;©o darm or ren É.4IL Hotel, Café-Restaurant „Roozendaal" Kunst. Van de Leestafel. Agenda. het boek der natuur. Excursie naar de Sunlight-Fabriek. Tel. 13574 A. J. VAM SCHOOTEN. G. M, W. MARGADANT - Accountant Fa. HOUTGRAAF EN BOLSENBROEK VERHUIZINGEN BERGING VOOR INBOEDELS Brandstoffen voor Uw Centrale Verwarming per 1000 Kilo a f 16.50 Fa. A. DE GRAAF ZOON Haarlemsche Bachvereeniging. Het verslag over het jaar 19361937, van dé Haarlemsche Bachvereeniging, vermeldt dat van wege de vereeniging zeven concerten werden gege ven eri wel op 27 October, 17 November en 8 Dec. 1936, 12 Januari, 26 Januari, 16 "Februari en 16 Maart 1937. Het tweede, vijfde en zevende concert werden gegeven door het Residentie-Orkest en de vier overige door het Concertgebouw-Orkest. Op onze concerten zijn de navolgende dirigenten en solisten opgetreden: Eerste Concert: Bruno Walter, soliste Rosa Spier, harp. Tweede Concert: Issay Dobrowen; soliste Oda Slobodskaja, zang. Derde concert: Prof. Dr. W. Mengelberg; solist Adrian Aeschbaclier, piano. Vierde conceitProf. Dr. IV. Mengelberg: solisten Joh. den Hertog, Felix de Nobel, George van Renesse cn Eduard van Beinum, piano. Vijfde concert: Frits Schuurman; solist Jacques Tliibaud, viool. Zesde concert: Eduard van Beinum; soliste Berthe Scroen, zang. Zevende concert: Issay Dobrowen; solist Arthur Rubinstein, piano. Ook in het afgeloopen seizoen waren de opzeg gingen van het lidmaatschap voor de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet abnormaal. Wel was dit nog steeds het geval met het toetreden van nieuwe leden, dat nog verre beneden het gewone jaarlijksche aantal bleef. Het Bestuur doet daarom nogmaals een drin gend beroep op de leden, om hunne medewerking te verleenen, teneinde onze oude Haarlemsche Concertvereeniging haar plaats in het Haarlemsche muziekleven tc doen behouden. Kunnen zij in hun kring vrienden en kennissen opwekken om zich voor „Bacil" als lid op te geven, dan kunnen zij er tevens op wijzen, dat voor de gewone leden Worden uitgegeven onpersoonlijke hoofdkaarten voor f 15.plus stedelijke belasting, terwijl de houder van de hoofdkaart tevens kan verkrijgen hoogstens twee onpersoonlijke bijkaarten van f 9. per stuk, plus stedelijke belasting. Overigens blijft bet Bestuur zich gaarne aanbe volen houden voor wenken en opmerkingen, die steeds met de meeste aandacht in behandeling zullen worden genomen. Het Bestuur was samengesteld uit de heeren Jhr. F. Teding van Berkhout, Voorzitter, W. Smidt van Gelder, Onder-Voorzitter, Jhr. F. W. van Styrum, Secretaris, J. J. Thöne, Penningmees ter en Mr. Julius Hoog, Bibliothecaris. De heer J. J. Thöne werd benoemd tot Lid van Verdienste. Seizoen 19371938. De Haarlemsche Bachvereeniging stelt zich voor in het seizoen 19371938 de volgende concerten te geven: 19 October 1937door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg; Soliste: Jo Vincent, zang. 2 November 1937: door bet Residentie-Orkest onder leiding van Issay Alexandrowitch Dobrowen Solist: Em. Feuermann, violoncel. 14 December 1937: door het Concertgebouw- Orkest onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengel berg. 25 Januari 1938: door het Residentie-Orkest onder leiding van Antonio Votto; Solist: Zino Francescattiviool. 8 Februari 1938: door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Eduard van Beinum; Solist: Piet van Egmond, orgel. 1 Maart 1938door het Residentie-Orkest onder leiding van Szell; Solist: Moisewitcli, piano. 15 Maart 1938: door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Bruno Walter: Solist nog niet bekend. Nadere mcdedeelingen zullen worden gedaan in de aankondiging voor de desbetreffende muziek uitvoeringen. o Maatschappij tot bevordering der Toonkunst Aïd. Haarlem en Omstreken. Bovengenoemde Maatschappij deelt mede. dat gedurende het seizoen 19371938 de volgende 5 concerten zullen worden gegeven om 8 uur des avonds in den Stads-Sehouwburg, Haarlem. Vrijdag 15 October 1937: Willem Andriessen, piano. Vrijdag 5 November 1937: Lener Strijkkwartet; Jenö Lener, le viool; Joseph Smilovis, 2e viool; Sandor Roth, alt; Imre Hartman, violoncel. Woensdag 8 December 1937Trio l'asquier: le viool; Pierre Pasquier, alt; Etienne l'asquier, violoncel. Woensdag 23 Februari 1938Henri Merckel, viool. Vrijdag 11 Maart 1938: Calvet, Strijkkwartet: Joseph Calvet, le viool; Daniël Guilevitcli, 2e viool Leon Pascal, alt; Paid Mas, violoncel Diploma's en bijkaarten zijn niet persoonlijk. Voor inlichtingen en aanmelding lidmaatschap kan men zich wenden tot het Concert-bureau Vernout, Warmoesstraat 10, Haarlem. „Wat is dat?" de Encyclopedie voor Jongeren (2e druk). Aflevering 5 van deze reeds eerder door ons aan gekondigde uitgave begint met Caesar en eindigt met Cocarde, terwijl aflevering 6 doorgaat met Cochenille en eindigt met Davis. Ook deze afleveringen zijn vol variatie en geven zooveel aardigs en wetenswaardigs, dat ook .ouderen met genoegen in deze Encyclopedie zullen bladeren en al kijkend tot lezen zullen komen. De vele foto's en teekeningen geven afwisseling aan den tekst, die nooit droog en vervelend is, maar steeds leven dig en „direct". De gekleurde platen in deze afleveringen belmo ren bij .de woorden Cliche en Costuum; het eerste meer voor de jongens, die het maken van een mooi plaatje voor de Encyclopedie met belangstel ling zullen volgen, liet tweede voor de meisjes, die hier het costuum door alle eeuwen kunnen volgen. Wij doen slechts een greep uit het vele, dat de Encyclopedie voor Jongeren den lezers voorzet en waardoor dit boek zooveel mogelijk een antwoord wil geven, dat aanvult hetgeen door ouders en op school wordt verteld en dit zoo goed en boeiend mogelijk wil doen, opdat de jeugdige lezer er ple zier in krijge. „Wat is dat?" verschijnt in 24 maandelijksclie afleveringen (ad 1' 1.10 franco thuis) cn wordt uitgegeven door de N.V. Hollandia-Drukkerij, te Baarn. Rcmbraiidt-TheaterChing-C'hing „Stowaway", met Shirley Temple. Cinema Palace: „De Postiljon van Lonjumeau", met Willy Eichbergcr, Leo Slezak en Rose Strad- ner. Luxor Sound Theater: prolongeert „Tweeling broers". met Stan Laurel en Oliver Hardy. Frans Hals-Theater: Vrijdag 20 Aug.: „Maver- ling"; Zaterdag 21 Aug.: „Ave Maria"; Zondag 22 Aug.: „One Night of Love"; Maandag 23 Aug.: „De Charge van de Lichte Brigade"; Dinsdag 24 Aug.: „Meisjes in Uniform"; Woensdag 25 Aug.: „Ik ben een Vluchteling"; Donderdag 26 Aug.: „De Witte Engel". De hemelen vertellen Gods eer, en hel uitspansel verkondigt Zijner handen werk. Psalm 19 vs. 2). liet boek der levende natuur bevat sehoone bladzijden. Het is geen roman, die ons voortoovert een wereld van schijn, maar rijke en volle werke lijkheid, die. het hart verheugt en onze zinnen in verrukking brengt. Er is iets ondefinieerbaars in de natuur, iets waarvan onze lippen slechts kunnen stamelen, omdat het zoo wonderbaar grootsch en heerlijk is. Noem het een uitstorting van nieuwe kracht, een gansch bijzondere verheffing op een rein levensniveau, een doordringing van troost, welke men elders tevergeefs zoekt, een tinteling van blijheid en zorgeloosheid, die het leven her schept. tot één klare zonnedag en ge hebt nog op stukken na niet kunnen weergeven, wat ge innerlijk gevoelt. 11c schepping is een daad Gods en alles wat God in het leven roept en waarin Zijn majesteit en kracht zich manifesteeren. is voor een mensch moeilijk, zoo niet onmogelijk te definieeren. Deze schepping Gods (want het geloof acht alle andere theorieën verwerpelijk), vertoont zich thans aan ons oog in veel zijdige pracht. De scha keering is zóó rijk, dat er geen grens is aan te wijzen. Wie dwaalt in het stille woud, den tempel „van ongehouwen hout", ervaart den machtigen indruk van de geweldige stammen, die hunne kruinen met het blinkend loover omhoog stuwen. Het woud is een levende lofzang tot eer van God. een hymne van statige, ontroerende pracht, die nooit ophoudt de ziel te treffen en de zinnen dei' mensclien te verrukken door zijn tallooze variaties van soort en groei. Daar is de zee, nu glad als een spiegel, dan door den stormwind opgezweept tot een woeste, ko kende massa, met geweldig geraas als van den donder. Maar zoowel van de liefelijke stilte als van haar heftig geruisch, gaat een sprake uit tot eer van Hem, Die de Zeeën en oceanen te voor schijn riep in den dageraad van Zijn machtig scheppingswerk. Daar is de kabbelende beek, voortslroomend langs bebloemde oevers, waarnaar de stille mijme raar luistert, 't Is de muziek van de millioenen droppelen, zaclitkans voortgedreven naar gronde- looze diepten om niet meer te keeren tot haar oorsprong. Als koraalgezang zóó plechtig en ge dragen, klinken haar gewijde strofen ons in de oóren om te vertellen, hoe zij zingt het lied van alle eeuwen, tot eer van haar Schepper. Die ook het kleinere en geringe met een eigen schoonheid sierde. Daar is het vlakke land met zijn sloffage van sappige weiden waaraan het grazend vee een sehilderaelitigcn luister verleent. In heerlijke )e Meisjesvereeniging IJmuiden Oost heeft dezer dagen een excursie gemaakt naar de bekende Sunlight-fabriek te Vlaardingen. In Vlaardingen stend de welvoorziene koffie tafel, aangeboden door de Directie der Lever's Zeep Mij. al te wachten en na de lange reis lieten allen den maaltijd goed smaken. Daarna werd een rondwandeling gemaakt over het uitgestrekte fabrieksterrein en de verschillende afdeelingen be zocht. Zoo bezichtigde men o.a. de opslagplaats voor olie en vetten, de vetsmelterij, het ketelhuis, de zeepziederij en de afdeelingen voor Vim en Radion. De technische leiding gaf tijdens de be zichtiging de noodige toelichting. Tenslotte vertoefde men nog geruinien tijd op de pakafdeeling. Hier zag men, hoe vernuftige machines zich belasten met het vullen van doozen en bussen, welke verpakkingswijze de grootst mogelijke hygiëne waarborgt. Opgetogen over dit uitstapje verlieten de meisjes de fabriek en werd de terugtocht aanvaard. harmonie van kleuren en klanken verkondigt hier de natuur den lof van Hem, die ook het gras des velds met eer bekleedt. Hoog welft zich de hemel, machtig en ontzaglijk in zijn zwijgende oneindig heid. Tegen het klare blauw steken de witte wolken helder af, aan de randen forscli omlijnd en smette loos als zwevende sneeuwhoopen. Van alle zijden klinkt de zang der leeuwerikken, onbestemd en vredig, een zang, die weldadig aan doet en in zijn eenvoud een onbewuste, zuivere vertolking is van levensvreugde. De horizon blinkt van licht, de wijde verten zijn in feestglans gehuld. En ook hier speelt het woelende water zijn spel van alle tijden, weerspiegelend in hel dere klaarte den stroom van licht, die uit den hooge nederdaalt. Ook dit. wijde en opene, land schap bekoort door de rijke afwisseling en veel heid van kleur, terwijl het ruime gezichtsveld een bron is van groot genieting voor elk, die in de wijde ruimten speurt naar de groote werken van den Schepper en Onderhouder aller dingen. Daar is de wolkenhemel boven ons, dat levend en steeds veranderend dak voor al Gods schep selen. Wat kunnen die wolkformaties geweldig zijn in hun donkere dreiging, maar ook hoe fijn in hun dartel gespeel als van onschuldige kin deren. Wat zou een Hollandsch landschap zijn zonder dezen stralenden en gedurig van kleur ver anderenden wolkenhemel. Waarlijk, ook hierin zien wij een stuk majesteit van den Schepper, die den rnilden regen doet neerdalen uit de wolken opdat het aardrijk haar gewas geve en niet ver- schroeie onder den zonnegloed. Het uitspansel verkondigt Zijner handen werk. Des daags prijkt de zon aan den hemel, des nachts de maan. En te midden van de duisternis staan de sterren als flonkelende parelen en schit terende diamanten, geborduurd op het donkere gewaad van den nacht. Wie zich in dit heerlijk tafereel verdiept, komt vanzelf onder den indruk van de alles overheerschcnde majesteit van God. De Maker van dit ontzaggelijk meesterwerk, moet over gaven en krachten beschikken, waarbij alle mensclien verstand in 't niet verzinkt. Vooral als wij letten op afstanden en grootte, snelheid cn baanbeschrijving, op heel dat wonderlijk samen stel van wetten, waaraan deze flonkerende lieht- werelden onderworpen zijn, dan roepen wij uit: „Iloe groot zijn Uwe werken, o Ileere, Gij heb ze alle met wijsheid gemaakt Dag en nacht volgen elkaar zonder onderbre king op en het woord tot Noach gesproken, dat de jaargetijden elkaar in regelmatige volgorde zullen afwisselen, houdt God gestand. Wij weten het wel, dat dc natuur in al haar veelzijdigheid en sehoone pracht geen verlossende kracht heeft. Een ongeloovjg mensch zal niet noodwendig door de aanschouwing van dit machtig wonderwerk tot God komen om Hem de centrale plaats in zijn leven te geven, waarop Hij recht heeft. Maar tóch heeft de natuur het vermogen den mensch op te heffen, terwijl het Evangelie een verlossende kracht bezit. Verheffing heeft de mensch noodig als opbeuring uit de dagelijksche sleur. Elke vacantieganger zal het ons toestemmen, hoe hij gedurende die dagen „een heel ander mensch" was. Maar ook een beter mensch. Geen zorgen, die kwellen, geen narigheden om je uit het. lood te slaan. De vrijheid om elk uur zóó te besteden, dat je er 100 genot uit haalt, stemt zóó blij, dat ze zelfs je vijanden mild kunt beoor- deelen. Al het pietepeuterige, dat wij in 't gewone sleurleven aanzien voor steenen des aanstoots, valt van ons af en wij zien de dingen in breeder verband waar nu alles omstuwd wordt door het licht van een opperst blijde en ongekend tevreden stemming. Wij letten te weinig op de zegeningen Gods. Ja, in de vacantiedagen als alles zoo licht en blij om ons heen is. kunnen wij ons met het bestuur van God „tamelijk wel" vereenigen. Dan erkennen wij eerder, dat de juichende natuur een glimp is van Zijn majesteit en heerlijkheid. Maar als de zorgen des levens ons weer als een dicht, net omgeven, vergeten we zoo gemakkelijk de dingen, die des geestes zijn. Dan zitten we weer in den doolhof opgesloten en begraven ons weer in de dingen van de stof. Weg is dan de blijd schap, iceg de vernieuwende kracht, die wij in ons voelden toen onze oogen den opgetasten rijkdom van Gods schepping aanschouwden. Wij zijn weer dezelfde armzalige wroeters, mensclien van de horizontale lijn, die den weg naar omhoog blok- keeren door een bonte stalen kaart van sleur. Wij kunnen altijd blijde zijn, altijd wandelen in „het vroqlijk levenslicht", wanneer de verti cale lijn door de werking van Gods Geest in ons leven gekomen is. God vraagt: „Mijn zoon, mijn dochter, geef mij uw hart". Die vraag komt tot ieder persoonlijk. Laat deze vraag op u inwerken. De natuur verheft, maakt ons voor een korten tijd tot betere mensclien. Maar het geloof in God schenkt een levenswaarde, die blijvend is. Het is een veilige stimulans waardoor het stoffelijke zóó door het geestelijke wordt geabsorbeerd, dat het zijn venijnige prikkels verliest en we altijd de blijdschap kennen. Annex Wijn- en Gedistilleerdhandel Vraagt uitgebreide Prijscourant. - Bezorging aan huis a la minute. Bloemendaalscheweg 260 Overveen Heeft diverse Zaaltjes voor Partijen, Vergaderingen, Dans- en Bridgeclubs op zeer aannemelijke condities. Aanbevelend, LINNAEUSLAAN 27 HAARLEM TELEFOON 15649 TEL 22299 BLOEMENDAAL Dr D. BAKKERLAAN 8-10 Wij stellen de Verbruikers van INDUSTRIE-NOOTJES IV AFM. 8/15 voor Centrale Verwarming in de gelegenheid vóór 1 Oct. a.s. hun voorraad op te doen franco bergplaats. Sluit heden contract af voor het a.s. Stookseizoen BLOEMENDAAL TELEF. 22240 Bestelhuis: Maerten van Heemskerkstraat 59, Haarlem. Opslagplaats: Spaarndamscheweg 386 IN DE DRUKKE UREN. Bent V als eigenaar den geheelen dag zelf in Uw zaak aanwezig, bedenk dan toch, dat U niet overal tegelijk kunt zijn en niet alles zelf kunt regelen. Het is noodzakelijk dat een van de leden van Uw personeel voldoende Uw vertrouwen geniet om zonder Uwe toe stemming de klanten te kunnen helpen hij het ruilen van gekochte voorwerpen of bij bet behandelen van klachten, die de klanten te berde brengen. Er zijn twee soorten van klanten, de eerste categorie, die beslist door U persoonlijk behandeld wil worden, -mdat zij dat nu eenmaal zoo gewend zijn en desnoods langen tijd wachten, tot U een andere: klant weggeholpen hebt, doch de tweede categorie stelt er juis. prijs op zoo spoedig mogelijk te worden geholpen en dan genoegei neemt met een geschoolde kracht. Het komt in sommige zaken voor, dat bet juist in de morgen uren heel druk is. Tevens worden in de morgenuren de meeste wissels, kwitanties enz. aangeboden. Laat ook de behandeling hiervan, het afteekenen van reeu's en dergelijke aan Uw vertrouwden bedienden over, dan behoeft U.niét weggeroepen te worden als 1 niet een goeden klant bezig bent.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3