Bloemendaal. Mededeeling. Woensdag 30 'December. Blijde dagen voor Nederland. Predikbeurten. Agenda. De Winkelsluitingswet en de Feestdagen. Ingezonden. In verband met Nieuwjaar zal het eerst-volgende nummer van ons blad verschijnen op Wij verzoeken advertenties en stukken voor de Redactie bestemd, uiterlijk den dag vóór den verschijn dag, des middags 12 uurin ons bezit te doen zijn. Administratie Het Bloemendaalsch Weekblad". Wij lezen in „Het Liberale Weekblad": Over het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard verheugt zich de liberale partij, en zij wil vreugde doen uitstralen, waar zij daartoe maar gelegenheid heeft, dus ook in de kolommen van haar propaganda-blad. De Kroon is in Nederland geen „ornament", zij is een levende werkelijkheid. En zij wint telken- dage aan beteekenis als bezielende en vereenigende kracht voor ons volk, door de traditie, waaraan zij haar luister ontleent, maar ook door de wijze, waarop zij gedragen wordt. Wij spraken kort geleden een der beste kenners der historie van het Huis van Oranje, en hoorden hem zonder aarzeling verklaren, dat Koningin Wilhelmina een der grootste figuren is van dit doorluchtig geslacht. De volkomen onkreukbaar heid, de voor geen persoonlijke offers terugdein zende plichtsbetrachting, de voorname stijl van de Draagster der Nederlandsche Kroon, de wijsheid en nobele eenvoud die van haar uitgaan, deze eigenschappen maken haar tot een voorbeeld van hoog geheven en innig beseft Nederlanderschap, tot de verpersoonlijking van het edelst nationaal wezen; zij schenken aanzien aan ons ven.- in het buitenland. Broos is het lot, wisselvallig zijn de .1 voor alle volken in dezen de fundamenten der historie omver woelenden tijd. De Nederlandsclie Kroon is een waarborg voor ons onafhankelijk volks bestaan, Oranje is niet alleen het Verleden, waaruit wij zijn gegroeid, het is ook samengeweven met de toekomstige lotsbestemming van ons volk. Daarom is de vreugde zoo bovenmatig, nu Oranje zich gaat bestendigen. De Prinses, die door haar gulle hartelijkheid, haar eenvoud en lieftalligheid ieder bekoort die haar ziet en haar ontmoet, zij heeft gewacht t,ot de man kwam, wien zij haar liefde kon geven. Zij vond dien in een Prins van hooge geboorte, die niet tot de volwassenheid gegroeid was in zinledige hof-etikette, in leeg formalisme, maar in de werkelijkheid, in de praktijd van het leven. En zoo komt naast den troon een echt Nederlandseh gezin," een gezin dat rust op de beginselen van eenvoud, arbeid, huiselijke vreugde, een gezin waarin „de Heer Zijn zegen gebiedt", „omdat er liefde woont". Daarin vindt ons volk verkwikking des harten. In de bestendiging der Dynastie, vindt het tevens de bestendiging der beste eigenschappen, die het zichzelf denkt als ideaal. En liberaal Nederland is ook daarom zoo diepgelukkig. mee met ons heele volk, wijl een aldus opnieuw zich in het volks gemoed en de volksgezindheid zich verankerende dynastie zijn overtuiging bevestigt, dat alleen daar, bij Oranje, de binding en bezieling ligt, die Nederland behoeft. In een tijdperk, dat kunstmatig een eenheid oproept, die vreemd is aan het volks karakter, doet de eenheid, gelegen in 't oud ver bond met Oranje zich gelden op een onweer staanbare wijze en gaan wij opnieuw beseffen, dat wij niet anders te doen hebben dan onze oogen te richten en onze harten te verheffen naar het Ko ninklijk Huis, om terstond onze verschillen te vergeten en dat gevoel van samenhoorigheid van binnen uit te doen ontgloeiendat door geen veelheid van overtuiging kan worden gedoofd. Daarom: Het Bruidspaar heil! en ..Oranje Boven!" 0 Dankbetuiging aan den Bond van Nederlandsclie Onderwijzers! Dat was een goed idee van den Bond van Nederlandsclie Onderwijzers, om ter eere van het St.-Nicolaasfeest, voor de hoogste klassen van de scholen voor O. L. O. het tooneelstuk „De Zieke Prinses" van Fred. Berens te laten opvoeren. En of de kinderen genoten hebben! Menigeen hoorden wij er over vertellen, ze waren enthou siast Ondergeteekenden danken de initiatiefnemers hartelijk voor hun goede keuze. Wanneer binnen en buiten de school, opvoeders(sters) en ouders hunne kinderen groot brengen in pacifistischen geest, kan er in de toekomst veel bereikt worden. Moge Europa zich spiegelen aan het beeld van „De Zieke Prinses", die genas, doordat „de Oorlog" uit haar land verbannen werd en „de Vrede" weerkeerde. Wanneer de Bond van Nederlandsclie Onder wijzers dergelijke stukken opvoert, kan hij ver zekerd zijn van de sympathie van: De afdeelingen Haarlem van de Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, Int. Bond voor Vrede en Vrijheid, Comm. van Moeders en Opvoedsters uit de V 'ereen. Volkenbond en Vrede. Ons Oudejaarsnummer verschijnt Woensdag 30 Dec. a.s. Predikbeurten-opgaven moeten Dinsdag 29 Dec. vóór 12 uur in ons bezit zijn. Vrijdag 25, Zaterdag 26, Zondag 27 December 1936. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. Ie Kerstdag v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Coll. voor de Vereen. Kinderzorg in de classis Haarlem. Koorzang. 2e Kerstdag n.m. 6.30 uur Kerstfeestviering der Zondagsschool. Zondag 27 Dee. v.m. 10 uur Ds. I). A. v. d. Bosch te Den Haag. Coll. voor de Zeemanszending te Amsterdam. Geref. Kerk. Ie Kerstdag v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. 2e Kerstdag geen dienst. Zondag 27 Dec. v.m. 10 uur en n m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Ned. Protestantenbond le Kerstdag v.m. 10 54 uur Dr. P. D. Tjalsma te Rotterdam. Zondag 27 Dec. geen dienst. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinlieimpark. Donderdag 24 Dec., 7.25 uur n.m. Gesproken H. Mis. Des nachts om 12 uur: Viering van het Kerstfeest. Hoogmis met predikatie van Priester Ivo Borsten. Zondag 27 Dec. 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Donderdag 81 Dec. 7.30 n.m. Oudejaarsavonddienst, predikatie van Priester Ko Borsten. Zaterdag 2 Jan. 7.25 v.m. Gesproken H. Mis. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. le Kerstdag v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Collecte voor de Ver. Kinderzorg in de classis Haarlem. 2e Kerstdag v.m. 10 uur Ds. W. A. Hoek te Amsterdam. Collecte voor de Vereen. Kinderzorg in de Classis Haarlem. Zondag 27 Dec. v.m. 10 uur Ds. Cn. de Beus. Coll. voor de Zeemanszending te Amsterdam. AERDENH0UT. Vereen. Religieuze Kring, le Kerstdag v.m. 10 54 uur. Prof. R. Casimir van 's Gravenhage. Zondag 27 Dec. geen dienst. ZANDV00RT. Geref. Kerk Herst. Verband, le Kerstdag v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed. n.m. 5 uur Kerstfeest viering. 2e Kerstdag geen dienst. Zondag 27 Dec. v.m. 10 uur de heer A. C. Reuijl. n.m. 5 uur dienst. HAARLEM. Evsing. Luth. Gemeente. Donderdag 24 December n.m. 11 uur Kerstnachtwijding, Ds. Duyven- dak en Ds. Brandt, le Kerstdag v.m. 1»54 uur Ds. Brandt. 2e Kerstdag v.m. 1054 UU1~ Ds. Duyvendak. n.m. 7 uur Kerstfeest Luth. Zondagsschool. Zondag 27 Dec. v.m. 1054 uur Dr. H. J. Toxopeus, Luth. pr. te Breda. Eglise Réformée Wallonne de Haarlem. Lundi 24 Dec. a 21 h. 30 Veillée de Noël et Communion, Yendredi 25 Dec. 9 h.45 Ste Cène. ,19 h.30 Service de Noël. 3e Collecte pour tVVlise. Pasteur Krafft. Dimanche 27 J ."1 fSTKv.'iO Service et Sermon. Pasteur Krvsiry 12?)' h.' Service du Soir. Evangelische Kerk, Berkenstraat 10. le Kerstdag v.m. 9 uur 15, Ds. P. D. van der Togt (kerst boom aanw.) N.m. 7 uur Kerstfeest van het Jeugdwerk. Spreker Ds. P. D. v. d. Togt. Uit gevoerd wordt een Kerstliturgie. 2e Kerstdag geen dienst. Zondag 27 Dec. v.m. 9 uur 15 Ds. P. D. v. d. Togt, n.m. 5 uur dezelfde. Donderdag 31 Dec. n.m. 8 uur Ds. P. D. v. d. "ogt. Medewerking Kerkkoor. N' Vereen, van Spiritistrn „Hannonia", afd. laarlem II. Sociëteitsgebouw Vereeniging, Zijlweg 1, Haarlem. Donderdag 24 Dec. 8.15 uur, n.m. Kerstwijdingsavond Spreekster: Mevr. L. Servaas Smits-Peletier. Onderwerp: „Want bij God is geen ding onmogelijk", uzikale medewerking. C' j tot Verspreiding van Spiritistische Begin selen. Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8. le Kerstdag v.m. 10.30 uur Kerstwijding met muziek en zang. Spreekster Mevr. J. K. Alblas- Rutèl. Toegang vrij. SANTPOORT. Ned. Hervormde Evangelisatie: le Kerstdag v.m. 10 uur Ds. C. J. van Paassen, Haarlem. Zon dag v.m. 10 uur Ds. M. J. Pumelie te Leiden. N.m. 5 uur de heer H. Berkhof te Amsterdam. Programma Huwelijksfeesten. STADSSCHOUWBURG. Woensdag 8.15 uur: De Nederl. Tooneelgroep, „Scrooge en Marley". Vrijdag 8.15 uur: De Boer van Rijk Ensemble: „De medailles van een oude vrouw". Zaterdag 26 December, 2.15 uuffi Ned. Kinder- bond, afd. Haarlem. Matinée (Iperette „Het Parelsnoer". Zaterdag 26 December, 8.15 uqr: De Boer van Rijk ensemble„De medailles van een oude vrouw". Zondag 27 December 8.15 .uur: Gezelschap „Jan Musch" met „Baron Tip". J Dinsdag 29 December, 8.15 tfur: Tooneelgroep „Het Masker". Woensdag 30 December: „Geloof en Weten schap". Voordracht Prof. Molkenboer. Vrijdag 1 Januari: Gezelschap Bouber met „Straatmuzikanten". Luxor-Theater: „De Zigeunerprinses" met Stan Laurel en Oliver Hardy. Frans Hals-theater: „De Ongeschreven Wet" met Sylvia Sydney en Mac Murry. Cinema Palace: „O.K. Mr. Deed" met Carry Cooper. Spaarna Sound-theater: „Tarzan" en „Nood lottige Misdaad". blVoor de feestelijkheden in verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern hard is het volgende programma vastgesteld: Zondag 3 Januari: Wijdingsdienst in nagenoeg alle kerken als voorbereiding van het feest. Dinsdag 5 Januari: Bijeenkomsten in het Jeugdhuis en in Domi. Spreker: prof. R. Casimir. Soliste: Jo Vincent. In het Jeugdhuis met medewerking van Bl. Chr. Gemengd Koor onder leiding van P. Hal- sema; in Domi te Overveen van het Overveensch Dameskoor onder leiding van Cor Igesz. Vertooning van de Juliana verlovingsfilm. Woensdag 6 Januari: Algemeene Oranje-Zangavond van de afd. Bloemendaal van Volkszang in het Jeugdhuis, onder leiding van P. de Nobel. Donderdag 7 Januari: Optocht van schoolkinderen der L.S. van Bloemendaal en Overveen naar den Ter Hoff- stedeweg. 9.15 Aubade daar ter plaatse aan den burge meester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Aerdenhout en Vogelenzang zenden deputaties. Planten van den eik, aangeboden door de afd. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, door jonge meisjes, één uit elke buurtschap. Daarna demonstratie van de Vrijwillige Brand weer op de Mauritiuslaan (uitbreiding terrein Gehrels) en défilé van de Burgerwacht. 's Middags zwemwedstrijden in Stoop's Bad. Gecostumeerde voetbalwedstrijd om 2 uur op het terrein van de B.V.C. aan den Brede- rodeweg. Overveen. IJs en weder dienende 24 uur wedstrijden op de Brouwerskolk. 810 uur: Gecostumeerd IJsfeest. 68 uur: Oranjemaaltijd in Van Ouds het Raadhuis en Roozendaal. Draaimolen en zweefmolen op het Parkeer terrein. Bal Champètre op het verlichte, versierde en verwarmde Dorpsplein. Bloemendaal. 's Avonds dansen in het versierde Vreeburg. Ook het Jeugdhuis zal extra verlicht en ver sierd zijn. De Bloemendaalsclie en Overveensehe win keliers zijn voornemens, een etalagewedstrijd gedurende de feestweek te organiseeren. Over de schouwburgvoorstellingen hebben wij al geschreven. Feest étalage-wedstrijd. blDe deelname aan den Feestétalage-Wedstrijd ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk in onze gemeente te houden, is buitengewoon goed te noemen; bijna zonder uitzondering hebben alle zakenmensclien zich aangemeld; het belooft dus straks, als alle étalages hun feestkleed hebben aangetrokken, een groote drukte in onze winkel straten te worden! In de jury voor de keuring der étalages hebben reeds zitting de lieeren H. M. van Weel, notaris; D. Kuiper, leeraar Eng.; J. B. Klein Poelhuis, hoofd eener school, G. A. v. d. Meij, hoofd St. Alosiusschool, terwijl alsnog één lid zal worden aangezocht. In verband met artikelen, die aan bederf onderhevig zijn en derhalve niet gedurende de geheele periode van 29 December7 Januari geëtaleerd kunnen worden, zooals banket, visch, fruit enz., wordt er nog de aandacht op gevestigd dat de data, waarop de jury haar keuring zal verrichten, op 4 en 5 Januari zullen vallen. Ongetwijfeld zullen behoudens laatstgenoemde data telken dage de étalages een aantrekkelijk aspect vertoonen. Reeds hebben enkele zaken- menschen het uiterlijk van hun perceel versierd, o.a. aan de Korte Kleverlaan en Boekhandel Gorber aan den Bloemendaalscheweg, waar de fa. Gebr. Koebrugge een fleurige groenversiering aan den gevel heeft aangebracht. Ter oriënteering van belanghebbenden plaatsen wij het volgend overzicht: In het tijdvak van 18 tot en met 24 December 1936 mogen alle winkels tot tien uur voor het pu bliek geopend zijn, op de werkdagen. Bloemenwinkels mogen tevens op 30 December tot tien uur geopend zijn, terwijl winkels waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht op 31 December eveneens tot tien uur voor het publiek geopend mogen zijn. Voor Zondag 20 December cn Zondag 27 December geldt echter het gewone sluitingsuur. Kapperswinkels mogen op 24 December tot elf uur voor het publiek geopend zijn, doch na tien uur des namiddags uitsluitend voor het verrichten van Kappers- en Barbierswerkzaamheden. Uit de geplaatste officieele kennisgevingen is voorts gebleken, dat wegens de bijzondere om standigheden, door de verschillende gemeente besturen onvoorwaardelijk ontheffing is verleend van de bepalingen der Winkelsluitingswet, voor het tijdvak 4 Januari tot en met 7 Januari 1937, zoodat tijdens genoemde dagen een sluitingsgebod niet geldt. VAN POTLEPEL- EN LUCIFERSDORP. Geachte Redactie. Indien mogelijk een plaatsje in Uw Weekblad. In de voorlaatste vergadering van den Raad klaagde de heer Cassee over de straatverlichting in onze gemeente en den lOden December hief ik een hoera aan, toen ik 's avonds constateerde dat P.W. een nieuw soort natrium-verlichting liet proefbranden in Julianapark en gedeelte van den Bloemendaalscheweg, alleen de verlichting, die toch al zeer slecht is, was er niet beter op geworden. Den Hen d.o.v. plengde ik een traan, want deze schitterende verlichting was verdwenen en men wilde mij wijsmaken, dat de octrooihouder van de natriumlampen tegen dit plagiaat in verzet was gekomen. Doch tevens bleek, dat de niet mooie oude straatverlichting beter was dan de nieuwe natriumlampen van P.W. Bij de behandeling der begrooting klaagt ook de heer Cramer en hij krijgt een antwoord: Ei wordt aan gewerkt, doch het zal zooveel geld kosten. En toch, het is het ei van Columbus. Maak, als deze omgekeerde potlepels tot eiken prijs gehand haafd moeten worden, de palen minstens 2 maal zoo hoog, zoodat tenminste de slagschaduwen in elkander vallen of, indien dit te duur is, neem de Potlepelreflectors weg en neem weer het oude soort. En, waar de dienst van P.W. toch al zoo'n tekort mag opleveren, geef tenminste behoorlijk licht gevende lampen onder die andere reflectors. Hebben B. en W. en de Raadsleden, een enkele misschien uitgezonderd, wel eens op een donkeren avond een huisnummer moeten zoeken op wegen in Juliana- en Kinheimpark of een der andere wegen, waar deze heerlijke straatverlichting brandt 'l Hebben zij wel eens moeten beproeven op den Korten Zijlweg of de Julianalaan een op- of afrit van het rijwielpad te vinden'? Laat hen het dan b.v. eens probeeren op den korten Zijlweg nabij liet oude Raadhuis of komende van de Ramplaan Nergens vindt men een dergelijk soort verlich tingspalen dan in het Steinreiche Bloemendaal. De vreemdeling, die hier in den donkeren avond naar het huis van een familielid of vriend zoekt, noemt Bloemendaal het „Potlepeldorp". Wij worden wel mooi betituleerd in de laatste jaren. Bosch en Duin heet al sedert lange jaren „Lucifersdorp" door de onder toezicht van P.W. daar gebouwde stevige huizen. Nu, bovendien door de straatverlichtings palen, vooral langs de hoofdwegen „Potlepeldorp". Met onze straatverlichting zijn wij de risee van den geheelen omtrek. U dankend voor de gegeven plaatsruimte. Bloemendaal, December 1936. de J. Ontvangen Drukwerken. RADIOBODE. KERSTNUMMER 1936. Dezer dagen mochten wij van de administratie van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep het Kerstnummer 1936 van haar wekelijksch pro grammablad de „Radiobode" ter bespreking ont vangen. En direct moet worden gezegd, dat dit nummer een bespreking en de daarmee beoogde ruimere bekendheid ten volle waard is. Het blad is in kloek formaat uitgevoerd en omvat acht-en- vijftig pagina's druk, afwisselend rotogravure, offset en boekdruk. Reeds de omslag doet buiten gewoon prettig aan, een mooie kerstplaat, in frissche tinten uitgevoerd, draagt niettemin de stille ingetogenheid, we zouden haast zeggen het mystieke in zich van het naderend kerstfeest. Achtereenvolgens vinden we dan in rotogravure uitgevoerd een serie kerstverhalen, ingeleid door den redacteur van het programmablad, den heer W. Vogt, met een artikel „Misschien zonder Paulus, zonder Christus niet". Wat vooral buitengewoon prettig aandoet, zijn de illustraties, die bij rotogravure zoo goed tot hun recht komen. We zien teekeningen van teekenaars als Wam Heskes, ons allen door de radio als Koos Koen wel bekend, Ilarmsen van Beek, Wladimir Bilkine e. a. Zeer suggestief zijn ook de foto's bij het artikel van den filmkundige L. J. Jordaan, genomen uit films als „Niemandsland", „Kameradschaft", „Westfront 1918", „lm Westen nichts Neues", enz., foto's die ons juist in de kerstdagen,als het „Vrede op aarde" allerwege weerklinkt, zoo diep kunnen treffen. Ook het verhaaltje en bet kerstlied, ge illustreerd door den bekenden letterteekenaai R. J. Ouwejan, komt in een nummer als dit vol komen tot zijn recht. Het kerstfeest is een huiselijk feest, vandaar dat het artikel van Prof. Willem van der Pluijm over „De intieme stemming van het Nederlandsche binnenhuis der 17e eeuw", waarin eenige der meest bekende Nederlandsche schilders worden besproken hier volkomen op zijn plaats is. We zijn trotsch op onze schilders en die trotsch is volkomen gerecht vaardigd, getuige weer de prachtige reproductie- die hier gedeeltelijk in offset, gedeeltelijk in boek druk, zijn opgenomen van schilders als Vermeel Adriaen van Ostade, Gabriël Metsu, Jan Steen, de Hoogh e. a. Verder volgen dan weer eenige leer zame artikelen, kerstverhalen, wenken tot hel bereiden van kerstmenu's, aardige puzzle's e. d.. om prettig aan den huiselijken haard gezeten, zijn krachten op te beproeven, enz. En tot slot vinden we dan het A.V.R.O.-programma, gedurende de kerstweek, door foto's en verklaringen uitgebreid toegelicht. Alleen het A.V.R.O.-programma is hier opgenomen, een goede gedachte van de redactie, omdat hierdoor het kerstnummer iets zeer speciaals wordt. Voor de overige programma's wordt naast dit extra-nummer het gewone nummer in courant- druk uitgegeven. Ongetwijfeld een aangename kerstsurprise voor de abonné's van deze Omroep- vereeniging. ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien, dat u op een voor- rangsweg. rijdt. t

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4