Sport en Spel. GRASMAAIMACHINES f 9.60 Jeugdwerkloosheid te Bloemendaal. De Sunlightfabrieken aan den Nieuwen Waterweg. ELKEN DAG VAN Een interessante excursie. ËSSEM'S olkorenkrentebrood EN U BLIJFT GEZOND. B. V. C. Bloemendaal. I 3 Am. Tuinslang 25 ct. p. 3V1. Horregaas Horrelatten A 2 T^T R A Korte Kleverlaan 22-24 Telefoon 22704 Bloeniendaal's IJzermagazijn Enquête naar den waren toestand. Wij hebben onlangs in ons blad melding gemaakt ran den nuttigen arbeid, die in onze gemeente vvordt verricht door de Commissie ter behartiging der belangen van de Jeugdige Werkzoekenden. Zooals uit een elders in dit nummer opgenomen advertentie blijkt, zal thans door genoemde Com missie een enquête worden ingesteld naar den waren toestand der jeugd-werkloosheid in deze gemeente, om te zien of die situatie werkelijk zoo rooskleurig is, als zij thans reeds lijkt; -want het betrekkelijk kleine aantal ingeschrevenen bij de Commissie, ook de momenteel weinige beschikbare krachten bij de Arbeidsbeurs hier ter plaatse, zouden het vermoeden kunnen doen vestigen dat het met de jeugd-werkloosheid in Bloemendaal niet zoo erg gesteld is. Het Gemeentebestuur heeft daartoe aan genoemde Commissie het verzoek gedaan, om in samenwerking met den Agent der Arbeids bemiddeling een onderzoek naar den waren om vang in te stellen. Wat de Commissie doet. Ter toelichting van den arbeid der Commissie die de belangen der Jeugdige Werkzoekenden be hartigt, willen wij nog eens wijzen op haar bedoe ling: Zij meent dat. de belangen van haar inge schrevenen jeugdige werk zoekenden er ten zeerste mee worden gediend als zij niet alleen in nauwer contact tot de jongelieden en hun ouders staan, maar ook een nauwere aanraking met de verschillende werkgevers en werkgevende instel lingen tracht te krijgen. Het is evenzeer in het groote belang van dezen, dat zij weten welke jonge lieden hij hen in dienst komen. Het hoofddoel der Commissie blijft steeds, om de jongelui een plaats te zien innemen, die naar hun aanleg, aard en wenschen de meest geschikte is. Tot nog toe mocht zij er zich over verheugen reeds verscheidene werk zoekende geplaatst te krijgen, die naar verkregen informaties luiden, vrij algemeen aan de verwach tingen beantwoordden. Zelfs mocht zij verschil lende bewijzen van groote tevredenheid van beide zijden ontvangen. Dat de Commissie alles doet om zich te verge wissen van de belangen der jongeren, moge o.a. blijken uit een circulaire, die eenigen tijd geleden aan de ouders der ingeschrevenen werd toegezon den, en waarin o.a. wordt gezegd: ,,Een nauw contact tusschen Commissie en inge schrevene kan verkregen wordenle. door de Com missie steeds dadelijk in kennis te stellen met het aanvaarden of beëindigen van werkzaamheden; 2e. door de Commissie, bij het solliciteeren naar een werkkring, naar aanleiding van een of andere advertentie, van elk geval op zichzelf, liefst door overlegging der uitgeknipte advertentie, kennis te geven. Wordt door de ingeschrevene aan het bovenstaande niet voldaan, dan wordt, tegen hun eigen belangen in, het verkrijgen van een voor hen gepaste en begeerde werkkring zoodanig bemoei lijkt, dat de Commissie de verantwoordelijkheid niet meer op zich kan nemen". Samenwerking met Arbeidsbeurs. De Commissie wees er ons nog eens uitdrukkelijk op, dat zij in geen enkel opzicht tegenover de ge meentelijke Arbeidsbeurs optreedt. Door een zeer prettige en gewaardeerde samenwerking met den Agent der Arbeidsbemiddeling in onze Gemeente, staat zij daarmede in nauwe verbinding, voor zoover het de jeugdige werkzoekenden betreft. De Commissie beschouwt de uitnoodiging van Burgemeester en Wethouders tot het instellen van een enquête als een verheugend verschijnsel. Als zij zoo vrij is in de advertentie ook de aandacht te vragen van hen, die werkzaamheden hebben te verrichten, wil zij daarmede eveneens de jeugdigen helpen. Alles herleeft thans en zoo ook de jonge mensch, die naar werk zoekt. De werklust komt nu weer op zijn sterkst naar voren. Met moed en verlangen in het hart wil de jeugdige werklooze vooruit en zich een uitweg in zijn toekomst openen. Zal liij opnieuw teleurgesteld worden en weder den vol genden winter tegemoet treden zonder een stap verder te zijn gekomen en met een steeds toe nemende onbevredigdheid en ontevredenheid in het gemoed Waartoe moeten die toch wel leiden Sr moet thans weer veel opgeknapt of uitge breid worden in huis, tuin of anderszijns. Als nu allen eens zoovee! mogelijk deden in orde brengen en zich bij hun uitvoerders er zich van overtuigden of het nu niet mogelijk is, ook jongeren daarin te betrekken, om hen meteen in de gelegenheid te stellen hun vak heter te Ieeren, zou dat niet ecnige verlichting kunnen geven? Toen de Commissie werd opgericht, ging zij uit van de gedachte: al kunnen we naar een paar jongelui een passende plaats bezorgen, natuurlijk zonder anderen te benadeelen, dan hebben we daarmee wellicht meer gedaan dan er over te praten of te schrijven. Er moest gehandeld wor den. Door de laatste circulaire van den Minister van Sociale Zaken, gericht aan sommige gemeente besturen, gesterkt, meent de Commissie ook dat hoe meer in onze gemeente met behulp van het particuliere initiatief, kan gecentraliseerd worden, hoe grooter de kans op succes zal zijn. Haar nauwe samenwerking met de gemeentelijke Arbeids beurs kan daarvan als eerste stap in de goede richting beschouwd worden. Moge die stap velen ten goede komen De Commissie hoopt zich verder nog nader te richten per afzonderlijke circulaire tot de werk gevers in onze gemeente en mede tot hen die jongelui in huis hebben van den 14- tot den 24- jarigen leeftijd en die nog naar een werkkring uit zien. Met aller samenwerking en medewerking kan hier een mooi ituk sociale arbeid tot stand komen. VLAARDINGEN. Even buiten den bebouw den kom temidden van een echt Hollandsch water en weidelandschap, teekenen de contouren zich af van het groote gebouwencomplex der Sunlight fabrieken. Gunstig gelegen aan den Nieuwen Waterweg t.o.v. den aanvoer van grondstoffen en kolen, tevens aan de spoorlijn Hoek van Holland-. Schiedam, waardoor een snelle en economisch, verzending der producten over het land moge lijk is. De fabricage van Zeep. Zeep ontstaat door het samen brengen van vetten en oliën met natronloog. De belangrijkste.! oliën en vetten, die in de zeepfabricage worden verwerkt, zijn talk (runder- en schapentalk), palmolie, palmpitolie, katoenzaadolie, cocosolie, grondnotenolie, olijfolie, maisolie, rijstolie, soya- bonenolie, lijnolie en zgn. geharde oliën. Het meerendeel dezer grondstoffen is afkomstig uit onze Oost. Ze worden per lichter aangevoerd tot den aanlegsteiger, waar een groote eleqtrische kraan de vaten met olie en de bussen caustieke soda etc. op transportwagentjes legt, die deze, naar de opslagplaatsen voeren. De eenigszins op een toren gelijkende uitbouw aan de opslagplaats, bergt een groote installatie voor het zuiveren van het water. Het gewone Maaswater is n.I. onge schikt voor Zeepfabricage. Rechts bevindt zich een aantal groote eylindrisehe olietanks, waarin de oliën en vetten, na uit de vaten te zijn ge smolten, worden geborgen. Drie dezer tanks hebben een inhoud van 200.000 liter, terwijl de beide andere elk 70.000 liter kunnen bevatten. Ook de caustieke soda wordt in tanks gestort, waarin gecondenseerd water de bijtende natron oplost. In deze tanks wordt de olie steeds vloeibaar ge-; houden door een stoomleiding daaronder. De door de zeepziederij benoodigde olie wordt, in de gewenschte verhouding gemengd, wegge pompt naar de zeepketels, terwijl ook de natronloog* door oppompen naar de zeepziederij geleid wordt. In de zeepziederij vindt de verzeeping plaats. Hier ziet men batterijen van vele pannen, elk met een inhoud van 75.000 liter. De tanks, langs' de wanden bevatten resp. natronloog, geconden seerd en zout water. De vloeibare vetten worden van de smederij in de pannen der zeepziederij gepompt. Tegelijkertijd laat men daar natronloog in loopen en verhit dan het mengsel. De scheikun dige werking, die nu plaats vindt, kunnen wij het best volgen aan de hand van onderstaand schema Brengt men het vetmengsel en de natronloog samen, dan vormt de bijtende soda met het vet zuur samen zeep. Tegelijkertijd echter komt ,1iet drogende zeepmassa in millioenen fijne deeltjes, die na gezeefd en gekoeld te zijn, in de bekende Radionpakken verpakt worden. Rinso. Rinso wordt eveneens in een verstuivings installatie bereid. De vloeibare zeep valt op een rondsuizende schotel en wordt dan in fijne drup peltjes weggeslingerd.Een sterke luchtstroom oert deze druppeltjes mede, die ze tegelijkertijd uitdampt. Als een fijne sneeuw wordt nu het ontstane poeder in een filter opgevangen en is dan gereed om door automatische machines ver pakt te worden. Vim. Dit is een product, dat zeep bevat, echter in combinatie met een speciaal preparaat, waardoor het zijn verhoogde reinigende werking verkrijgt. Het poeder is zéér fijn. Vernuftige machines vervaardigen uit carton, lijm en papier de bekende zwart-gele Vimbussen en strooideksels. Lux. Lux ontstaat als volgt: Een vloeibare grondzeep stroomt uit een tank tusschen 2 eylindrisehe met water gekoelde stalen walsen, waardoor de massa tot een spierwitte harde zeep, stolt, die er met messen wordt afgeschoven. De 200 verkregen witte linten vallen op een transportnet, dat door een droogkast loopt, waardoor heete lucht wordt gezogen, zoodat tenslotte het product een zeer laag vocht-, doch een zeer hoog vetzuurgehalte bevat. Wanneer dit de droogkast verlaat, wordt liet naar een walswerk vervoerd. Tusschen snel- draaiende stalen walsen wordt .de zeep uitgeperst tot uiterst dunne glinsterende schilfers in den bekenden ruitvorm. Lux toiletzeep. Hier gaat men uit van zeep, op analoge wijze gedroogd als bij Lux. De witte linten worden ver mengd met parfum en tusschen zware walsen tot een homogene massa geperst. Deze walsen TELEF. 11070 tweede bestanddeel van het vet,, n-1. ,,glyceê^*fc p,; gotten - met water gekoeld. De verkregen linten \7i-i; WaTin.nr I v r111 i n 'r iv ,i f'ar,lnnr,<.n li n'J vrij. Wanneer de verzeeping is afgeloopen, het geen de zeepzieder beoordeelt op gevoel en smaat, bevat de pan dus een mengsel van zeep, glycerine en water. Om nu de zeep af te scheiden, voegt men gewoon keukenzout toe, dat in het water oplost. Zeep is echter onoplosbaar in zout water, zoodat deze zich los maakt van het mengsel en dan in vlokken boven komt drijven. Deze bewer king wordt uitzouten genoemd. Na eenige dagen, den tijd dien de zeep noodig heeft om te bezinken, wordt de bovenste heldere laag weggepompt naar een voorraadtank en van- daaruit, door een fijne zeef, in een drukketel, waar de zeep licht geparfumeerd wordt. Uit den druk ketel vloeit de massa in een koelinstallatie, be staande uit een groot aantal cellen, die zich lang zaam met zeep vullen. De wanden van deze cellen worden gevormd door volkomen vlak gepolijste nikkelen koelplaten, waarbinnen men koud water laat eirculeeren. Na gestold te zijn, worden de platen zeep weg genomen en mechanisch in stangen gesneden, waarna in de pakkerij de laatste werkzaamheden worden verricht: snijden op maat, stempelen en inpakken. Ingenieus uitgedachte machines maken het mogelijk, 8500 dubbele stukken per uur te stempelen en te verpakken. De kistenmakcrij heeft inmiddels gezorgd voor automatisch ge spijkerde en bedrukte kisten, die door rappe meisjeshanden gevuld worden. De gevulde kisten glijden over lange rolbanen naar de pakhuizen, waar steeds een groote voorraad gehandhaafd wordt. Fabricage van Radion. In een grooten betonnen toren wordt de vloei bare zeep op een draaiende schijf gebracht, die meer dan 6000 omwentelingen per minuut maakt! Door deze snelle ronddraaiing en door heete lucht, die in den toren wordt geblazen, verstuift de snel- worden dan tot stangen geperst, in stukjes ge sneden^ en in de stempelmachine tot tablet ge stempeld. In het laboratorium. In het laboratorium wordt de kwaliteit van grondstoffen, hulpstoffen, producten en bijpro ducten gecontroleerd, die alle aan hooge eischen van zuiverheid en kwaliteit moeten voldoen. Ook tijdens de fabricage wordt de zeep zorgvuldig geanalyseerd, zoodat het product dat de fabriek verlaat, gegarandeerd zuiver is en vrij van alle schadelijke bestarrddeelen. Sociale Verzorging, De zorg der Maatschappij bepaalt zich niet alleen tot de producten der fabricage, maar strekt zich ook uit over het welzijn der geëmployeer den. Zoo zijn er ruime koffiekamers voor het kantoor-, het manlijk en het vrouwelijk fabrieks- personeel, waar een uitstekende koffiemaaltijd tegen kostprijs te bekomen is. Uit het raam der eetzaal ziet men voorts een rij pcrsoneelswoningen van fraaie landelijke aehitectuur en een keurig onderhouden plantsoen. Verder diverse velden, waar sport beoefend wordt onder leiding der Sunlightvereeniging, die zich ook op het gebied van zang- en tooneel beweegt. Zoo vindt het personeel in de vrije uren steeds gelegenheid nieuwe lust en energie te putten voor de dagtaak. Als de leeftijd bereikt is dat het werk moet wórden neer gelegd, dan neemt het pensioenfonds de zorg voor de oud-gedienden over. Bij het afscheid van voorzitter en 2e secretaris. Ongeveer tegelijkertijd, dat het nieuwe exem plaar van het ,,B!oemendaalsch Weekblad" in uw brievenbus gedeponeerd wordt, houdt de B.V.C. Bloemendaal een vergadering, waarbij zeer belangrijke punten ter tafel zullen komen. De agenda bevat o.a. de verkiezing van twee bestuursleden, daar de beide aftredenden zich door omstandigheden niet meer herkiesbaar zullen stellen. Voorzitter Cassee, die ongeveer twintig jaar den voorzittershamer op onnavolgbare wijze ge hanteerd heeft, daarbij krachtig leiding gevend binnen de vereeniging en bovendien een zeer representatieve figuur in de voetbalwereld zijnde, heeft de onmogelijkheid ingezien om langer daad werkelijk leider van de vereeniging te zijn, wijl hij door de zeer veranderde maatschappelijke positie niet meer in de gelegenheid zou zijn de bestuursvergaderingen bij te wonen. Wie ook maar eenigszins ingewijde is in het oranje-witte kamp zal beseffen, wat een buiten gewoon zwaar verlies dit vertrek voor de ver eeniging zal zijn, wijl het zeer moeilijk is een waardig plaatsvervanger voor deze functie te vinden. Hoewel van verschillende zijden pogingen aangewend zijn om den huidigen praeses op zijn besluit te doen terugkomen, heeft hij, plichtsge trouw als hij is, hierop in ontwijkenden zin moeten antwoorden, daar hij de meening is toegedaan niet de juiste voorzitter te zijn, als hij door de zeer lastige omstandigheden, vele bestuursvergade ringen niet zou kunnen bijwonen. Een pleister op de wonde is het zeer zeker, dat hij de belofte ge geven heeft, zijnerzijds steeds bereid te zijn in voorkomende lastige kwesties van advies te dienen en zijn rijke ervaring in dienst te blijven stellen voor de vereeniging. Want een 'Bloemendaler blijft hij toch in hart en nieren. Overbodig haast dit te zeggen. Een tweede zwaar verlies is het uittreden van den 2en secretaris Donkervoort, die, hoewel nog jong zijnde, blijk heeft gegeven van een ongekende werkkracht en een buitengewoon helderen kijk op het vereenigingsleven. Hoewel deze zich metter tijd buiten de gemeente gaat vestigen, hoopt het Bloemendaalbestuur in komende gevallen niet tevergeefs een beroep te zullen doen op zijn hulp en medewerking. Onze beste wenschen vergezellen hem en zijn aanstaande vrouw in zijn verdere leven. Wij vertrouwen, dat de vergadering blijk zal geven een goeden kijk te bezitten, door de ver kiezing van twee waardige opvolgers voor deze moeilijke functies. Voor beiden dus the right man in the right place. Korfbalclub „Sport Vereent", Bloemendaal-Sant- poort. Secr.Bruno Klauwersstr. 5, Santpoort (S.). Gespeeld Zaterdag 1 Mei: S.V. a.Haarlem b 90; S.V.b—Aurora, n.o. De a-adspirantenploeg is kampioen van afd. c. Zondag 2 Mei: Voor S.V. 4, zie Haarlemnieuws. Tc spelen: Zaterdag 8 Mei; Oosterkwartier b S.V. b. 3 uur. Zondag 9 Mei: S.V. 1Vogel 1, II uur, promo tie-degradatiewedstrijd. Aangenomen als leden: mej. R. van Vark, Zee weg 177, IJmuiden (O.); en de heer P. Springveld, Schoterweg -20, Haarlem (N.). Als adspirantEmmy Ris, Dr. Schaepmanlaan 31, Bloemendaal. Voorgesteld door de adspiranten-commissie Wim Menet, Duinweg 41, Santpoort (S.). Alle adspiranten hebben vrijen toegang bij den wegstrijd Noord-Zuid a.s. Zondag op het E.D.O.-terrein. Voor verdere bijzonderheden zie „Onze Klanken" en de raambiljetten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3