De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal GOEDKOOPE MARKEN 30e Jaargang - No. 42 12 Maari 1937 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloeritendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede: Haarlem en Santpoort-Station Het Tinholt-Huis te Bloemendaal. W. 5. ZHartog VAN WEERT Haarl. Electrische Jalouzieënfabriek KERKBOEKJES BELIJPENIS- GESCH ENKEN „Kantoeng". Ingezonden. HET WEEKBLAD ADVERTENTIEN Advertentiënper regel 1 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRA tT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66; BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro Nft. 191387 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 11.per half jaai Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende haltjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 VOOR ONDERSTEUNING EN GESCHENKEN. KOERS CIRCA F 39.— PER Mk. 100.— Voor men de Ruine van Brederode bereikt, ziet men aan den toegangsweg naar dit aantrekkelijk stuk historie en natuurschoon het Tinholt-Huis Uiteraard trekt 's winters de Ruine niet zooveel bezoekers als in den zomer, maar ook in het koude jaargetijde blijft een gang naar het centraal ver warmde Tinholt-Huis met zijn zich steeds uit- breif. nde verzamelingen een aangenaam en leer zaam ditstapje. Behalve dat het museum des winters verwarmd is, is het mede door een practi- sclie toepassing van glas en schermen 's zomers niet te zonnig en 's winters licht, dus inderdaad een ideale tentoonstellingsruimte. De verzameling bestaat uit voorwerpen op velerlei gebied, elke groep op zichzelf een tamelijk compleet geheel, althans een mooi overzicht vormende. Bij het binnentreden valt dadelijk het oog op een fraaie groep vogels aan de begroeide oevers van een kunstmatige vijver, waarin o.a. een pracht exemplaar van kraanvogel, purperreiger en roer domp. Wie een inzicht wil krijgen in de speciale ken merken der yogeb, vindt in het Tinholt-IIuis daar toe een gemakkelijke gelegenheid. Er is een uit gebreide verzameling opgezette vogels, met vele nestjes en eitjes, evenals skeletten en geconser veerde póoten, overzichtelijk gerangschikt, met bij elke vogel een beschrijving, gegevens omtrent de plaats van voorkomen, geluid, voedsel, eigen aardigheden, aantal en omschrijving van de eitjes. Exotische vogels, waarbij speciaal genoemd kunnen worden de zeer kleine Hommelkoïibri's en de Wevervogels met kunstig nest, bevinden zich bij een aantal uitheemsche zoogdieren. De verzameling Nederlandsche schelpen, na genoeg volledig, is een evenement, terwijl het overige merkwaardige dat op het zeestrand soms wordt aangetroffen, zooals zeesterren in verschil lende vormen, rogge-eieren en zeeappels deze groep aanvult. De schelpen buiten ons land zijn ook in groote hoeveelheid en mooie exemplaren vertegenwoordigd van de 17 k.g. wegende Tridacna Gigas tot de kleine Patella-soorten. Bijzonder kunnen daarbij worden vermeld de Hamer- en de Zadelschelp. Men vindt er Koralen in velerlei vorm, o.a. het merkwaardige Schorskoraal. Insecten zijn er in rijke verscheidenheid. Een verzameling vlinders, die er wezen mag, Nederland sche kevers, bijen en wespen in groote aantallen. Een kastje met prachtig geconserveerde Indische insecten, waaronder Vliegende Draak, Reuzen- duizendpoot, Schorpioen, Vogelspin en geweldige Boktorren doen zien, dat ons land op het gebied van griezelige insecten gelukkig niet zoo rijk is. Door leerlingen van den heer Tinholt zijn zwam men bijeengebracht en op sterk water gezet, een waardevolle collectie vormende. Een aantrekkelijkheid op zichzelf vormt de groep ertsen en versteeningen. Gevonden in de steenkool zijn er steenen met afdrukken van visch, mossel, varen, paardestaart, enz. Versteend hout, fossiele schelpen, ammoniten, belemniten en kristallen sluiten hierbij aan. Marmer- en houtsoorten met hun harsen vormen weder een aparte afdeeling. Wat dit museum bovendien een bezoek over waard maakt voor elk, die van iets merkwaardigs en wetenswaardigs houdt, speciaal ook voor leer lingen van scholen, zijn de origineel aangelegde droge aquaria (een Zeewater-aquarium van ge prepareerde dieren is nog in voorbereiding), een stukje zeebodem van Borneo met schelpen en visschen, diorama's van rijstvelden, pyramiden en spliinxen, evenals schitterende specimen van Chineescli houtsnijwerk en ivoor- en beensnijkunst, Met een uitgebreide collectie zaden en vruchten hout- en touwsoorten uit de Indien en een serie dennen- en sparrenkegels, waaronder ook die van den Ceder van den Libanon, hebben wij nog lang niet alles opgesomd of aangeduid, wat er in het Tinholt-Huis te zien is. Dr. Jac. P. Thijsse verklaarde terecht, dat ver zamelingen als hier bijeengebracht, door de groote propaganda die er van uitgaat voor de liefde tot de natuur en de natuurstudie, eigenlijk over het geheele land verspreid moesten zijn. Mede daar dit mooie werk geheel zonder subsidie is tot stand gekomen, verdient het den steun van allen, die voelen voor de natuur. In dit verband is het eigenaardig, te moeten constateeren dat de gemeente Velsen, op wier gebied het Tinholt-Huis ligt, van de zeer lage toegangsprijzen en abonne menten nog 20 vermakelijkheidsbelasting heft. Het is zeer te hopen dat de pogingen, die in bet werk gesteld worden deze heffing te doen vervallen, spoedig succes zullen hebben. Onder de 7000 bezoekers, die in Juli en Augustus het museum bezochten, waren vele schoolklassen. Het is te wenschen, dat ook uit deze richting steeds meer aandacht wordt geschonken, ook des winters, aan de hier bijeengebrachte verzamelingen, en dat leeraars en leerlingen, evenals elk die in de natuur belangstelt, het Tinholt-Huis bezoeken. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. -■■f "MAISON IVONNE" pjïierstraat 38 Haarlem Telefoon 10925 ADRES voor alle Soorten Lampekappen Ook opnieuw overtrekken. Eigen Ateliers. HET Br 1 HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN ij Bloemendaalschestraatweg 102 Santpoort-Station Telefoon 217 EEN UITZET D A D V VOOR DESnD I Naar een Afd. Haarlem en Omstreken. Teneinde te komen tot de oprichting van een Afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming, beeft zich een comité gevormd, bestaande uit de navolgende per sonen: C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, eere-voorzitter; Ir. C. Wolterbeek, voorzitter- Mr. If. Oude Gracht Mr. Dr. Hengeveld, Jac. Klerk, Ir. A. G. de Koningh, Dr. F. C. Kuipers, Dr. A. A. G. Land, J. .T. Lassehuit, A. Mars, M. A. Reinalda, Dr. .1. Roorda, Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, Prof. Dr. A. A. van Schelven, L. Silvis, J. J. Swens, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en G. H. Weustink. Op Vrijdag 19 Maart 1937 te 8 uur 15 's avonds, zal een openbare vergadering worden gehouden in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, L. Be gijnestraat te Haarlem. In die vergadering zullen voordrachten worden gehouden door de heeren: E. H. Tenckinek, hoofd van den luchtbescher mingsdienst te Haarlem, en P. L. de Gaaij Fortman, vice-voorzitter Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, burgemeester van Dordrecht. Het voornemen bestaat na afloop daarvan over te gaan tot de oprichting van de bovenbedoelde afdeeling Haarlem. Het comité meent dat het overbodig is om uiteen te zetten, dat de luchtbescherming noodzakelijk moet worden voorbereid en dat daarbij de actieve medewerking der burgerij niet gemist kan worden. De Nederlandsche Vereen, voor Luchtbescherming is de semi-officieele vereeniging, die door den Minister van Binnenlandsclie Zaken is erkend als de eenige algemeene en landelijke vereeniging voor luchtbescherming in Nederland, waarin de mede werking der geheele burgerij dient georganiseerd te worden. De Nederl. Vereen, voor Luchtbescherming kent gewone leden en begunstigers. De gewone leden zijn individueele personen; voor begunstigers komen in 't bijzonder in aanmerking bedrijven, in stellingen en vereenigingen. De contributie der gewone leden dient bij voor keur te bedragen f 2.50 per jaar; de contributie der begunstigers bedraagt ten minste f 10.per jaar. Voor diegenen onder de gewone leden, die zich bereid verklaren om actief deel te nemen aan de luchtbescherming, kan de contributie worden ver laagd tot f 0.25 per jaar. Het Comité wekt op, zijn streven te steunen, zoo mogelijk de aangekondigde vergadering bij te wonen en als gewoon lid of als begunstiger toe te treden tot de op te richten Afdeeling. Dit kan ge schieden door middel van een aan de dezer dagen verspreide circulaire aangehechte strook in te vullen en te zenden aan den secretaris van het comité, of door zich aan te melden op de ver gadering. In 't bijzonder richt het comité zich tot de be drijven en vereenigingen: door toetreding als be gunstiger krijgt het streven de kans personeel of leden te bereiken, als hun aandacht op het streven gevestigd wordt. Personeel of leden zullen, indien een bedrijf of vereeniging als begunstiger toetreedt, kosteloos toegang hebben tot alle demonstraties en vergaderingen. De afdeeling Haarlem van de Nederl. Vereen, voor Luchtbescherming moet worden een waarlijk algemeene vereeniging, die de groote massa van de burgerij weet te bereiken. Het comité doet daartoe een beroep op allen, om te helpen op die wijze bij te dragen tot een meer algemeene en betere organisatie van de lucht bescherming. Laat nu Uw Markiezen opnieuw overtrekken, zonder prijsverhooging. Fa. WILLEMSEN &ZOON Bakenessergracht 12 Telefoon 15957 Jamboree Brochure „U komt". „Wat een wonder! U kocht die sigaren bij C R E M E R, die zijn altijd goed." Bloemendaalscheweg 119 Tel. 22628 hoek Dr. D. Bakkerlaan A inbie'ding van een exemplaar aan den burgemees- op Vrijdagavond a.s. Haarlemscbe Padvinders zullen Zaterdag 3amtrofe^btocrturö 7;tr 4if>rhr* hier ter erkoop aanbieden, zooals in Amsterdam en andere districten al is geschied. De stad is daartoe in wijken verdeeld, welke ieder door een groep van „De Nederlandsche Padvinders" of van ,,De Katholieke Verkenners" zullen worden bewerkt. De brochure heeft een aantrekkelijk uiterlijk en geeft hoofdzakelijk door foto's een kort overzicht van het geheele padvinderswerk; de padvinders hopen en verwachten dan ook, dat geheel Haarlem, dat zoo vlak bij de terreinen van de Wereld- Jamboree 1937, Bloemendaal-Vogelenzang is ge legen en waarvan de inwoners, meer dan in andere plaatsen van ons land, in de gelegenheid zullen zijn iets van dit gebeuren te zien, de volgende week in het bezit van de brochure zal zijn. Als inzet van deze propaganda-actie verzamelen zich Vrijdagavond om 8 uur een groot gedeelte van de verkenners op de Groote Markt, waar de burgemeester een exemplaar van de brochure zal worden aangeboden. De verkenners zullen eenige liederen zingen, terwijl het Politie-muziek- corps zijn welwillende medewerking zal verleenen. Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld". Het koperen Jubileum. Plet 12%-jarig jubileum der Schoolvereeni ging Aerdenhout-Bentveld, is Zaterdag j.l. met diverse feestelijkheden herdacht. Des morgens van 912 uur werden in het school gebouw openbare lessen gegeven, waarbij de ouders in de gelegenheid werden gesteld nader met de dagelijksche bezigheden van onderwijzend perso neel en leerlingen kennis te maken. Des middags recipieerde het schoolbestuur in het geheel tot feestzaal gemetamorphoseerde gymnastieklokaal, waarbij het bestuur werd ver tegenwoordigd door de heeren Mr. A. F. van Hall, Mr. P. J. Prinsen Geerligs, Mr. F. van Leer, en Mr. D. Giltay Veth. Wegens ongesteldheid was de voorzitter, de heer A. C. A. Baron van Dedem, verhinderd aanwezig te zijn. Talrijke particulieren en corporaties kwamen hun geïukwenschen aanbieden. Namens het onderwijzend personeel werd bij monde van het waarnemend hoofd, den heer G. A. de Bock, (het hoofd der school de heer B. de Boer was ongesteld) een electrische gangklok aan geboden. Door een comité bestaande uit mevr. van der Mersch, mevr. Postumus Meyes en mevr. San ders werd een zilveren presenteerblad en bon- bonschaal met album, namens oud-leerlingen en leerlingen overhandigd. Tijdens de receptie was gelegenheid het ge ëxposeerde werk der leerlingen op het gebied van handenarbeid en handwerken te bezichtigen. De tegenwoordige leerlingen der school kwamen hierna in restaurant Boekenroode bijeen voor een gecostumeerd feest, dat werd opgeluisterd dooi den goochelaar Willy van Houten. In dezelfde omgeving hielden de oud-leerlingen des avonds een réunie, die den feestelijk gevierden dag goed besloot. Bloemend.weg 53 Warmoesstraat 1 0 Tel. 23039 Tel. 10547 (16 Mijl Zuid-Zuid-Oost Eddyslone.) Twee Millioen aan noesten ijver, Sleepten jullie achter j' aan. Over d' eindeloozen vijver; 'f Zou dtAjZ.'. keer naar Trsöië gaaij) Moeilijk zou de tocht weer worden, Net als altijd, veel gezorg. „Willekeur'ge waterhorden". De verzekering stond borg; Omdat jullie 't ding versieepen, Naar het verre werelddeel, Holland's zeevolk kent de kneepen, Van het sleepersvak geheel. Net als altijd nam je 't werk weer, Als een echte Zeeman aan. En je voelde ook den druk weer Van de woorden: „Zou het gaan?" Straks met wilde baren vechten. 'n Nieuwe schakel in den roem "Van je sleepersglorie vlechten! Zou het gaan? En nu kapseist je verwachting Met den Baggermolen mee. En je siddert om de achting Voor het sleepersvolk der Zee. Jammer Mannen, driemaal jammer, Dat het zoo nu juist moest gaan. En de sleep der Rotterdammer Op den bodem kwam te staan. Maar toen „Kantoeng" was gezonken, Waren jullie er al af. Niemand is er bij verdronken, In het kille Zeemansgraf. Holland's volk is eind'loos dankbaar, Dat niet één z'n leven liet. Stapel maakt wel weer een ,,K" klaar, Maar een menschenleven niet. Frank. „VOOR DE GRAFISCHE KUNST' Het nieuwe bestuur van de vereeniging „Voor de Grafische Kunst", gewijzigd op 18 Februari j.l., maakt het volgende bekend In 1923 werd de Vereeniging „Voor de Grafische Kunst" opgericht door den heer A. Elffers Azn., waardoor voor allen de mogelijkheid ontstond om tegen een geringe jaarlijksclie contributie een litho van den begaafden kunstenaar Aart van Dobben- burgh te verkrijgen. De grootte der vereeniging maakt het mogelijk den leden telken jare deze litho's aan te bieden, ver beneden den prijs, dien men voor een enkelen druk zou moeten besteden. Het lidmaatschap dezer vereeniging doet een ieder dus langzamerhand in het bezit komen van een kostbare verzameling grafiek, zonder dat daartoe groote finantieele offers behoeven te worden ge bracht. Na het drukken van de voor deze vereeni ging noodzakelijke oplage wordt de steen uitge slepen. Uitsluitend de leden zijn derhalve in het bezit van deze litho. Het bestuur is als volgt samengesteldTheo van Reijn, voorzitter; W. Ph. van Harreveld, secr.- penningmeester, Parklaan 7, Haarlem; Ir. Hein von Essen, Ir. F. van Hattum, J. P. L. Petri Jr. en Drs. G. D. Rasch. Het Bestuur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1