Grootsche Openingsplechtigheid. I I A. G. G. M. GIORGIS Zn. Bloemendaal. 1 G3Ü0 I Vervolg van pag. 1. Bezoekt het Tinholthuis Raadszitting. I Jirijgl U Saslenl I DAN EVEN I TELEFOON No. 11070 MEDAILLES - INSIGNES Wijnands e». tRensen Gevonden Voorwerpen. Dan sprak H.M. de Koningin: H.M. ving haar toespraak aan in het Engelsch: Padvinders, jong en oud, padvinders van alle landen, Ik heet U allen welkom in Mijn Koninkrijk, en hoop, dat U daardoor zult weten, hoe zeer Ik Uw beweging waardeer en er be lang in stel. Het is voor Mij een voldoening, te zien, dat na jaren van vruchtbaar streven, deze prachtige organisatie een wereldbeweging is geworden, die jongens omvat van alle klassen en van alle naties en die hen ertoe voorbereid, goede bur gers en goede mannen te worden. Moogt gij immer, thans zoowel als in Uw later leven, trouw blijven aan den padvinders geest, welke, om te spreken met de woorden van Uw Chief, dien wij hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zijn breeden en onzelfzuchtigen kijk, zijn oprechte vriendschap, zijn daadwerkelijke liefde en zin om met vreugde te dienen. Daarna vervolgde H.M. in het Nederlandsch: Mij thans tot u, padvinders-landgenooten richtend, wensch Ik in de eerste plaats een welkom toe te roepen aan hen uit het Rijk van overzee, die zich de lange reis hebben getroost om aan deze bijeenkomst in het moederland deel te nemen. Ik hoop, dat gij van deze Jamboree met schoone indrukken naar Uw geboortegrond zult terugkeeren. Padvinders uit alle deelen van het Rijk, gij moogt nooit vergeten, dat gij tijdens deze Jamboree gastheer zijt. Vervult Uw taak in dezen met hulpvaardig heid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan. H.M. besloot Haar rede in het Engelsch als volgt: Mogen de dagen, dat gij hier bijeen zijt, geken merkt worden door den waren padvindersgeest en mogen, door Gods zegen, de vriendschaps banden, die ge hier aanknoopt, versterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broeder- schap, die zal, blijven bestaan lang nadat gij terug zijt gekeerd naar Uw landen over de geheele wereld. Hiermede verklaar Ik de Jamboree geopend. Na de rede van H.M. de Koningin konden de jongens hun enthousiasme nog niet bedwingen en luide toejuichingen en yells stegen uit de massa op. Toen de geestdrift weer tot bedaren was geko men, sprak de Chief Scout, Lord Baden Powell, ongeveer als volgt TOESPRAAK VAN DEN CHIEF SCOUT. Majesteit, Tk dank U hartelijk voor Uw aanwezigheid en voor de officieele opening van de Jamboree en voor de schoone boodschap, welke (Jij ons vandaag gegeven hebt. Ik ben er van verzekerd, dat. iedere scout en leider Uw boodschap mee naar huis zal nemen en dat zij iederen padvinder zal aansporen hun groote werk hier en in de wereld verder uit te dragen. Ik dank U daarvoor van harte, niet alleen namens de scouts, die thans in Holland zijn, maar uit naam van de geheele padvinderswereld. Wij zijn bijzonder bevoorrecht, dat we onze Jamboree kunnen houden in Holland, een land van groote mannen, die zooveel succes hebben bereikt op kunstgebied, in handel en industrie, een land, dat het centrum is van vele conferenties en bespre kingen om vrede in den wereld te brengen. Onze Jamboree in Holland, met zijn historie en voorbeeld, zal alle padvinders aansporen hun werk voor een internationalen vrede voort te zetten. Uw Majesteit heeft heden een groote stoot voor waarts gegeven in de bevordering van den vrede en een aanmoediging om onze taak voort te zetten in de padvindersbroederschap, welke thans is ge worden een junior laegue of nations". Daarvoor en voor de eer door U aan onze Jam boree aangedaan, dank ik nogmaals hartelijk. Weer laaide hoogop de geestdrift van de Jam boree-bewoners en naast een nieuwe stokken- en vlaggenparade in de lucht klonken krachtige yells, waarbij de B.P.-yells de voornaamste was. Ook roepen als „Leve de Koningin" en „Leve Holland" waren niet van de lucht. Na de plechtigheid heeft H.M. de Koningin op de eeretribune de hoofdverkenners Aan verschil lende landen ontvangen, waarna H.M. onder uit bundig gejuich van de opdringende padvinders het terrein verliet, even later gevolgd door den chief scout en den hoofdverkenncr. De padvinders begaven zich daarna naar hun kampen, waar het publiek thans gelegenheid kreeg hen in het kampleven gade le slaan. Van deze gelegenheid werd zeer druk gebruik gemaakt. ZONDAGSCHE DRUKTE. Toen Zondag om 7 uur het gebruikelijke schot voor de reveille weerklonk, dat de bedrijvigheid in alle kampen deed herleven, maakten allen zich gereed voor de godsdienstplechtigheden en tegen negen uur zag en hoorde men de verschillende groepen onder tromgeroffel of muziekgeschal over het terrein mareheeren voor het bijwonen der oefeningen. Na de stille H.H. Missen in de subkampen werd om 10 uur op het groote airaar achter Teijlingcr- bestb een Pontificale Hoogmis opgedragen door den Apostolisehen internuntius Z.H. Exc. Mgr. P. Giobbe. Op het demonstratieterrein werd door de Protestantsclie padvinders om 10 uur een aan dacht gehouden door prof. dr. S. Berkelbach van den Sprenkel, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht. Deze dienst werd bijgewoond door den minister van Onderwijs, prof. Slotemaker de Bruine. In subkamp B werd voor de Protestantsclie deel nemers van het Amerikaansche contingent een godsdienstoefening gehouden, welke door een eigen muziekcorps werd opgeluisterd. MINISTER SLOTEMAKER INSPEC TEERT DE KAMPEN. Na beëindiging van de Protestantsclie godsdienst oefening heeft de minister van onderwijs een rond gang door de verschillende kampen gemaakt. De minister toonde groote belangstelling voor de inrichting van de subkampen en liet zich over allerlei onderdeelen inlichten. DRUK BEZOEK VAN HET PUBLIEK. Toen om 12 uur de poorten van het Jamboree terrein voor het publiek geopend werden, was het spoedig een drukte van belang. In dichte drommen kwamen de bezoekers de toegangen binnen en den geheelen middag en avond hield deze belangstelling aan. De bezoekers hebben zich o.a. kunnen vermeien in het aanschouwen van een groote kerkparade met hun muziek en vlaggen van tal van contin genten. Want om vier uur had voor de katholieken een Christus Koningliulde plaats in de kathedraal van Haarlem, waarheen 3000 man met drie extra treinen vertrokken. Ook voor de protestanten had des middags een dienst plaats in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem. OUD-PADVINDERS BOREE. OP DE JAM- Zondag hebben eenige honderden oud-padvinders een bezoek gebracht aan de Jamboree, welk bezoek voor hen een bijzondere bekoring kreeg, doordat zij op Teylingerbosch door den Chief Scout werden toegesproken. Lord Baden Pow ell kwam op het terras voor liet huis, waar allereerst een tiental oud-padvinders, die reeds in 1910 met het spel van verkennen waren begonnen, aan hem werd voorgesteld. Daarna begaf de Chief zich tusschen de rijen der opgestelde oud-padvinders, waarbij hij met enkelen van hen een praatje maakte. Na in Teylingerbosch teruggekeerd te ifiji. .sprak de grijze leider, vanuit eer;'raanvmcjt enk) ^oor den de oud-padvinders toe. Hij dankte fier aoor hun komst op de Jamboree en zeide verrast te zijn dat er zooveel oud-padvinders nog altijd belang stelden in de beweging en hij sprak de hoop uit, dat zij ook nu nog tot het jongere'geslacht zouden uit dragen alles w-at zij vroeger als scout hebben ge leerd. De oud-padvinders vereenigden zich vervolgens aan een diner, en hielden des avonds een kampvuur, op de groote kampvuurplaats in de duinen, waarbij deze pionniers van dc padvinderij nog eens allerlei schoone herinneringen konden opiialen uit den tijd, toen zij zelf nog actief als scout werkzaam warén. Het moet voor lien op dezen dag wel een groote voldoening zijn geweest, dit alles nog eens weer mee te beleven en getuige te zijn geweest van den grooten bloei van de beweging, aan den opbouw waaraan zij zelf hebben mogen mede-arbeiden. DE ZWITSERS VIEREN FEEST. Het Zwitsersclie contingent op de Jamboree heeft Zondag den Zwitserschen nationalen feest dag in opgewektheid gevierd. Allereerst werd dit feest des morgens bij het hijschen van de vlag herdacht, terwijl des avonds in hun subkamp een kampvuur werd gehouden, dat werd bijgewoond door den Zwitserschen gezant, de heer A. de Puty. De gezant wenschte den Zwitserschen „eclaireur" geluk met dezen dag, welken het contingent thans in het buitenland moet vieren. Voorts complimenteerde de heer Puty de padvinders voor hun kranige houding tijdens het défilé bij dc opening, waarbij zij voorbijmar- eheerden gelijk een bataljon soldaten. Tenslotte bracht de gezant de gelukwoiischen over van Lord Baden Po wei I, die eveneens liet defile der Zwitsers met voldoening had gadege slagen. De kampvuurleider verwelkomde ver volgens de aanwezige Amerikanen en Egypt enaren en een aantal Zwitsers, die thans wel in Fransch uniform op de Jamboree zijn verschenen, maar die torh in hun hart Zwitsers zijn gebleven (luide bijval). Hierna werd het kampvuurprogramma afge werkt. KAMPVUUR BIJ DE ZWEDEN- Het Zweedsche contingent heeft Zondagavond een kampvuur gehouden, waaraan ook prins Gustaaf Adolf en graaf Bcrnadotte deelnamen. bij de Ruïne van Brederode Toegang 10 cent, Kinderen 5 cent Jaarabonnementen 40 cent p. pers. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 De raad dezer gemeente kwam Maandag te 12 uur in een korte spoedeiscliende zitting bijeen. De installatie van het nieuw-inkomend raadslid Mevr. Romeijn—Schols moest tot de volgende zitting worden uitgesteld, wegens verhindering van mevr. Romeijn. Het tweede punt van de agenda, n.l. het „Weder voor het openbaar verkeer Openstellen van de in verband met de Jamboree afgesloten wegen", werd z.h. st. aangenomen. Dit punt hield verband met het eerder genomen besluit, waarbij genoemde wegen werden afgesloten voor den tijd dat de Jamboree wordt gehouden. Ook het derde punt ontmoette bij den Raad geen bezwaar, z.h.st. werd besloten met bijbetaling van een proeent extra rente van het af te lossen bedrag op 31 Dec. a.s. buitengewoon af te lossen 't op dien datum nog resteerende bedrag ad f 425.000.- van de 5% geldleening, oorspronkelijk groot f 500.000. aangegaan met het Weduwen- en Weezenfonds van Europeesche Burgerlijke Ambtenaren in Neder landschIndië, gevestigd te 's-Gravenhage. In verband met het spoedeischende karakter der vergadering werd geen rondvraag gehouden. 0 Prijswinnaar. blHet Fanfarecorps O.K.K. van het Prov. Ziekenhuis behaalde op liet Zondag j.l. te Velp gehouden concours, onder leiding van zijn directeur den heer Peter Wit, 'n tweeden prijs in den marsch- wedstrijd en een eersten prijs in den concertwed strijd. 0 Minder prettig. blDe villabewoners aan het begin van den Militaireweg hebben reeds verschillende malen minder prettige ervaringen opgedaan met de Gemeentelijke vuilverbranding, die in een duin pan, direct aan het begin van den Zeeweg plaats vindt. Vooral bij Westenwind komt een ondrage lijke lucht de huizen binnendringen. De heer Hofschlag, die zijn lunchroom aan de overzijde der Zeeweg heeft liggen, wordt op de onprettige geur onthaald bij Noordenwind. Van gemeente wege is reeds de toezegging gedaan bij ongunstige windrichting de verbranding te zullen staken, doch de op brandjes beluste jeugd helpt ook bij verkeerden wind wel eens een handje om het vuil te doen verteeren. Een afdoende oplossing zou waarschijnlijk slechts te verkrijgen zijn door ver plaatsing der vuilverbranding naar een meer onbewoonde omgeving. 0 Chr. school voor L.0. en U.L.0. bllp de afgeloopen weken slaagden voor liet Mulo-diploma, alle candidaten dezer school op een na. Het A-diploma verwierven: W. Bagnay, H. C. van Beek, S. M. van Beek, W. Cassée, G. Cornelisse, E. van Duyn, M. J. C. Heule, P. Jaape, G. J. van Ivooten, H. M. Pleging, M. A. Teeuwen, B. Vethaak, M. M. Langeman, terwijl C. A. Rol het B-diploma verwierf. Voor liet Chr. Lyceum slaagden C. Cuperus, C. Dijstra, W. Graafstal, H. van Riessen, H. Romp, W. Urbanus, voor het Kopje: W. v. Marken en J. Semplonius, voor de derde klas der H.B.S. B.: W. Cassée. 0 Vestiging filiaal Fa. Vernout. blZooals wij reeds in ons vorig nummer aan kondigden, beeft de fa. A. Vernout Dinsdag j.l. baar tweede filiaal in onze gemeente geopend, thans aan den Bloemendaalscheweg 255, in de wijk Overveen, waardoor de winkelstand aldaar is verrijkt met een schakel, die daarin tot dusverre ten eenemale ontbrak. Want een boekhandel kende de wijk Overveen nog niet. De fa. Vernout is thans aan de behoefte tege moet gekomen door de vestiging van een goed geoutilleerde boekhandel, die in ruime mate allerlei leesboeken, voor ouderen en jongeren, een uitgebreide collectie postpapier, foto-albums, vul pennen en -potlooden, kantoorboeken, schrijfwaren enz. enz. voorradig heeft. De grondslag is gelegd voor een leesbibliotheek, waai in regelmatig de nieuwe boeken zullen worden toegevoegd. Het interieur van den winkel is ruim en licht gehouden; een doelmatige etalage, die gemakkelijk naar achteren te rollen is, vestigt de aandacht van liet wandelend publiek op de zaak. Diverse bloemstukken zetten den openingsdag fleur bij, waaronder een bouquet van clienten getuigde dat men met de derde vestiging der fa. Vernout ïvel ingenomen is. 0 Jeugdige Jamboree-enthousiasten. bl— Verschillende jongelui hebben de afgeloopen dagen zich veel moeite getroost om een kijkje te nemen op de Jamboree, maar hebben daarbij hun ouders wel eens onrustige uren bezorgd. Zoo werden op het terrein o.a. twee knapen uit Dordt- recht aangetroffen, respectievelijk 11 en 14 jaar oud, die naar Vogelenzang gekomen waren om de internationale massa te bezoeken, maar tegen donkers geen weg meer wisten en geen naclitlogies hadden. Door de goede zorgen der politie zijn zij naar hun ouderlijke woning getransporteerd, evenals andere knapen, die zonder voldoende middelen en te jeugdig waren om zoo geheel alleen op reis te gaan. Tusschen twee vuren. blOp den Duinlustparkweg reed een troepje van drie auto's: voorop een autobus, daarna een vrachtauto, en ten slotte een bestelwagen. Toen auto nummer één op een gegeven moment moest stoppen, was de vrachtwagen verplicht hetzelfde te doen, doch daar het achterlicht van deze num mer twee weigerde, had de bestuurder van nummer drie de stopperij niet in de gaten en kwam vrij onzacht met den middelmoot van den stoet in botsing. Het achtergedeelte van den vrachtwagen bleek sterker dan het voorgedeelte van den bestel auto, want. het laatste vertoonde ernstige bescha digingen. De vrachtautobestuurder kreeg proces verbaal. BROOD-, KOEK-en BANKETBAKKERIJ ^iiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiii!iiiuuimii!iiith(ii{tiiiiji>;iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiP voor elke sport 't Medaillehuis, Schoterw. 78 t/o kazerne, Tel. 17256 blGevonden en terug te bekomen bijW. H. Seholts, Leyweg I no. 4, Vogelenzang, een dek kleed; J. van Rode, Bloemendaalscheweg 206, een sehooltaseh met inhoud; W. Smelt, Pr. Hen driklaan 9, een sportportemonnaie; Van der Valk, Kinheimweg la. een paarlen collier; Heerkens Thijssen, Rustenburgerweg 9, een portemonnaie met inhoud; B. Huijbers, Ooster Tuindorplaan 3, Haarlem, een defecte kinderpolshorloge; Jan Tuilenaar, Zijlweg 10, Overveen, een zilveren armband. Politicbureau Overveen: een dameshand schoen, ceintuur, zilveren beursje met inh., heeren- horloge, bruine portemonnaie m. inh., Politiepost Aerdenhout: een blauwe babymuts, grijze heeren overjas, zwarte im. lederen portefeuille, ceintuur, Politiepost Strand: een wieldop van een auto, ring met sleutels. 0— Botsing door schrik. blOp de Julianalaan reed de automobilist, de heer B. uit Overveen, toen plotseling boven uit zijn wagen een aldaar neergelegde schaar naar beneden kwam en juist op de neus van den heer B. terecht kwam. Door den schrik verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een boom. De neus van den auto werd ernstig beschadigd, die van den heer B. kwam er goed af. 0 Van Berlijn naar de Jafnboree getippeld. blOp het terrein van de Jamboree werd door de politie een Duitscher aangetroffen, die daar zonder middelen van bestaan rond liep. Bij onderzoek bleek, dat deze man van Berlijn naar Vogelenzang was geloopen om het Wereld-Jamboree-gebeuren te aanschouwen. De politie heeft er voor gezorgd dat de Duitscher over de grens naar zijn Heimat w;erd geleid, maar zag er tegenop hem per zelfde gelegenheid als hij gekomen was, terug te brengen, zoodat de Duitscher de terugreis rijdende maakte. 0 Iets nieuws op rijwiel-gebied. hlEr is een nieuwe fiets in den handel gekomen, welke ongetwijfeld de belangstelling van het wiel- rijdend publiek zal hebben. Het is een „Adler" rijwiel met een drie versnellingsbak in de trapas (dus geen versnellingsnaaf). De importeur, de heer Schepel, Oude Ged. Gracht 9, te Haarlem, stelde ons in de gelegenheid om met dit allernieuw ste op rijwielgebied kennis te maken. Nadat wij proef gereden hadden op dit rijwiel, dat buitenge woon licht loopt, hebben wij een gedemonteerde versnellingsbak van binnen gezien, en kunnen niet anders zeggen dan dat liet een mooie, solide constructie is, onverslijtbaar en ijzersterk. Met zulk een fiets behoeft men er niet tegen op te zien om tegen een sterken wind te fietsen, het gaat zonder inspanning. Het fabrikaat „Adler'" is zeer goed bekend. Iedere belangstellende is bij den importeur in de gelegenheid om zonder verplichting deze nieuwe fiets te probeeren. Voor verdere gegevens raadplege men cle advertentie voorkomend in dit nummer. Radiolezing over de Bellamy-gedachtl. hlHet Bestuur der Internationale Vereeniging Bellamy, afd. Haarlem, e.o., secretariaat Zoclier- straat 59 te Haarlem, verzoekt ons te willen op nemen onderstaande aankondiging: Op Zaterdag 7 Augustus a.s. om 4.104.30, golflengte 301 in., spreekt Mr. Dr. I'. IJssel de Schepper, voorzitter der Internationale Vereeniging Bellamy, over het onderwerp: „Bellamy en dc Bellamy-gcdaclite. Stemt af op de II.I.R.O. 0 Per „NoordZuid" er op uit. blZooals in de annonce in dit nummer wordt aangekondigd, zijn bij de N.Z.H.T.M. dagabonne menten verkrijgbaar bij de conducteurs a f 1.25, die gedurende één dag gelegenheid geven tot reizen op alle tram- en bootlijnen van deze Maat schappij, zoodat men dus vanaf Scheveningen of Katwijk-Noordwijk over Leiden naar Haarlem en Zandvoort kan reizen en verder naar Amsterdam, Volendam, Marken. Ook kan men den tocht maken van Amsterdam over het IJ direct naar Marken (dus per boot). Deze reis wordt elders in dit nummer besproken. De tocht naar Marken kan op luxe wijze gemaakt worden per salonboot door de kanalen vanaf Amsterdam naar Marken. •Een nieuwigheid is nog de tocht over het IJsel- meer naar Kampen-Zwolle, Leeuwarden, Gronin gen en Assen. Men zie nog de advertenties in dit nummer. 0 Examen. De heer J. Buijs, onderwijzer aan de Juliana school te Overveen, slaagde voor het te Den Haai gehouden examen acte Duitsch L.O. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2