newiMtTfiw mim m LEWENSTEIN W. H. VAN STAVEREN CRAMA Bloemendaal. Tennis-Tournament „Duinwijck' Generale Repetitie gezamenlijke Nederlandsche Verkenners. biEr heerselite j.l. Zaterdag een gezellige drukte op „Teylingerbosch". 1500 Gezonde Hol landsehc jongens, de bloem onzer padvinders, die Nederland op de Jamboree zullen vertegenwoordi gen, gaven een voorproefje van het piogranuna dat zij in Augustus zullen uitvoeren. Tot uit de verste hoeken van ons land waren ze opgekomen en nadat allen verzameld waren, marcheerden de geheele troep, des middags om drie uur, in kwiek marsch-tempo het demonstratie-vekl op. Trommels daverden, trompetten schalden, dwarsfluitjes dei- zeeverkenners gilden en de middel-model-trommen lieten, als in den tijd van onze vrijheidsworsteling met Spanje, hun donkere, dreigende tonen over dit alles domineeren. De groote, zijden vaandels in hun felle kleuren, gedragen door de veudel- zwaaiers in hun witte uniform, de zeilbootmastcn cn complete tuigage, getorst door de zeeverkenners, het gebiedend gezwaai der met zilver beslagen commando-staven van de tamboer-majoors, enz. dit alles verhoogde het schilderachtig aspect van dit jonge .vredes-leger". Nadat het zich in V-vorm vóór de hoofdtribune had opgesteld, liet de heer Roozendaal, districtscommissaris ran Utrecht die de generale repetitie leidde, allereerst het „Wil helmus" en het Padvinderslied zingen, onder accompagnement van de klanken der geluids-auto. De sterke wind toonde zich eclitei nog al vijandig, waarom het noodig bleek, de gelederen dichter bij de tribune te laten marcheeren en toen staatsraad J. J. Rambonnet de Koninklijke tribune bestegen had. kwam het „Wilhelmus" mooi- en gedragen gezongen en het pittige „Hoort, zegt het voort" uitnemend tot hun recht. De laatste klanken van het gezang stierven weg, het plechtig oogenblik was aangebroken, waarop deze Hoofd-ve: kenner zijn groote toespraak tot zijn jongens zou richten. Gesteund door een krachtigen luidspreker, warén zijn woorden voor ieder duidelijk verstaanbaar. Zijn dank aan generaal Behrens en de overige leden van het hoofdbestuur, voor hun hulp tijdens zijn langdurige ziekte; zijn blijdschap, dat het hem gegeven was, op lieden, ïïog voor de opening, contact met de padvinders te hebben, om him nog op enkele dingen te kunnen w ijzen. Speciaal vestigde hij er dan den nadruk op, dat de a.s. openings plechtigheid twee hoofdmomenten zal hebben: de komst van II. M. de Koningin en de opening zelf. Verder, dat voor het welslagen van deze laatste, van veel gewicht zijn: de houding en het voor komen der verkenners, de orde en de regelmaat der verkeers-regeling en de voorwaarden, waaraan het verwekken van den padvindersgeest en die der wereldbroederschap moeten voldoen. Terwijl hij hun de verschillende plichten, die op de padvinders rusten, ernstig op het hart bond, wees hij hen er daarbij op, dat eeuwen geleden, de Vader des Vadet lands, in ons land de grondvesten gelegd heeft voor de grootste goederen, die wij bezitten: vrijheid van godsdienst en vrijheid van geweten. Deze goederen, vervolgde spreker, vormen ook de bestaansvoorwaarden voor de padvindersbeweging, die juist in Nederland daardoor een bijzonder karakter heeft gekregen. Overtuigd dat allen er toe kunnen meewerken, de Jamboree te doen slagen, wanneer zij slechts trachten huil belofte na te komen, riep hij hun toe: ,,lk moedig jullie aan, je best er voor te doen!" Ten slotte bracht liij een driewerf hoera op H. M. de Koningin en de overige leden van het Vorstelijk Huis. Haarlem's Glorie. huHaarlem, dat heel lang geleden Amsterdam de haas was moesten niet de goederen door de Oost-Indië-vaarders naar Amsterdam gebracht, uitsluitend over Haarlem naar het binnenland worden vervoerd en was het Amsterdam toen niet verboden rechtstreeks verbinding te water te hebben met de provinciesteden in Holland, zoodat wat nu de hoofdstad is des lands, naar dc Schinkel niet anders mocht hebben dan een Overtoom, vooral geen vrije doorvaart Haarlem heeft zoodra ons Rijk een eenheid werd, slag op slag voor Amsterdam de vlag gestreken en hield zich alleen met: eigen karakter op de been als antikitei- ten-stad, als museum-stad en als stad bekend om haar goed onderwijs en mooien omtrek. Later ook als sport-stad. Het rijwiel, de voetbal, het cricketbat zijn van uit Engeland het eerst naar Haarlem overgekomen oni vandaar hun zegetocht aan te vangen over heel Nederland. Thans is Haarlem met zijn omstreken één en groeit weer aan als centrum van beschaving. De oude rederijkers kamers hebben plaats gemaakt voor zangvereeni- gingen en tooneeigezelschappen, en vooral de zangers hebben er dapper stand gehouden tegen over moderne technische kunsten van radio en geluidsfihnen, tal van Hollandsehe cn Vlaamselie musici streken er neer. De oude stad gloriet weer in een sfeer van zangen, optochten, liederen, kerkelijke- en dansmuziek. Aan Jos. de Klerk, een dier muzikale Vlamingen, waarop Haarlem roem draagt, de eer Haarlem's glorie opnieuw te hebben ingezet.' Burgerlijke Stand. Exceptioneels Uioopjes Handnaaimachines van f 75.— voor f 39.50 Inlaat-trapnaaimachine van f 1 50.- voor 1108.- KRUISSTRAAT 42 tegenover HEMA HAARLEM BRANDSTOFFENHANDEL Koudenhorn 1 0, Gasthuislaan 54, Velserstraat 31Kant. Zakstraat8 PRIMA ENG. en BELG. ANTRAC., GIET- en BRECH- C0KES VOOR CENTR. VERWARMING Uitzending van Diners blHet spreekuur van den Rurgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, zal in plaats van Vrijdag 16 Juli, gehouden worden op Zaterdag 17 Juli van 1012 uur. GaatU Boodschappen doen, Uw Rijwiel geen bezwaar. Rijwielstallen 2 cent p. 3 uur Geopend v. 8 uur v.m. tot 10.30 uur n.m. 's Zondags gesloten. W. van DANTZIG TANDEMS TE HUUR 5TOOMÉN öndanthren 4Breikatoen 48 c 36 c 30 c 20 c HAARLEM-BLOEMENDAAL We hebben de e week de finales gezien van een tournament dat op het peil staat van de beste Amsterdamsche banen. In dit open tournooi schreven in 320 deelnemers uit geheel Noord- een ZuidHolland, waardoor de spelhoogtc boven ver wachting steeg. De finale Heeren single stond in het middel punt der belangstelling. Pinquin scheen iets aan zijn knie te hebben, zoodat hij niet te snel spelen kon. Zijn tactiek was dan ook verdedigend de tegenpartij (Wielenga) afmatten. Wielenga begon met korte ballen waarop door Pinquin niet gereageerd werd, spoedig echter sloeg Wielenga langer, wat bij het publiek zeer in den smaak viel. Ondanks de hinkstap-glij-loopers van Pinquin heeft hij deze finale toch gewonnen. In de finale gemengd-double liet hij zich vervangen door Warnik. In een gesprek dat wij met den heer Goldberg hadden vertelde deze ons dat succes groot geweest was, het tournament was het grootste, ooit in Haarlem en omgeving gehouden; ook over de belangstelling was niet te klagen. Van Pinquin vertelde deze ons dat hij kniewater had, zoodat het spelen uiterst vrmoeiend en pijnlijk geweest was. De finale gemengd kon hij niet meer meespelende 20 sets die hij vooraf gespeeld had dien dag, hadden hem daarvoor te veel vermoeid. Pinquin zoo zeide de heer Goldberg ons, speelt „met oog en verstand", zijn spel is „geestelijk". De prijswinnaars wcnsclien wij van harte geluk met de behaalde zege in Bloemendaal's oorden, terwijl ze zeker prettig gespeeld hebben op de baksteenbanen. De uitreiking van de prijzen heeft plaats, Zater dag 17 Juli bij Brinkman, tijdens een gezellig avondje met Jack Funny en Co., en het Casanova- dansorkest. De uitslagen waren als volgt Heeren-Dubbelspel. Halve Finale: v. d. Lin de en v. Dijk slaan W. Costers en Horsmeijer 6—2. Waalbraclit en Groeneweg w.o. Finale: Waalbrecht en Groeneweg slaan v. d. Linde en v. Dijk 60. Gemengd Dubbelspel. Halve Finale. Willy Bennik en Groeneweg sl. mem v. Dijk en v. Dijk 62. Mej. V. Dijk en Springveld slaan dr. Mees en mevr. Palm 61. Finale: Willy Bennik en Groeneweg slaan mej. v. Dijk en Springveld 63. Groep A. Heeren-Enkelspel. Halve Finale:' Pinquin slaat Dorenbos 63, 61. Wielenga slaat de Jong 46 6—4, 6—2. Finale: Pinquin slaat Wielenga 64, 64. Dames-Enkelspel. Halve FinaleMevr. Eenhoorn slaat mej. Brinkman 64, 64, mevr. Verhagen slaat mej. Neger 63, 60. Finale: Mevr. Verhagen slaat mevr. Eenhoorn 61, 64. Heeren-Dubbelspel. Halve Finale: v. d. Veer en v. d. Broek slaan Huiking en Huygh 61 62. Pinquin en Warning w.o. Finale: Pinquin en Warning slaan v. d. Veer en v. d. Broek 7—5, 6—3, Gemengd Dubbelspel. Halve Finale: Mevr. Kiihn en Nieland slaan mevr. Eenhoorn en Henkeshovén 60, 61, mevr. Verhagen Pinquin slaan mevr. I'ges en v. d. Berg 63, 6—3. Finale: Mevr. Külm en Nieland slaan mevr. Verhagen en Warnink (verving Pinquin) 63, 6—3. Dames Dubbelspel. Halve FinaleDames Nietz- man en v. Meurs slaan dames Wouters en Uges 97, 63. Dames Neger en Verhagen w.o. Finale Dames Nietzman en v. Meurs slaan dames Neger en Verhagen 64, 63. Groep B. Heeren-Enkelspel. Halve Finale: Bouting slaat Boelstra 63, 61. Kleijn slaat Dolleman 16, 7—5, 7—5. Finale: Bontingslaat Kleijn 46, 63,119. Dames-Enkelspel. Halve Finale: Mevr. de Vries slaat mevr. Praass 86, 46. 75. Mej. Blad slaat mej. v. d. Berg 62, 63. Finale: mevr. de Vries slaat mej. Blad 108. 2—6, 6—2. Dames Dubbelspel. Halve Finale: Dames Pond- mann laan dames Cramer en v. d. Berg 62, 63. Dames v. d. Storm en Bennik slaan mej. Vos en mej. v. d. Berg 62, 63. Finale: mevr. v. d. Storm en mevr. Bennik slaan dames Pondmann 26, 75, 61. Gemengd Dubbelspel. Halve Finale: mej. v. d. Berg en Brinkman slaan mej. v. Dam en Dijk huizen 75, 16, 62. Mej. Commandeur en Bonting slaan mevr. de Vries en de Vries 62, 1—6, 7—5. Finale: mej. Bonting en mej. Commandeur slaan mej. v. d. Berg en Brinkman 62. 62. Heeren Dubbelspel. Halve Finale: Mica en Dijkhuizen slaan Hogenbirk en Hogenbirk 64, 62, Kleijn en Bonting slaan Hinloopen en Nu- sink 63, 63. Finale: Mica en Dijkhuizen slaan Kleijn en Bonting 63, 63. Groep C. Dames-Enkelspel. Halve Finale: Mej. Ehrbecher slaat mej. Bierens de Haan 6—0. Tiny en de Meza 20. FinaleHamke Ehrbecher slaar Tinty de Meza 6—0. Heeren Enkelspel. Halve Finale: Charles de Beaufort slaat Bobby Heymann 75, 86. Sehmit v. Gelder w.o. Finale wordt later gespeeld.. Dames-Dubbelspel. Finale: (slechts 2 inschrij vingen). Dames Beusink en Bouwman slaan dames v. Gastel en Ravensberg 61, 62. Heeren-Dubbelspel. Halve Finale: Leo Kim- menade en Bert Dekker slaan Miiller en Men gelberg. 64. Beaufort en Bobby Heymans sl. René de Vita en M. Gans fi1. Fanale: Beaufort en Bobbi Heijmdnd slaan Leo Kimmenade en Bert Dekker 62. Groep D. (Beginnelingen). Dames-Enkelspel. Halve Finale: mej. v. d. Bijl slaat mej. Muschter 62. Mevr. Hartsuiker slaat mej. v. Dijk. Finale: Mevr. Hartsuiker slaat mej. v. d. Bijl 6—2. Heeren-Enkelspel. Halve Finale: Waalbrecht slaat v. d. Linde 64. Scherpenhuizen w.o. FinaleWaalbrecht slaat Scherpenhuizen 75. Daines-Dubbelspel. Halve Finale: Dames Eseh en de Hart slaan dames Willenborg en Sorel 61. Dames Appeldoorn en v. d. Huil slaan dames Hulshof!'en v. d. Bijl 60. Finale: Dames Esch en dc Hart slaan dames Appeldoorn en v. d. Huil 61. Voor de komende Jamboree. Dat de Hollandsehe verkenners „hun best" zullen doen, zooals de Hoofdverkenner dit van hun verwacht, lijdt wel geen twijfel, gezien de staaltjes van hun kunnen, die ze nu reeds te zien gaven: hun gezamenlijk seinen door honderden padvinders, die met hun gekleurde vlaggetjes een „Leve de Koningin" en een „Léve tie Chief" vertolkten; hun vendelzwaaien, hun Jaka-draaien, hun i ope-spinning, torenbouw, moderne- en Zweed- sclie gymnastiek en al die vele origineele vaardig heden, die zoo kenmerkend voor het echte pad- vindersgilde zijn. Met een kleine tusschenpooze werden de oefeningen tot negen uur 's avonds voortgezet. Wij maakten van die pauze gebruik, een overzicht van het terrein, dat niet minder dan 7 k.m. lang en 3 k.m. breed is, te verkrijgen. Ter wille van de c.a. 28.000 deelnemers met hun staf, de pers en de bezoekers, verrezen daarop een groot restaurant met 1200 M2 vloeroppervlakte, een schouwburg van dezelfde oppervlakte, een bank gebouw met formidabele kluis, een levensmiddelen magazijn van Simon de Wit, een post- en telegraaf kantoor, en een winkelgalerij. Alle gebouwen en tenten, zooals ook het sigaren-magazijn, de „scouts- shap", de winkel van Robinson's schoenen, de kleermakerij, het internationaal Dagbladgebouw, de ijstent, bloembollenwinkel van Vonkenburg te Bennebroek, en verschillende anderen, waren nog potdicht. Alleen de kapperszaak van Maison Leny was in volle werking! Een zee van licht straalde over de 10 Amerikaansche scheersloeien, wier aantal nog aangevuld zal worden. Het electro-*' technisch bureau van den heer Tammer op de Haarlemsche Kleverlaan, die deze verlichting ver zorgde, heeft eer van zijn werk cn den lieer Vogel komt een woord van lof toe, voor zijn schepping: een kapsalon, zóó groot, als men op de Parijzer Wereldtentoonstelling te vergeefs zoekt. B. Woensdag 14 Juli 1937 was werkelijk een gloriedag voor de oude stad op de mooie oude Markt was voor het oudste gedeelte van liet Raadhuis lager dan de stoep een smaakvolle tribune aangebracht voor de gemeenteautoriteiten en hare dames; de stoepen voor Brinkmann en de Sierkan en haar buurman waren diclitbezet met hoorlustigen, aan tafeltjes met onschuldige dranken. Op de verhooging tegenover het Raadhuis, het kinder koor van 200, het groot koor van 600 mannen en vrouwen. Het orkest van bijna 100 man, op de torentrans de bazuin-engelen, in de toren de beiaar dier Staf Nees uit Meehelen, en op het balcon boven de stoep van het Raadhuis wederom bazuinen, koren en dirigenten, omstaffierd door kleurige Graalmeisjes en prince-vlag-jongelui, allen met hun fraaie banieren. Ordebewaarders tussclien het publiek. Onder de tribune van den heer Lam zelfs een jachtlustig dienaar der wet met een politie hond tuk op het bijten naar jongens, die de tribune palen beklimmen wilden, stoelen in brcede rijen aan de oostkant der halve markt en een duizend koppige oorensehijnlijke menigte, het tekstboekje in dc hand En daar vangt te precies half negen Jos. de Klerk te dirigeeren aan. als een tweede Wellington in dit muzikale Waterloo, bevechtend en overwinnend de vijanden. Mismoedigheid, Druk. Dorheid, Onhartelijkheid en Oneerbiedig heid, dat het zoo davert en schiet en oplaait, door de Haarlemsche luchten bij liet dalen der stoffelijke zonne, de zielen teven op en omhoog- waaien de klanken, ontleend aan Oud-Holland' strijd cn overwinning voor Vrijheid en Verdraag zaamheid, Levensliefde en levenslust. Het was een mooi feest, misschien niet zot jubelend als verleden jaar, maar het was nog mee- geacheveerd, nog meer een gesloten geheel. Moge alles wat 's Zomers in Haarlem blijft het volgend jaar opnieuw genieten van zulk een festijn, cn Haarlem's Dagblad dan ook een van d< bewonderaars zijnT. biBevallen C. LansBogaart. d. Ondertrouwd: 1'. A. van den Raadt en M. P. S. Rings, R. J. Ton en M. K. Scijler. I). Schouten en 51. L. Kramer. J. J. Hendriks en E. II. Ratajczak. Getrouwd: II. A. Otten en H. S. Th. 51. Veling. E. Euwe en II. A. Scheepstra. Overleden: A. Neijt, oud 63 jaar. P. van den Berg, oud 61 jaar (overleden te Haarlem). F. X. 51. H. Keiler, oud 87 jaar. A. M. 5'een, oud 52 jaar, wed. van J. B. Reindcrs. vlflBB—IIHIMI W Ill IIUmMBMBMBg—B——BMMBWMHaaEtcaaDBggpaa KOMT KIJKEN EN U KOOPT. TELEF. 10497 TELEF. 10497 ■■BH vanaf f 1.-, keuze uit 10 soor ten groenten en vleesch. H.| P.vanDAALEN, Cuisinier v.h. chef-kok Maison Gude Pieter Kiesstraat 63, Haarlem. Tel 16494 Giro 236002 Wijziging Spreekuren. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Frinsenberg, is Maandag 19 Juli a.s. ver hinderd, zijn gewone spreekuur te houden. o Winkelen, Bioscoop of Theater JA COBIJNESTRAAT 9 TELEFOON 17962 VAN DArAE^OED&Nl wiU-EM.P. teitfooN „SUPERIOR" Crêpe katoen. Het nieuwste „EVERLASTING", 36 kku en voorhanden „DURABLE" Pracht kwaliteit. „SUPERIOR" Prima kwaliteit Alles 100 gram vol gewicht Lichtecht, Zonecht, Waschechi „Durable" patronen 5 ceni

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3