Sport en Spel. Van de Leestafel. Tooneel. Muziek. 'n Nieuw bord. HAARLEMSCHE Co&peratieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Predikbeurten. Agenda. Burgerlijke Stand. „ORANJE EN DE WELVAART VAN NEDERLAND". Van den bekenden publicist op economisch ge bied, Dr. M. G. de Boer, is onlangs verschenen „Oranje en de welvaart van Nederland", een gedenkboek, uitgegeven bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Toen Dr. de Boer het verzoek kreeg zich te willen belasten met het samenstellen van een ge denkboek, viel zijn aandacht op het feit, dat hij bij het bewerken van de geschiedenis van tal van groote bedrijven en diensten in particuliere en openbare archieven vele belangwekkende en totaal onbekende gegevens had gevonden betref fende de werkzaamheid van leden van ons Vorsten huis ten opzichte van de welvaart van Nederland. Hij had deze gepubliceerd in tal van artikelen en een reeks van werken, van welke laatste een groot aantal niet in den handel zijn gebracht en dus buiten vakkringen weinig bekend zullen zijn geworden. Deze gegevens en resultaten, door andere historici op dit gebied verkregen, zijn thans ver eenigd tot een populair gehouden, maar door ver wijzingen naar wetenschappelijke litteratuur ge staafde samenvatting. De stof voor zijn gedenkboek zocht de schrijver in den tijd na 1813, toen Willem I, eerst als souve- rein vorst, na de vereeniging met België als Koning de leiding aanvaardde. Koning Willem I heeft zich met groote energie gewijd aan de bevorde ring der welvaart van staatswege, die onder de toen hoogtij vierende mercantilistisclie opvat tingen als hoogste staatsmanswijsheid gold. Zijn rusteloos werken heeft voor het grootste deel voor het gedenkboek de stof geleverd. We vinden uitvoerige beschrijving van de strubbelingen over den weg van 's lands hoofdstad naar zee; den aanleg van spoorwegen; stichting van het Entrepót-dok te Amsterdam; de Nederlandsclie Bank, de Ned. Handel Maatschappij, de Maat schappij van Weldadigheid, waarvan als be schermheer optrad de tweede zoon van den Koning. Prins Frederik, en welke Mij. Frederiks- oord, Willemsoord, Wilhelminaoord, Ommer- sehans en Yeenhuizen stichtte. Uitgebreid wordt verhaald van 's Konings bemoeienissen met den jongen zee-officier Gerhard Moritz Roentgen, welk ingrijpen des Konings in zijn gevolgen voor de welvaart heel belangrijk was. Onder Koning Willem II kwam een einde aan het systeem van actieve bemoeiing met de volks welvaart, eenerzijds door het feit dat Willem II veel minder commercieel aangelegd was dan zijn vader en slechts de beschikking had over een gedeelte van diens fortuin, anderzijds door het feit, dat zijn aandacht gedurende zijn korte regeerig hoofdzakelijk door politieke kwesties werd geboeid. Koning Willem III kwam mee door liet aan 't bewind komen van .de liberale partij voor een geheel andere taak dan zijn voorgangers te staan, 'zoowel in politieken als in eeonomischen zin; niettemin heeft hij waar hem dit mogelijk was, invloed uitgeoefendWaarvan de schrijver door 's Konings steun aan Dr. Sarphati men denke aan het Paleis voor Volksvlijt - duidelijke be wijzen geeft. Ook de derde zoon van Koning Willem II, Willem Frederik Hendrik, Prins der Nederlanden, heeft een actief aandeel in ons economisch leven gehad. In algemeene trekken schetst de schrijver ten slotte de periode volgende op de aanvaarding van het regentschap door Koningin Emma, om te eindigen met te wijzen op de lichtstraal, die door de nog niet weggedreven donkere wolken en de duldeloozé spanning van voortdurende oorlogs dreiging door de komst van den nieuwen Prins- Gemaal is gekomen, die door de Koningin aan haar volk werd voorgesteld, als „een degelijk en hard werker, die werk gezocht en gevonden heeft op economisch gebied", en die zelf verzocht, „dat men hem den tijd wil laten om zich hier rustig in allerlei belangen te kunnen inwerken." Het gedenkboek is met. vele foto's van ons Vorstenhuis verlucht. De afbeeldingen van groote bedrijven en sociale instellingen in het gedenk boek vereenigd, beoogen te zijn een hulde van uit het economisch leven van Nederland aan het jonge vorstelijke paar. De uitvoering van het boek door J. Frijda's Internationale Uitgeversonderneming te Amster dam, is voortreffelijk. „JUICHTOON EN SMEEKBEDE". De als no. 7 in de serie radio-preeken van Bloe- mcndaal's Gereformeerde Kerk verschenen predi- eatie, die dezer dagen in druk gereed is gekomen, geeft een weergave van den wijdingsdienst, die ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk op 3 Januari 1.1. werd gehouden. Behalve de door Ds. Joh. C. Brussaard gehouden predicatie, bevat het boekske den tekst van de na den dienst door een a capella koor uit de gemeenteleden onder leiding van den organist, den heer N. J. Jansen, gezongen liederen, terwijl als bijlage een bijzonder fraaie reproductie van het Prinselijk Paar de feestelijke bedoeling dezer uitgave accentueert. Zij, die het werk der Radio-eommissie van de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal op een of andere wijze steunen, ontvangen de. precken gratis. Door een storting op postrekening 167316 van genoemde commissie, kan men zich dc regel matig toezending verzekeren. KOSMOS-EERSTELINGEN-PRIJS. Onder dezen naam heeft de N.V. Uitgevers- Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam, ter aan moediging van debutccrcnde schrijvers een nieuwen letterkundigen prijs ingesteld, groot, duizend gulden. Het ligt in haar bedoeling dezen prijs jaar lijks toe te. kennen. Alle in het. Nederlandsch schrijvende auteurs, van wier hand niet eerder een roman in boekvorm is verschenen, kunnen naar dezen prijs mede dingen. Publicatie van gedichten, essays cn no vellen, of van romans in tijdschriften sluit deel neming aan deze prijsvraag niet uit. De jury kent den prijs toe voor den besten ingezonden roman, doch behoudt zich het recht voor den prijs niet toe te kennen, indien geen der ingezonden hand schriften aan de door haar te stellen eisclien vol ta*. Behalve den Kosmos-Eerstelingen-Prijs groot f 1000.ontvangt de auteur van den bekroon den roman het gebruikelijke honorarium over alle verkochte exemplaren van zijn boek. De jury bestaat uit: Dirk Coster, voorzitter, Antoon Coolen, A. M. de Jong, C. J. Kelk, Dr. P. H. Ritter Jr., terwijl als secretaresse van de jury optreedt mej. M. G. van Kranendonk, Oude Delft 124, Delft. Voor den Kosmos-Eerstelingen-Prijs 1937 kun nen manuscripten worden ingezonden tot' 1 Mei 1937 aan het adres van de secretaresse van de jury. De uitspraak van de jury zal vóór 15 Augustus 1937 worden bekend gemaakt. Het programma voor deze prijsvraag is op aanvraag verkrijgbaar bij de secretaresse van de jury en bij de N.V. Uit gevers-Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam. weken gestaakt; na verloop van dezen tijd wordt met geregelde publicatie voortgegaan). BACH ZESDE CONCERT HAARLEMSCHE VEREENIGING. Op het programma, dat voor de Haarlemsche Baehvereeniging Dinsdagavond door liet Concert gebouw-orkest onder leiding van Eduard van Beinum werd gegevende namen van twee Neder landsclie componisten Het concert begon met de Inleiding tot een Treurspel van Henk Badings. Er wordt van dezen jongen componist, die een verwonderlijke productiviteit bezit, in den laat- sten tijd heel wat opgevoerd, en zijn stijl begint zich steeds duidelijker af te teekenen. Zoo maakt deze Inleiding alweer een veel bezonkeneV indruk dan het onlangs voor de H.O.V. gespeelde viool concert. Aanvangend met een prachtige, onheil spellend sombere, langzame episode, voert daarna een fel en dramatisch bewogen middensatz naar het korte, aan het begindeel herinnerende naspel heen. Het werk boeit van de eerste tot de laatste noot en bezit naast breede melodische lijnen veel invallen. Het zou ons verheugen, dit opus van Badings spoedig weer te kunnen liooren. Het was een goede daad van Van Beinum de Bretonsclie (vijfde) Suite van G. H. G. v. Bruckner Fock te geven. Deze impressionistische muzikale schilderingen hebben ieder een eigen sfeer en geven met groote klankschoonheid de wisselende stem mingen van zee en zeemansleven weer. Het laatste dezer stukken, de Berceuse d'Armorique, heeft een sopraan-solo, die door Berthe Seroen, met haar prachtige stem en heerlijke voordracht op ontroe rende wijze werd voorgedragen en waarmede zij, evenals met de liederen „les Cigales" en „Le Cha- seur noir" van denzelfden componist, groot succes oogstte. Het hierop volgende symplionische gedicht „de Moldau" van Smetana, is als een stuk bloeiende natuur en werd door v. Beinum met als de friscli- heid en spontaniteit, die deze muziek verlangt, weergegeven. Een aan de hoogst denkbare eisclien voldoende uitvoering van Cesar Franck's Symphonic d kl. t. volmaakte den praclitigen avond. Deze nobele muziek kwam in volledige schoonheid tot ons door de intense en geestdriftige wijze waarop v. Beinum zijn schare aanvoerde. Zoo is dit Bach-concert weer een van de muzikale feesten van het seizoen geworden. B.W. TE AMSTERDAM. „Jantje uit Indië", door M. H. du Croo, bij „Het Nederlandsch-Indisch Tooneel" (regie Cor Ruijs). Een goed geschreven stuk. Heel aardig. Welis waar niet hoogdravend of superieur, maar eene prachtige speelgelegenlieid voor Cor Ruijs cn zijn ensemble. Jan van Berg (Cor Ruijs), controleur B.B. met verlof, is een doorgefourneerd vrijgezel, evenals zijn vriend, de een keetje cynische scheepsdokter (Jan C. de Vos) en zij zijn het roerend eens, dat trouwen niet alles is. De dokter voorspelt„Jantje, je loopt er toch in". Hij zelf natuurlijk niet. Maar het komt anders uit: en de dokter wordt verliefd op de dochter van Jantje's hospita (de dochter is Jetty Kremer en de hospita Jo Bouw meester, die eene geestige creatie gaf van eene hospita, zooals er vele zijn wij denken een beetje aan Engel in Ileijermans' „Zevende Gebod") En Jantje wordt verliefd op de dochter van resident Van Noten, met verlof en van diens kattige eehtgenoote. Schuchtere en schutterige Jantje wordt waaratje verliefd cn zij houdt ook van liem, beluistert een gesprek, waarin hij met den dokter over zijne liefde spreekt en zij decla reert zich dan aan Jantje en wij zien twee ge lukkige paren. Die dochter werd prachtig gespeeld door Francis May, die één en al bekoring was. Gerard Hart kamp was een opgezette pa Van Noten op sterk water wel te verstaan) en lag voor 'n oort je thuis en dat was de schuld van Gusta Chrispijn-Mulder, de vervaarlijke ma. Jan C. de Vos gaf den dokter, zooals liet mest, den cynisclien dokter, di e zoo fijntjes de dingen langs zijn neus weg kan zeggen. En dan Cor Ruijs zelf, 'n beetje 'n dommerik cn hij gaf al zijn vis comica, die hij heeft, om zoo'n figuur uit te beelden, levenswaar en echt. Zoodat wij een genoegelijke voorstelling hebben bijgewoond EDMOND VISSER. (Door een buitenlandsclie reis van den heer Edmond Visser wordt diens tooneelrubriek 3 èA-fteort—de Haarlemsche Rij- en Jachtverceniging een cross-country over weilanden te Vogelenzang. Deze eross-country is als volgt verdeeld: le. Zware cross voor genoodigden cn werkende leden, max. lengte 3400 m. met hekken en slooten; 2e. Dichte cross voor genoodigden, werkende leden en junior-leden, max. lengte 2400 m. met hekken, geen slooten; 3e. voor leden van daartoe uitgenoodigde lande lijke rijvereenigingen, die de lichte cross rijden. Om precies half twee wordt er bij het café Rust hoek (W. Th. Ariës), Vogelenzangseheweg 182, Vogelenzang, begonnen met het afwandelen van het parcours, resp. pareoursen. Korfbalclub „Spbrt Vereent", Bloemendaal/Santpoort. Seer.: Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.) Gespeeld Zaterdag 13 Febr.S.V.A.Haarlem e 5—0. Zondag 14 Febr.: Palou 1S.V. 2 00. Te spelen Zaterdag 20 Febr.: Meerleboscli b S.V. a, 2.30 uur; Oosterkw. b.S.V. b 3 uur. Zondag 21 Febr.: S.V. 4Palou 2 2 uur. Als bestuurslid vacature de heer A. Menet is gekozen de heer S. Ritburg. Op Zaterdag 20 Februari heeft onze jaarlijkselie feestavond plaats in hotel „De Weijman", Sant poort (dorp). Kaarten zijn op aanvraag aan ons secretariaat verkrijgbaar, worden eventueel per post opgezonden. o De a.s. Duinloopen te Zandvoort. Geen zorgen of moeite zal worden gespaard om de Duinloopen, welke op Zondag 21 Februari in onze gemeente zullen worden gehouden, zoo goed mogelijk te doen slagen. De EdelAclit. heer H. van Alphen, burge meester van Zandvoort, zal het eerste startschot lossen. De directie van de K.L.M. stelde spontaan een prijs beschikbaar in den vorm van een gratis rondvluchtbewijs. Zou dit prijsje niet iets zijn voor een onzer inwoners Het parcours wordt schitterend. Wellicht wel zwaar, doch men kan er van overtuigd zijn, dat een pracht strijd ons in de duinen wacht. De heer Van Deurzen, directeur van het „Noor- derbad", sportman en vooral sportliefhebber als hij nu eenmaal is, is reeds nu bezig, alles in het werk te stellen, opdat den deelnemers een zoo goed mogelijke ontvangst wordt bereid. Toezeggingen werden reeds gedaan voor deel name van „A.A.C.", „De Trekvogels", „A.V.A.C.", „Lycurgus", „Zaanland" en ook „Haarlem". Zuil ook hier A. Paap zegevieren. Hij is het aan zijn Zandvoortschen naam stellig verplicht. Reeds nu doen geruchten de ronde, dat er besprekingen gevoerd zijn, om te komen tot de oprichting eenerspecifieke Zandvoortsclie Athletiek- vereeniging. Plaatsgenooten, welke hiervoor iets gevoelen, kunnen zich hieromtrent met den heer B. van Hees, Zandvoortschelaan 13, Zandvoort verstaan, welke, in direct contact met het K.N.A.U. bestuur staande, alle inlichtingen zal kunnen ver schaffen. js Ook betreffende de duinloopen, is genoemde heer gaarne bereid nadere gegevens te verschaffen. Inschrijvingen tot 21 Februari aan genoemd adres, of uiterli jk 20 dezer aan Jan de Vries, Grijns- senstraat 46, Amsterdam. Schrijft in, of kom kijken en na afloop dansen aan de boulevard op Zondag 21 Februari a.s. Het districtbestuur van Noord-Holland verwacht u! Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging. Op a.s. Zaterdagmiddag 20 dezer organi- Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be- teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. B.V.C. Bloemendaal. De reserves, die de gasten waren van Beverwijk 2. hebben een stap nader gedaan naar dc eerste plaats, door dezen wedstrijd met 20 te winnen, waaruit wel blijkt, dat het geen gemakkelijke overwinning is geworden. De punten zijn echter binnen en a.s. Zondag kan het tweede definitief kampioen zijn van zijn afdeeling. Om 10 uur wordt op eigen teld gespeeld tegen Schoten 3, waarbij mensehelijkerwijs gesproken, het puntenaantal met 2 vermeerderd wordt. De opstelling wordt: Domselaar (d.); Donker voort en v. Waart (a.); G. v. d. Einden, Klucn, A. de Vries (m.); De Ituijter, Oosterhof, v. Bragt, K. v. d. Einden en Van Leuven (v.). Bloemendaal 1, dat veTleden Zondag vrij is ge weest, moet den strijd aanbinden tegen B.F.C. Nu het toch definitief is, dat de witten degradatie wedstrijden moeten spelen, kan er rustig ge werkt worden, zoodat deze partij een begin is van een intensieve trainingsperoide, die hopenlijk haar vruchten wel zal afwerpen. Ieder, die er voor in aanmerking komt, kenne zijn plicht en slaat dus geen enkelen trainingsavond over. Door allerlei ongunstige omstandigheden, waarbij griep niet de minste rol heeft gespeeld, hebben de witten niet gelukkig gespeeld in de competitie. I-aten zij echter toonen bij volledigheid, nog te goed te spelen, om naar de derde klasse te verhuizen, waarom wij vertrouwen, dat allen hun uiterste best zullen doen, het degradatie-spook af te helpen. Men verschijnt Zondag aldus: De Haas (d.) I.lffs en v. d. Mcij (a.)Leemhuis, Beijk cn Hartens dorp; Resting, De Bock, Immer, Tullenaarsen Noordhoff. o Bloemendaal 4Kijk Uit 4 (Halfweg). De uitslag van dezen Woensdag j.l. gespeelden wedstrijd luidt als volgt: Bloemendaal 4 Kijk Uit 4: W. v. d. HoefK. BeenI0 Mr. Th. de LeshieuxHendricks-G. Herfst Jij J. HalsemaA. Troost01 Adolf v. d. WerffC. I-ambo 10 T. KoutM. Huitema01 J. HoflandP. v. d. Hoeven10 B. J. KorsmanJ. J. v. d. Hooft 10 R. G. v. RooijC. D. Slooten 10 J. Hofland Jr.—W. Cornelissen 10 M. II. WreisemaH. SpeltI0 7y2—2% Bloemendaal 4 is door deze fraaie overwinning nog steeds ongeslagen en heeft de beste kansen om kampioen van zijn groep te wqrden. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon - Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING ZONDAG 21 FEBRUARI 1937. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v-.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Nederl. Protestantenbond v.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. v. d. Bergli van Eijsinga. Onderw. „De les van den tarwekorrel" (Joh. 12 vs. 24). Vri je Kath. Kerk (Popellaan, Kinheimpark). v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. "Woensdag n.m. 8 uur Vespers en Lof. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds.Ch. de Beus. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. G. van Duijl, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Hilversum. SANTPOORT. Ned. Herv. Evang. v.m. 10 uur de heer H. Heeres- ma te Amsterdam. N.m. 5 uur de heer J. Makkelie te Amsterdam. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbellezing. Geref. Kerk (II.V.) v.m. 10 uur Ds. E. L. Smelik. Bediening H. Avondmaal. N.m. 5 uur de heer K. v. d. Berg. Dankz. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duijvendak. Evang. Kerk (Berkenstraat 10) v.m. 9% uur Ds. P. D. v. d. Togt. N.m. 5 uur de beer Everaars, Evang. Onderw. „De gang van Bethlehem naar Golgotha". Medewerking kerkkoor. Geb, Saturnusstraat 18, Maandag 8 uur Bij bellezing. Woensdag 8 uur C.J.M.V., afd. N.J.V., Vrijdag 8 uur Zangrepetitie. Geref. Kerk (H.V.) (geb. „Blauwe Kruis", O. Groenmarkt 20), v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. In de voorzaal v.m. 10 uur Ivinderdienst. Eglise Wallonne, (Begijnhof) a 10 li. 30 Service. 3e Collecte pour la restauration; 9 h. 15 Ecole du Dimanche. Vendredi 26 Février „Choeur Joliez", sous la Direction de Mons. J. Seheffer. ZANDVOORT. Geref. Kerk (H.V.) (Bredcrodestr. 31) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. Rembrandt-Theater: „Tot Acht Uur", met, Adolp Wohlbrück. Luxor-Theater: „De Show-Boat", met Paul Robeson, Irene Dunne en F,llen Johnes. Frans Hals-Theater: „Het Huis met de Duizend Kaarsen". Cinema-Palace„De Jonge Graaf' met Anny Ondra. Spaarne Sound-Theater: „Het uur der Ver gelding" met Dick Foran, en „De avonturier der Lucht". Stadsschouwburg: Zaterdag 20 Februari 8 uur, Fritz Hirsch Operette. „Prinzenliochzeit". Zondag, 8.15 uur De Boer van Rijk-Ensemble. „Het Zevende Gebod". Maandag 8.15 uur. Centraal Tooneel. Lorelei 1937. Dinsdag 8 uur, Gruno. „Van joe'n Fam. mot j't moar Iieb'n. Woensdag 8 uur. Toonkunst. Nicolai Grundau. Donderdag 8.15 uur. Hoogerwerf. „De Burger als Edelman". Vrijdag, 8.15 uur. Het Masker. „Het, Nest". ZateTdag 27 Februari, 8 .15 uur, R'damsch Ho- stad-Tooneel. Bevallen: M, M. Smit-Balm, d.; G. Y. F. M. J. WesterwoudtHermans de Heel, z. Getrouwd W. H. Struben en L. II. Mak& Overleden: Ch. J. Laming, oud 56 jaar (overl. te Amsterdam). I-, J. van Beuningen van Helsdingen, oud 74 jaar. B. Volkers, oud 72 jaar. G. Jansen, oud 86 jaar, wed. van J. Wesseling (overl. te Haarlem). D. Tholens, oud 62 jaar (overl. tc Haarlem). J. M. Visser, oud 87 jaar, wed. van W. P. van Hooff. A. M. G. J. van der Aa, oud 73 jaar. wed. van Th. H. Peltenburg. o De Leldsche Hortus. II— De afdeeling Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en *'lant- kunde houdt Dinsdag 23 Februari a.s. een leden vergadering in café „Rusthoek". Door den heer H. Veendorp, llortulanus, wordt een lezing met. lichtbeelden gehouden over „Dt Leidscfae Hort*".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5