Sport en Spel. Haarlem. „Valsche Munters". Een Gouden Jubileum. Tooneel. Muziek. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Van de Leestafel. haMaandag 22 Februari j.l. hield de heer K. H. Broekhoff uit Amsterdam een lezing met lichtbeelden over „Valsche munterij" voor de leden van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". Daar bankbiljetten het makkelijkst te imi- teeren zijn, werd hieraan het grootste deel van de lezing gewijd. We zagen de eerste bankbiljetten, die om hun eenvoud van uitvoering en drukken zeer makkelijk na te maken zijn, of waarvan het bedrag met een nul verhoogd kon worden. Spr. behandelde de vooruitgang van het bank biljet tot de ingewikkelde voldrukkerij, zooals die op het oogenblik is, en bovendien in 3 fasen gedrukt wordt sinda 1860, n.l. hoog-, diep- en vlak druk. De kans om tegelijk deze drie drukmethoden onder de knie fé hebben, is voor een normaal mensch betrekkelijk klein, waarmee dan ook de leans van vervalsching vrij miniem wordt. Aan de hand van foto's behandelde spr. de door hem opgeloste gevallen, waarmee een klein slipje van de sluier der internat ionale politie-samenwerking werd opgelicht, waarvan een leek het bestaan in die graad niet vermoedt. De specie wordt al veel minder valsch geslagen, omdat meestal groote machinerieën vereischt worden, die met betrek king tot de opbrengst te duur zijn. Wel besprak de heer Broekhoff verschillende methoden, maar die toch meestal tot een miniem resultaat leiden. Na het einde van de lezing dankte de voorzitter en hoopte den heer Broekhoff in een deel van zijn uitgebreide lezingetof nog eens spoedig weer te hooren. haEr zullen weinig mensclien zijn, die nog nooit gehoord hebben van Muijs' Papierhandel te Haarlem. Niet alleen zakenmensclien, die voor de ver pakking van hun artikelen „Muijs" het aange wezen adres achten, maar ook tal van particu lieren zoowel in Haarlem als in de omgeving weten, dat men bij „Muijs" slaagt op het gebied van papier-verpakking en kantoorbehoeften, en zoo denkt de schoolgaande jeugd er evenzoo over. Die belangstelling in dit bedrijf is in den loop der jaren gestadig gegroeid en zoo is er de vorige week een bijzondere mijlpaal in dit bedrijfsleven herdacht, het vijftig-jarig bestaan! De oprichter was nog tot voor korten tijd in zijn winkel werkzaam, doch heeft het gouden jubileum niet meer mogen beleven. In de adver tentie (zie ons no. van 19 dezer) werd met piëteit van de bijzondere .gevoelens jegens den oprichter gewag gemaakt. Vijftig jaren, waarvan 39 in de Frankestraat, waar de zaak als een bescheiden papierwinkeltje werd opgericht en 11 jaren in het nu groote per ceel aan de Ged. Oude-Gracht. Het heeft den heer Muijs Jr. op dezen dag niet aan belangstelling ontbroken, tal van felicitaties in den vorm van brief of telegram, bloemstukken en fruitmanden waren toegezonden, bewijsstukken van de bestaande aangename relaties, zoowel van cliënten als van leveranciers en kennissen. Het personeel schonk den heer Muijs, bij monde van den boekhouder, den heer D. v. d. Heide, een electrische klok en een mand met fruit; deze sprak tevens de beste wenschen uit voor den verderen bloei van de zaak. Een uitgever-kantoorboekhandelaar uit Den Haag gaf van zijn gevoelens blijk met een fraai felicitatie-register, gecalligrafeerd met oorkonde: uit erkentelijkheid voor de prettige samenwerking, terwijl een andere firma uit Rotterdam een fraaie ets zond. Ziedaar een heugelijke dag, die „Muijs Papier handel" in het middelpunt van de belangstelling heeft gebracht, waarbij wij onze beste wenschen aansluiten. o Ned. Natuurhistorische Vereeniging. haHeden, Vrijdagavond 26 Februari, houdt Prof. Dr. J. Jeswiet uit Wageningen, voor de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haar lem en Omstreken, in de kroonzaal Brinkmann, een lezing met fraaie lichtbeelden over „De Neder- landsche Bossehen". Zondag 7 Maart wordt een ochtendstrandwande ling gehouden onder leiding van den voorzitter, in de omgeving van de pieren van IJmuiden. Samenkomen: Station IJmuiden 9.30 (vertrek trein uit Haarlem 9.06). Terug uit IJmuiden waar schijnlijk met den trein van 11.59. „Het Zevende Gebod" van Herman Heijermans, door het De Boer-Van Rijk-ensemble, Stads schouwburg, Haarlem. Een voorstelling van „Het Zevende Gebod" van dit gezelschap bij te wonen, strekt altijd tot vermeerdering van innerlijken rijkdom. De naam van mevr. De Boer-Van Rijk, haar Amsterdamscli type, haar pittige spel, haar rol in dit stuk (kamer verhuurster Engel), die is als een bijtende lach op het aangezicht van het leven, hadden ook j.l. Zondagavond weer velen naar het AVilsonsplein gelokt." De stukken van Heijermans zullen als eerlijke uitbeeldingen van het maatschappij leven van den middenstand altijd blijven trekken. En het was ook ditmaal weer het heerlijke spel van onze onvergetelijke oude mevr. De Boer-Van Rijk, dat de toeschouwers ontvonkte en in den lach deed schieten. Maar dat heeft niet te maken met den rijkdom van het stuk zelf. die gelegen is in de banden en de conflicten, die uitkomen in de rollen van Samuel Dobbe, van zijn zoon Peter, en diens eerlijke reeds vroeger gevallene en daarom d*bbi tragische, beminde Lotte, een Gretchen in Amsterdamscli volks-formaat, onder volk dan te verstaan de kleine lui uit de Pijp, de vroeger om zijne arme studenten- en vrouwen-typen ver maarde buurten beoosten de Stadhouderskade. Welk een hoeveelheid leed, laag bij de grondsch- zin-genot, bandeloosheid en ook weer goedhartig heid werd en wordt daar, als zonderling mengel moes al niet doorleefd, met als uitkomst onder gang op ondergang, tragedie op tragedie! Willem van der Veer als de ruw-bebolstérde rijke Zeeuwsche vader van den lichtzinnigen innig- goeden student Peter (Wim Paauw) en last not least Corry Korevaar als Lotte, misdeeld kind van de op exploitatie van hun dochter zinnende Vlaminger Ricaudet, deze drie dragen het drama. Want liet is een schrijnend drama, dat in dit zuivere, oprechte, realistische stuk ten beste wordt gegeven. Zoowel Willem van der Veer, als Wim Paauw èn Corry Korevaar geven hier volop het beste, wat zij hebben, ten volle leven zij in hun rol, en maken die tot een meesleepende, de keel toe- schroevende werkelijkheid, die blijkbaar door een deel van het publick, dat nu eenmaal naar den Schouwburg gaat om te lachen, herhaalde malen niet werd begrepen. Prachtig was vooral Corry Korevaar in het laatste bedrijf, waarin de wreede maatschappij in veelvoudige schakeering als céne massa ge- voellooze conventie zich tiranniek op dit natuur kind werpt, dat in Peter's liefde de eerste, de hoogste, maar tevens de eenige openbaring ge vonden had van Gods liefde voor de menschen. Wij zijn allen, ook de met deze drie medespelenden (Ferd. Sterneberg vooral verdient een eervolle vermelding als Peter's vriend en mede-student Bart), dankbaar, maar vooral onze Lotte, onze... ja, want tot onze schande is een figuur als zij in onze zich samenleving noemende maatschappij geen zeldzaamheid. T. 01. Koop bij de K.J.M.V. over Jazz. In zijn lezing besprak Olivier Koop de afdeeling jazz als deel van zijn onderwerp„Goede en slechte muziek", wat volgens hem bij alle genres te vinden is. Alle groote componisten (klassieke) hebben behalve hun zware werken, ook zeer bevattelijke melodieën geschreven; deze laatsten zijn meestal vrij onbekend, maar ook bij componisten van lagere orde is goede muziek te hooren. Ook bij jazz is veel goeds.' Omtrent het begrip jazz is veel verwatering; de zuivere gedachte is: loutere improvisatie. De nadere bepaling: „in de bekende stijl" noemde de lieer Koop niet, zoodat ook zigeunermuziek, als iedere andere improvi satie, op klassiek als modern thema onder be grip „jazz" zou vallen. Ik geloof niet, dat dit juist is. Spr. noemde jazz momenteel het in teressantste in de muziek, en vermoedt zeer juist, dat jazz een goede invloed zal hebben op de Westerscli ontwikkelde muziek, al was het maar door de rhytme-versteviging, wat de slechtste, dansmop (tijdelijk) aantrekkelijk maakt. Door den slechten tijd vinden musici meerverdiensten in de lichtere orkestjes dan in de grootere, zoodat bands dikwijls over zeer goede, zelfs eerste klas- artisten kunnen beschikken, wat ook zeer aan de jazz-invloed op Westersche muziek ten goede zal komen. De lezing werd toegelicht met gramofoonplaten en pianospel. LEO M. DOORENDAAL. B.F.C.—BLOEMENDAAL. Daar deze wedstrijd van alle belang ontbloot was, deden beide partijen kalm aan, doch de B.F.C.-ers wisten door een weinig grooter activi teit de balans te hunnen gunste te doen overslaan. Uiteindelijk verdienden de gastheeren ook ruim schoots de overwinning, want het grootste deel van den speeltijd waren zij in de meerderheid, en besloten meestal hun aanvallen met een goed schot. In het begin van den wedstrijd waren de Witten een oogenbïikje sterker, doch ook nu ontbrak hen een goed schutter. Het is opvallend, dat geen der voorhoedespelers er één moment aan denkt, met schieten een wedstrijd gewonnen kan worden. Door hun schotloosheid waren de Bloemendalers in deze periode geheel ongevaarlijk en vele juweel tjes van kansen gingen onbenut voorbij. Het geheele elftal deelde in de malaise, zelfs de ruggegraat van het team, de middenlinie, speelde op zoo'n doorzichtige wijze, dat zoo goed als alle geplaatste ballen een gretige prooi werden van de vijandelijke achterhoede, die er goeden raad mee wist. Geleidelijk aan wisten de B.F.C.'ers een voorsprong te verkrijgen, welke met de rust 30 was. Verder is het niet meer de moeite waard het verloop te vermelden, alleen dat Bloemendaal de eer nog wist te redden, zoodat de eindstand 61 werd. Het doel, dat beoogd werd, n.l., dezen wed strijd als een degelijke oefenpartij te beschouwen voor de zeer zware degradatiewedstrijden, is door het lauwe en systecmlooze spel der Witten, o.i. lang niet bereikt. En er zal een heel andere geest in het elftal dienen te komen, willen de Bloemen dalers ook maar een kleine kans hebben het tweede klasseschap te behouden. Hopenlijk zal bij hen een tooneel spreekwoord van toepassing zijn, dat luidt: „Een slechte générale, een goede première". De opstelling tegen H.F.C. voor a.s. Zondag wordt De Haas. Immer, v. d. Meij. G. v. d. Linden, Beijk. Leemhuis. Hartman, De Bock, v. Bragt, Tuilenaar, Hartendorp. Het is de laatste wedstrijd van het seizoen, die zooveel nut zal afwerpen, naar we vertrouwen, dat het resultaat een morcelen steun zal zijn voor de komende moeilijke weken. De reserves wisten verleden Zondag beslag te leggen op de eerste plaats van hun afdeeling. Het resultaat van de a.s. Zondag te spelen wedstrijd tegen Kinheim kan hieraan niets meer veranderen. Voor het verkrijgen van een passende finale van de competitie wordt nu ook gezorgd, zoodat het resteerend deel van het programma besloten wordt met overwinningen, kampioenen waardig. Een goeden grondslag is dan meteen gelegd voor de komende promotiewedstrijden, die heel wat zwaar der zullen zijn. Sportingclub „The Haarlem Boys". Terreinen gelegen Boekerodeweg bij Mariënbosch. Algetneene seer.: H. Spierdijk, Leidscheplein 50. Voetbal. Van Zondag 21 Februari j.l.: T.H.B. 1 kon in haar laatsten thuiswedstrijd tégen Swift het niet tot een overwinning brengen en verloor met 41. T.H.B. 2 speelde tegen H.F.C. 4 en wist met 43 te winnen. T.H.B. 4 moest naar R.C.H. 9 en werd met een 42 nederlaag naar huis gestuurd. T.H.B. 5 speelde haar laatsten competitiewed strijd tegen Brederode 3 en verloor met 62. T.II.B.-adsp. zetten haar overwinningsreeks voort. Nu werd er van Haarlem c adsp. met 41 gewonnen. Voor Zondag 28 Februari a.s.: T.H.B. 1 gaat naar Amsterdam om tegen A.V.O.G. haar laatsten competitiewedstrijd te spelen. Voor A.V.O.G. is deze wedstrijd nog van belang, want als ze deze mocht winnen, dan ver laat A.V.O.G. de onderste plaats. Kom, Boys, laat men het voetbalseizoen 193ö-'37 besluiten met een overwinning. T.H.B. 2 speelt voor de 2e ronde der Stads- Editie-beker tegen I.V.O. uit, welke strijd door de Boys gewonnen kan worden. Om 10 uur speelt T.H.B. 3 een zeer belangrijken wedstrijd tegen Kinheim 6. Wordt deze door de Boys gewonnen dan zijn ze kampioen van hun afdeeling. Om dit te bereiken, Boys, moet er van begin tot einde toe gewerkt worden, en als dit wordt gedaan, dan is er kans op succes. T.H.B. 4 en 5 zijn vrij. Zaterdag 27 Februari, 2.30 en 3.30 spelen de T.II.B.-adspirant-elftallen a en b een vriend- schappelijken wedstrijd. Korfbal. Zondag 21 Februari j.l. speelde T.H.B. 2 tegen Flora 2 een belangrijken wedstrijd voor het be zetten van de bovenste plaats hunner afdeeling. Deze werd door Flora 2 verdiend gewonnen met 30. Door deze nederlaag zijn de Boys afgezakt naar de 3e plaats met 1 punt achterstand op Flora 2 en Aurora 2. Voor Zondag 28 Februari a.s.: Om 10 uur speelt T.H.B. 3 tegen Oosterkwartier 5, die wel te sterk voor de Boys zal zijn en men verwacht dan ook een nederlaag. T.H.B. 1 en 2 zijn vrij. Bridgeclub „Santpoort". Seer.: Bruno Klauwersstr. 5, Santpoort-Station. Op de j.l. gehouden onderlinge drive waren de winnende koppels: Groep A: N. Z. de Heeren GrootegoedG. Kroone; O.W. de heeren G. Handgraaf en J. v. Hooff Jr. Groep B: N.Z. de heeren TerstalNieuwpoort; O.W. de heeren Van DaalenJ. Kroone. Op Vrijdag 26 Februari worden de beker-wed strijden in Beverwijk weer voortgezet. Korfbalclub „Sport Vereent". Seer.: Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort-Station. Gespeeld Zaterdag 20 Februari: Mcerlebosch bS.V.A. 0—9. Zondag 21 Februari: S.V. 4Palvu 2, S.V. 1 Groen Geel 1. Te spelen Zaterdag 27 Februari: S.V. a—Ooster kwartier b, 3 uur; Mcerlebosch cS.V. b 3 uur. Zondag 28 Februari: Hercules 2S.V. 1. Voor de overige twaalftallen zie H.K.B.-nieuws. Onze feestavond is heel goed geslaagd. Aan alle medewerkenden onzen besten dank. Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging. Zware en lichte Cross-Country te Vogelenzang. Zaterdagmiddag j.l. organiseerde de Haarlem sche Rij- en Jachtvereeniging een individueele cross-country in de omgeving van Vogelenzang. Teneinde „Elck wat Wils" te geven, waren twee mooie parcoursen met veel afwisseling over weilanden aan den Vogelenzangschen weg en Bex- laan uitgezet. In het zware parcours, dat onge veer 1000 m. langer was dan het lichte, bevonden zich behalve hekken verschillende slooten, terwijl in het lichte parcours alleen hekken voorkwamen. In totaal verschenen 24 ruiters achtereenvolgens aan den start. Het talrijke publiek, dat zich hoofd zakelijk op de z.g. Duintjes had verzameld, volgde met spanning de verschillende prestaties. Er werd begonnen met de zware cross, waarbij de overvloedige regenval van de laatste dagen van invloed bleek op de gemaakte tijden van eenige deelnemers. De jury kweet zich op een vlotte wijze van haar taak, zoodat reeds spoedig aan de lichte cross begonnen kon worden. De drie dames, die o.a. voor deze klasse hadden ingeschreven, deden een poging de mannelijke ruiters de loef af te steken, hetgeen aan een van hen zelfs gelukte. Tot slot van den middag volgde de afdeeling voor landelijke ruiters, waarbij verschillende be kende combinaties aan de start verschenen. Om half 5 kwam de laatste ruiter binnen. Spoedig daarna maakte de penningmeester, de heer J. M. J. F. Erens, wegens huitenlandsch verblijf van den voorzitter, de uitslagen in het café „Rusthoek" bekend en werden de medailles met strikken uitgereikt. Alvorens hiertoe over te gaan, richtte hij hartelijke woorden van dank tot de verschillende eigenaren, die hun terreinen welwillend ter beschikking hadden gesteld. Verder betrok hij in zijn dankwoord alle personen, die zich op de een of andere wijze op dezen middag verdienstelijk hadden gemaakt. Hierna bedankte op zijn beurt de heer P. K. Kistemaker uit Hoofddorp namens de Kon. Ned. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 015 meer Geen extra bezorgloon - Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Federatie van Landelijke Rijvercenigingen voor de genoten gastvrijheid. De uitslagen zijn: Zware cross: 1. Ph. B. Ruppert met Perharps, tijd 5 min. 30.4 sec.2. P. Hirsehler met Princess, 6 min. 33.2 sec.: 3. Ph. van Ree met President 7 min. 51.4 sec.E. V.J. M. J. F. Erens met Speed, 8 min. 14.4 sec; E.V.Jhr. P. N. Quarles van Uffors Jr. met Sportsman, 8 min. 36.6 sec. Lichte cross: 1. mevr. P. Gundlaeh met Robert, tijd 4 min. 38.4 sec.; 2. J. Verwcij met Ruby, 5, min. 4.2 sec.3. R. Rhodius met Roulette, 6 min. 10 sec.E.V.B. van Kampen met Coquette, 7 min. 35.2 sec. Lichte cross voor landelijke ruiters: 1. A. C. van Nieuwenhuijzen (L.R. „Kapt. v. d. Wal") met Akbar, tijd 3 min. 56.4 sec.; 2. D. Haremaker (L.R. „Beyaert") met August, tijd 4 min. 11.2 sec.3. J. van Leeuwen (L.R. „Kapt. v. d. Wal") met Sonja, 4 min. 15 sec.; E.V. J. Groenewoud (L.R. „Badhoeve Ruiters") met Nelly, 4 min. 33 sec.; E.V. P. Meerburg (L.R. „Kapt. v. d. Wal") met Nora, 5 min. 18 sec. „Contaat", Maandblad voor de Nederlandsche Jeugd Red. en Adm.: Dallaan 8, Baarn. Ik zou graag alles willen noemen en bespreken wat er deze maand weer in „Contact" verschenen is. Het is weer allerhande van de beste soort. Voor ieder iets, dat hem speciaal boeit, voor allen veel interessants, veel nieuws, veel leerzaams en wetenswaardigs. Het begint met de actueele Sterrit naar Monte Carlo en verder wereldnieuws. China-Clipper, Een geniaal idee van Fritjof Nansen en „Kijk niet om, Marheen" vinden hier een vervolg. Op politiek-economisch gebied ontmoeten we het land van Stalin. We maken een reis naar Loet Barnstijn's Filmstad en naar de maan; we voelen eenzaamheid, vriendschap en krijgen zee-impres sies. Erg geestig is de „Tragedy in the Night"; de Dialoog in niet mindere mate. Arthur van Sehen- del wordt op vlotte wijze besproken in leven en werk; aanbevelenswaardige boeken van hem ge noemd, waarvan een korte indruk gegeven wordt. Een jeugdig onderwerp komt van T. Fuzzy" Bosman „Nederlandsche Swingbands", met foto's beschouwingen, brieven, resultaten; inderdaad een goede indruk van het Nederlandsche jazz leven en een handleiding voor adspirant-band- leiders. Dit nummer besluit na het gebruikelijke onder-onsje met puzzle-puntdicht en punch. 0 „WAT IS DAT?" Twee jaar geleden besloot de directie van de Hollandia-Drukkerij N.V. te Baarn tot de uit gave van „Wat is dat?", de Encyclopedie voor Jongeren. Dit boekwerk verscheen als eerste in zijn soort in Nederland. Wat is toch de reden geweest, dat niet eerder een dergelijk standaardwerk werd uitgegeven En dat in Nederland, waar de lectuur voor de opgroeiende jeugd een zoo voorname plaats in neemt Hier zijn twee redenen voor: ten eerste de ge ringe grootte van ons taalgebied en ten tweede de enorme kosten, die zoo'n uitgave met zich brengt. Aan den eenen kant kon zoo'n werk voor de jeugd niet goed genoeg zijn; aan den anderen kant mocht de prijs weer niet te hoog worden. De verwachting, dat deze encyclopedie zich zoo danig in de belangstelling van liet geheele Neder landsche volk zou verheugen, dat de uitgave ver antwoord zou zijn, is echter juist gebleken, zoo zeer zelfs, dat de eerste druk momenteel is uit verkocht en besloten werd een tweede druk te laten verschijnen. Deze tweede druk, zal in wezen niet verschillen van den eersten; hij zal weer in 24 maandelijksclie afleveringen verkrijgbaar zijn, die voor f 1.10 franco thuis gezonden worden. De oplage zal echter in de nieuwe spelling verschijnen, terwijl zij, daar waar noodig, bijgewerkt zal worden naar de nieuwste gegevens. JOk%. U st>srA V....9IT I Uw remmen moeten in staat zijn uw auto op 'n drogen weg tot stilstand te brengen binnen de onderstaande af standen: Bij 10 km per uur 1 meter Bij 20 km per uur 4 meter Bij 30 km per uur 9 meter Bij 40 km per uur 16 meter rjjSBcJJ Bij SO km per uur 25 meter Bij 80 km per uur 64 meter HOE LANG IS ÜW REMWEG?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5