ALLE BANKZAKEN Raadszittingen Bloemendaal. C.CASSEE 31e Jaargang - Ho. 26 26 November 1937 Oplaag 5900 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station advertentien abonnementen De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Open Jlaatd, !Fomuisr enz £lectr. Smederij «4. X van tRiessen verhuur van filmapparaten *De *Begrooting 1938 Goedgekeurd. 1LAMPEKAP-MAGAZIJN „IVONNE" 8 FIRMA P. VAN DER STAD wild en gevogelte begrafenis en crematie 22444 HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD e Advertentiënper regeJ 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels I 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.11 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66. BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 1.— per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor bet loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 zeer billijk te koop. Vakkundige reparaties aan haarden en kachels BLOEMENDAALSCHEWEG 131 BLOEMENDAAL TELEFOON 23092 GEREEDSCHAPPEN PRACHTSORTEERING SCHAATSEN VOEDERHUISJES A. Z ETSTRA Korte Kleverlaan 22—24 TIMMERK1STEN ZAKMESS EN SLEDEN ZAKLANTAARNS Telefoon 22704 'ui na Ook filmavonden in zaal en huis Wordt U bij ons S M A L F1L M-ABONNÉ Kennemer Foto-Kinohandel Bl.straatweg 158 Santpoort-Station Tel. 506 Gisteren van 101 en van 24.50 uur) Algemeene Beschouwingen. Maatregelen tegen verstoring van Kerkdiensten gevraagd. Badpakken van eenige vierkante centi meters en zwembroeken als vijgeblaadjes. Wederom stemmen voor een Bloemendaalsche H.B.S. Straatverlichting en Publieke Werken weer op het tapijt Waar blijven de centen van de Jam boree Het duurt schandalig lang, meent de heer Rohling. Het „achterdeurtje" voor den Vogelenzangschen agent gevonden: f50.- vergoeding aan de echtgenoote voor het schoonhouden van de cel. COWCOCOCOC005COCOCOCOCOCOC/X/3C/3 O VOOR SINT NICOLAASeen zeer uitgebreide S collectie Schemerlampjes, Leeslampen en O Staande Schemerlampen vindt U bij 8 Groote Houtstr 147 a, Tel. 10925, Haarlem q Speciaal adres voor kappen voor staande schemerlampen en perkament chintz en zijde. cooocoeocot/ jcotococou ^c/aoocococo POELIER KLEINE HOUTSTRAAT 136 Opgericht 1870 HAARLEM Telefoon 10188 BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL STRAATWEG 4A TELEFOON Gistermorgen kwam de Baad der gemeente bij een, ter behandeling van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1938. Alle leden zijn aanwezig. Algemeene Beschouwingen. De behandeling der begrooting wordt vooraf gegaan door de algemeene beschouwingen; de heer BOUVY (R.-K.) opent de rij: Gezien de huidige begrooting voor 1938, zegt spr., die géén verhooging van belastingen vraagt en thans ook niet uit de reserve behoeft te putten, neemt Bloemendaal wederom de plaats in van die gemeenten, bevoorrecht met lage belastingen. De trek naar onze gemeente toont zulks dan ook duidelijk aan. Niettegenstaande de nog uit te voeren en in de laatste jaren in onze gemeente aangebrachte verbeteringen, zooals het gemeentehuis, het ge bouw van publieke werken, het politiebureau enz., blijkt het nog mogelijk zonder het nemen van extra maatregelen of belastingverliooging een sluitende begrooting te krijgen. Dit neemt echter niet weg, dat de Raad toch verplicht is econo misch te blijven werken, te meer, daar spr. nog geen hoopvolle perspectieven koerstert inzake spoedige beëindiging werkloozenzorg. Volgens de beschouwingen is de post onderiioud en schoonhouden der gebouwen: raadhuis, politie bureau, politie-posten, benevens bet gebouw van publieke werken aan den ruimen kant. Spr. vraagt zich echter af, wat zal hierop te bezuinigen vallen? Z.i. hoogstens 300 a 400 gulden, doch wordt hierdoor de hygiëne en het goede onderhoud der gebouwen niet in gevaar gebracht De eenige post, die altijd nog aan den hoogen kant blijft, is die van ca. f 80.000.genoemd onder 13 der begrooting, betreffende middelbaar onderwijs, voor bijdrage in schoolgeld enz. Overwegende echter den algemeen financieel gezonden toestand onzer gemeente brengt spr. B. en W. hulde en dank voor het wijs, zoowel als goed financieel beleid der gemeente. De heer OUWEHAND (C.H.) brengt hulde aan B. en W. voor de aanbieding eener begrooting zonder belastingverliooging. Spr. had liever echter nog een wat optimistischer toon gehoord, n.l. die van eenige belastingverlaging, althans om alvast den goeden wil te tooncn. De gemeente Bloemen daal is niet zoo groot in trek als wel wordt ver ondersteld. Gezien de gestadige verhooging van de laatste 13 jaren, is belastingverlaging wel ge- wenseht. Alle gemeentenaren zouden een ver laging zeer toejuichen. Bij de conversie van geldleeningen, zegt spr., altijd bevangen te zijn door de vrees, dat de, ongeorganiseerde spaarders, de middenstand daarvan de dupe wordt. Spr. zegt reeds eerder hulde gebracht te hebben aan het politiecorps voor de vervulling van zijn taak. Spr. wil nog onder de aandacht brengen, dat een Kerkdienst in Bloemendaal zeer ernstig is gestoord op een Zondag, en Iioopt, dat dit niet niet weer zal geschieden. Over de verlichting merkt spr. op, dat een be langrijke verbetering zou worden verkregen, in dien de reflectoren veranderd worden en een ander soort lampen wordt aangewend, waardoor geen hoogere kosten zullen ontstaan. Spr. meent, dat op Publieke Werken nog wel een en ander valt te bezuinigen. Er is een tieele groote staf personeel. Spr. wil deze woorden niet laten gelden als een critiek op bet beleid van weth. Prinsenberg, doch heeft bezwaar tegen het te groote apparaat; het is uitstekend geoutilleerd, doch 1 leeft niet voldoende orders. Er zijn niet zulke groote werkobjccten in 't vooruitzicht. Ook bij liet P.E.N. heeft men ingezien, dat het eigen beheer duurder is dan het principe van aanbe steden, zoodat wanneer er nu een spijker geslagen moet worden, dit wordt aanbesteed. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) Is dat voordeeli- ger? De lieer OUWEHANDDat zult u zelf het beste weten, want de voorzitter van het P.E.N.-bedrijf is een sociaal-democraat (gelach). Spr. wil nog de aandacht vestigen op het toe zicht der politie langs den Zeeweg, en aan het strand; speciaal ten opzichte van het laaste meent spr., dat een moeder met opgroeiende kinderen niet gerust aan het strand kan verkeeren. Er is gelegenheid zonnebaden te nemen; tussehen de stoelen, buiten de badgelegenheid, liggen jonge vrouwen met pakpakjes van eenige vierkante centimeters groot, terwijl de jongemannen soms ftijn uitgerust met eostuums, die eer aan vijge- blaadjes herinneren. Spr. wil niet Nederland j,ver-Urk-en", maar toch is spr. van meening, dat aan de door hem genoemde feiten een einde moet komen. .Spr. vraagt voorts of het niet mogelijk is voor hel, schoonmaken der gebouwen, mannen te ge I i'iken in plaats van vrouwen. De begrootingen van het Gas- en Waterleiding- „i-lill*. :n kef EfertTleityAsbedTijf, zien er-kcurig tilt, meent spr. Doch bestaat eT nog niét de moge lijkheid een zekere tusschentijdsche korting te kunnen krijgen voor bepaalde quanta gasafname 1 De heer SCHULZ (S.D.A.P.) merkt op, dat liet door hem gekoesterde optimisme, thans wel gewettigd blijkt. Er zit een niet onbelangrijke climax in de batige begrootingssaldi. We zijn over de moeilijkheden heen. De opzet van de begrooting voor 1938 is weer zeer voorzichtig, getuige ver schillende inkomstenposten, die thans veel lager geraamd zijn, dan zij in vorige jaren werkelijk op brachten. Ook de verkoop van gemeente-gronden zal in 1938 niet onbelangrijk voordeelige baten brengen. Financieel staat de gemeente er dus uit stekend voor. Spr. wil er op wijzen, dat de brandstoffentoe slag niet zoo ruim wordt toegepast als wel ge- wenscht is. Het is gebeurd, dat een Katholiek arbeider f 0.15 van zijn brandstoffentoeslag werd afgehouden, omdat hij op een Katholieken feest dag een dag verzuim had genomen. Dat vindt spr. wel wat klein. Spr. wil nog de aandacht vragen voor de jonge onderwijzers, die in deze gemeente werkloos zijn. Is er niet de mogelijkheid deze als kweekeling met acte aan te stellen, of voor zoover zij als volontair werkzaam zijn, een toelage te geven, zooals aan andere volontairs wordt verstrekt. Ten opzichte van te scheppen werkobjecten wijst spr. op de mogelijkheid om wandelpaden in de duinen aan te leggen nu het uitbreidingsplan langs den Zeeweg is goedgekeurd. Is thans nog niet de tijd gekomen, vraagt spr. om in deze gemeente te komen tot oprichting van een Hoogere Burgerschool, in samenwerking met Zandvoort en Heemstede? Misschien kan dit financieele voordeelen voor de gemeente op leveren. Spr. zou tevens gaarne vernemen, hoe het staat met het onderzoek naar de instelling van het zevende leerjaar. De heer VAN RIESSEN (A.R.) zegt, dat de in komsten der gemeente ruimer vloeien dan voor heen. Het heeft spr. teleurgesteld, dat de Raad tegen de wet in medewerking heeft geweigerd aan de totstandkoming van een school voor Christelijk onderwijs. Spr. hoopt, dat de beschouwingen bij deze hegrooting onder Gods zegen een vTuehthare arbeid ten gevolge mogen hebber. De beer FOSTUMUS MEIJJES (V.B.) kan den finaneieelen toestand der gemeente niet zoo roos kleurig inzien, als wel eens wordt betoogd. Feite lijk geeft een begrooting, die met een groot batig slot van een vorig dienstjaar sluitend wordt ge maakt, een geflatteerd beeld, want zal ook het vol gend dienstjaar een dergelijk batig slot opleveren Df meest strikte zuinigheid zal in acht genomen moeten worden. Speciaal ten opzichte van Open bare Werken heeft spr. bezwaren, daar de posten in dit hoofdstuk stelselmatig niet zijn verhoogd. Een hoogere raming zal zeer zeker een hoogere uitgave beteekenen. Bloemendaal trekt met een ruim gebaar f 15.700.uit voor het schoon maken van z'n gebouwen; Heemstede kan met nog geen f 7000.toe. Wij behoeven niet die eischcn te stellen aan onze gebouwen, die een chirurg stelt aan zijn operatiekamer. We moeten de tering naar de nering zetten. De heer CASSé (V.D.) kan met blijdschap con- stateeren, dat Bloemendaal, hoewel niet onge schonden, toch niet verminkt uit de crisisjaren is te voorschijn gekomen. Hoewel het opmerke lijk is, dat de Baad kon besluiten tot stichting van gebouwen, waarvoor in betere jaren geen gelden gevonden konden worden. Onze financiën zijn kerngezond; we behoeven geen bijdrage in de kosten van onze werkloozen. Toch moeten we het betreuren, dat daartegenover de regeerings- bemoeiingen zoover gaan, dat de salarissen der politie tegen den zin van den Raad verlaagd moesten worden. Spr. brengt aan bet college van B. en W. dank voor de wijze, waarop het genreentebeheer is uit geoefend. Spr. waarschuwt den Raad nog tegen het stichten van scholen, waaraan geen behoefte is, en doet een beroep op den Raad om voor de kweekelingen met acte een betere positie te scheppen. De wil om in het tekort van goede en goed- koope arbeiderswoningen te voorzien, is getoond door het in de vorige zitting genomen raadsbesluit. Voor voortgezette stichting is de behoefte aan- wezig. De" vergelijking, die de lieer Ouweband maakte met de gemeente Maarn, is niet juist. Deze ge meente beeft heel andere eischen. Spr. wijst nog op de behoefte aan speelterreinen voor de school gaande jeugd en verbetering van de straatver- llCDenhèer QUARLES VAN UTFORD (V.B.) wil hulde brengen aan het college van B. en W. voor het tot stand gebrachte werk. De begrooting toont in haar hoofdstuk voor Openbare Werken niets, dat op eenige bezuiniging wijst, getuige o.a. het tot stand komen van het plantsoen voor het gebouw van P. W., dat wel mooi is, doch volgens spr. feitelijk luxe is. De kosten van onderwijs zullen vermoedelijk nog wel stijgen, gezien spr.'s opinie, dat een leer lingenaantal van 40 per klas, te hoog is. Over de verhooging der loonen voor de tewerk - gestelden zegt spr. dat liij tegen de all round ver- ■h&ogi-.lg is, die inde vorig.; zitting is aangenomen: wel gevoelt spr.'vodr hen aiiurtedöeslag. ëlVinaitn hij in de vorige zitting aanwezig zou zijn geweest eri het voorstel tot verhooging metf f 1.zou zijn afgestemd, zou spr. dit onmiddellijk hebben doen volgen door een voorstel tot het verstrekken van een duurte-toeslag. De uiterste zuinigheid zal moeten worden betracht, te meer omdat volgend iaar o.a. f 39.000.aan aflossing voor den Zeeweg zal moeten worden betaald. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) zegt reeds eerder gevraagd te hebben naar een boekhoud kundige administratie van de gemeente-eigen dommen; er is reeds een stap in die richting gedaan en spr. zou gaarne zien, dat er nog iets meer in dit opzicht werd gedaan. Spr. vraagt voorts of het mogelijk is een gedeelte van de gronden bij Beek en Berg voor speelterrein beschikbaar te stellen. Tegen den heer Quarles van Ufford zegt spr., dat deze met mosterd na den maaltijd is gekomen met zijn opmerkingen over het voorstel van een duurte-toeslag. De heer Quarles had de becnen ge nomen toen over het voorstel gestenwl moest worden; als hij gebleven was, zouden we misschien tot een compromis gekomen kunnen zijn. Spr. merkt op, dat hij in zijn arbeid in de Com missie voor Sociale Belangen, weinig bevrediging meer vindt, in tegenstelling met vroegere dagen. Het schijnt alsof er een fatum op deze commissie ligt. Dit ligt misschien in het feit, dat er zoovele menschen hij spr. komen, die op allerlei wijzen gekort worden, zonder dat zij hegrijpen, waarom dit geschiedt. Deze dingen wekken een zekeren WTevel. In deze gemeente is feitelijk de situatie ont staan, die duidt op een organisatie als van Maat schappelijk Hulpbetoon. Spr. meent, dat het misschien gewenselit is, dat officieuze Maatschappe lijk Hulpbetoon tot een officieele instelling te ver heffen, en vraagt of B. en W. genegen zijn over dit voorstel prae-advies uit te brengen. Spr. informeert voorts of de reserve van het Gas- en Waterbedrijf niet een zoodanige afmeting heeft aangenomen, dit tot verlaging der tarieven zal kunnen worden overgegaan, terwijl spr. voorts de meterhuur met 50 zou willen verlagen. Spr. vraagt of de mogelijkheid bestaat en van de afgangen van den Hooge Duin en Daalscheweg naar den Zeeweg voor autoverkeer open te stellen ter ontlasting van het verkeer op den Ter Hoff- steedeweg. Verder vraagt spr. verlichting van het Stoopplein en een waarschuwingsbord voor de Busken Huetlaan. De heer ENSCHEDé (V.B.) wijst op de moge lijkheid voor de jeugdige werkloozen in de Cen trale Werkplaatsen een vak te leeren. Van die mogelijkheid wordt zeer weinig gebruik gemaakt. Is het voorts mogelijk met hulp van het Werk fonds de spoorbaan Haarlem te verhoogen, waar door o.a. de spoorwegovergang zou komen te ver vallen. Wat de conversie van geldleeningen betreft, wijst spr. er op, dat een groot nadeel verhonden is aan deze conversie b.v. voor ouden van dagen, die de door de verminderde rente het inkomen van hun gespaarde geld zien verminderen. Daar moet zeer voorzichtig mee gehandeld worden. Zie vervolg pag. 2.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1