R PIGGE KEN BABY CREMER otorspecialist De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal GOEDKOOPE MARKEN uger in in Haarlem mpillen van De z. Ze zijn bekend jitstekend laxeer- ss van 40 stuks AT 3. BLOEMENDAAL onafgebroken :TRO FORT" Telefoon 17077 ijn v.h. Telefoon 10732 schoeisel EN ser dan JTATIE" 30e Jaargang - No. 46 9 April 1937 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 12Vjarig Bestaan Ziekenhuisfonds „Voorzorg OPNIEUW OVERTREKKEN MAISON IVONNE VAN WEERT ,'IKÏYi Haarl. Elecirische Jalouzieënfabriek Fa. WILLEMSEN &ZOON Vrijwillige Verkeersinspectie in N.-Holland. BLOEMENDAALSE SCHOOLVERENIGING De inschrijving van leerlingen voor de cursus'37-'38 kan dagelijks geschieden gedurende de maand April voor de kleuterklas en voor de lagere school (Montessori-Onderwijs of Klassikaal- Qstderwsjs). Hoofd der School: S. A. WILSON. De Stembus wenkt weer. ~w*" 7" niet vergeten, Uw r is NOOIT versleten. le Kruidbergerweg 51 SANTPOORT 'RAAIEN RRADIG IE HUISV80UW Telefoon van 85 uur 22387 Garage Lansdorp X Telefoon na 5 uur 22198 oemde „Electro Fort'' ilialen dus bij normaal i per dag ruim 47 jaar ibrikaat 3 jaar garantie f 42.50 - f 50.00 Opger. 1836 HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBL Advertentiënper regel t 0.1S. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling fl.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. VOOR ONDERSTEUNING EN GESCHENKEN. KOERS CIRCA F 39.— PER Mk. 100.— 24 April a.s. is liet 12 jaar geleden, dat het Ziekenhuisfonds „Voorzorg" alhier werd opgericht. Te dezer gelegenheid is een keurig lierdenkings- boekje verschenen, dat behalve de agenda voor een feestelijke jaarvergadering op 15 April a.s. in „Domi" te houden, een overzicht van het ont staan en den levensloop van het fonds geeft. Het bestuur schrijft daarin o.m., dat thans, na 12% jaar wel blijkt, dat het een goede gedachte is geweest van de oprichters van liet Ziekenhuis fonds „Voorzorg" om tot de stichting van een der gelijke verzekering over te gaan. Zooals er vele zaken waren veranderd na den grooten wereldoorlog, en er nieuwe behoeften waren geschapen, zoo was het ook met den drang tot meer uitgebreide ziekenhuisverpleging. Om aan dien drang tegemoet te komen, werd in 1924 ge tracht daarvoor een instelling in het leven te roepen, waarbij eenerzijds meer aan de behoefte tot ziekenhuisverpleging kon worden voldaan, maar anderzijds, dat dit daarbij kon geschieden op meer onafhankelijke wijze dan dit tot dusver het geval was geweest. Wij kunnen groote waardeering hebben voor al hetgeen er voorheen en zelfs thans nog door de parochiale armbesturen, diaconie, lichamen van openbaren armenzorg en anderen wordt gedaan. Feit is echter, dat wanneer voorheen een der huis genooten in een Ziekenhuis moest worden opge nomen, dat men zich dan eerst tot bovengenoemde instantie's had te wenden, waarbij reeds bij voor baat het stempel van armenzorg op deze verpleging werd gedrukt. Welnu, dat hebben de oprichters getracht in andere banen te leiden, waarbij eenerzijds zelf- supporting en eigenwaarde werd aangekweekt en anderzijds, de diverse instantie's van armenzorg geheel of gedeeltelijk werden ontlast, waar met de daardoor vrij komende gelden eventueel ander goed werk zou kunnen worden verricht. Dit doel is inderdaad zooveel mogelijk bereikt. Wel zijn na de oprichting van het fonds „Voor zorg" vele andere opgestaan, waaronder tal van maatschappijen van grooteren of kleineren om vang, welke zich met de verzekering tegen zieken- huis-verpleging gingen belasten. Wel zijn er ook van de gemeentelijke overheid gelegenheden in het leven geroepen om zich op heseheiden wijze tegen het euvel veilig te stellen. Dat neemt echter niet weg, dat ons fonds reeds in de behoefte voorzag, toen zoo goed als niets op het gebied van deze verzekering bestond. Maar het fonds „Voorzorg" heeft meer gedaan, want het heeft er voor gezorgd, dat de te betalen wcek-premie's zoo laag bleven, dat deze onder liet bereik lagen en bleven van de minst finan cieel krachtigen. Dat kon vooral hierdoor bereikt worden, omdat in de eerste plaats de administratie en het beleid van liet fonds zuinig werd gevoerd en de bestuurs leden allen arbeid daaraan verbonden steeds zoo goed als gratis hebben verricht. Dit kon ook, omdat de gemeentelijke overheid, zoowel die van Haarlem als Bloemendaal, over welks gebied ons ledental zich uitstrekt, zich nooit onbetuigd hebben gelaten en dit particulier initia tief op waardige wijze hebben gesteund. Het is dit feit vooral, wat bestuur en leden bij het 12%-jarig bestaan van liet ziekenliuisfonds „Voorzorg" dankbaar gedenken en daarvoor hun hooge erkentelijkheid willen uitspreken. Wij hopen het met onze financiën zoover te krijgen, dat wij aanstonds zelfs dezen hoogelijk gewaardeerden steun niet meer noodig hebben, wanneer wij over de noodige reserve's zullen be schikken eri dan onze leden uitsluitend uit eigen middelen kunnen laten verplegen. Het spreekt daarbij van zelf, willen wij be reiken, dat ieder in staat is zich tegen een kleine wekelijksche contributie te verzekeren, dat het zaak is deze wekelijksche premie zoo laag moge lijk te houden, tegen een zoo hoog mogelijke dek king van het risico. Tn ons ziekenhuisfonds „Voorzorg" daar is ook steeds overheerschend de goede democratische ge dachte, doordat onze leden zelf jaarlijks hebben te bepalen, hoe liet beleid in het loopende jaar zal worden gevoerd, al diene daarbij opgemerkt, dat het bestuur over het vertrouwen der leden niets te klagen heeft. Er heersclit een prettige juiste verhouding, waarbij liet bestuur zicli niet krampachtig be paalt tot de grens der statuten, maar ook daarna het lot van de betrokkene zich zooveel mogelijk aantrekt, waardoor buiten liet kader der verzeke ring de leden in vele gevallen hun belangen zagen gediend. Het kon wel niet anders, of juist deze wijze van werken moest het vertrouwen der leden in liooge mate bevorderen. Daarvan getuigen dan ook de vele mondelinge en schriftelijke tevredenheidsbetuigingen van de genen, die door tusschenkomst van „Voorzorg" in het een of ander Ziekenhuis zijn verpleegd. Daarvan getuigt ook de volgzaamheid der leden, bij het- nemen van besluiten over zaken door het bestuur aan de orde gesteld. Dat blijkt ook bij de verkiezing van bestuurs leden, wat in de meeste gevallen bij acclamatie geschiedt, zoodat er nu nog twee bestuurders en wel voorzitter en secretaris zijn, welke van de oprichting af zitting hebben. Niet alleen bij de leden, 'maar dok tri;;-rle uv' P lieid en niet in het minst bij de directie's deï Ziekenhuizen staat ons fonds gelukkig goed aan geschreven. Moge dit vertrouwen, ook voor de toekomst den goeden geest vaardig houden. Mogen onze leden ook in de toekomst het leed van ziekenhuisver pleging blijven gespaard, want ook daarbij is tevens de bloei van liet fonds en de financieele draagkracht in niet geringe mate gebaat. Het ziekenhuisfonds „Voorzorg" is de kinder schoenen ontwassen, en daarmee is tevens de er varing en de routine gekomen sinds de oprichting. Wi j gaan dus vol vertrouwen liet volgende tijd vak tegemoet. Moge het fonds, evenals in de achter ons liggende jaren het vertrouwen en de waar deering ondervinden van velen. Moge liet steeds in meerderen bloei toenemen, en moge liet even- voorheen steeds in meerdere mate aan den opzet der oprichting blijven beantwoorden. LAAT NU UW ZIJDEN LAMPEKAP Het aangewezen adres is: Gierstraat 38 Haarlem - Telefoon 10925 EIGEN ATELIERS. EEN UITZET VOOR DE I Historische gegevens. De secretaris van liet fonds, de heer J. Tuile naar, geeft een overzicht van de werkzaamheden van „Voorzorg" in de afgeloopen jaren. Bij de oprichting was het ledental 300, wat allengs in den loop der jaren werd opgevoerd. In 1933 was de stand van het ledental ïiet hoogst, n.l. 1645. In dat jaar werd echter de groote stoot gegeven voor de Ziekenhuisverpleging, doordat de bestaande Ziekenfondsen zelf werden uitge breid tot in de buitengemeenten, maar vooral hierom ook, dat de gelegenheid waarbij gelijktijdig voor ziekenhuisverpleging werd geboden of uit gebreid. Daarna is het ledental gedaald, zoodat het nu sinds eenige jaren schommelt om de 1200. Op 1 Januari 1937 was het 1208. Het aantal patiënten, dat verpleegd werd in die jaren, was het eene bij het andere jaar zeer ver schillend. Het gunstigst was het in 1935, toen was het aantal 33, met 799 verpleegdagen en het on gunstigst in 1932, met 67 patiënten en 1488 ver pleegdagen. In twaalf en een half jaar tijd werden verpleegd 594 patiënten met een aantal verpleegdagen van 13579. Van deze patiënten stierven er 123, terwijl de overige geheel, of gedeeltelijk hersteld werden ontslagen. Alhoewel de verpleegprijzen zoowel binnen de stad, als daar buiten in de verschillende Zieken huizen uit den aard der zaak zeer uiteen loopen, werd in dit tijdvak door het Fonds „Voorzorg" aan verpleeggelden aan de Ziekenhuizen en aan den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem betaald het bedrag van f 50.659. Opgemerkt dient te worden, dat het aantal verpleegdagen inderdaad grooter is, en ook het bedrag aan uitgaven dus, omdat deze getallen slechts gelden voor het aantal verpleegdagen waarop onze leden volgens de statuten recht hadden, de restant werd dan vaak uit anderen hoofde betaald, terwijl ook de gemeentelijke over lieden zich hierbij vaak niet onbetuigd hebben ge laten en ook armbesturen en diaconie hieraan in den regel hun bijdrage gaven. Men moet daaruit echter niet de conclusie maken, dat er veel patiënten waren welke langer dan 42 dagen verpleegd behoefden te worden. Integendeel was het slechts een gering aantal, daar de ge middelde verpleegtijd belangrijk minder bedraagt, In 1936 is ook een gelegenheid in het leven ge roepen, om zich te kunnen verzekeren tegen onbeperkte verpleging. Daarvoor is de weekpremie wat hooger gesteld en het aantal leden, dat zich daarvoor heeft aangemeld, bedraagt momenteel ongeveer 600. In verband met de tijdsomstandig heden kon dit de leden nog niet worden opgelegd, omdat het financieele offer voor vele groote ge zinnen te zwaar wordt, zouden deze ten slotte ".de geheele verzekering bedanken en hoopt jJvjtstuur geleidelijk tot onbeperkte verpleging - - Bovendien is in 1935 door de jaarvergadering een besluit genomen, waarbij diegene van onze leden welke werkloos zijn, reductie gegeven -wordt op de contributie. Vervolgens is ook voor de leden in de gemeente Bloemendaal, de gelegenheid geschapen, dat de patiënten zoo noodig gratis naar het Ziekenhuis worden vervoerd, evenals dit het geval is met patiënten uit het gedeelte uit de gemeente Haar lem. Wenscht U een fijne natuurgedroogde IMPORTSIGAAR? heeft ze! Prijs slechts 6 et. Bloemendaalscheweg 119 hoek Dr. Dirk Bakkerlaan - Telef. 22628 Laat nu Uw Markiezen opnieuw overtrekken, zonder prljsverhooging. Bakenessergracht 12 Telefoon 15957 Aan het Jaarverslag over 1936 ontleenen wij het volgende: LAGE DUIN EN DAALSE WEG 17 TEL. 22128 - 22068 In goede samenwerking met de Rijksveldwacht werd in 1936 ons werk op de bekende wijze voort gezet en maakt het bestuur van deze gelegenheid gebruik om deze hiervoor bijzonderen dank te be tuigen. Hoewel in de laatste jaren de Rijksveldwacht, met een speciaal hiervoor ingestelden dienst „de Rijksverkeersinspectie" op de buitenwegen optreedt, blijkt toch wel uit onzen arbeid, dat ons instituut geenszins overbodig is. Het valt te betreuren, dat men niet voldoende inziet welke een bijzonder nut ons instituut heeft voor de ontwikkeling der politie op verkeers gebied. Juist de bijzonderheid van onze instelling geeft de rijkspolitie in het geheele land de gelegen heid, zich', in den Desten zin, op de hoogte te stellen van liet autorijden. Iedere politieman kan hierdoor de praktijk leeren en men kan veilig aannemen, dat hij steeds in gezelschap zal zijn van goede weggebruikers. Aannemende dat de Rijks verkeersinspectie of Rijksverkeerspolitie eenmaal in den gewenschten zin zullen werken, dan kunnen zij toch niet overal tegelijk zijn. Daar waar soms een ongeval tengevolge van een aanrijding voor komt, moet de plaatselijke politie terstond op treden en juist het eerste onderzoek is meestal het belangrijkste. Het is dan ook daarom, dat o.i. ieder politieman de noodige kennis moet bezitten van het verkeer en het gebruik der diverse voer- tuigne en deskundig moeten zijn om bij een ongeval het eerste optreden te kunnen inzetten. Aan de hand van het vorenstaande zal er dan ook in 1937 voor onze werkende-leden nog ruim schoots gelegenheid bestaan -om ten dienste van het verkeer en de algemeene veiligheid zijn persoon en wagen beschikbaar te stellen en kan veel en goed werk verricht worden. Bedroeg het aantal controle-ritten in 1935: 287, in 1936 is het totaal hiervan: 225, zoodat weder een daling blijkt. Dit is, gelet op het aantal werkende leden, dat onze vereeniging bezit, zeker niet noodig. In het verslag van 1935 is ook reeds ge wezen op het schijnbaar wel wat gemakkelijk „afzeggen" van een afgesproken rit en ook nu willen wij hierop andermaal de aandacht vestigen. Heeren Leden blijft actief, ons werk vraagt het en geeft er de gelegenheid toe. Tijdens de vorenbedoelde 226 ritten Werden- weder vele overtredingen geconstateerd op ver schillend gebied. Vooral de ritten gemaakt in October, November en December j.l., respectievelijk 24, 19 en 23 ritten, getuigden dat deze ook in dit jaargedeelte niet overbodig waren. In het geheel werden tijdens de ritten in 1936 697 overtredingen gconstateerd en werd hier tegen als volgt opgetreden: wielrijders motorrijders veedrijvers bestuurders van handkarren bestuurders paard en wagen bestuurders autobussen bestuurders vrachtauto's bestuurders luxe auto's bestuurder driew. bakfietsen bestuurders hondenkarren ingezonden 26 rapporten door werkende leden Feiten van bijzonderen aard (geen verkeers-overtredingen^ waarscli.pr.verb. 96 197 2 3 1 67 81 5 20 Totaal 283 29 2 7 8 7 63 115 19 435 Er werden 37 z.g. blanco-ritten gemaakt. Door verschillende omstandigheden komt dit van tijd tot tijd voor, doch deze ritten door hun preventieve waarde zeker ook van belang. De gedachte, dat deze ritten van weinig waarde zijn, is o.i. dan ook niet juist. In verband met het aantal werkende-leden, zou het aantal ritten zeker belangrijk hooger kunnen zijn, waaruit zou blijken dat het aantal overtredin gen in evenredigheid zou toenemen en hieruit mo gen wij dus eoncludeeren, dat een geregeld wegtoe- ziclit nog steeds noodig blijkt. Nu met ingang van 1 November j.l. weder meerdere nieuwe verkeers- bepalingen zijn ingevoerd en dezen op naderen datum t.o. van de lichtvoorziening zullen worden aangevuld, zal het maken van de verplichte con trole-ritten van groot nut kunnen zijn om de nieuwe voorschriften er meer in te brengen en c.q. de niet- wetenden of- begrijpenden het een en ander toe te lichten. Het aantal leden liep in 1936 een weinig terug, doch waar de vereeniging nog 195 werkende en 43 belangstellende leden telt, behoeft er niet gevreesd te worden, dat wij onzen taak niet naar behooren zullen kunnen vervullen. Aanstonds zullen de persen weer ratelen. En pamfletten-buien drijven reeds aan. Het goud zal weer door de bussen klateren. Wantwe gaan weer stemmen. Nu welaan, Laat ons dan stemmen als kundige klanten; Want waar des stemmers hulp wordt gevraagd, Daar klinken waarschijnlijk wel dissonanten, En die zijn niet noodig; dus stemt niet gejaagd. Want zuiver moeten de toonen weer blijken. Zoo zuiver als goud, en zoo helder als glas. Geen matglas natuurlijk, dat belemmert het kijken; Neen, spiegelruit liefst, en dan vrij van kras. Maar ook het vergrootglas valt er buiten, Want dat maakt van een dwerg een Goliath. En als de Zon eens scheen door vergrootende ruiten, Dan brandde van binnen de gansclie boel plat. Neen, we stemmen als vaklui, de grootste held, En wachten dan hoe het orkest, Voor dit tijdvak zal worden opgesteld, Want we doen immers allen onz' best! En als loon voor ons stemmen ontvangen we dra, Ten gehoore de schoonste muziek. En teere klanken rollen ons na, Begeleid door de fijnste repliek. Want als de piano eens minder zuiver mocht zijn; En des stemmers werk is gedaan. Dan klinkt na z'n werk het logisch refrein Ik kom met de nota wel aan". Dus we stemmen natuurlijk het Hollandsche best. En stellen dan vast voor 't begin: Het stembiljet gaat in de bus, en de rest, De nota, die dienen we «in. LIJS.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1