L fg E M D. J. JAN5SE Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS Zn. Burgerlijke Stand. VERPLEEGSTERS EN NURSES DE HUISVLIJT HAARLEM - TELEFOON 13310 De Wereld-Jamboree Hoe het Kamp vordert. Zeiljumpersf 5.75 Zeilpantalons f 5.50 KAMPKLEEDING VAKKLEEDIN GMAGAZIJN |U| Van de Leestafel. Bezoekt het Tinholthuis Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJÉSTRAAT 88 GrootekeuzeTuinparasols,Tuin meubels, Strandtenten, enz. Bevallen: H. M. Veldhuijzenvan Bemme- Ien, dochter. M. H. Schutzvan der Poort, dochter. Ondertrouwd: H. J. Osieek en J. W. Veltman. J. A. de Klerk en M. van Dijke. Gehuwd: E. Beekman en E. van Kempen. E. Wiersma en S. Faber. A. Donkervoort en H. Cassee. Overleden: J. Verduin, 86 jaar. J. G. D. de Wilde, 79 jaar, wonende te Haarlem. A. S. Zwart, 74 jaar, echtg. van E. Frater Smid. B. Berg, 57 jaar. D. van Dijk, 3 jaar, overleden te Haarlem. o- Duitsche ballon gedaald. blZondag j.l. werd te Düsseldorf een ballon vaartwedstrijd gehouden om de Wanderpreis der Rheinisehen Landeszeitung für Leuchtgasballone. De Oostenwind van Zondag was oorzaak, dat de deelnemende ballonnen in Nederlandsclie richting dreven. Zes deelnemers landden in Jutphaas, één in 's-Gravenhage, één in Noordwijk, terwijl de ballon waarvan gezagvoerder was Freiherr von Hammerstein uit Hannover, Zondagavond kwart over elf landde in een bollenland onder Vogelen zang. Mede-inzittenden waren de heeren Scliaffer uit Leipzig en Adloff uit Düsseldorf. Toen de ballonvaarders de spoorlijn Haarlem- Leiden ontdekten, besloten zij te dalen, daar zij anders boven zee terecht zouden komen; de lan ding liep goed af, de mand kwam gedeeltelijk in een sloot terecht, de ballon daalde op een aan grenzend land met darwintulpen en aardappelen. Aan de gewassen werd weinig schade aangebracht, die door de Duitschers werd vergoed. Den volgenden morgen zijn de ballonvaarders, die hun intrek hadden genomen in Graaf Floris", weer vertrokken, terwijl hun ballon van station Vogelenzang weer naar de plaats van herkomst Werd geretourneerd. t Inbraken. blIn den nacht van Zaterdag op Zondag is Ingebroken in een tweetal villa's aan den Wester duinweg te Aerdenliout. Ondanks het gebruik van valsche sleutels en een beitel, vermocht de on- genoode bezoeker niet binnen te dringen tot de plaatsen, waar misschien iets van zijn gading was te vinden geweest, terwijl een hond mee die pogingen heeft verijdeld. Slechts werd uit een kelder een banaan ontvreemd. Ook Kraantjelek kreeg ongewensclit bezoek in dienzelfden nacht, doch het resultaat was hier precies hetzelfde; er wordt ook daar niets ver mist. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de zelfde persoon in dienzelfden nacht een bezoek heeft gebracht aan een tent. waarin 5 Amster- damsehe kampeerders logeerden aan den Bent- veldsweg, nabij den Westerduinweg. Daar werden 3 portemonnaie's m. eenig klein geld en een fleschje eau de cologne ontvreemd. 0 Tegen een boom gebotst. blOp den Zandvoorterweg reed de heer J. B. per rijwiel. Toen hij met zijn voorwiel tegen den trottoirband schuurde, verloor hij de macht over z'n stuur, botste tegen een boom, en kreeg een gat in zijn achterhoofd. Een vrouwelijk lid van de Ê.H.B.O. verbond den wielrijder ter plaatse, en deed hem per taxi naar huis vervoeren. o Aanbesteding. blNa gehouden aanbesteding door den archi tect J. A. van Asdonk is aan den laagsten in schrijver J. H. Oppenkamp te Haarlem gegund het bouwen van een kleine villa met garage aan den Ter Hoffsteedeweg te Overveen, voor f 14.950.-. Zeldzame boom bloeit. blWij mogen onze lezers er op attent maken dat in het plantsoentje aan den Ter Hoffsteedeweg momenteel een zeldzame boom in bloei staat, n.l. de Paulownia Imperialis, die lilahlauwe, trompet- vormige bloemen heeft. Heeft U zelf de stof, Schagchelstraat 46 - Telef. 14461 Badhuisstraat 29 - Telef. 15993 maakt Uw uniform naar ieder gewensclit model. Meermalen werd ons werk bekroond. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HOE HET BUITENLAND REAGEERT Nu de tijd van de Wereld Jamboree Bloemen daal Vogelenzang nadert, krijgen wij van de buiten landsche padvinders steeds meer beriojitejit ovet de voorbereidingen, die men allerwege treijt voor dit gebeuren. Overal in het buitenland is met; druk in de weer om zich voor deze groote samen, {omst klaar te maken en met vreugde liooren wij ijiier in Nederland de klanken van oplaaiend enthousiasme. Op 24 April j.l. organiseerde liet Vlapmsch Verhond van Katholieke Scouts een Internationale Jamboree-avond in het O. L. Vrouwen-co' 'ge te Antwerpen, welke werd bijgewoond door^aan staande personen uit de padvindersbewegs tl en een drietal vertegenwoordigers van de Nediri land sche Jamboree Commissie. Het tot in de perfectie ingestudeerde en zeer afwisselend programma oogstte een groot succes en werd met veel animo afgewerkt. Speciaal het vocale gedeelte, vUaraan een aantal oudere voortrekkers medewerkviel op. Het was inderdaad een zeer geslaagde jivond. Ook Polen treft uitgebreide maatregelen om goed voor den dag te komen. Het aantal Ppolsche padvinders, dat deelneemt, bestaat uit 400 jyngens. Het wielrijders contingent zal starten vjin het grensstation Zbaszyn en den 850 k.m. Jang |n weg geheel per fiets afleggen, waarbij de route door Noord-Duitscliland voert. Een flottille kano's zal haar weg kiezen door de binnenwateren eü tereikt dus uitsluitend per boot iiet terrein van dj'amm- boree. Maar niet alleen de binnenwateren.!?uilen benut worden; de Poolsche „Seebaren" zulten aan boord van den padvinders-schoener „Zbwiska Czarny" de zeehaven Gdynia veriaten om de Kager piassen te bereiken. Ook de vliegers komjjn met het speciale padvinders-vliegtuig en zwee/f-vlieg tuigen naar Holland en zullen daar toonen wat zij kunnen. Men ziet, dat de Poolsclie jongens, die aan een bepaald modern verkeersmiddel l j^n hart verpand hebben, versmaden de lokomotiefi Ook uit Frankrijk komt een afdeeling (per fiets naar Nederland. Ook in Luxemburg is mpn druk bezig zich voor te bereiden. De organisatie-com missie, die niet blind is voor het groote vc|rdeel, dat het groote aantal Nederlandsclie toxTsten, dat jaarlijks Luxemburg bezoekt, aan <1, f land bezorgt, wil thans hare dankbaarheid x((iaarvoor toonen, door zooveel mogelijk Luxemburgers naar de Jamboree te brengen en organiseert daartoe uitstapjes per extra-treinen. voorzitter Generaal Gapper, die haar aan de ver gadering voorstelde. In haar toespraak, die in het Lettisch werd vertaald, heeft zij de groeten over gebracht van de Hollandsohe padvinders en bij zonderheden medegedeeld over de voorbereidingen ten onzent en over het terrein. Haar toespraak werd met applaus begroet en werden yells uitge bracht op Nederland. Thans no" eenige mededeelingen over de voor bereidingen hier te lande. De bouwer van het kamp, architekt van Leeuwen, heeft een alleraardigste ,winkelbuurt" ontworpen met winkelgalerij in rustieken trant, gelegen om een plantsoen, waaraan ook gelegen zijn: zeer goed uitgerust postkantoor met pers-kamer, bank gebouw, kantoor voor het Jamboree-reisbureau, etc. Met het verharden der wegen is men reeds begonnen. Het commissariaat van logier verwerkt de vele aanvragen voor logeergelegenheid tezamen met het Jamboree-reisbureau, waarbij reeds vele verzoeken om inlichtingen over verkeer, vervoer en uit stapjes zijn, De propaganda-dienst is druk doende met het voeren van besprekingen met de pers, fotopers, en omroep-vereenigingen en film-maatschappijen Vooral de verzorging van de werkzaamheden der beide laatste groepen vereischt nauwkeurige voor bereiding en geeft zeer veel werk, daar niet alleen daarbij betrokken zijn de gebeurtenis en tijdens de Jamboree, zooals bezoeken van vooraanstaande personen uit het buitenland en binnenland en eventueele toespraken daarbij, doch ook de repor tage' van de voorbereidingen vooraf, etc. Er is thans definitief beslist, dat er negen sub- kampeü komen, te onderscheiden door de ver schillende kleuren en aan wier hoofd subkamp leiders zullen staan. Kamp-leider, die de regeling voor het geheele kamp onder zich heeft, is de overste A. Blussé van Oud-Alblas. De subkampen zijn: 1. Geel 2. Groen 3. Rood 4. Licht Blauw 5. Donker Blauw 6. Rood/Wit 7. Blauw/Wit 8. Groen/Geel 9. Oranje aantal ongeveer 2850 2700 2450 2650 2500 2400 2500 2600 2800 VOOR DAMES EN HEEREN Paarlaarsteeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem Dit voorbeeld wordt trouwens ook in België gevolgd en hoorden wij, dat reeds extra-treinen zijn aangevraagd voor de week-ends: 31 Juli/2 Aug. en 7/9 Aug. En dan komt ook Engeland nog met hun „Special Trip for Mums and Dads" van 6 tot 9 Augustus. Wij hoorden dat het Australische contingent van niet minder dan 100 jongens reeds in Engeland is aangekomen, bijtijds "voor de Kroning. In de Engelsohe padvindersbladen vindt men reeds in elk nummer een Ilollansehe woorden-lij st. Wil men nu nog ontkennen, dat de Jamboree niet den naam van Nederland naar alle deelen van de wereld uitdraagt? Noorwegen komt mét 500 jongens, die grootendeels uit Bergen en Oslo zullen optrekken, onder leiding van Commissaris Rolf Lykken. Ook in het Noorsclie Padvinders-orgaan „Speideren" treft emn thans een rubriek aan met vragen en antwoorden in het Hollandsch/Noorsch, geredi geerd door den Hollander Dr. Th. Egidius, die ook in de trainings-uren Hollandsche taai-oefeningen geeft voor de deelnemers. De Noren zullen ook oude volksdansen uit voeren. Een dezer is de gezamenlijke „Ormen Lange" (Lange Slang), die voorstelt hoe de konings- lield Olav Trygvason (9951000) en die sneuvelde in den slag bij Svolder, het grootste en statigste vikingschip bouwde. Dit schip was 50 meter lang en rijk versierd met drakenkoppen en wapen schilden. Een soortgelijk schip werd opgegraven en is thans in hun museum. Deze geschiedenis zullen nu de Noorsohe padvinders voorstellen en daarbij weergeven in hun gezang, de lange slang voorstel- lei |de waarnaar dit schip is genoemd. Een Nederlandsclie welpenleidster, die tijdelijk in Riga vertoefde, woonde een groote Jamboree- avond daar ter stede fej}« JSij maalde kennis boet den Het ligt in de bedoeling de buitenlandsche con tingenten over de verschillende subkampen te ver- deelen en zoodoende het onderlinge contact der verschillende nationaliteiten te bevorderen. Alleen de Amerikanen hebben gevraagd, dat hun contin gent in zijn geheel in één subkamp wordt onder gebracht. Het zal wel geen betoog behoeven, dat de voor bereiding voor de kampvuren een veel-omvattende taak is en ook een nauwgezette training der deel- ÏSmey jroepen vereischt. Er zullen drie groote kani) en worden ^houden, die voor het. publiek toegankelijk zijn. Het afseheidskampvuur en de kampvuren in de subkampen zijn uitshütend voor deelnemers. Eiken dag zullen voorstellingen worden gegeven in liet Wereld Theater (1200 plaatsen)deze voorstellingen zijn de recreaties, welke bij de kamp vuren of op het groote demonstratieterrein niet tot hun recht zouden komen, zooals opvoering van legenden, oude gebruiken, zang, muziek en volks dansen. Reeds menige bespreking heeft hierover plaats geliad met den leider van het commissariaat „Kampvuren". Deze toch heeft ook te beslissen over de plaatsen, waar de kampvuren gehouden zullen worden, over de benoodigde materialen, in deeling van de binnen- en buitenlandsche propa ganda en tientallen andere details. Daarbij moet niet vergeten worden, dat juist bij „voorstellingen" het publiek uit den aard der zaak snel met critiek gereed staat. Geen benijdenswaardige taak, die den leider veel kopzorgen zal bezorgen. Hem echter kennende, is er geen reden om zicli bezorgd te maken. Wij weten ook, dat onze padvinders met een uitgezocht pro gramma ongetwijfeld de eer van Nederland, de gastvrouw, zullen hoog houden. o Waarschuwing. blDe commissaris van Politie te Bloemendaal meent in het belang van het publiek op het volgende te moeten wijzen: Het gedeelte Céaralaan tusselien Binnenpad en Mauricialaan te Overveen achter het raadhuis, is voor alle rijverkeer in beide richtingen verboden. Dit verbod is aan de beginpunten kenbaar ge maakt door borden met wit veld waaromheen roode rand. De politie heeft gedurende eenigen tijd tegen overtredingen gewaarschuwd, doch daarna "verschillende overtreders bekeurd. Daar echter blijkt, dat het publiek voor een deel nog niet bekend is met de beteekenis der borden, of wel deze voorbij ziet, worde op deze wijze nogmaals aan het verbod herinnerd. o Strand-ongevailen. blDe eerste Zomersche Zondag heeft aan het Bloemendaalsche strand veel drukte gebracht, doch tevens de veelal daaraan gepaard gaande ongelukjes bezorgd. Aan de politiepost werd mevr. E. H. M.-K. uit Amsterdam gebracht, die een lichte hersenschudding had gekregen toen een voetbal tegen haar hoofd botste. Dr. Muller uit Haarlem, die in de nabijheid verkeerde, onderzocht de patiënte, waarna zij per ziekenauto van den Amsterdamschen Geneeskundigen Dienst naar haar woning te Amsterdam werd vervoerd. Mevr. L. v. D. uit Haarlem, werd op den Noorde lijken afrit naar het strand door de warmte be vangen. Zij zakte in elkaar, viel op haar fiets, en had veel pijn. Dr. Van Oldenborgh onderzocht haar, waarbij bleek, dat zij een ribkneuzing had opgekropen. Zij is per taxi naar huis gebracht. o Josephine Butler Vereeniging. Naar wij vernemen heeft de verloting ten behoeve der Josephine Butler Vereeniging plaats gehad op Zaterdag 15 Mei 1.1. Op de volgende nummers zijn de onderstaande prijzen gevallen: 5 fruitschaal. 26 handgewerkt divankussen, 81 theemuts, 101 Engelseh hoek, 182 Duitseh boek, 245 i i rwarmers, 258 speldenhakje, 276 hand- gewerkt kleed, 851 handgewerkt divankussen, 364 strandtasch, 899 Japansch beeldje. Boekbespreking. „Grond voor den Nederlander", door Mr. S. Jaarsma, Soerabaja, Drukkerij „De Toekomst", 1936. De brochure „Grond voor den Nederlander" werd door Mr. Jaarsma geschreven als een plei dooi voor de opheffing van het verbod van ver vreemding van (naar inheemsch recht) door in landers bezeten grond aan niet-inlanders, hier speciaal gedacht aan Nederlanders. In die op heffing ziet de schrijver een noodzakelijke maat regel om tot de opkomst van een thans in Indië zoo goed als ontbrekende landbouwende midden stand te geraken. Voor de lezers van dit blad, die weinig bekend zijn met de agrarische toestanden in Indië moet ik een kleine toelichting ter oriënteering in dit vraagstuk geven. Zooals bekend verondersteld mag worden, be staan er groote en prineipieele verschillen tus- schen het grondenrecht volgens het „adat-recht" (samenstel van ongeschreven inheemsche rechts opvattingen) en dat naar Westersche inzichten. In het kort kan gezegd worden, dat de grond in Indië eigendom is van de daarop levende (inheem sche) gemeenschap, wier overheidsorganen het beschikkingsrecht in bepaalde gevallen uitoefenen. De landbouwer of huisbewoner kan slechts een ontginnings recht op den akker of bezitsrechts op het erf uitoefenen. Hij heeft den grond in erfe lijk individueel bezit. Daar nu volgens de inheem- heemsche opvattingen de grond en de daarop levende gemeenschap „door heilige banden zijn vereenigd" zie het werk van A. D. A. de Kat Angelibo, „Staatkundig beleid en bestuurszorg in Nederlandsch-Indië", deel I, eerste deel bl. 104 kan alleen een lid der gemeenschap het bezits recht op erf en akker uitoefenen en is de uitoefe ning van dat recht zelve „een sociale functiei welke met maatschappelijke plichten corres' sondeert". Aan niet tot die gemeenschap be1 ïoorende personen mag de grond niet vervreemd worden. Het wezen van dat adatrecht en zijn beteekenis ervan voor het leven der inheemsche volksgemeen schappen heeft de vorscher naar de kennis der inheemsche instellingen en gebruiken sinds Raffles (begin 19e eeuw) vaag aangevoeld, doch het werd het eerst in zijn vollen omvang begrepen door den „ontdekker" van dat adatrecht, Prof. Mr. C. van Vollenhoven, die in zijn omvangrijke geschriften de resultaten zijner studie heeft ge publiceerd. De ontmoeting tusselien Oost en West, die op de ontwikkeling der sociale verhoudingen in den Indisclien archipel haar stempel drukte, heeft vooral door de energie en de daadkracht der Westerlingen veel van het eigen-aardige in de inlandsche wereld aangetast en verloren doen gaan. Eischen op economisch gebied, zooals het Westen, die stelde en moest stellen, dwongen meermalen tot regelingen van overheidswege, die eenerzijds de ontplooiing van Westersche energie mogelijk wilden maken, maar anderzijds de tot het wezen en de steunsels der inlandsche maat schappijen behoorende inheemsche rechts- en moreelopvattingen wilden beschermen. Dit laatste was noodzakelijk om ontwrichting der gemeenschap te voorkomen. Dat de regeering, voordat dit adatrecht vol doende bestudeerd en hekend was, fouten in haar regelingen heeft gemaakt, spreekt van zelf. De schrijver meet dit groot uit, hetgeen niet sympathiek aandoet. Over het algemeen wijdt hij weinig aandacht aan de hierboven bedoelde zeer belangrijke zijde van liet probleem, waarover zijn brochure handelt. Hij wenscht een suggestie te geven, op welke wijze nu den in Indië thuis behoorende Neder lander een recht op grond zal kunnen worden gegeven, dat aan Westersche eischen voldoet. Wie zal het niet waardeeren, wanneer het gelukt zulk een regeling te treffen, zonder dat het in heemsche rechtsgevoel wordt geschonden. Eenvoudige opheffing van het vervreemdings verbod zooals Mr. Jaarsma wenscht Is echter wel een zeer met die rechtsopvattingen in strijd zijnd voorstel. Doch bovendien verliest een der gelijke meening al haar waarde, wanneer men de voorwaarden overdenkt, die de schrijver aan de opheffing van dat verbod wenscht te verbinden, n.l. instelling van een burgerlijke stand voor inlanders, invoering van een kadaster voor inlandsch grond bezit en aanstelling van bijzondere rechters met betrekking tot deze aangelegenheid. Wanneer men even nadenkt over de consequen ties, verbonden aan de invoering van een burger lijken stand voor een bevolking van millioenen zielen (alleen op Java wonen 40.000.000 men- schen), die zich tot dusver over juiste geboorte data en dergelijke niets aantrok, dan zal men de brochure ter zijde leggen, aangezien aan zulk een maatregel in de eerste decenniën niet behoeft ge dacht te worden. Daarbij denken we dan niet eens aan de enorme kosten, die de uitvoering daarvan met zich zou brengen. Hetzelfde geldt van de voorwaarde, dat er een kadaster voor het in landsch grondbezit moet komen. Het stellen van die twee voorwaarden brengt de verwezenlijking van des schrijvers denkbeelden buiten de grenzen van het voorshands mogelijke. Wanneer de schrijver betoogt, dat het ver vreemdingsverbod een gevolg is van de z.g.n. domeinverklaring en dat opheffing van die ver klaring het middel is om tot zijn doel te geraken, dan kan hiertegen worden ingebracht, dat het vervreemdingsverbod wel degelijk bestaanbaar is zonder handhaving der domeinverklaring. Er zou nog heel wat meer te zeggen zijn over conclusies en opvattingen van den schrijver over economische onderwerpen, dit vraagstuk betreN fende, doch de plaatsruimte laat niet toe, dat ik hierop verder inga. Vindt men derhalve in de brochure veel om trent de agrarische verhoudingen in Indië, eeB te verwezenlijke maatregel om tot een regeling van recht op den grond voor den Nederlander in In dië te geraken, zal men op de in de brochure aan gegeven wijze niet kunnen treffen. Mei 1937. J. TIDEMAN. bij de Kuine van Brederode Toegang 10 cent, Kinderen 5 cent Jaarabonnementen 40 cent p. pers.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2