lermeer ordt, Jaal" De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal GOEDKOOPE MARKEN Aerdenho*st-Bentveld-Zandvoorü;. C.J.SCHRAVENDIJK'8 C.CASSEE Sigarenmag. Kruisweg 1 corting.B in van we adres) EN ebroken FORT" 4ENDAAL r» hebt, eclame erk. 31e Jaargang - No. 8 23 Juli 1937 plaag 5700 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx C R E M E R Kennemer Foto-Kinohandel FOTO EN SMALFILMS Haarl. Electrische Jalouzieënfabriek Fa. WILLEMSEN &ZOON BEGRAFENIS EN CREMATIE ROOKT EXCELLENTA Toerisme. j;' loderne, rage, of ite, waar terwijl U betalen, )men en id te baat BH 22992 at de school is eren. Condities wenschen op- iS, Directrice. ïlectro Fort'' is bij normaal ruim 47 jaar jaar garantie - f 50.00 »n 17077 rek Koudenhorn f 1.25. i Juli Maandags, raf Koudenhorn. ne. Prijs le klas i prijs is begrepen r de Salonboot erd. buffet aan boord. YE, Directeur. 11292. elefoon van -5 uur 22387 Garage Lansdorp Telefoon 5 uur 22198 HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel l 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels 1 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 1.per half jaai Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers 1 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 VOOR ONDERSTEUNING EN GESCHENKEN Groote verandering beeft in de laatste halve eerlw plaats gehad in de „Aerdenhout". Herhaal delijk heeft men over de herkomst van dien naam gesprokeli, géschreven en getwist, liet waar schijnlijkst is de beteekenis „andere Hout", in tegenstelling met het bekende wandelbosch „De Hout" hij Haarlem, Bij liet verhaal: „De Bedevaartgangerdoor J. van Lennep, vinden rve'o.a. deze „aanteekening" „Dat vroeger een tak of sprank van den Rijn zicll bij Egmond in zee geworpen heeft, schijnt mij op vele gronden aannemelijk. Die tak zou namelijk volgens de Divisie Kronijk Divis I, Kap. 3, noordwaarts opgeloópen hebben „na Voorhout en Windegerst dooi' dat andere hout (nog lieden onder den naam van aêren of aardenhout hekend) daer zij nog op desen tijd haeren naem houdet. dat incii hoemt Vollcmer en Bentvelt". (Ook deze laatste plaats bestaat nog heden ten dage ten Westen r an genoemden Hout, aan den straatweg op Zandvoort en wat opmerking ver dient: aan het eigendom daarvan is liet recht van zalmvisscherij verknocht. A andaar al verder noordwaarts opgaande, den duinkant langs, waar wij er de overblijfselen nog van terugvinden in de meertjes bij Zomerzorg en Meerenberg, gaf de stroom zijn naam aan Rijnegom. Van Lenttep kende de streek om Haarlem zeer ghed en heelt, vali haar geschiedenis heel wat studie gemaakt. Hij meende dus „Aerdenhout" te moeten ver klaren als „Andere HoUt". Een halve eeuw geleden stonden in de „Aerden hout" slechts enkele huizen en weinig verharde wegen waren er. TJren kon je daar fönddöölen zonder iemand te ontmoeten. Wel waren er veel konijnen, die in den winter en het voorjaar vooral veel schade toebrachten aan het jonge houtgewas. ENGELSCHE - AMERIKAANSCHE MAGAZIJNEN GROOTE HOUTSTRAAT 51, HAARLEM Sedert 1882 het meest bekende en best gesorteerde adres voor Xolfers, Zasschen Zijne Cederwaren X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Zoo herinner ik mij nog levendig, dat Ua de buitengewoon langen en strengen winter van 1890'91 alle hoornen tot 75 c.m. hoogte af geschild waren. Door den honger gedreven waren een groot aantal konijnen Uit de duinen gekomen om zich met de schors van de hoornen, vooral van de jonge, te voeden en daardoor den hongerdood te ontkomen. Hoe aardig de konijntjes ook zijn als ge ze ziet spelen in de duinen, hoe vermakelijk hun vlugge sprongen ook mogen zijn, toch zijn ze zeer schadelijk voor den plantengroei en het jonge houtgewas vooral. Dwaas is het daarom, dat hun natuurlijke vijan den wezel, hermelijn en bunzing, zoo geducht vervoigd worden. In een ander opzicht zijn de konijnen bovendien nog schadelijk, door het graven van hun holen bevorderen zij het ver stuiven van de duinen. Wie van Haarlem naar Zandvoort wilde gaan per rijtuig -een halve eeuw geleden volgde den Wagenweg tot de Zandvoortschelaan (De Beuk). De Wagenweg, tóen nog veel smaller dan den weg, dien wij nu kennen, was ook lang zoo druk niet, immers het goederenvervoer geschiedde grooten- deeis te water met stoombooten en zeilschepen of per spoor. Nil is het oversteken van den verbrecden en ge- moderniseerden Wagenweg niet zonder gevaar en terege moet men uitkijken naar links en naar rechts, voordat men zich naar de overzijde begeeft.' Anders loopt men gevaar door een auto, die met sneltreinvaart over liet asphalt suist, gedood te worden. JULI-AAN BIEDING. Voor zeei agen prijs brengen wij U een zeer aparte COLLECTIE LAMPEN. Ook Kappen voor SCHEMERLAMPEN. Ver vaardigd op eigen atelier. Lampekap-Magazijn „IVONNE" Gierstraat 38 Haarlem Telefoon 10925 Ook overtrekken van Zijden Kappen. Wat kon je daar heerlijk wandelen in de mooie nille natuur, in alle jaargetijden; in bet voorjaar het ontluikende groen en de vroolijke zang der ialrijke vogels, in den zomer genieten van het schaduwrijke lommer, in den herfst van de velerlei herfsttinten, in den winter als de sneeuw met haar witte vracht boom en tak bedekt, en het bosch tot een tooverpaleis maakte. Wat Was in de lente de „Primula heek" mooi als haar beide oevers gekleilfd werden door de bloeiende primula's (sleutelbloemen). Helaas: was. Het „Naaldenveld" heeft veel van zijn natuurschoon verloren, maar Bloemendaal heeft een villawijk gewonnen. De Zandvoortschelaan van een halve eeuw ge: leden was een smalle, bochtige weg, die door bosch en duin naar Zandvoort voerde. Twee tollen bevonden zieli op den weg, een in den „Aetdenhout" en een bij Zandvoort. Toen vond men het nog vanzelfsprekend, dat de weggebruikers, dat waren de eigenaars van de, bespannen voertuigen, door het betalen van tol, die door den tolgaarder hij den tolboom ontvangen werd, bijdroegen in de kosten van het onderhoud van den weg. Onze tijd heeft daarin verandering gebracht: de auto bracht een ommekeer in het verkeer langs de wegen. Ik herinner mij nog zeer goed, dat in mijn jeugd de wegen in den omtrek van Haarlem stil waren, heel stil; zoo nu en dan eens een rijtuig bespannen met een paard dat stadwaarts reoci,^- of daarVan terugkeerde-; oen cntrTr--VTiu-mcrngn 11 voortgetrokken door een paard, dat op een sukkel drafje liep en in den zomer bovendien zoo nu en dan een boerenwagen. Stapvoets gaande, hoog beladen met geurig hooi van liet land naar de boerderij. Het was iii den tijd van de opkomst van de spoorwegen en stoombooten. Bij den aanleg van de eerste spoorwegen heeft men gedacht, dat de menschen die op reis wilden gaan, wel naar de spoorwegen zouden komen. De stations lagen dan ook vrij Ver van de dorpen, een kwartier, twintig minuten gaans. Men dehke maar eens aan de stations aan de lijn Haarlem-Leiden! En vele jaren hebben de reizi gers zich de moeite getroost den langen Weg van liet dot]) naar het station te gaan, maar nu er in onzen tijd uitstekende verkeersmiddelen bestaan, auto's en autobussen, die de menschen vlak hij hun woning halen en brengen, heeft de spoortrein voor het locaal verkeer vrijwel afgedaan. Die ommekeer in liet verkeer heeft ook gemaakt, dat verschillende plaatsen en streken tot opkomst, tot bloei zijn gekomen. In de „Aerdenhout" waren vroeger weinig ver harde wegen en er stonden slechts enkele woningen. Het aloude „Bentveld" bestónd: het huis ver scholen in liet bosch, dielit begroeid met klimop. Daar in de buurt kon je zelfs op zomerzondagen uren ronddolen zonder veel wandelaars te ont moeten en je kon er volop genieten van deze heerlijke landstreek, genieten van de natuur, van den zang der vele vogels, van de bosch- en duin flora. De electrische tram, 38 jaar geleden aangelegd, die Zandvoort met Haarlem en later met Amster dam verbond, heeft daarin verandering gebracht; talrijke villa's verrezen in deze mooie streek. Ge makkelijk konden Amsterdamsehe zakenmensellen 's morgens uit Aerdenhout vertrekken om zich naar hun kantoren in Amsterdam te begeven om des namiddags, na afloop hunner werkzaamheden, naar hun woonstede terug te keeren. Hun woningen gelegen in een mooie, lommerrijke omgeving, ver van het stadsgewoel, de frissche, zuivere getemperde zeelucht, maakten deze streek tot een gezonde woonplaats. Binnen korten tijd was dan ook de geheele streek van karakter veranderd. Langs de nieuwe mooi aangelegde wegen de hoornen werden zooveel mogelijk gespaard verrezen tal van groote en kleine landhuizen, vele met bloem rijke tuinen. Aerdenhout en Bentveld werden be langrijke wijken in de uitgestrekte gemeente Bloemendaal. De Zandvoortsche laan is ook geheel veranderd, een moderne breede verkeersweg met een fietspad aan beide zijden en de tollen zijn opgeheven, want de weggebruikers, de eigenaars van de auto's, dragen op ahdere wijze bij in het onderhoud der wegen, n.l. door liet betalen van de Wégen- en Benzinebelasting. Op de zomerzondagen snort een stroom van auto's van en naar Zandvoort en be weegt zich een file van fietsers over de fietspaden. Wat een tegenstellihg: een halve eeuw geleden en nu! Natuurlijk is ook in de Aerdenhout en Bentveld wel wat sommigen zullen zeggen veel van het schoon der natuur verloren gegaan. Het moder ne verkeer en de woningbouw zijn daarvan de oorzaken. Ik denk dan aan liet Naaldenveld! Wanneer de menschen kunnen, ontvlieden zij de groote steden als woonplaats en kiezen een mooier en in veel opzichten aangenamer woonstee. De moderne verkeersmiddelen stellen ben in staat in zeer korten tijd de plaats, waar zij hun werk zaamheden moeten verrichten, te bereiken. BussUm on Hilversum, maar zeker ook Aerdenhout en Bentveld, hebben daaraan bun groei tè danken. De badplaats Zandvoort is in de laatste 75 jaar heel veel veranderdvan een klein, onbeduidend visschersdorpje is het gegroeid tot onze tweede hadplaats. Het bezit een mooi breed strand, dat 75 jaar geleden zelfs op de warme zomerdagen weinig menschen trok. Gebaad werd er weinig. ï)r. Hei je dichtte wel: w»5wUftOs«?daUt.JviDd: „Die vond m zee zijn* element maar dit moet zeker niet zoo opgevat worden, dat Hollanders zich in het water thuis voelden, m. a. w. veel zwommen en baadden. Het mooie breede strand lag grootendeels een zaam en verlaten. Wie van IJmuiden naar Zand voort liep, ontmoette vaak niemand anders dan een sclielpenvisscher met paard en kar en een strandjutter, die liet strand afzocht om te zien of de zee ook iets van zijn gading bad aangespoeld. Bij Zandvoort lageh op de Zondagen eenige vis- scherspinken of bommen op het strand, op de weekdagen Waren die ter visehvangst. In de korte zomer waren bij de badhuizen eenige badkoetsen geplaatst, waarvan een spaarzaam gebruik gemaakt werd. Toen was Zandvoort nog liet oude dorpje met zijn kleine huisjes in de duinen gelegen en door de duinen tegen den zeewind beschut. Wat een verandering heeft plaats gehad nadat de spoorlijn Zandvoort met Haarlem en Amsterdam verbond, nadat de electrisclie tram geopend werd. Een nieuwe plaats is bij bet oude visschersdorp vertezen, naar Noord en Zuid heeft het zicli aan merkelijk uitgebreid. Tal van groote en mooie hotels zijn verrezen, die aan vele gasten woning kunnen bieden. Wie nu op warme zomerdagen langs het strand gaat, ziet duizenden menschen op het strand, die in luchtige kleurige kleeding daar genieten van de zee en liet strandleven. De kinderen zich vermakend, plassend in het zeewater, lmn kas teden bouwend, die straks door den vloed wegge spoeld zullen worden; volop genietend van de zuivere, zonfijkè zeelucht, een zegen voor zoovele kinderen uit onze groote steden, die daar zoo weinig van het buiten-zijn kunnen profiteeren. De volwassenen badend in zee of zich zonnend op het strand of rustig zittend in een badstoel met het uitzicht op de rustelooze, eindelooze zee. Wanneer menschen van een 6070 jaar geleden eens een kijkje konden nemen op een zonnigen warmen zomerdag op liet door duizenden bevolkte strand, zouden ze verbaasd staan, ja, verbaasd zouden ze zijn over de talrijke bezoekers en baders en ze zouden zich ergerenergeren aan de kleeding of liever gezegd aan het gemis van kleeding van zoovelen, die zieli zoo weinig gekleed, soms bijna naakt, in liet publiek vertoonen. Zij zouden spreken van de schaamteloosheid en onzedelijkheid van dezen modernen tijd. Ën toch, was het vroeger zooveel beter? Velen, vooral ouden van dagen, komen er zoo licht toe, hun jeugd en in 't algemeen datgene wat ver achter hen ligt, te idealiseeren en spreken dan van den goeden ouden tijd, toen liet anders en beter was naar hun meening. Maar zonder blind te zijn voor de vele en velerlei gebreken van onzen tijd, kunnen we toeii gerust zeggen, dat ook toen niet alles in orde was. Andere tijden, andere zeden, zegt men wel. Zeker is bet, dat duizenden bij duizenden in zee en op het strand onschuldig genot smaken! G. M. Ik had zoo bij mezelf gedacht: Die Kaveewee is een sigaar van acht! Maar neen, hij kost slechts vier Wat is dat voordeelig hier! Bloemendaalscheweg 119, Telef. No. 22628 hoek Dr. D. Bakkerlaan BI.straatweg 158, Santpoort-Station. Tel. 506 Ontwikkelen en afdrukken L EICA - SPECIALIST Laat nu Uw Markiezen opnieuw overtrekken, zonder prijsverhooging. Bakenessergracht 12 Telefoon 15957 BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL 'y TELEFOON 2 2 444 --'ü ;v>. Het Fotoseizoen is begonnen! Wacht niét langer, doch koop Uw Camera en Rolfilms bij: FOTO ENGEL Kleverparkweg 7, Telefoon 16246 Het adres van vertrouwen ook voor Uw afdrukwerk. ALLEEN BIJ VIADUCT TELEFOON 17094 GrenobleNice (Route Napoléon). De Napoleonroute is die, welke genomen werd door den Keizer bij zijn vertrek van het eiland Elba, in 1815. Zij loopt van Golfe Juan tot Grenoble, 'n Automobieldienst, hiertoe in het leven geroepen, stelt in staat deze route in haar geheel af te leggen. Men komt over Vizille met haar kasteel, door het sclioone dal van Laffrey, waar men van 'n mooi panorama geniet, trekt vervolgens door La Mure en Corps, uitgangspunt van de bedevaartgangen. Verder gaat men over de Bayaard-pas en later over Gap. Sisteron en Digne, waar het middag maal wordt gebruikt. Castellane volgt nu in liet dal van de Verdon en Grasse, de bloemstad. Weldra beteikt de autocar Cannes. Eenige minuten scheiden ons nog maar van de vroeger zoo rustige golf Juan, waar 1 Maart 1815 de Keizer en zijn gevolg ontscheepten. Over de „Promenade des Anglais" rijdt d* autocar Nice binnen. De geschiedenis van den terugkeer van Elba kent iedereen. De selloonc hedendaagsche route was in 1815 dikwijls 'n heel slechte weg, tusschen Digne en Grasse was er zelfs alleen maar 'n pad voor 'n ezel. Dus kunnen wij ons een voorstelling maken van de moeilijkheden voor den Keizer en Zijn gevolg bij het afleggen van de 330 K.M. van 27 Maart. Maar Grenoble ontving den Keizer zoo triomfantelijk, dat hij naar Sint Helena kon schrijven: „Totaan Grenoble was ik avonturier; in Grenoble was ik vorst". Esvéa. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1