bloemindaauche Mimmmm SCHEEPSTRA'S DROGISTERIJEN Manufacturenhande! A. NI EL EN Hotel, Café-Restaurant „Roozendaal" Tentoonstellingen. Tooneel. Na eiken maaltijd. G. M, W. MARGADANT Accountant Fa. HOUTGRAAF EN BOLSENBROEK VERHUIZINGEN -BERGING VOOR INBOEDELS 1 PYAMA'S VOOR DAMES, HEEREN EN KINDEREN, alle maten in mooie keuze voorradig. Bloemendaalscheweg 260 Overveen Tel. 13574 A. J. VAN SCHOOTEN. TENTOONSTELLING MOZAÏEKEN VAN MOLKENBOER IN KUNSTZAAL „REEKER", WAGENWEG, HAARLEM. Ant. H. J. Molkenboel', (1e Nederlandsche por tretschilder, die de eeuwen oude kunst der mozaïek- Versieringen, weder in haar ouden, meer nog in gelouterden luister, wist te doen herleven, de man, die van 1931—'36 het geweldige koor- mozaiek der graf-bascliek van St. Francois de Sales te Annecy (Frankrijk) schiep, die na vijfjarigen arbeid, met zijn staf van twaalf Itali- aansclie werklieden, een dergelijk mozaïek-wonder deed verrijzen in de kerk van .arch. kropholler te Scbeveningen, -die het fresco-mozaïek voor den St. Adelberts-akker te Bgmond creëerde openbaart ons thans door woord en beeld, de schoonheid van zijn wel zeer aparte kunst. Op uitnoodiging van den lieer Keeker, werd hij n.l. bereid gevonden in diens kunstzaal, Wagenweg 102, Haarlem, een herhaling te geven van zijn lezing, bij zijn mozaïekwerken te Parijs gehou den (Wereld-tentoonstelling 1937) en daaraan te Verbinden een expositie van werkstukken, die zijn verschillende technieken belichamen. I)ie lezingen worden alsnog gehouden op Zaterdag 13 Nov. 2.30 en Maandag 13 Nov. 8.13 uur. Introducties zijn aan genoemden kunsthandel ver krijgbaar; de tentoonstelling is van 6—30 Nov. dagelijks gratis toegankelijk. Molkenboer had reeds carrière gemaakt als portretschilder, toen hij, dat was in 1903 door het Delft's studenten-corps uitgenoodigd werd een achtergrond voor een Hyzantijnsche paleiszaal te schilderen, waarin de Byzantijnsche spelen, tijdens het luisterrijke lustrum Holland was nog in zijn rijke dagen opgevoerd zouden worden. Denkt men aan de pracht van dergelijke zalen in het oude Byzantium (Konstantinopel), dan rijst voor ons oog een schittering van met mozaïek bekleede wanden en zuilen. Wat was natuurlijker, dan dat de jonge schilder zich naar Italië spoedde, om daar en voornamelijk in Ravenna, waar nog heden de mooiste mozaïeken gevonden worden -zich in de uiterlijke verschij ning dezer kunst, te verdiepen. Daar werd hem dan ook in de vroeg-romaansche koepelgebouwen met hun samenwerking van bogen en tegenvlakken, de schoonheid duidelijk van de mysterieuze glans en glinstering, het vasthouden van het lielit, kortom de symphonic van kleur en gloed, die slechts het mozaïek vermag te geven en waarbij alle schilderwerken der latere eeuwen verbleeken. Vijfentwintig jaar na het succes met dit (toen maals nog geschilderde) decor in Delft bereikt, ontving Molkenboer met nog zes andere decora tieve kunstenaars de uitnoodiging, een ontwerp in te dienen voor de inwendige decoratie van de in aanbouw zijnde kerk te Scbeveningen. On middellijk .begaf hij zich naar Parijs en zocht daar eenige Italiaansche moz. werklieden op, die hjj npg .van zijn studietijd in Ravenna kende en die thans in Parijs woonden. Hij vond hen bereid eventueel bij hem in dienst te treden en zoo, verzekerd van hun practische hulp, was hij in staat zijn plannen voor een moz.-decoratie in te dienen. Men vroeg een proeve van zijn kunst te zien: Molkenboer kreeg de origineele inval een portret van een- Scheveningsehc vissehersvrouw in marmer en email te maken en had het pleit gewonnen. Als stuk van overtuiging is dit portret op de tentoonstelling aanwezig. Maar hoeveel studie, hoeveel opdrachten in het buitenland voor deze kunst-toepassing, hoeveel tentoonstellingen (Parijs, Rome, etc.), hadden er in die vijfentwintig jaar niet plaats gehadDoor welke schijnbaar toe vallige ontmoetingen waren de opdrachten vaak niet tot stand gekomen. In New.York b.v. bood hij, voorzien van de mooiste aanbevelingsbrieven van Jozeph Cuijpers en Joz. Israels, aan een der meest gevierde bouwmeesters zijn diensten aan. „Die brieven kan jijzelf ook wel geschreven hebben" meende de achterdochtige Yankee; „hier is papier en potlood, laat me eens zien, watje kunt, als il-.over eenpaar uur terugkom" en hij ging naar zijn club. Het resultaat was, dat hij eenvoudig en zonder meer Molkenboer's adres noteerde en hem een jaar later M. had deze ontmoeting reeds bijna vergeten voor een groot werk in Hollywood engageerde om daar zijn speciale kunst toe te passen. Ook dit werk werd een succes, want hij beheerschte zijn versieringskunst, die in wezen de schilderkunst der oudheid is, volkomen en dus ook in haar practische uitvoering, d.w.z. dat hij gaandeweg in staat geworden was, zelfs de grootste werken, die jarenlanger) arbeid vorderen, zelf te behakken. Zijn helpers kiest hij daarbij onder de begaafde Italiaansche werklieden die ieder voor zich, speciali teit in een bepaald detail zijn; de één maakt steeds koppen, de ander handen, een derde de plooivallen der gewaden, enz. en zooals een Mengelberg elk zijner artisten hun taak geeft en uit aller samen werking een schoon geheel opbouwt, zoo voert ook Molkenboer zijn medewerkers, in harmo nieuze aaneensluiting, tot de grootst mogelijke hoogte op. De bezoekers der tentoonstelling kunnen daar de grondstoffen, de gereedschappen en hulp middelen leeren kennen, waaruit en waarmee de verschillende specimina werden gevormd, die in een bonte rij langs de wanden zijn opgesteld. Marmer, email, gouden- en zilveren platen, (deze laatsten aan weerszijden met glas omsmolten) gebakken klei, een enkele maal liet paarlemoer der schelpen en daarnevens pegels uit email in prach tige kleurcombinaties, die de jongste vinding van Molkenboer zijn, ziedaar de elementen van deze kunstverschijning, die zich dienstbaar maakt zoowel voor religieuze als profane toepassing. Onder de geëxposeerde werken en studies trekken, naast een Ave Maria- gedenkplaat, verschillende bloem- en visehfantasieën, een Madonna, een dansfiguur, vrouwen-tvpen en een klein liang- crucifix, vooral de aandacht: het doopvont ..Veni Sancte Spiritus" de fresco-mozaïek „RosaMystical! ee werkmanstype (Rott. Lloyd) dat zeer expres sief is, een ceram-email, Magdalena voorstellend, een tweetal Chr. studies in gelijke uitvoering en een Carton van het uitgevoerde mozaïek in de huis kapel van Z.D.II. den Bisschop van Haarlem (1928). Maar het meest zullen de bezoekers onge twijfeld getroffen worden door liet zoo juist vol tooide St. Adelbert fresco-mozaïek, dat weldra op den St. Adelberts-akker te Egmond geplaatst zal worden en dat, naast zoo veel andere zijner scheppingen, eerbied afdwingt voor den harden werker en grooten beeldenden-kunstenaar, waarop het kleine Holland trots kan zijn. B. o Tentoonstelling Werken van Mej. Struick du Moulin en Nelly Bakema in Kunstzaal „Reeker", te Haarlem. Het was een ontroerend oogenblik toen de heer H. F. Root j.l. Zaterdag, te midden van vele genoodigden, de tentoonstelling opende van schil derijen, teekeningen en grafische werken van wijlen mej. Do Struick du Moulin en daarbij in treffende woorden de verdiensten der ontslapen kunstenares herdacht, De voorbereiding der expositie en de keuze der stukken waren nog van haar uitgegaan, doch het moclit haar helaas niet gegeven zijn, deze in vervulling te zien gaan. Liefderijk en in volle piëteit hebben vrienden haar taak in deze over genomen en nu zien wij ze hier weer terug, die vele goede bekenden van vroegere tentoonstellingen, thans meerendeels in particulier bezit overgegaan. Ook nieuwe werken sluiten zich daarbij aan. Uit beeldingen van de kleine teere dingen van den dag zijn liet bij voorkeur: een vogelnestje, een potje met rozebottels, stroobloempjes, een muisje, een jong duifje, allen dingen, die defprozaisclre mensen achteloos voorbijgaat, maar die deze fijnbesnaarde kunstenares, in de volle rijpheid liarer talenten, verhief tot juweeltjes van schilder- of teekenkunst. Doeken als „Paardebloemen in Landschap" boeiend door het uiterst genuanceerde geel dezer nederige bloemen, gezet tegen een lucht vol onweersdreiging' of als „de Boomstronken" in hun prachtig koloriet, vormen wel de fraaiste stukken der verzameling. Naast al die kleinodiën der sehilderskunst, toonen ook een paar groote doeken de gave, die Do Struick du Moulin bezat voor het portretschilderen. Het schijnt ons echter toe, dat haar belangstelling voor sommige details niet zoo hevig gespannen was als bij de weergave van wat haar ziel zelf zocht en vond in brooze, kleine objecten. Daardoor waar schijnlijk zijn die partijen ervan onbelangrijk en eentonig. Tintelend van leven zijn daarentegen haar teekeningen, aquarellen en litho's, de laatsten in onbedwingbare scheppingsdrift direct op den steen gegrift. Eén rouwkrans, door liefdevolle handen tussclien haar litho's „Berenklauw" en „Cactus", (waarvan één nog niet geheel voltooid is), zegt ons, dat de schenkster van al deze schoon heid, hiermede haar laatste geschenk aan de wereld gebracht heeft. De aanblik op de doeken van Do Struick du Moulin wordt verlevendigd door de beeldhouw werken van mej. Nelly Bakema, die, op oordeel kundige wijze geplaatst,, hiermede in harmonie zijn. Verdienstelijk is dit werk van de jeugdige kunste nares en met heerlijke beloften voor de toekomst, wier opgang reeds spreekt uit het niet te loochenen feit, dat de in brons uitgevoerde portret-buste van den Haarlemsclien schilder Boot, die ook hier weder te bewonderen valt, in haar latere schep pingen reeds verre overtroffen is. Zij heeft aan de jeugd haar hart verpanddaar is „Jan" met zijn guitige, overmoedige, jongens-allures, daar zijn „Ankie", „Corry" en „Marianne" allen charmant en markant, daar is haar „Peinzend kereltje" om te stelen, daar is een glunder „Boerenmeiske" naast andere opmerkelijke kindertypen. Maar in groot contrast hiermede is ook een formidabele steenen meisjes-tors, die de veelzijdigheid van haar kunnen op verrassende wijze demonstreert. Ook haar tentoonstelling werd door den heer Boot ge opend, die daarbij gelegenheid vond in zijn ope ningswoord eenige waardeerende getuigenissen te vlechten en een aansporing voor haar op den inge slagen weg voort te gaan. Beide tentoonstellingen worden gehouden van 6 tot en met 28 November 1937 en zijn dagelijks gratis toegankelijk van 10 tot 3 uur, 's Zondags van 2 tot 4 uur. B. „GROOTE LIEFDE". Gezelschap „Het Masker", (Co Arnoldi). Voor de tweede Abonncmcntsvoorstelling in den Stadsschouwburg was de keuze gevallen op Franz Molaars „Groote Liefde", en dit bleek een aan gename verrassing! Een zeer gedecideerde jonge dame Margit Agi, is Directrice van een groot Mode magazijn. "Thuis voert zij den scepter over haar zusje Irene en den goedigen Alphons, die voor de gezelligheid en uit oeconomist'he overwegingen bij de Dames inwoont. Alphons wordt door Margit geschikt geacht als toekomstig echtgenoot van Irene. Dit zal, gelijk Irene het uitdrukt, geen „zinnelijk" huwelijk worden, maar meer een aan gename verstandhouding. Alphons wordt als een soort „heilige" geproclameerd. Maar de natuur wil het anders, hij maakt kennis met den artist Ivan een vlotte jóngen, gaat met hem uit en staat' Irene aan Ivan af. Nadat beide zusjes een feestavond bij de Gravin van Oroszy hebben door gebracht welke deze tot den vroegen morgen weet Ti it te strekken en bij welke gelegenheid Irene zich nog al schaapachtig aanstelt, komen de meisjes thuis en ontdekken door loslippigheid van den tuinman dat Alphons er „in smoking" op uit is gegaan, en nog niet thuis is. Als hij met hangende pootjes binnenkomt, leest Margit hem geducht de les. en laat zijn vriend Ivan die nog in den tuin is, eveneens roepen. Zij wil ook hem eens onder han den nemen. Deze overigens sterke vrouw blijkt evenwel niet tegen den seyniselien charmeur opge wassen. maar het moet, in het belang van Irene omdat ze hoort, dat deze ook al met Ivan uit is geweest. Margit eisclit van Ivan, dat hij Irene op geeft, waaraan deze natuurlijk niet denkt. Een aller aardigste scène speelt zich af in het magazijn waar Margit werkzaam is. De wereldwijze Gravin is ook aanwezig en ze zullen met. baar beiden Ivan wel klein krijgen. Als Dame du Monde laat Jacqueline 11 ooy aards in dit tafreeltje buitengewoon goed snel zien; zij begint zich voor Ivan te interesseeren, en 't eind van het liedje is, dat ze beiden op hem verliefd worden. Yan de zedepreek komt derhalve weinig terecht. In een volgend tafTeel ontmoeten we Ivan en Irene in een armzalig atelier; hij heeft Irene geschaakt. Thuis gekomen, hoort Margit van de huishoudster, dat de kleine er van door is. Door tastend als Margit is, w il ze Irene gaan terughalen, voordat Ivan haar mee kan nemen naar Holly wood om daar te worden ingeleid in de filmwereld. Ondanks alle goede voornemens slaagt Margit eihter niet, en eindigt met aan Irene haar liefde vjpr Ivan te bekennen. Dit is haar „groote liefde r^Mko-evenwel zoo onzelfzuchtig blijkt te zijn, dat zij zich ten gunste van Irene opoffert. In haar gezellig huisje teruggekeerd, ontmoet ze den goe digen Alphons, die zich gereed maakt om te ver trekken, omdat hij het niet oirbaar acht, met Margit alleen daar te blijven wonen. Nu kijkt de wereldwijze Gravin op guitige wijze om den hoek en wijst het paar den ecnig juisten weg. Alpgons ontdekt in zijn hart een zwakke plek voor Margit deze kan de oplossing wel aecepteeren en vliegt in zijn armen. Een wel wat tam slot van deze overigens handig in elkaar gezette intrigue. Margit Ank van der Moer gaf in deze uiterst lastige rol goed spel te zien, en de bijna even moeilijke rol van Irene werd op verdienstelijke wijze vertolkt door Georgette Reyewsky. De rol van Ivan werd vlot gespeeld door John Gobau, terwijl de rollen van den tuinman-politieagent en die van zijn vrouw de huishoudster in goede handen waren bij Henny Kemler en Lize Servaes. Ook de minder belangrijke rollen kwamen goed tot hun recht, zoodat het stuk één geheel werd, dat een dankbaar gestemd publiek zes tafreelen lang in spanning hield. Ook de décors waren goed verzorgd, zoodat we maar zeggen willen, dat de abonné's alle reden hebben om tevreden te zijn, van welke tevreden heid zij duidelijk uiting gaven. C. E. o Dr. PLATON KRETSJET, CHIRURG. Tooneelspel in 3 bedrijven van Alexander Korneitsjoek. Stadsschouwburg. 10 Nov. De korte inhoud in het programma afgedrukt geeft zoo niet het karakter, dan toch de bedoeling van het stuk weer, in ieder geval de opvatting, die de leider van „De Nederlandsche Tooneclgroep" Rob Geraerds er van heeft. Overal, zoo luidt 't ongeveer, treffen we mannen qaan als chirug Kretsjet, die strijden voor hun overtuiging en idealen en die daarbij niemand ont zien, vooral zichzelven niet. Overal vinden we tegenover hen mannen als Arkadü (de eerzuchtige geneesheer-directeur van het ziekenhuis, waaraan ook de chirurg verbonden is), die niemand naast zich dulden, altijd vechten voor hun eigen belangen en die daarbij elk gevoel van de juiste verhoudin gen verliezen. Overal (het programma is nog aan het woord, wij zouden dit niet zoo durven zeggen) overal vindt men flinke, doortastende „regeerders" als de volkscommissaris Bjerest (Max Croiset,|die heel erg zijn best deed een echte volkscommissaris te zijn, de hemel beware ons voor dezulken) die wat voorgewend wordt en wat gemeend is uit elkaar weten te houden en die zonder aarzelen ingrijpen om „Strebers" onschadelijk te maken als zij stuiten op kuiperijen en bederf. Het stuk is vol afwisseling van licht en donker. Felle, vroolijke en gevoelige tooneelen volgen elkaar in snelle vaart op. In zoover is het stuk naar zijn grondregels Russisch, dat het niet als zoovele Westersche tooneelstukken in ellenlange samen spraken diepzinnige vraagstukken, of wat daar voor moet doorgaan, laat ronddrijven of verdrinken om daarmee hun armoede hun gebrek aan hande ling te verbergen. Het is een echt speelstuk, waarin het zwaartepunt ligt in het samenspel dus in het geheel niet enkel in de voorname rollen. Het is vriendelijk, met voldoende aandoenlijke tooneelen om de ziel bewogen te houden en zonder zielekun- dige fijnheden en diepzinnigheid. Een voorstelling van zulk een stuk, gespeeld door deze vlot en prettig samenspelende groep geeft dus nooit een verloren avond. Wij zetten een vraagteeken achter de opmerking in het woord vooraf, dat dit stuk in zijn geheel door en door Russisch zou zijn. De decors en costuums waren 't zeker niet en wij vreezen dat een dame-moeder als Rika Hopper gaf, in wat wij dan Rusland noemen ver te zoeken zal zijn. Maar wat doet dit er toe Het gaat toch maar om men- schelijke gevoelens, uitgebeeld op aannemelijke wijze. We komen om ontroerd, om bewogen te wórden. En dat lukt met dit stuk wel. Vooral de hoofdpersoon de chirug (is de schrijver misschien ook dokter?) door Rob Geraerds gespeeld was voor ons zoowel belangrijk als overtuigend. Ook Cruys Voorbergt), de directeur, zijn tegenpool, was, ernstig als Cruys Voorbergh altijd is, boeiend genoeg. Lida, de door hen beiden beminde en gezochte gevoelige jonge vrouw werd door Tine Medema sober (misschien niet zonder opzet, om niet in het melodramatische te vervallen en om de mannen scherper te doen uitkomen) zeer sober gespeeld. Zij voldeed ons het meest in die toonee len, waarin zij zich zelf wil zijn, zich bevrijden wil uit banden die haar drukken. Toen toonde zij wat temperament, is. In haar samenspel met Rob Geraerds geeft zij door die soberheid diepte aan zijn figuur, wat het stuk ten goede kwam. Op hem komt het aan. Zijn gezicht, zijn gebaren (ook in zijn vioolspel) waren If. Denkt men zich daarneven als bijpersonen drie zoo bedreven en op het tooneel als bij moeder thuis zijnde spelers als Herman Schwab, Rika Hopper en Marie van Westerhoven, dan kan men zich indenken, dat het Wilsonsplein alles bij alles beschouwd, ons niet teleurstelde. Hedenavond 12 Nov. komt De Amsterdamsche Tooneelvereeniging met ..F rdy'sjjbekeering" (Jubi leum Tourniaire). Het zal vol zijn. Coupons geldig. Zondagavond het Gezelschap Saalborn-Parser met „Mijn zoon de minister". Aanvang steeds 8.15. T. o Benoeming. blMet ingang van 1 December a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School no. 2 te Sneek, de heer P. Bonnema, uit Overveen. o Wie verleden jaar last heeft gehad van winterhanden of wintervoeten, doet verstandig nu reeds daartegen maat regelen te nemen. Wie bijtijds Scheepstra's Winterzalf regelmatig gaat gebruiken, zal dezen winter niet door de ontsierende, lastige en pijnlijke winterhanden en winter voeten worden geplaagd. SCHEEPSTRA'S WINTERZALF kost 23 cent per doos. Bloemendaal, Telef. 22029 Santpoort-station, Telef. 554 LINNAEUSLAAN27 - HAARLEM TELEFOON 15649 Bloemendaalsche Weg 79 BLOEMENDAAL TEL. 22299 BLOEMENDAAL - Dr. D. BAKKERLAAN 8-10 JAEGER ONDERGOEDEREN in verschillende kwaliteiten, zoowel in goedkooge als in betere kwaliteiten. JONGENS JAEGERGOEDEREN in halfwol en In wol interlock, 1 solide fabrikaten. PRIMA KOUSEN SOKKEN SPORT- EN PLUS-FOUR KOUSEN. ZEER BILLIJKE PRIJZEN. Annex Wijn- en Gedistilleerdhandel Vraagt uitgebreide Prijscourant. - Bezorging aan huis a la minute Heeft diverse Zaaltjes voor Partijen, Vergaderingen, Dans- en Bridgeclubs op zeer aannemelijke condities. Aanbevelend,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5