Seizoen-Opruiming 10% KORTING IJmuiderVischhal Bloemendaal. Burgerlijke Stand. A. G. G. M. GIORGIS i Zn. Koffer Gramofoon Ingezonden. Bezoekt het Tinholthuis HARINGWEEK! van 23—30 juli. Allerfijnste kwaliteit. Nieuwe Maatjes-Haring 6 cent per stuk. Bij 5 stuks 2 cadeau. Bij 10 stuks 5 cadeau. Levende Stoof- en Bak- paling. Gerookte Paling. Versehe Viscli. ALLE SOORTEN SANTPOORT STATION Blocfaeadaalscheatraatweg M4 TELEF. SANTPOORT No. 519 bl Bevallen: N. .T. BodeSmaalen, d.; AV. G. BonmanKemker, d. Ondertrouwd: C. Persoon en II. Tonijs. O. G. Eskens en E. E. S. Eschenbach. Getrouwd: P. A. van den Raadt en M. P. S. Rings. Examens. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem werd o.a. door de volgende leerlingen het einddiploma behaald: Afdecling Werktuigbouwkunde: J. Asselbergs, Bloemendaal; W. A. Barnhoorn, Overvecn. Afdeeling EleetrotecliniekH. J. de Bruin en N. J. de Graaf, beiden Bloemendaal. Afdeeling ScheepsbouwkundeH. J. Mellcma, Santpoort. Afdeeling VliegtuigbouwkundeS. J. A. Haze- winkel, Bloemendaal. Aan de Protestantsch Christelijke Nijverheids school te Haarlem werden o.a. de volgende diplo ma's verleend: „Huishoudkundige"E. Beekman, Bloemendaal; E. M. P. Dolleman, Santpoort; E. van Oosterzee, AerdenhoutJ. Verheul, Overveen. „Hulp in de Huishouding": H. J. Giesselbacli, Santpoort; G. J. van Telgen, Bloemendaal; A. S. Verplanken, Overveen; E. H. van Vliet, Santpoort, Vpor het examen Nederlandsehe Handelscorres pondentie is geslaagd mej. J. P. J. Zweers te Bloemendaal. hlVan de Bornwaterschool hebben de vol gende leerlingen met goed gevolg het toelatings examen afgelegd voor één der middelbare scholen. Voor het Kennemcr Lyceum: Hetty Couwen- hoven. Frea Dekker, Hanneke Dwarsliuis, Minie Dyserink, Mia Reinaida, Ankie Willemstijn, Henk Bosch. Loulow Floliil en Ronnv Huyser. Voor le H.B.S. B. Kees Uylcnlioed en Wim Zwaag. Voor de 2e H.B.S. B Berna [Komin, Mientje van Zon. Evert Huynink, Gerard Mesritz en Jan Staleman. Voor H.B.S. A Kokkie Slagter en Zus Fris. Voor het Stedelijk Gymnasium Haarlem: Jan Wolff en Dick de Vries. Voor het Vossius Gymnasium Amsterdam: Manuel Straub. hlVoor de in Juli j.l. gehouden praktijk examens vanwege de Vereeniging Het Neder- landsche Handels-Instituut (N.H.I.) slaagden uit Haarlem o.a. de volgende candidaten. Boekhouden: W. v. d. Laan, I). Gerritsen en J. R. v. Dijken. Engelsrh: G. G. Goossens, S. Rozcmond, mej. W. v. d. Vossen, Th. Everard, mej. K. Sijbes, AA'. AVijne, A. Kleijn, mej. P. Afolenaar, N. v. Meeteren, AI. Timmermans en J. v. Balen. Franseh: H. Vittenbogaard, C. J. Pool, Th. Evcraard en B. Medema. NederlandschN. I.. Coté, AA'. v. Kaam, II. v. d. Heyden, .T. Hoovers, C. Dillen, A. Bogerd en A. A'isser. Duitseli: mej. H. Blei, mej. H. AI. v. Eerden, mej. J. J. Scheen, mej. F. Seliatborn, Th. Everard, mej. E. Knaap, AI. A. Rees, AA', de Hoog, C. Loonen, AA". Staring en mej. J. Kronenburg. Personalia. blDe agent van politie H. Eggens die voor de zomermaanden in tijdelijken dienst was, is met 1 September a.s. benoemd tot agent van politie te Apeldoorn. MEDAILLES - INSIGNES voor elke sporl Wijnands o. Wensen 't Medaillehuis, Schoterw. 78 t/o kazerne, Tel. 17256 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Gevonden Voorwerpen. blTerug te bekomen aan het bureau van politie te Overveen: een schooltasch met boeken, een handschoen, een ceintuur, een hoedje, een jumper, een damestaschje met inhoud, een rozen krans, een gymnastiekschoen, een sleutel, nog een sleutel. Aan het politiebureau aan den Schulpweg te Aerdenhout 4 sleuteltjes. Aan den politiepost aan het einde van den Zeeweg: een sleutel, een belastingmerk. een zak mes, een vulpotlood, een badpak, een doek, een ring met sleutels, een pet, sleutels aan een touwtje, een ring met sleutels, tenttouwen. Terug te bekomen bijAI. Jager, Zoeherstraat 61, Haarlem: een gebit; Broers, jac. v. Lerinepstraat 286 I, Amsterdam: een bril; Th. Clay, Vijl'huizer- wég 781, Vijfhuizen: een huissleutel en een ring; Carets, Kinderhuisvest 39, Haarlem: een jongens jasje; Aartsen, Boseli en Duinlaan 30, Bloemen daal: een autocriek; AAT. Zorger, Rustenburgerweg 18 Bloemendaal: zakmes; I.. Boorsma, Zandvoor- terweg 29, Aerdenhout: hondenriem; Vermeer, Veldlaan 7, Aerdenhoutactentasch met jas AI. Goeyer, van der Duinstraat 29, Haarlem: een speld; Van Kleef, Zomerzorgerlaan 44. Bloemen- deal: een portcmonnaie met inhoud; Nieuwenhuis, Brouwerstraat 76, Haarlem: portcmonnaie met inhoud. „Wonen in Overveen". blHet AVoningbureau „Kweekduin", Juliana- laan 46 te Overveen, zond ons een in 3 kleuren uit gevoerde folder, die op suggestieve wijze uitbeelding geeft aan de vele voordeelen die aan het „AA'onen in Overveen" verbonden zijn: vlak bij zee, bosch en duin; uitstekende verkeersverbindingen in alle richtingen; goede onderwijsinrichtingenlage be lastingen ruime gelegenheid voor sportbeoefening, maar bovenal ook aantrekkelijke gelegenheden om een huis te huren, te koopen of zelf te bouwen, waarvoor speciaal de aandacht gevestigd wordt op de nieuwe uitbreiding achter het Raadhuis. In een panorama in vogelvlucht van deze uitbreiding is de wording van deze nieuwe villawijk uitgebeeld*. De uitvoering van het geheel, met de cabinet- enveloppe in eenzelfde papierkwaliteit als de folder, geeft een zeer verzorgden indruk. Verongelukte auto. blIn den nacht van Zaterdag op Zondag, tusschen 4 en 5 uur, is een van den Zeeweg komende auto tegen den trottoirband van het rijwielpad geslipt-, reed door het plantsoen, botste tegen het hek en ging overstag. Toen de politie het wrak ontdekte, was van de inzittenden geen spoor meer te bekennen. Het bleek dat de auto toebehoorde aan J. K. uit Haarlem. De wagen is in beslag genomen. o Herbenoemd. blBij. Kon. besluit is met ingang van 1 Aug. a.s. herbenoemd tot burgemeester der gemeente Bloemendaal, Jhr. Air. C. J. A. den Tex. STOFFEN COLBERTS FLANEL PANTALONS PLUS-FOURS POLO-SHIRTS Vakkleedingmagazijn Paarlaarsieeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem Zomerdansfeest „Duinwijck' Haarlemsche Jeugdluchtvaarfclub. De Haarlemsche Jeugd Luchtyaartclub hield A'rijdagavond een ledenvergadering in haar club lokaal bij de Kampei-vest. Tot voorzitter werd gekozen de lieer J. van Knik; tot secretaris de lieer J. Drees, Tafelbergstraat 31, Haarlem N.tot penningmeester de heer C. J. Wolzak, Adr. de .Tongestraat 26. Tot bouwleider voor schaalmodellen de lieer IT. Volker. Zitting namen in liet bestuur de lieeren A. A'inelix als technisch adviseur; AA*. Herwaarden Jr., bouwleider voor vliegende modellenAA'. Herwaar den Sr.. technisch adviseur; L. AA'. J. van Dcute- kom, Koninginneweg 85, als propagandaleider. De prijzen van de verloting tijdens „Opbloei" kunnen nog steeds worden afgehaald, maar nu Koninginneweg 85. De H.J.L.C. maakt 1 en 2 Augustus a.s. een excursie naar liet Theehuis „Soesterdal" te Soester- berg, alwaar een luchtvaarttentoonstelling zal worden gehouden. Tevens wordt een bezoek ge bracht aan Radio-Kootwijk. De gelieele tocht gaat per fiets, terwijl in elubtenten wordt overnacht. Introductie is toegestaan. Deelnemers kunnen zieli aanmelden bij: J. Drees, Tafelbergstraat 37, Haarlem-Noord en L. W. J. van Deutekom, Koninginneweg 85, Haarlem-Zuid. blIn aansluiting op liet tournament van het tennispark „Duinwijck" werd 19 Juli een dans avond georganiseerd. Een echte Bloemendaalsclie zon wierp haar laatste warme stralen in de Kroon zaal van Brinkman op glanzend satijn, zilveren schoentjes, gratievolle dames; het schoon van Bloemendaal bijeen te zien, liet is een bedwelmend schouwspel. U ziet, lezer, liet was een zot begin, liet einde zou zot zijn, en ook liet middendeel zou van zot heid druipen. Op liet podium niucisecrde liet Gasanova-dans- orkest verlokkend, onder leiding van J. Hoes; achter liet tooneel beschouwden wij een tafel vol met de prachtigste prijzen, met de meeste zorg dooi den heer Goldberg uitgekozen Jack Funny, de man met den eeuwigen glimlach, leidde Dory Schrama in, die gelijk een vlinder het podium op kwam zweven, haar lied uit liet Drei- madlerhaus was overweldigend, „Des Teufels AA'eib" zong ze met veel voordracht, en ook haar cabaretliedjes waren gracieus, geestig van inhoud zoowel als van voordracht en deden niet onder voor de dolle grappen van Jack Funny over het kampeeren in den goeien ouwen tijd. Als surprise verscheen de lieer Goldberg tegen middernacht voor bet voetlicht om zijn welkomst woord uit te spreken, een speech van luisterrijke volzinnen en eminente grappen, dolle gebaren en ongelooflijke geestigheid. Eerst toen liet publiek verzócht om op te mogen houden niet liet laelien van buikpijn, begon de concurrent van Jack Funny een eigen gedicht voor te dragen, waardoor velen diep ontroerd waren, vooral tijdens de lof rede op ons weekblad was menige snik van aan doening over zooveel sympathie te hooren. Had hij zooeven als een ware Buziau dartele grappen de aether in geschetterd, nu als collega van Goethe en Schiller, die hij vaak overtrof in gevoeligheid, wist hij zelfs den cavalerie-recruut achter in de zaal de tranen op de glimmende laarzen uiteen te laten spatten. Na dit optreden van een lacli en een traan reikte hij den lieer Pinquin onder hartelijke bewoordingen zijn prijs uit, waarvoor deze even hartelijk terug- dankte. Toen Casanova, muziek, rythme, swing en dans. De vroolijke stemming zat er weer in en Dora. Schrama inspireerde de planktot kussen van een kwartier lengte (door de piano teweeggebracht), Jack Funny overtrof zichzelf in zijn voordrachten, Casanova stootte klanken, het publiek zweefde walsen. Pas met het eerste ochtendlicht zweette de trompettist zijn laatste solo. l. M. D o PROVINCIAAL WATERLEIDING BEDRIJF. Jaarverslag over 1936. Tn liet jaarverslag van liet Provinciaal AA'ater- leidingbedrijf van Noord-Holland wordt er aan herinnerd, dat op 3 September de 100.000e aanslui ting tot stand gebracht werd. In 1936 steeg het aantal aansluitingen van 98.223 tot 100.316. De afgeleverde hoeveelheid water daalde evenwel van 13.978.600 AI3. in 1935 tot 13.779.205 in 1936. Er enwelgeen zekerheid over de meting, daar zieli ren onnauwkeurigheid heeft voorgedaan in de watermeters van liet pompstation te Bergen. De kapitaalschuld aan de provincie bedroeg op 31 December 1936 f 20.152.266. De waterverkoop 1 leeft in 1936 f 2.249.832.— of f 56.974 meer dan in 1935 opgebracht. Het voordeelig saldo der exploitatie bedraagt f301.549. o Hoe lang nog? jbiIn de gevaarlijke bocht van de Brederode- laan, ter hoogte van den Bergweg over welk weggedeelte thans voor de verbreeding een ont eigeningsprocedure zal worden gevoerd is een vrachtauto, bestuurd door AA'. B. te Haarlem geslipt en tegen liet lick van perceel Brederode- laan 86, gebotst. De bestuurder kwam met den scliTik vrijbek en auto worden beschadigd. o Geen voorrang verleend. blEen van de Julianalaan komende vracht auto, bestuurd door J. S. uit de Haarlemmermeer, wilde rechtuit den Alilitaireweg inrijden, doch kwam daarbij in botsing met een taxi, bestuurd door A. J. L. uit Haarlem, die voorrang liad be hooren te verleenen docli dit verzuimde. Beide wagens kregen vrij aanzienlijke schade. De taxi werd in beslag genomen daar de remmen niet behoorlijk bleken te functionneercn. Een prettig en aangenaam gezelschap op Vacantie, Strand, Boot en Tennisbaan, is een Wij hebben uitsluitend de BESTE MERKEN en in ALLE PRIJZEN Rijkstelefoon Jamboreeterrein. Van de zijde van den Bijkstelefoondienst alhier wordt, ten gerieve van degenen, die daarbij belang kunnen hebben, medegedeeld, dat liet rijkstelefoon- kantoor op het Jamboreeterrein (en daarmede ook de op dit kantoor tijdelijk telefoniseii aangeslote nen) van 19 dezer af telefonisch bereikbaar zullen zijn onder no. 345 Bennebroek (K 502). en wel op werkdagen van 820 uur (ingaande 26 Juli van 822) uur en op Zon- en Feestdagen van 8 9 uur. o „VACANTIE BUITEN" „A'acantie Buiten" moet, belaas, de noodklok luiden. Tal van kinderen wachten met smart op een plaats, vooral de jongens. En zij hebben liet zoo liard noodig om eens frisselie buitenlucht te happen. Is er nu werkelijk niemand, die zieli liet lot van die kinderen aantrekt? Alaar dat laat zich toch niet indenken. Nederland, dat in liet buitenland zoo bekend staat om zijn gastvrijheid (denk maar eens aan Oostenrijk, Hongarije en Duitschland), zou voor liet Nederlandsehe kind der Christelijke school geen plaats hebben Dat gelooft het bestuur van „A'acantie Buiten" niet. Jarenlange ondervinding heeft liet wel anders bewezen. En daarom wacht niet langer, maar zendt zoo spoedig mogelijk de blijde tijding aan den secretaris: G. Aluys, Bureau Qucllijn- straat 47, Amsterdam-Zuid: U kunt mij een kind (liefst een jongen) zonder vergoeding zenden. Niemand behoeft te denken dat hij teleurgesteld zal worden, want met de grootste zorg wordt er op gelet, wie er uitgezonden wordt. Het bestuur van „A'acantie Buiten": J. TH. R. SCHREUDER, Voorzitter. J. II. v. d. BEND, arts, 2e voorzitter. G. MUYS, secretaris-penningmeester. D. VAN VLIET, 2e secretaris. K. v. d. BERG. 2e penningmeester. .1. 1'. BOXEN. JOH. Zl lDMEEK. G. M. OORD GROOIE HOUTSTRAAJ 101 TEL 130.0 HAARLEM bij de Ruïne van Brederode Toegang 10 cent, Kinderen 5 cent Jaarabonnementen 40 cent p. pers. Wat beoogt de Nederlandsehe Leerfilm-Centrale Holland is een land, waar elke opvolgende minis ter van Onderwijs, Kunsten en AVetenscliappen niet in staat bleek, liet noodige geld voor zijn depar tement bij de staatsbegrooting te verkrijgen, ten einde onze monumentale gebouwen voor ondergang te behoeden. Alberdingk Thijm schreef reeds: „Zooveel kerken, zooveel ruïnes"; de kerk te Alkmaar, die op liet punt van instorten staat, die van Delft, Rhenen, Zaltbommel, enz.., stellen hem in 't gelijk. Is het dan te verwonderen, dat dit departement tot op heden geen cent bewilligde voor de invoering op onze scholen van dat prachtige onderwijs- en opvoedingsmiddelde leerfilm? Hoe is het buitenland ons daarin reeds jaren beschamend vóórt Daar heeft men terecht begrepen, dat platen en teekeningen alleen, weinig vermogen, om als toelichting den leerlingen de juiste voor stelling en liet goede inzicht bij te brengen. Daar zag men wel degelijk in, dat liet oneindig doel treffender is, in stede daarvan, een film te laten zien, die op bevattelijke wijze en door aanschou wing, alles demonstreert, wat anders voor de leer lingen een gesloten boek zou blijven. Gelukkig heeft liet particulier initiatief niet gewacht datgene te doen, wat eigenlijk van regeeringszijde had moeten geschieden. Te Haarlem, de stad, die op onderwijsgebied nog steeds toonaangevend is, werd voor eenigen tijd de Nederlandsehe Leerfilm- Centrale opgericht. A'an vele zijden ontving deze onderneming reeds dadelijk gewaardeerden steun. O.a. stond Dr. AA'. G. N. van der Sleen, de bekende wereldreiziger én natuuronderzoeker te Haarlem, zijn gelieele, uitgebreide filmbibliotheek en reis verhalen ter vertooning af; de Kon. Ned. Toeristen bond, A.N.AA'.B., stelde de film veilig verkeer voor kinderen: „Juist, zoo is 't goed", voor haar, met het alleen-opvoeringsreeht, ter beschikking; ecnige leden der Nederlandsehe Smalfilmliga, die in Artis, Ilaagsche Dierentuin, Rotterdamsche Diergaarde. Dierentuin van Antwerpen, Ouwe- hand's Dierenpark. Burger's Dierenpark, enz., opnamen gemaakt hadden, stelden daarvan voor haar een schitterende dierenfilm tezamen: de Kon. Ned. Stoomboot Alij. en eenige industrieele ondernemingen stonden verschillende belangwek kende films af. Daarnaast riep de N.L.C. een eigen opname-staf in 't leven, welke die leerfilms, die niet verkrijgbaar zijn en waaraan toch behoefte zou blijken te bestaan, kan samenstellen en als men thans de catalogus van liare leerfilms inziet, staat men verbaasd over de talrijkheid en veel zijdigheid daarvan. Ze bestrijken schier elk gebied van land- en volkenkunde, cultures, industrie, delfstofkunde, populaire geneeskunde, dierkunde en last but not least de geschiedenis van ons vorstenhuis, compleet tot en met de huwelijks voltrekking van Prinses Juliana. Sommige films, zooals b.v. de bloeiende bollenvelden, zijn in na tuurlijke kleuren opgenomen. Alen honden echter goed in 't oog: al deze rolprenten zijn geen van allen vermaaks-films, al zijn ook de spannende jachten op verscheurende dieren, het leven der Indianen, de stierengevechten, en de vaak levens gevaarlijke onderzoekingstochten, opwindend ge noeg. Door één en ander is de N.L.C. het aange wezen instituut om de filmvoorstellingen voor de scholen te verzorgen. Daar ze met 16 m.m. smal film-apparaten werkt, is brandgevaar daarbij uitgesloten. Alle foto's worden vooraf cloor de Centrale Filmkeuring en de R.K. Keuringscommis sie gekeurd. Tien projeetie-maeliines, van het meest geperfectioneerde type stellen haar in staat, in even zooveel plaatsen tegelijk de schoolbioscoop te vertoonen. Steeds is daarbij een onderwijzer aanwezig, die liet vertoonde inderdaad tot een leerfilm maakt. De programma's worden in overleg met de onderwijs-autoriteiten samengesteld, waarbij de beschikking geboden wordt over een rijk voor ziene smalfilm-bibliotheek. Alen ziet, de N.L.C. vat haar taak ernstig op; ze heeft kosten noeli moeite gespaard, om de leerfilms aan alle school kinderen in Nederland te brengen. En wat de kroon oj) 't werk zet, ze heeft den prijs per kind op slechts 10, zegge tien cent, weten te brengen. Deze prijs is ontegenzeggelijk zeer laag, te meer als men bedenkt, dat veie films, met inbegrip van een kwartier pauze, c.a. twee uur durenen dat die kinderen, die eventueel niet kunnen betalen, allen vrijen toegang tot de voorstelling hebben. Het kantoor der N.L.C. is gevestigd A'erspronek- weg 80 te Haarlem. Hieraan is tevens verbonden een modern ingerichte demonstratie-zaal, waai in de directie steeds gaarne bereid is voor eventueele bezoekers proef te draaien, tenzi j dezen er de voor keur aan geven, dit in hun respectievelijke woon plaatsen te doen geschieden. B.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2