De Jamboree en Kaar resultaten. OPRUIMING RESTANTEN De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal GOEDKOOPE MARKEN 31e Jaargang - No. 11 13 Augustus 1937 Oplaag 5900 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Militair contra Burgerlijk Gezag. Met „Haerlem" in de Nieuwe Kerk. CREMERS DE HUISVLIJT - HAARLEM Kennemer Foto-Kinohandei lurgerlijke Stand. HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën.per regel i 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels 1 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer 1' 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l 1.— per half jaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maai zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers! 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 VOOR ONDERSTEUNING EN GESCHENKEN Mede door de goede zorgen van honderden Nederlanders, waaronder tientallen plaatsgenooten, is de Wereld-Jamboree 1937 voor ons land, ja voor een groot aantal volkeren op de aarde geworden tot een blije, een vruchtdragende gebeurlijkheid, waarvoor dank verschuldigd is en waarop wij trots kunnen zijn. Op duizenden landgenooten heeft de Jamboree diepen indruk gemaakt. Geen gebeurtenis, uit onze volksgeschiedenis van de laatste 100 jaar misschien, heeft zulk een indruk gemaakt en zal zoolang ten goede kunnen nawerken als deze. Tallooze goede resultaten en uitkomsten zijn bereikt. Wij zullen er maar enkele noemen! De Padvinderij, om het Scoutisme zoo te noemen, heeft haar goede karakter ten volle ontvouwd en talloos velen zijn van tegenstanders tot haar voor standers bekeerd. Opnieuw is gebleken, dat noch ras, noch woon plaats, noch godsdienst, noch bezit, noch natio naliteit, menschen van menschen in het beste wat zij hebben, behoeven te vervreemden of te scheiden. Opnieuw is gebleken, dat wij, Nederlanders, hoe nuchter en koud en zakelijk wij oogenschijnlijk zijn, voor groote en goede dingen in vervoering kunnen geraken. Wederom is ook gebleken, dat wij in talent en vermogen om te organiseeren voor geen ander volk behoeven onder te doen. De schoonheid van ons prachtig Kennemerland is opnieuw aan het licht getreden, waarbij bleek, dat, hoeveel de moderne tijd ook aan ons land- schapsschoon moge hebben teniet gedaan, Kenne merland nog steeds uitgebreide plekken heeft, in het bijzonder wat het duinlandschap betreft, die in schoonheid niet onderdoen voor wat ons op schilderijen van onze oude meesters op zoo'n schitterende wijze als iets van vroeger wordt ge boden. Gebleken is, dat de jeugd van tientallen volken mits eenvoudig en beschaafd geleid, vatbaar is voor de gevoelens van humaniteit, eerbied voor den medemensch, menschenliefde. Door de practijk dezer Jamboree is bewezen, dat de inrichting onzer moderne, zoo vaak boos genoemde maatschappij, haar in staat stelt tot praestatiën ten goede, die alle gekoesterde ver beeldingen en verwachtingen te boven gaan. Ge durende de 10 dagen dezer Wereld-Jamboree hebben wij, die in den omtrek daarvan wonen, i en de tien-, neen houde'ddu'lzendbn are iiaar He- "öllfe "Tormafie* -niet in»., worden gehandhaafd, zochten aan den lijve en aan onze ziel ondervonden, dat het leven op aarde blij, schoon en gelukkig kan zijn, als wij het maar bekijken van den een- voudigsten kant, zonder hebzucht of eerzucht, en ons laten leiden door voormannen, die het goede bedoelen en zichzelf niet zoeken. Wij zijn opnieuw bevestigd in de zekerheid, dat ons kleine, beminde vorstenhuis met hart en ziel met eigen volk medeleeft. En, om te besluiten met een uitkomst waarop wij al dadelijk doelden: in zooverre wij kinderen hebben, staat krachtens onze ruimsehootsche, we kunnen zeggen grootsche waarneming vast, dat de Padvinderij niet is 'n vermomd militairisme, maar veeleer zijn tegendeel, n.l. een streven, een beweging, een geest en wezen, dat zoo het niet bestond, moest worden uitgevonden, omdat ze blijkt in staat te zijn het aankomend geslacht over de geheele wereld te leeren tucht, orde en regel maat, liefde voor de natuur, naast eerbied voor ge schiedenis en steden en eerbied voor elkander, allen voorwaarden voor kuituur, voor die hoogere levensbeschouwing waarvoor zelfzucht en boos heid vluchten. Zegen, echte zegen heeft op dezen arbeid gerust T. Lampekap-Magazijn „IVONNE" Gierstraat 38 Haarlem Telefoon 10925 EXTRA LAGE PRIJZEN!! Ook overtrekken van Zijden Kappen. Eigen ateliers. ONVERKWIKKELIJK INCIDENT TUSSCHEN DETACHEMENT KOL. RESERVE EN BL0EMEN- DAALSCHE AGENTEN. bondag j.l. heeft zich een ernstig incident af gespeeld tussclien twee Bloemendaalsche agenten en een commandant van een detachement der Koloniale Reserve uit Nijmegen, den len luite nant M. v. d. Heuvel, die het commando voerde over het 54 man sterke detachement dat deelnam aan. den Jamboree-marsch, ter gelegenheid van de Wereld-Jamboree. •De eerste lezing over dit conflict, uit Nijmegen afkomstig, meldde, dat het detachement volgens de marschvoorschriften van het Kon. Ned. Indische leger in gelederen van vier marcheerende, aan den marsch deelnam. Twee agenten der Bloe mendaalsche politie, die den troep aan de grens die, gemeente ontmoetten, oordeelden echter dat bl- Het is Woensdagavond. De koster zelf is uit, met vacantie. Een plaatsvervanger staat aan de zijdeur op liet Nieuwe Kerksplein en laat de leden der oudheidkundige vereeniging „Haerlem" binnen. Daaronder als gewoonlijk onderscheiden plaatsgenooten van ons. Ook een vooraanstaande Haarlemiet, die de Nieuwe Kerk nog nimmer van binnen had gezien. En een Bloemendaler, die jaren geleden daar tot de bloem der Haar- lemschc balie de grafrede hield op wijlen Johannes Zende (pl.m. 1790); de laatste oppervlakkige sporen ook van dezen Johannes' rustplaats zijn thans uitgewischt. Architect J. C. Slagter, die reeds zooveel roem oogstte met de restauratie „restau ratie is altijd een compromis tusschen waarlijk-oud en noodig-nieuw" van de Bakenesserkerk, heeft ook hier een herstellingswerk gewrocht, dat tot groote voldoening strekt. De Nederduitscli Hervormde Gemeente te Haarlem, onderdeel der Nederlandsch Hervormde Kerk, beschikt thans over 4 groote kerkgebouwen, alle aan de eisclien des tijds beantwoordend. De Nieuwe Kerk, het laatst gerestaureerd, is hersteld bijna uitsluitend uit middelen in de kerkelijke gemeente zelve bijeengebracht. De toren, werk van Lieven de Key, is als alle oude torens hierjte lande, eigendom der burgerlijke gemeente. Ook deze toren, een beroemdheid tot over de grenzen, wordt hersteld. Strak en toch fijn als een antiek stuk van nog •ebt proUeteateebe kunst staan kerk cn toren op het plein geflankeerd door een nobel gazon, met eenige struiken dat, evenals het binnenplein van het nabije Proveniershuis de uitnemende ver zorging verraadt van Haarlem's dienst van Parken en Plantsoenen. De heer II. Franken Jr., die in andere niet minder machtige qualiteit met geengren- zen kennende vrijgevigheid het dagelijksch brood reikt aan Haarlem c.o., was als president-kerk voogd, opvolger van onzen plaatsgenoot, den heer G. van Tienhoven, aanwezig. Hij zette voor bestuur en leden de geschiedenis der Haarlcmsche kerkrestauratie's uiteen, in het bijzonder wat de Nieuwe Kerk en de financiën betreft. Architect Slagter beschreef den vroegeren toestand van het gebouw en de vele moeilijkheden, die bij het. restaureeren te overwinnen waren. Daarbij had men veel nut gehad van werk van Saenredam in het Frans Halsmuseum aanwezig, de Haarlemsche schilder, die artisticiteit en betrouwbare uiterlijke weergave wist te vereenigen. Dc voorzitter der vereeniging, de heer Jan Tade- ma, dankte beide referenten om hunne belangrijke mededeeüngen, Kerkvoogden voor hun gastvrijheid. Over deze restauratie en wat daarmede samen hangt. zal de ver. Haerlem, naar wij hopen, een geillustreerde monografie uitgeven. Zij zou daarmee velen aan zich verplichten. Daarin zal waarschijnlijk ook kunnen worden verklaard de zin der vier zagen en twee klokken, in schilde ring aanwezig op het fraai-gevormde eikenhouten plafond; naar wij veronderstellen zijn ze een herin nering aan Damiate en aan voorwerpen misschien lichamelijk in de vroeger ter plaatse gestaan hebbende R.K. kerk aanwezig. Wij kunnen Een goed besluit heb ik genomen, Ik ben vroeger van vacantie thuis gekomen. Wat hiervoor de redenen waren? Ik miste Sigaren De bekende winkel op den hoek Dr. D. Bakkerlaan-Bloemend.weg 119 Het Fotoseizoen is begonnen! Wacht niet langer, doch koop Uw Camera en Rolfilms bij: FOTO ENGEL Kleverparkweg 7, Teletoon 16246 Het adres van vertrouwen ook voor Uw afdrukwerk. SCHAGCHELSTRAAT 46 - TELEF. 14461 Huishoud- en Industrieschool-Kleeding Volgens aangegeven kleur en teekening. Na 8 uur: Badhuisstraat 29 (gesloten huis) en gaven den commandant daarvan kennis. Deze laatste mocht z.i. niet de marsehformatie wille keurig veranderen, daar zijn voorschriften zulks zouden verbieden. Toen de agenten voor de tweede maal hun wensehen kenbaar maakten, en Lt. van der Heuvel voet bij stuk hield, aldus het Nijmeegsehe bericht, 7,ou een der agenten aanstalten gemaakt hebben om zijn pistool te trekken en gezegd hebben: „Als je niet met drieën gaat loopen, schiet ik door den troep." De luitenant zou hierna den agent gedreigd hebben met de woorden: „Dan sla ik je de hersens in!" Het blijkt echter, dat aan deze onverkwikkelijke gebeurtenis meer vast zit, naar de Commissaris van Politie te Bloemendaal, tot wien wij ons om inlich tingen wendden, ons mededeelde. Toen liet plan tot het houden van de Jamboree- marsch werd ontworpen, waren er van Bloemen daalsche politie-zijde ernstige bezwaren tegen dezen marsch, uit hoofde van de betrekkelijk smalle wegen die door het Jamboree-verkeer reeds over belast waren. Ten laatste kon overeenstemming bereikt en toestemming tot den marsch gegeven worden toen een parcours was ontworpen waarbij de drukkere wegen zooveel mogelijk werden vermeden. De conditie was echter gesteld dat deelnemende troepen zooveel mogelijk op de voetpaden moesten loopen, cn elk gelid niet meer dan drie man mocht tellen. Alle deelnemers waren van deze bepalingen op de hoogte gesteld. Het detachement der Koloniale Reserve heeft echter aan dezen laatsten eisch niet voldaan. Dit werd direct geconstateerd bij het binnentrekken der gemeente Bloemendaal, toen op den hoek van het Zandvoorterpad en den Korte Zijlweg een hoofdagent en een agent van politie den troep ontmoetten. De luitenant v. d. Heuvel werd attent gemaakt op het feit, dat hij zich niet aan de voorschriften hield, doch deze meende met een beroep op zijn militaire instructies liet verzoek der politie en de gestelde voorwaarden te kunnen negeeren. Toen de troep langs de Ramplaan verder trok en daarmee op Haarlem's grondgebied kwam, heeft de Bloemendaalsche politie zich terug getrokken, temeer waar het detachement genood zaakt was met, twee man per gelid verder te raar- eheeren, wegéns de geringe wegbreedte aan liet eind van de Ramplaan en het pad evenwijdig met den Bovcnweg. Bij het naderen van d? Westerlaan heeft de betrokken hoofdagent rt:« luitenant verzocht BI.straatweg 158, Santpoort-Station. Tel. 506 FOTO EN SMALFILMS Ontwikkelen en afdrukken L EICA- SPECIALIST verder met twee man per gelid te loopen. Verdere conflicten konden dan uitblijven. De luitenant commandeerde echter onmiddellijk zijn mannen „met vieren" voort te mareheeren. Toen greep de hoofdagent in. Hij plaatste zich voor den troep, en gelastte „lialt". De troep hield halt, doch de luitenant gaf liet bevel „Voorwaarts marsch" en de troep mar cheerde weer door, met het gevolg dat de hoofdagent in een oogwenk tusschen den sol datentroep terecht kwam. De agent van politie, die den hoofdagent vergezelde, en zich op pl.m. 25 meter afstand bevond, zag de moeilijke situatie waarin zijn superieur verkeerde, en begaf zicli daarheen, doch lichtte als voorzorgsmaatregel de klep van zijn pistooltaseli op, om in geval van nood dit wapen direct hij dc hand te hebben. De luitenant, die deze beweging bemerkte, reageerde hierop met de woorden: „Als je schiet, sla ik je neer." De hoofdagent, die liet nuttelooze van zijn pogen inzag, en niet met geweld tegen liet militaire gezag wilde optreden, heeft hierna de marselileiding geadviseerd het detachement der Koloniale Reserve te disqualificecren wegens liet niet voldoen aan de gestelde voorwaarden. Dit is inderdaad ge schied. Op den Zandvoorterweg hebben alle deelnemers met uitzondering van de Koloniale Reserve ge- loopen langs de ruime voetpaden. Ondanks aan maning der politie weigerde de luitenant van de voetpaden gebruik te maken en marcheerde op den rijweg in gelederen van vier man, hierbij het in verband met de Jamboree zeer druks* verkeer ernstig belemmerende. De luitenant v. d. Heuvel heeft, van het voorge vallene aan zijn superieuren rapport uitgebracht. De partijen zullen voor den Krijgsraad verant woording moeten afleggen. onze lezers aanraden op een Zondagmorgen Pro veniershuis, Kerkstraat en Nieuwe Kerksplein te bezoeken, als zij eens willen genieten van oud- Hollandsche rust, intimiteit en goede smaak, om dan te tien uur liet bedehuis te betreden en zich om te wenden naar liet. gebrandschilderde raam boven den ingang, dat dan juist wordt belicht. Zij kunnen dan een goed woord hooien van een kansel die eenig is in ons land. De ver. Haerlem heeft met dezen tocht goed werk gedaan Bevallen: M. A. K. F. HaanappelReij- ners, zoon; E. M. EversRoes, dochter. Ondertrouwd: B. O. M. Gall en I. H. M. van der Heijden; E. C. Hulsebosch en A. II, M. Waasdorp; j. B. G. Bolle en F. J. Cassee; H. A. de Bruin en A. M. Dernison. Getrouwd: O. G. Eskens en E. E. S. Eschenbach. Overleden: I. J. Bodmann, outf #6 jaar. 0 Spreekuur Burgemeester. M— De Burgemeester, Jlir. Mr. G, 3. A. den Tex, is heden, 13 Augustus, verliirvicrd zijn spreek uur te houden. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1