«w «KJ De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal .ALLE BANKZAKEN Zoodaginniorgein) 30e Jaargang - No. 38 12 Februari 1937 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 EEN VRAAG ZONDER ANTWOORD. OPNIEUW OVERTREKKEN MAISON IVONNE Haarl. Electrische Jalouzieënfabriek Fa. WILLEMSEN ZOON KO BORSTEN SPELMOMENT UIT DEN WEDSTRIJD K.F.C.-HAARLEM. 'n Cliënt v,an CREMER: Sepp zag de Koningin. HET BLBEMENBAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regeJ i 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRA IT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling fl.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor bet loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Gotdkoope Marken voor reisdoelelnden. - Assuranties. Safe-loketten vanaf f 5per jaar. Jezus zeide tot hem: Sta op, neem uw bed op en wandel!" Johannes 5 vs. 8. Jezus heeft gedurende Zijn rondwandeling op aarde veel menschen verlost uit een toestand van bitter lijden. Deze wonderen, waarvan slechts een klein deel in den Heiligen Schrift is geboekstaafd, hebben zoo oppervlakkig bezien zeer veel over eenkomst met elkander. Maar wie de ons ver haalde feiten op zichzelf beziet en analyseert, ontdekt ook hier een rijke verscheidenheid, die den persoon van Jezus ten volle belicht als de tweeledige Medicijnmeester, zoowel voor het lichaam als voor de ziel. Johannes plaatst ons met onze gedachten over naar Jeruzalem, de heilige tempelstad. Daar werd een feest der Joden gevierd. En Jezus, als een echte Zoon va-J et. oude bondsvolk, ontbrak op dit feest niet., Aa ook verguisd en tegengewerkt, «■norr! -door. standen^eJaR bot (Valk van Israël, verstopte Jezus zich' niet in een don keren schuilhoek maar nam daadwerkelijk deel aan al de door de wet voorgeschreven feestelijk heden. Geen kloosterleven verkoos Hij door een opgaan in eigen religieuze stemmingen, maar een wijd en breed ontplooien van de aan God toege- wijze persoonlijkheid, om ook anderen te leiden naar den smallen heirweg, die naar het geluk en het volle leven voert. Jeruzalem was in dien tijd een ommuurde stad, voorzien van poorten, welke des avonds werden gesloten. En aan een dezer poorten, ge naamd de Schaapspoort was een badwater, Bethesda geheeten. Bethesda beteekent: gebouw van barmhartigheid, goedertierenheid. Rondom dit badwater had men vijf zalen gebouwd, waar geregeld een groot aantal kranken, blinden, kreu pelen en verdorden werden ondergebracht. Strand vond uit de Joodsche samenleving, hier aange spoeld om er te sterven of te genezen. 't Waren blijkbaar de meest hopelooze gevallen, waaraan niets meer te cureeren was, die hier door familie of vrienden werden gebracht en ook door hen moesten worden verzorgd. Er was voor deze verlorenen slechts één kans om de gezondheid te herwinnen en om weer tot het leven terug te keeren. Op zekeren tijd daalde een Engel neder in het badwater en beroerde dit; wie dan het eerst daarin kwam na de beroering van het water, werd gezond, van welke ziekte hij ook bevangen was. Denk het u even in: vijf zalen, allen gevuld met deze ongelukkigen, waarvan er slechts één op het tijdstip van de verschijning des Engels ge lukkig kon worden gemaaktDe komst van dezen Engel werd niet aangekondigd en we lezen ook niet om de hoeveel tijd deze hemelbode het water kwam beroeren. Zoo was er altijd de spanning, de onrust, de angst om niet gereed te zijn op het groote moment, de vrees, dat een ander eerder zou kunnen afdalen na de beroering des Engels. Deze plaats van zooveel jammer was dus tevens een plaats van een wedstrijd om het kostbare levensbezit, wanneer de Engel in het water neer daalde. Binnen in zich, kan de mensch nog immer iets verstae.il van den harteklop des Eeuwigen. Hij hangt aan het leven, hoe ellendig dit vaak ook is, klampt zich aan een stroohalm vast, als 't hem dreigt te ontzinken, spant zich tot het uiterste in het te behouden. Daarom was dit bad water een plaats van scherpe worsteling om de eerste te mogen zijn als de Engel zijn werk had gedaan. Jezus bezocht ook deze plaats van ziekte en dood. De viering van het feest was voor Hem geen beletsel om af te dalen naar den diepen levens nood van anderen. Hij was toch in de wereld gekomen om het zwakke te sterken en hetgeen verloren was te behouden. Zijn heilig oog dwaalde over deze samenhooping van ellendigen en bleef rusten op een zeker mensch, die acht en dertig jaren krank gelegen had. Jezus wist dit en tot dezen ongelukkige richtte zich Zijn vraag, scherp, op den man af: „Wilt gij gezond worden Eigenaardige vraag toch, zult ge zeggen. Zoo oppervlakkig bezien schijnt het wel of Jezus den spot drijft met dezen beklagenswaardige. Waar voor gaat een zieke naar een ziekenhuis, ander;, dpir-oi:; weer aszea'd te mógen wiaden'f-BhSvtoiS voor had men dezen Hopeloos verlamden ma/i voor acht en dertig jaar hier gebracht, anders dan in de sterke hoop, dat hij door de beroering des waters door den Engel, genezen zou worden'? Neen. zulk een vraag van Jezus is niet slechts bevreemdend, maar kon slechts verbittering wek ken bij hem aan wien ze gedaan werd. Schort uw oordeel nog even op. Jezus spot niet als Hij die vraag stelt. Die vraag was ook niet overbodig en het is ook geen conventioneele vraag, zooals wij ze vaak stellen aan een zieke. Jezus schouwde dieper dan eenig mensch dat zou kunnen en omvatte met Zijn blik heel dat complex van verwording en ziekte. Deze lijder was niet alleen krank naar het lichaam, maar ook en dat was erger naar de ziel. Luister slechts naar het antwoord van dezen kranke, dat geen an woord maar een teleurstellend ontwijken van Jezus' vraag was: „Heer, ik heb geen mensch om mij te werpen in het badwater, wanneer het water beroerd wordt; en terwijl ik kom, zoo daalt een ander vóór mij neder." Hoort ge de pessimistische klank in deze woor den Deze man we s willoos, driftloos, werkloos, doelloos, ik-loos. Hij was een regendroppel in de golven opgenomen en liet zich door den stroom meevoeren in volstrekte lijdelijkheid. Door zijn langdurig verblijf in dit badwater was hij een interessant geval geworden, een soort beziens waardigheid, waardoor hij zich gevleid gevoelde. Het is wel zeer waarschijnlijk, dat deze arme zieke volstrekt geen verlangen meer kende om als een gezond mensch in de samenleving terug te keeren. Immers, hij was hier zóó volkomen ingeburgerd, voelde zich zóó echt thuis, dat alle verlangen naar verandering volkomen verstorven was in den loop der jaren. Het was hem gegaan zooals het een werklooze uikonze dagen gaat. In den eersten tijd van het werkloos zijn is men één stuk activiteit om een LAAT NU UW ZIJDEN LAMPEKAP Het juiste adres is Gierstraat 38 - Haarlem - Telefoon 10925 Laat nu Uw Markiezen opnieuw overtrekken, zonder prijsverhooging. Bakenessergracht 12 Telefoon 15957 baan te veroveren. In heldhaftige worsteling kampt men tegen dit lot van versuffing en de gradatie, geeft zich niet over als willige prooi van den ongunst der tijden. Tallooze brieven worden geschreven en vele firma's persoonlijk bezocht. Het is een vurig en volhardend pleiten om arbeid en zelfhandhaving. De liefde tot vrouw en kinderen is als een hooge impuls, die de actie aanwakkert en mooier maakt. Maar dit blijft zoo niet. Naarmate de tijd voortgaat zonder verandering te brengen, zakt ook de geestdrift; de energie wordt verlamd, de wapens in het tuighuis opgeborgen omdat men strijdensrnoe is geworden. Och, zegt men dan: het leven is toch niet anders dan een rouwstoet met treurmuziek, die in de nevels verdwijnt. Het pessimisme wordt zulk een permanent deel van onze levensbeschouwing en het armoedig bestaan wankelt tusschen de polen van verveling en smart. Doffe berusting komt in de plaats van 'fe vroegere enèrgie en de werkloosheid, als ab- tiTPSa' .levensverschijnsel. wordt voor het besef meer en meer normaal naarmate de strijd hier tegen al zwakker wordt gevoerd. GEDIPL. MASSEUR HEILGYMNAST Kinheimpark, Popellaan 3 Tel. 22734, Bloemendaal Zoo was het ook dezen kranken man vergaan, die hier acht en dertig jaar had doorgebracht. In den eersten tijd van zijn verblijf aldaar, zal hij dapper aan den wedstrijd voor leven en gezond heid hebben meegedaan. Maar telkens terugge- slingerd, moest hij het aanzien, hoe anderen na de beroering in het water afdaalden en gezond de plaats verlieten. Uitgestelde hoop verbittert het hart en verzwakt de energie. Waarvoor, zal hij gezegd hebben, zou ik mij nog druk maken, als ik telkens anderen zie voorgaan Zijn wilsleven, dat motorische deel van de menschenziel, schrom pelde door de ondervonden teleurstellingen geheel inéén, zoodat hier slechts een caricatuur van een mensch lag, die zelfs onverschillig tegenover levensbezit en gezondheid stond. Daarom was zijn antwoord aan Jezus geen ant woord, maar een ontwijking. De dwingende vraag van Jezus: Wilt gij gezond worden ging hij uit den weg om zich te verschuilen achter de practijk- ervaringen in dit verblijf opgedaan. Jezus moest maar doorgaan, hem niet meer lastig vallen. Hij had geen enkel verlangen meer dan om stilletjes hier te blijven dommelen en zich te laten bekijken als de man, die hier acht en dertig jaar had door gebracht zonder één kans te hebben ontvangen om door het wonder van de beroering van het water zijn gezondheid te herkrijgen. Maar Jezus ging niet heen. Zijn Goddelijke blik boorde zich diep en vast in de oogen van Het eeiste doelpunt van Haarlem. Hier ligt K.F.C.'s keeper al visschende voor zijn doel. EEN TEVREDEN R00KER! De klanten zeggen het Bloemendaalscheweg 119 Tel. 22628 hoek Dr. D. Bakkerlaan HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN W. 5. üiartog Bloemendaalschestraatweg 102 Santpoort-Station Telefoon 217 dezen vastgeroesten kranke om aan dit bijna ont zielde leven nieuwe kracht toe te voeren. Het verstorven wilsleven werd gewekt op Zijn hoog- bevel, de ziel veerde weer op in nieuwe, ongekende bevrijding en het heet verlangen naar gezondheid en levensvolheid kwam als een stroom over hem. En met het herstel van zijn zielekrachten kwam de stem van Jezus tot hem, klaar, vol, gebiedend en met rustige kracht: „Sta op, neem uw bed op en wandel!" En terstond werd de mensch gezond en nam zijn bed op en wandelde. Het sterk-goddehjke had het zwak-menschelijke overwonnen. Een ziel had haar volle waarde terug ontvangen en een mensch leefde weer blij onder den zonneschijn van Gods glimlach over hem. Dezer dagen was het hier weer een mooie dag voor de skiwedstrijden van den top van de Schmittenhöhe naar Zeil, voor welke wedstrijden honderden deelnemers hebben ingeschreven en die veel toeschouwers trekken. Beneden aan het meer is het dan ook stil. Mij lokken vandaag de wijdte en de stilte van het meer sterker dan het spel van veel vallen en opstaan op de helling van de Schmittenhöhe en ik ga naar den naastbijen toegang, bewaakt door vriend Sepp, die in de één en vijftig andere weken van het jaar verlokkende Tyroler broekjes uit echte en imitatie-hertevellen snijdt. Vóór mij gaat een dame in een grijs mantelpak en achter die dame een heer met een sleetje, waarop een plaid ligt en een schetsboek. Niet bevroedend de gewichtigheid van Sepp, wil de dame den toegang af, die tot het dorado van zonneschijn en wijde witheid voert, maar Sepp heeft al lang in zijn binnenste gejuicht om weer twee belangstellenden méér voor den scliaat- senwedstrijd; de dame en de heer met het sleetje, zij zullen hem niet ontgaan. „Hebt u een kaart van den wedstrijd?" „Neen, ik wil niet naar den wedstrijd; ik wil alleen op het meer gaan wandelen." Sepp, met zijn naar binnen gekeerden aard, let niet op mijn seinen, zuigt een geweldige rook wolk uit zijn pijp en schudt het hoofd. „Dan moet u verder langs het meer zijn; hier is er wedstrijd". De Koningin der Nederlanden (want Zij is het) zegt niets meer; Zij gaat. Zij gaat in de richting, door Sepps doorpikten vinger gewezen langs het meer en van een der steigertjes, waar des zomers de roeibootjes aanleggen, springt zij vlug op het ijs en gaat daar verder over de wijde vlakte, alléén met de stilte en met de witheid en met de bergen, die in hunne ommanteling van sneeuw en ijs zoo puur tegen den blauwen hemel staan. Ik heb in het voorbijgaan niets tegen Sepp gezegd, omdat het immers den wensch van H.M. is, zoo onopgemerkt mogelijk te blijven. Maar toen ik een paar uur later hem weer passeerde, was het er uit vóór ik het wist: „Weet je wie je afgewezen heb. Sepp?" „Ik?" „Ja, die dame, die op het meer wilde wandelen." „O, die Neen." „Dat was de Koningin der Nederlanden." Een rookwolk, zóó dik als nog nooit uit Sepp's pijp was gekomen. En dan op zijn echt Oosten- rijksch'; „Die is goed! Daar kan je ook niets aan doenHaar had ik altijd wel eens willen zien en nu stond zij vlak voor mij en ik heb haar niet eens aangekeken I" :-Ü mar

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1