ALLE BANKZAKEN Vogelenzang en de Amsterdamsche Waterleiding. Haarden Kachels 31e Jaargang - No. 18 1 October 1937 Oplaag 5900 El. Algemeen Weekblad voor Bloemehdaaf, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal IIAMPEKAP-MAGAZIJN „IVONNE" OVERTREKKEN VAN LAMPEKAPPEN Siaapdett - Xamdkmkels £lecit. Smederij «4. i. oan (Riessen begrafenis en crematie 2 2444 en h.qgehbi.rk..& Zn, J. M. VAN WELSUM Kloostersiraai 59 - Haarlem -Telel. 12984 mm HET BLOEMENDAALSC AD VERTENTIEN Advertentiënper regel i 0.15. KRUIDNOTEN!, kleine advertenties, 4 regels I 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel mcei f 0.11 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Adrripistratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN éi BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 1 91 387 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling i 1.— per halfjaai Abonnementen kunnen steeds mgaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar Losse nummersl 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 COVJrjpC/JC/JCOMCOOJCOCOCOCOCOCOCO 6 fERSTRAAl 38. TEL 10925, HAARLEM 0 SPECIAAL ADRES o Eigen Ateliers Extra Lage Prijzen 0 C^CyXOCOCOC-JCOtr UCOCOCOCOCO Levering en vakkundige plaatsing van Nieuwste modellen Goed en GOEDKOOP Te zien en verkrijgbaar bij: BLOEMENDAALSCHEWEG 131 BLOEMENDAAL TELEFOON 23092 BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL SI RA AT WEG 4* TELEFOON De zomer, onze korte zomer, is voorbij. De herfst heeft met zijn regenvlagen zijn intrede gedaan. De vacantiegangers zijn weer aan hun dagelijksche bezigheden begonnen en die plaatsen, welke om haar natuurschoon gezocht zijn, keeren terug tot haar wintersche rust en stilte. De gemeente Bloemendaal heeft veel mooie plekjes, biedt volop gelegenheid tot mooie wande lingen vol afwisseling. Het zuidelijk deel der ge meente, Vogelenzang, heeft zich in dezen zomer in buitengewone belangstelling mogen verheugen. Immers de „Jamboree" der Padvinders werd daar gehouden en daardoor werd in binnen- en buiten land de aandacht gevestigd op Bloemendaal. Duizenden landgenooten en vreemdelingen hebben het kamp der Padvinders bezocht en kennis ge maakt met het mooie duinlandschap. Een groote verandering is gekomen in de publieke opinie ten opzichte van de Padvinderij. Ik herinner mij nog zeer goed, en die tijd ligt nog niet zoo ver achter ons dat men de Pad vinderij beschouwde als eén soort van soidaatje- spelen met stokken inpiaats van geweren. De uniform en de stok moesten het ontgelden. Pad vinders werden op straat nagescholden en niet door kwajongens alleen, maar zelfs ook door sommige volwassenen. Nu heeft langzamerhand de Pad vinderij de waardeering gevonden, die ze verdient. In het kamp te Vogelenzang werden de bezoekers getroffen door de internationale verbroedering tusschen de jonge mensehen van zooveel verschil lende landen en volkeren. Men lieeft begrepen, dat geeri militairistische doeleinden worden nagestreefddat door dergelijke groote samenkomsten de vrede tusschen de volke ren bevorder kan worden. „Maar", zegt men, „waarvoor dan die uniform Allen zijn gelijk gekleed, zonder verschil in rang en stand; arm en rijk dragen bij de padvinders dezelfde kleeren. Bevorderingen-insignes, ze nor den verkregen naar gelang van persoonlijke pres taties. Het marclieeren in de maat met tromgeroffel en horengetoeter; allen weten we wel dat voor alle massaverplaatsingen, ook voor optochten en de monstraties, orde noodzakelijk is en dan wordt het marcheeren in rijen van vier, acht, tien, noodig en de meest vooruitstrevenden op politiek gebied maken hij hun betoogingen ook gebruik van deze marschorde en marschmuziek. Te hopen is het nu, dat er een hand zal blijven bestaan tusschen de verschillende Padvinders- vereenigingcn in ons land, zoodat hij belangrijke gebeurtenissen samenwerking mogelijk is. Een dracht maakt macht! De „splijtzwam", die m. i. in ons land en volk reeds zooveel kwaad gedaan heeft, moet in de Padvinderij niet haar funesien invloed doen ge voelen, nu de „Jamboree" tot het verleden behoort. Samenwerking moet blijven bestaan! Nederland, het kleine, mooie, welvarende land aan de zee, is in liet buitenland meer hekend ge worden. De ftolzenöen padvinders uit zooveel landen samengestroomd naar Vogelenzang wat kostte het velen groote moeite dien naam uit te spreken zullen zeker lierinnerinngen behouden hebben aan hun verblijf aldaar en naar de uitingen van velen hunner te oordeelen, hehooren die her inneringen aan land en volk tot de aangename. Zeker zullen zij, wanneer de omstandigheden1 daarvoor gunstig zijn, later nog eens weer een bezoek brengen aan liet mooie, lage land met zijn ruime vergezichten, zijn vele wateren. Nederland (Holland) is in den vreemde meer bekend geworden en die meerdere bekendheid zal het vreemdelingen- bezoek doen toenemen. Bloemendaal zal dan zeker niét veTgeten worden. Het duinlandschap, waarop het „Kamp" ge vestigd was, is weer voor liet publiek afgeslote) De bordjes met „Verboden Toegang, art. 401 WetL. v. Strafrecht" zeggen het je duidelijk. En in den. f ansc-hen omtrc k zijn de duinc n, zoover mij bekend overal „verboden terrein", zelfs voor den mstigen, bedaagden wandelaar, uitgezonderd het smalle terrein van het „Vissclierspad", dat van „Kraantje lek" dwars door de duinen naar Zandvoort voert. Wilt ge een andere duinwandeling doen dan die langs liet „Visseherspad". vraag dan ren toegangs kaart aan voor de ,,Amsterdanisch«r"\V*terieilMnj(" die se tegen een geringe vergoeding kunt bekomen Een mooi uitgestrekt duinterrein staat dan voor u open, dan kunt ge uren ronddwalen en genieten van de flora en fauna der duinen. Geen wonder, dat jaarlijks een groot aantal natuurliefhebbers van deze gelegenheid profiteeren. Ge kunt wandelen over de paden, over de liooge bruggetjes, die over de waterleiding-kanaaltjes gebouwd zijn. De duinhodem bevat het heerlijke duinwater, dat, zorgvuldig gezuiverd, van hier, van de price d'eau, naar de hoofdstad gevoerd wordt, om de achthonderdduizend Amsterdammers heerlijk duinwater te leveren. Drinkwater, zuiver drinkwater, is een zaak van onschatbare waarde. Amsterdam is volgens de statistieken, die geregeld gepubliceerd worden, een der gezondste steden van de wereld en dit voorrecht dankt liet voor een belangrijk deel aan liet duinwater. Voordat Amsterdam zijn waterleiding had was het niet de drinkwatervoorziening treurig gesteld. Ook in Haarlem was dat eveneens het geval. (Voor dat Haarlem zijn eigen waterleiding had, kreeg het z'n water van de Amsterdamsche Waterleiding). Men moest zich oudtijds behelpen met het water uit z.g. regenbakken, waarin het water, dat op de daken viel en langs goten en pijpen afvloeide, verzameld werd. Dit water was niet zuiver, zooals te begrijpen is. Allerlei vuil, allerlei ongerechtig heden kwamen van het dak naar heneden in den regenbak. Noodig moest de bak zoo nu en dan evenais de goten en vergaarbakken van de daken schoon gemaakt worden en dat gebeurde dan in den tijd, waarop de regenbak, tengevolge van langdurige droogte dat kwam niet vaak voor in ons regen achtig land bijna leeg was. In tijden van droogte ontstond watergebrek. Dan moest water van elders, in dat opzicht meer bevoorrechte plaatsen, aangevoerd worden, dat tegen betrekkelijk hoogen prijs verkocht werd. Te Haarlem waren ook pompen, die volgens de bewering van zeer oude Haarlemmers heerlijk drinkwater leverden. Deze pompen vulden liet tekort aan drinkwater aan. Ze zijn later, toen de waterleicfing er reeds was, weggebroken, omdat bij nauwkeurig onder zoek van dat „heerlijke" water bleek, dat het voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatte. In vroeger eeuwen werd in tijden van water gebrek in onze steden (en dorpen) slecht drink water gedronken; het water van gracht en cn slooten werd dan vaak gebruikt voor reiniging van allerlei vaatwerk. Het hoeft geen betoog, dat bij het heerschen van tj-plius en cholera dit hoogst gevaarlijk was. De duinen leveren nu het drinkwattr voor Am sterdam, maar ook Haarlem cn Bloemendaal drinken duinwater en hebben een eigen water leidingJabijna de geheele provincie Noordholland ontvangt haar drinkwater uit liet duingebied. Drinkwatergebrek lioeft niet meer voor te komen. De zomer kw ijnt en door de witte dampen Schiet laat een bleeke en w eifelende zon II. Roland Holst. De wandeling door liet duinlandschap der Am sterdamsche Waterleiding is vol afwisseling cn biedtfdén natuurliefhebber gelegenheid kennis te nemén van de eigenaardige planten en dieren, de duinfjora en -fauna. Nu de- herfst gekomen is, kuntige de velerlei kleuren cn tinten bewonderen, die liét loof der hoornen vertoonengroen, rood, bYuuï geel. Erff, reeds heel wat bladeren dwarrelen naar 1 cneden. Geluidloos vallen de vergeelde bladen En druppen zacht op mijn gebogen hoofd, zooals de dichteres II. Roland Ilolst zegt. Ge,hebt gelegenheid de vruchten van verschil lende: planten te zien, te bewonderen de oranje kleurjgc der duindorens, de mooi gevormde, roode kardinoalshoedjes, de roode rozebottels, de vuur- van de Geldersche roos, de zwarte AyS-WifsLej-tt, dj, donker r-cc,ie ven. de jneïd eji opcï'.i; "Eeueiïl vindtge het rdoolSttf van dti duinroosjes. Aan de dennen hangen de kegels, de denappels, waarvan de schubben later losspringen en waaTuit de zaden verspreid worden door den wind. tv.) De herfst is in het bijzonder de tijd van de paddestoelen, die ge soms in grooten getale kunt vinden. Gedurende de laatste dagen zag ik her haaldelijk jongelui, waarschijnlijk leerlingen van Middelbare scholen, die er op uittrekken om paddestoelen te verzamelen, welke de belangstelling wekken van velen. Op liet terrein van de Amsterdamsche Water leiding zult ge niet veel vinden de zoo mooie, maar giftige, vliegenzwam, die ge vaak afgebeeld ziet. Wel kunt ge er vinden de paarse russula's, de elfen bankjes, de boleten, dan de sierlijke parasol- zwammen en ook de giftige amanieten. De padde stoelen zijn merkwaardige vertegenwoordigers van het plantenrijk. Wat wij paddestoelen noemen zijn cle vruchtlichamen van onder den grond groe'trde planten. Als ge ze opgraaft vindt ge in den 'cm een netwerk van fijne draden, het myc i m geheeten. Dat is de eigenlijke paddestoel. Wc est voorzicht ig met de paddestoelen. Vele soorten zijn giftig, andere eetbaar. Maar wees zoo verstandig ze nooit te eten, als ge ze niet goed, zeer goed kent, want een vergissing kan zeer ernstige gevolgen voor u hebben. „Bevallig onkruid is er veel" Bij de fauna der duinen denkt ge in de aller eerste plaats aan het konijn, dat zijn holen in de heuvels graaft. Vlugge, aardige diertjes zijn het die door hun koddige sprongen de aandacht trekken van iederen wandelaar. Jammer genoeg zijn ze schadelijk in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats, omdat ze de schors van het houtgewas af knagen en vele planten vernielen; in de tweede plaats, omdat ze de duinen ondermijnen en ze door hun graven het verstuiven van het zand bevorde ren. Vervolging van de konijnen is daarom noodig en men moet de natuurlijke vijanden: wezel, her melijn en bunzing niet probeeren uit te roeien. Een ander bevallig lid van de familie der knagers komt tegenwoordig ook in de bossclien van den duinzoom voor. Ik bedoel de eekhoorn. Kleine, vlugge, elegante diertjes zijn het, die snel van den eenen tak op den anderen tak springen, vliegensvlug bij uw nadering achter den stam van den boom naar boven klimmen en toeli niet kunnen nalaten een nieuwsgierigen blik uit de hoogte op den wandelaar te werpen. Jammer, dat ook deze diertjes schadelijk zijn, schadelijk voor het houtgewas, maar vooral voor de vogels, omdat zij een groot aantal vogeleieren verorberen. Zoolang zij in klein aantal in de duinen voorkomen is de schade betrekkelijk gering, maar daar zij zicli vrij sterk vermenigvuldigen, kan be strijding en vervolging noodzakelijk worden. Tot hun gevaarlijke vijanden moeten gerekend worden de drie bovengenoemde kleine roofdiertjes en dan de boommarter, die naar ik meen in de duinen niet voorkomt. Kleine bloeddorstige roovers met felle oogjes, scherpe tandjes, lenige, slanke lichaampjes met pluimstaartjes zijn wezel, herme lijn en bunzing. De laatste is de grootste. Men be schouwt deze dieren meest als schadelijk, omdat ze laag broedende vogels dooden, maar men moet Maar Jan, wat, heb je nü gekocht? Ik rook alleen 't beste en geen bocht. Ga direct naar CREMER hk.Bakkerlaan Daar haal 'k altijd mijn rookers vandaan! Bloemendaalscheweg 119 - Telefoon 22628 Kennemer Foto-Kinohandel Bl.straatweg 158. Santpoort-Station Tel. 506 FOTO EN SMALFILMS Ontwikkelen en afdrukken L EICA SPECIALIST Groote Sorteering Vakkundige reparaties BLOEMENDAAL TELEFOON 22238 BLOEMENDAALSCHEWEG 56 LOOD- EN Z1NKWERKER Complete Badkamer Installatiën Geysers en Gasfornuizen in Huurkoop Levering via Gemeente Gasbedrijf Gevestigd sinds 1903 koop uw CAMERA EN ROLFILMS bij: FOTO ENGEL Kleverparkweg 7, Telefoon 16246 Het adres van vertrouwen ook voor Uw afdrukwerk. niet vergeten, dat ze bovendien heel wat schadelijk gedierte dooden. Met de vervolging dezer kleine roofdieren moet men dus voorzichtig zijn. Onschuldig zijn de kleine hagedissen, die zich snel bewegen over den bodem of over de lage takken. Zij vergasten zich aan mugjes en vliegjes. De vogelwereld der duinen is zeer merkwaardig. Achter de eerste duinenrij broeden in den zomer de meeuwen op hun kunstelooze nesten. Ge hoort hun gekrijsch. Dan ook de roep van den wulp, met zijn grooten, flauw gebogen snavel. Aan den duin zoom ziet ge nog den kievit en de gruto, weldra zullen ze ons verlaten. In het voorjaar kunt ge den duinleeuwerik be wonderen, die zingend omhoog stijgt. „In het ijle blauw verloren „Volgt mijn oog niet meer uw vlucht. In de lente en het begin van den zomer kunt ge den „Wildzang" beluisteren, maar nu is het gezang grootendeels verstomd en slechts enkele tonen worden nog gehoord. Verschillende vogelkenners, meestal mannen, die reeds als jongens door dc duinen, de weiden, het bosch en de heiden gezworven hebben, Weten door hun artikelen in kranten en tijdschriften belang stelling te wekken voor liet vogelleven. Populaire boeken en boekjes zijn verschenen, waardoor be langstellende amateurs in staat zijn vogels te her kennen en te benoemen. Zoo'n duinwandeling op een mooïen herfstdag is een verfrissching voor lichaam en geest. Wie, verre van het stadsgerucht, met ontvankelijk ge moed de natuur gadeslaat, het kleine zoowel als het groote en grootsche, bewóndert het schoone, dat hij aanschouwt. Zijn bewondering stijgt tot vcreering, tot aanbidding van den SchePPé!» 4'c dat al geschapen heeft.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1