De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal ALLE BANKZAKEN Zondagmorsreo Het Autopark van Nederland. 1 „Het 30e Jaargang - No. 40 26 Februari 1937 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhoui, Bentveld, Vogelenzang, HeemsterS, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN .I OPNIEUW OVERTREKKEN MAISON IVONNE W. 5. Jiartog Type- en Copiëerwerk Haarl. Electrische Jalouzieënfabriek Fa. WILLEMSEN &ZOON 'n GOEDE SIGAAR, hé! Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Bloemendaal en Omstreken. len worden en details alle stads en, zoodat deze bro- langer dan van in de ele distriet, oop vanui t bekenden toop in de zal geheel ereeni- lingen, tl, uit- ijk met gen en :en be- P Prijs jaar i de Een den erk- unst niet ïeeft zich gen- iTr-m HET MENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel I 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels 1 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Postgiro No. 191387 Telefoon 23453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 11.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Goedkoope Marken voor reisdoeleinden. - Assuranties. - Safe-loketten vanaf f 5.per jaar. „LEVENSSPREUK". „De vele groote moeilijkheden in 's men- schen leven, zijn als zoovele weldaden voor den geest. Wat zal een golfloos leven uwen geest voor nut brengen? Strijd is de eenige factor die in staat is uw geest op te voeren tot hoogere regionen. Hebt den strijd lief en aanvaardt hem met alle goede krachten die in u zijn. Zet door, wat ge als juist, als rechtvaardig, als schoon erkent. Wilt niet versagen! Niet alleen in de vraag wat men doet, maar vooral hoe men iets doet en met welke intentie men iets doet, ligt de waarde van uw daden. Rechtvaardigheidsgevoel zij de eigenschap, die alle andere overheersche. AHeeir slechts--zijr tHe ^d'ëze cigeifthap m voldoende mate bezitten, mogen hopen bouw stoffen te hebben vergaderd tot verderen groei van hun geest". Bovenstaande levensspreuk vonden we voor eenige weken terug in een ander blad afgedrukt. Verdwaald tusschen het bonte gezelschap van: Radio, Kinderplaatjes, Feuilleton, Advertenties van voedingsmiddelen, tot zelfs de „Gedachten eener Koningin" toe, gaf dit als zoodanig een zuivere afspiegeling van het leven van alledag, waar kaf en koren, als een gesloten geheel dooreen gemengd, aan de menschlieid geboden worden; het aan een ieder individueel overlatend de schei ding tusschen mooi en minder mooi, goed en ver keerd, vast te stellen en daaruit te kiezen, ofwel, daarover domweg heen te kijken, zonder op te merken dat er van verschil en zelfs van de mogelijkheid tot kiezen sprake is. Dit laatste is niet als critiek bedoeld, doch slechts als formuleering van den werkelijken toestand. Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is en de meeste mensclien kiezen een leven, zooals zich dit in zijn eenvoudigsten vorm, d.i. dien van den minsten weerstand, aan hen voordoet; d.w.z. ze laten zich leven, zonder zich rekenschap te geven van wat er om hen heen gebeurt, en zonder bewust te ervaren dat en wat er van het leven te maken is of zou kunnen zijn. Het percentage dat bewust denkt, trekt zelf conclusies, vormt zich wél een beeld van wat is en wat zou kunnen zijn en legt het oor te luisteren naar wat anderen zeggen, als critiek op eigen oor- deel. Dezulken zijn ontvankelijk voor indrukken de eerste stap tot verdere geestelijke ontwikkeling maken een aanvang met kiezen tusschen kaf en koren, al wil dit nog niet zeggen, dat ze het juiste onderscheid daartussclien reeds weten te maken. Want het leven is niet zoo overzichtelijk als een dorlchvloer, waar het aanwezige materiaal zich beperkt tot graanhalmen, koren, kaf, en wat aangekleefde aarde, waaruit zelfs een kip zonder eenig bedenken het beste weet te kiezen. Was het leven zóó eenvoudig, dan zou het de moeite van geleefd te worden zeker niet waard zijn. De ontvankelijken, zij dus die reeds een open oog hebben voor wat er om hen heen plaats vindt, zijn de toekomstige wereldhervormers. Maar zooals een goedwillend en leergierig kind op school, moeten ook deze geleid en ontwikkeld worden door de reeds verder gevorderden; moet het inzicht verruimd worden, het oordeel verdiept, de aan dacht gescherpt, de bezonkenheid geconsolideerd. De menschen die zich domweg laten leven de geestelijk minderen dus zullen hierin des te gereeder volharden zoolang alles op rolletjes loopt. En dit geldt niet alleen voor „de minderen", maar evenzeer voor meergevordenden. Verzet, activiteit, drang naar het hoogere en betere, komen pas als de boel op de een of andere manier scheef gaat. Dan eerst worden ook daden geboren, die tot geestelijken groei leiden „De vele groote moeilijkheden in 's men schen leven zijn als zoovele weldaden voor den geest. Wat zal een golfloos leven Uwen geest voor nut brengen? Strijd is de eenige factor, die in staat is Uwen geest op te voeren tot hoogere regionen. Hebt den strijd lief en aanvaardt hem met alle goede krachten, LAAT NU UW ZIJDEN LAMPEKAP Het juiste adres is Gierstraat 38 - Haarlem - Telefoon 10925 die in U zijn. Zet door wat ge als juist, al rechtvaardig, als schoon erkent. i Wilt niet versagenr/1^ Inderdaad, alleen moeilijkheden kunnen oilf opheffen, en alleen dus een dom en kortzichtig mensch, zal zieh daartegenover vijandig stelled en een golfloos (d.i. een planten-) leven begeereiS En moeilijkheden die overwonnen kunnen worden zónder strijd, zijn geen moeilijkheden en zoo is dus noodwendig „strijd" de eenige factor voor geestelijken groei. Als inzet daartoe zal uit den aard der zaak slechts sprake kunnen wezeii van „goede" krachten, tot een goed (d.i. een juist}; rechtvaardig, schoon) doel, want booze krachten kunnen tot niets anders dan afbraak leiden. Van daar ook de prachtige aanvulling: „Niet alleen in de vraag wat men doet, maar vooral hoe men iets doet en met wélke bedoeling men iets doet, ligt de waarde van Uw daden". Een sehoone schijnbeweging, met het doel daar mee roem, eer, voordeel e.d. te bemachtigen, zal den geest slechts kunnen schaden en vernederen, inplaats van dezen op te heffen. HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN Bloemendaalschestraatweg 102 Santpoort-Station Telefoon 217 GOED VLUG GOEDKOOP Kennemer Type en Copiëer-Inrichting Korte Kleverlaan 66, Bloemendaal, Tel. 23453 „Rechtvaardigheidsgevoel zijV dé schap dié-site attOètérintiek brtaijaaSSte Ja, alweer: uit den aard der zaak! Een handeling, hoe goed ook in opzet, met edele en nuttige bedoelingen, maar uitsluitend van één standpunt bekeken, zonder rechtvaardig rekening- te willen houden met omstandigheden, de eerlijk en goedbedoelde overtuiging van anderen die voor zieh zelf meenen, dat zij den steen der wijzen gevonden hebben, kan nooit goed zijn in vol strekten zin. Wie zich de moeite niet getroosten wil om zich in den gedachtengang van anderen te verplaatsen, of te slap, of te eenzijdig, of te onverschillig is om uit te zoeken en vast te stellen op welke gronden een ander anders denkt: of die soms denkfouten maakt, ofwel hij tekort schiet in billijkheid of rechtvaardigheid bij beschouwing van eigen standpunt, zoo iemand is wel een despoot, maar geen ernstig strijder, en als zoodanig zal zijn strijd onmogelijk tot geestelijke verdieping kun nen voeren, wat tot uitdrukking gebracht wordt in den slotzin: „Alleen slechts zij die deze eigenschap in voldoende mate bezitten (n.l. zich deze eigen gemaakt hebben!), mogen hopen bouwsteenen te hebben vergaderd tot verderen groei van hun geest". hetgeen door elk ernstig en bewustlevend mensch toch zeker wel als einddoel zal worden beschouwd. „Wilt niet versagen". Misschien vormen deze enkele simpele woorden'1 wel de kern van het geheel! Datgene, wat men halfweg opgeeft, beteekent alleen maar verlies: verspilling van veel energie die niet tot zijn recht is kunnen komen; opgeven van een levenstaak, waaraan men reeds zoo véél heeft geofferd; een strijken van de vlag, soms met de haven in 't zicht; loslaten van een illusie. Een moreel echec: een falen van wilskracht en volharding, een opgegeven van het doel, dat alles te zamen bedoeld geweest was als de culminatie van een geestelijken krachttoer. Natuurlijk kunnen de omstandigheden zóó zijn, dat die tot overschrijding van weerstand en reservekracht voeren. Maar oneindig beter dan 't hoofd op 't blok te leggen en véél moeizamen arbeid ongedaan te maken, is dan, zieh daarheen om hulp en steun te wenden, waar men zeker is die met liefde geboden te zullen vinden. Laat nu Uw Markiezen opnieuw overtrekken, zonder prijsverhooging. Bakenessergracht 12 Telefoon 15957 1 een uitzet Q A D V voor deDMDT VAN WEERT Esrtrlaeamt 1 'iA-- .'t t Zeer belangwekkend is de kort geleden versche nen „Statistiek der Motorrijtuigen in ons land", die bijgewerkt is tot I Augustus 1936. De gegevens zijn weer eenigen tijd oud, maar daarbij kan men bij statistieken nu eenmaal niet ontkomen. Deze geweldige verzameling cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verzameld, wijzen uit, dat het aantal motorrijtuigen in ons land zieh, na een kleine daling, eenige jaren geleden, weer in een stijgende lijn beweegt. De cijfers wijzen uit, dat er in ons land, op het oogenblik, dat de statistiek werd afgesloten, ruim i90.000 motorrijtuigen waren. Dit is on getwijfeld een geweldig aantal, maar als men het procentsgewijze met het inwonertal ver gelijkt, met de gegevens van andere landen, blijkt, dat de „motorische dichtheid" elders nog belangrijker grooter was. Het totale aantal motorrijtuigen bedroeg in: 1936 190.061 1935 184.592 1934 188.264 1933 180.343 1932 171.248 1931 158.384 1930 143.922 Van meer belang zijn echter nog de onder verdeelingen, daar "in bovenstaande cijfers zoo wel vrachtauto's en personenauto's als lichte motorrijwielen zijn begrepen. Voor personenauto's waren de cijfers: 1936 89.077 1935 88.293 1934 90.088 1933 85.400 1932 81.277 1931 75.369 1930 67.845 En voor vrachtauto's: 1936 47.810 1935 47.160 1934 49.951 1933 49.007 1932 48.494 1931 46.012 1930 41.227 De motorrijwielen vertoonen een flinke stij ging, hoewel hieraan het feit, dat de lichte motor fiets en de rijwielen „met" hulpmotor veel op gang heboen gemaakt, niet vreemd zullen zijn. Hiermede moet men natuurlijk rekening houden, als men de volgende cijfers betreffende de twee- en driewielige motorrijwielen beziet: 1936 49.380 1935 45.345 1934 44.411 1933 42.122 1932 37.694 1931 33.378 1930 31.314 Belangwekkend is het ook om na te gaan, hoe de verschillende cijfers betreffende ons land zich verhouden tot die in andere landen. Daaruit blijkt dat er in Frankrijk een auto voorkomt op elke 21 inwoners, in Engeland een op 23,inDenemarken een op 30, in Zweden een op 42, in België een op Ik haal ze bij CREMER ALTIJD GOED! Bloemendaalscheweg 119 Telef. 22628 hoek Dr. D. Bakkerlaan. 43, in Zwitserland een op 46 en in Duitscnland een op 56. In de Vereenigde Staten heeft men één auto op elke vier inwoners. Hieraan zijn wij voorloopig nog niet toe, want Nederland is een land met een nog betrekkelijk geringe motorische dichtheid, Op elke 63 inwoners telt men n.l. een auto. De Nederlanders hebben het echter in hun eigen hand in deze cijfers verandering te bren gen. Als men b.v. ziet dat het aantal motor rijtuigen sinds 1930 in zes jaar met 46.000 ge stegen is, begrijpt men wel, dat de „motorische dichtheid" ook hier te lande steeds grooter wordt. De prijzen zijn in vergelijking met een aantal jaren geleden belangrijk gedaald, terwijl de wagens steeds zuiniger in liet gebruik worden, twee zaken, die er ongetwijfeld ook toe zullen bijdragen, dat de voor ons land vermelde tot alen steeds grooter worden, temeer nu er na moeilijke tijden in handel en industrie langzamerhand weer opleving begint te komen. Tenslotte vermelden wij nog enkele cijfers over de groote steden van ons land. Amsterdam heeft 19.359 motorrijtuigen, waar van 9.415 personen- en 3.870 vrachtauto's. Voor Rotterdam zijn deze cijfers 10.392, 4.310 en 2.872, voor Den Haag 14.150, 6872 en 2.540, voor Utrecht 4.174, 1.87i en 1.112, voor Groningen 3.228, 1.723 en 615 en voor Haarlem 3.778, 1.734 en 879. Voor de provincies hebben Noord- en Zuid- Hc^laniL -vcxrewf-p; de, jmecsla rfnot Qi-j-ritnifleini ongeveer de helft van het - Nênerlonosclie totaal en wel 93.708. De Afd. Bloemendaal en Omstreken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond 23 dezer haar maandelijksche bijeenkomst in café „Rusthoek" te Bloemendaal, waartoe ditmaal ook de leden der Afd. Haarlem uitgenoodigd waren. Spreker was dien avond de heer H. Veendorp over de Leidsche Hortus. Na een opsomming te hebben gegeven van de Neder- landsche en buitenlandsehe Horti, deelde hij mede dat de Leidsche in 1594 werd ingericht als Universi- teits-kruidtuin in de open lucht, waaraan in 1599 een winterbewaarplaats (oranjerie) werd toege voegd. Hij noemde de namen der opeenvolgende directeuren en de jaren waarin aan den tuin uit breiding werd gegeven, een en ander vastgelegd in een Gids voor de bezoekers van den Hortus. In 1817 trachtte Brugmans de Hortus uit te breiden tot een diergaarde, waaraan echter verder geen gevolg werd gegeven. Vervolgens liet spr. de oude boomen in dezen tuin de revue passeeren en vertelde daarbij allerlei bijzonderheden, o.a. over de Wistaria floribunda bij den ingang, de bruine beuk in 1818 en de treurbeuk in 1840 geplant om de maatregelen welke genomen moesten worden om deze boomen in het leven te houden. Het was von Siebold die de Hortus verrijkte met vele planten uit Japan ingevoerd (o.a. acers, palmen, Ginke biloba, Deutzia, enz.) In 1932 werd zijn borstbeeld geplaatst in een omgeving van door hem geimporteerde plantensoorten. In 1594 was de tuin 40 x 31 M. groot, aangelegd in 4 vierkanten, elk weer onderverdeeld in vakjes, zoodat er 1400 vakjes waren, voor elk plantensoort een vakje. De volledige inventaris van dezen tuin is nog in het archief aanwezig. Spr. beschreef ver volgens de gestadige ontwikkeling van den Hortus en de planten die daarin thans voorkomen en de verschillende kassen die gebouwd worden om die groote variëteit van planten een geëigend onder komen te verschaffen. Zoowel voor als na de pauze werd door goed geslaagde lantaarnplaatjes een goede indruk ge geven van den tegenwoordigen aanleg en de, in den tuin voorkomende, merkwaardige planten. Met veel belangstelling werd deze causerie door de vele aanwezigen gevolgd en met hartelijk applaus beloond. De voorzitter bracht den spreker voor zijn interessante lezing grooten dank. Een zeer mooie collectie bloemen, ingezonden voor het puntenstelsel, versierde de zaal. ingezon den werden door den heer H. Boegschoten: gr. Veltheimia capensis 10- gr. Amaryllis ITippea- strum hybr. 10- gr. Amaryllis Rittulum X Hybr. 10- gr. kleinbl, Amaryllis Jul. C. Bunge's ras 10- gr. Klein-bontbl. Amarullis Jul. C. Bunge's ras 10- gr. bloeiende Orchideëen 9; door den heer An. Jager: gr. Hymenocalles speciosa 9. De dank die de voorzitter den inzenders betuigde, was zeker wel verdiend. 0 r- -- -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1