Raadszitting Bloemendaal. s dranken Bij Feestklanken dus ook met Kerstmis Sm]Kleverparkweg 24 Ook Winkels: Rijksstraatweg 8 en 289, KI. Houtstraat 57, Voorzorgstraat 5, en Amsterdamstraat 64- (Gistermiddag van 23.15 uur) Een korte zitting. De Jaarwedden der Politie thans „op bevel" vastgesteld. Gedenkborden ook voor de Fröbel scholen. De Jamboree geeft weer hoop. Goede wenschen tot slot. Gistermiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Afwezig zijn de lieeren Cassee (V.D.) en Bierens de Haan (Nat. Herstel). 1. INGEKOMEN STUKKEN. Van de bewoners der Dompvloedslaan is een verzoek ingekomen om den toegangsweg tot liun woningen te verbeteren. B. en W. deelen mede dat zij in dit verzoek geen aanleiding vinden om groote kosten te maken, doch dat zij bereid zijn den weg op te knappen. De heer ENSCHEDE (V.B.) vraagt hoeveel de weinige kosten zullen zijn, die met het opknappen van dezen weg gepaard gaan. Weth. PRINSENBERG (R.-K.) deelt mede, dat de laan door den velen regenval verslechterd is, vooral bij de helling, doch de restauratie in den geest zooals B. en W. zich deze voorstellen zal slechts enkele honderden guldens kosten. 2. ONDERWIJZER HARTENLUSTSCHOOL. Ter benoeming van een onderwijzer aan de Hartenlustschool bieden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. D. J. Verkerk te Gorinchem. 2. H. G. Dokkum, wachtgelder (tijd. Harten lustschool). 3. B. W. E. Veurman te Heemstede. Benoemd wordt de heer D. J. Verkerk met 8 stemmen; 5 op den heer Dokkum. 3. STEMBUREAUX. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van voorzitter, leden en hun plaatsvervangers in de stembureaux. De heer SCHULZ (S.D.A.P.') vraagt waarom de heer Thijsse niet opnieuw wordt voorgedragen voor het stembureau II. De VOORZITTER zegt, dat dit verhand houdt met de politieke samenstelling der stembureaux; het betrokken stembureau telde 3 leden van één politieke richting; er ligt geen enkele persoonlijk argument aan dit feit ten grondslag, doch dit is alleen geschied met het oog op terecht inge brachte bezwaren. De heer SCHULZ meent, dat de mogelijkheid aanwezig was door het overplaatsen van eenige leden toch den heer Thijsse te behouden, en ver zoekt aanhouding van het voorstel om deze mogelijkheid te bezien. De VOORZITTER heeft hiertegen geen be zwaar en het voorstel wordt tot de volgende zitting aangehouden. 4. VERORDENING POLITIEPERSONEEL. In de raadsvergadering van 19 Nov. j.l. boden B. en W. ter vaststelling aan de ontwerp-veror- dening, regelende de rangen, het aantal, de.samen- stelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van het politiepersoneel, als bedoeld in art. 223, 3e lid der Gemeentewet, Ten aanzien van het in dit ontwerp opgenomen artikel 9, bevattende een regeling voor de toeken ning van vergoeding voor gemaakte overuren, stelden B. en W. den Raad nadien voor, de behan deling van dit onderdeel uit te stellen totdat de desbetreffende verzoeken van de betrokken vak organisatie zouden zijn ingekomen. In de Raadsvergadering van 3 December j.l. werd daarop het nader voorstel van B. en W. om trent de vergoeding voor overwerk aangenomen. Met het oog op den termijn van drie maanden, waarbinnen de salarissen van het politiepersoneel overeenkomstig het Kon. Besluit van 17 October 1936, thans moeten worden geregeld, geven B. en W. den Raad in overweging bovengenoemde ver ordening thans vast te stellen. De VOORZITTER merkt op, waar niet aan den wensch van hoogerhand is tegemoet gekomen ten aanzien van de vaststelling der jaarwedden voor de ambtenaren der gemeente-politie, thans het bevel moet worden opgevolgd en adviseert den Raad de voorgestelde jaarwedden (die wij on langs reeds publiceerden) vast te stellen. Mocht de Raad hiertoe niet overgaan, dan zullen B. en W. het moeten do?n, of de burgemeester. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel dan aanvaard, waarmede deze kwestie eindelijk tot een beslissing gekomen is. 5. WIJZIGING POLITIEVERORDENING. B. en W. bieden ter vaststelling aan verschil lende wijzigingen van de Algemeene Politie verordening. Ten aanzien van het maken van een algemeen kampeerverbod, brengt de heer ENSCHEDE (V.B.) het bezwaar naar voren, dat z. i. de vrijheid van particulieren te veel beperkt wordt wanneer het hebben van een tent op eigen terrein wordt verboden. De VOORZITTER zegt na eenige bespreking toe, dat aan dit bezwaar tegemoet gekomen zal worden door deze bepaling eenigszins soepeler te maken ten aanzien van ingezetenen. 6. GRAAF FLORISSCHOOL. Naar aanleiding van een verzoek van het Hoofd der openbare lagere Graaf Florisschool te Vogelen zang om den cursus aan zijn school voortaan te doen loopen van 1 September t/m 31 Augustus inplaats van, zooals thans, van 1 April t/m 31 Maart, deelen B. en W. het volgende mede: De cursusduur van de openbare scholen is gere geld in de „Verordening op het openbaar lager onderwijs in de gemeente Bloemendaal", welke door Uw Raad laatstelijk is vastgesteld op 18 Juli 1935. Voor de Hartenlust-, de Bornwater-, de Juliana en de Vondelschool is bepaald, dat de cursus elk jaar aanvangt op den eersten dag na de zomer- vaeantie en voor de Graaf Florisschool op 1 April. De uitzondering, welke indertijd voor laatstge noemde school is gemaakt, vond zijn oorzaak in den aard van de bevolking. Voor deze hoofdzake lijk landbouwende bevolking was het van belang dat, wanneer de kinderen eind Maart de school verlieten, zij in de daarop volgende zomermaan den him ouders in het bedrijf konden van dienst zijn. Reeds in 1932 heeft het Hoofd der school po gingen aangewend om ook de Graaf Florisschool tot een z.g. „Septemberschool" te maken. De Commissie van Toezicht op het lager onder wijs kwam destijds, na een referendum onder de Vogelenzangsche bevolking, tot de conclusie dat handhaving van den bestaanden toestand het meest gewenscht was. De toenmalige Inspecteur fan het lager onderwijs adviseerde in gelijken zin, zoodat wij toen geen vrijheid vonden IJ voor te stellen de bovenhedoalde verordening naar den wensch van het hoofd te wijzigen. Na het laatste verzoek van het hoofd der school hebben wij wederom een onderzoek bij de ouder der leerlingen doen instellen. Uit het resultaat van dit onderzoek is niet ge bleken, dat een groote meerderheid naar een ver schuiving verlangt. Evenmin bleek evenwel, dW handhaving, van den bestaanden. Coootsns! 1 algemeen verlangen is. De Commissie van Toezicht, wier advies ovei het verzoek van het Hoofd der school wederom werd ingewonnen, bleek haar standpunt van 1932 te hebben gewijzigd. Ook naar onze meening en die van den Inspecteur van het Lager Onderwijs bestaat voor de openbare school te Vogelenzang niet langer de behoefte om den cursus op 1 April te doen aanvangen. Nu het Hoofd der school bij herhaling op ver schuiving aandringt mogen wij U mitsdien voor stellen het cursusjaar voor die school te wijzigen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 7. BIJDRAGE SCHOLEN. Het R.K. Kerkbestuur te Overveen verzoekt, ten behoeve van de onder zijn bestuur staande Meisjesschool, Korte Zijlweg 9b te Overveen, om medewerking, bedoeld in de artikelen 72 e.v. der L.O. Wet 1920, voor de aanschaffing van een 12-tal schoolbanken, zulks in verband met de toename van het aantal leerlingen. Op 16 Juni bedroeg het aantal leerlingen aan de R.K. Meisjes school te Overveen 164, terwijl op 16 September d.a.v. aldaar 183 leerlingen stonden ingeschreven. Op grond hiervan komt het B. en W. billijk voor de gevraagde medewerking te verleenen, aangezien de normale eisehen, aan het geven.van lager onder wijs te stellen, bij inwilliging van het verzoek, niet zullen worden overschreden en het verzoek voldoet aan de bij de Lager Onderwijswet 1920 gestelde eischen. Het R.tv. Kerkbestuur van de Parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal ver zoekt ten behoeve van de onder zijn bestuur staan de St. Adelbertusschool te Bloemendaal om mede werking, bedoeld in de artikelen 72 e.v. der L.O.- wet 1920 voor de aanschaffing van 7 stelleermid- deleu voor het aanvankelijk leesonderwijs. Bij de stichting der school in 1933 zijn slechts 18 stel leermiddelen voor dit onderwijs aange schaft. Het aantal leerlingen der eerste klasse is dit jaar echter gestegen tot 23, zoodat reeds aanstonds 5 stel meer noodig waren. Met het oog op kleine schommelingen in het aantal leerlingen dienen 7 stel aangekocht te worden. Het komt B. en W. voor, dat door inwilliging van het verzoek, de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen, geenszins worden overschreden. Aangezien het verzoek ook overigens voldoet aan het b;j de Wet gestelde, geven B. en W. den Raad in overweging onderstaand ontwerp-besluit te bekrachtigen. Beide voorstellen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 8. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Daar geen bezwaren zijn ingekomen tegen het bij Raadsbesluit van 19 Nov. 1936 vastgestelde partieel uitbreidingsplan, adviseeren B. en W. dit plan thans definitief vast te stellen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 9. VERKOOP GROND. De Directie van het P.E.N. van Noord-Holland verzoekt aankoop onder zekere voorwaarden door de Provincie Noord-Holland van een stuk bouw terrein van de gemeente, ter oppervlakte van pl.m. 143 M.2, gelegen aan de Rio Grandelaan te Over veen, zulks ten dienste van het stichten en hebben van een transformatorstation aldaar. Overwegende, dat de te koop gevraagde grond deel uit maakt van de bouwrijp gemaakte gronden tusschen het Raadhuis „de Nagtegaal" en de Willem de Zwijgerlaan, waarvoor een koopprijs van f 8.per M.2 voorloopig werd vastgesteld, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen, op de volgende voorwaarden en bepalingen: a. dat te zijner tijd gebouwd worde geheel over eenkomstig het door B. en W. goed te keuren bouw plan, wat het uiterlijk van het te stichten gebouw tje betreft; b. dat ingeval de voorgenomen bouw, om welke reden ook, niet ten uitvoer kan worden gebracht op de over te dragen grond, de gemeente dien grond weder van de Provincie in eigendom overneemt tegen den prijs van f 8.per M.2; c. dat alle kosten van grondoverdracht, zoowel van de gemeente op naam van de Provincie als casu quo van de Provincie weder op naam van de gemeente, voor rekening van de Provincie komen, mot inbegrip van de kosten der kadastrale op meting. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 10. VERKOOP GROND. Het Bestuur der Yereeniging Kennemer Lyceum alhier, verzoekt om van de gemeente in eigendom te mogen overnemen de strook grond, ter opper vlakte van plus minus 25 M.2, gelegen tusschen de Willem de Zijgerlaan en het sportterrein van het Kennemer Lyceum. Overwegende, dat tegen het in eigendom over dragen van deze strook grond geen bezwaar bestaat, stellen B. en W. voor den grond te ver- koopen tegen f 4.50 per M.2, zulks onder voor waarde le. dat op kosten van de Vereeniging Kennemer Lyceum op de nieuwe eigendomsgrens zal worden aangebracht en onderhouden een terreinafschei ding met toegangshek, ten genoegen van B. en W. 2e. dat alle op deze overdracht van grond val lende kosten, alsook de reeds gemaakte kosten der kadastrale opmeting ad f 25.50, voor rekening van de Vereeniging Kennemer Lyceum zullen komen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ll.i ONTHEFFINGEN. unstig wordt beschikt op verzoeken om ont- vïin .de. hohnilwincTSvnnrselwiflen van: a. s! Postliuma voor bouw van een garage hij perceel Ter Hoffsteedeweg 6. b. L. Klaassen voor bouw van 3 woonhuizen en 2 garages van de Vrijburglaan. c. R. Haaq de Lima, voor houw van een garage aan het Bleekerspad. d. Jhr. Mr. W. A. Baud, voor bouw van 3 villa's op een terrein aan den Schulpweg, Aerdenliouts- duinweg en Eikenlaan. RONDVRAAG. De heer VAN RIESSEN (A.R.) vrahgt of ook dc kinderen der Fröbelscholen in aanmerking kunnen komen voor de verstrekking van het gedenkbord, dat bij het a.s. Vorstelijk Huwelijk zal worden ge schonken aan de leerlingen der L. O. en U.L.O.- scholen. Weth. HOGENBIRK (C.H.) is bang dat het einde van de uitdeeling dan weg is. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) gelooft dat een dergelijk bord voor de kleinere kinderen geen zin heeft. Ze breken het en 't is afgeloopen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den heer van Riessen aangenomen. DE JAMBOREE. De heer POSTHUMUS MEYJES (V.B.) waagt of de Voorzitter reeds iets meer mededeelen kan omtrent de Jamboree. De VOORZITTER antwoordt dat hij voor deze kwestie een bezoek in Den Haag heeft afgelegd; de regeering was nog bezig met haar bemiddelings- pogin'gen. Op 't oogenblik is de zaak zoover dat de°oppositie is afgetreden, de heer Rambonnet heeft thans de leiding en is vast besloten de Jam boree door te zetten. VERLICHTING. De heer QUARLES VAN UFFORD heeft op den Potgieterweg eenige oranje-lampen aange troffen en klaagt over de slechte verlichting die deze lampen geven. De VOORZITTER zegt dat dit slechts een proefneming betrof; deze lampen worden met de feestelijkheden alleen in de winkelstraten aan gebracht. KINDERVERLAMMING. De heer ENSCHEDE vraagt welke maat regelen zijn genomen ter voorkoming van be smetting in de Julianaschool, waar een geval van kinderverlamming is voorgekomen. De VOORZITTER antwoordt dat Dr. Posthu mus Meijes, de specialist voor dit geval, meent dat voldoende maatregelen zijn genomen met de ontsmetting van de bank der patiënte, haar leer middelen enz., terwijl voor sluiting der school geen reden aanwezig was, en de besmettingskans zeer gering. AANBESTEDING RIJWERK. De heer SCHULZ vraag wat de reden is dat het rijwerk voor de gemeente voor 1937 niet is aanbesteed, maar onderhands is opgedragen aan degenen die het ook in 1936 hebben verricht. Weth. HOGENBIRK zegt dat de werkzaam heden in 1936 tot volle tevredenheid zijn verricht, in tegenstelling met andere jaren, toen er wel eens diverse moeilijkheden zijn ondervonden. Bovendien is de bedongen prijs zeer billijk. De heer SCHULZ zou in 't algemeen toch liever aanbesteding houden. AFSCHEID VAN HET OUDE JAAR. De heer LUDEN brengt aan het einde der zitting, die de laatste is in 1936, den Voorzitter namens alle raadsleden, een woord van dank voor diens leiding, en wenscht hem cn zi jn gezin voor het komende jaar alles goeds. De VOORZITTER zegt zeer getroffen te zijn door deze woorden en wenscht de raadsleden wederkeerig geluk en voorspoed in 1937. Hierna gaat de Raad in comité om te beslissen over het aanbrengen van beeldhouwwerk aan de Prins Bernhardbrug. Besloten werd tot het aanbrengen van een ontwerp, vervaardigd door den beeldhouwer Veldheer, dat uitdrukt de vreugde der bevolking op 8 September 1936 (de datum van de verloving der Prinses). Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde blDe afdeeling Bloemendaal en omstreken der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, hield Dinsdagavond haar maandelijksche bijeenkomst in Café Rust hoek te Bloemendaal. Na een openingswoord van den Voorzitter, waarin hij zijne bewondering en grooten dank uit sprak voor de prachtige inzendingen van bloeiende planten en kerstinzendingen, werd overgegaan tot voorlezing der notulen der vergadering van 27 October j.l., welke zonder wijzigingen werden goedgekeurd. Ingekomen waren een schrijven van B. en W. van Bloemendaal, waarin werd mede gedeeld dat de, door onze Afdeeling aangeboden Quorcus palustris werd aanvaard en t.z.t. geplant zal worden op de door ons voorgestelde plaats n.l. het plantsoentje aan de Ter Hoffsteedeweg tegen over „Lindenheuvel"; 2e eene circulaire der Aals- meersche Veiling betreffende de te houden Jubileumtentoonstelling van 611 Januari, waar uit den leden werd medegedeeld wat voor hen van belang is. De Penningmeester, Mr. Snellen, behandelde de voorgestelde Begrooting 1937, welke kloppend moet worden gemaakt door f 130.aan het Re servefonds te onttrekken. Zonder wijzigingen werd deze Begrooting goedgekeurd. Als leden voor de verificatiecommissie der Rekening 1936 werden door het Bestuur voorgesteld en door de vergade ring benoemd de heeren: J. M. Cremer, F. Muller von Czernicki en J. G. Koebrugge. Als leden van het Bestuur waren aan de beurt van aftreden de heeren: G. J. van Dijk en II. Boogschoten, die door den Voorzitter gehuldigd werden voor dc prettige samenwerking en de velerlei steun welke het Bestuur van hen mocht ontvangen. Ter ver mijding van versnippering van stemmen verzocht de voorzitter eene keuze te doen uit een viertal vaklieden door het Bestuur voorgesteld. Bij de eerste stemming werden als nieuwe Bestuurs leden gekozen de heerenG. de Kruyf en F. Kroone. De heer de Kruyf nam de benoeming aan, terwijl de heer Kroone niet aanwezig was. Verkiezing van een lid der Keuringscommissie in de plaats van den heer An. Jager, die aan de beurt van aftre den was, doch reeds in November bedankte en in wiens plaats voorloopig de heer G. Boeschotcn door het Bestuur was aangezocht de plaats in te nemen, moest thans gekozen worden. Bij accla matie werd de keuze van het Bestuur goedgekeurd. De Vragenbus bevatte geen vragen en bij de Rond vraag wenschte niemand het woord, zoodat hier mede het huishoudelijk werk was afgeloopen. Na de pauze werden de aanwezigen onthaald op de vertooning van filmopnamen uit den Indischen Archipel door den heer P. v. d. Mije. Met heel veel belangstelling en veel genoegen werden deze mooie opnamen hekeken, terwijl de lieer v. d. Mije op aan gename wijze de beelden toelichtte. Voorafgegaan door luid applaus bedankte de voorzitter den heer v d. M. voor het geschonken genot. Van de inzendingen voor het puntenstelsel en van Kerstartikelen was veel werk gemaakt, ook al, omdat besloten was deze voor het publiek toe gankelijk te stellen van 15 tot 19 uur waarvan in de plaatselijke bladen melding was gemaakt. Wel jammer dat slechts een twintigtal personen ge bruik hadden gemaakt van de gelegenheid om dez" kerncollectie te komen bezichtigen. Ingezonden waren door: Gebr. Koebrugge: Kerst- inzending 10 m/lof; W. Beunder: Kerstinzending 10 Kerstrozen 10 Van Empelen van Dijk: gr. gemengde Cyclamen 10; gr. Begonia Egi's Favorite 9; An. Jager: gr. Euphorbia's 9, gr. Poinsettia's 9 ter kennismaking: Chrys. Ilelene Williams en daarvan sporten 1935 en 1936; P. Stoetskamp: 7 st. Ananas sativa, enkelen met rijpe vrucht 10, 10 m/lof, gr. Bronolia's in bloei 8; kl. Pieterse: Kerstinzending van witte Begonia's met Poin settia's 10. o Haarlem. Van onze Adverteerders. hlWij vestigen de aandacht van onze lezers op een advertentie, voorkomende in dit nummer van de fa. Jan Fortgens, in goud en zilver, welke zaak heden verplaatst werd van de Anegang naar Groote Houtstraat 109. In ons volgend nummer komen wij hierop nog nader terug.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3