A. G. G. M. GIORGIS Zn. VERPLEEGSTERS EN NURSES DE HUISVLIJT Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. V Van Dietsche Steden onder grauwe lucht. Tooneel. Trouwen bij den Smid 'Bracht niet altijd geluk. ELKEN DAG ESSEM'S olkorenbrood EN U BLIJFT GEZOND. Predikbeurten. ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVELS ui a: t Heeft U zelf de stof Schagchelstraat 46 - Telef. 14461 Badhuisstraat 29 - Telef. 15993 maakt Uw uniform naar ieder gewenscht model. Meermalen werd ons werk bekroond Afdeeling Haarlem en Omstreken. Aan het zoo juist verschenen verslag over 1936 van bovengenoemde vereeniging ontleenen we het volgende Het jaar 1936 %vordt afgesloten met 308 leden. Door vertrek naar elders verloren wij in 1936 ons Bestuurslid, Mej. Dr. A. Koes, en nog 4 leden. We danken Mej. Roes voor alles, wat zij gedurende vele jaren voor onze afdeeling deed en wenschen haar in haar nieuwe omgeving veel geluk. Door overlijden ontvielen 4 leden aan onze afdee ling. Op 8 Maart overleed ons eerelid, de heer H. Heikels, een der oprichters van onze afdeeling. Op de begrafenis was ons bestuur vertegenwoor digd door den voorzitter, die in het kort memo reerde al hetgeen wijlen de heer Heukels, een der oprichters van de Nederl. Natuurhist. Ver., voor de vereeniging en meer speciaal voor onze afdeeling is geweest. Ook Mevr. Heukels zullen wij noode als begun stigster missen. Een zeer groot verlies beteekende het overlijden van ons trouw lid, den heer Herman van Thiel, in Juni j.l., dien wij allen kenden als den accura ten verzorger van de projectielantaarn, terwijl zijn aardige, eenvoudig voorgedragen ,,leeken"-praatjes nog niet vergeten zullen zijn. Door het vertrek van den heer L. van 't Sant naar Ned. Indië moesten wij een onzer vogelken ners missen. Wij hopen, dat de verwachtingen van den heer van 't Sant vervuld worden en hij in Indië een werkkring zal vinden. Het bezoek aan de bijeenkomsten en excursies was ook in het afgeloopen jaar in het algemeen goed, het weer heeft ons dit jaar echter nogal eens in den steek gelaten. Behalve de jaarvergadering, die op Vrijdag 24 Januari plaats vond, en waarop de voorzitter bij acclamatie werd herkozen, werden gehouden 3 bestuursvergaderingen, benevens eenige bijeen komsten van het Dag. Bestuur en 8 ledenbijeen komsten. In samenwerking met de leerlingen der 2e H.B.S. die een groot deel van het materiaal verzamelden en hielpen opstellen, werd op 17 October een z.g. paddenstoelendag gehouden in de hal van de school aan het Santpoorterplein. Leden en belangstellen den brachten de door hen verzamelde oogst, en de heer G. van Eyndhoven, op wien nimmer vergeefs een beroep wordt gedaan, stond weer klaar om ze te determineeren en te rangschikken. Tevens was er gelegenheid de door Mevr. van Schaik gekookte, zeer smakelijke soep van jonge geschubde inktzwammen te keuren. In de avonduren werden door den voorzitter fraaie lantaarnplaatsjes van paddenstoelen ver toond. Wij gelooven wel te mogen zeggen, dat deze kleine tentoonstelling, welke door pl.m. 250 per sonen werd bezocht, een succes is geweest en de belangstelling voor en kennis van de paddenstoelen weer heeft helpen vergrooten. Het aantal excursies bedroeg in 1936 niet minder dan 25. In het bestuur van het Botingfonds was onze vereeniging weer vertegenwoordigd door voor zitter en penningmeesteresse. Op verzoek van het Bestuur van „Floralia" opende onze voorzitter de jaarlijksche tentoonstel ling van de door kinderen van de lagere scholen gekweekte planten. Hij wees bij deze gelegenheid op de goede invloed van dit werk op de karakter vorming van het opgroeiend geslacht. Aan de leden der kasconrmissie Mej. M. M. van Verscliuer en den heer Ir. K. II. Haga zeggen wij dank voor den arbeid, besteed aan het nazien der rekening en verantwoording 1936, mede aan Mej. J. Geijl en den heer G. van Eyndhoven voor de controle van het Botingfonds. In het algemeen brengen wij hier onzen dank aan die leden en ook niet-Ieden, die ons in het afge loopen jaar hun medewerking gaven door het leiden van excursies, het houden van voordrach ten, enz. Wij hebben getracht om, door een desbetreffende vraag op een der convocaties, de meening der leden te vernemen betreffende een te houden driedaag- sche zomer-excursie naar Winterswijk. Geen der leden heeft echter hierop eenig commentaar gege ven. Toch durven wij aannemen dat, als een dergelijke excursie door het bestuur werd uitge schreven er wel degelijk belangstelling voor zou bestaan. Elk bestuur ondervindt echter dat de leden er moeilijk toe te brengen zijn, hun opinie te geven. Toch blijven wij ons in dezen aanbevelen. Wij ontvingen van een der leden het verzoek tot een lezing over insecten. Aan dezen wensch hopen wij in het begin van het nieuwe jaar te kun nen voldoen. Uit dit verslag blijkt, dat onze afdeeling bloeit, doch alle krachten moeten worden ingespannen om dezen bloei te bestendigen en zoo mogelijk te verlioogen. De leden kunnen liieTaan medewer ken, door onze vereeniging bij hun kennissen- niet-leden bekend te maken en gebruik te maken van hun recht tot intToduceeren. Wij eindigen met den wensch dat in 1937, door aller medewerking, onze afdeeling krachtig zal kunnen werkzaam zijn tot bereiking van het doel der vereeniging: verspreiding van de kennis der natuur, opdat velen haar daardoor meer gaan begrijpen en waardeeren. Het bestuur is samengesteld als volgt: Mr. J. D. van der Plaats, Eere-voorzitter, Bloemendaal. Dagelijksch Bestuur: G. A. van Schaik, Voor zitter, Kleverparkweg 123, Haarlem. Tel. 14114.; Mej. W. J. van der Velden, secretaresse, Ged. Oude Gracht 115, Haarlem, Tel. 12353. Mevr. Reigersman-Vollgraff, Penningmeeste resse. Oranjeplein 5, Haarlem, tel. 11207, Giro: 238008. G. Gerbranda, waarn. voorzitter, Heemstede. C. C. van Beamont, Haarlem. C. Sipkes, Haarlem. J. P. Strijbos, Haarlem. Lyrisehe Impressies van Nederlandsche steden. ARNHEM (Vervolg). Maar ikz ou vergeten te vertellen, dat Arnhem ook Rijnstad is. Hoewel ik niet zoover wil gaan te zeggen dat Arnhem zonder die rivier er niet ge weest zou zijn. Maar de Rijn is en blijft toch de slagader van het Geldersche Haagje. De rivier is een steeds wisselend beeld van dei ning. Oneindigvandaag deint zij en morgen en overmorgen Haar golven zullen altijd sche pen dragen, rijk beladen met schatten uit verre streken. 's Morgens, als de eerste zonnestralen hun scherp licht op het woelige water werpen, heerscht er reeds een groote bedrijvigheid op de kaden. Kisten ploffen in de schuiten, vrachtwagens rijden af en aan, ruggen krommen zich onder zware balen. De Rijn was tot voor kort de grens der stad. Maar sinds de brug zijn spanning hoog tegen den hemel verheft, dreigt er een wijk aan dé Betuwsche zij oever te ontstaan. Ik zeg: dreigt, want het was als een symbool, dat stad en land gescheiden werden door het water. Arnhem toont zich op zijn mooist, als ie van de Betuwe binnenkomt. Langzaam gaat de groote weg stijgen, tot de beschermende dijk bereikt is. Eerst kijk je er tegen aan, alleen de lucht er boven. Dan zie je de groote boog van de brug, tenslotte ben je op den dijk zelf en je aanschouwt een schit terend panorame: de stad, gebouwd tegen de Veluwsche heuvels. Hoog boven de kleurcn-menge- ling der daken verheft zich de Eusebiustoren. Naar links rijen zich de Oosterbeeksche villa's aanéén, overschaduwd door het groen. En als een groote eerepoort ligt daar de brug, waarover het jachtende verkeer zich voortspoedt Onder de brug kolkt en bruist het water, rappe pleizierbootjes worden afgewisseld door logge aken. Nu draaien wij ons om en kijken over het vlakke Betuwsche land. Hier en daar ligt een boerderij als een zwarte vlek op het lichtgroene tapijt. Als een zilveren lint slingert de hoofdweg zich door de weiden. In de verte zien wij het kerktorentje van Elden, nietig steekt zijn spitsje in de blauw-witte ruimte. Dan gaan wij de stad in, om ons te laten opne men in haar vroolijkheid. JOOP H. BARTMAN. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Het Volksblad schrijft: De ongelukkige gelieven, die in het conservatieve Engeland om een of andere reden gehinderd wer den in het uitvoeren van hun voornemen om zich in een gelukkigen echt te doen vereenigen zullen zich waarschijnlijk in het vervolg niet meer om troost kunnen wenden tot den goedmoedigen smid van Gretna Green, die aan zijn aambeeld huwe lijken sloot tusschen personen, die langs den normalen weg niet konden worden geholpen. Zooals men weet, heeft een speciaal daartoe in gestelde commissie de geldigheid van de in Gretna Green gesloten huwelijken onderzocht en zij is tot de voor velen ongetwijfeld onaangename con clusie gekomen, dat het met dit soort huwelijken nu maar eens uit moet zijn. Onaangenaam in de eerste plaats voor den beroemden smid, die een groot deel van inkomen zal moeten derven. Onaangenaam ook voor degenen, die heimelijk zin nen op een vlucht uit de hun vijandig gestemde wereld, naar Gretna Green, waar een aambeeld staat, dat het altaar vervangt. De commissie heeft in haar uitvoerig rapport melding gemaakt van ongelukkige huwelijken, die gesloten zijn te Gretna Green en uit een en ander is men geneigd op te maken, dat de onver antwoordelijke smid voor al dit ongeluk de ver antwoordelijkheid draagt. Gelukkig heeft de com missie de door meer officiëele autoriteiten gesloten huwelijken niet op het punt van geslaagdheid onderzocht. Mislukte huwelijken. Er is 'n tragisch voorbeeld van zoo'n ongelukkig Gretna-huwelijk: Een meisje ging met een man tot den smid en trouwde daar met hem. In de huwelijksacte was evenwel een fout geslopen; de geliefde man ging er vandoor en zijn vrouw kwam tot de conclusie, dat het huwelijk niet geldig was voor de wet. Dit pakte haar zoo aan, dat ze er krank zinnig van werd. Verder maakt de commissie melding van gevallen, waarin piepjonge menschen hals-over-kop, soms half voor de grap, trouwden in Gretna Green en eenmaal voor het leven gebonden, later tot de overtuiging kwamen dat wachten misschien verstandiger ware geweest. Het schijnt, dat men in Engeland zoo nu en dan gedacht heeft, dat de Gretna-huwelijken gemakkelijk te ontbinden waren, indien men dat wenschte. Een meening, aldus de commissie, die het gestichte kwaad nog verergert. Want het Gretna-huwelijk bezit nu eenmaal rechtsgeldigheid. De statistiek heeft aangetoond, dat het aantal onregelmatige huwelijken in Schotland gestadig is toegenomen. Slechts een gedeelte daarvan is ge registreerd. Van 1926 tot 1935 werden er in de smidse 2.295 huwelijken gesloten, waarvan er 1.876 niet werden geregistreerd. In 1935 werden er in Gretna Green 805 paartjes in den echt ver- ecnigd, slechts 106 huwelijken werden geregistreerd. Het record sloeg 1930 met 331 huwelijken, waar van er 58 werden geregistreerd. Volgens de wet kan de smid niet verplicht worden om de gesloten huwelijken te doen registreeren. Hij geeft de echt genoten een huwelijkscertificaat en daarmee is de zaak volgens hem in orde; de burgerlijke stand ontvangt dan ook vrij geregeld angstige vragen van menschen, in den regel vrouwen, of hun Gretna-huwelijk wel wettig is. Wetswijziging noodig. Zooals men ziet, is de commissie over de handel wijze van den smid allesbehalve gesticht. Zij heeft dan ook voorgesteld, de wet zoodanig te wijzigen, dat deze man niet meer in staat zal zijn, menschen ongelukkig te maken. En het is nauwelijk aan te nemen, dat het Parlement in deze materie met de commissie van opinie versehilt. Het ziet er dus naar uit, dat de smid zijn aam beeld weer voor andere doeleinden zal moeten gaan gebruiken. Sommigen zullen het betreuren, anderen zullen het toejuichen. In ieder geval zal Engeland het waarschijnlijk binnenkort zonder Gretna-schandalen moeten stellen. De gekwelde trouwlustigen zullen andere instanties moeten op zoeken. Het zal niet gemakkelijk zijn, iemand te vinden, die den smid vervangen kan. Maar liefde maakt vindingrijk. Het zij de romantici een schrale troost. „Het Nest", door Edmond Konrad, bij „Het Masker" te Amsterdam (regie Co Arnold!). Dit zeer belangrijke spel heb ik circa negen maanden geleden bij het gezelschap van het ^Burgtheater te Weenen gezien en de beroemde actrice Bleibtreu speelde de hoofdrol. Het stuk was één van de groote gebeurtenissen op tooneel- gebied daar. En hoe aangenaam het te mogen zeggen ook hier is het een gebeurtenis geworden, althans zou 't zoo moeten zijn en laat ons het dadelijk zeggen bij ons was Magda Janssens niet minder groot, ja eerder nog inniger dan hare groote kunstzuster. Om deze centrale hoofdfiguur draait dit zeer menschelijke stuk. Zij, Anna Berger, is in het eerste bedrijf een oudere dame, in volgende bedrijven een oude dame, dan iemand van de vorige generatie, maar heelemaal niet ouder- wetsch, en ruim van blik en warm van hart. Zij tracht elk harer kinderen, die van zeer verschil lende geaardheid zijn, te begrijpen. Gerda is haar oudste, sensueel en vluchtig. Ze trouwt onbezonnen en scheidt onbezonnen en aan het eind van het stuk heeft zij reeds 3 echtgenooten aan zich gebonden en van zich afgestooten. Olga is de tweede, een senti- menteeltje, gewezen pleegzuster, die haar man, een ex-patiënt van haar, zóó vertroetelt, dat hij er beu van wordt en haar bedriegt. Gerda heeft een dochter uit haar eerste huwelijk en deze krijgt op haar zeventiende jaar een buitenechtelijk kind. Dit vrouwtje Wera heeft den aard van haar moeder Gerda, maar deze, die, zij het drie malen, ten minste fatsoenlijk getrouwd is, vindt het heel erg. maar zij is te frivool om er heel lang over te tobben, maar vindt het vervelend dat zij nu groot moeder is. De eerste man van Gerda hertrouwt, de tweede man compromitteert zich in de politiek, steelt een document of laat het stelen en komt in de gevangenis. De vader van het kind van Wera komt opdagen en trouwt met haar. Olga is weer uit verplegen gegaan en vindt 'n pracht van een geval, waarmee ze nu trouwt. Zóó zijn de compli caties in deze familie. En dat is het aandoenlijke in dit stuk allen komen met hunne moeilijk heden, tobberijtjes, zielsconflicten bij de oude mevrouw Berger, die alles begrijpt en alles recht zet. In dit warme nest zijn alle schoonzoons, alle ex-schoonzoons en alle adspirant-schoonzoons wel kom en vinden heil en toeverlaat bij haar. Het wordt haar wel eens al te zwaar en zij wil wel eens den heelen boel naar „de rommelkamer" ver wijzen bij manier van spreken maar daarvoor is zij toch weer te weekhartig. Hoe vele kanten zijn er aan die rol en hoe prach tig, voornaam, echt menschelijk en vol fijne trekjes was Magda Janssens 1 Ik zou dit haar mooiste rol, willen noemen, maar dat zegt men telkens als men deze groote vrouw weer opnieuw ziet spelen. Wie herinnert haar niet in „De duivel in de vrouw", en zoo ook andere rollen! Door het stuk loopt een oude huisvriend van Mevrouw Berger, Zijne Excellentie Wengraf, een oude aanbidder van haar, wien zij zoowaar op haar ouden dag, juist op haar verjaardag, waarbij al haar kinderen, aanverwanten, ex- en a.s. aan verwanten aanwezig zijn, het jawoord geeft. En zoo eindigt dit stuk, zooals het begonnen is goed. Gerda werd goed gespeeld door Mien van Kerck- hoven-Kling, maar de groote actrice Maria Eis te Weenen was perverser, sensueeler en coquetter, dus beter. Olga, het sentimenteeltje, dus een over dreven vrouwtje, werd overdreven, dus zeer goed door Louise Kooiman gespeeld. Ank v. d. Moer was de kleindochter en zij speelde dit meisje, vooral in haar erotische complexen, gevoelig en juist. Een moeilijke rol, die zij prachtig bracht Dit wat de voornaamste rollen betrof. De bijrollen (o.a. TELEF. 11070 Elias van Praag, Gobau, niet te vergeten mevrouw van Westerhoven als een oude huishoudster) gaven eveneens uitstekende creaties. Een voorstelling, waarop de regisseur Arnoldi trotsch mag zijn. EDMOND VISSER. TE HAARLEM. „Carrière", J. H. Lawson, bij het „Hofsfadlooneel." Op de voorlaatste abonnementsvoorstelling werd Maandag j.l. den abonné's een Amerikaan- sche tragedie voorgezet, welke hun volle aandacht waard was. Sterk Amerikaansch getint, naar onze verhoudingen afgemeten, maar niettemin in vele opzichten zoo waar en met een diepe moreele strekking. Een verongelukte Joodsehe revolutionair, buiten gewoon begaafd maar uitermate eerzuchtig en gewetenloos, ziet er kans toe in een groote zaak waarin hij aanvankelijk een bescheiden plaats innam, alie collega's die hem in den weg staan eruit te werken en zich ten slotte te ontdoen van zijn patroon een minder scherp zakenman om zelf de leiding op zich te nemen en schatten geld te verdienen. Een Joodsch meisje, Sarah Glassmann, secreta resse van de Directie, eveneens zeer begaafd, houdt van Gensberg en hij aanvankelijk ook van haar. Zij wordt verdrongen door de maintené van zijn patroon, een dametje dat zijn eerzucht weet te prikkelen en hem ertoe brengt Sarah Glassman, die hem ondanks alles blijft liefhebben, te ver trappen en te beleedigen. Bij 't klimmen van zijn succes trouwt hij de hartelooze Agnes Carter èn verstoot Sarah. Het geluk vindt hij echter niet; zijn hoogmoed komt voor den val als hij, beu van zijn vrouw, die hem bedriegt, de hand wil slaan aan Sarah, schiet deze hem dood. Dirk Verbeek vertolkt de rol van den Directeur Raymond Merrett en maakt ervan wat ervan te maken is, krachtig terzijde gestaan door Piet Bron die voor den Commissaris Rufus Sonnenberg speelt. Het spel wordt echter gedragen door Andrienne Canivez die voor Sarah speelt en Steenbergen die een prachtige creatie geeft van Gensberg. De rol van Agnes Carter wordt zeer verdienstelijk ge speeld door Enny Meunier. Ook de ju indeE belang rijke rollen vonden uitstekende vertolkers in de heeren Alex Hoek, Guus Ostes en Ant. v. Zuijlen Jr., die Dirk Verbeek kondigde het voor den aan vang aan moesten invallen voor enkele griep- slachtoffers. Zij hebben die taak op verdienstelijke wijze vervuld. C. E. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk, H. Avondmaal, n.m. 5 uur Ds. J. C. v. Dijk. Geref. Kerk. v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. Joh. C Brussaard. Ned. Protestantenbond v.m. 10% uur Dr. H. Faber te IJmuiden-Oost. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheim- park. Zondag 7 Febr. 10.30 v.m., Gezongen H. Mis. Woensdag 10 Febr. Aschwoensdag, 8 uur n.m. Completen en Lof, toespraak van Priester Ko Borsten. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Col lecte voor noodlijdende kerken en personen. AERDENHOUT. Vereeniging Religieuze Kring v.m. 10% uur Ds. P. v. d. Vloed, Géref. Pred. in Hersteld Ver band té Zandvoort. SANTPOORT. Ned. Herv. Evangelisatie v.m. 10 uur de heer H. Berkhof, cand. t.d. H.D., A'dam. n.m. 5 uur de heer A. Berkhof te Amsterdam. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbellezing. •m. 10 uur de Geref. Kerk H.V., v Fokkema. heer M. M. HAARLEM. Evang. Luth. Gemeente v.m. 10% uur Ds. G. .T. Duyvendak. Donderdag 11 Febr. n.m. 7% uur Ds. C. H. Brandt (Weeshuis). Eglise Réformée Wallonne. Dimanche 7 Fevrier. 10 h. 30 Service présidé par Mr. Ie pasteur Marc. Jospin de Vitré. Vendredi 12 Fevrier a 8 h. du soir, Causerie de Mr. Ie pasteur Mare. Jospin. Les catéchismes auront lien chaque mercredi h 2.15 h. dans la salie du consistoire sous la Direction de Mr. Ie pasteur E. Michelin- Moreau. ZANDVOORT. Geref. Kerk H.V. v.m. 10 uur de heer A. C. Reuijl. n.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. Br0* gro.: Alleen vluchtheuvels mee groen lichtgevende verkeert- zuilen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere groen altijd ter rechterzijde.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2