Nederland verovert een 12e Provincie. Wereldjamboree 1937. Bloemendaal. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. Op vredelievende wijze. Binnenkort, in ieder geval vóór het einde van deze maand, zal er op het Ministerie van Water staat wederom een belangrijke aanbesteding plaats hebben inzake de indijking en droogmaking van de Wieringermeer. In April van het vorige jaar werd een aanvang gemaakt met de voorbereiding van de uitvoering van den Noordoostelijken Polder. Na goedkeuring door den Minister van Waterstaat werd een bestek opgemaakt en aanbesteed en in Mei 1936 kon het voorbereidend werk begonnen worden: het graven van een werkhaven, het inrichten van opslag- terreinen en het maken van een fundeeringsput met omringdam. Veel te weinig nog leeft het Nederlandsche volk mee met het grootsche werk, dat daar wordt tot stand gebracht. Zonder bloedige krijg, maar door noesten arbeid is Nederland bezig zich een pro vincie er bij te veroveren, daarmede leefmogelijk- heid scheppend voor duizenden en duizenden en duizenden. De strijd tegen onzen ouden erfvijand het water duurt voort, maar thans is het land in den aanval en staan den menschen machtige nieuwe methoden ter beschikking. DE OPPERVLAKTE V.D. N.O.POLDER VERGELEKEN m. GEDEELTE v. Z-HOLLAND 'Voorschoten ^GRAVENHAGE Zoelermeer Het strekt der regeering tot eer. dat zij zich door haar bezuinigings- en aanpassings-streven niet er toe heeft laten verleiden, dit grootsche nationale werk stop te zetten. Van juist inzicht gaf zij blijk, toen zij bij monde van den Minister van Waterstaat in de Memorie van Antwoord op de ontwerp- begrooting voor het Zuiderzeefonds in 1936 ver klaarde, dat „de uitvoering van een nationaal werk van zeer bijzondere beteekenis als de verdere droogmaking van de Zuiderzee, ook met het oog op de economische weerkracht van ons land in een verderaf liggende toekomst, te prefereeren is boven werken, die weliswaar stuk voor stuk beter in hun finantieele gevolgen te overzien zijn, maar ander zijds veelal minder blijvende beteekenis hebben". Om eenigen indruk te krijgen van de beteekenis meer in het bijzonder van den Noordoostelijken polder, welke bij de bovenvermelde aanbesteding betrokken is, is het belangwekkend het oordeel te vernemen van den directeur van het Bodem- kundig Instituut te Groningen, Dr. D. J. Hissink, omtrent de gronden, welke hier verworven worden. „De gronden van den toekomstigen Noord oostelijken polder maken een zeer gelijkmatigen indruk. Het is lang niet onmogelijk, dat zij tot de liomogeenste gronden van Nederland zullen be- hoorendeze gelijkmatigheid is een groot voordeel voor de cultuur". „De groote middenmoot van dezen polder, bijna 60 wordt gevormd door een vrij gelijkmatig gebied van rond 28.000 li.a. van niet al te zware kleigronden, rijk aan koolzure kalk en met vol doende humus, phosphorzuur en kali, om een langen tijd groote oogsten op te leveren. De rest van den polder bestaat uit rond 10.000 h.a. lichte zwavel- gronden en rond 8000 h.a. goede zandige gronden, alle eveneens rijk aan koolzure kalk. Het bijgaande vergelijkingskaartje geeft een duidelijk beeld van de oppervlakte grond, welke gemoeid is met de droogmaking van dezen Noord oostelijken Polder, waarvan de eigenlijke werk zaamheden, het aanleggen van de meerdijken in aansluiting op het eiland Urk en op het vorige bestek na de eerstdaags plaats hebbende aan besteding zullen kunnen aanvangen. Met te meer geestdrift kunnen wij deze voort zetting van de Zuiderzee-werken toejuichen, waar de risico's aan dit gedeelte verbonden, zeer gering zijn. Moesten de ramingen voor de afsluiting en de Wieringermeer worden opgemaakt zonder praeti- sche ervaring van de uitvoering van dergelijke werken in open zee, thans is die ervaring er wèl. Aan het einde van zijn rede in de Tweede Kamer heeft de Minister herinnert aan het wijze gezegde „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien, dat u op een voor- rangsweg rijdt. „U KOMT Dat de Wereld-Jamboree dit jaar in Nederland zal worden gehouden, mag genoegzaam bekend worden geacht bij het groote publiek. Maar hoe het daar uit gaat zien, wat padvinders doen en vooral, dat het publiek toegang zal hebben tot deze Jamboree en het kampleven van nabij zal kunnen meemaken, is zeker nog niet algemeen bekend. De Propagandadienst van de 5e Wereld-Jambo ree besloot daarom tot de uitgave van een Jambo ree-brochure. De laatste week van Februari wordt deze brochure in het district Amsterdam en na begin Maart door geheel Nederland in een oplaag van honderdduizenden exemplaren verspreid. Duizenden en duizenden padvinders, zoowel de welpen, verkenners als voortrekkers zullen daartoe districtsgewijze door de propaganda-leiders ge organiseerd worden. In vele steden zullen marschen gemaakt worden door alle padvinders, waarbij de eerste exemplaren der brochure aan het stadsbestuur zullen worden aangeboden. Overal worden schema's en details uitgewerkt om door het geheele land alle stads wijken en drukke punten te bewerken, zoodat een ieder gelegenheid zal krijgen zich deze brochure te verschaffen. Medewerking van autoriteiten is hiervoor alom verkregen. De actie in een district duurt niet langer dan één week. Het eerste week-end daarvan in de straten der groote steden door het geheele district, gedurende de volgende werkdagen ver koop vanuit de groepen aan particulieren, familie en bekenden en gedurende het laatste week-end verkoop in de omliggende gemeenten. Op deze wijze zal geheel het land bestreken kunnen worden. De brochure gaat onder de suggestieve titel: „U komt!" in zee en wordt daarom door de jongens de „U Ivomt!"-brochure genoemd. De omslag draagt een verkenner boven op den aardbol, lachend wijzend op de plaats waar Neder land ligt, dat van 31 Juli tot 10 Augustus het middelpunt der wereld padvindersbeweging zal zijn en waartoe de belangstelling van zoovele buitenstaanders getrokken zal worden. De grijze Chief Scout, die op 22 Februari 80 jaar wordt, schreef in het Hollandsch de uit- noodiging: „Komt U naar de Wereld Jamboree in Holland? Wij ook!" Het fascimilé van deze uitnoódiging komt uitstekend uit in deze bro chure. Dan volgen de pagina's vol foto's, die een beeld geven van de Jamboree's gehouden sinds 1920 Londen, Kopenhagen, Birkenhead en Godöllo. Prachtige natuuropnamen laten dan zien waar in Juli de 5e Wereld Jamboree zal komen. Vele blad zijden geven dan een kijkje op het doel en karakter der padvindersbeweging in al haar geledingen van verkenners, zeeverkenners, welpen en voortrekkers Beelden en beschrijvingen volgen dan van de pa trouillewedstrijden, de leiderskampen, de pad vinderspers en van de voorbereidingen welke thans reeds getroffen worden. Op de welpenpagina's ziet men zoowel H.K.II. Prinses Juliana op ds, raadsrots temidden der Welpen als Koningin Eli zabeth van Engeland temidden van gebrekkige padvinders. Elke pagina eindigt met de suggestieve roep „U komt!" terwijl de laatste pagina een menschenme- nigte toont waarvoor de figuur van de verkenner met vlag van de bekende Jamboree Affiche, wijzend op de overtuigende wekroep: „En toch komt U!". Wie deze aantrekkelijke brochure gelezen heeft en dat zullen er binnenkort vele honderdduizenden zijn, komt ongetwijfeld tot het besluit: Maar na tuurlijk kom ik daar ook. Ik ga ook naar die Jam boree want dat wil ik zien! De actie in het district Haarlem. Nog slechts enkele maanden scheiden ons van den 81 sten Juli, den dag waarop ruim 30.000 ver kenners uit alle deelen der wereld bijeen zullen zijn gekomen op het schitterende kampterrein aan den voet van Hollandsch duinen tusschen boscli en wei om de band der wereldbroederschap te verster ken. De organisatie van de tentenstad met de winkel- buurt, bankgebouw, telefooncentrale, ziekenhuis, theater, eigen brandweer- en politie-dienst, is vrijwel gereed. De meeste opgaven van de grootte der Contingenten zijn reeds binnen. Om enkele getallen te noemenUit Engeland komen 8 schepen elk met 1000 Verkenners, waaronder een duizend tal uit Londen. Schotland zal worden vertegen woordigd door 1500 deelnemers, terwijl tevens een groep blinde verkenners mede komt. Verder zullen vertegenwoordigd zijn: Zuid-Afrika, Australië, Britsch-Indië, Canada, Nieuw-Zeeland, Malta, Gibralter en Barbades. Andere opgaven kwamen binnen uit Amerika 1000, Frankrijk 2500, België, Denemarken, Noorwegen elk 500, Polen, Tscheclio- Slowakye, Zwedwn en Zwitserland elk 400, Luxem burg 275 verkenners. Ook komen zeker deelnemers uit: Armenië, Estland, Griekenland, Iran, Letland, Litauen, Oostenrijk, Portugal, Rusland, Roemenië en IJsland. Alle contingenten zullen worden onder gebracht in een 8-tal subkampen, welke samen de Jamboree vormen. Tijdens de Jamboree zullen verscheidene open bare kampvuren worden gehouden en welvoor de subkampen 1, 3, 5 en 7 zal een subkampvuur zijn op 2 Augustus, terwijl dan 2, 4, 6 en 8 een ge- zamelijk kampvuur houden op de groote kampvuur plaats. 4 Aug. zullen de subkampen 2, 4, 6 en 8 een subkampvuur houden en de andere een ge zamenlijk kampvuur. Op den sluitingsdag der Jamboree (9 Aug.zal er een groot afsclieidskamp- vuur zijn voor alle subkampen. De subkamp vuren duren van 19.30 tot 22.uur; de groote kampvuren van 19.30 tot 22.30 uur. De demonstratie's worden gehouden op een platvorm van 6x8 m„ verlicht door twee sterke schijnwerpers. Het kampvuur wordt midden voor het platvorm aangelegd en onderhouden door een tweetal voortrekkers van de Mustang-Stam te Utrecht. De algemeene leiding der kampvuren berust bij oubaas A. E. van Voorthuijsen. De program ma's worden aangekondigd in liet Nederlandscli, Fransch, Duitsch en Engelsch. Bij de subkamp vuren zal een voortrekker als beoordeelaar op treden, welke de beste nummers uitzoekt voor de groote publieke kampvuren. Na 9 Augustus zullen de meeste contingenten nog eenige dagen op het terrein blijven kam peeren om overdag excursie's te maken door ons mooie land. Die paar dagen moeten het doen. Ieder Nederlander en vooral ieder Bloemendaler, die uit den aard der zaak het meest met de Jam- boren 1e maken heeft, zal er voor zorgen, dat onze buiion landsche gasten een uitstekenden indruk t^Sffiat kleine land aan de zee meenemen. 13 MaaTt wordt in het distriet Haarlem der N.P.V. (dus ook te Bloemendaal) de propaganda-actie be gonnen met de Jamboree-brochure: „U komt"!. Wij raden u: neemt kennis van deze interessante brochure en werkt mede ten bate van de a.s. Wereldjamboree H. v. d. HEIDE, („Elswoutgroep"). Heropening Maison Snippe. blZooals wij in ons vorig nummer reeds meedeelden is Zaterdag j.l. de bekende banket bakkerij van den heer Snippe overgeplaatst van de Korte Kleverlaan naar den Bloemendaalsehe- weg 104 tegenover de Dr. Dirk Bakkerlaan. Deze verplaatsing beteekent voor „Maison Snippe" een groote verbetering. Het verbouwde pand, wat niet alleen inhoudt, dat de voorgevel is verfraaid, maar ook, dat er een geheel nieuwe bakkerij acuter het perceel is gebouwd, is een op- zichzelf staand royaal gebouw, dat zeer in het oog loopt. Het heeft den ondernemer op den openings middag niet aan belangstelling ontbroxen, tal van bloemstukken, waaronder velen van cliënten, ten bewijze, dat de lieer Snippe's werk ook door hen wordt gewaardeerd, gaven aan het winkel interieur een feestelijk aanzien. Het geheele werk werd uitgevoerd door de fa. Rijnierse te Overveen, de stoffeering werd verricht door de fa. Tan Dijk Okken te Bloemendaal, terwijl de oven werd overgeplaatst en gebouwd door de fa. Piet Smit te Halfweg. Wij wenschen den ondernemer gaarne succes en geven belangstellenden in overweging in deze luxe zaak eens een kijkje te nemen. -•0 Benoemd. blTot plaatsvervangend lid van den Raad van Beroep (Sociale Verzekering) te Amsterdam, is benoemd de heer D. H. Vettewinkel te Over- Personalia. blAls vervangster van mej. D. Keijser, onderwijzeres aan de Julianaschool, die een ziekte verlof van 3 maanden heeft gekregen, is aange steld mej. A. Jansma, volontaire. o Luchtvaartavond. blIn hotel „Vreeburg" wordt Zaterdagavond 20 Februari a.s. een Luchtvaartavond gehouden door de Haarlemsclie Jeugd Luchtvaartclub, in samenwerking met de Centrale Jeugd-commissie der Kon. Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart. Op dezen avond wordt vertoond de geheel nieuw bijgewerkte K.L.M.-bedrijfsfilm, die een schitte rend beeld geeft van de ontwikkeling der Neder landsche luchtvaart. Voor zoover voorradig, zijn des avonds aan de zaal kaarten verkrijgbaar. Arbeidsbeurs. bl— Zaterdag j.l. stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 249 mannelijke en 3 vrouwe lijke personen, in totaal 252 werkzoekenden, ge splitst als volgt: Stukadoors1 Loodgieters4 Behangers3 Timmerlieden12 Schilders11 MetselaarsJ. 4 Opperlieden4 Grondwerkers7 Overige bouwvakarbeiders3 Electriciens5 Monteurs (div. soorten) 21 Bankwerkers4 Chaut'feu's19 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders. 66 Handels-K en kantoorpersoneel*29 Losse arbeiders46 Diverse beroepen**13 Totaal252 Waaronder 1 dame. Waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. 10-jarig bestaan, liet de voorzitter voorafgaan een resumé van de oprichting der vereeniging, en hetgeen in de periode van haar werkzaamheid is geschied. Besloten werd tot het houden van een feestavond ter gelegenheid van het tweede lustrum. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen binnenkort volgen. Bloemendaal's Tocneel. blDe vereeniging „Bloemendaal's Tooneel" is voornemens op Zaterdag 20 Maart a.s. een op voering te geven van „Wie eens 23669 26839 26417 26385 29124 17885 26708 17882. 17890 17920 26483 17807 17940 29223 29087 23176 23627 Berg, C. J. A. van den, Ter Hoffsteedeweg 5, Overveen. Berghem. Ir. Pk N. van, Brederodelaan 1, Heemstede. Bloemink, J. II., v. Spiegelenburghlaan 17, Aerdenhout. Jong, F. de, Aannemer, Zandvoortsclielaan 226, Bentveld. Kolk, Ir. II. van der, Maasstraat 20, Heem stede. Kok, J. P. G„ Makelaar en Dir. Natuurbad Velserend, Jac. v. Ruysdaellaan 3, Heem stede. Molen, Mr. G. II. J. van der, Roemer Vis- scherplein 11, Heemstede. Moolhuijzen Jeanne, Pedicure, Gasthuis singel 64rood. Nationaal Kasregister v.li. Cord. H. v. Erk. N.V. Vert. W. Hartman, Zijlweg 52. Opbloei Middenst. Tentoonstelling, Kleine Houtweg 16 (tijd. aansluiting). Remmers, J„ Asterkade 24, Heemstede. Rumen, J. W„ Jordensstraat 47. Smaal, J. P., Kleverparkstraat 14. Soest, J. van, Drukkerij Wed. G. van Soest, Laan v. Insulinde 31, Heemstede, b.g.g. 28934. Terink, G. H., Valkenburgerlaan 18, Heem stede. Verhorst, J. II., Lijstenmakerij, Duinoord- straat 74. Wafelaar, Mvr. M„ Orionweg 58. Bloemendaalsche Middenstandsvereeniging. blDe Bloemendaalsche Middenstandsvereeni ging hield Dinsdag j.l. haar jaarvergadering in hotel „Zomerzorg". In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer W. Scheepstra, het in het afgeloopen ver- eenigingsjaar overleden bestuurslid den heer J. Veen, die getoond had als echte organisatieman veel te kunnen en te willen presteeren. De jaarverslagen van den secretaris, den heer J. R. Stuut, en den penningmeester, den heer A. de Graaf, werden door de vergadering goedge keurd, eveneens de begrooting voor 1937. Den penningmeester werd décharge verleend. De verslagen getuigen van een gezond en werkzaam vereenigingsleven. In de kascommissie werden benoemd de heeren Tanis, Denijs en Timmer. De aftredende bestuursleden, de li.h. Scheepstra en Stuut, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacatures van den heer Beekman en wijlen den heer Veen, benoemd werden de heeren Gras en Van der Schoor. Aan de bespreking omtrent de viering van het .Nederland in den Vreemde' Wanneer we het jaarverslag van de vereeniging „Nederland in den Vreemde" doorlezen, staan we versteld van de daaruit blijkende groote on kunde, die in tallooze landen nog hcerscht om trent de kennis en de cultureele beteekenis van Nederland. Een treffend staaltje hiervan willen we eens memoreeren. Een buitenlander, die in den zomer en herfst van 1934 a.s. een reis door Nederland maakte, hield te Weenen een voordracht onder den titel „Photoreise durch Holland", waarin hij o.a. mede deelde, hetgeen hier in telegramstijl volgt: „Hol land heeft volstrekt geen nijverheid; Amsterdam ]io-t aan een tak van den Rijn en is zetel der regee ring; havens van Amsterdam en Rotterdam stdlèn ontzaggelijk teleur; het zijn zeer kleine binnenwatertjes, waarop maar weinig verkeer is: Holland is ontzaggelijk rijk, geen werkloozen, rijkdom uit den „Gouden Tijd" foto vertoond van rijk rentenierend Nederlander, die 's morgens om 10 uur aan het strand paardrijdt; bij foto van Volendammer: hier is een kop van een Volen- dammer. een dronkemansgezicht, zoo zijn alle lieden in Volendam, Edam en Marken; in Am sterdam en Leiden is niets te zien; in het Rijks museum de „Nachtwacht", verwarde hoop vcif- klodders. na een uur ziet men eerst wat het voor stelt, maar men is dan zóó moe van het denken, dat men gauw weer weggaat; iedere Nederlander heeft zijn eigen huis; alle hooge ambtenaarsposities in Nederland zijn door Friezen bezet, de Holland- sohe ambtenaar is n.l. absoluut onbetrouwbaar en vatbaar voor corrupties, de Fries niet", enz. Het is het verdienstelijk werk van de Vereen. „Nederland in den Vreemde", die deze en derge lijke misstanden en misverstanden tracht te ge nezen en te voorkomen. Haar doelstelling luidt: „Buiten Nederland meer algemeen bekend te maken hetgeen door Nederland en de Nederlanders op economisch, sociaal, wetenschappelijk en kunst gebied is tot stand gebracht, juiste begrippen om trent Nederland en de Nederlandsche toestanden te verspreiden en in bepaalde gevallen voor een zeker Nederlandsch belang op te komen. Onder Nederland worden in dit verband ook verstaan de Nederlandsche koloniën". Dit doel wordt o.a. bevorderd door het doen houden van voordrachten buiten Nederland, het uitgeven van geschriften, en het in bijzondere ge vallen doen plaatsen van artikelen in buiten- landsche bladen en tijdschriften. Wie van dit belangrijke werk wil kennis nemen, stelle zich in verbinding met de vereeniging, waarvan het secretariaat is gevestigd Plantage- Middenlaan tAmsterdam-C. Kamer van Koophandel en Fabrieken. hlIn de vacature G. J. Droste Jr. is tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, afdeeling Grootbedrijf, verkozen verklaard de heer Ir. H. J. M. Bekkers, directeur N.V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. .J. Beijnes N.V. te Haarlem Valsche munterij. hlVoor het Departement Haarlem van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" treedt Maandag 22 Februari a.s. in de foyer van de Ge meentelijke Concertzaal als spreker op de heer K. H. Broekhoff uit Amsterdam, met het onder werp: „Valsche Munterij". English Association. hlMr. Robert Byron spreekt Maandag 22 Februari a.s. in de Muziekzaal van Brinkmann te Haarlem voor de English Association in Holland, Haarlem Branch, over: „The English Hoaw". I '1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3