;n U BEHOEFT Wijnhandel „Roozendaal' mm ND f 22 ct. Tooneel. Internationale Bijeenkomst Oxford Groep. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Predikbeurten. DROGISTERIJ W. SCHEEPSTRA Fa. HOUTGRAAF EN BOLSENBROEK VERHUIZINGEN EN TRANSPORTEN Wijnhandel „Oud-Kennemerland" Fa. C. Cassée CRISTAL-CHAUDFONTAINE PER 1/1 LITER FLESCH 19 CENT G.M, W. MARGADANT Accountant w mm* m T.: t DE N.L. Mei >or 32 ct. jor 25 30 23 32, k7 23, 13 >nd 10 y2. 12%.. >ak 19 iak 7%„ 15, 13 11, 7 85, 72 12 30, 20 den winkel oor 18 ct. jor 14 md 15 ze elftallen hun I'.H.B. 3 tegen legom 4. Het is ze afd. nog be spelen. Er zijn Hillegom 4 en 1, H.F.C. 7 en en deze elftallen, de 2e klasse en n 4 hebben ieder n wat het resul- 1 spelen op het twee promotie- C. 7 tegen Hille- LC.H. 10. Beide smers 4 om zijn te spelen. Wat .'orden. k een begin ge- '342, Hillinen4 ,e ronde. Zoo zal g, voor de v. d. 2 elftallen die op L en Zeemeeuwen jllegom 1, Haar- :>men in de finale later wordt ge- ral veel belang- wedstrijden kan ïwedstrijden van 2 haar drie wed- s daardoor den boseh 3 niet tot 1de gelijk (22). 10 uur ontvangt ronde voor den ior de competitie Haarlem. Kom, or jullie zijn om gelijk spel komt us, Boys, tot het rr kans op een TOONEEL TE AMSTERDAM. „Staatsvijand no. 1" door Edgar Wallace, bij „Het Centraal Tooneel" (regie Ivan Remmelts.) Nu Cees Laseur triumfen behaalt te Londen, heeft Remmelts thans de leiding bij „Het Centraal Tooneel". Hij is een uitstekend acteur en heeft, speciaal in het bovenstaande stuk, ook blijk ge geven van zijn regisseurskwaliteiten. Voor men sehen die van „thrillers" houden is het stuk heerlijk griezelig; voor wie daar niet veel van houdt, wat al te erg, wat al te „melo". De hoofdboef-moorde naar-bordeelhouder laat al. degenen, die hij ge vaarlijk acht, uit den weg ruimen of doet dit zelf met. een geruisehloos pistool. Hij is de groote vrouwenverleider en als hij genoeg van ze heeft, brengt hij haar in een van zijne zeer verdachte huizen binnen. Zoo bemint hij thans de vrouw van een zijner bentgenooten en wil het. lieve Chineesche meisje, met wie hij woont en die dol veel van den schurk houdt, kwijt zijn. Zij verkiest den dood boven de schande en maakt zich van kant, schrijft hem een briefje, waarin zij dat verklaart. De detective, die jaren lang op hem geloerd heeft, vindt hem met het mes in de hand, met welk mes het meisje zich heeft doodgestoken. Hij ziet ook liet briefje, dat hij vernietigt, zoodat de slechte man er, ofschoon onschuldig aan die daad, toch „bij" is. Als men een tikje naief is, dan zou men bijna aan de geloofwaardigheid van dit alles ge- looYen, dank zij het prachtige spel van allen, speciaal van Remmelts, die als de hoofdpersoon niet al te onsympathiek was, dank zij ook Mary Dresselhuijs, die prachtig het Chineesche meisje speelde, dank zij Rie Gilhuis, die het verleide en verliefde vrouwtje was, dank zij Cor Hermus, die den detective valscli en geslepen gaf. „Nathan de Wijze" door G. E. Lessing bij „Het Gezelschap Jan Musch" (regie Jan Musch.) Ware Musch niet Musch en indien hij niet Nathan zou hebben gespeeld, dan zouden wij niet aarzelen om dit oeuvre van Lessing met alle waar deering toch wat ouderwetsch te noemen en zijn philosophie wat armelijk: wij zijn nu eenmaal den tijd van de „verstandsverlichting" een beetje te boven. O, 't is allemaal heel edelaardig, het druipt van verdraagzaamheid heel paedagogiseli mis schien in dezen tijd, maar, nu ja, wij weten dat nu allemaal wel. De quasi Shakespeariaansche verwikkelingen van gelieven, die broer en zuster blijken te zijn, doen het nu in dit verband niet zeer, de intrige lijkt ons armelijk, sultan Saladijn 'n beetje een domme man, Daja kletserig en Recka een lief zoet meisje. De Tempelier 'n beetje een phraseur en nu ja, Nathan eigenlijk ook. De Tempelier heeft een naar hij dacht joodsch meisje Recka uit het vuur gered. Nathan, haar vader, is erg dankbaar, al blijkt hij later niet haar vader, maar haar pleegvader en zij eene Christin, die hij in het joodsche geloof heeft opgevoed. Waarom is niet duidelijk, omdat Nathan,'evenals zijn schepper Lessing een „vrijdenker" is. Sultan Saladijn vraagt Nathan welk geloof het beste is en hij vertelt de parabel van de drie ringen, die iedereen kent en waarmee hij te kennen geeft, dat alle gelooven gelijkwaardig zijn. Ten .slotte blijkt de Tempelier, wiens leven Saladijn gespaard heeft, de broer van dezen Saladijn te zijn en Recka zijne zuster. Hoe moet Nathan gespeeld worden? Natuurlijk waardig en dit deed Musch in hooge mate. Hij geeft altijd eiken persoon, dien hij uit te beelden heeft de volle maat, in den meest goeden zin van het woord. Dit stuk moet ook „gezegd" worden en goed lanceeren, daarin is Jan Musch een meester. Dat hij het stuk schitterend vertaald heeft kan ik niet zeggen. Herhaaldelijk hoorde ik germanismen als daar is: „daadzaak", inplaats van feit en het rhytbme was niet gelijk aan dat van Lessing. De overige spelers waren niet kwaad, ofschoon ook niet superieur. Ceen Hissink was wat stijf als sultan Saladijn, Mieke Flink-Verstraete als zijn zuster Sittah wat burgerlijk, ook in spreken, Marv Muscli-Smithuysen als Recka heel lief, Jeanne van Rijn als Daja goed, de Tempelier van Adolphe Hamburger wel zwierig, terwijl de geestige rol van Al Hafi, een derwisch, bij Jaap v. d. Poll in goede handen was. Edmond Visser. TOONEEL TE HAARLEM. OSCAR WILDE s: „ERNST". De Haarlemsche Tooneelclub gaf Zaterdag 24 April j.l. in den Stadsschouwburg Oscar Wilde's: „Ernst" (eig. Het gewichtige van Ernst te zijn). De Haarlemsche Tooneelclub, zoo had ik mij gedacht, is met de Haarlemsche Bachvereeniging, en de Mij. voor Toonkunst en de Volksuniversi teit, de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" en het Hofje van Staats, Haarlem in levenden lijve, althans voor een deel. Maar wij nemen die gedachte terug. Een illusie minder. Waarom dit stuk? Waarom deze vertaling? Is het niet nog verminkt ook? Waarom deze rol- verdeelingen Waarom deze opgeschroefde, zelfs verwarring stichtende na-rede van Eduard Ver kade? Waarom in het inleidend woord van den heer Roest van Limburg met geen enkel woord, een juichend woord, melding gemaakt van Nolst Trenité's, wonderbaarlijk herstel en wederop standing Waarom een feest na, maar geen feest in den Schouwburg? De heer J. B. Schuil van Haarlem's Dagblad heeft in het nummer van Maandagavond dit stuk, de rolverdeeling en het spel berecht op de rake en toch niet scherpe wijze, waarvan zijn pen liet loffelijk geheim bezit. Onze schrijfstift heeft dit vermogen niet. Waarom dan toch hier geschreven Omdat, men moge het aannemen, ook hier een vriend van de H.T.C. aan het woord is, een vriend die de feilen door Schuil getoond, helaas slechts onderschrijven kan, een vriend, die dezen avond zijn slaap meester kon blijven als de lieer Air. Wijk op het tooneel was, omdat deze, gekn'pt voor de decadente jongemannen-rol, Wilde's be doeling had aangevoeld en ze met volledige over gegevenheid vlot en zuiver vermocht uit te beelden. Wordt de H.T.C.die Zaïre zoo meesterlijk ge geven heeft, ietwat moe, misschien door den wil toch vooral ongewoon te zijn? Wij kunnen het nauwelijks gelooven, maar vreezen; wij vree zen voor de spelleiding van Eduard Verkade, dien wij er van verdenken ook bij de keuze van dit stuk een rol te hebben gespeeld; wij vreezen ook voor het systeem om in een moeilijk te spelen stuk als dit jongeren, en blijkbaar onervarenen te doen optreden naast oudere meer geroutineerden, die terecht gekomen zijn in rollen, welke hun kwalijk pasten, of er zoo in uitblinken, dat zij naar het publiek en niet naar hunne medespelers spelen. Mej. SerpliOs, die het stuk min of meer te dra gen had, is een veel te lieve persoonlijkheid voor de figuur der bedillende „society" heks, lady Bracknell. Zoo zou Alida Klein bezwaarlijk een lady Macbeth kunnen zijn. En de gezonde ferme Mr. Nijenbranding de Boer kon noch in postuur, noch in kleeding, noch in zijne onnatuurlijk hoog opgevoerde stem als een tweede bloedlooze swell Worthing, de evenknie zijn van Mr. Wijt's Mon- erieff. Het tooneel moet als het ons zenith niet verhoogt en onze horizont niet uitbreidt ons al thans doen huilen of lachen, of zoo het „slechts" geestig wil zijn, ons beschaven en verfijnen. We gaan niet naar de Schouwburg om een gezellige verzameling leuke menschen in aardige toiletten trijeen te zien. Bij licfhcbberij-tooneel-gezelschap- pen wel? Neen. De H.T.C. althans ataat daarvoor te hoog. Ons advies zou cijfti frêproeft het eens op heel andere wijze. Kunnen de beste uwer niet eens met eenige beroegMfpelers samenwerken Zou dit niet leerzaam zijn? En zijn in zulk gelid niet één voor één, jongeren op te nemen voor kleine rolletjes om, bij gebleken aanleg en vrijmoedig heid, allengs op te klimmen? Het beroepstooneel lijdt en vele beroepstooneel- spelers lijden. Misschien zou er aldus aan twee kanten iets goeds kunnen worden betracht. Doét de hoofdzaak lijkt ons een beter adviseur. Wij hebben Nolst Trenité wel zeer gemist. Hoeveel liooger staat bij ons het gewone volkstooneel. T. lingen zijn geworden. Zij drukken dat uit in zeer eenvoudige bewoordingen; zij zijn allen gelijk in hun overtuiging. De eenvoud en de -blijheid van hun sfeer treffen de genoodigden, die in hun midden komen, ongetwijfeld allen. Er waren in deze bijeenkomsten ook Engel- sclien aanwezig, de meesten eveneens journa listen, die ook korte verklaringen aflegden in denzelfden geest als de Hollandsehe sprekers. En voor wie de Engelsclien bij ervaring kent be minnelijke menschen veelal, maar gereserveerd en in vele gevallen een tikje zelf-ingenomen tegenover den niet-Brit waren de ongereser veerde hartelijkheid en vriendschappelijkheid van deze bezoekers-aan-ons-land in het bijzonder treffend. Die bleken niet alleen uit den toon hun ner korte toespraken maar ook bij de vele per soonlijke kennismakingen, die later plaats hadden. Zoowel de Hollandsehe als de Engelsehe leden van de Groep getuigden van veranderingen in hun leven, die niet alleen hen zelf maar ook hun gezinnen en degenen, met wie zij dagelijks samen werkten, hadden beinvloed en verscheidene be drijfsleiders spraken van de veel betere verhouding met hun personeel waarin een nieuwe sfeer van vertrouwen ontstaan was. De Oxford Groep het wordt gezegd in haar „folder" voor de a.s. Nationale Bijeenkomst te Utrecht, die het motto draagt „Nieuw Neder land Loopt van Stapel" is er van overtuigd, dat wie een oplossing zoèkt voor de moeilijkheden van dezen tijd bij zichzelf moet beginnen. „Ieder niensch wil altijd iemand anders veranderd hebben. Ieder land wil het andere land veranderd hebben. En ieder wacht tot de ander begint. Ieder geeft toe, dat er een grondige verandering in het geeste lijk en zedelijk leven van ons volk moet plaats vinden. Bij ieder mensch, bij ieder volkangst en egoisme". „De Oxford Groep is levend Christendom. De Groep wil mannen en vrouwen van ieder geloof en uit alle lagen der maatschappij terugbrengen tot de grondbeginselen van het Christendom, waarbij liun trouw aan al, wat in de eerste plaats hun liefde moet hebben, wordt versterkt. De ware vaderlander zet zijn leven er voor in, om zijn volk onder Gods bevel te brengen. Een volk onder Gods bevel zal bewijzen, dat geestelijke kracht de grootste macht is in de hedendaagsche wereld. Alleen volken, die onder Gods bevel staan, kunnen den wereldvrede brengen." Tot zoover dezfc citaten. Het zijn de uitingen van een beweging, die de regeneratie van het menschdom nastreeft in eenvoud en in eendracht, in een tijd van ontwrichting en verzwakking veler waarden. De groei dier beweging ook in ons land bewijst, dat zij als een zeer belangrijke meuwe strooming beschouwd verdient te worden." Zij, die inlichtingen omtrent de Utrechtsche bijeenkomsten wenschen, kunnen deze aanvragen bij de Oxford-Groep-, Nieuwekade 30 te Utrecht, terwijl op aanvraag door de Redactie van dit blad het adres van een plaatselijk geïnteresseerde gaarne wordt verstrekt. Van 617 Mei a.s. zal te Utrecht een Inter nationale bijeenkomst worden gehouden van dc Oxford Groep. Behalve eenige duizendtallen Neder landers (men schat het aantal op 5000) zullen vele Engelschen, Schotten in nationaal costuum. circa 500 Denen, inwoners van Engelsch-Indic. en andere landen, in de komende dagen de bij eenkomsten van de zich over de gelieele wereld snel uitbreidende Oxford-groep in Utrecht be zoeken. Voor de meetings is het Utrechtsche stadion de verzamelplaats, waar op 8 en 9 Mei twee groote samenkomsten worden gehouden. In Utrecht, Den Haag en Amsterdam is reeds een drietal kleinere bijeenkomsten gehouden, waarin voornamelijk aan de vertegenwoordigers der pers mededeelingen werden gedaan. Dc hoofdredacteur van „Haarlem's Dagblad" die de bijeenkomst in Den Haag bijwoonde, schreef daarover een dezer dagen o.a.: „Het doel dezer groote nieuwe strooming, die vooral in Noord-Europa reeds zulk een grooten aanhang heeft verworven, is God te dienen in het eigen persoonlijk leven, Gods leiding in al wat men doet te aanvaarden, waarbij eerlijkheid, liefde, toewijding, reinheid als leidende gedachten door de Groep worden vooropgesteld. Dit klinkt even eenvoudig als het moeilijk te verwezenlijken schijnt, maar op deze bijeenkom sten hoort men menschen van velerlei aard en positie in de maatschappij verzekeren, dat zij dit doel voor zichzelf verwezenlijkt hebben, dat zij Gods leiding in hun leven hebben aanvaard en daardoor veranderd en gelukkiger sterve 22944 22498 17225 17306 23124 27012 17236 27024 17324 13017 23475 17325 27025 17228 29555 27018 27102 28939 28157 17321 29016 Auto Onderlinge Verz. Mij. de, inspecteur A. Gottschalk, Rijkstraatweg 318. Buij, J. de, leeraar Eng. taal en handels- corr. M.O., Vrijburglaan 29, Overveen. Donker, A., Middenlaan 1. Gaaien, R. A. J. van, Twijnderslaan 46. Hardeveld, H. W. van, Rijperweg 7a, Bloemendaal. Helbing Robert, Jac. Perklaan 7, Tïeemstede Hudig, Ir. J. W., adj. inspecteur van de Werkverschaffing, v. Eedenstraat 18. Kaufmann, Ernst, Brederodelaan 9, Heem stede. Kraaijvanger, Jan, huisschilder, Duven- voordestraat 69. Kuiper N., Comp. Meubileering, Anslijn- -straat 49. Leuven, J. G. van, Vergierdeweg 231. Mackay, J. C. H. H., Fred. Hendriklaan 13. Manen, J. van, accountant, Chrysanthe mumlaan 10, Heemstede. Münch, W., Mesdaglaan 37, Heemstede. Ochse B. D., Heemsteedsche Dreef 92, Heemstede (b.g.g. Boodschappend. 17555). Olyslager, J., Zandvoorter Allee 45, Heem stede. Perlstein, B. van, Clivialaan 26, Heem stede. Proehl, E. H., v. Merlenlaan 6a, Heemstede. Pronk, Lou, Electr. Luxe Bakkerij, Binnen weg 27, Heemstede. Raadersma Gerda, gedipl. heilgymnaste masseuse (medische- en sportmassage), Ramplaan 6, Overveen. Rebbels, Th. E. L., Joh. Verhulstlaan 26, Heemstede. Laat ons tijdens de Schoonmaak Uwe maaltijden bezorgen. Prijscourant op aanvrage. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 28987 23424 29052 17230 17323 17313 29502 23068 17238 „Rewo" N.V., vleeschwarencentrale, fijne vleeschwaren en comestibles, Binnenweg 13, Heemstede. Rijnierse <fc Zn, P. bouwwerk „De Beek", Busken Huetlaan, Bloemendaal. Scheffer, J. C., secr. Protestantenbond, afd. Heemstede-Bennebroek. Valkenburgerplein 23boven, Heemstede. Snijders Co., Joh. A., accountantskan toor, Kruisweg 21 rood. Spierdijk, H., erkend installateur G.E.B., rijwielhandel en ijzerwaren, secr. T.H.B., Leidscheplein 50. Starre, A. J. A., secr. Litho-, Foto- en Che- migrafenbond, Karei van Manderstr. 96. Schwartz, Mr. F. A., Melgior Troublaan 3, Heemstede. Wilde, F» W„ Bloemendaalscheweg 190, Overveen. Zekveld, A., Duvenvoordestraat 98. ZONDAG 2 MEI 1937. BLOEMENDAAL. Ned. Hery. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur dezelfde. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur dezelfde. Ned. Prot. Bond v.m. 10% uur Prof. Dr. L. J. van Hoik, van Leiden. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. Uitstelling van het H. Sacr. van 2% tot 5% uur n.m. Gelegen heid tot meditatie. Hemelvaartsdag v.m. 10% uur gez. H. Mis. Zaterdag v.m. 7.25 uur Gesproken H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Evang. v.m. 10 uur Ds. L. W. Erd man van IJmuiden. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur Ds. G. Groot- jans van Amsterdam-Oost. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. HAARLEM. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. H. Avondmaal en dankz. In de voorzaal v.m. 10 uur Kinderkerk. Eglise Wallonne (Begijnhof), a 10 h. 30 Service présidé par M. J. Luzac.; 3e collecte pour L'Eglise. a 9 h. 15 Ecole du Dimanche. Jpudi a 10 li. 30 Service présidé par Mr. Ie pasteur M. D. Pons, de I' Eglise Vandolse h Italië; collecte pour l'Eglise Vandoise. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duijven- dak. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring geen dienst. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. N.m. 5 uur Ds. A. C. Reuyi. Hemelvaartsdag geen dienst. Bridgeclub „Santpoort". Secr.Bruno Klauwersstraat 5, Santpoort (S.) Op Donderdag 22 April was een onderlinge drive uitgeschreven, waaraan alle leden hebben deel genomen. De eerste prijzen vielen ten deel aan de volgende koppels Afdeeling A: NZ Mevr. Nieuwenhuisende heer Mulder, 50 m.p.; O—W de heeren van Dalen en de Vries 48 m.p. Afdeeling B: NZ Mej. Bosma en de heer Stolk 45 m.p.; OW de heeren Warren en Ringó 39 m.p. Met 10 koppels werd j.l. Zaterdag deelgenomen aan de wedstrijden in de Sociëteit aan de Zijlstraal te Haarlem, bedoeld als sluiting der wedstrijden om den Scheepvaartbeker (beschikbaar gestelc door de Rotterdamsche Lloyd). niet naar de stad. Drogisterij W. Scheepstra levert U alles net zoo billijk. - Onze adressen zijn: Gediplomeerde Drogisten Apotheker Assistente Bloemendaalschestraatweg 50 Santpoort-Station, Telef. 554 VRAAGT ONZE GRATIS VERKEERS-VERZAMELPLAATJESI Bloemendaalscheweg 75 Bloemendaal, Tel. 22029 TEL. 22299 BLOEMENDAAL Dr. D. BAKKERLAAN 8-10 2 KEEREWEER'S WONINGINRICHTING g u K1NHEIMWEG 5 TELEFOON 22565 E S 1 beveelt zich beleefd aan voor Behangerij, Stoffeerder!], c Matrassen, Meubelen, enz. De nieuwe Stalen liggen ter I inzage. - BLOEMENDAALSCHEWEG 4 - TELEFOON 22444 AHeenvertegenwoordiging voor Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout van het bekende BELGISCHE WATER Zeer aan te bevelen voor Tafelwater en voor Whiskey. Bloemendaalscheweg 260, Overveen, Telefoon no. 1357s Laat ons Uw leverancier zijn. Wij bedienen U k la minute Prima Wijnen en Gedistilleerd. Roozendaal van voor 1746 Voor partijen bij U aan huis bieden wij U een uitgebreidi Service. Ongeopende flesschen worden door ons terug genomen. Vraagt uitgebreide Prijscourant. Beleefd aanbevelend, A. J. VAN SCHOOTEN Dr. D. BAKKERLAAN 57 BLOEMENDAAL TELEFOON 23789 .\-~-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5