Bij Feestklanken dranken Sport en Spel. KERSTVERRASSINGEN KERSTVREUGDE J. A BOSKAMP Zn. KERSTMIS. dus ook met Kerstmis Kleverparkweg 24 Ook Winkels: Rijksstraatweg 8 en 289, KI. Houtstraat 57, Voorzorgstraat 5, en Amsterdamstraat 64. Ingezonden. Tooneel. OVERVEEN De Zaanstreek in Feesttooi. NAAR DE SCHILDERIJ VAN GERARD VAN HONTHORST (1590-1656) IN HET PITTl-PALEIS TE FLORENCE. i,Oo DE DIEPSTE ELLENDE OF DE EDELSTE WELSTAND. 0 Wanneer men eiken dag de couranten leest, dan ■wordt men wee bij het overdenken van de ellendige toestanden, die er over de geheele wereld en niet in het minst in Europa te constateeren zijn. In ons vaak zoo geroemd Nederland verkeeren wij, vergeleken bij andere landen, op verschillend gebied nog in een gunstige positie, doch niemand zal kunnen ontkennen, dat het economisch leven ook in Nederland een rampzalig schouwspel te zien geeft. Dat vele menschen deze gedachten deelen, kan men concludeeren uit het feit, dat er vereenigingen zijn gevormd, die zich ten doel stellen, deze maatschappijvorm tot een betere, een meer menschwaardige te maken. Nu vallen er in haar werken en in haar doelstellingen groote verschillen te bespeuren, zoo zelfs dat er vele vereenigingen zijn, die met elkaar op voet van oorlog leven. Toch moet men, om tot een goede orde in onze maatschappij te geraken, trachten die verschillen, welke zich in allerlei vereenigingen openbaren, op te heffen en moet men trachten tot een onderling vergelijk te komen. Men moet toch aannemen dat allen het goede in de maatschappij beoogen. Doch de eene partij wil het bereiken op een manier geheel verschillend van de anderen. Levensopvatting en inzicht van tempo spelen bij die vereenigingen een groote rol. Doch, geachte lezers, als de nood ooit tot handelen dwingt, dan is het zeker thans. Geen dag en geen uur mag er meer worden gewacht, opdat ons niet iets ergers zal overkomen, b.v. er zou wel eens een wereld revolutie kunnen ontstaan met al de verschrikkin gen daaraan verbonden, dan wordt het een wereld vol van de grootste ellende. Zullen wij mensehen elkaar toch eens gaan begrijpen? Zal nu toch eindelijk het gezonde verstand eens gaan spreken Zullen de menschen nu toch eens gaan begrijpen, dat met oorlog voeren in het klein zoowel als in het groot niets en dan ook niets is te verbeteren of te winnen. Alleen door tot een overeenkomst te komen, scheppen wij welvaart en geluk en een maatschappij waarin een ieder een bestaans mogelijkheid kan bekomen. Laten wij toch wijzer gaan handelen dan men voorheen heeft gedaan, Wil er toch aan denken, dat er menschen genoeg zijn, die er belang bij hebben dat de oorlogsfakkel weer ontvlamt de kanonen weer gaan bulderen, de vliegmachines hun bommen gaan werpen, dood en verderf zaaiend. Dat er menschen zijn die van deze ellende profiteeren, zullen wij nu toch wel zoo langzamerhand weten. Het zal u allen wel bekend zijn dat kort geleden iemand is gestorven die kanonnenkoning werd genoemd en maar de somma van 900 millioen Pond bijeen had ver zameld. Hoe vele duizenden hebben daarvoor hun leven moeten geven? Welnu, dat alles kan worden voorkomen wanneer de menschen elkander maar gaan begrijpen en tot het bewustzijn komen, dat men mensch is, en dat men recht heeft om te leven en dat niemand ter wereld ons dat recht mag ontnemen. Welnu, laat het u dan niet ontnemen, en werkt mede om tot een oplossing te komen van het thans alles beheerschende vraagstuk. Hoe bekomen wij voor alle menschen gelijke levenskansen, en voor ieder mensch een bestaansmogelijkheid 1 De oplossing is gemakkelijk. Werken voor de ge meenschap en door de gemeenschapszin zullen wij voor en met elkander leven. Weet wel, werken om winst ten eigen bate, is de absolute hinderpaal voor een goede samenleving. Lees hieromtrent de boeken van Edw. Bellamy, n.l. in het jaar 2000 en Gelijkheid voor Allen, en u weet de oplossing voor het grootste wereldprobleem waar thans milli- oenen menschen een oplossing voor zoeken. Wij schrijven over enkele dagen weer 25 December, dan is het Kerstmis. O, mochten de menschen deze vredes-gedaehten gaan uitleven en trachten in elkander vrienden te zien: Vrienden die ten slotte hetzelfde doel nastreven. Trachten wij het goede in elkander te zoeken, het is vaak maar in schijn dat wij zoo ver van elkander staan op maatschap pelijk gebied. Nogmaals, wij allen willen toch het goede. Door een goeden wil, een eerlijk woord, kunnen wij veel bereiken. Laat dat ons aller doel zijn. Dan zal het Kerstmis 1936 den vrede brengen waarnaar het geheele menschdom innig verlangt. U, redactie, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, S. STAM. Overtonstraat 6, Haarlem. „In Holland staat een Huis", spel ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, door M. Nijhoff en Anton van Duinkerken bij „de Am- sterdamsche Tooneelvereenlging". (regie A. Defresne). Dat belangrijke dichters nog geen goede tooneel- schrijvers behoeven te zijn, daarvan zijn Nijhoff en van Duinkerken het levende bewijs. Dit stuk is, kortweg gezegd, slecht en, wat misschien nog erger is, vervelend. Het eerste tafreel speelt in den Hemel. Dat gaat nog, d.w.z. de heele opzet van het geval: De Geest van het Gode contra den Geest van het Kwade is een dwaze symboliek, althans in dit feestelijk verband. Maar het gait, omdat Frits van Dijk als de Goede Geest en Dick van,Veen .als de Kwadé- goede verzen-zeggers zijn. In het tweede tafreel was het heel erg. De Prinses gaat in een arreslede zitten droomen en alle attributen in haar oude speelgoed-kamer: de wagen, de Roeiboot, het Spinnewiel, de Fiets, de Schouw, de Kist, de Klok nemen levende ge stalten aan. Later begreep ik, dat daar diepe sym boliek achter stak: zij zijn n.l. vertegenwoordigers van den Boerenstand of zoo. Zij teemen heel lang en de handeling is niet beter. Dan komt het tweede deel, dat meer speciaal van Duinkerken op zijn geweten heeft. Dat moet feestelijkheid voorstellen. Nu, het was een triest feest. Daar zit ook wel weer een beetje symboliek in, getuige de namen van de personages, b.v. Bijltje, Bitter, voor iemand, die graag borrelt. Dat noem ik nou eens oer-geestig bovendienDan komt er een Veldwachter in voor. Die komt den Prins bekeuren. Deze geestige sym boliek slaat op het geval van onlangs, toen een werkelijke Prins werkelijk haast bekeurd werd. Als je dat snapt, is het om je er doodnaar van te lachen. En zoo zanikt het nog een beetje door, tot dat het eindelijk met een soort rondedans: „In Holland staat een Huis" besluit en daarna werd het Wilhelmus heel mooi opgezegd door Paul Huf. Zonde van al de moeite, welke de Amster damsdie Tooneelvereeniging ze speelden allen zoo goed het kon aan dit prul heeft besteed. Dit moet nu maar eens pootig worden gezegd, want met er om heen draaien komen wij niet verdef. „Le Coeur" door Henry Bernstein (Galas R. Harsen Cy.). „Het Hart" heb ik in dit blad besproken in de voorstelling van „Het Masker", welke ik hoogelijk heb kunnen prijzen. Deze Fransche voorstelling was gedeeltelijk anders van stijl, waarover te praten valt, gedeeltelijk minder sterk. Zoo stak Ank van der Moer, als de jonge vrouw, die in haar verliefdheid op Patrick de Peruguas zoo smakelijk op het verkeerde paard had gewed, maar gelukkig weer heroverd wordt door haar sterken man, ver boven haar Fransche kunstzuster: Hélène de Per- drière, die de rol in Parijs had gecreëerd, uit. Ank van der Moer had die figuur meer uitge diept, terwijl de Fransche actrice deze rol veel luchtiger, maar ook vluchtiger, speelde. De aardige schoonvader aan wien Rose zooveel confidenties deed, was ook dieper van Ko Arnoldi dan van Jean Worms, die zijn kracht in het natuurlijke zocht. De echtgenoot werd bij de Franschen ook goed en ontroerend gespeeld en die rol, gespeeld door Pierre Dux kon wedijveren met de prachtige creatie van Johan Gobau. EDMOND VISSER. Korfbalclub „Sport Vereent", Bloemendaal-Santp. Seer.: Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.) Gespeeld Zaterdag 19 Dec.: S.V. 2—Meerle- bosch 3 00, OosthoekMeerlebosch 8 20, S.V. 2—Oosthoek 04. Oosthoek behaalde dus den eersten en daarmede den Santpoort-prijs. Zondag 20 Dec.: S.V. 2Haarlem 3 00, Flora 2—S.V. 3 1—1. Te spelen Zaterdag 26 December op het Meerle bosch-terrein: Meerlebosch 1S.V. 1 2.35 uur, S.V. 1Haarlem 1 3.10 uur. Zie verder bijzonderheden omtrent dezen Adspi- ranten-wedstrijden in de S.V.-Klanken. Zondag 27 Dec.: voor wedstrijden zie H.K.B.- nieuws. De Sinterklass-Kien-Avond in „Vreeburg" is uitstekend geslaagd. Op den tweeden Kerstdag speelt de comb. S.V. 34 op het Meerlebosch-terrein en tevens alle Adspiranten. Zie de S.V.-Klanken. Vastgesteld door de Adspiranten-Commissie als Adspirant: Willy Failé, Gladiolusstraat 8, Sant poort (dorp). Bridgeclub „Santpoort". Seer.: Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.) De wild-drive van Donderdag 19 Dec. is uit stekend geslaagd. Meer dan de helft der deel nemers ging met een prijs huistoe. De heeren G. Handgraaf en van Hooff Jr. wonnen den eersten, het koppel mej. Pastoor en de heer de Vries den tweeden prijs en zoo vervol gens. Waarschijnlijk zal de clubavond op Oude jaarsdag verzet worden op Woensdag 30 Dec. BRENGEN WKI^DEN U EEN GROOTE VERSCHEIDENHEID KUNST- '■fcqgSSsWff-Pg EN SI ER KUNSTVOORWERPEN IN HOUT METAAL GLAS AARDEWERK RAFFIA WEEFWERK EN SLIJPLAK Het heugelijk feit van het a.s. Vorstelijk Huwe lijk was voor de Zaankanters aanleiding om op ongekende wijze van hun sympathie te doen getuigen. Zaandam spant de kroon in letterlijken en figuur lijken zin. De metropolis van dit gewest ziet er zoo buitengewoon feestelijk uit, dat vreemdelingen hier de bakermat der Oranjes waanden. Een onaf zienbaar woud van groen is ter verfraaiing aange voerd; des avonds gaat het „voetje-voor-voet je" door de city van de stad om met volle teugen van de royaal aangelegde verlichting te kunnen genieten. Dit schouwspel van straling en kleuren pracht, heeft de Zaansche hoofdstad in „Oranje- Zaandam" doen herdoopen. Het sprookje van „geen geld voor een vlag" is begraven onder kilo meters bergen rood-wit-blauw; burgertrots en burgerzin maakten aan alle a-nationale legenden voor goed een einde; burgers van Nederland, gaat dat zien! Doch niet alleen in Zaandam waait de vlag! In het aangrenzende Koog aan de Zaan en Zaandijk doet men procentelijk gesproken niet voor de oude stad van Czaar Peter onder. Hier kan men ook eenige oude molens in floodlight bewonderen, menige fraai oud-Zaansche gevel komt thans op zijn voordeeligst uit. Gaat ook dat zien! Onmiddellijk aan Zaandijk grenst Wormerveer, dat de onafgebroken rij van aan de Zaan grenzende gemeenten besluit. Ook hier heeft het Oranje hoven nooit anders dan binnenkamers geklonken: vanaf de tinnen der grootsche fabrieksgebouwen wordt nu verkondigd hoezeer ook dit deel van het Zaansche Volk zich één voelt met het Vorsten huis. Huizenhooge fonteinstralen springen met daverend geweld het luchtruim in, vrij en frank, ten teeken, dat lang genoeg het sluimerende nationaliteitsgevoel kunstmatig is onderdrukt. Komt dat alles zien, burgers van Nederland! Eerst bij daglicht, dan bij kunstlicht en realiseei dan, thuis gekomen, het aanschouwde bij het juiste licht. U zult dan niets kunstmatigs aan het op klaarlichten dag gewrochte ontdekken. U gaat naar Den Haag? Wij wenschen U een prettigen dag. Maar wie de Zaanstreek niet be wonderde, zal niet voldaan aan deze historische dagen kunnen terugdenken; het land van den alouden Windmolen, waar het fantastisch verhaal van de vergeten vlag, met de noorderzon naar het rijk der fabelen is vertrokken, om nooit weer terug te keeren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3