PRESTC I CU KRUIDENHUIS „ALCEA" i Sport en Spel. s IDE olthuis loofdpijn. Tt m w Tooneel. B. V. C. Bloemendaal. Ingezonden. itaat ÉUiilliiliüH ien (le jonge e handhaver telling voert e Ncd. Her\ in dat van aar voortgc ee gebieden ïaar gezellige tudiekringen. it reilen naar •n intiem op- 5 aanwezigen rven zij zich e kring onder ■li Bijbelkring enen zich hier ;*n eens in de van de leden plaats in het kerelaan, ons os afgestaan, ge zeer dank- stfeeètvicring- rersierde zaal- ligingsleven is. openbare ver- ite schaal uit en zullen zich ■li Nationaal- ordgrocp" en ;er brccde ter- erkzaamlieden ormingsdienst, Overveen gc- an vele deur en van nieuwe an wcldadig- n zitting in de igsleven is dan r oj) den 2den Vereenigingcn ind" gehouden i, zijn we in de t vele. dat wij, in de gemeente en. i grooten dank Bloemendaal- Ch. de Beus. gestaan hebben lie 5 jaren met jaar tegemoet, die in de eerste j belangstelling elen onder 'de i alles met het egend heeft en i" erder nog een anten, Ds. van i secretaris der v. Jongeren in erode leren 5 cent cent p. pers. :ond. zakdoosje innnMi y' - ^IWÊÊÊtÊt^ ""Yt VOOR DE SCHOONMAAK PAKKEN VOORJ (AMSTERDAM). Daar ik eenigen tijd gezwegen heb ik was uitstedig en ben daarna ernstig ongesteld geweest wil ik thans een uiteraard onvolledig verslag geven, zoo'n beetje in vogelvlucht, van wat ik dan nog wèl lieb kunnen zien. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging. Van eenige zijden werd opgemerkt, dat de première van Shakespeare's „Macbeth" daarom gen succes was, omdat eenige der hoofdspelers niet goed verstaanbaar waren. Indien dit waar was, dan zou daar weinig, doch wel eenig excuus voor kunnen zijn. Natuurlijk heeft ieder, die zijn goede geld beeft betaald en ook de enkelen, die dit ex officio niet hebben gedaan, recht om het gesprokene wèl te verstaan. Anderzijds boude men rekening met de andere zijde achter het voetlicht -en weet men dat met niet genoeg repetitie-gelegenheid onder drukke reizen door ook liet stemmateriaal wel geleden moet hebben, misschien ook na middernacht-repetities tot vlak voor het uur der première toe, dan is er weer wei verontschuldiging. Ik heb het dan getroffen dat ik niet de première, maar een latere voorstelling heb gezien en geef dus mijn indruk: Monumentaal! En alles was duidelijk verstaanbaar. Dit drama van eerzucht en moord, van de daemonische lady Macbeth en van den in den grond niet boozen, maar door zijne vrouw opgehitsten Macbeth, wien door de heksen voorspeld wi-fd dat hij koning zou worden en dus den tegenwoordigen koning uit den weg ruimde, weer nieuwe moorden beging, maar door zijn geweten tot vaarzinnig vordens toe, werd gekweld, dit drama met zijn bloedig einde werd onder regie van Defresne, zooals ik zeide, monumentaal gespeeldEen prachtige Macbeth tot in de kleinste details genuanceerd van van Dalsum en eene ladv Macbeth met dezelfde kwaliteiten van Charlotte Kohier, een frissche, jeugdige Maloolm (zoon van den ouden koning) van Frits van Dijk, een wel heel duidelijk verstaanbare (zijn geiuids-volume was te veel) Banquo van Louis van Gasteren, een prachtige Macduff van Paul Hüf, die zoo mooi verzen zeggen kan, waren wel de hoogtepunten van deze vertooning. Ook de heksen-tafereelen de kersen in vleermuisgestalte. Weer een daad van ons eerste gezelschap. In tegenstelling met de critiek, kan ik niet zoo weg loopen met de half-thrmer, half-patholo- gisch stuk „De Zonderlinge dr. Clittcrhóuse", al trachtte Paul Huf juist dat pathologische: Een dokter, die de misdadigersziel bestudeeren wil en daarom zelf uit inbreken gaat om waarnemingen te doen van zichzelven en van zijn mede-inbrekers, ja zelfs tot moord vervoerd werd, al trachtte Paul Iluf dan dit pathologische te aceentueeren en prachtig spel gaf en al waren de inbrekers van Frits van Dijk en Jo Sternheim en de rest ook nog zoo sympathiek en de heler van Louis van Gasteren ook nog zoo slecht van aard, 't is 'n beetje heel erg. Het spel was uitstekend, maar het stuk Het Centraal-Tooneel. Onder leiding van J. van Remmelts als ik het zeggen mag een wee blijspel: „Lorelei 1937". Wee, omdat de hoofdpersoon een akelig schepspet is van dezen modernen tijd met al de narigheid die we al lang kennen: Een van perversi teit doorweten juffertje, dat allen mannen den kop op hol maakt, aantrekt en afstoot en de rest. Toegegeven moet worden dat Mary Dresselliuijs, een der actrices van mijn hart. dat juffie geheel naar de bedoeling van de schrijfster bracht en Chris Baaij, Gerard Schild en het ergst Gijsbert Tersteeg, die moest spelen dat hij het kreng zou trouwen, uitstekend hun slachtoffersrollen speel den. Ik wil maar zeggen dat het uitstekende Centraal Tooneel, die zulke prachtige stukken pleegt te spelen (b.v. „Mannen in 't Wit". „Prof. Dr. Hiob Pratorius", „Het Voorste Legioen" enz.), deze maal m.i. beneden zijn kracht heeft gegrepen. Si „Het Hofstad-Tooneel". In den Haag zag ik van dit gezelschap onder regie van Cor v. d. Lugt „Fraulein Else". Dit is oorspronkelijk eene novelle van Arthur Schnitzler waarvan door een bekend tooneelschrijver Lothar Schmidt een stuk is gefabriceerd. In het algemeen voel ik niet veel voor vertooneelde romans of novellen, tenzij deze waardeloos zijn en het tooneelwerk wel waarde heeft. Dat kan. Hier is dit niet het geval, omdat er een geheel andere spheer om de novelle is dan om het tooneelstuk en in dit minder spheer. Maar voor zoover dan wel, dan is dit te danken aan Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees, die van die Fraulein Else één küTet allerbeste rollen maakte. Het is een geval in dit tooneelwerk is het slechts een geval) van een kuisch meisje, wier vader geruineerd is. Een oude heer is verliefd op haar en zal den vader redden, indien zij zich aan hem geven wil. Het meisje wil zich opofferen, neemt echter veronal en sterft. Annie v. d. Lugtvan Ees speelde deze rol sober en dat is juist hare groote verdienste en daarbij met mooie, kleine gebaartjes en mooi oogenspel. A an haren tegenspeler Theo Funkel kan ik dezen keer niet zoo veel goeds zeggen, al waardeer ik hem in andere stukken zeer. Ik zal mijn bezwaar motiveeren. Indien eene actrice eene „grande coquette" moet voorstellen, dan zou ik, als ik regisseur was, deze laten spelen als „ingénue", (juffertje onschuld). Eerst dan zouden de coquette woorden of de coquette situaties in tegenstelling zijn van den schijn en dus beter uit komen. Zoo zou ik den „marqué" om dezelfde reden zeer charmant laten spelen. En dit is het bezwaar: Funkel, die toch Fraulein Else niet bewust tot wanhoop wil drijven, speelt dien marqué ouërwetsch. Hij lijkt wel een roofvogel hij speelt Annie v. d. Lugt te dicht op het lijf hij is een mensch, in wien men niet gelooft. Zijn voorstel is erg genoeg en hoeft niet onderstreept te worden door al te fel uit te spelen. Bij „Het Rotterdamseli Hofstad Tooneel" een zeer boeiend stuk van een z.g. Hongaarschen schrijver Zoltan Horvatli. Het is eene kleine mysti ficatie, want de auteur heeft zich zoo maar ge noemd. in werkelijkheid is het den Hertog, een wascheehtige Hollander dus en wij zijn een beetje trotseh daarop. AVant het stuk „Des dui vels Prentenboek" is niet alleen boeiend, maar de dialoog is sprankelend en geestig, ietwat ver want aan dien van Molmar. Ook „het geval" is aardig: Een tooneelschrijver zit te kaarten en heeft veel veine. Hij klaagt er over, dat hij geen stof heeft voor een nieuw tooneelstuk. Zijn secretaris zegt schert send dat, als zijn tegenstander geen geld meer heeft,want zoo ging het in den ouden tijd, deze hem wel zijn vrouw zou kunnen verpanden. De tooneelschrijver slaapt later in enhet stuk is gereed, want zijn droom is het stuk. In dien droom dan speelt zich het gegeven af: Een zeer mooie vrouw is in zijn macht. Zij wil niet, maar door zijn charme weet hij haar te winnen. Er gebeurt nog' veel meer, maar dit is de kern. Hij ontwaakt en een vrij leelijkc vrouw komt binnen, om haren man, den tegenstander bij het kaart spel, te halen. De zeer goede regie was van Bets Ranucci, terwijl de vertoonders een goed spel gaven. Dirk A'erhcck gaf fijn de tooneelschrijver Vera Bondam speelde met verve de temperament volle jonge vrouw, Rienks was de secretaris, Paul Steenbergen was dc verliezende kaarter (Des duivels Prentenboek is het kaartspel), terwijl (1e kleioere rollen (wij moeten nog even Piet Bron als een brompotterige vader van het vrouwtje noemen) ook in goede handen waren. „De Komedianten". Een als men het heel welwillend wil uit drukken „aardig niemendalletje" bij „De Komedianten" onder leiding van Louis de Bree Het heet ,,'n Toontje Lager", maar mij dunkt dat Louis de Bree wel 'n toontje hooger had kun nen grijpen. Eigenlijk een flauwiteitje van meneer, die door slechte omstandigheden huis knecht moet worden bij een snob. De snob was Louis de Bree en de pseudo-huiskneoht Johan Kaart Jr. Beiden uitstekende artisten. De vrouw van den meneer, die later huisknecht wordt, wil van hem af, valt in het huis van den snol) binnen, wordt door haar eigen man bediend, hetgeen tot ingewikkelde situaties leidt, laat zich haast ver leiden door den zoon van den snob, die later een oplichter blijkt en keert tot haar man terug. Wel aardig spel ook van het vrouwtje: Elly van Steke lenburg en van den jeugdigen snob: Wim Pauw. S{t Het A.B.C.-Cabaret. Nog een derde programma van het A.B.C.- cabaret onder leiding van Gimberg. Nu onder den titel „Menschen kijken u aan". Talrijke aardige sketches, éénactertjes, liedjes, parodieën etc., grootendeels met talent geschreven door Wim Kan en uitstekend gespeeld of voorgedragen door hem zeiven, Gimberg, Corry Vink, Tilly Perin- Bouwmeester en anderen. Pianisten of, zooals Gimberg hen noemt, vleugeladjudanten zijn Beukers en de Nijs. AVat ik van een vorig programma zei geldt ook van dit: Amsterdammers en forensen, die zich eens echt met geestigheden willen vermaken, moeten naar het A.B.C.-cabaret gaan. „De Vereenigde Haagsche Spelers" (dir. Pierre Bailedux), die ons weinig met hun bezoek ver eeren, brachten „Het Zwarte Schaap", ook van een Hollandsche' schrijver (zijn naam staat niet in het programma genoemd). Hij schijnt een weinig geinspireerd te zijn op Coohen, terwijl de hoofdpersoon doet denken aan de Kruik, De Jong's „Merijntje Gijsen". liet zwarte sehaap is ook een strooper mee een au fond goed hart, die God noch gebod kent, maar door de Jiefde van een weeuwtje en door een ander soort liefde van ,,'t Pastoorke" tot het (katholieke) geloof werd bekeerd. De conclusie van het stuk is, dat alle wegen naar Rome leiden. A'ecl wel aardige types komen in dit stuk voor, ofschoon deze soort van roman tiek wat ouderwetsch aan doet. Goed gaf Pierre Bailedux het zwarte schaap, AVim Gulinger zijn trouwen vriend, Dora Hans diens vrouw, die nogal haar op de tanden heeft, Bert van der Linden het sympathieke „Pastoorke", terwijl Erna Balledux-Haffert wat zwakjes maar wel zuiver het weeuwtje gaf. EDMOND VISSER. nassaulaan 78 Geopend Maandags en Dinsdags v.m. 10 tot n.m. 8 uur. - 's Woensdags tot 2 uur advies gratis. Uw adres voor GENEESKRACHTIGE KRUIDEN W. HARTER - Kruidkundige VolewijckersBloemendaal Ondanks de vrij groote onvolledigheid van de Oranje-witten, hebben de Mosveld-bewoners tot het laatst toe alle krachten moeten inspannen om de overwinning te behalen. Door dit resultaat behielden de Volewijckers hun kans in eigen handen, al zal hun vorm aanzienlijk moeten verbeteren, willen zij o.i. een degelijke kans maken om in Amersfoort van II. V.C. te winnen. Het begin van den strijd was aanvankelijk voor Bloemendaal. Door beider verdediging werd het spel over de vleugels gevoerd, waarbij als vlug van Bragt oj> vlotte wijze de links-back der Groen-witten passeerde, een mooie kans voor de voeten van Noordhof legde, welke deze met een hard schot poogde te benutten. De keeper, die reeds gepasseerd was, werd hier een „handje" geholpen door een der achterspelers. Beijk be nutte op kalme wijze de voor deze fout, toegestane strafschop, waardoor de gasten met 10 leidden. Inmiddels hadden de Volewijckers ook niet stil gezeten en met snelle aanvallen over de vleugels dikwijls hachelijke momenten doen ontstaan, waarbij liet een gelukkige omstandigheid te noemen was, dat keeper De Haas in prima vorm verkeerde. Het kon niet uitblijven of dit Amster- damsch overwicht moest een doelpunt tot gevolg hebben, wat ook spoedig liet geval was, door een mooi schot van Smit. Na eenigen tijd werd de stand Verhoogd door v/d. Hilst met een schot, dat wel houdbaar was, doch waarbij de Haas een fout maakte, wat bleek de eenige misstap te zijn van den geheelen wedstrijd. Dezen stand vonden de gasfiieefen nog niet safe genoeg en voor alle securiteit werd kort voor dc rust na fraai samen spel met den rechtsbuiten Bognetteau door BusseT de stand opgevoerd tot 31. De Oranje witten bleken een ouderwetsehe sporti viteit te bezitten, want na de rust werd een hoog tempo ingezet, zoodat het Volewijck-doel onmid dellijk in ernstig gevaar verkeerde. Hartman, die handig eeijige tegenstanders gepasseerd was, schoot keihard tegen de lat, waarna Cassee onhoud baar den terugspringenden bal in den doelmond plaatste. Door dit doelpunt werd het strijdvuur wederom aangewakkerd en jammer was het alleen maar. dat de mooie kansen, die door dit Bl.-overwiclit ontstonden, niet benut werden. De gastheeren zagen hun overwinning in gevaar komen te verkecren en gooiden er een schepje op. Langzamerhand werd het spel verplaatst en waren de groenwitte attaques niet van de lucht. De Haas moest tenslotte toch nog zwichten voor een onhoudbaar schot, waarmede de stand gebracht werd op 42 voor de gastheeren, die de over winning wel verdiend hebben alleen al door hun constante spel. Als gevolg van dezen uitslag verdwijnen de Oranje Witten uit de tweede klasse waarin zij jaren een graag geziene tegenstander waren en die men noode uit deze omgeving ziet verdwijnen Het medeleven van alle kanten moge voor hen een spoorslag zijn, om eensgezind, schouder aarAólhouder liet verloren terrein komend seizoen terpfciW-jfBwêti. al zal dit een zware taak-zijn Edtóèr^wStPitesultaat zal des te' eervoller zijn, terwijiide mogelijkheid van terugkeer in het oude milieu zeer zeker aanwezig is, daar er bekwame krachten met capaciteiten gereed staan om deze rentree te bewerkstelligen. Voor a.s. Zondag staat er nog een aardige wedstrijd op liet programma. Een Bloemendaal combinatie speelt dan een friendly game tegen Wilhelmina A'ooruit uit Amsterdam, waarbij ver schillende nieuwe spelers gelegenheid krijgen hun kunnen te demonstreeren. Hopenlijk wordt deze ontmoeting begunstigd door goed weer. o Korfbalclub „Sport Vereent", Bloemendaal-Santp Seer. Bruno Klauwerstraat 5, Santpoort (St.) Gespeeld: Zaterdag 17 April: Meerlebosch h— S.A'. b 31Zondag 18 AprilS. AA 1Amsterdam Zuid 1—1 (Prom.-degr.); D.S.V. 1S.V. 3 20 Te spelen: Zaterdag 24 April: S.V. aMeerle bosch c, 3 uur; AuroraS.A'. b, 3 uur. Zondag 25 April: K.Z. 2S.V. 1 (Prom.-degr.), 2 uur; S.V. 3Aurora 2, 10 uur. Aangenomen adspirantenG. A'laanderen, Dr. Schaepinanlaan 22, Bloemendaal en T. Oudolf, Boogstraat 10, Haarlem. Voorgesteld door W. Akkerman en J. Bids als leden resp. de heer P. Sprrngveld, Schoterweg 220, Haarlem-N. en mej. R. van A'ark, Zeeweg 177. IJmuiden O. Voorgesteld door de adspiranten-commissie Emmy Rib, Dr. Schaepmanlaan 31, Bloemendaal. Op 2 Mei speelt S.A'. 4 op de series van Haarlem en de heide adspiranten-ploegen op die van Ooster kwart ier. Op Hemelvaartsdag komt „Allen Weerbaar' uit Amsterdam ons bezoeken met 4 twaalftallen. 1/2 twaalftal(len) adspiranten, op den 2on Pinksterdag, spelen 2 combinaties op dc scrie- wedstrijden van Watervliet te IJmuiden. o Sportingclub „The Haarlem Boys". Terreinen gelegen Boekerodeweg bij Mariën- bosch. Algemeen secretariaat II. Spierdijk, Leid- scheplein 50. Voetbal. welf: ARCH Schoenmakerij „Hel Kleverpark M SCHREGEL, VELSERSTR. 10 TELEFOON 15692 PA/T ZOPGE DAT DEZE PAJ/EMD BLUFT doorWKUHDICE 0 CEPADATIE WIJ repareeren VAKKUNDIG. Wfi| repareeren ALLEEN met le soort materiaal Wij zorgen dat U Uw schoenen ALS NIEUW terug ontvangt Heeren zolen en hakken f 1.60 Dames fl.20 Kinder „v.a. f0 80 Ook gelijmd of genaaid werk. ORTHOPAEDISCHE STEUNZOLEN Ook gevestigd Stuyvesantstraat 36 T.H.B. heeft voor het eerste jaar, dat zij haar nieuwe terreinen bespeelt, een mooi succes be haald, daar zij in het bezit kwam van drie kam pioenschappen. T.H.B. 3 werd kampioen van dc 3e klasse afd. H. Uit 14 wedstrijden werden 26 punten behaald en 1 wedstrijd verloren. Er zijn 104 goals gemaakt en 17 goals tegen. Nu moet T.H.B. 3 met Damiaten 1, Hillegom 4 en H.F.C. 7 een halve competitie spelen om twee plaatsen voor de 2e klasse. Het 3c elftal heeft zijn eersten promotiewedstrijd tegen H.F.C. 7 met 21 gewonnen. Dit was een goed begin voor de Boys. Ook de T.II.B.-adspiranten behaalden Zaterdag 17 April j.l. het kampioenschap. Daar deze jeugdige Boys voor het eerst in den H.V.B. uitkomen, is dit een mooi resultaat voor den leider dezer adspi- renten. Maar er moet nog tegen R.C.H. f gespeeld worden en ah ze deze ook winnen, dan Wijven zij 1 ingeslagen. De stand is als volgt: T.H.B.-adsp. 15 14 1 0 86—13 29 Ook in de afd. Korfbal werd een kampioenstitel behaald en wel door T.H.B. 2, dat Zondag 18 April j.l. haar laatstcn wedstrijd tegen Aurora 2 met 2i wist te winnen. T.H.B. speelde in de 2e klasse H.K.B. T.H.B. heeft nu ook een lionkbalafd. Deze werd op 13 April j.l. opgericht. Deze zomersport kan ook uitgeoefend worden door niet-T.H.B.-leden. De contributie is zeer laag gesteld. A'oor inlich tingen kan men zich vervoegen hij den heer F. Zwanenburg, Ilasselaarsplein 2, secretaris van deze afdeeling. A'an Zondag 25 April t./m. 30 Mei a.s. zal er om de A'an der Ham's wisselbeker worden gespeeld en seriewedstrijden voor de lagere elftallen worden gehouden. Hillenen heeft den wisselbeker in bezit en moet deze nu weer verdedigen. A'oor deze wedstrijden schreven in o.a. Blauw-Wit 2, Haarlem 2, R.C.H. 2, Hillenen. Hillegom. Zeemeeuwen, O.D.E., Rivalen, E.II.S., D.I.O: en T.H.B. 1. A'oor de lagere afdeelingen schreven 35 elftallen in. Daar er mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld, kan men op het T.H.B.-terrein nog zeer spannende wedstrijden verwachten. A'oor Zondag 25 April a.s.: T.H.B. 2 gaat naar E.D.O. 3 om haar vierden wedstrijd te spelen voor den Stads-Editie-beker. Als de Boys dezen wedstrijd winnen, dan komen zij in de demi-finale uit. T.H.B. 3 speelt om 10 uur op het H.F.C.-terrein haar 2en promotiewedstrijd en wel tegen Hillegom 4 Kom Boys, deze moet gewonnen worden en slaagt men hierin, dan is een plaats in de 2e klasse verzekerd. Maar dan moet er ook van het begin tot'het einde gewerkt worden. Succes, Boys Op het T.H.B.-terrein wordt ook om 10 uur een promotiewedstrijd gespeeld en wel Damiaten 1 tegen H.F.C. 7. Verder seriewedstrijden voor de lagere afdeeling. Korfbal. T.H.B. 1 speelt mede in de korfbalseriewed- strijden van H.K.C. Haarlem en iiaar eersten wedstrijd is tegen Haarlem 2. T.II.B. 3 gaat naar Meerlebosch 3, wat tevens haar laatsten competitiewedstrijd is. Kom Boys, laat men het seizoen sluiten met een overwinning. CORRESPONDENTIE. „Een Lezer", die ons een ingezonden stuk zond, over de verkiezingen in België, moeten wij opmer ken, dat stukken, waarvan de inzender ons niet bekend is, niet worden opgenomen. Overigens komt het ons voor, dat uw partij-orgaan de juiste plaats is om het betreffende stuk te doen opnemen. lied. B. IF. /rouwen-Vredesgang 1937. Wij hadden onszelf de belofte gedaan: „Op 18 Mei zullen wij, vrouwen, weer gaan." Wij hadden gezegd: „Wij komen weer, Tot het doel is bereikt: „De wapens neer." Zoo zullen wij gaan ten vierde male, Moge het zijn in nog grooter getale. Komt, Vrouwen en Moeders, gaat met ons mede, Belijdende zwijgend: „Wij willen vrede". Wij willen vrede en door recht, Een huidige oorlog is misdaad, is sleeht. Wij vrouwen, wij liuiv'rcn voor de kreet van geweld, Wij voelen ons één, als 't onze dierbaren geldt. AVij willen voor hen een wereld van vrede,. Die gedachte vervulle ons en nemen wij mede. Komt, vrouwen, brengt allen dit offer blij, AVij kunnen u niet missen in onze rij. Voor het Comité: Een, die weer hoopt mee te gaan. .7 i*> <L

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3