QliIBQIIilDOCailSlUllia Koopt bij onze Adverteerders u,.;.-. v.„z. Welke Staatsrechterlijke hervormingen in 123 jaar plaats vonden. ELECTRO- EN TECHNISCH RADIO-BUREAU Paramount van A-Z. flf w9 -sue De Grondwetten van 1814, 1815, 1840,1848,1887 en 1917. Dinsdagmiddag, 26 Januari, is de Tweede Kamer teruggekeerd van haar Kerstreces en onmiddellijk begonnen met de behandeling van de voorstellen tot wijziging van de Grondwet. Dit is de zevende wijziging van de eerste Grondwet van het Konink rijk der Nederlanden van 24 Augustus 1815. Eigenlijk is de eerste grondwet reeds een jaar eerder gevestigd, n.l. 29 Maart 1814, doch in Mei 1814 werd bij den eersten vrede van Parijs, Noord en Zuid-Nederland hereenigd, terwijl in het begin van 1815 Willem I den titel van Koning aannam, zoodat de wijziging van de grondwet van 1815 de eerste grondwet van het eigenlijke Koninkrijk der Nederlanden was. In 1812 ondernam Napoleon zijn rampzaligen tocht naar Rusland, waaraan circa 15.000 Nederlandsche soldaten deelnamen en die het begin werd van de debacle van den Fran- schen keizer. Van een opstand op grooten schaal was vooreerst nog geen sprake, maar toch kwamen hier en daar reeds opstandige bewegingen voor, waarbij o.a. Zaandam een voorname plaats innam. In 1813 volgde daarna de slag bij Leipzig, waarin Napoleon werd verslagen. Nog in hetzelfde jaar vond de groote omwenteling plaats, waarna den 30en November Prins Willem van Oranje vanuit Engeland te Scheveningen landde en met buiten gewone geestdrift werd ontvangen. De vraag rees nu of dezen Prins Willem als Willem VI het stadhouderschap zou worden opgedragen of dat hij als Willem I als Souvereine Vorst der Neder landen zou optreden. Den len December werd te Amsterdam een proclamatie uitgevaardigd, waarbij werd bepaald dat Prins Willem als Willem I als Souvereine Vorst zou optreden. Aanvankelijk stond de Prins nog aarzelend tegenover dit voorstel, maar toen hij den 2en December Amsterdam bezocht, stemde hij toe. Een constitutie of grondwet zou echter de vrijheid van het volk tegen mogelijke misbruiken van de souvereine macht van den vorst waarborgen. Tot de afkondiging van de nieuwe grondwet echter had de Souvereine Vorst onbeperkte macht, zoodat er een absolute monarchie bestond. Reeds den 26sten December echter werd door den vorst een commissie van 15 leden benoemd om een ontwerp- grondwet op te stellen. Als voorzitter van deze commissie trad op G. K. van Hogendorp. Den 2en Maart 1814 was deze commissie met haar ontwerp gereed. Men kwam overeen dit ontwerp aan het oordeel van 600 notabelen te onder werpen, die niet gekozen werden door het volk, maar door gouverneurs, vertegenwoordigers van den vorst in de departementen en door de grond wetscommissie zelf. Met groote meerderheid van stemmen werd deze grondwet den 29en Maart 1814 ingevoerd. De Grondwet van 1814. In het kort kwam deze grondwet op het vol gende neer: De Kroon is erfelijk in de mannelijke en vrouwe lijke linie. De SouvereineVorst deelt de wetgevende macht met de Staten-Generaal: beiden hebben het recht van initiatief. De uitvoerende macht berust bij den Vorst, ter zijde gestaan door den Raad van State (12 leden) en ministers, die alleen verantwoordelijk zijn aan den Vorst. Nauwkeurig werden verder de bevoègdh'eden van den Vorst, de Staten-Generaal,het Provinciaal Bestuur en de Plaatselijke Besturen omschreven. De Grondwet van 1815. Intussehen had de bovenomschreven hereeni- ging van Noord- en Zuid-Nederland, of van Neder land met België, wijziging van de grondwet van 1814 noodig gemaakt, welke wijziging 24 Augustus 1815 tot stand kwam. Inmiddels had den 5en Maart 1815 Willem I den titel van Koning aangenomen, sedert welken datum dus van het Koninkrijk der Nederlanden Wordt gesproken. Voor deze wijziging werd een commissie van 24 leden benoemd, wederom met Van Hogendorp als voorzitter. De voornaamste wijzigingen waren 1. De titel van Souvereine Vorst wordt vervan gen door dien van Koning. 2. Het Tweekamerstelsel wordt ingevoerd. De Tweede Kamer telt 110 leden, gekozen door de Provinciale Staten; haar zittingen zijn openbaar; zij bezit het recht van initiatief, wat de Eerste Kamer mist. De leden der Eerste Kamer, 40 k 60, worden voor hun leven door den Koning benoemd uit de aanzienlijken of uit uitstekende staats dienaren. 3. De gewone uitgaven worden voor 10 jaar, de buitengewone voor één jaar vastgesteld. 4. De Staten der provinciën worden gekozen door de drie standen, adel, steden, landelijken stand. Bovendien werd bepaald: 1. Het Koninkrijk der Nederlanden bestaat uit 17 provinciën. 2. Het jaarlijksch inkomen van den Koning wordt van 1.5 op 2.4 millioen gulden gebracht. 3. De Staten-Generaal zullen het ééne jaar in het Noorden, het andere jaar in 't Zuiden bijeen komen. Wat is een Grondwet? Hiermede had dus de constitutioneele monarchie, een koningschap dat de maent uitoefent met een constitutie, een grondwet naast zich, zijn intrede in ons land gedaan, welke constitutioneele monar chie tot op heden is blijven bestaan. Wanneer we dit strikje zeer beperkte geschiedenis van de grondwet nagaan, kunnen we voor onszelf wel tot de volgende definitie van een grondwet komen De grondwet is een staatsstuk, waarin ten aanzien van de gewichtigste zaken regelingen zijn getroffen en voorschriften zijn gegeven. Zij bevt*. de grondslagen van ons staatsbestuur. Op de meeste punten regelt zij slechts enkele hoofd beginselen, die door den wetgever meestal nader uitgewerkt worden of geeft zij alleen het bevel tot regeling bij de wet. In de grondwet is dus ieders aandeel in het gezag omsenreven, benevens de rechten van den burger tegenover het staatsgezag en omgekeerd. Zij is de hoogste staatswet, niet alleen om haar inhoud, waarmede verdere wetten nooit in strijd mogen zijn, doch ook omdat zij moeilijker te wijzigen is. Grondwetwijziging. Onze grondwet is sinds 1815 herzien in 1840, 1848, 1887, 1917 en thans is het parlement weer met een herziening bezig. Het wijzigen van de grondwet brengt in zooverre moeilijkheden mee, dat op twee voorname punten van de behandeling van een gewone wet wordt afgeweken. Na aan neming door Tweede en Eerste Kamer is de be oordeeling door de Staten-Generaal nog niet ten einde. Er volgt dan n.l kamerontbinding en ver kiezing van nieuwe kamers. Deze moeten opnieuw over de wijzigingen beslissen en kunnen het ont werp niet anders aannemen dan met minstens 2/3 van de uitgebrachte stemmen. Wijzigingen kunnen bij deze tweede behandeling niet meer in het voor stel worden aangebracht. Ieder weet dat inderdaad dezen zomer kamer ontbinding plaats vindt en nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Een voor ons zeer belang rijke gebeurtenis is zich dus momenteel in het parlement aan het voltrekken. Er wordt wijziging gebracht in de wet, waarin onze rechten zijn om schreven en wij kunnen daar indirect invloed op uitoefenen door de komende verkiezingen. De wijziging van 1840. Spoedig krijgen we nu een verwijdering tusschen Noord- en Zuid-Nederland, tusschen het eigenlijke Nederland en België. De Belgen hadden vér- schillende grieven tegen den gang van zaken in het algemeen en tegen het nieuwe regeeringsstelsel in het bijzonder, hetgeen spoedig tot uiting kwam in den Belgischen opstand, die eindigde met de afscheiding van België op 4 October 1839. Deze afscheiding had een wijziging van de grondwet noodzakelijk gemaakt, welke wijziging in 1840 tot stand kwam. De voornaamste wijzigingen waren wel: le. Het rijk zou bestaan uit 11 provinciën (Hol land werd in tweeën gesplitst de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Limburg kwam er bij). 2e. Het jaarlijksch inkomen van den Koning werd op anderhalf millioen gulden gesteld. 3e. Het getal leden der Tweede Kamer zou 58, dat der Eerste Kamer 20 a 30 bedragen. 4e. De Staten-Generaal en de Koning zouden voortaan in Den Haag zetelen. De wijziging van 1848. De voornaamste wijzigingen van de grondwet in 1848 waren: le. De ministerieele verantwoordelijkheid werd in haar vollen omvang ingevoerd. 2e. Reehtstreeksche verkiezingen werden inga-, Voerd voor de leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. Hét censuskiesrecht bestond echter nog, d.w.z. de kiezers moesten een zekere som in Rijksbelastingen betalen. 3e. De rechten van de Staten-Generaal werden uitgebreid. 4e. Aan den Koning werd het recht van ont binding van één of beide kamers de Staten-Generaal toegekend. 5e. Terwijl vóór 1848 alleen de zittingen der Tweede Kamer openbaar waren, gold dit nu ook voor de Eerste Kamer, de Provinciale Staten en Gemeenteraden. De wijziging van 1887. Onder het derde ministerie Heemskerck kwam in 1887 een nieuwe grondwetsherziening tot stand, waarbij het kiesrecht werd losgemaakt van den census en toegekend aan hen, die zekere, door de kieswet te bepalen, kenteekenen van geschiktheid en maatscliappelijken welstand bezaten. Een andere belangrijke wijziging was wel, dat het aantal leden der Tweede Kamer werd uitgebreid tot 100 en dat der Eerste Kamer tot 50. De be palingen omtrent de troonsopvolging werden ver duidelijkt. Prinsen en prinsessen uit het regeerend Stamhuis hebben de toestemming noodig tot een huwelijk van de Staten-Generaal. SPECIAAL vragen wij Uw aandacht vooronze vlugge REPARATIE - INRICHTING TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN 1 1 Bij eenmaal probeeren blijft U een vaste, tevreden cliënt 1 BELEEFD AANBEVELEND, Erkend installateur van G.E.B. te Haarlem en P.E.N. te Bloemendaal Hoofdkantoor: Kleverlaan 176 Telefoon 1 4753. Filiaal: Bloemendaalscheweg 119, *Telef. 23937, (hoek Dr. D. Bakkerlaan) 25 Jaar staat Adolph Zukor aan het roer. Interview met den „Dean of the Motion Picture Industry". Zukor zal binnenkort het zilveren van zijn associatie met Paramount Adolph jubileum vieren. Vele andere grootheden uit de filmbranche zooals J. Stuart Blackton, William Fox, Carl Laemmle, William A. Brady en anderen die de dagen van de stuiversbioscoop nog hebben gekend hebben óf de scepter aan jongere menschen gegeven óf zijn er niet in geslaagd, de concurrentie het hoofd te bieden. Van de oude rotten in het filmbedrijf handhaaft alleen Zukor de oude standaard en het handels merk, waarmee hij begon. De wijziging van 1917. De grondwetswijziging van 1917, die dus onder liet ministerie Cort van der Linden tot stand kwam. had uitsluitend betrekking op het kiesrecht en het onderwijs. Betreffende het eerste werd ingevoerd 1 e. Het algemeen kiesrecht voor mannen, terwijl tevens de beletselen tegen 't actief kiesrecht voor vrouwen uit de grondwet weggenomen werden. 2e. Het passief kiesrecht voor vrouwen (voor de Kamers, de Provinciale Staten en den Gemeente raad). 3e. Het stelsel van de evenredige vertegen woordiging. 4e. De stemplicht. Onder het tweede ministerie Ruijs de Beeren- brouck kreeg in 1922 de grondwetswijziging haar beslag, waarbij de toestemming van de Staten- Generaal'voortaan vereischt werd voor het ver klaren van oorlog, enz., de aanspraken op den Troon werden beperkt tot de nakomelingen van Wilhelmina, het algemeen vrouwenkiesrecht werd ingevoerd Dit is dus in het kort de geschiedenis van onze grondwet. Thans zullen we de wijzigingen waarover men thans in het parlement besprekingen voert, eens aan een onderzoek onderwerpen. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! ADOLPH ZUKOR. „liet is verbazend aardig van mijn medewerkers, te mijner eere een zilveren jubileum-viering over de heele wereld te organiseeren," zegt Zukor, „Het verschaft mij een groote voldoening, dat ik na een kwart-eeuw werken voor de maat schappij nog in staat ben, den arbeid voort te zetten en dat ik mag aanschouwen, doe dit geestes kind zich ontwikkeld heeft tot een van de sterkste lichamen van de wereld". „Alle begin „Het was niet altijd even gemakkelijk. Er zijn véél duistere uren, véél dagen van wanhoop ge- beiders bij hun voornamen en zijn glimlach is een even bekend „Paramount-verschijnsel" als de berg in het handelsmerk. „Showmanship". „Ik ben drie-en-dertig jaar in de amusements branche geweest en had dus gelegenheid, er eenigen kijk op te krijgen, wat het „doet" en wat tot mislukking gedoemd is. Daardoor doen wij ons werk tot de voldoening van hen, die onze films vertoonen. Alles is terug te voeren tot „showman ship", de kunst van het scheppen van amusement. Het is iets, dat niet met duidelijke woorden gede tineerd kan worden. Het is eenvoudig iets, dat men moet begrijpen." „In ons huidige werkplan nemen we geen halve maatregelen. We beginnen onderaan en bouwen de film op, juist zooals een architect een huis zou ontwerpen. Wij staan erop, dat alle onderdeelen, noodig voor het opbouwen van de film, van camera en attributen tot de snijkamer, in perfecte harmonie functionneeren, gebaseerd op dat zekere iets, dat „showmanship" is." Bewijzen! „Om een idee te krijgen van wat ik bedoel, heeft men slechts de reeks van nieuwe films te beschouwen. Ze zijn op deze basis gemaakt en niemand hoeft zich te schamen, ze te noemen. Let eens op deze films, die gemaakt zijn of zullen worden volgens onze moderne principes. „De Texas Rangers", „Chineescli Goud", „Hallo, hier Amerika", „Champagne Wals", „Maid of Salem", „Jungle Princess", „The Plainsman", „Souls at Sea", „Safari" enz. De immigrant met veertig dollar Het moderne kantoor, dat Zukor nu met Zijn zoon Eugene deelt, vormt een vreemd contrast met het kleine warenhuis in Risee in Hongarije, waar hij als jongen werkte en het armzalige som metje overspaarde, dat het hem mogelijk maakte, in 1898 in de Vereenigde Staten voet aan wal te zetten een immigrant zonder één vriend of bekende met niet meer dan veertig dollar in zijn zak. Zukor, de man, die alles was! Zukor was achtereenvolgens stoffeerder, ama teurbokser en baseball-speler en op een dag werd hij compagnon in een bont-concern. Omstreeks 1904 had hij zich uit de zaken kunnen terug trekken met ongeveer 8 150.000 naar een familie lid, Max Goldstine, interesseerde Zukor en zijn partner, Morris Kohn, voor het bioscoopbedrijf. Ongeveer een jaar later exploiteerde Zukor een aantal bioscopen in samenwerking met William A. Brady. „Queen Elizabeth". Zukor zag aankomen, dat het filmbedrijf tot ondergang gedoemd zou zijn, wanneer de Motion Picture Patents Co., die het vertooningsmonopolie had, geen betere films ging brengen. Daarom asso cieerde hij zich met Daniël Frohman. Hij liet Froliman de film tot een klasse opvoeren, tot welke tot dat oogenblik alleen het tooneel behoord had. In 1912 maakte Sara Bernhardt voor ZukorQueen Elizabeth", een vier-acter, en een nieuw filmtijd perk was begonnen. Het bedrijf ontwikkelde zich van het stuivers-bioscoopje tot het filmpaleis. Zukor heeft er altijd voor gevoeld talent van de hoogste klasse te eombineeren met groote weest. Maar er waren óók menschen, die genegen namen, die het publiek trekken. Zoo engageerde 1 I 1. „J 1J X_. X A 1XV -1- Ixïi A IVkXxP A L'oi.I'tX,.1 r» T> TP ,3,,,^,, waren, ons de helpende hand toe te steken. En ik ben gelukkig, te kunnen zeggen, dat Paramount onbezoedeld door deze moeilijkheden heen is gekomen. De crediteuren werkten met ons samen, stelden ons in staat, door te worstelen en hun ver trouwen is beloond met het resultaat, dat niemand een dollar verloren heeft en dat Paramount- aandeelcn even veilig zijn als welke belegging dan-ook." Paramount: een gelukkig gezin. „Heden ten dage is Paramount één groot ge lukkig gezin. Alle leden van onze staf hebben eraan meegewerkt, ons bedrijf een hechten grondslag en een goede toekomst te verschaffen. Van hoog tot laag hebben ze dat gedaan. Dank zij deze eensgezindheid kunnen wij een steeds beter produet een nog grootere welvaart verwachten." Zukor is in hart en nieren optimistisch over den gang van zaken en over de kwaliteit van de productie. Hij weet, wat er in de studio gebeurt tot in de verste hoeken. lederen dag zit hij reeds in de vroegte achter zijn bureau. Nooit verlaat hij het studio-terrein voor half zeven en in zijn kantoor wordt de eene conferentie na de andere gehouden. Er gaat geen dag voorbij, waarop Zukor geen wandeling door liet studio-complex maakt en iedere set bezoekt. Hij noemt de eenvoudige ar- hij Albert A. Kaufman, B. P. Schulberg en Edwin S. Porter; deze laatste was Paramount's eerste regisseur. Als spelers contracteerde Zukor grootheden als Sarah Bernhardt, James O'Neill, James K. Haekett, Minnie Maddern Fiske, John Barrymore en Mary Pickford. De juweelen van Mrs. Zukor Het was niet altijd rozengeur en maneschijn! Zukor stak iedere cent, die hij bezat, in de onder neming. Mevrouw Zukor bracht haar juweelen naar de bank van leening en Frohman kwam over de brug met een leening van 8 50.000, die de zaak het leven redde. Jesse L. Lasky, Samuel Goldwyn en Cecil B. de Mille traden in 1913 als compagnons toe en trokken naar Hollywood, waar een leegstaande schuur de eerste studio werd. Daar maakten zij films van een geheel nieuw karakter, zooals „The Squaw Man" en „Brewster's Millions". Hoe Paramount groeide. Zukor vormde later de Paramount Pictures Corp. en betrok de Lasky Feature Co. Produet., de Bosworth Productions en zijn eigen Famous Players in het geheel teneinde de exploitanten te kunnen voorzien van honderd-vier films per jaar twee per week! 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3