It. schatI maison des lampes mors Van Weett PENSION GEZOCHT Indien U een Lampekap voor Salon of Huiskamer zoekt, ALLES VOOR DE BABY Van de Leestafel. Agenda. Buitengewoon Kerkconcert xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Uitzending van Diners Bekendmaking! POELIER Ruim 8000 uren onafgebroken Stofzuigerhuis „ELECTRO FORT" Maar zoekt U, hetzij in Perkament of Zijde Nergens zóó Goedkoop. Gierstraat 20-23 „Joostje" door Toos van Stirum. Uitgegeven door de N.V. Hollandia-Drukkerij te Baarn, en behoorende tot haar Kameleon-serie, romans voor het oudere meisje". Verlucht met bandtcekening en vignetten van Joan Snitselaar. Prijs: ingen. f2.25, geb. f2.90. ,,Gek toch, ik begrijp die tegenwoordige jeugd niet", verklaart Joostje's vader. Maar de lezeres sen ,,de oudere meisjes, voor wien de jonge Haar- lemsche schrijfster Toos van Stijrum, dit boek heeft geschreven, begrijpen de jeugd des te beter en daarom zullen deze ongetwijfeld met volle teu gen van dit moderne verhaal genieten. Hopelooze liefde van Joostje het vierde- klassertjc If.B.S., een onevenwichtig schepseltje voor een mauvais sujet, tweemaal zoo oud als zij; fuiven, dansen in Carlton"; kennismaken met de scfhilderswereld; schokkende ontgoocheling; voor goed van school gestuurdis het voor de bak- vischjes niet om van te smullen En dit ailes vormt nog slechts het begin van het romantisch yerhaaL; er treedt nog een massa andere personen daarna op, Inez, b.v. de vroegere verloofde van Joostjes' broer Loet, zoo juist van Zwitserland teruggekeerd, waarheen zij, meer dood dan levend was vertrokken om herstel van t.b.c, te zoeken. Nu is ze in blakenden welstand en in een onderhoud, dat wel het hoogtepunt in dit ver haal vormt, vertelt ze aan Titia, een oudere zuster van Joostje, onder het zegel van geheimhouding, hoe ze, in haar wanhoop en uit liefde voor den gezonden, flinken Loet, er toe gekomen was, hun verloving te verbreken. „Wat prachtig, dacht Tiets (Titia) als je het liefste, wat je bezat, op offerde ter wille van hem, die je het liefste was, terwijl het je in je ziekte zooveel troost en sterkte zou gegeven hebben". De belooning voor haar zelfopoffering bleef echter niet uit: Joostje vond weldra in Inez, de beste aller schoonzusters. Maar Joostje-zelf was nog lang niet aan het eind harer moeilijkheden, en vóór ze geleerd had, zich zelf te begrijpen en daarmee ook voor haar de rechte Jozef kwam opdagen, wachtten haar nog heel wat spannende avonturen Die avonturen zullen we niet verkappen; de jonge dames lezen ze zelf en genieten er van. Er zit in deze familie roman, waarin wij naast de hoofdfiguur Joostje, ook deugdelijk kennis maken met haar vader, zusters en broers, stellig stof voor eenige vervolg- romans. De jeugdige schrijfster ontbreekt liet niet aan talent om dezen te scheppenhopen echter dat ze dan wat meer zorg aan taai en stf-l zal besteden. Frans Hals-Theater: „Oké, Don Juan", met George Brent en Beverly Roberts. Cinema-Palace: „De Romantische Senorita", met Nino Martini, Ida Lupino cn Leo Carrillo. Rembrandt-Theater: „Première" met Zarah Leandcr. Luxor Sound-Theater: „Vrijdag, Zaterdag en Zondag: „Muiterij op de Bounty"; Maandag en Dinsdag: „Vrouw of Secretaresse"; Woensdag en Donderdag: „Het Gebeurde op een Avond". (Clark Gable Weck). NU NIET MEER. Tot alles ben ik in slaat door Hem Die mij kracht geeft". Filipp. 4 13. Elke groei op deze aarde verloopt in periodes, die elkaar meestal met schokken opvolgen: gisteren waren de kastanjeknoppen nog dicht, zij zaten nog veilig in hun beschermend omhulsel vandaag zijn zij plotseling open, hoe, dat weet niemand; het moment van overgang, het beslissende oogenblik ontgaat ons steeds, al spannen we ons nog zoo in om daarop te letten: de geboorte ge schiedt in het geheim, in den nacht. Het is ons niet gegeven dit oogenblik bewust mee te maken, de geboorte is er even plotseling als die andere groote overgang, de dood, waarvan wij slechts kunnen vertrouwen, dat het misschien een ander soort geboorte zal zijn. De „geleidelijke ontwikkeling", waar een vorige eeuw zoo verheugd mee was, en waarmee alles kon worden verklaard, blijkt in onzen tijd en in onze levens niet zoo kalm en vergenoegd opwaarts te gaan als honderd jaar geleden. Als grondslag is de „geleidelijkheid" misschien wel aanwezig, maar dan toch niet voor önze oogen, die niet verder kunnen zien dan het zichtbare gebouw, dat op dien verborgen grondslag rust. Wat wij zien zijn kloven, plotselinge breuken, onvermoede afgronden; en wanneer wij, ondanks dat, toch nog in een groei kunnen gelóoven, dan is het in een groei die met schokken en aardbevingen tot stand komt, niet in een harmonische, rustige stij gende lijn, die hoogstens eens een kleine in zinking vertoond. Voor den oorlog konden wij gelooven in een steeds „beter" wordende menschheid, in een steeds broeder] ijker samenleving nu niet meer. In de vorige eeuw konden wij alles op de ééne kaart der wetenschap, vooral der technische wetenschap zetten nu niet meer. Vroeger konden wij meenen, al denkende zoo dicht tot den hemel te klimmen, dat de hemel poort zich tenslotte wel op ons bevel ontsluiten moest nu niet meer. En het is waarlijk niet alleen een ongegronde, eenzijdige, ondankbare onderschatting van de tot nu toe verworven schatten van wetenschap en techniek, die ons zoo doet denken. Wij er kennen en aanvaarden ten volle wat de vorige eeuwen ons aan goeds, schoons cn grootsch hebben gebracht, wij zijn daar heel dankbaar voor. Maar wij zijn door de hoeveelheid overrompeld en ver bijsterd, en weten niet hoe we al die schatten zoo gauw moeten hanteeren. Vroeger leek ons dat alles zoo begeerenswaard en nu? Nu niet meer, op eens niet meer, als we zien waartoe we ons met die schatten hebben laten brengen. Waarom konden we er eerst wèl blij mee zijn en nu niet meer Waarom voelen we ons zoo oud en zoo moe, als we het jeugdige, optimistische enthousiasme van de vorige eeuw gedenken, of nog in sommige tijdgenooten zien nawerken Waarom is er zooveel veranderd sinds ja sinds Sinds „vroeger", het heerlijke vroeger, wat. altijd zoo zonnig en beloftevol vanuit non ver verleden ons tegensehittert, het eeuwige „vroeger" uit de liedjes over den „goeden ouden tijd", die toch niet zóó belachelijk en sentimenteel blijken te zijn als we soms dachten Dat is het „nu niet meer" wat we voelen tegen over de wereld en de heele cultuur, en waar we ons vaak met zooveel moeite tegen verzetten. En dan is er ook nog het „nu niet meer" in sommige persoonlijke levens, waarschijnlijk in meer dan we weten. Dat „nu niet meer" zal in onze eeuw ook wel meer voorkomen, dan vroeger, maar toch is dat meer van alle tijden, en het hoeft ook niet blijvend te zijn. De schrale troost is, dat de grootsten het hebben gekend. De groote mystieken, die hun tijden van geestelijke dorheid hadden; Rembrandt, Goethe, Beethoven, die niet altijd scheppend konden leven, Paulus die op dood en leven worstelde met zijn „doorn in het vleesch", die hem in zijn werk belemmerde, en eigenlijk alle „helden", die eerlijk durfden zijn zij allen hadden in zich het armzalige, benarde menschje, dat op gegeven oogenblikken of soms jaren lang, niet meer kón, dat gekweld werd door angsten, dat de hemelpoort voor eeuwig ge sloten zou blijven, en dat smachtte naar „vroeger", toen zij wèl konden, toen zij vol kracht en vreugde konden werken, onvermoeid, toen alles hun lukte, toen dlles was zooals het hoorde, toen zij waarlijk „in dienst" stonden. Maar nu? Nu niet meer! God is weg, en als Hij er al is, dan zwijgt Hij. „Ten dage mijner benauwdheid vroeg ik naar den Heer, Mijn hand strekte zich des nacht uit zonder te verstijven, Mijn ziel weigerde zich te laten troosten. Ik wil peinzen over de oude dagen, de lang vervlogen jaren; Wil des nachts herdenken hoe ik de snaren roerde Vergeet God zich te ontfermen? Sluit Hij in toorn Zijn erbarming af? Ik zeide: dit is het wat mij krenkt, dat de rechterhand des Allerlioogsten veranderd is!" Zoo roept al met gebalden vuist de opstandige, vertwijfelde dichter van den 77en Psalm. Alles ontvalt hem, zijn kracht, zijn jeugd, zijn arbeidsvreugde. Vol weemoed denkt hij aan den blijden jongen, die hij vroeger was, aan de lang vervlogen jaren, hoe hij toen de snaren roerde. Heeft hij nu zijn lier aan de wilgen gehangen? Misschien. Misschien ook is de klank uit zijn snaren. Hoe kómt dat! En op de oude, beproefde Adams-methode schreeuwt hij het God toe: „Dit is het wat mij krenkt, dat de rechterhand des Allerlioogsten ver anderd is!" Het is Gods schuld! Waarom zorgt Die niet meer voor hem als vroeger? Waarom geeft Die hem niet meer kracht? Waarom laat Die, Die hem toch redden kan, hem des nachts in angsten vergaan Waarom is God zoo veranderd En God blijft zwijgen en de hemel blijft dicht. Maar dan opeens, niemand weet hoe het kwam, is God er weer; het voorhangsel scheurt, van boven naar beneden, de hemel is weer open. Was het de geleidelijke groei? Voor den ge- nezene maakt het zéker niet dien indruk. Als een wonderlijk geheim, plotseling als een dief in den nacht, als een weder-geboorte beleeft hij het: niet dat God komt, maar dat Hij er is. Het oogenblik, dat Hij werkelijk voorbijgaat blijft ons verborgen: Mozes kon Hem pas zien toen Hij er al was, voor de verblinding van de komst werd hij bewaard, doordat God liem de hand op de oogen legde. Zonder eenigen overgang gaat de Job van den 77en Psalm dan ook door: „Ik zal de daden van Jahve vermelden,- ;want ik wil herdenken Uw wonderen van ft? ouds. Ik zal van al Uw weTk gewagen, en spreken van Uw daden. God, Uw weg is in heiligheid, wie is een jt^root God als God?" Niet door redenatie komt hij Iüertoc; maar plotseling, met een sprong over den afgrond. Toeli staat God niet ieder toe dien sprong te doen: hij moet lang en grondig zijn voorbereid, in een heel groot geduld. Ondanks Jobs op standigheid werd hij gered maar dit kon alleen doordat hij eigenlijk steeds naar God had ge smacht, en in wezen tegen zichzelf had gestreden. De sprong kan alleen door het geloof worden ge daan al is het misschien onbewust maar in eens is God er weer en merken we dat we naar den overkant van den afgrond zijn gedragen, en er komt weer klank in de snaren! En het wonderlijkste is: we merken dat „de rechterhand des Allerboogsten" eigenlijk lieele- maal niet veranderd is, die rechterhand is nog evenzeer bereid om ons te steunen als vroeger en ook ons lot eigenlijk hetzelfde gebleven is, alleen wij zijn veranderd; wij hadden zonder het te merken onze blikken van de Hand Gods af gewend, wij hadden er ons niet als leem door laten kneden en daardoor hadden we meteen den XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Kon. Liedertafel ,,Zang en Vriendschap" in de Groote Kerk op VRIJDAG 2 JULI a.s., aanvang 8.15 uur nam. solisten: Jo Vincent en George Robert. Voor kaartverkoop Entrée 20 cents zie de aanplakbiljetten. Entrée 20 cents BUITENGEWOON CONCERT IN DE GROOTE KERK. hlAangemoedigd door het overweldigend succes van het concert in de Groote Kerk op 17 Juni van het vorig jaar, heeft de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" ook dezen zomer weer een dergelijk concert georganiseerd. Op 2 -Juli a.s. zal de Liedertafel met medewer king van Jo Vincent en George Robert een niet zorg samengesteld programma in de Groote Kerk ten gehoore brengen, waarmede weder een stap wordt gedaan in de goede richting, om de jaarlijks I erugkeerende zomeravond-concerten in de oude Sint Bavo tot traditie te maken. De reputatie van solisten en koor waarbij in aanmerking genomen, dat de entree-prijs al zeer laag is gesteld doet algemeen verwachten, dat het prachtige kerkgebouw dien avond, evenals het vorig jaar, weder geheel gevuld zal zijn met belang stellende toehoorders. Men leze de bijzonderheden op de aanplakbil jetten en in de adverentie in dit blad. goddelijken adem verspeeld, die het leem tot leven bracht. Nu niet meer? Nu meer dan ooit! Nu beseffen we pas wat vreugde eigenlijk is! want verlost worden, is dat niet: wakker worden bij God, na een boozen, krampachtigen droom,die helaas werkelijkheid was Plotseling kan dit ontwaken komen, als de blaadjes uit den knop, als Christus in de wereld: plotseling, en toch voorbereid in een lang geduld; en in het vertrouwen deel uit te maken van een grooter geheel, dat meer is dan wij. Maar van die voorbereiding weet God alleen. En in Zijn milde zwijgen erbarmt Hij zich daarbij over onze arm zaligheid. Haarlemsche Jeugd Luchtvaart-Club. Men schrijft ons: De excursie naar Waalhaven is weer achter den rug. Jammer! Zaterdagmiddag om half twee ver trokken de deelnemers, die per fiets gingen van de Groote Markt te Haarlem. Het weer zag er slecht uit. Het regende wel niet, maar dat was dan ook het eenige. L Op verschillende plaatsen werd nog even halt gehouden en half zeven waren we Tn Rotterdam. Even buiten de stad werd het kamp opgeslagen. Daarna aten we en knapten ons wat op om ver volgens de stad in te gaan. 's Nachts kwam er niet veel van slapen, want de wacht maakte veel lawaai met „brood smeren", 's Ochtends vroeg werd er eerst gezwommen en daarna werd het instituut voor de Luchtvaart bezichtigd. 's Middags naar de vliegdemonst.ratie's. Nog nooit hebben wij zoo iets kundigs gezien. Waar blijven de Nederlandsche stunters? Na afloop van deze demonstraties werd het kamp weer opgezocht, afgebroken en de terug tocht aanvaard. Zonder ongelukken of pech kwamen we weer thuis evenals degenen, die per trein of per auto den tocht aflegden. Op het programma staan nu nog: een tjen- daagseh Luchtvaartkamp in Ermelo (alle Jeugd- luchtvaartclubs), en de nationale Jeugdlueht- vaartdag, eveneens in Ermelo, plus een excursie naar de Luchtvaarttentoonstelling „Avia" te Den Haag. ONDERTROUWD: E. EUWE en HENNY SCHEEPSTRA Amsterdam, Mr. P. N. Arntzeniu sweg 54. Bloemendaal, Bloemendaalschcweg 75. Huwelijksinzegening 7 Juli a.s., des middags 2 uur in de kerk van den Ned. Prot. Bond. Pot- gieterweg, door den Weleerw. Heer Dr. H. Paber. Ontvangdag Zondag 4 Juli des middags van 3-5 uur, Bloemen- daalscheweg 75. vanaf f 1.-, keuze uit 10 soor ten groenten en vleesch. H.J.P.vanDAALEN, Cuisinier v.h. chef-kok Maison Gude Pieter Kiesstraat 63, Haarlem. Tel. 16494 Giro 236002 Modevakschool „Kinheim" wordt de volgende week ver plaatst van Kleverlaan 113 naar Kieverlaan 57 Telefoon blijft 23497 Dir. Chr. Hansen-Sakes te Bloemendaal in Chr. gezin, per 1 Oct. a.s. door 2 dames. Brieven m. prijsopg. en volk inl. onder no. 340, Bur. v. d. blad. Alle dagen versch verkrijgbaar H Fijne Piepkuikens 20 en 30 ct. p. st. n H Mooie braadkuikens gj H 40, 50, 60 en 75 ct. p. St. K t- Jonge Braadkippen 90, 100, 125 en 150 ct. p. st. E! B Soepkippen 35 ct. per pond a Pieter Kiesstr. 13, Tel. 17090 zuigt en blaast de beroemde „Electro Fort' Stofzuiger in één onzer filialen, dus bij normaal gebruik van 30 minuten per dag ruim 47 jaar 100 pCt. Nederlandsch fabrikaat 3 jaar garantie f 27.50 - f 35.00 - f 42.50 - f 50.00 HET SINDS JAREN GEVESTIGDE Groote Houtstraat 94 - Telefoon 17077 I en U wilt persé 60.—, 70.— of 80.— gulden betalen KOM DAN NIET BIJ ONS!! Dergelijke prijzen kunnen wij niet verantwoorden. grfR- iets .mooi's, tegen voordeeliger prijs, LOOP DAN EENS BIJ ONS AAN! Wij hebben een pracht Sorteering!!! SALON- EN HUISKAMER LAMPEN, vanaf1.65 LOGEER-, SLAAP-, DIENSTBODE-, ROMMEL- EN BADKAMER VERLICHTING PRIMA, PRIMA GLOEILAMPEN, MET GARANTIE0.39 75 WATT, 100 KAARS, GASGEVULD0.74 KAARS LAMPJES, de beste van de beste, NAAIMACHINE- en KROONLAMPJES 0.46 ENZ. ENZ. ENZ. JACOBIJNESTRAAT 6 - HAARLEM. Het voordeeligsle adres voor Reparaties aan alle Eledrische Apparaten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 4