbaar. Er is b.v. een slangendans van Uday Shan-lvan zelve, slangenbezweerder, die de aandacht van publiek tracht te trekken. Hoogst elegante be wegingen, veel licht, veel kleur. Twee dansparen die" huiswaarts kecren. Een heer staart ze na. De danseurs ontvoeren de meisjes, «e vreemdeling blijft als in droom verloren achter. Zn aardspelen uit het Noorden van Indië tot wijding van de wapenen. De vrouwen plaatsen op het voorhoofd der mannen het teeken van den winnaar. Tandava Nrittya" een dansdrama van een oud karakter. Alles zeer P^ntastiseh, en o zoo mooi, zoo mooil EDMOND VISSER. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 """"Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon - Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Trudi Schoop in den Stadsschouwburg. De uitbundige lof ook in haar tournée door on, land van dit jaar aan Trudi Schoop toegezwaaid, heeft reden van bestaan. Met een vlotheid en een fougue zonder wederga, heeft Trudi met haar ensemble j.l. Zondagavond de dans-comedie „De blonde Marie" gegeven, welke even geestig is van opzet als pregnant van uitdrukking. Wij maakten een door Marie gedroomde levensgeschiedenis door, beginnende in haar dienst bij de familie Meijer, dan bij een herbergier, die een uitspanning heeft ergens buiten, we vinden Marie als plaatsvervang ster van een soubrette-zangster op een tooneel- repetitie, nog eens bij den kapper en eindelijk in dc operette zelf; alles even dol, als een fraai gekleurde geluidlooze diepte-film en met costuums van goeden smaak. Alles als parodie op de werkelijk heid. Dan is het pauze. Wij ontmoeten Marie daarna in een villa, een schildersatelier, ten slotte op een schilderijtentoon stelling, welk laatste tafreel met het eerste, dat bij de familie Meijer, de kroon spant. Het malle, ondegelijke, immoreele gedoe van alle dag van boeren, burgers en buitenlui voor wie het natuur lijke leven en bangheid voor elkaar en voor de openbare meening alles is en zuiver gemoedsleven en redelijkheid niets, hebben wij nooit zoo vlijmend geparodeerd gezien als in dezen droom van Trudi- Marie. Is 't een bezwaar, dat 't maar een droom is Och waarom De parodie blijft even juist, geestig en scherp. Trudi heeft de 8 tafreelen zelve in elkaar gezet'J haar broeder Paul componeerde er de muziek bij, die op 2 piano's door hem en Lotte Perl werd ten beste gegeven. Het talrijk opgekomen publiek heeft de leidster met herhaald en uitbundig applaus bedankt. Komt Trudi Schoop hier weer en niet, als ditmaal, op een Zondagavond, dan zal zeker in den Stads schouwburg geen plaats onbezet zijn. T. Ned. Natuurhistorische Vereen., Afd. Haarlem en Omstreken. Werkavond met bijdragen der leden. Op deze gisteravond gehouden bijeenkomst heeft allereerst de voorzitter, de heer G. A. van Schaik, een serie lantaarnplaatjes vertoond van de omgeving van het natuurreservaat De Hooge Veluwe, de Otterlosche en Mosselsehe Zanden. Bijzonder mooi waren de foto's van de stuif zanden, met hier en daar een oude heibuit, die bleef staan, van de berkenboschjes, terwijl de schaapskooi van Reemst niet ontbrak. Van de herten, die op de Mosselsehe en Ileemsterzanden vrij rondloojien, liet spr. een foto der sporen zien. Hierna kwamen een aantal foto's van het golvend landschap van Zuid-Limburg, Ubaclisberg, Geulem. de planten Thlaspi alp., Geulviooltje, de sierlijke Boschrank, Paris quadrifolia, prachtig bloeiende sleedoorn e. a. Hierna gaf de iieer C. van Eyndhoven een duide lijke uiteenzetting van de leefwijze van de Mieren leeuw, een tot de gaasvliegen behoorend, veel op een libel gelijkend insect, dat als larve een kuiltje maakt bij overhangende wegranden en dan de jirooi die daarin terecht komt, afwacht. De kop bezit een paar kaken met diepe groeven, die als zuigapparaat dienst doen en waarmede hij de prooi pakt en leegzuigt, om dan liet overblijfsel met den kop weer buiten het kuiltje te werpen. De heer v. E. had ter bezichtiging meegebracht een exem plaar van het insect, een levende larve en eenige lectuur. Na de pauze, waarin een en ander bezichtigd kon worden, kreeg de heer G. Gerbrand het woord om bij een groote collectie takken en gedroogde bladeren het een en ander te vertellen over de Salix, met de studie waarvan de heer G. zich thans bezig houdt en welke hem voor vele onverwachte verrassingen plaatst. In Nederland is 11.000 h.a. in gebruik voor de griendcultuur; het hout wordt gebruikt voo mandenwerk, bij de meubelindustrie, uit de zwaar dere boomen worden klompen vervaardigd, terwi bij beschoeiingswerken het wilgenhout onmisbaa is; ook voor honigwinning is de wilg van belanj En toch weet men, in botanisch opzicht, van dez zoo met het Hollandsche landschap vergroeid boom weinig af. Bij het determineeren zijn o. i het al of niet behaard zijn, zoowel van de blader als van de takken en van de bloemschub, ker merken, terwijl de vorm der bladeren al zeer uil eenloopt van breed en rond tot langgerikt en zec- smal. Mooi van kleur is het hout van de S.-purpurea veel aangeplant in de duinen ter vastlegging vai het zand. Ileze heeft weer een duidelijk kenmer! in het feit dat hier, bij uitzondering, de knoppen twee aan twee tegenover elkaar zitten. Ten slotte liet dc heer C. Sipkes een aantal lantaarnplaatjes zien van het park Tervuren bij Brussel, waar de boomen gerangschikt staan naar de herkomst en men dus op een bepaald gedeelte de boomen en planten van een bepaalde landstreek- bij elkaar aantreft. Spr. eindigde met enkele foto's van een park bij Praag. o

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 7