bboiL l PAASCHBROOD A. G. G. M. GIORGIS Zn. J. detliet OVERHEMDEN. Veertig cent kunt U besparen! WINKELS DOOR DE GEHEELE STAD. Onze bekende prima ADVOCAAT - de Paaschdrank bij uitstek - en die gemaakt is van enkel: versche eieren, prima brandewijn en suiker, verlagen wij in de Paaschweek van f 1.50 tot I 1,10 per flesch, Van dit koopje möèt U profiteerenl Bloemendaal. Slotbal van Rita Nauta in hötel „Duin en Daal". .Eenheid door Democratie". English Association in Holland. met vast boord Nieuwe Dessins Vakkleedingmagazijn Paarlaarsieeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem Bezoekt het Tinholthuis VAN VAN VESSEM Haarlem. Tooneel. VISCHHANDEL Koolmaatjesharing «,Oo KLEVERPARKWEG 24, TELEFOON 10644 - DE EENIGE ZAAK IN HET K.EVERPARK MET VERGUNNING. (ZONDAGS VAN 12-4 UUR GEOPEND) U„Uitnoodiging tot het hijwonen van den geestelijken Kind-avond te geven door Rita Nauta ^gediplomeerd leerares) op Maandag 22 Maart 1937 in hötel „Duin en Daal" Zoo luidde de invitatie die mej. Nauta aan vrienden en belangstellenden had gpriclit. En stellig heeft niet één der genoodigden verzuimd, van deze heugelijke gebeurtenis te profiteeren, Want het bal, waarmede deze leerares aan het einde van den winter baar danslessen besluit, is een jaarlijks wederkeerend evenement in Bloe mendaal geworden. De groote zaal van „D. en D-" bood dan ook dien Maandagavond een recht feestelijken aanblik, met haar schare van snoezige meisjes in kleurige en fleurige balkleedjes getooid en van de jongens in hun heerlijke pretstemming. Het feest is een succes geworden, zoowel voor IeeraTes als voor de leerlingen. Hoe zou het trou wens ook anders kunnen! Iranters Rita Nauta, de begaafde jonge vrouw, die de eerste Neder- landsche was, die aan de balletschool in Engeland het diploma verwierf, is een der weinigen, die de danskunst in al haar geledingen beheerscht. Reeds mocht zij de voldoening smaken, cén harer leer lingen met goed gevolg voor ditzelfde Engelsclie diploma te hebben opgeleid. Naast haar privé- en clublessen, vraagt ook de Wagner-vereeniging haar tijd en gaven; ze maakt n.l. steeds deel uit van de uitgelezen groep van 10 12 dames en Vier heeren, die de balletten in de opera's dezer Wagner-vereeniging opvoert Naast uitstekende danseres is ze ook een goed paedagoge, die haar leerlingen vaak tot verbluf fende "prestaties weet op te voeren. Zoo verraste zij o.a. de aanwezigen met de opvoering van eep balletnuramer, dat als hoogtepunt van dep avond een geëigende afwisseling bracht tusschen al die moderne dansen, waaraan dé jongelui hun hart verpand hadden. Op de toonen yan een lichte dans muziek, zweefden vijf bekoorlijke kleine meisjes in flatteerende ballet-costuumpjes, de zaal binnen. Vijf kleine „midinettes" waren het; allen droegen ze eei„„arton!ien hoedendoos' aan den artta, Wartr, evenals in het bekende kinderversje, waarin Madame Machmichnette lmar helpstertje eep hoed naar een der klanten laat brengen, waren ook zij met zoo'n opdracht belast. Ep ook zij konden de verzoeking niet weerstaan, even de rol van den klant te spelen en, getooid met dien mooien hoed, een promenade te maken en dit werd hier een promenade, vol bevalligheid, zwier ep vaart, ge danst volgens alle regelen der ballet-kunst, op de punt van den grooten teen vaak, als echte tooneej- danseressen doen. Maar het eind van het avontuurtje is anders dan in het versje; hier komt geep arend aange vlogen, die de Parijzer modelioed van het hoofdje pakt en er van maakt „een nestje, zacht ep warm, voor zijn jongen, kaal en arm". Neep, plotseling bezinnen zich de midinettes, pakken de hoed weer netjes in den doos en, even bevallig, als ze gekomen zijn, dansen ze de zaak weer uit. De toeschouwers zijn opgetogen, het nummer wordt gebisseerd, bloemen en geschenken worden aangeboden, zoowel aan mejuffrouw Nauta, die hetdansspel gecomponeerd heeft, als aan me juffrouw Hélène Phillipus, die de dansmuziek op de piano verzorgd heeft. Een woord van hulde aan de kleine executanten: Anneke Gmelich Mij- lingk-Lilij André de la Porte- Gisela Hauptinann, Elsje van der Most van Spijk, en Gerda Goedkoop, voor hun fraai-gedanste uitbeelding der midinet tes! Bij dit alles zorgde de gastvrouw voor de noodige afwisseling, in den vorm van prijsdansen (waarbij mooie prijzen veroverd werden), door het uitdeelen van bal-masqué-attri buten, piepertjes en opblazers, en zoo meer. Jan André de la Porte oogstte de dankbaarheid der dansers voor de soundbox van de gramofoop, dié hij geconstrueerd heeft, waarmede hij, bij tusschenpoozen de taak van het Amsterdamsclie dansmuziekgezelschap „George Pickard", ver lichtte. Tot sjot van den geslaagden feestavond werd door alle aanwezigen uit volle borst liet Wilhelmus gezongen. 0 Maison „heny" Op de Jamborree. W— Onze plaatsgenopt, de heer I,. Vogel, eige naar van de bekende kapperszaak Maison „Leny", Kleverlaan hoek Iepenlaap (zie advertentie in dit blad), zal op de Jamboree een Centrale kap- en scheersalon vestigen, waarvoor hem het alleen recht, dus met uitsluiting van andere onder nemers, contractueel verleend is. Deze coiffeurs zaak wordt geplaatst nevens postkantoorenhoofd- administratie-gebouw, dus in liet mjddelpupt van het Jamboree-dorp. Uit den aard der zaak zal zij zoodanig moeten ingericht worden, dat eep groot aantal klanten gelijktijdig bediend kan worden en er dus minstens (zoo noodig meer) 10 a 15 kap- stoelcn vpor hen beschikbaar staan. Als vanzelf sprekend zullen alle mogelijke toilet-artikelen in djt etablissement verkrijgbaar zjjn- o blIn hotel Vreeburg werd Maandagavond door de afdeeüngen Haarlem ep Velsen van de Npder- landsche Beweging voor Eenheid door Democratie een Wijkpropaganda-vcrgaderipg gehouden. Tal rijke belangstellenden waren aanwezig; de vice- voorzitter der afdeeling Velsen, de heer H. Hennink, die de leiding van de bijeenkomst had, zeide zich in deze opkomst te verheugen, vooral omdat in t algemeen de inwoners van Bloemendaal niet gemakkelijk in beweging zijn te krjjgen. Eerste spreker van den avond was de heer G. Verschuur, voorzitter der afdeeling Utrecht, die tot onderwerp had gekozen „De waarde der Democratjp", De beweging „E.d.D." wil, aldus spreker, zonder zelf aan politiek te doen, uit traditie en uit den wil om de vrijheid te verdedigen, haar actie voeren. De traditie toont aan dat reeds in de 14e en 15e eeuw van eenige volksinvloed sprake is. Onder Philips II werd de eisch van medezeggenschap ge steld. Het staatsabsolutisme werd op de scherpste wijze veroordeeld, waartoe het groeiende Calvi nisme vepl bijdroeg. In de 17e en 18e eeuw was tijdens het Hegentenschap van eigenlijke demo cratie geen sprake, doch wel van gematigheid jegens andersdenkenden. De Grondwet van Thor- becke vormt een gelukkige constructie voor be houd van het democratisch staatsbestuur. De dictatuur van het proletariaat (communisme) en de dictatuur van een algemeen leider (fascisme) zijn beiden in strijd met de democratische staats- gedaelite. We moeten ons niet laten beïnvloeden, noch door Moscou, noch door Berlijn, en strijden tegen de rechtsche zoowel als de lipksehe dictatuur. Als tweede spreker trad op de heer H. Hennink, met het onderwerp „Wat E.d.D. is en wat zij wil''. Het wezen van E.d.D. kan worden afgebakend naar een negatieven en naar een positieven kant. Menschen met zeer uiteenloopend politiek inzicht en van allerlei geloof hebben zich vereenigd; zij allen zijn echter democraat, wijzen de dictatuur af, en zijn bewogen door de gevaren die de demo- Vlschhandel J. de Niet. De vischhaj aan den Hloemendaalscheweg alhier, waar voorheen de heer Van Galen een filiaal had is door den IJmujdenschen vischhande- laalr J. de Niet overgenomen, voor vele vischge- bruikers hier geen onbekende door zijn leverancies van versche zeevisch rechtstreeks uit IJmuiden. H(jt is de bedoeling dopr middel van deze visch- hal meerdere cliënten gemakkelijk en vlug te kunnen bedienen. bij de Ruïne van Brederode Toegang 10 cent, Kinderen 5 cent Jaarabonnementen 40 cent p. pers. oratie bedreigen. De leden van E.e.D- geven een beeld vnn de samenstelling van heel liet Ne<ler- landsclie volk; dit geldt ook van de politieke rich ting behalve de uitertsen naar Jinks (communisten) en naar rechts (N.S.B.) en alles wat daarbij behoort kan men alle richtingen in E.d.D. aantreffen. Het is geen Volksfront, zooals men b.v. in Frankrijk of Spanje kent, geen nieuwe politieke partij, zij voert geen politiek in engerpn zin al gaat het w-el om de veiligstelling van een bepaald politiek be ginsel; het js een belangengemeenschap tot veilig stelling van geestelijke goederen. Wat E.d.D. wil Zij heeft geen behoefte aan wat men noemt eadaverdiscipline; zij wil niet die een heid van Moscou of van het fascisme. Onze eenheid wordt in vrijheid aanvaard, is er niet een van uni formiteit. Is de rijke schakeering niet een der grootste rijkdommen van het leven Onze eenheid schuilt in het eendrachtig pogen om het stuwende leven vrij te maken. De democrat ie is voor deze doeleinden een onont beerlijk goed, dat alle gebieden van het leven door dringt. E.d.D. heeft een grootsclie taak naar binnen en naar buiten Naar binnen: bezinning op waarde en inhoud der democratie; naar buiten: gericht op de vijan den die de democratie belagen en bij de a.s. stem bus hun slag hopen te slaan, tegen de vijanden die in schoone gewaden zich pogen te klecden in het kleed der democratie. De groei van E.d.D. toont dat er een macht bezig is te ontstaan die een „halt" toeroept aan alles wat naar dictatuur streeft. Indien na vele jaren een geslacht opstaat dat met verbazing en smart kennis neemt van de verwildering en knech ting der geesten, zal dat geslacht met dankbaar heid kunnen denken aan lien die liet volk behoedden voor den grootsten slag die haar zou kunnen wor den toegebracht. De lieer Hennink deelde nog mede dat 14 nieuwe leden zich tijdens de vergadering hadden aange, meld, waardoor het ledental der afd. Haarlem het eerste duizendtal is gepasseerd. E.d.D. zelve telt reeds, na 1 f2 jaar bestaan 14 a 15.000 leden, terwijl maandelijks circa 2000 nieuwe leden toetreden. Het was een buitengewoon sympathieke ge dachte welke het bestuur van de English Asso ciation er toe leidde een voordrachtavond te wijden aan: „British folksongs". De wijze waarop deze liederen door de bekwame muziek paedagoge en zangeres Mrs. Ethel Lewis werden voorge dragen w'SS de voorzitter zeide het terecht in zijn slotwoord boven allen lof verheven. Deze charmante zangeres heeft hare muzikale voordracht gesplitst in twee deelen: vóór de pauze bracht zij liederen uit Engeland, voor namelijk uit Wales, en uit Schotland, na de pauze songs uit haar geboorteland Ierland, ten gehoore, de laatste dan eens diep tragisch, dan weder fon kelend van humor, maar steeds interessant. Al vorens ze deze liederen zong, declameerde zjj op duidelijke wijze den tekst en lichtte dje zoo npodig toe. Ken geestig liedje b.v. was de „riddle song waarin het tweede deel de oplossing brengt. Ook de cprnish song: „Where are you going" trok zeer de aandacht, evenals het lied „Oh no John" van een meisje, dat op last van papa altijd ,,no' moest zeggen, totdat haar aanbidder eindelijk op den inval kwam haar te vragen, qf zij haar geheele leven ongehuwd dacht te blijven. Het hierop vol gende „po" bracht natuurlijk de gewensphte op lossing De Seliotsehe liederen zegt Mrs Lewis, zijn meer algemeen bekend. Niettemin gaf zij ook van deze enkele ten gehoore, ep deed dit in keurig broad Scottish". Den climax bereikte zij echter pa de pauze, met hare Iersche liederen. Eerst een lied van de Hebriden: „Wait until tomorrow" zeer meiodieus .en goed in stijl gezongen, daarna het vermakelijke ^jtialectiscii bijna onverstaanbare liedje van de (j 'Spnêipewapérs. - De Iersche liederen hebben veelal een drama tisch karakter, maar in deze bomt de stem van Mrs. Lewis buitengewoon tot haar recht. Eigen aardig was een lied, handelende over een Hol- landsch scheepskapitein van voorheen, die den bruidegom van zijn bruid weghaalt om te gaan vechten in het land, waar overal de vogels zingen en het suikerriet groeit(!) erg tragisch, daarna het geestige liedje „sit by my side till the next market day", beide buitengewoon goed gezongen Mrs. Lewis eindigde hare muzikale lecture met „the stuttering lover" (de stotterende minnaar), een geestig liedje, waarmede zij alle harten won, Mrs. Lewis werd op verdiënstelijke wijze be geleid door een dame, die slechts een half uurtje met haar had kunnen repeteeren. een kunststuk op zichzelve. Geen wonder, dat zij even de kluts kwijt raakte. De aanwezigen zullen het wel allen met den voorzitter eens zijn geweest, toen hij Mrs. Lewis hartelijk dankte voor de interessante en prettige wijze waarop zij haar auditorium had bezig ge houden. C. E. o Met Paschen Telefoon 11070 „De Limburgsche Steenkolenmijnen". haMaandag j.I. hield de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" een voordrachtavond, waar op de heer M. D. Scheer een, met lantaarnplaatjes toegelichte lezing hjeld over „De Limburgsche Steenkolenmijnen." In zijn inleiding besprak de lieer S. het inkolings- proces, waarbij hij eenige fossielen liet cjrculeeren. De eerste ontginning werd gedaan in 1113 door de monniken van de abdij vap Rolduc. Doch eerst iif 1741 werd de exploitatie op groote schaal toe gepast. De grootste vooruitgang is echter van deze eeuw, in 190Q b.v. werkten nog slechts 585 arbeiders in de Z.-Limburgsche mijnen. De wording van de staatsexploitatie werd uitvoerig besproken en als verduidelijking zagen wij goede lichtbeelden, waarbij de heer Scheer een heldere explicatie gaf. 0 „Het Eigendom". haIn de dezer dagen onder voorzitterschap van den heer J. G. Hoffmann gehouden vergade ring van de Vereepiging van Huis- en Grond eigenaren „Het Eigendom" te Haarlem, afdeeling van den Xederlandschen Bond van Huis- en Grondein paren en Bouwondernemers zijn in de bestaande vacatures tot leden van het bestuur gekozen fle heeren Mr. L- G. van Dam ep L. E. Kooijman. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: J. G. Hoffmann, voorzitter; Mr. L. G. van Dam, secretaris; N. C'obelens, penningmeester; K. de Jong, 2e voorzitter; J. M. Bienefelt; 2e secretaris; M. IlennPluan en E. E. Kooijman. Rcsiptpn werd de contributie te verlagen tot f 5.per jaar, benevens f 0.15 per jaar per woping. De leden hebben voorts het recht zich voor f 0.50 per woning per jaar aan te sluiten bij het 'Weer standsfonds van den Nederlandschen Bond, waardqpr zij 100 vergoeding krijgen voor kqsten van huuropzeggingen en ontruimingen. Mededeeiing werd ontvangen van den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, dat de regeling omtrent liuurinhouding op ondersteuning in dien zin is aangevuld, dat huurachterstand vap een inmiddels door den ondersteunde verlaten woning met ren gering wekelijkscli bedrag op de onder steuning kan worden ingehouden, zij liet slechts in zeer bijzondere gevallen. Raarl. Jeugd-Luchtvaartclub. ha— De Ilaailemscbe Jeugd-Euchtvaartelub, aangesloten bij de K.N.N, v. L„ houdt Zaterdag 27 Maart een algemeene ledenvergadering in het clubgebouw te 8 uur p.m. Dienzelfden middag WQTden vliegdemonstraties gehouden. Te half drie wordt verzameling gehouden bij het clubgebouw. o SCHEPEL'S FOTO-HANDEL EN PORTRET-STUDIO. De beer P. J. Vermeulen beeft jaren lang in het perceel Gedempte Oude Gracht 9 tegen over bet Postkantoor een Foto- en Kipotian- del gedreven. Met ingang van 1 Maart is deze zaalr «nagedragen aan den heer J, li, Schepel, die 1m«w nu verder drijft onder den naam van Schepels Fotoliandel en Portret Studie. De nieuwe eigenaar is reeds vijf-en-twintig jaar jn de foto-branche werkzaam ep heeft er veel liefde voor. Q.a. Reeft hij plip. twintig jaar een dergelijke zaak in Hoorn beheerd, Het verdient YQor de amateurs dus aanbeveling, eens kennis met den lieer Schepel te gaan maken; zjj kunnen er van verzekerd zijn, volkomen deskundig bediend te worden. Hij heeft aan zijn zaak een Portret Studio verbonden; daarin is Jnj reeds veel jaren vpl,p<;!p, De heer Schepel liet ons eenige foto's zien, die jp één woord schitterend waren. Alles wordt volgens de modernste techniek verwerkt, In het atelier, dat achter den winkel Ijgt, staao de modernste toestellen; de lichtval kan zóó gemaakt worden, dat het is alsof de zon schijnt, (Jok is er eep speciale lamp gefabriceerd, die diepen moet om liet mooie kapsel van ile dames zoo voordeelig mogelijk te laten uitkomen. We raden onze lezeressen aan, er eens eep kijkje te paan nemen. Alle amateur-artikelen heeft de heer Schepel voorradig, zooals Zeiss-Contax, Kodak, Agfa epz. Ter gelegenheid van de overdracht der zaak heeft de heer Schepel den winkel, die eerst erg donker was, belangrijk laten verbeteren, Er zijn ramen ep een lichte beschildering aange bracht, waardoor alles een vroplijken indruk maakt. We wensclien dep beer Schepel veel succes met zjjn nieuwe zaak. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Elsa Mauhs. Onze geliefde tooncelspeelsfer Els» Mauhs zal op Donderdag 1 April a,S, voor het eerst na haar ernstige ziekte wepr te Haarlemjn Elizabeth. De Vrouw zonder Man van André Josset optreden Dit bericht zal zeker door a'le tooneelüefhebhers met vreugde worden vernomen en velen zullen op dien avond Elsa Mauhs een bewijs willen geven niet enkel van hunne bewondering voor haar zeer groot talent, maar niet minder van luinnp blijd schap met haar herstel. Aan allen, die zich willen aansluiten bij een zeer eenvoudig maar oprecht gemeend betoon van sympathie wordt verzocht daarvan blijk te geve» aan den lieer J. B. Schuil, Tuinwijklaan 33 t» Haarlem, tel. 13177, postgiro nr. 8Ó7G9, of aan on» Bureau, tel. 23453, postgiro nr, 101387. VOORHEEN P. VAN QALEN Bloemendaalscheweg 38 Telefoon 22240 zet den Vischhandel voort met zijn van ouds bekende prima sortcering van alle soorten viscli. ALS ATTRACTIE deze week: Fijne a 5 CENT PER STUK J. de Niet, Vischhandel, IJmuiden

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2