TAl DESË2 N. VAN BEEM POL ROGER C!§ Kerstmis en Oudejaar 1936 W| GRANDS VINS DE CHAMPAGNE! □ibieibie IQDIE9G] Bloemendaal. JAGER GERLINGS HA AR LE NL HENSEN Korte Kleverlaan 76 Overveen. A. G. G. M. GIORGIS Zn. BERT G. VAN HAARLEM AGENT GÉNÉRAL: Eenheid door democratie. VAKKLEEDINGMAGAZIJN VRAAGT PRIJZEN!! Wed. P. Koomen Zoon Autobekleeder en Zadel maker TELEFOON 23187 Kerstboodschap EEN WEIHNACHTSTOL VAN VESSEM GOEDE KERSTMIS Accountant, Belasting-Expert-Consulent (Lid N. G. v. A.) Alle Accountantswerkzaamheden. Gespecialiseerde Afdeeling „Belastingzaken". Adviseerend Bedrijfseconoom. Wulverderlaan 4, Telefoon 239, Santpoort-Dorp. NED. NATUURHIST. VER. AFD. HAARLEM EN OMSTREKEN. Kleine roofdieren in eigen Hof. blOver dit onderwerp sprak Dinsdagavond de heer Jan Luperti uit den Haag en het werd. een enthousiaste en geestige inleiding tot dé na de pauze vertoonde, door hem zelf opgenomen fihps. De aanleiding tot. 't zelf houden r an dieren werd ieitelijk het bezit van een filmtoestel dat den wensch deed opkomen, dieren te kunnen filmen in een vertrouwde omgeving. En die wenscli ging in vervulling. Het begon met een neusbeer, later gevolgd door een wasbeer en al werd van de van alle kanten inkomende aanbiedingen van wilde en exotische dieren geen gebruik gemaakt, uit spr.'s lezing bleek wel, dat zoo langzamerhand een heele verzameling bijeenkwam. Wel heel duidelijk bleek hoe liet vertrouwen der dieren eerst gewonnen moet worden en dan is er van „onbetrouwbaarheid" bij de wilde dieren feitelijk geen sprake meer. Buitengewoon inte ressant waren de verhalen over de vele aardige ervaringen die de heer L. met de verschillende dieren opdeed en vooral ook hoe al deze verschil lende dieren weer met elkaar omgingen, "waarbij de Spaniel, Ranka, dan steeds een wakend oog hield. En de geestige manier, waarop spr, die vele gebeurtenissen voordroeg, hield zijn gehoor voortdurend geboeid. Toen de films vertoond werden, kon ieder eon- stateeren, dat deze werkelijk voortreffelijk waren; dergelijke opnamen kunnen slechts verkregen worden, als de dieren zich in vertrouwde om geving weten en degene, die de film maakt, de dieren reeds maandenlang rustig heeft kunnen waarnemen. Zoo zagen we achtereenvolgens Panka, spelend met een kauw, Koko, de aap, voor al. mooi in de vertraagde opnamen van het. spelen niet, Ranka, Mirza, de wasbeer, met haar zes jongen, Baby, het ziekelijke wasbeertje, dat dank zij de goede verzorging tot een flink gezond dier op groeide, en hier aan 't spelen en vechten - -s met een Mungo, een slangendooder. En nie e vergeten Haasie, de waterhaas, die zijn baas aan 't schrikken maakte, door zich als een baksteen in den vijver te laten zakken, doch aan den anderen kant weer rustig boven kwamdit dier uit Brazilië kan n.l. met gemak 3 a 400 m. op den bodem van een rivier loopen om aan zijn vervol gers te ontkomen. De groole lijster voelde zich in de huiskamer dermate op z'n gemak, dat hij op den sluimerrol van de groote leunstoel een nest ging bouwen. Buitengewoon mooi waren de opnamen van den buizerd, waarvan tenslotte nog een gekleurde film met prachtige close-ups werd getoond. 't Was een avond, die alweer naar êen vol gende lezing van den heer Luberti dëèd verlangen. OUDERAVOND BORNWATERSCHOOL. blDe ouderavond van de BornwatersChool, gehouden in de gymnastiekzaal van de U.L.O.- school, mocht zich in druk bezoek verheugen. Ka de opening door den voorzitter, den heer L. van. Essen, deelde het Hoofd der school, de heer J. B. Klein Poelhuis mede dat de vacaptie verlengd is tot 11 Januari in verband met de huwelijks feesten. De leerlingen der school zullen Woensdag 6 Januari feest vieren, waartoe het personeel zijn medewerking zal verleenen. Tot lid der oudercommissie werd in de vacature- Mevr. Noordhof benoemd Meyr Hoolhorst. Alvorens de ouders met het personeel over hun kinderen ging samenspraken, werden eenige films, door de N.V. Paramountfilm beschikbaar gesteld, voor de aanwezigen vertoond. De Spinaeh-ouver- ture, Noordzee-aquarium en de tweede Zuid-Pool expeditie van Byrd., werden met aandacht gevolgd. -o Jamboree en Esperanto. blMet het oog op de a.s. Jamboree, waaraan talrijke Esperantisten uit het buitenland deel nemen, raden 'wij onze lezers aan, zicli op de hoogte te stellen van de Esperanto-wereldtaal, die gemakkelijk aan te leeren is. In een advertentie in dit nummer vindt men een adres waar men de noodige inlichtingen verkrijgen kan. BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT. bl— De Bloemendaalsehe Burgerwacht kwam .Vrijdagavond j.l. in hotel „Van ouds het Raad huis" bijeen. Na het openingswoord van den voor zitter, den heer II. Smidt van Gelder, waarin hij den Burgemeester en de militaire autoriteiten verwelkomde, werd een driewerf hoera op het Koninklijk Huis uitgebracht. De spreker van den avond, de heer Mr. C. P. de Vries, zette hierna in zijn rede de ideeële taak van de Burgerwacht uiteen. Na deze rede werd overgegaan tot het uitreiken van de prijzen, behaald bij de Schietwedstrijden der vereen. A. F. Koolhoven, waarbij de volgende uitslagen bekend werden: Geweer: I. Bakker, 2. G. Mooyekind, 3. K. J. van Apeldoorn. Rc vol verschieten: 1. Freule van Dedem, 2, Steger. J Behendigheids-wedstrijd, wisselbeker: H. J. ,1 van Tóngeren. Met een toepasselijk woord werd door Bloemen- daal's Burgemeester aan den commandant der Burgerwacht, den heer A. F. Haceou, het kruis van verdienste uitgereikt, waarna als officier beëedigd werden de heeren A. W. Roelofsen en G. W. Baron van Dedem. Na afloop der bijeenkomst werd in het oude Raadhuis de aldaar ingerichte expositie van eenig materieel der Burgerwacht bezichtigd. MUZIEKUITVOERING „SURSUM". De Clir. Harmonievereeniging „Sursum" gaf Vrijdagavond j.l. een muziekuitvoering in de groote zaal van „Hotel Vreeburg", onder leiding van haar directeur, den heer J. A. Meng. Het programma voor de pauze bevatte hoofd zakelijk gewijde muziek, waarvan drie door den heer Meng bewerkte stukken, Gezang 270, Eere zij God (van G. A. Scliulz) en Stille Nacht (Fr. Gruber), terwijl voorts ten gehoore gebracht wer- den de ouverture „Soli Deo Gloria" van L. E. Rugers en het bekende „Largo" van G. F. Handel, heer Meng heeft reeds vrij goede resultaten De feestklanken kunnen tot in Uw woonkamer doo-.dringen RADIO IS HET CONTACT! In den loop der jaren hebben wij honderden onzer cliënten in 't Kleverpark, Bloemendaal en omgeving van ERRES of PHILIPS-RADIO voorzien. Vraagt U eens demonstratie aan en ook U maken wij tot een tevreden cliënt. Het adres met de gegarandeerde service is KLEVERLAAN 176 (t. 0. 't Sportveld), Tel. 14753. Filiaal: BLOEMEND.WEG 119, (hoek Dr. D. Bakkerlaan), Telefoon 23937 haIn de groote zaal van liet Gem. Concert gebouw te Haarlem hield de Nederl. Beweging voor Eenheid door Democratie, afd. Haarlem, op Donderdag 17 Dec. een propagandavergadering. De zaal was vol en 110 nieuwe leden gaven zich onder luid applaus op. De voorzitter, de heer J. L. PFUNDT, opende de vergadering met een verzoek tot die gasten der vereeniging, die eventueel van ander inzicht moch ten zijn, zich toch vooral kalm te gedragen, met een verwijzing naar de mannen met witbebande mouwen, waarna hij de statuten uiteenzette. De eerste spreker was Ds. A. VAN DER HEIDE, lid der 2e Kamer, over „Afbraak door Dictatuur". De heer Meng heeft reeds vrij goerle rasultaten /ijn ]ezjng Was minder een „afbraaklezing", dan met zijn corps bereikt, hoewel de afwerking en - ,n overtujgen(je bewijsrede van de slechte gevolgen zuiverheid op verschillende punten iets te wenseneii van dictatuur over een volk, hetzij van den N.S.B.- nverliptpn. pn enkele nummers een met-eeheel atee-1 je;der, hetzij van den Communistischen lioofd- overlieten, en enkele nummers een niet-geheèl afge- werkten indruk gaven. Het geimiteerde, voort durende klokkengeklep in „Stille Nacht" gaf vooral bij de piano-gedeelten goed effect doch werd in de fortissimi geheel overstemd. Na de pauze speelde Sursum de Lippe-Detmold Marsch, de ouverture „La Ruche", fantaisie „Jeu- -nesse;" en de marsch „Holland Jubelt". Ook hier viel veel te waardeerende klank van het houtwerk was soms te scherp, een euvel dat zich in liet eerste gedeelte ook deed gelden. 'St' >i PAARLAARSTEEG 1, TELEF. 12842 Tnplaats van de medewerking door het Clir. Bloemendaalsch Gemengd koor, dat geannonceerd doch verhinderd was, traden ter afwisseling ojj Mevr. Bok en de heer P. Halsema. die enkel( quatre-mains speelden. Tot tweemaal toe oogsttj GIERSTRAAT 39 - TELEFOON 10153 dit duet een welverdiend succes; volkomen^ ojj mcent spr. dat door bloedvermenging de mensch J geestelijk vruchtbaarder wordt: familiehuwelijk zal verzwakking zijn. Bovendien zijn slechts enkele ,ras") in Duitsch- elkaar ingesteld, met. een bewonderenswaardig)! .techniek en gevoelvolle voordracht werden acht< -r, eenvolgens gespeeld Thema-variaties van Moasartf ïa^arïëra V7TWWW n„;+ i enkele deelen uit de Suite „Kinderspelen" vaf-rasa.ners 5d'. nlet het Duitsche Bizet, twee Noorsclie dansen van Grieg en Tarenj tella van Raff. De Voorzitter, die aan het begin van den avtjntij maa r hij besloot uit de feiten dat dit, echt nationaal. het Gemeentebestuur van Bloemendaal, de vereen! Bloemendaal's Bloei en de donateurs voor verlei n-3 den steun had bedankt, bood Mevr. Bok eelf bouquet aan waarmee hij beide pianisten eerde, j „Sursum" gaf tenslotte na het langdurig)! applaus een nummertje toe. o VLAGGEN EN VREUGDELICHT. De heugelijke ondertrouwdag van ons vorstelijll Paar is Zaterdag j.l. in onze gemeente ingezet - vlagvertoon en vreugdevuur. De geheele Bloe daalseheweg heeft zijn straatverlichting verar gezien in Oranje-licht dat het helderwitte scl: heeft vervangen. Het Kinheimpark heeft een bijzondere att: gekregen in de verlichting van de monumepnle P.E.N.- en P.W.N.-gebouwen. Schijnwerpers git - hun lichtende stralenbundels langs de gevels op de vlaggen, die tegen den donkeren avondz een indrukwekkend beeld geven. Duizenden j rige lampjes rond de vijver, tusschen de twefce- bouwen gelegen, vinden hun fantastische w-r- kaatsing in het water en de vensters der omligfflde huizen. De honderden wimpels aan lange vljjge stokken vormen een fleurig geheel rond bouwen. „gelijke". Door dictatuur verliest men groote schatten: o.a. rechten, waarvoor vele betere menschen hun leven gelaten hebben op schavot of slagveld. Het is goed, dat wij ons daarvan bewust worden. E. d. D. is er op uit om dit dictatuur- gevaar af te wenden, te vernietigen. Alle politieke en godsdienstige richtingen zullen samenwerken als een cénheid voor de democratie, aldus Ds. v. d. Heide. Speciaal voor ons volk is de dictatuur onaan nemelijk. Wij Nederlanders zijn democraten. De Democratie is naar mijn overtuiging zóó vastge- worteld in de ziel van het Nederlandsche volk, zoo hecht verankerd in de historie, dat die heer Hitler- in-zak'formaat Onverstaanbaargelach, applaus, u leidt zelf wel af). Ten aanzien van de vrijheid is de dictatuur fataal. Geestig besprak Ds. v. d. Heide den gang van zaken vanaf een onvoorzichtig gefluisterd ycqrd tot apn de rechtbank (als men daar aan toe- j") Komen mag). Censuur, geheime politie, eri al deze zaken, gehaat reeds door de Nederlanders ten tijde van Napoleon, duldt de Nederlander van nu net zoo min. Gij behoeft hier niet te fluisteren, er staat geen spion aan de deur. Ontwaak morgen in een dictatoriaal land (het zal niet gebeuren, luisteraar) en de geheime politie komt in uw huis zonder bevel van den officier van Justitie, neemt u mee en uw vrouw weet niet waar u naar toe gebracht wordt. Bij ons zijn de rechters onafhankelijk, in dictatuurlanden is de rechter vrij te straffen, ook als het gepleegde feit niet strafbaar is. De rechter is onderworpen aan den dictator: hij zal het niet wagen een vonnis te vellen dat den dictator onwel-, gevallig is. Wij, groote menschen, worden behandeld als schooljongens". Wat betreft het ingebeelde „ras" van een „volk" land te vinden. Er is kiesrecht, er is een rijksdag, aldus spr. Jan Fortgens. Zilverwinkel verplaatst. hDe meer dan 16 jaar aan de Anegang ge vestigde goud- en zilverwinkel van Jan Fortgens is de vorige week overgeplaatst naar de Groote Houtstraat 109, naast de Cinema Palace, (dit ter onderscheiding, dunkt ons, van een goud- en zilver winkel met denzelfden naam, eveneens gevestigd in de Groote Houtstraat, onze lezers en lezeressen willen hier wel aandacht aan schenken.) Het perceel is geheel verbouwd en gerestaureerd door den aannemer Droste te Amsterdam en liet ziet er in één woord keurig uit, waartoe de electri- sche verlichting van de finna v. Brakel, Boter markt, niet weinig bijdraagt! Toch is dit niet 't voornaamste. Óns oog werd meer getroffen door een nieuw soort tafelzilver, volkomen vlekvrij, dat „Keltumpleet" genoemd wordt, een mooi artikel dat, den prijs in aanmerking genomen, wel vraag zal krijgen. Ook voor diaman ten ringen, colliers, dasspelden, etc., als ook voor reparatiën, waarvoor een royaal appartement is ingericht, is men bij Jan Fortgens bij den „spe cialist". Den ondernemer ii ..\Ulcls onze beste wenschen. Kerstconcert. ovWoensdag 23 December a.s. zal een Jrst- concert plaats hebben in de Ned. Hcrv. keraan de Ramplaan te Overveen. Mej. Regina Tuliga zal eenige Kerstliederen zingen en de heer P.lal- sema zal het orgel bespelen. Het concert lint om 8 uur. De toegang is vrij. Na afloop z ge collecteerd worden tot dekking van de kost) „larie" is. Men zegt dat de jeugd zich aangetrokken voelt tot den N.S.B., door de behoeften der helden- vereering, maar laat de jeugd beseffen wat de waarachtige heldhaftigheid is: een Nederlandsch marconist, op zijn post tot in den dood! Helden zijn niet: menschen van gebral en vertoon. Aan stellerij is niets voor ons volk. Een echt-Hollandsch (nationaal!) recept gaf spr. ons: Men neme een glaasje water, of wel: hoofd onder de kraan. Bij de bespreking van het voor de zaal uitgegeven N.S.B.-pamflet, zei Ds. v. d. Heide: Het is alsof men met kinderen te doen heeft. Dat treft mij zoo dikwijls. Door de geheele rede liep een lijn van ver gelijking hoe het bij ons is. En, al moge de demo cratie gebreken hebben, wat is op deze wereld zonder gebreken? Na de pauze sprak Dr. Ritter Jr., in wie ai' en toe heel goed de schrijver te merken was, allereerst over het pamflet. Het absolute-leider-begrip is eigen aan N.S.B. en Communisme. De dreigingen met: „Als wij maar eenmaal aan de macht zijn" beginnende, zijn struikrooversargumenten. Bij het bespreken van het vertrouwen dat wij kunnen stellen in het woord van den N.S.B.-er, haalde spr. het woord aan van Pater de Greeve: „Uw beginselverklaring, N.S.B., wordt binnen 2 weken ingetrokken; de kerk heeft de verklaring al 2000 jaar zonder eenige wijziging". Absolutisme is de aard van het dictatoriale stelsel. De Democratie wil zich rechtvaardigen, en even later: de Democratie corrigeert zichzelf. De kracht van de Democratie ligt in de controle (zelf-) en verantwoording. De dictatuur is als een kwakzalver die ons eerst ziek maakt en dan pro beert ons te genezen tegen een hoog honorarium. Mussert hoort niet in Berlijn, maar in de werke- loozenkampen; en dat neemt de Heilige Naam van liet Vaderland op de lippen. Wie God onder schikt aan den staat vernietigt de eenheid. Nadat de heer P. H. Ritter Jr. beapplaudisseerd het spreekgestoelte verlaten heeft, spreekt de voor zitter het slotwoord. van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid Nederl. Afdeeling. In deze dagen gaan veler gedachten terug naar het oogenblik van Christus' geboorte. Zijn schit terende ster gaf nieuwe leiding, Zijn licht zou in de wereld schijnen, Zijn boodschap van Liefde en Vrede nieuwe hoop brengen. Voor Hem bestonden geen landsgrenzen, Hij sprak tot de menscliheid, die Hij als geheel in Zijn hart besloten had. Hij kon Vrede verkonden, omdat Hij Vrede was, omdat in Hem Liefde, Harmonie, Evenwicht een levende macht waren. Hoe verre staat de menscliheid na bijna 2000 jaar nog van dat ideaal! En toch, hoe verkeerd zou het zijn de hoop op te geven dat het eenmaal in een verre toekomst verwezenlijkt zal worden Doch slechts dan, als men niet versaagt, als de menscliheid meer en meer beseft, dat aller krachten opgeëischt worden. NederlandVredes- land heeft daarbij een bijzondere opgaaf. Het staat als een oase in de woestijn, allerminst vol maakt, maar gezegend boven tal van andere landen. Noblesse oblige. Van een rustig middenpunt kan een groote kracht uitgaan. Meer dan eenige andere natii hebben wij Nederlanders daarom de plicht, rusteloo- te blijven streven naar ophetfing *'an tegenste) lingen, naar onderling beg'ijpen, maar een recht vaardig oordeel ook over onze „tegenstanders' naar éénheid te midden der verdeeldheid in d verstoorde wereld. Aan ons de taak om in Christus' geest den strij te strijden voor „Vrede op Aarde". Intern. Vrouwenbond v. Vrede en Vrijhei Nederl. Afdeeling. Secr?: Ockeghemstraat 34, Amsterdam-2 VAN IS EEN SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2