De Grondwetswijziging van 1937. Uitverkoop bij opheffing. Geen voorkeurdagen bij Uitverkoopen. De prijzen van Kuikens. Afstappen van wielrijders bij het kruisen van snelverkeer. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen, Prospectus op aanvrage Haarlem. Tooneel. Over de al dan niet belangrijkheid van de grond wetswijziging, waarover thans in het parlement debatten worden gevoerd, is men het niet geheel eens. Zoo schreef „De Telegraaf" dezer dagen over de wijziging: Kan zij zich in fundamenteele belangrijkheid niet meten met de principieele wijzigingen van 1848 en 1887, en óók niet met die van 1917, de beteekenis van deze herziening behoort toch ook weer niet te worden onderschat. De kamerleden zelf schijnen de wijzigingen echter niet van veel belang te achten. Althans mr. Goseüng (R.K.) die bet eerst aan het woord kwam, wees op een betreffende zinsnede in het voorloopig verslag en constateerde, dat zijn fractie over het geen aangeboden werd, niet in laaiend enthousias me had kunnen geraken. De algemeene beschouwingen kenmerkten zich dan ook door gebrek aan enthousiasme. Op ver zoek van den voorzitter beperkte men zich voor loopig tot algemeene lijnen. De inhoud. Men is in parlementaire kringen van meening dat de behandeling van de ingediende wijziging in de Tweede Kamer ongeveer 14- dagen zal duren. Indien de debatten niet te lang duren en de Eerste Kamer niet te veel tijd vraagt zou kamerontbinding in het begin van Mei kunnen plaats hebben,zoodat de nieuwe verkiezingen in Juni zouden vallen. Alvo rens iets van.de debatten te releveeren zullen we eerst een overzicht geven van den inhoud van de ingediende voorstellen, opdat men een helder beeld krijgt van hetgeen momenteel in Den Haag 'wordt besproken. Geen Curasao meer. Een vrij onbelangrijke wijziging betreft de bena ming Curacao voor de eilanden van Nederlandsch West-Indië. Men wilde deze benaming vervangen door die van Nederlandsehe Antillen. Niettemin dienen hiervoor een aantal artikelen te worden ge wijzigd. Loonsverlaging voor het Koninklijk Huis. Aan het jaarlijksch inkomen van de vorstelijke personen zal worden gefórnd. Zoo zal het jaarlijk- sche inkomen van den Koning ten laste van 's Rijks kas worden bepaald op f 1.000.000 (thans was dit f 1.200.000). De bepaling volgens welke binnen twee jaren na een troonsbeklimming dit bedrag, voor den duur van de regeering van den Koning die den troon heeft beklommen bij de wet kan worden gewijzigd, zal vervallen. Vrij van personeele lasten zijn de Koning, de Koningin-weduwe, de gemaal van een regeerende Koningin, de Prins van Oranje, de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgename is van de kroon en baar- gemaal. (Dit wordt dus uitge breid tot den gemaal van de regeerende Koningin en den gemaal dertkroonprinses). De gemaal varteen regeerende Koningin geniet uit 's Rijks kas een jaarlijksch inkomen van f200.000.hij blijft in liet genot van dit inkomen na overlijden van de Koningin, zoolang hi j weduw naar is en den staat van Nederlander behoudt. (De Grondwet zooals die op het oogenblik is, kent geen inkomen aan den gemaal der regeerende Koningin toe). Een Koningin geniet, na overlijden van den Koning, uit 's Rijks kas een jaarlijksch inkomen van f 200.000.gedurende haar weduwlijken staat. (Dit was f 300.000. De Dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon, geniet (evenals de Prins van Oranje) uit 's Rijks kas een jaarlijksch inkomen van f 200.000.—, te rekenen van den tijd, dat zij den ouderdom van achttien jaren heeft vervuld. Indien zij een huwelijk aangaat geniet haar gemaal uit 's Rijks kas eveneens een jaarlijksch inkomen van f 200.000.hij blijft in het genot van dit inkomen na overlijden van de prinses, zoolang hij weduwnaar is en den staat van Neder lander behoudt. Laatstgenoemde bepaling is nieuw. Volgens de huidige Grondwet wordt het inkomen der prinses, na het voltrekken van een huwelijk, waartoe bij de wet toestemming is ver leend, gebracht op f 4-00.000.De regeering stelt vervolgens voor, dat de Prinses, na het overlijden van haar gemaal, zoolang zij ongehuwd blijft, een jaarlijksch inkomen van f 400.000.zal behouden en dat de inkomens, in dit artikel bedoeld, blijven bestaan, ingeval later een Prins van Oranje geboren wordt. (De laatste zinsnede is overeenkomstig de bestaande Grondwet). De bedragen, vastgesteld in deze afdeel ing („van het inkomen der kroon") kunnen worden gewijzigd bij een wet. De Kamers der Staten-Gene- raal kunnen het ontwerp eener zoodanige wet niet aannemen dan met de stemmen van tweederden van het aantal leden, waaruit elk der Kamers bestaat. (Nieuw). De gewijzigde zittingsduur voor de na ontbin ding gekozen Kamers wordt beperkt tot een maximum voor de Tweede Kamer van 5 en voor de Eerste Kamer van 7 jaren. Beperking van vrijheid. Bij de verkiezing v. leden voor Eerste en Tweede Kamer, wordt aan de zinsnede „gekozen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging", toegevoegd: „binnen door de wet te stellen gren zen". De leden van Tweede- en Eerste Kamer, van Provinciale Staten en gemeenteraden kunnen door de resp. colleges tusschcntijds van hun lidmaat schap vervallen worden verklaard, „indien zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op ver andering van de bestaande rechtsorde met toe passing of bevordering van onwettige middelen". De plaats van het vervallen verklaarde lid blijft gedurende de loopende periode onbezet. Ook de Kamerleden gaan omlaag. De schadeloosstelling der Tweede Kamer leden wordt van f 5000.op f 4-000.gebracht; de toelage van den voorzitter wordt van f 5000. tot f 4000.verlaagd. Aftredende leden ont vangt» mm paariten van f 120.'s jaars voor elk jaar. gedurende hetwelk zij lid der Kamer waren tot een maximum van f 2800- (Thans zijn deze bedragen resp. f 150.en f 3000. Eenige nieuwe bepalingen, zullen voorts zijn: Deze bedragen kunnen bij de wet worden ge wijzigd; het ontwerp dier wet moet zoowel door de Tweede als door de Eerste Kamer worden aan genomen met de stemmen van twee-derden van het aantal leden, waaruit de Kamer bestaat. Een minister kan, tot lid der Staten-Generaal gekozen, ten hoogste drie maanden na zijn toe lating als lid, het ambt van minister en het lid maatschap der Staten-Generaal vereenigen. (Tot nog toe kon een minister, _als hij tot lid der Kamer was benoemd, zijn lidmaatschap ver vullen, al werd daarvan in de praetijk geen ge bruik gemaakt). De parlementaire onschendbaarheid. Tot nog toe waren de leden der Staten-Generaal, de ministers en de commissaris van de ambte naren door wie zij zich in de vergaderingen der Kamers kunnen laten bijstaan, niet gerechtelijk vervolgbaar voor hetgeen zij in de vergadering hebben gezegd of aan haar schriftelijk hebben overgelegd. Aan deze bepaling is thans toege voegd: „Behalve ter zake van opruiing of schen ding van geheimen." De stemming moest geschieden bij hoofdelijke oproeping, wanneer in de Tweede Kamer 5, in'de Eerste Kamer 3 leden dit verlangen en alsdan mondeling. (Thans kan één lid hoofdelijke stem ming ve'langen). Voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten en den gemeenteraad gelden dezelfde voor waarden als voor de Eerste en Tweede Kamer, d.w.z. de verkiezing geschiedt op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging „binnen door de wet te stellen grenzen". Mocht tot nog toe de Koning den minister machtigen zich in de Kamers door een bijzondere commissaris te doen bijstaan, in het vervolg wil men ook vertegenwoordiging door zoo'n com missaris mogelijk maken. Ordening, openbare lichamen. Een nieuw voorstel is, dat de wet voor be paalde beroepen en bedrijven en groepen daar van, alsmede voor het beroeps- en bedrijfsleven in 't algemeen, lichamen kan instellen, ten einde regelend op te treden. Door de wet worden de samenstelling, inrichting en bevoegdheid dezer lichamen geregeld. De wet kan aan deze lichamen verordenende bevoegdheid geven. Met de wet of het algemeen strijdige besluiten van deze lichamen kunnen worden geschorst en vernietigd, volgens regels bij de wet te stellen. Bepaalde besluiten kunnen aan goedkeuring worden onderworpen. Voor het onder de wapenen houden van dienst plichtigen zal voortaan onverwijld een voorstel gedaan. Het pensioen der Kamerleden. In de Additioneele artikelen wordt o.m. nog bepaald, dat de pensioenen van reeds afgetreden leden der Kamer onverkort worden gelaten. Af tredende leden ontvangen een pensioen can f 150.— 's jaar voor elk jaar, gedurende hetwelk zij vóór de afkondiging van de bepaling, lid der Kamer waren, tot een maximum van i' 3000.—. Is het aldus verkregen bedrag lager dan f 2800. dan wordt voor elk volgend jaar 1' 120.— toege voegd, tot dat f 2800.is bereikt. Deze pensioenen kunnen bij de wet, met een meerderheid van twee derden worden gewijzigd. Om nog even op de debatten van den eersten middag terug te komen, vermelden we nog, dat na Sir. Goseling (R.-K.). nog spraken de heeren Albarda (S.D.A.P.), Lingbeek (Herv. Gercf.). Rut gers van Rozenburg (C.H.) en Vervoorn (Platte land). Ir. Albarda was zeer kort met zijn betoog. Hij was er bijzonder over tevreden, dat aan de drukpersvrijheid niet was getornd. Verontrustend achtte hij het echter, dat de regeering meent, tijdelijk do verschijning van een orgaan te kunnen verbieden. Bezwaren had spr. verder tegen het voorstel voor het bedrijfsleven. De volgende sprekers sneden eveneens deze beide voorstellen aan. Dit is dus in bet kort jets over den inhoud van de voorgestelde grondwetswijziging van 1937 en tevens iets over wat de parlementaire redac teur van het .Algemeen Handelsblad" zeer terecht noemde het „voorposten-gevecht over de grondwetsherziening". In een volgend artikel hopen we op de eigenlijke „gevechten" nog eens terug te komen. Wederom een leemte in de wet geconstateerd. Pij de tenuitvoerlegging van de wet op de uit- verkoopen en opruimingen, zijn verschillende Kamers van Koophandel reeds op leemten ge stuit, waardoor de toepassing van sommige arti kelen dier wet in de praktijk belemmering onder vond. Ook thans doet zich weer zoo'n geval voor, met een uitverkoop, welke te Weesp gehouden wordt, waar een reeks van jaren een filiaal van de firma R. D. te Amsterdam, in vakkleeding, gevestigd is. Dit filiaal wordt opgeheven en de firma bad van de Kamer van Koophandel voor Gooiland een vergunning aangevraagd en ver kregen, als bedoeld in art. 8 le lid van de wet. Nadat de uitverkoop in het filiaal van de firma D. een aanvang had genomen, kwam het den heer G. J. II. W„ lid van genoemde Kamer van Koophandel te Weesp, ter oore, dat, in strijd met het bepaalde in art. 13, 2e lid der wet, goe deren in het filiaal waren bezorgd, om aldaar te worden verkocht, welke „ten tijde van het in dienen van de aanvrage om vergunning, niet tot den handelsvoorraad van de betreffende winkelnering behoorden." De heer IV. stelde zich in verbinding met liet bestuur van de „Algemeene Weesper Winkeliers- vereeniging", dat voltallig een controle uitoefende. Daarbij kwam vast te staan, dat inderdaad wederom een pak goederen per auto uit Amster dam in het filiaal was bezorgd. Ilc politie werd met een en ander in kennis gesteld en bij het in gesteld onderzoek bekende de filiaalhouder, dat inderdaad het ten laste gelegde feit gepleegd was. De politie maakte van het gebeurde proces verbaal op, en volgens art. 15, sub. c der wet, kan de betrokken firma gestraft worden met hechtenis van ten hoogste 2 weken of geldboete van ten hoogste f 500.Maar door een leemte in de wet, kan niettegenstaande de ge pleegde overtreding wat het inbrengen van nieuwe goederen in den uitverkoop betreft, geconstateerd en erkend is, de Kamer van Koophandel de een maal uitgereikte vergunning niet intrekken. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, zal de Kamer van Koophandel stappen doen, om t.z.t. aanvulling van de wet in dien zin te verkrijgen, dat intrekking der vergunning in bepaalde gevallen mogelijk wordt gemaakt. 45"Mr* 'wuiiacui uiirvmi^iu CC" V UUlSICi an wet aan de Staten Generaal moeten worden /ALMELO, 9 Febr. De rechtbank te Almelo "w'TOfóuïdeeldc heden den eigenaar van een groot daniesconfectie-magazijn te Enschedé tot vijf DEN HAAG, 9 Febr. Naar wij vernemen, zal binnenkort een koninklijk besluit in werking treden, kraéhtens hetwelk alle houders van broedvergun- ningen zicli tegenover de Nederlandsehe centrale voor eieren en pluimvee zullen moeten verbinden aan deze centrale op haar eerste aanvraag een be drag te zullen betalen van f 0.05 per broedei. Van deze verplichting wordt evenwel ontheffing verleend aan die houders van broedvergunningen, die zich hebben verbonden hun kuikens ten verkoop te zullen aanbieden en te zullen verkoopen tegen ten hoogste door den Minister van Landbouw en Visseherij vastgestelde prijzen. Deze prijzen bedragen voor kippenkuikens f 0.16 per stuk en voor vrouwelijke eendenkuikens, indien deze geleverd worden in liet tijdvak van 21 Febr. tot 21 Maart f 0.60, 21 Maart tot 1 April f 0.50, 1 April tot 11 April f 0.45, 11 April tot 21 April f 0.40 per stuk. Voor eendenkuikens, die geleverd worden op of na 21 April 1937 bedraagt de prijs ten hoogste f 0.30 per stuk. Doel van deze regeling is een onredelijke stijging van de kuikenprijzen te voorkomen. Kuikens, die geleverd worden aan fokkers of houders van vermeerderingsbedrijven vallen buiten deze prijsregeling, evenals de kuikens van sier- en dwergrassen. gulden boete of vijf dagen hechtenis wegens over treding van de wet op de uitverkoopen. Verdachte had kort vóór de geoorloofde opruiming in Juli 1936 kaarten laten zenden aan zijn damcs-cliëntèle, w aarin hij aankondigde, dat de dames op z.g. voor keurdagen, vóór den eigenlijken aanvang der op- ïuiming, rustig konden koopen tegen opruimings- prijzen. De eisch was eveneens vijf gulden of vijf dagen. Verdachte had zich o.m. verdedigd door te zeggen, dat ook andere groote zaken dergelijke kaarten hadden rondgezonden. DEN HAAG, 9 Febr. De K.N.A.C. heeft den minister van Waterstaat met nadruk in over weging gegeven de totstandkoming van een ver plichte bepaling voor wielrijders om af te stappen voor het oversteken van voor hen verboden rij banen bij het verspringen of eindigen van rijwiel paden zooveel mogelijk te willen bevorderen. In dit adres wijst de K.N.A.C. er op, dat zij op 6 December 1935 o.m. reeds het verzoek deed het daarheen te willen leiden, dat voor wielrijders, die wegens het ophouden of verspringen van een rijwielpad een voor lien verboden rijbaan moeten oversteken, een algemeene bepaling in het leven zou worden geroepen om voor het oversteken af te stappen, waardoor wordt bereikt, dat de wielrijders zich het bijzondere gevaar aan de te verrichten nanoeuvre verbonden, beter zullen gaan Tealiseeren. Bij missive d.d. 5 Juni 1936 werd beslist, dat een verplicliteng voor wielrijders om af te stappen in het belang van de veiligheid van het verkeer niet gevvensclit schijnt. Sedertdien hebben herhaaldelijk ongevallen, waaronder zeer ernstige, plaats gehad, waarvan als inleidende oorzaak moet worden beschouwd het plotselinge oversteken van wielrijders op dergelijke gevaarpunten, zooals bij het ongeluk op 4 dezer op den Rijksstraatweg te Wassenaar, waarbij twee personen om het leven kwamen. De K.N.A.C. acht het in het belang van de veiligheid van de wielrijders zoowel als van het snelverkeer, dus ten behoeve van de algemeene verkeersveiligheid, haar plicht op deze zeer belangrijke aangelegenheid terug te komen, mede omdat het psychologisch juist moet worden geacht, dat wielrijders op dergelijke gevaarlijke plaatsen, alvorens den rijweg over te steken, afstappen. Door den psycholoog Dr. F. H. G. van Loon werd op den op 27 October 1936 gehouden tweeden wegverkeersdag van de K.N.A.C. medegedeeld, dat in dergelijke ges allen „de fietser een oogenblik zal moeten afstappen om den weg te kunnen overzien en bij alleen veilig zal zijn, wanneer hij met de fiets aan de hand oversteekt, of desnoods op een stil moment weer opstapt en haaks over steekt." Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Nederl. Chr. Vrouwenbond. hlTer herdenking van het 15-jarig bestaan der afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandsehen Christen-Vrouwenbond wordt op Woensdag 17 F'ebruari a.s. in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een Feestavond ge houden. Het programma vermeldt Jaarverslagen, zang, bestuursmutatie en filmvertooning. Haarlemsche Bachvereenlging. Het zesde concert van de Haarlemsche Bach- vereeniging vindt plaats op Dinsdag 16 F'ebruari a.s. in de Gem. Concertzaal, Het Orkest san het Concertgebouw te Amsterdam verzorgt onder leiding van Eduard van Beinum (eerelid der H.B.V.), met de soliste Berthe Seroen. zang, liet volgende programma Inleiding tot een Treurspel van Henk Badings (geboren 1907). Bretonsche (vijfde) suite van G. H. G. von Brucken Foek (1859—1935). Onderdeelen: De zee in de verte; Caprice: Mor genstond aan zee; Hymne; Bretonsch schipperslied; Dc storm: Berceuse d'Armorique (met sopraan solo). (Opgedragen aan Mevr. Berthe Seroen). Liederen: Les Cigales Le chasseur noir. (Sol.: Berthe Seroen). Vltava (de Moldau), symphoniscli gedicht, van Friedrich Smctana (18241884). Pauze. Symphonic d kl. t. van César F'ranck (1822-1890). Ondereelen: Lente -Allegro non troppo; Allegretto; Allegro non troppo. TE AMSTERDAM. „Willem van Oranje", door Maurits Dekker, bij het gezelschap Saalborn-Parser (regie Louis Saal- born). Het is eenigszins moeilijk voor den criticus, die ook een menseh is met subjectieve neigingen en gevoelens, die b.v. belang stelt in de vaderland- sehe geschiedenis in het algemeen en in die van de Oranjes in het bijzonder, zoo'n opfrissehertje van het eens gewetene te versmaden. Anders gezegd: Wij hebben wel genoegen beleefd aan de aaneen rijging van verschillende episodes uit het leven van Willem den Zwijger, die intusschen in dit stuk danig zijn woordje deed. Dat liet eene aaneenrijging is en dat er geen of weinig verband steekt in die verschillende, tafe- reelen, dat er geen handeling was en niet 'n be paald conflict, is dan weer van dramaturgisch standpunt beschouwd niet minder of meer dan eene veroordeeling van zulk 'n drama. Geen drama tisch conflict? Ja, tal van conflicten van en in eene gepijnigde mensclienziel, maar dan rammelt dit historisch spel, dat handeling en strijd wel bedoelen moet, en in zoo'n andere sfeer, namelijk in die van de niet eens fijn uitgewerkte, psychologische wordt gesteld. En als het wel zóó bedoeld mocht zijn, dan is dat niet fijn uitgewerkte ook al weer eene veroordeel ing, althans eene niet al te groote waar deering. Men zou het. stuk moeten zien om dal al of niet met mij eens te zijn. Er zijn wel aardige tafereeltjes in, die welgeslaagd zijn, zeer zeker En het tijdvak, dat van den tachtigjarige* oorlog, is zeker interessant. Er is toch ook wei eenige spanning in, maar geen handeling, ho< paradoxaal deze uitspraak ook schijnen mag. Resteert de dialoog. Die is met opzet natuur lijk, vanwege den stijl waarschijnlijk rhetoriscli oftewel wat men zou kunnen noemen boekjestaai. Of dit één modern acteur ooit „liggen" kan? Saalborn deed er 'n gooi naar en die was vaak raak. ook Magda Janssens, wier diep innerlijkst wezen toch anders is (denkt eens aan „Het Nest", waar over ik in het vorige artikel geschreven heb) liet zich ook wel op die rhetorica drijven en iedereen deed zijn best (ik noem nog Julia Cuypers, die wel fijn de moeder van den Prins van Oranje speelde) maar in het geheel verveelde en mishaagde die gezwollen taal wel 'n beetje. Toch zijn wij aan den anderen kant weer blij. dat een Nederlandsehe bekwaam schrijver (al blijkt hij dan ten opzichte van dit stuk niet n ideaal tooneelschrijver te zijn), weer eens een kans heeft gehad. Wij zien met belangstelling naar 'n nieuw stuk van hem uit, waarvan de hande ling wat boeiender moge zijn. EDMOND VISSER. Menschen, dit zóóveel hoost hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vook maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring....

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3