Raadszittingen Bloemendaal. ROOMKAAS De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal ALLE BANKZAKEN De Begrooting voor 1937 vastgesteld. 't Kaaswinkeltje 30e Jaargang - No. 30 11 Dece 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station HAARDEN EN KACHELS MM HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD AD VERTENTIEN Advertentiênper regel t 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiên: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 11.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Goedkoope Marken voor relsdoeleinden. - Assuranties. - Safe-loketten vanaf f 5.— per Jaar. (Donderdag 3 December van 101 en van 23.15 uur). De Begrooting met nog een reserve van 2 ton vastgesteld zonder belastingverhooging. Een griezelig geval", een ongewenschte zendeling en politieke zondaars. De behartiging der middenstands- belangen. Nog steeds onvoldoende straatverlichting. Onze exotische gewassen. 'n Oplossing in het kampeervraagstdk Het Kennemer Lyceum en de gemeentelijke bijdragen. Over lachende, fluitende en verdwijnende Padvinders-bestuurders. Laat voor de Kerstdagen nog even Uw Lantpekap OPNIEUW OVERTREKKEN SPECIAAL ADRES MAISON „IVONNE" Gierstraat 38 Haarlem Telefoon 10925 De Raad dezer gemeente kwam bijeen ter be handeling van de gemeentebegrooting. In de morgenzitting waren alle leden aanwezig. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Alvorens tot behandeling der begrooting over te gaan, gaf de VOORZITTER gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) zegt dat de begrooting niet veel gezichtspunten biedt die optimisme wettigen. Spr. wil zijn voldoening uit spreken ovei het feit dat de begrooting is sluitend gemaakt, doch acnt het niet juist dat aan dit sluitend maken moest helpen een bezuiniging van f 23.000.als verlaging der uitkeering voor de tewerkgesteldendit vormt een groote tegenstelling met de winsten die ook in Bloemendaal tengevolge van de devaluatie gemaakt zijn. Het financieele beeld onzer gemeente, zegt spr., is nog steeds behoorlijk, te noemen. De schuld per hoofd bedroeg in 1935 f 270.in 1936 f 250.en thans bedraagt zij f 275.Wanneer we dit ver gelijken met b.v. de gemeente Heemstede, waar de schuld ruim f 300.per hoofd bedraagt., dan is de toestand te Bloemendaal goed te noemen. Spr. vraagt voorts of het niet mogelijk is eenige geldleeningen die nu 4 1/8 of meer rente dragen, te converteeren tegen 3 y2 of 4 Voor woning- bouwvereenigingen b.v. zou dit huurverlaging kunnen beteekenen. Spr. heeft zich voorts afgevraagd of het niet gewenscht is over te gaan tot instelling van een Grondbedrijf; de gemeente begint langzamerhand meer gronden in haar bezit te krijgen. Verder meent spr. dat er nog een tekort is aan woningen voor kleine middenstanders met een huurprijs van f 300.wij hebben nog een achter stand in te halen, want de laatste jaren is er niet te veel gebeurd. Spr. bepleit voorts de invoering van het 7e leerjaar; het is zeer gewenscht dat B. en W. hun aandacht aan deze kwestie schenken. Het aanleggen van eenige speelplaatsen in de gemeente is noodig; in Vogelenzang en Bloemen daal ontbreken deze zoo goed als geheel, evenals speelterreinen voor de rijpere jeugd. De heer QU ARLES VAN UFFÖRD (V.B.) zegt dat bij hem de indruk niet kan weggenomen worden dat op Publieke Werken te grootscheeps geleefd wordt. In de begrooting is niets gebleken van be zuiniging na de centralisatie van het bedrijf. Het nadeelig saldo is met f 24.000.gestegen, ondanks de salarisverlagingen. Spr. zegt voorts, te meenen dat de depreciatie van den gulden een keerpunt is in de crisis; dit zal z'n invloed doen gelden op twee zaken: ten eerste op de werkloosheid, die verminderd zal worden, en ten tweede op de belastingopbrengst, die verhoogd zal worden. In verschillende plaatsen van ons land verminderd de werkloosheid reeds. Onze gemeente draagt voor werkloozen bij f 248.000.het Rijk bezwaart de belastingbe talers overigens nog met f 225.000.voor het werkloosheidssubsidiefonds, wat spr. wel billijk vindt, doch spr. wil hiermee betoogen dat die laatste bijdrage door teruggaande werkloosheid ook verminderd zal kunnen worden. De opleving in het bedrijfsleven zal in 1938 eerst tot z'n recht komen bij de uitkeeringen van N.V.'s en dergelijke bedrijven, terwijl dit voor de belasting eerst in 1939 van invloed zal zijn. Hoewel Nv- spr. niet de huid wil verkoopen voor de beer ge schoten is, meent hij het dus ten volle gerecht vaardigd, wanneer thans een beroep op de reserve wordt gedaan, die voor kwade jaren is gevormd. De heer ENSCHEDE (V.B.) wil in verband met de jeugdwerkloosheid wijzen op de Centrale werkplaatsen, waar de jeugdige werkloozen door derden vakbekwaam kunnen worden gemaakt. Spr. meent dat dit doeltreffender en voordeeliger is dan hen door de gemeente te doen onderrichten. Een belangrijke post op de begrooting wordt gevormd door de f 100.000.— die voor verbetering van den Zeeweg is uitgetrokken. Spr. vraagt zich af of deze uitgave wel gewettigd is. Is het niet mogelijk dat andere instanties in deze kosten bij dragen m, Spr. heeft vorig jaar verzocht om een state van alle eigendommen der gemeente, en heeft hiervan tot dusver nog niets Demerkt. Ten slotte merkt spr. op, dat hij in deze begroo ting geen post heeft aangetroffen voor een ambts woning van den burgemeester, en vraagt of binnen afzienbaren tijd hieromtrent iets verwacht kan worden, of dat deze kwestie voorloopig niet aan de orde komt. De heer VAN RIESSEN (A.R.) sluit zich gaarne aan bij hen die aan B. en W. hulde brengen voor de begrooting, doch zegt nog niet geheei voldaan te zijn. Speciaal ten opzichte van de behartiging der belangen van den middenstand is spr. niet tevreden: met de belangen van deze groep wordt nog niet voldoende rekening gehouden. Spr. de monstreert dit met het feit dat bij de onlangs tot den Raad gerichte subsidie-aanvrage voor de M.I.C.A. slechts een bijdrage van f25.— is gegeven inpiaats van de gevraagde f 100.Ook de gas- en water-tarieven zou spr. verminderd willen zien, waar de middenstand door middel van lagere tarieven verlichting van de vaste lasten zou kunnen verkrijgen. Spr. merkt voorts op, dat hij op de begrooting gemist heeft een post terzake van toekenning van presentie geld voor het bijwonen van com missievergaderingen, welke post spr. gaarne op de begrooting zou zien uitgetrokken. De heeT ROHLING (R.-K.): kan zich over 't algemeen goed vereenigen met het beleid van B. en W. In deze gemeente worden de financiën met wijsheid en gepaste zuinigheid beheerd. Toch is er één punt waar de zuinigheid de wijs heid heeft bedrogen en wel inzake de uitkeering aan de tewerkgestelden. De houding van B. en W. in deze kwestie was niet geheel consequent, dus niet heel wijs. Gezien de politieke samen stelling van den Raad had men ook een ander resultaat mogen verwachten; een „griezelig ge val" heeft spr. daarbij opgemerkt in de houding van den heer Cassee De VOORZITTERU moet niet gaan na kaarten. De heer CASSEE: (V.D.): Och laat maar. Een kinderhand is gauw gevuld. De heer ROHLING: De heer Cassee heeft vorig jaar gezegd, dat de uiterste grenzen bereikt waren. Wanneer de heer Cassee van 1935 de woorden van den heer Cassee van 1936 naast elkaar zou hebben gelegd, zou hij wel wat ver wonderd zijn. Misschien kan men denken, dat ik wat bezorgd ben over het zieleheil van den V.D.-afgevaardigde, doch de V.D. heeft enkele ideeën waar wij ons wel in kunnen vinden en daarom zou het niet erg zijn als een zendeling van den V.D. den heer Cassee zou kunnen be- kccrcir» De VOORZITTER tot den heer Rohling: Ik erzoek u zich bij de begrooting te houden en geen debatten over deze kwestie, die in een vorige zitting reeds is besproken, opnieuw hieT te houden. /De heer ROHLING spreekt den wensch uit, dat de Raad in 1937 op zijn ingenomen standpunt zal terugkomen en een meer sociale houding zal innemen. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.): Kie zers! kiezers De heer ROHLING zegt verder, dat hij niet zoo optimistisch is als de heer Noorman ten op zichte van het converteeren van geldleeningen. De heer LUDEN (C.H.) zegt, dat het hem ge- roegen heeft gedaan, dat aan B. en W. zooveel lef toegezwaaid is voor de begrooting. Spr. zal niet over het zieleheil van den heer Cassee spreken, v ant er zou dan tevens gesproken kunnen worden over „zondaars die zich bekeeren", en dan zou men verder kunnen debatteeren over die zon- diars enz. Een euvel onzer gemeente, zegt spr., is, dat we geen industrie en geen landbouw hebben; een root, bron van welvaart en werk zou voor ons bloembollenbedrijf, doch dit welke verwachting ook, r^- I,, j jaer dufverre.zecr. ge,„ tfcng. Spr. zou het voorts ten zeerste toejuichen als door verlagingvan rentetype de huren der woningen verminderd zouden kunnen worden. Ten opzichte van speeltuinen, zou spr. het toe juichen als de overheid, waar dit mogelijk is, de gelegenheid benutte om zich bezig te houden met de belangen van het kind; dit zou een zeer juist en gepast streven zijn. De heer CASSEE (V.D.) zegt zich gaarne te refereeren aan alle sprekers, die B. en W. hulde brachten voor hun beleid. Het is steeds voor hen een moeilijke taak geweest, daar onze gemeente geen industrie of nijverheid kent en zij het dus in hoofdzaak moet hebben van den welstand der belastingbetalers; waar de gemeente haar aan trekkelijkheid moet behouden, was het niet ge makkelijk om hieraan te voldoen, daar de be lastingen niet verhoogd dienden te worden. Spr. vindt de bewering van den heerQuarles van Ufford, als zou men aan Publieke Werken te hoog leven, niet juist, althans niet wanneer deze bewering in 't algemeen geschiedt, zonder aén. te wijzen op welke zaken bezuinigd zou kunnen worden. In het schoon houden onzer gemeente speelt Publieke Werken een groote rol. Ook de klacht van den heer Van Riessen over mindere aandacht van B. en W. voor den Midden stand, acht spr. niet juist; B. en W. hebben altijd een goed hart voor den middenstand, en de toe gekende subsidie van f 25.alleen is geen reden voor verwijt. Dan had de heer Van Riessen bij het betreffende voorstel een tegenvoorstel moeten indienen. Het stemde spr. tot verheuging, dat de heer Noorman aan de sportterreinen heeft herinnerd, en hierin werd gesterkt door den heer Luden. Er is op het oogenblik bij B. en W. een object in bewerking. Ten opzichte van de opmerkingen van den lieer Rohling, zegt spr., dat hij niet zal trachten voor zijn politiek zieleheil een zendeling te krijgen. De heer SCHULZ (S.D.A.P.): Dat doen de meeste heidenen niet! De heer CASSEEAls op mijn plaats de minister van Sociale Zaken gezeten zou hebben, die toch wel als de grootste zendeling beschouwd mag worden, zou hij ongetwijfeld niet anders gehandeld hebben dan ik. We zitten hier voor het algemeen belang, en van dat standpunt moeten we ook deze zaak bezien. De heer Rohling zeide, dat de heer Cassee van 1935 anders is dan de heer Cassee van 1936; de heer Rohling zit zelf nog maar heel kort in den Raad, en het is niet onmogelijk, dat hij in 1937 ook anders is dan thans. Andere tijden wettigen andere maatregelen. De heer QUARLES VAN UFFORD: Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten! De VOORZITTER zegt hierna, dat B. en W. in deze begrooting ook eenigszins pijnlijk zijn getroffen door de groote sommen, die voor Pu blieke Werken gevoteerd moesten worden. Toch hebben B. en W. deze cijfers overgenomen, daar zij volledig vertrouwen stellen in het beleid van den wethouder van Publieke Werken. De woorden van den heer Noorman, dat de vergoeding aan tewerkgestelden de post zou zijn, waarmee de begrooting is sluitend gemaakt, zijn niet juist. Nu er eenige opleving in de in dustrie is te constateeren, moet er vooral een prikkel zijn om werk te zoeken; bij velen doen ondernemingsgeest en eergevoel reeds veel, doch anderen zijn er, die zeggen: als we in het vrije U vindt 'n PRACHT PUP uit een enorme sorteering in SIGARENMAGAZIJN L.G.CREMER Bloemendaalscheweg 119 Tel. 22628 hoek Dr. D. Bakkerlaan. VOOR D. HOGENBIRK Zn. Bloemendaalscheweg 56, Bloemendaal Telefoon No. 22238 Ruime sorteering Vertrouwde vakkundige bediening. VOOR ECHTE voor slechts 32 ct. p. pond ALLÉÉN Koningstraat 56 (bij de tramhalte) «mm bedrijl terug moeten, gaan we er op achteruit. Het is eenigszins te begrijpen als er vaders van gezinnen zijn, die het ten opzichte van hun gezin niet kunnen verantwoorden. Verdere converteering van geldleeningen acht spr. op 't moment niet mogelijk; aan het einde van dit jaar vervallen eenige leeningen en B. en W. zullen trachten te converteeren wat er te con verteeren is. Betreffende het grondbedrijf zegt spr. dat B. en W. reeds de meening is toegedaan dat het wel goed zou zijn een zuivere financieele boekhouding daarvoor te maken; spr. is wel bereid deze kwestie in B. en W. aanhangig te maken om te komen tot een overzicht van de financieele resultaten van den grondaankoop der gemeente. De onderhandelingen voor de speelterreinen aan den Kennemerweg gaan tamelijk stroef, omdat er veel personen bij betrokken zijn. Er wordt echter gewerkt. De kwestie ambtswoning burgemeester zal niet binnen afzienbaren tijd door B. en W. op de agenda worden gebracht. De woorden van den heer van Riessen, alsof de middenstand stiefmoederlijk bedeeld zou wor den, vindt spr. ernstig. Het geeft een heel verkeerd beeld. De subsidie van f 25.werd verleend op grond van het feit dat B. en W. weinig geloof hechtten aan de zaak waarvoor het bedrag werd gevoteerd en het middel dat de middenstand aan wendde, ondeugdelijk achtte. Voor de komende aflossingen van den Zeeweg, zullen de bedrijven zwaarder aangesproken moeten worden, reden waarom spr. meent dat niet tot verlaging der tarieven kan worden overgegaan. Betreffende de toekenning van presentiegelden voor het bijwonen van commissievergaderingen, zou spr. zich aan het oordeel van den Raad willen refereeren Wethouder PRINSENBERG (R.K.) begint met de mededeeling dat juist dezer dagen van den Minister een missive is ontvangen, waarbij werd medegedeeld dat de huren f 0.50 per week verlaagd mogen worden voor de met Rijkssteun gebouwde arbeiderswoningen; dit omvat een categorie van 136 stuks van 4 woningbouwvereenigingen. De huren van particuliere woningen worden nog steeds door de eigenaren hoog gehouden, ondat deze zoo schaars zijn. Instelling van een Grondbedrijf kan in B. en W. overwogen worden. Spr. wil er toch op wijzen dat het gemeentelijk bezit zich beperkt tot den grond van den Zeeweg en die van Gehrels; voor de ge moedsrust der raadsleden zou het waarschijnlijk beter zijn niet te weten wat de gronden kosten. Dat de kosten van Publieke Werken hooger zijn, ook bij het thans nieuwgebouwde kantoor, is vanzelfsprekend. De concentratie kan bezuiniging brengen, doch zoo direct is dit niet te constateeren. Publieke werken is misschien duur, doch voor een groot gedeelte wordt dit veroorzaakt door de werkloosheid. Als de Raad morgen ons van de werkloozen afhelpt, gaat het nadeelig saldo be langrijk naar beneden. Tor den heer Ensehedézegt spr., dat vorig jaar aan den Raad vertrouwelijk een uitgebreide ge specificeerde staat van de eigendommen der ge meente is overgelegd en deze alsnog voor de leden ter inzage ligt. Weth. HOGENBIRK (C.H.) zegt toe, dat I'

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1