Ie Klas Rijwielen Fa. Gebr. Beekman Waar de Jamboree komt. EICHHOLTZ N.V. A. G. G. N. GIORGIS Zn. D. J. JANSSE WIJNEN VAN KEMPINSKI Haarlem. Bloemendaal. Agenda. Ingezonden. A Wijnands o. (Renscn Bezoekt het Tinholthuis Gazelle "Raleigh Hoy al Enfield 118 Gr. Houtslr.. Tel. 13151 Steeds in voorraad TEGEN ORIGINEELE PRIJZEN Vervolg Raadszitting. De lieer OUWEHAND (C.H.) zou verkoop van het terrein een ineonsequentie vinden op het in de vorige raadszitting genomen besluit tot aanstelling van een adviseur voor de uitbrei dingsplannen: spr. zou alvorens tot verkoop te besluiten, eerst den adviseur eens aan !t woord willen laten. Overigens gevoelt spr. veel voor liet. idee van den heer Schulz. De heer KOHLING (R.K.) meent de béste op lossing te kunnen aanwijzen door de indeeling van het terrein zoodanig te veranderen, dat de heer Laan geen hinder van het publiek, en deszelfs vernielzucht, meer heeft. De toegang kan ver plaatst worden, waardoor aan de bezwaren tege moet gekomen wordt. De heer POSTHUMUS MEIJES (Y.B.) zou het zeer betreuren, als het terrein zou worden bebouwd: er zijn daar reeds te veel villa's gezet naar spr. meent, en bebouwing zou gaan ten koste van oen bijzonder mooi uitzicht." Weth. HOGENBIRK (C.H.) zegt gaarne met dit voorstel aceoord te kunnen gaan, evenals de VOORZITTER, waarna de Raad zieli zonder hoofdelijke stemming met het. voorstel-Rohling vereenigt. zoodal de Kuil als speelplaats behouden zal blijven, met de restrictie dat zij na zonsonder gang niet meer straffeloos toegankelijk zal zijn. JAMBOREE. De heer ROHLING (R.K.) vraagt hoe het staat met de restitutie van voor de Jamboree gemaakte kosten. Behalve de garantie van f 20.000.is f 5.000.besteed aan tenten en loodsen, terwijl voor v erharding van wegen voor het Jamboree- terrein in de zitting van heden een post is goed gekeurd van ruim f 14.000.Van alle kanten iioort men dat er nog steeds „vroolijke ruzie" in de Jamboree-kringen is, en spr. zou gaarne vernemen of er wel eenige zekerheid is gesteld dat de ge maakte kosten vergoed worden. De VOORZITTER antwoordt dat gemaakte kosten eventueel in mindering van de te storten garantie-som kunnen worden gebracht. Doch spr. kan mededeelen dat de rekening der gemaakte kosten dezer dagen zal word*a .vplsjass?»" jpr. van mt-ervfme dat we <1en riir Mi<'ieeliT' '■■'O van de .Jamboree Jnct in een ongotistïg licht behoeven te zetten. De begrooting is zoodanig opgezet, dat verwacht wordt dat van de gemeentelijke garanties geen gebruik behoeft te worden gemaakt, welke mededeeling de instemming van den Raad verkrijgt. VIJVERS EN MUGGENBROEDPLAATSEN. De heer OUWEIIAND (C.H.) informeert in de rondvraag of de mogelijkheid bestaat in de vijvers aan Prins Hendrik- en Willem de Zwijgerlaan jonge zwanen te brengen. Dit ter voorkoming van het feit dat de vijvers als broedplaatsen voor de malariamuggen zullen gaan dienen. Naar aan spr. werd medegedeeld wordt er veel last van deze muggen ondervonden. De VOORZITTER antwoordt dat de vijvers in verbinding staan met de Rijnlandsohe boezem. Er is visch gepoot in de vijvers ter voorkoming van muggen; hetzelfde was geschied in den vijver aan de Acacialaan, doch daar werd getracht de visch te verschalken! Het is niet wel doenlijk om zwanen in die beperkte ruimten te zetten, daar deze als zij jongen hebben, niet alleen voor kinderen maar ook voor grooteren zeer gevaarlijk zijn. De heer ROHLING (R.K.) vraagt, evenals de lieer BOUW (ILK.), wat er zal geschieden met de hoornen rondom het nieuwe politiebureau: beide sprekers gevoelen veel voor het behoud van die hoornen, om welke reden de VOORZITTER toezegt, dat getracht zal worden het aspect daar zooveel mogelijk te bewaren; in elk geval zullen B. en IV. met het gesprokene rekening houden. Oj) een vraag an den lieerQUARLES antwoordt de VOORZITTER, dat bet nieuwe politiebureau omstreeks Augustus zal worden geopend. Nadat de Raad in geheime zitting heeft ver gaderd, brengen zijn leden een bezoek aan het vorige week in gebruik genomen nieuwe gedeelte van het Raadhuis, waar het kantoor van den gemeente-ontvanger is gevestigd. Tegen den noordwestelijken hoek van het Raadhuis is, in denzelfden geest als op den tegen- overgestelden hoek, een nieuw gedeelte gemaakt, dat door de juiste imitatie van den uitbouw aan de Zuidelijke zijde, geheel „in den toon" blijft. De kluis, een voornaam onderdeel van de Blocmcn- daalsche gemeentelijke huishouding, is van ge wapend beton opgetrokken. Het kantoor bevat een vestibule, spreekkamer, ontvangerskamer, en een ruimte oor het publiek, dat via een stevige hard- steenen stoep als afzonderlijken ingang voor het ontvangerskantoor, het gebouw kan betreden. Onder de werkruimte is gelegenheid gevonden voor archief, toilet en fietsenstalling. Ten opzichte van de vrij primitieve huisvesting aan den Korte Zijl weg, is deze verplaatsing een groote vooruitgang. Uitbreiding Schravendijk. De Groote Houtstraat een fraai exterieur rijker. haDe bekende Fa. Schravendijk. één van de oudste zaken in de stad, o.m. gerenommeerd door haar speciale sorteering koffers, tassehen en fijne lederwaren, is gistermiddag heropend, na een belangrijke uitbreiding en verbouwing. Gewoonlijk bepaalt een winkelverbouwing zieli uitsluitend tot het gedeelte dat men etalage noemt in den ruimsten zin, benevens den ingang, maar deze verbouwing is meer dan gewoon geweest, want de voorpui is geheel gemoderniseerd opge trokken, zoodat men reeds op een afstand de in het oog loopende verandering en verfraaiing waarneemt. Over de indêeling kunnen we kort zijn. twee fraaie etalages met een ,,eiland"-etalage, of eigen lijk is alles etalage, daarom kan men het beter in oogensehouw gaan nemen. Het is de moeite waard. Naar ons werd medegedeeld, is het werk een product van architect Jonkheid te Heemstede, die o.i. niet voldoening op zijn „schepping" mag neerzien. Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem en Omstreken. haZondag 20 Juni houdt bovengenoemde vereeniging een excursie naar de Prov. Duinen van Bakkum en Castrieum, o.l.v. den rentmeester den heer L. Vogelenzang. Per trein naar station Castrieum, waar de excursie begint (Vertrek trein uit Haarlem 10.03, men neme een retour). Wandeling door voorm. Geversduin, naar Bakkum (oudere en jongere duinbosschen. in werkverschaffing uitgevoerde en in uitvoering zijnde werken). I'I.m. 1 uur koffiedrinken in Johannesliof; men kan zelf brood meenemen. 's Middags via kampeerterrein naar nieuwe bosschen en naar liet duinmeer. Indien de tijd het toelaat, naar de Provinciale Kweekerij. Terug in Haarlem pl.m. half 6. Zaterdag 20 Juni wordt een Vlinder-excursie, o.l.v. Ir. T. H. van Wisseiingh, Heemstede, ge houden. Samenkomen half 2 ingang A. IV. duinen, aan den Vogelenzangseheweg. Fietsen kunnen daar gesteld worden. Terug in Haarlem pl.m. half 6. Houders van wandelkaarten wordt verzocht deze mede te brengen. Frans Hals-Theater: „Golddiggers 1937" met Dick Porvell, Jean Blondell. Jtjjheater: „Het gaat om mijn Leven", Luxof' Sound Theater: „Tusschen Haat en Liefde" (His Brother's Wife"), met Barbara Stan- wijck en Robert Taylor. (Slot). Een zoon van het echtpaar Geeraert van Schoon hoven en Jaffrau Anna Munniekx, n.l. Salomon van Schoonhoven, Ruwaard en Opperdijkgraaf van de landen va» Putten, draagt V Iluis te Vogelenzang 29 V 048 over op Jeronimus de Haes, de Jongi n zwager te Amsterdam. Anna Munnieke I er 18 Octoger 1034 reeds bijgekocht: le. de Jlaggeweide, groot 3 duin morgen, 2e. het Blomweideke daarnaast van 1 duinmorgen, 3e. het Huyschrotermeertjcs groot :i duinmorgen en het erfpachtsreelit op een stuk duin van Z morgen 12 roeden. Dit alles had fors Reyérs na overdracht van het Huis aan zieli gehouden, maar toen in 1034 verkocht voor f3750. Achttien jaren lang na haar mans dood had de Weduwe G. van Schoonhoven alleen op het Huis te Vogelenzang gewoond, Jeronimus de Haze betaalde er f 14000 voor. Een eeuw ongeveer zou het Huis te Vogelenzang in deze familie blijven. Later zien we er de zoon van gelijken naam. Van deze is een zoon Pieter en een dochter Anna bekend. Dan lezen we bij notarieele acte van 21 Mei en volgende dagen 1717: Bij boedelscheiding van nalatenschap „vermits liet overlijden van de heer Pieter de Haze voor zijn Vrouwe Moeder Vrouwe Margaretha Helena win Swaanswijk, zonder getrouwd te zijn of ooit geweest te zijn en zulks zonder wettige, deseen- denten na te laten, enz., wordt toegewezen Gilles Graaflandt, als in huwelijk hebbende Vrouwe Anna de Haze een hofstede met zijn huizinge, bepalinge, enz., een Hofstede groot tezamen 22 morgen 90 roeden, volgens meting door den I,andmeter Maurits Walraven gedaan. Deze Anna de Haes, Vrouwe van Mijnden en Loösdrecht, as getrouwd met Mr. Lieven Geelvinek. Burge- ipeester en Raad van Amsterdam. Hier eiteeren we wat Bicker in zijn familierelazen vertelt „17 Augustus 1701 is de Hoog Edl. Welgeboren Vrouwe Mevrouwe Anna de Haas, laast Wed. van den Hoog Edl. Groot Aehtb. Heer Mr. Lieve Geelvinek, Hcere van Kastricum, Burg. en Raadt deeser Stadt en Bewindhebber van de Oostindise Compagnie H(aar) L(offelijken) M(emorie) Vrouwe van Meynde en de bijde de Loosdregte na een langduerige en uytteerende ziekte, overleden, zijnde de rijkste daame in deese geheele Stadt, hebbende over veele jaaren (n.l. in 1726) op een reijs van de Burgemeester de Haas, die haar oom was. wel ses en dartig tonnen gouts geërft. Haar Ed'. oudste dochter was getrout aan den Hoog Ed'. Groot Aehtb. Heer Mr. Xicolaas Geelvinek, Oom van Mr. Lieven Geelvinek, Burgemeester van Amsterdam, welke overleeden is, ses kinders heeft nagelaten en haar Edl. jongste dogter, die nog in weezen is getrout met den Edl. Aehtb. Heer Mr. Jacob Alewijn. die mede 5 a 6 kinders heeft. ^Zonnestraar'-Collectedag te Bloemendaal en Santpoort. Zaterdag 26 Juni a.s. DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN. Gezondheid is een groote schat Eerst als de kwaal haar onheil sticht, Dringt dit pas door, waardeert men dal En telt men zulk een schat niet licht, Nauw meTkbaar sluipt het kwaad meest aan, Knauwt jonge levens zonder tal, Terroriseert het jong bestaan, Doodt levensvreugde bovenal Een ieder strijde tegen 't kwaad, Zoo goed men kan, als dure plicht, Opdat geen mensch meer macht'loos staat, Noch zonder eenig straaltje licht Neem even tijd, denkt het U in Eén oogenblik, dit doel zoo groot; Straks vindt U elk bedrag te min Ter leniging van zulk een nood! Reikt ons daadwerkelijk de hand, Als straks weer „Zonnestraal" zich meldt Als straks weer door het gansehe land, „Liehtdruppels" worden saamgeteld; Collecte die de sterke houdt, Opdat de zwakke zich herstelt Laat 't niet om luttel goud of goed, Laat ze niet staan op weg of veld, Eér ge de opgehouden hand, Contant de broederplicht beweest, Tot eer en heil van volk en land En van Uzélf, het allermeestF.L. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Timmerman Haarlem Telefoon J2464 Zonneschermen- en Marquizen fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen GEN CRONJÉSTRAAT 88 Groote keuzcTuinpa ra sols,Tifln meubels, Strandtenten, enz. Uit de geschiedenis van het Huis te Vogelenzang. v. Heemskerk, Schepen van Vogelenzang een boerewoning met de annex landerijen in Vogelen zang groot 19 tnrg. 284 roe, speciaal daaronder begrepen een stuk land, leemoerig aan het Huis van Assendelft, (grenst N.W. aan de Roomschc kerk. Hieraan was een voorwaarde verbonden, n.l. dat de kooper ten eeuwigen dage het doorzicht van de Hofstede het Huis te Vogelenzang over zijn landerijen en de Lcidsehe Vaart, zooals het zelve thans is, niet zal mogen beplanten of door het zetten van eenige gebouwen, klampen, schut tingen, of scheeringen, verhinderen of in eenige deelcn verminderen direct of indirect in geencr- hande manieren. 27 Aug. 1774 ging die boerderij voor f 6000 van Johan Eduard IVittert over op Jan van Marcelis Jr. Tweemaal heeft dus een Jan van Marcelis op Het Huis te Vogelenzang gezeteld. Intussehen zien we ondanks den Fransehen tijd een geweldige prijsstijging en komt het buiten goed door huwelijk op Pieter Cornclis Hartsinck. Immers 18 November transporteert een Amster- damsche makelaar met volmacht van P. C'. Hart sinck (getrouwd met Maria Pctronella van Mar celis) en van Jan Hartsinck (getr. met Johanna Henrietta van Marcelis; mitsgaders van deze twee vrouwen, eenige nagelaten kinderen van Jan Marcelis, het Huis te Vogelenzang op Willem Philip Barnaart. Het strekt zich dan nog steeds uit van de Teylingerlaan Zuidwaarts op tot aan de Plak. Het helend Noord 't bosch van ver- koopers. genaamd Teylingerboseh. Dan hoorden er nog duingronden bij. Van deze duinen is thans een gedeelte aangetrokken bij de Hofstede en dan hoorde er nog bij een Bosch, genaamd Het Meertje, ten Z. der Hofstede, groot ruim 2 morgen en nog 5 morgen weiland in 1784 op Jan Marcelis overgedragen. Voorts hoorde onder den koop de Hofstede Teylingerboseh, met desz.elfs Heeren huizing enz. samen -ruim 27 morgen. Dit Heerenhuis met annex koestal was geteekend Letter A no. 7 en de paardenstal met koetshuis no. 7a. Dit aangekochte goed was belast met f 30 Brederodes erfpacht, was 5 November 1778 aan Marcelis gekomen. Dan hoorde er nog bij een nieuw betimmerd huis, verdeeld in 4 woningen, L. A no. 20. bezuiden de oprijlaan van Teylinger boseh aan de Grafelijkheidsweg, benevens den grond aan Pieter Beek 16 September 1761 in erfpacht gegeven en belast met 7 gl. Brederodes erfpacht. Deze gronden kwamen 5 November 1778 aan Marcelis. De koopsom was f 134000. Denzelfden dag werd aan Jlir. IV. P. M. Barnaart van Haarlem morgen weiland „de Duinwei" ten N. en O. van 't Huis te Vogelenzang over gedragen, en nog een huismanswoning, L. A no. 4 met werf, stalling, hooi-, wei-, geest- en teelland, samen 18 mrg. 506 roe en dan nog een huis en tuin A no. 19 met 169 roe erfpachtsgrond uit de Graaf lijkheids Leiduin. Sedert bleef het Huis te Vogelenzang in de familie Barnaart. Mijnden mitsgaders aan de Possesseurs van de Hofstede Het Lluis te Vogelenzang gelaten de Vrije Jagt in de Houtvesterije van Breederoode. mits „dat deselve Possesseurs afkomstig sullen moeten zijn van ymand. die tot de exersitie van de jagt in deese Provincie is gequalificeerd geweest". Veel gebruik kan hij er niet van gemaakt hébben, want onze Mr. Lieven Geelvinek, getrouwd met Anna de Ilaze (eerder Weduwe Gilles Graaf- lant) laat door een makelaar overdragen op Bartholomes Audrioli le. de Hofstede Het Huis te Vogelenzang, groot met zijn gemeene wegen, lanen, slooten, rafters, enz. groot 17 morgen; 2e. de Plaggeweide ten Z. der Hofsteede. De plaats strekt aan de Teylingerlaan Zuidwaarts op tot aan de Plak (groot 3 mg.); 3e. twee stukken van de Vogelenzanger Duinen en laatstelijk een bosch, genaamd het Meertje. Deze Heer Andrioli, geboortig van Milaan, was Koopman en Consul van Zijne Keizerlijke Apostolische Majesteit, te Amsterdam. Zijn vrouw Geertje Springer moet een beeldschoon meisje geweest zijn en was winkel dochter geweest in „De Vergulde Inkhoorn" in de Zoutsteeg. Ook van hem kunnen we niet zeggen of hij veel te Vogelenzang is geweest, maar zeker is, dat zijn huisvrouw, bekend als Juffrouw- Geertje. na zijn dood spoedig afstand deed van 't Huis te Vogelenzang. Op 25 Augustus 1757 is geschreven: „als vermits de exaesatie van Don Pietro, Marquis Andrioli en Gioanni Antonio Andrioli volgens Schepenen van Amsterdam Vrouwe Geertje Springer eenige exeeutrice testa mentair Van haar overleden echtgenoot, boedel- redderesse, voogdessc over haar minderjarige dochter Jonkvrouwer Cornelia, Maria, Catharina Audrioli en mede erfgename transporteur met conseul van Heeren Schepenen van Amsterdam oj) Jan van Marcelis Jr., Heer van Zandvoort een Hofstede 't Huis te Vogelenzang c.a. De terreinen grenzen dan ten N. aan het bosch van Pieter Beck., N.O. weer dezelfde heer Beek met een nieuwen weg en Z. heer Verdegaal. Naar dezen Mijnheer Beek is de Beckslaan genaamd. Dat heeft dus niets te maken met beliekse. Toen waren de gronden belast met 5 diverse erfpachten, te zamen 49 gl. 7 st. per jaar „aan komende de Huizen van Brederode". De opbrengst was f 12000. Dan werd nog voor „de beelden, spheere. bancken, gezigten én al de broeiramen en verdere tuinmansgereedschappen enz. f 2000 betaald Het uitgebreide buitengoed zou onder zijn beheer nog vergroot worden. 5 Augustus 1779 n.l. transporteert Cornclis Pzn. Heemskerk (getrouwd met Grietje Verdegal dochter van Simon) voor f 3000 op Mr. Jan van Marcelis 3 stukken wei- en hooiland, groot 10 mrg. 584 roe, alsmede een stukje wild- en kreupelbosch, belast met 13 gl. 12 st. 10 penn. Brederodes erfpacht en nog 3 mrg. 14 roe zijnde duintjes of wildemisse loopende tot aan den dijk bij den weg langs de Abeelenlaan, samen groot 14 morgen, onder beding, dat verkooper ten eeuwigen dage zal mogen gebruiken den Heer kooper zijn laan, annex zijn IVelEd. Gestr. Hof stede, loopende naar de I.eidsehe Vaart" en „dat de verkooper altoos zand zal mogen halen uit de duintjes van zoodanige jilaats als hem door kooper zal worden aangewezen. Daartegenover verkoopt Mr. Jan van Marcelis tcnzclfden dage aan C. Pzn. MEDAILLES - INSIGNES voor elke sport 't Medaillel u s, Schoterw. 78 t/o kazerne, Tel. 17256 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De onder-voorzitter, tevens eere-seeretaris a.i. van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, de heer M. lYijnand IVolff, zal voor be langhebbenden bij den Nederlandsch-Britschen handel en de wederzijdsche koloniën te spreken zijn ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nas- sauplein 46 te Haarlem op Donderdag 24 Juni a.s., van 11 tot 12 uur voormiddags. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken: MOLLERUS, Secr. bij de Ruïne van Brederode Toegang 10 cent, Kinderen 5 cent Jaarabonnementen 40 cent p. pers. tegen nog billijke prijzen Vraagt prijscourant bij de Agente: Dorpsstr. 52-54 BLOEMENDAAL

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2