Ook ordening vo©»* Industrie. N in Haarlem. Ingezonden. Agenda. English Association in Holland. ,,The English Home". haMaandagavond j.l. hield de lieer Robert Byron een lezing voor de leden der English Asso ciation in een der bovenzalen van café Brinkmann aan de Groote Markt. De heer Byron, bekend publicist op het gebied van architectuur, heeft veel studiereizen gemaakt en kan derhalve veel ver halen. Dit deed hij niet en gaf er den voorkeur aan voor te lezen rvat hij te vertellen had. Hierdoor misten we de gezellige sfeer die we gewoonlijk op deze bijeenkomsten kunnen constateeren. Aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes, die vrij snel werden afgewerkt, trachtte de heer Byron een indruk te geven van datgene wat de Engelsche architecten van de middeleeuwen af tot op den huidigen dag presteerden. Hij beperkte zich daarbij niet tot de landhuizen (English homes), doch liet ons ook interieurs zien, zooals betimmeringen, schoorsteenmantels, houtsnijwerk, tafels, stoelen, enz., veelal schoon van uitvoering en oerdegelijk zooals we dat van de Engelsclien gewend zijn, doch naar onze huidige opvattingen wel wat druk en overladen. De heer Byron wees herhaaldelijk op het typisch Engelsche karakter van den bouw, doch moest tevens toegeven, dat de stijl nu en dan veel overeenkomst had met de Italiaansche, Fransche, soms ook met de Duitsche. Vermakelijk was, dat de heer Bvron in een geval de aandacht erop vestigde, dat de omliggende grasperken aan het geheel een Engelsch karakter gaven! In een interieur kregen we zuivere gothiek te zien zoowel in boog- als in spitsvorm. Voor Rococo-stijl inte resseerde men zich minder, wel voor barok. We zagen mooie staaltjes van „black and white" bouw. d. i. metselwerk met hout, zooals men die ook wel in Duitsche steden aantreft, maar dan wit en zwart geschilderd. Op het terrein van de moderne bouw kunst waagde de heer Byron zich niet: daarvan kan hij wellicht hier te lande mooie staaltjes ont dekken. In elk geval is dc heer Byron er in geslaagd ons een, zij het dan ook wat kort overzicht te geven van Engelsche architectuur, waarvoor de voorzitter hem ook namens de aanwezigen dank betuigde. Vergunning Fa. Hooy. haBlijkens een aankondiging in dit blad heeft de fa. Ilooij, Kleverparkweg 24, met ingang van heden ook vergunning. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat dit de eerste maal is dat een bedrijf in het Kleverpark vergunning krijgt voor den detailverkoop. ONZE STRAATVERLICHTING. Zeer geachte Redactie, In Uw blad las ik in het verslag van de Raads zitting, dat er klachten zijn over de slechte ver lichting te Bloemendaal. „Is de straatverlichting alleen voor wegge bruikers; of ook voor de veiligheid der bewoners vraagt men zich af. Dat zij ondanks vergroote lichtsterkte niet het grootere effect geeft, vindt zijn oorzaak, behalve in de ondoelmatige reflectors, in den aard van het wegdek. Asfalt absorbeert het licht, terwijl plaveisel dit terugkaatst. Geen wonder, dat chauffeurs, komende van Haarlem, (een stad met veel klinkerwegen), klagen over donker Bloemendaal. De tegenstelling is dan heel groot. Zooals men ook kan constateeren op- het stationsplein te Bloemendaal, waar een ge deelte geasfalteerd is en een ander geplaveid. Zijn er ook klachten over donkere trottoirs, dan is dit geen wonder als ze geasfalteerd zijn. Behalve dat ze, in een wandelplaats als Bloemen daal veel te smal zijn, zijn ze door hunne grauwe kleur waarop men geen struikelblok kan zien, een ongerief voor velen. Des zomers is het een broeierig wegdek, dat de wortels der boomen omhoog trekt, terwijl 's win ters bij regen ontelbare plassen in de holten, liggen en daar het water niet weg kan zinken veel langer blijft liggen dan op een bestraat trot toir het geval zou zijn. Tooneel. Hermann Thimig-Tournee. De eerste acteur van het Wiener Burgtheater komt met een ster-ensemble. De gala-voorstellingen, die de wereldberoemde film-acteur en eerste tooneelspeler van het Burg theater te Weenen, Hermann Thimig, begin Maart onder auspiciën van impressario Ernst Krauss in ons land zal geven, zijn nu definitief vastgesteld op Zaterdag 6, Zondag 7 en Maandag 8 Maart, Am sterdam, Hollandsche Schouwburg; Dinsdag 9 Maart, Den Haag, Koninklijke Schouwburg; Woensdag 10 Maart, Utrecht, Stadsschouwburg; Donderdag 11 Maart, Botterdam, Groote Schouw burg; Zondag 14 Maart, Groningen, Stadsschouw burg. Op al deze avonden zal ter opvoering komen het muzikale blijspel in 3 bedrijven „Schneider im Schloss" van Paul Armont en Leopold Marchand, hetwelk zoo'n overweldigend succes in het Ween- sche Burgtheater mocht oogsten. Voorts zullen ook enkele voorstellingen worden gegeven van het blijspel „Oelrauscli" in 3 bedrijven van Jack Larric, en wel op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Maart in de Hollandsche Schouwburg te Amster dam, Maandag 15 Maart in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag en Dinsdag 16 Maart in de Groote Schouwburg te Rotterdam. Het muzikale blijspel ..Schneider im Schloss" is geënsceneerd door KatI Eidlitz van het Weensche Burgtheater, die ook de succesvolle Weensche ensceneering verzorgde. Behalve Hermann Thimig zal van het Burg theater nog medewerken Ruth v. Teschenbruck; voorts de beroemde actrice en filmster Ilagny Servaes, nu verbonden aan het Deutsche Volks theater te Weenenvan het Deutsche Volkstheater komen verder mede de heeren Karl Ehmann, Paul Horn en Fritz Spira; van het Theater an der Josefstadt (Max Reinhardt-Theater) Robert Horky en Daisy Solms en van de Wiener Scala Helene Lauterböck, Sigurd Lohde en Fritz Grünne. I Stadsschouwburg Zaterdag 27 Hofstadtooneel Febr., 8.15 uur, Ver. Rotterd. 3 6 9 Tot Weder opzegging. Zondag 28 Febr., 2 uur: Matinee H.O.V. Zondag 28 Febr., 8.15 uur, Gez. Jan Musch: „De Sabijnsche Maagdenroof". Dinsdag 2 Maart, 8.15 uur, Cremer: „Sonna". Woensdag 3 Maart, 8.15 uur, Ver. Rotterd. Hofstadtooneel: „Des Duivels Prentenboek". Donderdag 4 Maart 8.15 uur, Amsterd. Tooneel- ver.,Een vrouw in haar bloei". Vrijdag 5 Maart, 8.15 uur, Geloof en Wetenschap, Berthe Seroen. Zang. Zaterdag 6 Maart, 8.15 uur, De Komedianten: „Liefde EngTos". Rembrandt-theater: „Verboden Lading", met Hans Albers. Luxor-theater: „Trans-atlantic" met Richard Dix, Madge Evans, Leslie Banks en Helen Vinson. Frans Hals-theater: „Fraulein Lilli", met Fran- ziska Gaal, Szöke Szakall en Hans Jaray. Zon dagmorgen half twaalf: „Djaling, Liefde en Dood óp Borneo". Cinema-Palace: „Verdachte, sta op!", met Dolores del Rio en Douglas Fairbanks Jr. Vergunningstelsel voor oprichting van nieuwe en uitbreiding van bestaande bedrijven noodig. yoerbeperking gerechtvaardigd, als economisch oagewensclit moet worden beschouwd en daaren- 'fm'nder gewensclite consequenties leidt. Voorzoover zulks mogelijk was, b.v. door het niet-verleenen van gevraagde faciliteiten, werden dergelijke vestigingen tegengegaan, doch de prac- tijk heeft uitgewezen, dat met de bestaande be voegdheden niet afdoende daartegen kan worden opgetreden. wetsontwerp bij de dat de mogelijkheid De regeering heeft een Tweede Kamer ingediend opent de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van industrie wordt uitgeoefend, alsmede de uitbreiding van de capaciteit van zulke bedrijven, te beperken. Bij de voorgestelde regeling wordt aan de Kroon de bevoegdheid verleend, om na ont vangst van een daartoe strekkend verzoek, bij algemeenen maatregel van bestuur be paalde takken van nijverheid of onderdeelen daarvan aan te wijzen, waarin voor vestiging of uitbreiding een vergunning van de overheid voorgeschreven wordt. In het ontwerp is een bepaling opgenomen, welke met „vestigen" gelijkstelt het opnieuw in werking brengen van een te voren stilgelegd bedrijf. Het ontwerp heeft niet betrekking op land- en tuinbouw, veeteelt, visscherij, mijnbouw, handel, bank- en assurantiewezen, scheepvaart en ver keerswezen te land. Reeds meermalen is gebleken, zoo zegt minister Gelissen in de toelichting, dat het voor de regcering noodzakelijk is, bij haar streven naar bevordering van de industrieele ontwikkeling naar belmoren leiding te kunnen geven. In de practijk deed zich bij herhaling de behoefte gevoelen aan een be voegdheid, om de vestiging van bedrijven, welke uitbreiding geeft aan liet productie-apparaat in bedrijfstakken, waarin de aanwezige productie capaciteit al groot genoeg moet worden geacht of waarin zelfs reeds een overcapaciteit aanwezig is, tegen te gaan. De minister aclit een dergelijke bevoegdheid te meer noodzakelijk, om dat het meer en meer kapitaal-intensieve karakter van de industrie maakt, dat in steeds sterkere makte het ver schijnsel valt waar te nemen, dat, ten einde de aanwezige productiecapaciteit zooveel mogelijk te benutten en de hooge algemeene kosten althans ten deele te dekken, de verkoopprijzen worden verlaagd, dikwijls tot ver beneden het niveau der productiekosten. Dit streven naar vergrooting van den afzet, desnoods tegen verliesgevende prijzen, heeft een steeds scherpere concurrentie ten gevolge. Een teveel aan bedrijven bevordert dit en is daarom voor het economisch leven, nu meer den vroeger, nadeelig. Van niet minder belang kunnen de gevolgen van een nieuwe vestiging in bedrijfstakken, waarin daaraan geen behoefte bestaat, op sociaal gebied zijn, omdat de positie der in die bedrijfstakken werkzame arbeiders en door in gevaar wordt gebracht. Bij een bewuste stimuleering ran verdere industralisatie liccft men ook in toenemende mate rekening te houden met de internationale industrieele verhoudingen, zooals deze in het bijzonder sedert den wereldoorlog zijn gegroeid. Daarbij zal het toch in verscheidene gevallen gaan om objecten, waarbij de Nederlandsche markt wordt belieerscht door buitenlandsche kartels of concerns, die, op dc markt in het eigen land een krachtige bescherming gemeten, met alle ten dienste staande middelen zullen trachten het jonge Nederlandsche bedrijf te gronde te richten. Voor de totstandkoming en instandhou ding van dergelijke objecten zal steun van de overheid in den vorm vna handelspolitieke maat regelen alsdan vaak niet kunnen worden gemist. Juist die overheidssteun achter zal er toe kunnen leiden, dat een bedrijfstak, waar slechts plaats is voor een beperkt aantal bedrijven, voor anderen dermate aantrekkelijk wordt, dat het aantal nieuwe vestigingen, wanneer men deze ongestoord zou toelaten, het geprojecteerde aantal verre zou overtreffen. Evenzeer laat het zich denken, dat het be trokken buitenlandschen kartel of concern voor zijn bestrijding van het Nederlandsche bedriji den weg zou kiezen van de oprichting van een tegenbedrijf hier te lande, met de be doeling om door afbraakpyjzen het Neder landsche bedrijf als concurrent uit te schakelen en zoodoende zijn monopolistische positie te herwinnen, waarna het desgewenscht zijn hier te lande gevestigde bedrijf kan sluiten, om zijn productie weder in het buitenland te conccntreeren. In beide gevallen zal een bevoegdheid tot beper king van de vestigingsmogelijkheid niet kunnen worden gemist. Het onderhavige wetsontwerp zou men ook kunnen beschouwen als sluitstuk op het samen stel van maatregelen, welke in den loop dei laatste jaren in het belang van het bedrijfs leven zijn getroffen, o.a. op het gebied van het goederen- en betalingsverkeer, de crediet- verstrekking en subsidieering en de ordening. Verschillende van deze maatregelen, in het bijzonder die, welke oen verruiming van den afzet op de binnenlandsche markt beoogen, sluiten de mogelijkheid in zich van een ongewenschte uitzetting van de capaciteit in dien bedrijfstak. Bij meerdere invoerbeperkingen heeft dit euvel zich ook daadwerkelijk voorgedaan. Zoo werd b.v. na de inwerkingtreding van de contingentceringen van tricotgoederen, wollen stoffen, confeetie en enkele andere textielgoederen, een uitbreiding van het productie-apparaat ge constateerd, die, geenszins door de mate van in- Voorts heeft de regeering bij de aanwezig heid van bepaalde internationale concurrentie verhoudingen, waarbij een vestiging hier te lande door de buitenlandsche concurrenten een ernstig gevaar zou hebben opgeleverd voor de bestaande bedrijven, zelfs moeten afzien van een verscherpte toepassing der contingenteering hoezeer deze ook overigens in het belang van onze industrie gewenscht was. Het behoeft wel geen betoog, zegt de minister, dat het in hooge mate ongewenscht zou zijn, in dien om ongewilde en ongewenschte neven effecten te vermijden, dc toepassing van een steunmaatregel achterwege zou moeten blijven. Ten slotte wordt nog gewezen op die gevallen, dat aan bepaalde, hoewel noodlijdende bedrijven! noeh door invoerbeperking, noch door tariefsteun-' maatregelen hulp kon worden verschaft; men denkt aan producten, welke zicli om technische redenen niet voldoende uit te splitsen artikelen of bepaalde handelsgebruiken, mogelijkheid van verschuiving op eenvoudige wijze naar het ver bruik op eenvoudige wijze naar het verbruik van andere producten daartoe niet leenen. Bij de bedrijven waar het hier om gaat, zal een even- tueele saneering in eigen kring, welke tot een lichte verbetering der liedrijfsinkomsten leidt- steeds bloot staan aan de dreiging van het op, treden van nieuwe concurrenten, waardoor het in verhouding tot de behoefte reeds overmatige productie-apparaat de hoofdoorzaak van den slechten gang van zaken nog verder wordt opgevoerd met alle daaraan verbonden ernstige consequenties. Geen „gesloten" bedrijfstakken. De regeering beoogt geenszins te komen tot een meer algemeen stelsel van gesloten bedrijven. De daaraan verbonden gevaren, in het bijzonder, die. welke het gevolg kunnen zijn van een mono- pölistisclie positie van een bepaalde onderneming of van een complex van nauw verbonden onder nemingen in eenzelfden bedrijfstak, ziet dc regee- ring toch geenszins voorbij. Evenzeer heeft zij een open oog voor het feit, dat de gemeenschap aan de werking van het vrije ondernemersinitiatief de opkomst en bloei van tal van krachtige ondernemingen in den lande te danken heeft. De regeering wil geenszins zoover gaan, dat in den aangewezen tak van nijverheid elke nieuwe vestiging of uitbreiding bij voorbaat volledig wordt uitgesloten, doch wil volstaan met deze van een vergunning afhankelijk te stellen. Een volledige afsluiting toch zou tot ongewenschte verstarring van den betrokken bedrijfstak leiden. Moeskops in brons naar Nederland? 's GRAVENHAGE, 24 F'ebr. De Nederland sche Wielren Unie deelt ons mede: Tijdens het laatstgehouden Congres van de Union Cycliste Internationale te Parijs werd den voorzitter van de N.W.U. de vraag gesteld, of er in Nederland belangstelling zou bestaan voor het ongeveer acht jaar geleden ontworpen beeld van onzen vijfvoudigen wereldkampioen P. D Moes kops. Dit beeld werd gemaakt door den Italiaanschcn blccdliouwer Elzio ltoscitano en tentoongesteld in het „Grand Palais" te Parijs, waar het groote bewondering wekte. Het werd sindsdien verschei dene malen bekroond. Het beeld is van stuc vervaardigd en wil het voor het nageslacht bewaard blijven, dan zal het in brons gegoten moeten worden. De beeldhouwer is bereid, het naar Nederland in brons te verkoopen, waarschijnlijk voor een prijs van drieduizend gulden. Het behoeft geen betoog, dat dit beeld vooi liefhebbers van de wielersport groote bekoring heeft en dat het, geplaatst b.v. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een blijvende herinnering zal beteekenen aan een hoogtij van onze wieier sport. Is het mogelijk, het bedrag voor dit beeld bijeen te brengen V Als ieder, die in de wielersport belang ste't, iet- offert, kan het zeker. Laten alle vereenigingen dit denkbeeld eens overwegen. Adliaesie-betuigingen en toezegging van giften, over welke eventueel later kan worden beschikt, worden gaarne ingewacht vóór 4 April a.s. bij bet algemeen secretariaat van de N.W.U., Anna Paulownaplein 3, te 's Gravenhage. Aanbesteding Zuiderzeewerken. 's-GRAVENHAGE, 24 Febr. De waarne mend directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft heden aanbesteed het. maken van deelen van den Meerdijk van den Noord-oostelijken polder, met bijkomende werken, in perccelen en combinaties daarvan. Het laagst werd in geschreven door: S. ten Bokkel Huinink en I. v. d. Velde te Haar lem en Oegstgeest voor pereeelcn: 1. f 3.000,000, 2. f 2.900.000.—, 3. f 2.900.000.—, 4. f 2.400.000. IJ. van Wijngaarden, N.V. C. J. v. d. Hoeven en A. J. van Haaften te 's-Gravenhage, voor: perceel P f 1.381.000.—, perceel Q f 877.000.— N.V. Mij. tot uitvoeren van Zuiderzeewerken te Wieringen perceel R f 1.130.000. De journalist had een primeur. ROTTERDAM, 24 Febr. Vermoedelijk door dat de bestuurder ter plaatse onbekend was, is de auto van den uitgever L. uit 's Gravenhage aan het einde van de Zwarte Paardenstraat in den Schiedamschen Singel gereden. Aangezien de Singel hier niet zoo diep is, konden zoowel de heer L. als zijn metgezel, de journalist V. E. van V. uit de auto komen en zich op den kant werken. Beide personen zijn op het politiebureau van droge kleeren voorzien. De auto is met een kraanwagen op den wal gezet. EEN ZENUWACHTIG OORLOGSPAARD. DE BERIJDER, EEN MILITAIR, ERNSTIG GEWOND. DE BILT, 23 Februari. Dinsdagmiddag reed een militair van het regiment veldartillerie te paard op den Biltschen straatweg. Op een zeker oogenblik schrok het dier voor een stoomwals, waarmede men aan het werk was voor de asplial- teering van den weg. Het deed een zijsprong, waardoor de berijder werd afgeworpen en het dier zeil voor een aanrijdende personenauto terecht kwam. Het paard werd door den wagen aangereden en was onmiddellijk dood. De militair, die van het paard was geworpen, bleef bewusteloos liggen. Een juist voorbijkomend geneesheer verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer ernstig gewond naar het militair hospi taal te Utrecht werd overgebracht. 3 auto's haast •elkcuh! Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3