wy/ V^ESSEM'S \yolkorenbrood A. G. G. M. GIORGIS Zn. Bloemendaal. Burgerlijke Stand. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. ELKEN DAG Predikbeurten. Agenda. U hebt voorrang SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Nederl. Natuurhistorische Vereeniging aid. Haarlem en Omstreken. Bestrijding van schadelijke insecten. Over bovenstaand onderwerp, dat van groote economische beteekenis is, hield gisteravond Prof. Dr. E. H. Hazelhoff uit Groningen, een interes sante lezing. De toegepaste entomologie is een betrekkelijk jonge wetenschap. Vroeger zag men in het optreden van insectenplagen veelal werk van den duivel of van heksen. Aan daadwerkelijke bestrijding werd niet gedaan. Ter bestrijding van een insectenplaag kan men gebruik maken van chemische methoden, physische methoden of biologische methoden. De voor de aardappeleultuur zeer schadelijke Colorado-kever wordt chemisch bestreden door bespuiten met loodarsenaat. Anthonomus grandis, een snuitkever, die enorme schade aan katoen in Noord-Amerika toebracht, wordt bestreden door bestuiving met Calcium- arsenaat vanuit speciaal voor dat doel geconstru eerde vliegtuigen, die per uur 200 a 300 H.A. kun nen bewerken. De in Californië op citroenboomen, maar ook op tabak en rubber voorkomende Pseudoeoccus citri wordt bestreden door het importeeren uit Australië van een lieveheersbeestje (Cryptolaemus). Men moet deze bestrijder echter blijven voort- kweeken om bij voorkomende plagen over vol doende aantallen te kunnen beschikken. Tegen de pelsmot en de kleermot, welke men bestreed met o.a. naphtaline, paradiehloorbenzol, heeft men thans een uitstekend middel gevonden in Eulan. De te beschermen stof wordt met Kulan doordrenkt en is dan volkomen mot-echt. Op Java ondervond men in het suikerriet last van de witte Topboorder. Bestrijding geschiedt door het systematisch uitsnijden der aangetaste spruiten. Hét bleek, dat in bepaalde rietvarieteiten de plaag veel schadelijker was dan in andere; de oorzaak bleek te zijn een geringere hardheid van het door de jonge rupsjes aangetaste deel van de bladkoker, (waardoor zij naar binnen komen) evenredig met een lager gehalte aan droge stof. Ook alle cultuur- en klimaatsfactoren, die de hardheid van de bladkoker beïnvloeden, zijn van invloed op de kans van slagen voor de jonge rupsjes. Midden-Java met zijn vele regens had veel meer schade dan het drogere Oost-Java. De schade kan voor een deel gecompenseerd worden door een sterkeren groei van de overblijvende, niet aan getaste planten. De suikerrietcultuur in Hawaii werd omstreeks 1900 bedreigd met letterlijken ondergang door het voorkomen van de uit Australië afkomstige Perkin- siella saecharicida. Door het importeeren van zijn natuurlijken vijand, een parasiet uit Australië werd een opvallende verbetering bereikt. Spr. wees er op, dat een dergelijke bestrijding in het algemeen slechts succes heeft in een land met een van origine arme fauna, zooals de Hawaii- eilanden. De rups der wormstekige appels en peren wordt bestreden door bespuiting of bestuiving met lood arsenaat binnen tien dagen na het afvallen der bloemblaadjes. Merkwaardig is de in Californië toegepaste bestrijding van de door een dergelijke rups aan de walnotencultuur berokkende schade. Men bestrijdt deze Carpocapsa door het kweeken en uitzetten van de eiparasiet Trichogramma, welke in groote hoeveelheden wordt gekweekt op de eieren van de meelmot (Sitotroga). Deze meelmot wordt gekweekt op mais. Als laatste voorbeeld noemde spr. de witte njst- boorder. welke op Java voorkomt en bestreden wordt door een zaaitijdregeling; in den drogen moeson zit deze soort als rups in de stoppels der afgeoogste velden; dc ontpopping en „stoppel- vlucht" volgt 4 a 5 weken na de eerste regenbui. Men moet er dus voor zorgen, dat dan geen jonge kweekbedden aanwezig zijn waar de wijfjes de eieren kunnen deponeeren. blBevallen: J. A. WarmerdamKoele- man, dochter; W. J. M. Braun—Sweerts, zoon. Ondertrouwd: J. ter Kuile en M. L. H. Meihuizen. Getrouwd: A. F. Boersema en S. F. Ch. Mook. Overleden: A. Cuijon, 76 jaar, wonende te Haarlem, G. S. Faase, 80 jaar, wed. van J. C. Bonarius, overleden te Haarlem. Herma's Poppenspel. blWegens het groote succes, dat de eerste voorstelling kreeg, werd Zaterdagmiddag in het Jeugdhuis een reprise gegeven van het optreden van Herma's Paedagogisch Poppenspel. Het succes van dit spel laat zich geheel begrijpen als men een voorstelling meemaakt. De kleuters die werden onthaald op het verhaal van Roodkapje en de Wolf, leefden de gebeurtenissen intens mee, en de spelleider had er slag van de kleinen voort durend geanimeerd te houden door hen zelf aan de vertellingen te laten deelnemen. Jan Klaassen kwam met enkele episodes uit zijn veelbewogen leven de voorstelling besluiten. De kleintjes hadden een leuken middag. Gevonden voerwèrpen. blGevonden en terug te bekomen bij: P. Th. Warmerdam, Zandvoortselielaan 371, Bentveld, een schaats; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, een paar kinderhandschoenen; P. v. Klink, Rijnegom- laan 22, een paar dameshandschoenen; Postkan toor Overveen, een imitatie leeren kindertasclije; Hoogestein, Alb, Thijmlaan 44, een kinderarm bandje; Stokking, Rijperweg 2, een grijze dames- handschoen; B. Zuiderduin, Zijlweg 14, Overveen, een elastische fietsbinder; Van Dam, Bloemen- daalscheweg 98a, een bril met hoornen montuur; Kok, Zijlweg 2, Overveen, een speldje met twee inrit, pareltjes; Plevier, Midden Tuindorplaan 14, Haarlem een bruine motorhandschoen; Dijkstra, Kraantjelek, Duinlustweg, een ring met 5 sleutels; N. Ivoelemeij, Jan Willem Frisolaan 8, een auto ped: Hömnen. Anegang 40, Haarlem, een heeren handschoen; K. Huijsjen, Hendrik Roozenlaan 1, Haarlem, een zakje met badgoed; G. Koelemeij, Zuider Tuindorplaan 9a, een tam konijn; Snuve- rink, Kinheimweg 19, een tam konijn; Politie bureau, Overveen: een jongensmuts. een porte- monnaie met inhoud; een wollen handschoen, een zilveren medaillon, een Lipssleutel, een kinder wantje, een kinderhandschoen. PolitiepostAcrden- hout: eenige nota's. Jaarvergadering A.R.-Klesvereeniging. blDe A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" I te Bloemendaal en Overveen, kwam Woensdagavond in Jaarvergadering bijeen. Na opening met schriftlezing, gebed en gemeen schappelijk gezang, verwelkomde de voorzitter, de heer P. E. van Riessen, de talrijke aanwezigen. De verslagen van secretaris en penningmeester, met de begrooting voor 1937, werden goedgekeurd. Opgewekt werd tot steun aan het verkiezingsfonds voor de actie bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. In de vacature van den aftredenden voorzitter, den heer P. E. van Riessen. die zich op medisch advies niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer T. IC Roosjen, die zijn benoeming aanvaardde, en tevens den aftredenden functionaris voor het vele dat bij in verschillende functies voor de Kies vereeniging heeft gedaan, dank zegde. Tot bestuursleden werden voorts gekozen de heeren C. N. Boelhouwer (afrtedend) en D. Spek, die beiden hun benoeming aanvaardden. De heer T. van Popta van IJmuiden hield na de pauze een principieele beschouwing over de begin selen der C.D.U. De inleiding leverde voor verschil lende aanwezigen stof tot het stellen van vragen. Dc heer Roosjen bracht den inleider dank voor zijn betoog en beantwoording, waarna de laatste de vergadering met dankgebed sloot. Bloemendaalsche Bridge-Club. blZaterdag 6 Februari j.l. hield de Bloemen daalsche Bridge-Club, onder de bekwame leiding van den heer v. d. Willigen, in de Sociëteit „de Vereeniging", Zijlweg Haarlem, haar eerste Howell- drive in dit jaar. Zooals gewoonlijk had deze drive een zeel' geanimeerd en vlot verloop. Door de groote opkomst werd in 3 lijnen gespeeld. y De rollende winkelrolt nog! blMen zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden, toen een bloemist uit Bloemendaal een winkel naast zijn huis wilde beginnen en daarvoor geen vergunning krijgen kon, een winkel op wielen bouwde, waarmede hij vóór de opening een ronde door het dorp reed en die hij vervolgens toen genoegzaam gebleken was, dat het hier een wagen betrof op zijn terrein, daar waar hij een winkel had willen beginnen, neerzette. De autoriteiten waren het met den man niet eens en beschouwden zijn „uitvinding" als een gebouw; op het terrein mocht niet gebouwd worden, derhalve was de bloemist in overtreding en werd bevel gegeven den wagen af te breken. Toen daaraan geen gevolg gegeven werd, gingen zij zelf tot afbraak over. De man, die de rollende winkel had gebouwd werd ter verantwoording geroepen wegens ont duiking der bouwbepalingen. De bloemist begon van zijn kant een civiele actie tegen de gemeente. De Kantonrechter veroordeelde den bouwer van den winkel tot f 10.boete. In hooger beroep erkende de Rechtbank, dat de veelomstreden „winkel" niet aan den grond verbonden was, van wielen was voorzien en wille keurig van plaats veranderen kon. Zij conclu deerde derhalve, dat het een wagen was en sprak den bloemist vrij. De Hooge Raad meende, dat deze overwe gingen niet voldoende waren om het product met den naam „wagen" te bestempelen. Hierop volgde cassatie en thans heeft het Amsterdamsche Gerechtshof deze zaak onder zocht. De Procureur-Generaal stelde vast, dat deze winkel in geen enkel opzicht in strijd was met de bepalingen van de Woningwet, requireerde vernietiging van het vonnis van den Kanton rechter en eischte, dat de bloemist zal vrijgespro ken worden. Arrest op 18 Februari a.s. O.H.Crt Personalia. blVoor het doctoraal examen Geschiedenis, slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam de heer P. Hoekstra, te Santpoort-Station. Bloemendaalsche Mlddenstandsvereeniging. bl— De Bloemendaalsche Middenstandsver- eeniging houdt Dinsdag 16 Februari a.s. haar Jaarvergadering in Hotel „Zomerzorg". Behalve de afdoening der huishoudelijke zaken, als jaarverslagen, en bestuursverkiezing, zal dezen avond een bespreking gehouden worden omtrent een feestavond in verband met het 10-jarig bestaan der vereeniging. Het Bestuur rekent op de aan wezigheid van alle leden. Hert verscheurd. blMaandagochtend kwam een opzichter der Mij. Vcenduin op het Politiebureau mededeeling doen, dat in het Naaldenveld de daar aanwezige herten waren opgejaagd en dat een der dieren dood gebeten was. Als verdacht van dezen wandaad, werden na- Inde witte lijn werd de ïe prijs behaald door c^jppringen, verricht naar twee honden, die in de heeren Schalker en Boeree met 66% m.p., de 2e' Vlmgeving van het Naaldenveld meermalen warén prijs door den heer en Mevr. Cats met 63% m.p In de oranje lijn werd de le prijs gewonnen door de heeren Breure en Lolkema met 63 m.p., en de 2e prijs door Mevr) v. d. Willigen en den heer Lamour met 61% m.p. In de grijze lijn behaalden de le prijs de heeren Foudraine en d'Ancona met 67% m.p. De 2e prijs werd met 61 m.p. behaald door Mevr. Bakker en den heer Kuiper. o Candidatuur niet aanvaard. blAan het secretariaat van de R.K. Kamer centrale Leiden is bericht ontvangen dat geen Tweede Kamercandidatuur wordt aanvaard dooi de heeren H. J. Kuiper te Haarlem. Mr. Dr. P. J. Witteman te Overveen en den WelEerw. Heer H. de Greeve te Haarlem. Bloemendaalsche Reddingsbrigade. blVrijdag 5 Februari 1.1. hield de heer Meije- rink uit Haarlem voor de Bloemendaalsche Red dingsbrigade een lezing over het redden van drenkelingen uit te water geraakte auto's en over voorzorgsmaatregelen door de automobilisten te nemen en over de wijze, waarop men zichzelf het beste uit een dergelijke auto kan bevrijden. Een en ander had natuurlijk zeer de aandacht van de leden en toen dan ook na afloop de ge legenheid tot vragen stellen werd geopend, kwa men de vingers los. Dit nieuwste onderwerp op het gebied van reddingswezen verdient helaas de volste belang stelling daar dagelijks in de kranten staat: auto te water geraakt, een of meer doode(n), chauffeur kon met moeite gered worden, enz. Veel is theo retisch vastgesteld, dat in de praktijk moet blij ken doeltreffend te zijn, maar reeds thans doen zich gevallen voor waarbij mensclien zich wisten te redden, omdat zij op ae hoogte waren van de theorie. Laat dit het autorijdend publiek een aanmaning zijn om zich grondig te laten voor lichten. En vóór alles mensclien, leert zwemmen! Een zwemmer heeft het moeilijker, wanneer hij niet uit de auto kan komen. Maar een zwemmer heeft daarentegen een veel grootere kans om zijn leven te redden, een zwemmer is gewend aan water, een zwemmer wordt niet zoo gauw bang, wanneer het water hooger stijgt, een zwemmer zal eerder in staat zijn, zijn auto onder water te openen. En gelukt het hem uit de auto te komen, welnu, dan is de zwemmer ook op bekend terrein. Daarom, leert zwemmen, leert zoo mogelijk zwemmend redden en maakt dat u op de hoogte komt van alles, wat automobilisten en autorijdend publiek moeten weten en kunnen weten. Richt u om nadere inlichtingen tot den heer A. J. Meijerink, de groote propagandist van het Reddingswezen, of tot de Reddingsbrigaden. Voor de B.R.B. was het een zeer leerzame avond. Het was dan ook met aller instemming, dat de voorzitter, Dr. W. D. van Oldenborgh, den heer Meijerink hartelijk dank zegde voor de voor treffelijke wijze, waarop hij één en ander had uit gelegd en met lichtbeelden duidelijk gemaakt. Secretariaat der B.R.B.Platanenlaan 83, Bloemendaal. gesignaleerd. Een zwarte bouvier en een grauwe herdershond van twee eigenaren, hadden de ge woonte met elkaar veel op pad te gaan; het is niet uitgesloten dat dit dierlijk gezelschap een sprong over de heg heeft gemaakt om op jacht te gaan. Ernstige aanrijding. blZaterdagavond kwam een luxe auto van den Bentveldsweg die rechtsaf de Sparrenlaan wilde inrijden. In deze laan fietsten de heer en mevr. van der L. Door nog niet geheel opgehelderde oor zaak kwam de auto in aanraking met den heer v. d. L„ die terzijde van de auto viel. Dr. Bartels uit Aerdenhout heeft den patiënt onderzocht en verbonden, en hem naar zijn woning doen vervoe ren. Vermoedelijk heeft hij een schedclfractuur opgeloopen. De heer v. d. L. is geruimen tijd bui ten kennis gebleven, doch momenteel schijnt het levensgevaar geweken. Gebleken is dat remmen en lichten van de auto geheel in orde waren. Valpartijen. blBij het oversteken van den Kennemerweg naar het fietspad, kwamen twee dames met hun rijwielen te vallen. Twee juist passeerendefietsers, die het ongeval te laat bemerkten, vielen over de twee eerste slachtoffers heen; het viertal kwam er echter wondergoed af, want slechts een van de dames kreeg een verwonde hand, terwijl de kar retjes berijdbaar bleven. Een dame, die op den Rustenburgerweg met een melkbezorger in botsing kwam, had minder geluk, het voorste gedeelte van haar fiets werd geheel verbogen, en de melkboer zag een deel van zijn melk verloren gaan. 23090 Bloemisterij „de Morgenstond", Aanleg en onderhoud van Tuinen; Haitsma Mulicr- straat 54. 23939 Bouwmeester, Louis, Musicus, Arbeids bemiddelaar der Ned. Toonkunstenaars- bond, afd. Haarlem, Rechthuisstraat 44. 17876 Buis, A. J., Zonnebloemstraat 59rood. 29046 Buning, Dr. H. L., Cesar Francklaan 46, Heemstede. 22824 Christiani, C. Cl., Parkweg 10, Bloemendaal. 17875 Cohen, Alfr. N., Tetterodestraat 116. 23170 Drogisterij Jongejans, Bloemendaalsche- weg B. 123, Bloemendaal. 17868 Duineveld, H. B., wasch- en strijkinrichting, Molukkenstraat 22. 17871 Koster, H. J., Willem de Zwijgerlaan 34. 22876 Langeman H. B., Inspecteur 2e klasse, Provinciaal Electriciteitsbcdrijf van Noord- Holland, Bosch en Duinlaan 5, Bloemendaal. 29085 Plantinga voorheen A. Hockema A-, timmer man, metselaar en aannemer, Kastanjelaan 22, Heemstede b.g.g. 29421, EN U BLIJFT GEZOND. ÏELEF. 11070 26964 Sclilag, G., Laan v. Rozenburg 9, Heem stede. 23151 Strang, Ir. II., Ing. b.d. Ned. Mij. v. Kogel lagers S.K.F., Verlengde Koepellaan 7, Bloemendaal. 17880 Voorwalt Jr., J. T. F., Oranje Nassaulaan 85. Overveen. 22776 Wentink, IC. A., Beëdigd Makelaar in Effecten, Zaanenlaan 70. ZONDAG 14 FEBRUARI 1937. BLOEMENDAAL. Ned. Hcrv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Gebouw „Maranatha", Donderdag n.m. 8 uur Ds. J. C. van Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Ned. Protestantenbond geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popellaan, Kinheimpark), v.'m. 10.30 uur Gezongen H.JMis. Uitstelling van het H. Sacrament van 2 tot 5 uur. Gelegenli. tot meditatie. Woensdag n.m. 8 uur Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. C. 'M. Briët, Heemstede. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. A. R. de Jong, voorg. Vrij Rel. Gemcensch. te Bussum. SANTPOORT. Ned. Herv. Evang. v.m. 10 uur de heer M. A. van Rliijn te Duivendrecht. N.m. 5 uur Dr. J. G. Ilooyer van Diemen. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg. Voorber. H. Avondmaal. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en i.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. i Donderdag n.m. S. 1.T "uur ~K. L. Smejik van Hilversum. Onderwerp: „Wezen en taak van de Geref. Kerken in H.V." Vrije toegang voor belangstellenden. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. C. H. Brandt. N.m. 7% uur Ds. G. II. Duijvendak. Jeugd dienst. Woensdag v.m. 12 uur Ds. D. Drijver van Den Haag. Huwelijksinzegening. Eglise Réformée Wallone, 10 h. 30 Service présidé par Mr. Ie pasteur Marc. Jospin de Vitré. Geref. Kerk (H.V.) (geb. „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. E. I,. Smelik. ber. pred. te Hilversum. In de voorzaal v.m. 10 uur Kinderdienst. Evang. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. D. van der Togt. Onderw.„De goede eigenschappen van den discipel Judas" (Medewerking zang koor). Geb. Saturnusstraat 18, Maandag n.m. 8 uur Bijbellezing. Woensdag n.m. 8 uur C.J.M.V. afd. van het N.J.V. Vrijdag n.m. 8 uur Zangrepetitie. Coll. tot Verbr. van Spirit. Beginselen, (geb. „Theo- sofia", Nassauplein 8) n.m. 7 uur Avond wijding. Spr. C. J. v. Beenen, red. v. Christolo gie. Öndervv. „Uw God is mijn God". Toe gang vrij. Stadsschouwburg: Zondag 8.15 uur A.B.C.- Cabaret, „Klankenparade". Dinsdag, 8.15 uur, Gerard Hengeveld. Piano- en dansavond. Woensdag, 7 uur. Muziekschool De Vogel. Leerlingenavond. Donderdag, 8.15 uur. Volksvoorstelling. Rottcrd. IIofstad-Tooneel. „Leontientje. Vrijdag, 8.15 uur „Geloof en Wetenschap". Ed. Verkade. Indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher Is op den Weg, krijgt meestal in 't ziekenhuis allen t!Jd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! ■H-tV+^ A

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2