De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal ALLE BANKZAKEN Plichtsbetrachting. 30e Jaargang - No. 34 15 Januari 1937 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN OPNIEUW OVERTREKKEN MAISON IVONNE HAARDEN EN KACHELS D. HOGENBIRK Zn. Korstlooze LEIDSCHE KAAS 10Versche Eieren 32 ct. 'T KAASWINKELTJE Koningstraat 56 (bij de tramhalte) Wanneer zijn de Kamerverkiezingen Burgemeester van Haarlem definitief veroordeeld. HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel I 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 1.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Goedkoope Marken voor relsdoelelnden. Assuranties. - Safe-loketten vanaf f 5.per jaar. Aan de wijze waarop iemand zijn plicht kent, kent men den mensch. Plicht, plichtsgevoel, plichtsbetrachting, behoo- ren zeker tot de eigenschappen, waarvan het ge wicht en de grootte voor een ieder persoonlijk varieeren. Voor sommigen zijn het woorden, waarvan men de beteekenis haast niet kent, omdat men die niet wil erkennen. De Genestet noemt plicht „De vriend met ijzeren hand en streng gebiedend oog". Een begrip dus, dat dwang inhoudt en dit laatste is voor velen iets, waartegen men in opstand komt en waaraan men zich wil onttrekken of van ontdoen. Onder dit genre menschen bevindt zich een gróóter percentage dan men oppervlakkig geneigd is aan te nemen, van maatschappelijk zeer goede en goed bruikbare hoedanigheden; alleen men moet ze hun eigen gang laten gaan: ze moeten het begrip „dwang" niet, of althans zoo weinig mogelijk voelen en dan doen ze hun plicht, al benoemen zij zelf dit niet met dat woord. Het overblijvende percentage dezer groep, kent ook het begrip dezer woorden niet, wil het niet kennen, maar dezeii nemen wel onophoudelijk het woord „recht" in den mond. Recht hierop, recht daarop. Ze verwarren zich zoo in hun streven naar rechten, dat ze, óók in de practijk, nimmer aan plichts betrachting toekomen, daardoor in botsing met maatschappelijke orde geraken, deze afbreken en ten slotte op de gemeenschap parasiteeren. Deze groep bestaat eerstendeels uit de laagste klasse; menschen die zich maatschappelijk achter uit gesteld voelen (dit veelal ook zijn), die te be krompen en te onontwikkeld zijn om den weg naar verbetering te zien en te kunnen volgen, en die slechts gedeeltelijk bewust de eisehen der beoogde gelijkgerechtigheid aanvoelen. Een verder deel dier groep zijn de handige egoisten, die door hun mooie praatje, zich tot de spreektrompet der eerstgenoemden maken en zich zelf op die manier boven hun klassegenooten uitwerken. Een derde deel zijn de futlooze maatschappelijk bevoorrechten, die het geld, door anderen ver diend, in luiheid verteren. Zij spreken niet of weinig over rechten, omdat ze daar, deels onbewust, de beschikking al over hebben. Maar ook zij kennen het begrip plicht niet anders, dan doordien zij meenen aan zich zelf verplicht te zijn alles van het leven te nemen, wat voor geld te verkrijgen is. Feitelijk valt de geheeie besproken groep buiten de bedoeling van dit onderwerp. Wij stipten die echter aan, omdat ze er nauw aan raakt. Het zal evenmin doenlijk zijn, om de verscheidenheid van degenen, die het begrip plicht wèl erkennen, vol ledig te beschrijven en we zullen ons ook hier tot enkele hoofdgroepen moeten beperken. Groep A meent zijn plicht te doen, door zijn levenstaak volgens den uitersten minimum-eisch te vervullen en acht die dan beperkt tot den arbeid, waarvoor hij zijn loon ontvangt. Hij doet wat hem opgedragen wordt. Niet beter, dan om reden tot ontslag precies te voorkomen, d.w.z. hij doet zoo langzaam mogelijk en vermijdt elke inspanning die voorkomen kan worden. Buiten zijn werk, o.a. in het gezinsleven, kent. hij alleen eisehen. Hij is daar het hoofd en het middelpunt, beroept zich op zijn kostwinnerschap en zijn „arbeid" in zijn werkkring, die hem thuis het recht geeft op rust en onttrekking van hulp aan andere gezinsleden. Iemand waar géén, of een afbrekende invloed van uit gaat. Groep B kent zijn plicht zóóver, dat hij, zonder daar „hart" voor te hebben, zijn werk, maar ook niet meer dan dat, naar behooren verricht, omdat hij begrijpt en erkent voor zijn loon een tegen prestatie te moeten leveren. In loon vooruitgaan zal hij niet anders, dan door anciënniteit. Thuis zal hij af en toe een hand uitsteken of mogelijk wat licht en pietepeuterig knutselwerk verrichten. Een onschuldig en onschadelijk, maar weinig nuttig lid in de maatschappij. Zonder het begrip plicht te ontkennen, behooren de aanhangers dezer groepen tot degenen, die van hun plicht een verwrongen beeld zien. Het woord kennen ze, de beteekenis weten ze, maar het is geen levend begrip in hun bestaan. Voor Groep C daarentegen is liet de O en de A daarvan. Voor deze staat het woord steeds met vlammende letters op den muur tegenover hun zetel geschreven. Ze zijn het eerst in hun werk plaats, gaan het laatst weg. Tijdens den arbeidstijd geven ze zich geheel aan hun werk, doen dit naar beste krachten en laten dit, indien eenigszins mogelijk steeds weer aan anderen blijken. Evenzoo, dat ze 's avonds tot laat vóór of in de richting van hun werk bezig zijn. Ze zijn strevers, die successie velijk opklimmen, als ambtenaar excelleeren, lastig en vervelend voor hun ondergeschikten, van wie ze de grootste stiptheid eisehen en waarbij ze steeds zieh zelf als voorbeeld aanhalen. Menschen van groote eenzijdigheid, met een zeer beperkten gezichtskring, die van hun plicht als „mensch" geen notie hebben. Voor speciale doeleinden ge schikt, zijn ze voor de gemeenschap van weinig nut. De aanhangers van Groep D kenmerken zich als echte „vuurvreters", die altijd op hun post zijn en paraat om hun vaartuig, hetzij dit een melksehuitje, een tjalk of een zeestoomer is, door energie en inzicht, veilig door stormen en stroomen heen te loodsen. Met het doel last en lading te redden om daarvan een zoo hoog mogelijk rende ment te maken. IJver en energie, geschiktheid en bekwaamheid, vallen hier hoog te prijzen. Indien de aanhangers der besproken categorieën zich stuk voor stuk op het naleven van hun plicht zouden beroepen, zal daar maatschappelijk be zien niet veel tegen iyi te brengen zijn. Verdiem echter die respectieve gedragingen niet eel C gequalificeerd te worden alseen wettelijk en nSaat- scliappelijk geoorloofde wijze om in zijn onder houd te voorzien, zonder, of te zamen mèt, bij komstige qualiteiten van eenig of meerder practisoh nut? Want hier ontbreekt immers vrijwel geheel de ethische factor, die één is met het begrip plichts betrachting, zal dit afgerond zijn tot de volledige en feitelijke beteekenis van het woord. Ware plichtsbetrachting beperkt zich niet tot het nako men van de een of andere bezigheid, maar omsluit, behalve de kostwinning, alles wat hand en hoofd te doen vinden; in en buiten het zakelijke en het gezinsleven; voor zoover n.l. maatschappelijke omstandigheden, lichamelijke, verstandelijke en geestelijke capaciteiten reiken. Voor elk individu is dus dit begrijp verschillend; behoort te raken aan den grens van ieder's kunnen. Dit „kunnen" niet beperkt tot het verrichten van uitsluitend zwaar of onaangenaam werk, maar het zal, naast het éérste noodige, anderen nuttigen of waardevollen arbeid moeten omvatten. Groep E. Menschen met ambitie en künnen, die in een werkkring verzeild zijn, waar ze niet thuis behooren, maar dezen uit practische overwegingen niet los kunnen laten omdat ze leven moeten, ter wijl hun ambities en capaciteiten in een richting leiden, die niet betaald wordt. Ze zullen hun be taalden arbeid noodgedwongen verrichten, dat is zóó, dat ze in het algemeen geen aanleiding tot ernstige klachten geven. Harde werkers kunnen ze niet zijn, omdat hunne gedachten grootendeels in beslag genomen worden door ambities, die buiten hun werkkring liggen. Deze kunnen zijn: bestuurs- en/of gewoon lid van een vereeniging: muziek-, tooneel-, schaak-, kolf-, biljart-, enz. Ze kunnen liefhebberij hebben voor zelfstudie, poli tiek e.d., ofwel uitgesproken huiselijke eigen schappen bezitten: groote liefde voor gezin en gezinsleven. In dien zin kan hun plichtsbetrachting uit blinken en zeer lofwaardig zijn. Maatschappelijk zullen ze slechts bij hooge uitzondering vooruit komen, maar ze kunnen door hun ijver en toewij ding van dat wat buiten de kostwinning omgaat, een goed voorbeeld voor anderen en een nuttig lid in de samenleving zijn. Ieder individu dus bepaalt, voor het grootste deel zelfstandig, de grens zijner plichtsbetrachting, en vandaar „Aan de wijze waarop iemand zijn plicht kent, kent men den mensch". Type F. (Hier valt bij voorkeur niet meer van „groep" te spreken). De directeur van een Gemeentebedrijf in een groote stad, krijgt een aanstelling overzee. Bij de introductie van zijn opvolger getuigt hij, met groote waardeering voor het gezamenlijk perso neel, van de aangename samenwerking en de alles zins bevredigende ontwikkeling van het bedrijf. De nieuwe directeur, die ingevolge bekwaamheid en energie op een succesrijken staat van dienst kan wijzen, verloochent die hoedanigheden ook in zijn nieuwe positie allerminst en neemt van stonde af aan een alzijdige reorganisatie ter hand, die Laat nu Uw Lampekap Speciaaladres EIGEN ateliers Gierstraat 38 - Haarlem - Telefoon 10925 VOOR Bloemendaalscheweg 56, Bloemendaal Telefoon No. 22238 Ruime sorteering IT Ve r trouwde vakkundige bediening ónder zijn medewerkers eerst groot opzien en, door een ononderbroken reeks van mutaties, een steeds sterker wassende onrust baart. In drie jaar tijds is de omzet tot het dubbele ge stegen, maar van het overgenomen personeel nog maar een onbeduidend gedeelte over. De één vóór, de ander na, is vervangen. Onder de autocratische lpiding en het steeds dreigend spook van ontslag, zijn de nog aanwezigen in meerdere of mindere .mate zenuwpatiënten geworden. Plichtsbetrachting Van het standpunt der gemeente bezien 'd.w.z. economisch stellig! Van menschelijk standpunt? Beklagenswaardig, deze combinatie van maatschappelijke positie, uitblinkende ver standelijke kwaliteiten en van de laagst geestelijke: jfeheid, bekrompenheid; zelfverheerlijking,, machtswellust, sadisme. Maatschappelijk? Hoogst noodlottig, en fnui kend voor een ieder in naaste omgeving. In de practijk? Buiten twijfel niet duurzaam. Ondanks verbluffend materieel effect, houdt in de tegenwoordige maatschappelijke constellatie een dergelijke situatie geen stand, doch wordt on twijfelbaar gebroken. Misschien van boven af, misschien ook van onder. Hóe lang dit stand kan houden, hangt met allerlei factoren samen. Een enkeling kan den val bewerkstelligen; desnoods iemand in een zeer ondergeschikte positie, mits voldoende paraat om eiken reden tot ontslag te ontgaan en verder in staat, om het gebeuren objec tief te zien en te beoordeelen en ten 3e van geeste lijke superioriteit in wilskracht en rechtsvaardig- heidsgevoel. De nederlaag van den (maatschappelijk) sterkste, zal een zegen wezenhopelijk voor hem de grootste Bij type G kan niet meer van „groep" gesproken worden! Den directeur eener groote Engelsche rijwielfa- briek wordt door de vergadering van aandeelhou ders een fusie opgedrongen, met alle ongeveer gelijkwaardige concurrentiebedrijven aldaar. Hem is echter bekend, dat zijn instelling de sterkste is: het best geoutilleerd, wat betreft inkoop van grondstoffen, organisatorisch en finantieel. Hij vreest dus de concurrentie niet, al bederft die tijdelijk hier en daar zijn markt en hij verzet zich dan ook met hand en tand tegen doorzetting der fusie, maar moet tenslotte voor de meerderheid van stemmen zwichten. Door den vorm waarin de zaak wordt ingebracht, biedt de transactie vooreerst genoegdoening, doch bij uitwisseling van indivudueele gegevens, blijkt de juistheid van inzicht van den directeur vol komen bevestigd te worden en de vrees van aan deelhouders voor ernstige mededinging op de vrije markt inderdaad grootendeels illusoir geweest. Het vaststellen daarna van uniforme prijzen voor overeenkomstige kwaliteits fabrikaten, verschaft eerst nog een nadere bevrediging en geruststelling, totdat, onverwacht en ongekend snel, een hevige malaise invalt, gepaard met allerlei staatkundige verwikkelingen iii de Koloniën, die na de overzee- sche, als terugslag daarvan, de eigen markt een geweldigen slag toebrengt. Werkloosheid alom, algemeene vermindering van koopkracht, finan- tieele débacle. Nu eerst recht blijkt de weerstand bij de meer derheid der gefusioneerde bedrijven van meer tot zéér labiel, waarop de man, die zich het felst tegen den nieuwen toestand gekant heeft, met de hoofd leiding, algeheele reorganisatie en saneering belast wordt. Welke lichamelijke, intellectueele èn geestelijke eisehen worden daarmee aan den enkeling gesteld Zal hij op zijn post blijven, of de consequenties nu endoseeren aan de algemeene vergadering van aandeelhouders Hij twijfelt geen oogenblik. Hij blijftziet slechts zijn taak. Hij doet; het béste wat gedaan kan wor den: héél houden, wat maar half heel te houden is. Elk ontslag, dat maar bij mogelijkheid vermeden kan worden, voorkomen! Persoonlijke belangen, wenschen of verlangens schuift hij geheel op den achtergrond Welk een Qeecan wilskracht, doorzettingsver- Probeert U eens onze 6 cent per ons Verpakte y2 p. pakjes 15 ct. per stuk 40 Vette Gouda Kaas 25 ct. p. pond HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN W. S. üiartog Bloemendaalschestraatweg 102 Santpoort-Station Telefoon 217 mogen, verantwoordelijkheidsgevoel, zedelijken moed, trouw, humaniteit, opgewektheid worden hier vereischt! „One in a million that's what I think of you". JuistReeds van den aanvang af toonde hij zich de uitblinker; daarmee is echter gelijktijdig ge zegd, dat hij, nu méér dan ooit, alleen zal staan. Alleen voor x maal de moeilijkheden die hij anders voor eigen bedrijf gehad zou hebben, doch zonder de zwakke plekken van x. Wie overziet zijn moeilijkheden? Wie vermag de juistheid te waardeeren van zijn handelingen en de motieven daartoe Hoé zal de critiek luiden! Gedupeerden schimpen; medebestuufdërs ver. tegenwoordigen „de stuurlui aan den wal", bij alles wat niet, of het eerste oogenblik schijnbaar niet goed loopt. Bij uiteindelijk slagen overal nog ontevredenen, betweters achteraf. Bij falen enkel hoon! Plichtsbetrachting, dit Ontbreekt ook hier de ethische factor? Een zegen, dat dit soort plichtsbetrachting alleen maar verantwoordelijkheid kent aan eigen eer en geweten. Gezegend de Macht, tot élk oordeel competent! Niet vóór Juni. De parlementaire redacteur van „Het Volk" heeft aan de hand van den parlementairen arbeid, die door de Tweede en door de Eerste Kamer nog verzet moet worden, alvorens de Kamerverkiezin gen kunnen worden gehouden, berekend wanneer ongeveer de belangrijke electorale gebeurtenis van dit jaar op haar vroegst zal kunnen plaats hebben, en hij komt tot de conclusie, dat dit tijdstip in geen geval vóór 15 Mei, doch waarschijnlijk omstreeks half Juni zal vallen. In de meest bevoegde parlementaire kringen verzekert men de Nieuwe Haarl. Courant, naar aanleiding van bovenstaande publicatie, dat de berekening in het algemeen wel niet onjuist zal blijken, doch dat de schatting van den duur van sommige belangrijke Kamerwerkzaamheden waar schijnlijk nog te optimistisch genomen is. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft Maandag, overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal, ver worpen het cassatieberoep van den burgemeester van Haarlem, die op 22 September 1936 in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam, is veroordeeld tot f 2500 boete wegens een aanrijding, terwijl de burgemeester een gemeenteauto be stuurde op den Amsterdamschestraatweg onder HaarlemmerliedenSpaamwoude op 19 April 1935, waarbij iemand uit Haarlem zoodanige wonden bekwam, dat hij aan de gevolgen is overleden. Mi- •g-—- m

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1