D.Hogenbirk&Zn. BABY De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal GOEDKOOPE MARKEN Nederl. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen. 30e Jaargang - No. 48 23 ApriJ 1937 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 OPNIEUW OVERTREKKEN MAISON IVONNE VAN WEERT BLOEMENDAALSE SCHOOLVERENIGING De inschrijving van leerlingen voor de cursus'37-'38 kan dagelijks geschieden gedurende de maand April voor de kleuterklas en voor de lagere school (Montessori-Onderwijs of Klassikaal- Onderwijs). Hoofd der School: S. A. WILSON. Het 12 y2-jarig Bestaan van de Ver. „Het Brokkenhuis". DE WITTE CREMER Telefoon 22628 BLOEMENDAAL TELEF. 22238 Vakkundig slijpen v. Grasmaaimachines Haarl. Elecirische ialouzieënfabriek Fa. WILLEMSEN ZOON Tweedaagsche kermis te Overveen. l HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel I 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.85, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling fl.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor bet loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. VOOR ONDERSTEUNING EN GESCHENKEN. KOERS CIRCA F 39.— PER Mk. 100.— Verschenen is het jaarverslag over 1936 van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen. In het algemeen zijn de werkzaamheden, aldus het verslag, uitgebreider gewtest dan in de voor gaande jaren. Stonden volgens het jaarverslag van 1930 toen 55 voorwaardelijk veroordeelden onder toezicht van onze afdeeling, op het einde van dit verslagjaar bedroeg dit 128. Nieuw zijn in 1936 toegewezen 65, terwijl van 35 de proef tijd afliep; 30 hiervan hadden goed opgepast, van 5 is de voorwaardelijke veroordeeling in getrokken wegens recidive. Ook thans waren de vermogensdelicten, dief stal, verduistering en heling de meest voor komende redenen tot veroordeeling, n.l. 36, daar naast werden voorwaardelijk veroordeeld wegens zedendelicten 16, oplichting 7, mishandelingen vernieling 3, diversen 3. Het verloop van de voor waardelijke veroordeeling kan dus in het alge meen gunstig genoemd worden en menigmaal heeft onze afdeeling door haar toezicht en hulp personen, die bijna weer tot misdrijf zouden ver vallen daarvan kunnen weerhouden. De heerscliende werkloosheid is ook bier de groote moeilijkheid en oorzaak van veel zorgen. Legio zijn de kwartaalsrapporten immers over allen moet gedurende drie jaren eenmaal per kwartaal aan het Departement van Justitie rap port worden gedaan waarin de bemerkingen voor,komen: „nog steeds werkloos", „leeft van Maatschappelijke Steun" of „heeft tijdelijk in werkverschaffing gewerkt". Hoewel hiertegen niets of zeer weinig te doen valt soms gelukt nog wel eens een plaatsing tij een patroon geven de gevallen soms uit andere hoofde aan leiding tot veel moeite en zorg. Zoo gelukte het een onzer toezichthouders een voorwaardelijk veroordeelde, die zich aan recidive had schuldig gemaakt, zoowel voor de Rechtbank te Alkmaar als te Haarlem, te behouden voor een nieuwe straf en als gevolg daarvan omzetting van de voorwaardelijke. Ook kon een ander, die in militairen dienst een nieuw delict had begaan, onder ons toezicht blij ven. Een merkwaardig geval was het met één van hen, die voortging zich te gedragen alsof er geen toezichthouder bestond en rechts en links schulden bleef maken, die zijn familie, aan wie hij reeds veel geld had gekost, niet meer wilde voldoen. Duidelijk bleek bij de behandeling, dat een curateele wegens verkwisting hier op zijn plaats was, echter wilde de man dan liever de gevangenis in. Een oplossing is nog niet gevonden. Indien de omstandigheden het toelaten wordt ook financieele hulp gegeven, doch moet dit dan met de reclasseering in verband staan. Dikwijls ontstaat er een vreedzame strijd tusschen pen ningmeester en toezichthouders om de beschik king over een betrekkelijk klein bedrag te krijgen. Er wordt financieele hulp gevraagd voor de meest uiteenloopende doeleinden, voor betaling van achterstallige huur, voor verhuizing, voor het beginnen van een pension, voor een fiets, voor het aanschaffen' van kappersgereedschap, om daarmede de logementen af te loopcn, om van handelsgeld in het algemeen maar niet te spreken, voor bijdragen in de pacht van een standplaats enz. In overleg met Maatschappelijk Hulpbetoon wordt dikwijls een goed resultaat verkregen. Tenslotte kan omtrent de voorwaardelijke ver oordeeling nog worden opgemerkt, dat in 1936 door de Rechtbank of politierechter in 6 gevallen een gedeeltelijk voorwaardelijke, gedeeltelijk on voorwaardelijke straf is gegeven, terwijl in 5 ge vallen naast voorwaardelijke veroordeeling een geldboete is opgelégd. In één geval moest aan een door het misdrijf benadeelde een schadevergoeding van f 26.53 worden betaald. Wat betreft de ontslagen gevangenen worden door onze afdeeling alleen behandeld zij, die voot celbezoek aan onze afdeeling door den Reclas- seeringsraad zijn aangewezen. In 1936 zijn 60 ge vallen behandeld. Er zijn oude bekenden onder, met wie weinig of nietste beginnen valt.Tochheeft één van hen het niettemin klaar gespeeld om een voorschot van f 60.te krijgen om een tweede- handsch auto aan te schaffen, waarmede hij ge- voorzien, zij het ook niet hier ter stede, omdat een vergunning hier niet werd verstrekt. Echter zag hij er geen bezwaar in, toen hij benzine noodig had, deze te stelen, wat hem een nieuwe straf bezorgde. Eenmaal moet men het toch wel pro beeren om de mensclien voort te helpen. Tot voldoening kan worden geconstateerd, dat LAAT NU UW ZIJDEN LAMPEKAP Het aangewezen adres is: Gierstraat 38 Haarlem - Telefoon 10925 EIGEN ATELIERS. EEN UITZET VOOR DE 1 In het bestuur kwamen geen veranderingen voor. Het aantal leden der afdeeling nam toe tot 324, een gevolg van het werk van de propagan diste, die op aandringen van twee bestuursleden van onze afdeeling, de heeren Mr. J. H. Schulz van Haegen en H. H. Hagedorn door het hoofd bestuur, dat daarvoor met genoemde heeren een speciale propaganda-commissie benoemde, is aan gesteld. Gesteund door het groole aantal nieuwe leden, hopen wij in 1937 weder te kunnen voldoen aan de taak, in art. 3 van de Statuten van het Genoot schap omschreven: „om in gevangenissen en aanverwante gestichten opgenomen gevangenen j -] - arm vei nancc/ ticooivrnv/u uirsvrivinvii cv o„cvuv'i durende eenige maanden m zijn onderhoud kon ,oj verpk,egden door godsdienst en andere ge- x'nnw/ion on hot nnl." mot hior» ton cto/to 1 p paste middelen op te heffen van hunnen val en te wapenen tegen herhaling van strafbare feiten en om hen, die met de Justitie in aanraking komen behulpzaam te zijn tot het verkrijgen van een eer lijk bestaan. Het 'bestuur bestaat uit: Mr. J. N. .T. E. Heer- kens Thijssen, voorzitter; Mr. C. Blankevoort, door ons bestuur in 55 gevallen adviezen gegeven, waarvan tot voorwaardelijke veroordeeling 26, afwijzend 11, opschorting der vervolging 11, psychiatrisch onderzoek 1, nog in behandeling 6. Voor Zaandam waren deze cijfers 19, waarvan 7 tot voorwaardelijke veroordeeling, afwijzend 8, opschorting 3 en psychiatrisch onderzoek 1voor IJmuiden 31, waarvan 22 tot voorwaardelijke veroordeeling, afwijzend 3, opschorting 4, nog in behandeling 2. LAGE DUIN EN DAALSE WEG 17 TEL. 22128 - 22068 .■eek W. X, E. BoUee. it norit. 1 W. P. J. Overmeer, ,j.'v de persoon, waarover in het vorig jaarverslag issecretaris! S. Rijkes, penningmeester; G. J. gesproken, en die na zeer veel straffen door onzeBo:, c. D. vJan Schouwenburg, Z. J. Leen, hulp aan een glazenwasschersinventaris is gc-»u. Hy]kema. G. v. Santé, Mr. J. H. Schulz van 'n 19»6 "oe^ heeft opgepast. Hopelc ,V T(f J H H. Hagedorn, M. J. Petzon, J. van pjijft het geval van den Surinamer, die reeds 1 - - - - --- - - - - 1918 een geregelde 'gcvangcrrisk'lttui -was èn stii tot heden is gebleven. De man is in de gevangenis geheel thuis en heeft daar zijn werk. De wet ver zet er zich tegen hem naar zijn geboorteland terug te brengen en zelf wil hij niet. Dat men iemand niet het land uit mag voeren ondervond een vijftig jarig man, die in een destijds opzienbarend geval hulp had verleend bij het over de grens brengen van een Duitscher. Waar hier voor recidive niet behoeft te worden gevreesd, is hij geholpen om zijn vroeger vak van sehoorsteenbouwer weer te gaan uitoefenen. Een dertigjarige tuindersknecht, later bloe- menventer, die reeds 14 maal gestraft was, is door onze bemiddeling geplaatst in de landkolonie „Het Hoogeland". Wij doen hiermede maar enkele grepen uit de practijk, voor uitvoerige be schrijving leent zich het jaarverslag niet. Vol staan kan worden met de mededeeling, dat van eiken gedetineerde een volledig persoonsdossier wordt bijgehouden, waarin alle bijzonderheden van 's mans leven zijn vermeld. Er behoeft dus geen vrees te bestaan, dat niet systematiscli wordt gewerkt. Het. instituut van de voorwaardelijke invrij- heidssteiling komt in het geheel niet tot ruime toe passing. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken. Zij kan alleen worden toegepast, wanneer de straf langer is dan 9 maanden. Uit den aard der zaak- dus niet de gunstigste gevallen. Wil het instituut weder iets gaan beteekenen, dan zal de voor melde termijn moeten worden ingekort, waarvoor wetswijziging noodig is. Het is mogelijk, dat juist bij de iets kortere straffen dit instituut tot zijn recht komt, wat echter de practijk zal moeten uitwijzen. In 1936 kwamen twee in vrijheid ge stelden onder toezicht van onze afdeeling, van de twee die onder toezicht stonden liep de proeftijd goed af. Voorlichtingsrapporten werden in zeer veel gevallen, die tot een strafvervolging aanleiding konden geven, door onze bestuursleden uitge bracht. Behalve de na te noemen rapporten door de commissie te Zaandam en IJmuiden werden De Vereeniging het Brokkenhuis, die gelijk be kend, tot doel heeft hulpverleening aan arme en noodlijdende gezinnen van alle gezindten in den yorm van kleeding, schoeisel, beddengoed, meu. bijair e.d., herdenkt op 27 April a.s. haar 12 54-jarig bestaan. Dit feit 4al uitsluitend worden herdacht door het houden van een bazar op 27 en 28 April a.s, in de Kroonzalen van restaurant Brinkmann. Groote Markt. Voorts zullen pogingen in het werk worden gesteld het ledenaantal uit te breiden en finan cieele bijdragen te verkrijgen ter versterking der kasmiddelen, in verband met de vele dringende aanvragen om hulp, die dagelijks binnenkomen. Vele gezinnen hebben reeds jaren achtereen met werkloosheid te kampen en zijn totaal uitge put. Aan alles is gebrek. Het bestuur hoopt, dat vele ingezetenen van Haarlem en omstreken door een bezoek aan den bazar te brengen, die in aile opzichten gezellig en aantrekkelijk zal worden gemaakt, of op andere wijze een steentje zullen bijdragen, opdat de financieele verwachtingen niet zullen worden teleurgesteld. Er heeft zich een eere-comité, 'een comité van aanbeveling en een comité van uitvoering gevormd van dames, die bij de Haariemsche Liefdadigheid niet onbekend zijn, teneinde te trachten, door het houden van bovengenoemden bazar, het be stuur in zijn pogingen, om leed en armoede te verzachten, ter zijde te staan. Het comité van uitvoering houdt zich dan ook ten zeerste aanbevolen tot het in ontvangst nemen van allerlei artikelen en voorwerpen voor den bazar, terwijl ook financieele bijdragen hartelijk welkom zullen zijn. Deze kunnen worden gestort op girorekening 147245. Het eere-comité is als volgt samengesteld: mevr. Baronesse A. A. Roëll-De Vos van Steenwijk; mevr. J. W. M. Maarschalk van Egmond en Rinnegom-Van Coppenaal; mevr. A. den Tex- Baronesse Bentinck. Het comité van aanveveling bestaat uit de na volgende dames: Mevr. J. S. Barbas-Blaauw, Overveen; mevr. A. J. Beunders-Vroessom de Haan, Overveen mej. L. L. M. Bierens de Haan, Haarlem; mevr. J. Blankevoort-Blankevoort, Bloemendaal; mevr, A. M. Bührmann-le Gras, Overveen; Zuster D. Casander, Haarlem ;mevr. A. E. H. Baronesse van Dedem-Zubli, Aerdenhout; mevr. C. L. van Dijk- Van Vierssen Trip, Bloemendaal; Jonkvr. L. W. Elias-Del Baere, Overveen; mevr. de Wed. J. J. Enschedé-Enschedé, Haarlem; mevr. E. J. Groen du Mosch, Haarlem; mevr. A. de Haas van Dors- ser-Hertstein, Haarlem; mevr. de Wed. H. van HEDEN ONTVANGEN: een fijne sigaar voor weinig geld KNAKMODEL, 6 EN 4 CENT Bloemend.weg 119 hoek Dr. D. Bakkerlaan Voor Hekwerken, Tuingereedschappen Laat nu Uw Markiezen opnieuw overtrekken, zonder prijsverhooging. Bakenessergracht 12 Telefoon 15957 Heumen-Benit, Bloemendaal; Jonkvr. C. Hoeufft, Haarlem; Jonkvr. H. Hoeufft, Haarlem; mevr. M. de Kat-Van Leeuwen Boomkamp, Haarlem; mevr. J. van Liempt-Dolmans, Haarlem; Zuster M. E. Merison, Haarlem; mevr. J. Ch. Sanders- Knottenbelt, Aerdenhout; mevr. E. Scheltema- Conradi, Haarlem; Zuster P. L. Schouten, Haar lem; mevr. D. Sehieferdecker-Stibbe, Bloemen daal mevr. E. Sehultz van Haegen-Ypey, Aerden hout; Jonk-s r. H. W. Tedinp van Berkhout-Van Marken, -Ha&rlem; mt:vr. A. P. Timmerbaas Aheoude-Greup, Heemstede; mevr. C. S. de Veer- Blok Wybrandi, Haarlem; mevr. E. Veltman- Nienhuijs, Bloemendaal; mevr. Venema-Van Doorn, Haarlem; mevr. A. E. A. Wesselink-Van Griethuijsen, Bloemendaal; mevr. A. Wesstra- Mackay, Haarlem. Het comité van uitvoering wordt gevormd door: Mevr. L. M. A. van Dijk-Van Lieshout, Oranje kade II, presidente; mej. B. Hobijn, Zandvoort- scheweg 55, Aerdenhout, secretaresse; mevr. A. Steenhuis-Polman, Kleverparkstraat 16, penning- meesteresse. Mej. T. Adelink,Oranjekade 13, Haarlem; mevr. C. B. Benit-Musch, César Francklaan 8, Heem stede; mej. Th. Bouwmeester, Bloemhofstraat 21, Haarlem; mej. V. C. J. v. Hall, Bentveldweg 102, Aerdenhout; mevr. E. A. Harkema-Verhaar, Juiianalaan 124, Overveen; mevr. B. Haye-Vuer- hard, Koninginneweg 67, Haarlem; mevr. Heineke- Hendriks, Verspronckweg 18, Haarlem; mevr. Jeekel-Tulleken, Fred. Hendriklaan 9, Haarlem; mevr. T. A. Kamminga-Van Vleuten, Kleine Houtweg 73, Haarlem; mevr. C. W. L. Klein Schiphorst-Kloppers, Joh. van Vlietstraat 82, Haarlem; mevr. C. v. Krimpen-Ten Houte de Lange, Weissenbruehweg 19, Heemstede; mevr. H. P. Kuijper-Hendriks, Kleverlaan 114, Haar lem; mevr. Van Maas-Oudshoorn, Coornhert- straat 12, Haarlem; mevr. A. M. J. van Marselis Hartsinck-Sehuijt van Castricum, Floraplein 28; mevr. T, J. Ozinga-Dusseldorp, Garenkokers- kade 52, Haarlem; mevr. K. J. Pfaff-Reudler, Prins Hendriklaan 91, Overveen; mevr. E. H. Prinsen Geerligs-Blaauw, Platanenlaan 6, Bloe mendaal ;mevr. S. Rhodius-Bunge, „Dennen heuvel", Heemstede; mevr. A. M. de Rijke- Veldhuijsen van Santen, Middenlaan 9, Haarlem; mevr. H. G. Sinnecker-Kraanstuijver, Hoofman- straat 66, Haarlem; mevr. G. N. v. d. Vangst- De Gilde, Brederodestraat 14, Haarlem. Ter gelegenheid van Julianadag. Vrijdag 30 April, en Zaterdag 1 Mei a.s., wordt dank zij de welwillende medewerking van den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, door de Buurtcommissie „Overveen" een tweedaagsche Kermis gehouden op het groote parkeerterrein en kuil aan den Bloemendaalscheweg te Overveen. Reeds twee dagen van tevoren zal een wafelkraam aanwezig en geopend zijn. Op het kermisterrein komen diverse attracties, een draaimolen, zweef molen, stijlwand, kop van jut, vogelpiek, enz. Deze heide dagen zal er in de beide hotels „Roo- zendaal" en van Ouds het Raadhuis gelegenheid tot dansen zijn. Het beloven dus gezellige feestdagen te worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1