A. G. G. M. GIORGIS Zn. Bloemendaal. VERTREK UIT BLOEMENDAAL B. H. F. VAN LENT O- O- SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 aan den openbaren weg zich bevindende motorrij tuigen of andere voertuigen op voor de eerbaarheid aanstootelijke wijze met-, op- of tegen een ander persoon te liggen of te zitten". Aan de hand van eene bepaling als de voren- vermelde bestaat de mogelijkheid om paal en perk te stellen aan de handelingen, die men wil tegen gaan. I)e Raad zal moeten beslissen, ten eerste, of bedoelde handelingen dermate aanstoot wekken dat een ingrijpen der politie geboden is, en ten tweede, of de ernst van de kwaal het voorgestelde geneesmiddel wettigt. Bij de behandeling van deze aanvulling der politieverordening in de Commissie voor de Straf verordeningen vcrklaa; - de Voorzitter, dat hij niet wil ontkennen, d^êr misstanden zijn, maar dat de toepassing/ een dergelijke verbods bepaling, als wordÊrhlMgesteld, voor de politic buitengewone moeilijkheden zal medebrengen, daarbij opmerkende, dat de gevolgen van een mistasten der politie in deze veel ernstiger zijn dan bi j eenige andere overtreding, omdat een be keuring wegens eene overtreding van een voor schrift betreffende de openbare zedelijkheid voor betrokkenen een wel zeer grievend karakter heeft en het onderzoek alleen reeds, aan eene controle Voorafgaande, veel aanstoot geven zal. De meeningen in de Commissie voor de Straf verordeningen waren overigens verdeeld. Er was een lid, dat zich vóór- en een lid, dat zich tegen de voorgestelde aanvulling verklaarde, terwijl de beide andere leden slechts schoorvoetend mede zouden kunnen gaan met het opnemen van een artikel als vorenvermeld in de politieverordening. Nadien werd door een der laatstgenoemde leden Voorgesteld in het nieuwe artikel de woorden. Volgende op „voertuigen" te vervangen door de woorden: „zich te bevinden in een toestand, voor de eerbaarheid aanstootelijk". Het is niet aan te raden dit amendement aan te nemen, omdat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie in zijn dagvaarding geen toestanden, doch in ieder geval bepaalde feiten zal moeten stellen, die strafbaar zijn. Bovendien zijn de bewoordingen, in de dooi den Burgemeester voorgestelde redaelie, aan de practijk getoetst, wat voor een dergelijke moeilijke materie van groot gewicht is. B. en W. staan op het standpunt, dat er even. veel vóór als tegen de voorgestelde aanvulling is te zeggen. Daar de heer BOUVY, de voorsteller, afwezig is, wordt dit punt, dat het „meest sappige" tan de geheeie agenda is volgens den VOORZITTER, tot de volgende zitting aangehouden. INTREKKING REGLEMENT POLITIE-BRANCARDS. Aangezien politiebrancards hier niet meer ge bruikt worden, stellen B- en W. voor om in te trekken het raadsbesluit van '21 December 1922 tot vaststelling van een „Reglement op het ge bruik der Politie-brancards in de gemeente Bloe- mendaal". Z. li. st. aangenomen. CONVERSIE GELDLEENINGEN. Op 1 Juni a.s. zijn converteerbaar de volgende geldleeningen le. de 4 geldleening van 1936, groot f 84.000 min f 12.500.—verplichte aflossing op 1 Juni 1937, is f 71.500.—; 2e. de 4 geldleening 1936, groot f 158.000. min f 23.500.verplichte aflossing op 1 Juni 1937, is f 134.500.—. Tezamen f 206.000. Bij vervroegde aflossing, waarvan drie maanden te voren mededeeling moet worden gedaan, is van het af te lossen bedrag 1 vergoeding ver schuldigd. Tegen een rente van 3 1/4 's-jaars en pari- koers. kan de gemeente opnieuw leenen bij de Spaarbank, opgericht door het Departement Groningen der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. gevestigd te Groningen. De gelden zullen moeten worden opgenomen op 1 April a.s. Wel is waar zullen de loopende geldleeningen eerst op 1 Juni a.s. kunnen worden afgelost, doch gedurende den tijd liggende tusschen 1 April en 1 Juni kunnen de gelden der nieuwe leening zeer waarschijnlijk geheel als kasgeld dienst doen. De nieuwe leening zal een looptijd hebben van zes jaar, zijnde gelijk aan de nog resteerende loop tijden der af te lossen geldleeningen. De conversie zal in totaal een voordeel geven Van ongeveer f 2800.Hierbij is rekening ge houden met de te vergoeden makelaars-provisie, welke 1/8 bedraagt, alsmede met het rente- verschil tusschen de nieuwe leening (3 1/4%) en de rente (3 van op te nemen kasgeld over het tijdvak 1 April tot 1 Juni 1937. Mocht echter achteraf blijken, dat het bedrag der nieuwe leening in gemeld tijdvak niet geheel voor kasgeld noodig zal zijn, maar slechts een gedeelte daarvan tot een bedrag van f 100.000.dan zal het voordcel van de conversie ongeveer f 500. minder bedragen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor tot de hierbedoelde conversie over te gaan en bovendien: Met de Spaarbank van het Departement Gro ningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Groningen een geldleening aan te gaan, groot f 206.000.tegen een rente van 3 1/4 's jaars en pari-koers. Bij raadsbesluit van 23 April 1936 is met de Nationale Levensverzekering-Bank N.V. te Rot terdam, tegen pari-koers een 4 1/8 geldleening aangegaan, groot f 762.600.—. Deze leening, waarvan liet restant bedrag op 15 Mei a.s. nog. f 752.600.bedraagt, is op dien datum converteerbaar, mits van het af te lossen bedrag 1 vergoeding voor vervroegde aflossing Wordt betaald. Met het oog op den tegenwoordigen rente- standaard, zou bedeolde leening thans voor conver sie in aanmerking kunnen komen. Alvorens daartoe stappen te doen, hebben B. en W. zich eerst tot de geldgeefster gewend, met verzoek te willen mede- deelen, of zij bereid zou zijn, de rente met ingang van 15 Mei a.s. tot 3% te verlagen, waardoor conversie overbodig zou worden. Geldgeefster heeft zich thans daartoe bereid ver klaard, onder voorwaarde, dat op 15 Mei a.s. aan haar wordt voldaan eene vergoeding van f 7.526.—, gelijkstaande met 1 van het restant bedrag der leening per dien datum, plus 1/4 of f 1.881.50 provisie van bedoelde restant lecningsbedrag, wegens renteverlaging. Waar B. en W. deze aanbieding aannemelijk voorkomt op de open geldmarkt kan thans nog niet tegen 3% en pari-koers worden geleend, althans niet bij een looptijd der lecning van onge veer 30 jaar stellen zij voor de renteverlaging met daaraan verbonden voorwaarden te aecep- tceren. Z. h. st. aangenomen. ONTHEFFING BEBOUWINGSVOOR SCHRIFTEN. Burgemeester en Wethouders stellen voor ont heffing van het bepaalde in artikel 2 der Bebou wingsvoorschriften 1. te verleenen aan: o. L. Selioorl, voor vergrooting der garage bij perceel Kennemerweg no. 2; b. .T. F. M. Bonarius, voor verbouw van perceel Bloemendaalscheweg 108; c. A. P. Smits en C. v. d. Linde, voor bouw van een woonhuis met garage aan de Leeuwerikenlaan. 2. te weigeren aan J. Leupen, voor bouw van drie huizen aan de oostzijde van den van Lennepweg, daar geen grond voor dispensatie aanwezig is. ONTHEFFING BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. De verzoeken worden z. h. st. toegestaan of geweigerd, terwijl voorts ingewilligd worden de verzoeken van P. J oosten voor houw van 4 woon huizen aan de Mauricialaan en J. Rot voor bouw van een villa met garage aan den Rijperweg. VERKOOP GROND. Het WoningDureau „Kweekduin", alnier, en de N.V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht, ver zoeken om aan deze N.V. of aan hare nader te noemen lastgever(s) te verkoopen tegen den prijs s an f 8.per M2. een s1uk bouwgrond van circa 40 x 30 meter als bouwgrond voor den bouw van een blok van vier woonhuizen, gelegen aan de Vrijburglaan (Westzijde) hoek Mauricialaan (Noord zijde) te Overveen. Wordt toegestaan. Het Woningbureau „Kweekduin", alhier, en de N.V. Handelsvennootschap v.h. P. J. Voorne- veld te Haarlem, verzoeken om aan deze N.V. of aan hare nader te noemen lastgevcr(s) te verkoopen tegen den prijs van f 8.per M2., een stuk bouw grond van circa 32.6 x 30 meter als bouwgrf-"?) voor den bouw van een blok van <5rie"woóntfiuzetiV1 gelegen aan de Mauricialaan (Noordzijde), hoek Rio Grandelaan (Westzijde) te Overveen. BRANDST0FFENT0ESLAG. Een voorstel van de lieeren Noorman en Bolle- man om den brandstoffen toeslag voor de tewerk- gestelden ook voor de maans Maart 1937 te ver strekken, wordt toegestaan. WATERLAST JULIANALAAN. Van enkele bewoners der Julianalaan is een verzoek ingekomen om spoedig maatregelen te treffen tegen den last van water in tuinen en kelders. B. en W. stellen voor dit stuk in hunne handen te stellen voor prae-advies. De beer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) vindt het verzoek zeer gegrond. Aan de omwonen den is door de gemeente schade veroorzaakt. Spr. meent, dat het best mogelijk is afvoerbuizen te leggen om van de wateroverlast bevrijd te worden. Weth. PRINSENBERG zegt, dat het verzoek gisteren is binnengekomen, waarom B. en W. er prijs op stellen eerst prae-advies uit te brengen. Het punt wordt tot de volgende vergadering aangehouden. ZEEWEG B. en W. stellen voor aan de N.V. Algemeene Bewaarplaatsen en Reclame-Mij. voor 5 jaar de vergunning te geven het parkeer terrein aan den kop van den Zeeweg te exploiteeren. Met genoemde N.V. kan een zoodanige overeenkomst worden aangegaan, dat de gemeente de helft van de bruto winst ontvangt. De heer ('ASSEE maakt bezwaar tegen het tarief voor de rijwielstalling, dat op 10 cent is gesteld: deze prijs is uit den tijd; 5 cent vindt spr. voldoende. De heer POSTHUMUS MEYJES vraagt of het niet mogelijk is een tarief voor automobielen in te voegen, waarbij een prijs van b.v. 10 cent per uur wordt vastgesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat de bepaling der tarieven in overleg met B. en W. zal plaats vinden, waarbij met de opmerkingen der raads leden rekening zal worden gehouden. De heer VAN RIESSEN (A.R.) vraagt of op deze voorwaarden geen ingezetenen zullen willen inschrijven. Er is aan dit voorstel geen risico verbonden. De VOORZITTER zegt, dat er geen inge zetenen zoo kapitaalkrachtig zijn, dat zij dit kunnen doen. Aan de voorwaarden zit zeker risico verbonden, b.v. wanneer de onkosten grooter zijn dan de ontvangsten. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. De heer VAN RIESSEN (A.R.) merkt op dat de taxi-standplaats op den hoek van den Mili- tairenweg een ernstige verkeersbelemmering vormt. Spr. vraagt voorts een betere verlichting voor de Boschlaan, wanneer de nieuwe woningen van den Chr. Nat. Werkmansbond gereed zijn. De VOORZITTER zegt, dat de geheeie taxi kwestie nog in behandeling is. De heer CRAMER merkt op, dat de con structie van de lantaarns zeer ongelukkig is. Weth. PRINSENBERG antwoordt dat het lichteffect met de tegenwoordig gebruikte arma turen grooter is; met het oog op de verlichting der huizen is de verlichting inderdaad niet ver beterd. Er wordt echter rekening gehouden met deze klacht en de nieuwe „schelpen" worden met een uitholling aan de achterzijde gemaakt. De heer ENSCHEDE breekt een lans voor het behoud van de oude bleekerij op het plan- Gehrels. Dit idee zal wel geld kosten, doch de historische waarde is zeer groot. De bleekerij op dit terrein bevindt zich nog in dcnzelfden staat als in 1584 en spr. vertrouwt dat de raad voor behoud wel een bedrag zal willen voteeren. Met het oog op het uitbreidingsplan zou liet gebouw moeten verdwijnen; u-aar echter op die plaats een plantsoen is geprojecteerd, zou behoud van het gebouw niet onmogelijk zijn. Het is een unicum, waarmede Bloemendaal een beziens waardigheid kan krijgen. Met hulp van aesthetici zou iets goeds tot stand gebracht kunnen worden. Weth. PRINSENBERG zegt dat er al ge- ruimen tijd onderhandelingen zijn met het open luchtmuseum te Arnhem. Men was enthousiast om dit gebouw te verplaatsen naar Arnhem, waar mee het behouden zou blijven. Om het gebouw voor onze gemeente te be houden, acht spr. niet zeer gemakkelijk, omdat hierdoor het uitbreidingsplan in 't gedrang komt, terwijl het in de omgeving zou misstaan. Over brenging naar Arnhem zou spr. het meest toe te juichen achten. De VOORZITTER zegt dat de natuurlijke om geving van het gebouw reeds verloren is, waardoor een niet-gelukkig effect zou worden verkregen. De heer ENSCHEDé vraagt of het gebouw niet wordt afgebroken alvorens een beslissing genomen is. Als op den thans ingenomen grond het gebouw niet kan gehandhaafd blijven, is het wellicht mogelijk het op een andere plaats in de gemeente te zetten. De VOORZITTER merkt op dat het niet zoo eenvoudig is grond in de gemeente te vinden om liet gebouw te plaatsen. Nadat de uitbreidingsplannen-op-kaart door de raadsleden zijn bestudeerd, zegt de VOORZITTER hoe dat de mogelijkheid tot behoud onder oogen gezien zal worden. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) heeft ter raadszit ting meegenomen een blad van den R.K. Ambte narenbond, waarin de suggestie wordt gewekt als zouden R.K. sollicitanten bij het onderwijs te Bloemendaal geweerd worden. Een zekere lieer Konijn te Hilversum schrijft namelijk over een bezoek dat hij naar aanleiding van een collicitatie te Bloemendaal, van een Bloemendaalsch onderwijs man heeft gehad. Bij dit bezoek werd hem de vraag gesteld of het juist was dat hij voor de R.K. veel spreekbeurten vervulde. Mocht dat juist zijn, dan zou dit, aldus werd hem medegedeeld, bij een eventueele benoeming in Bloemendaal gestaakt moeten worden. De VOORZITTER zegt, dat hij van dit artikel geen kennis draagt, maar zal na lezing het geval onderzoeken. De openbare zitting wordt hierna te half vijf gesloten terwijl de Raad in comité gaat om te spreken over een voorstel tot huur van grond janns de Brederodelaan. Gevonden voorwerpen. IIGevonden en terug te bekomen bij: A. Henneman, Tuindorplaan 6 Haarlem, een kinder- portemonnaie met inhoud; Zwiersen, Duinlustpark- weg 6, een dop van een autowiel; W. Honhof, Hollandslaan 16, Haarlem, een paar motorhand schoenen; F. J. van Baars, Joh. Verhulstweg 62, een kleine vulpenhouder; H. Verduin, Van Twisk- plein 1, Haarlem, een zilveren vulpotlood; Th. Kuurstra, Tuindorplaan 4, Haarlem, een gymna- stiekschoentje; T. v. d. Weide, Dompvloedslaan 11, een zak met pruimen; Schoo, Dennenweg 10, twee sleutels; II. v. d. Veen, Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, een vulpenhouder; G. Kuurstra, Tuindorplaan 4, Haarlem, een paarlen halsketting; G. Duiveman, Alb. Thijmlaan 30, een zwarte vulpenhouder; Politiebureau Overveen: een ge kleurde muts, een zilveren oorbel, eenige foto's, een wollen handschoen, een groene dameshand schoen, een heerenhandschoen, een nummerplaat G-Z 19423, een gymnastiekschoen, een belasting- merk. Politiepost Aerdenhout: een grijsachtige damesmantel. 0 De karretjes komen weer in trek. blNadat het eenige weken rustig is geweest met de rijwieldiefstallen, zijn deze week wederom twee karretjes ontvreemd; aan den Noorder Stationsweg werd uit een tuin een rijwiel weg gehaald, terwijl een badmeester van Stoop's Bad zijn fiets uit de rijwielstalling door een onbekende meegenomen zag. o- Met de auto op stap. blEen op het Adriaan Stoopplein onbeheerd staande auto bracht tot nu toe onbekende per sonen in de verleiding er een ritje mee te maken. De motor sloeg aan, de wagen reed weg, maar aldra bleek dat het stuur op slot zat, zoodat de wagen alléén rechtuit kon rijden. De ontdekking van dit feit kwam echter te laat, namelijk toen een botsing met het hek van 't Kennemer Lyceum niet meer te vermijden was. Het hek werd over een lengte van zes meter vernield; een rijwiel werd tusschen auto en hek gekraakt. De „chauffeur" heeft de plaat gepoetst en is nog niet gevonden. De eigenaar van het vernielde rijwiel is tot dusverre nog niet komen opdagen, zóodat eenig verband gezocht zou kunnen worden tusschen den wellicht angstigen voortvluchtige en de fiets. o Allemaal bloed. blEen politie-ambtenaar kwam op het Adriaan Stroopplein een knaap tegen, wiens gezicht van onder tot boven met bloed was besmeurd. De jongen werd naar Stoop's Bad gebracht, kreeg een grondige reiniging, waarbij bleek dat het bloedige uiterlijk alleen veroorzaakt was door een bloedneus, die de knaap bij een .robbertje vechten met andere jopgens had op- l I Verzoeke rekeningen aan le bieden vóór 28 Februari. I geloopen. Het geval was echter interessanter ge maakt door den knaap die al wrijvende zijn ge heeie gezicht tot een bloederig geheel had ge- tooverd Nagekomen Predikbeurten. HAARLEM. Onafhankelijk Religieuse Gemeenschap, n.m. 7.30 uur Ds. A. R. de Jong uit Bussum. Muzikale medewerking. Samenkomst in gebouw „De Nijverheid", Janstraat. SPORT EN SPEL. De Dulnloopen te Zandvoort. De inschrijving voor deze duinloopen is gesloten, en hoewel de inschrijving nu niet bepaald tegenvalt, hadden wij, voor wat betreft de deelname uit Zand voort zeer zeker meer verwacht. Geen enkele inwoner van Zandvoort, uitgezon derd de athlctiek-propagandist in Zandvoort, Ben van Hees, schreef in, hetgeen, gezien de groote belangstelling voor sport van den Zandvoortschen Burgervader, zeer vreemd te noemen is. In de A.klasse schreef een 5-tal cracks in en zal hier de strijd wel gaan tusschen Jaap Meijer en onzen oud-plaatsgenoot A. Paap. Wellicht dat de A.A.C.-er J. Sweres, of de nieuw-bakken A.- klasser J. Punt van A.V.A.C. een woordje mee spreken. Voor de B.-klasse meldden zich slechts 3 deel nemers, doch zal dit tusschen deze drie aanko mende cracks een verwoede strijd geven, daar Stender, Gaarenstroom en Bruvn, niet veel voor elkaar onder doen. In de C.-klasse komen 38 man aan den start, hetgeen een aardige aanblik zal geven. Men moet dit gezien hebben, zoo'n sliert kleurige shirts tegen een duinhelling op, en men komt voortaan meer en meer naar de atliletiekwedstrijden kijken. In deze categorie schuilen diverse aankomende krachten en wordt halsreikend uitgezien naar de verrichtingen van den winnaar van Beverwijk D.- klasse, den Haarlemmer K. Schulz. Zou hij het in deze athletengroep kunnen bolwerken? Wij geloo- ven liet wel, al zal hem het vuur door Ben Plieger, Poelgeest, Beunder, de Schuitemakers of een Zaal, na aan de schenen gelegd worden. Zeven Juniores zullen starten in hun afdeeling. Ook deze inschrijving stelt teleur. Vele malen wordt geroepen om een dergelijken juniores-loop. Nu bood zich de gelegenheid en ziedaar. Burgemeester H. van Alphen zal het startschot om precies 1 uur lossen. Het publiek, hetwelk geen toegang heeft tot het duineneomplcx, zal den strijd vanaf de boulevard duidelijk kunnen volgen. Klasse A. (2 prijzen): Jaap Meijer, (de Vole wijckers); F. Coosen, (A.A.C.): J. Sweres (A.A.C.); J. Punt (A.V.A.C.); A. Paap, (H.A.V. /Haarlem"). Klasse B. 1 prijs: F. M. Gaarenstroom (De Volewijckers)J. Stender (G.A.C. „Hilversum"); J. J. Bruyn (A.V.A.C.). Klasse C. 4 prijzen: G. J. Appel; G. J. P. Groti; II. v. d. Does, allen „De Zwaluwen" Den Haag; L. Kat (A. V. „Zaanland",); N. J. Beckma, (Graaf Willem II, Den Haag); P. Nieuwenhuyzen (De Volewijckers, Amsterdam); H. J. Plieger (A.V. 1923, A'dam); A. J. Kluyskens, W. M. v. d. Dussen, F. W. Krichhoff, P. II. Ver- vetjes, D. de Jong, W. A. Verbruggen, allen „A.A.C. Amsterdam; C. J. Th. Kuyer, .1. de Clerk, J. Poel geest, H. Snijders; J. A. v. d. Winde, allen A.V.A.C. Amsterdam; II. B. Beunder, C. Boslooper. P. de Graad, J. W. Figee, J. Hermans, C. v. d. Klinken berg, ÉI. van Ommeren, K. Schulz, F. Stouten, II. van Wilsum Jr., allen H.A.V. Haarlem; W. Cou- wenlioven, Jb. Gouda, M. Pels, W. van Roode, J. de Koning, „Volharding", Purmerend; J. Zaal, A.V. 1936, Alphen a. d. Rijn; P. Schuitemaker, B. Schuitemaker, K. Brasser, allen „Lycurgus", Krommenie: J. van Asch, A.A.V. Amersfoort. D. Klasse 3 prijzenBen van Hees, 2e II.B.S. b, Haarlem; P. van Leeuwen, Amsterdam; J. Saphier, „Poseidon", Amsterdam; A. Rijke, Olympia I.Tmuiden; J. van Zwieten, Olympia, IJmuiden; 1'. Dekker, Olympia, IJmuiden: W. v. Zonderen, Olympia, IJmuidenKGroen, Olympia, IJmuiden P. Kool, Olympia, IJmuiden; C. J. vanRuycndam, Haarlem; L. Braakman, Haarlem; P. Coule, Haarlem; E. Dijkstra, R.C.II., Heemstede. Juniores2 prijzenW. van Rijn, „De Zwaluwen" Den Haag; A. de Jongh, „De Volewijckers, Am sterdam; A. van Grieken „A.A.C., Amsterdam; G. Ooyevaar, A.A.C., Amsterdam; Kan, H.A.V., Haarlem; Jb. Aafjes, „Lycurgus", Krommenie; J. Koomen, „Lycurgus", Krommenie. Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood iicht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af. (Indien geen enkel deel van den wagen verder dan 30 meter van een brandende straatlantaarn verwijderd k, moge» ille lichten gedoofd zijn.) ukim1-—

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2