Extra Sint Nicolaas-nummer. ALLE BANKZAKEN De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Zeven Surprises Weet wat U eet! SMIT's Luxe Bakkerijen „PICTURA" 31e Jaargang - No. 27 30 November 1937 Oplaag 6000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Waarom draagt Sinterklaas een baard? LAMPEKAP-MAGAZIJN „IVONNE" VERHUUR VAN Fl LMAPPARATEN Kennemer Foto-Kinohandel BOTERLETTERS BOTER SPECULAAS - POPPEN Sigarenmagazijn „Argentina" COENRAAD LINNEKAMP HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD u Advertentiënper regel 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels I 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.1 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l 1.— per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers! 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 (Nadruk verboden). In een gezelschap stelde iemand dezer dagen de ietwat zonderling klinkende vraag, waarom Sinter klaas een baard draagt. Hoewel als grap bedoeld, leent deze vraag zich toch tot een ernstig ant woord. Inderdaad schijnt er iets tegenstrijdings in den eerwaardigen ouderdom van den stichter van 't feest en de jeugd van hen, die het het harts- tochtelijkst vieren. Want Sinterklaas is en blijft toch voornamelijk een kinderfeest. En het zijn juist de kinderen, die niet alleen optreden als de vol verwachting hun geschenk verbeidende klantjes, maar die ook het meeste werk maken van het geven van pakjes. In het koopen van de cadeaux, het inpakken en op verrassende wijze omwikkelen, het verzinnen van een toepasselijk vers, is voor de jeugd een nog grooter aantrekkelijk heid gelegen dan in het ontvangen van hetgeen zij op hun verlanglijst hadden genoteerd. Ook de volwassenen doen nog wel mee aan deze algemeene inpakkerij, maar zij hebben er toch niet meer die onuitputtelijke inspanning voor over. Louter om hun kroost een genoegen te doen, brengen de ouders het offer van het eindeloos vouwen van papier en knoopen van touw. Zij vinden de Sinterklaasdrukte een corvée en zijn blij, als de herrie aan kant is. Maar de hoogbejaarden? De grootvaders met grijze baarden? Zij trekken zich van het feest terug en volstaan met het geven van geld, waar voor de begiftigden zich dan zelf iets nuttigs of aangenaams kunnen aanschaffen. Een enkele levenskrachtige grijsaard verstout zich nog tot een oolijk grapje, maar men zou, als men den geest van het Sinterklaasfeest in een zinnebeeldige gestalte belichamen wilde, hiervoor toch niet een overoude bisschop kiezen. Passender lijkt een jeugdige Faun of Cupido. Toch kunnen wij ons moeilijk een anderen patroon voor de jeugdige pretmakers voorstellen dan de grijsaard met zijn zilveren lokken en zijn langen witten baard. Zijn wij aan deze gestalte gehecht, louter omdat zij een traditie belichaamt, of is de eerwaarde witte baard tevens voor ons een symbool Waarom waakt deze aartsvaderlijke figuur over de fopperijen der jongeren; waarom is hij het, aan wien zij het toevertrouwen, de producten van hun speelsch en vaak ondeugend vernuft uit te deelen? Zou het misschien hierom zijn, dat men in dezen goedheiligen bemiddelaar een waarborg bezit tegen de verleiding tot misbruik van de gelegenheid om anderen een poets te bakken? Houdt deze vriendelijke, maar tevens plecht statige patroon de jool binnen de grenzen van het geoorloofde? Helaas weten wij, dat niet elke Sinterklaas- grap verzonnen wordt uit de zucht om anderen aangenaam te zijn. Veelvuldig zijn de gevallen, waarin men zijn wrok of zijn spot opgezouten heeft tot op dezen merkwaardigen avond, waarop men ongezien en naamloos zijn vijand of tegen stander een kool kan stoven. Doch wie aldus dezen avond zou willen mis bruiken, hij stuit op de gestalte, in wier naam en door wier bemiddeling hij zijn geschenk presen teert. Het is geen mefistofelische figuur, geen satyr of daemon, op wien hij als tusschenpersoon rekenen kan het is een vriendelijke, welwillende grijs- saard, die zijn geschenk in de hand neemt om het aan het adres te bezorgen. En de tusschenkomst van dezen goedheiligen man, wien de mensch- lievendheid de oogen uitstraalt, heeft reeds menig boosaardig plan verijdeld, dat voor het slacht offer de feestvreugde had kunnen bederven. Niet wij geven onze geschenken, maar Sinter klaas geeft ze, zij het in opdracht en op kosten van ons. Het geschenk, dat wij geven, moet een Sinterklaasgeschenk zijn. Sinterklaas is niet alleen een man met een liefderijk en zachtmoedig hart; hij is ook een wijs man. De lange witte baard is het symbool van menschlievendheid, maar tevens van levens ervaring. De joï|je jeugd kan met de beste be- o! VOOR SINT NICOLAAS een zeer uitgebreide Q collectie Schemerlampjes, Leeslampen en Staande Schemerlampen vindt U bij Groote Houtstr 147 a, Tel. 10925, Haarlem Speciaal adres voor kappen voor staande schemerlampen in perkament chintz en zijde. COCOC/3COCOC/XOC/.3COC/X oC/OCOCOCOCO door ANDRé RUTTEN. Vol verwachting klopt het hart, doelingen soms de wonderlijkste zaken uitzoeken om er haar omgeving mee te bedenken. Het is goed, dat hun geschenk eerst den grijzen bisschop passeeren moet, die het weegt in zijn eerwaarde hand en het keurt met zijn wijze oogen. Zal het wel niet eens voorkomen, dat hij zijn zilveren lokken schudt, aleer hij het ontvangen cadeau in zijn mand legt, waaruit hij het straks aan den geadresseerde zal doorgeven? De ge dachte, dat Sinterklaas zijn goedkeuring aan het cadeau moet hechten, heeft reeds menig onbe zonnen jong hart tot inkeer gebracht en opnieuw aan het peinzen doen gaan over het vaakmoeilijke probleem van het juiste, het passende geschenk. „Uw geschenk moet een Sinterklaasgeschenk zijn!", aldus maant de gebaarde bisschop, dien wij op dezen avond tot onzen boódschaplooper in dienst hebben genomen. Sinterklaas is niet alleen onze boodschaplooper, hij is ook onze censor. En dat is zijn gewichtigste functie. Een Sinterklaasgeschenk moet een met liefde en wijsheid gekozen geschenk zijn. Het moet de belichaming wezen van onze zachtmoedige, mensch- lievende. vreedzame en verdraagzame gevoelens; liet moet de vrucht zijn van inspannend speuren naar de behoeften en verlangens van hen, die wij begiftigen willen; het moet een waardig symbool zijn van oprechte vriendschap, van welgemeende erkentelijkheid, van zuivere liefde. Waarom draagt Sinterklaas een baard? Een lange grijze baard als van de aardmannetjes, die, even goedmoedig, argeloos en hulpvaardig, hun diensten bewijzen om de menschen beter en de wereld gelukkiger te maken. Niet voor niets is hij een heilige, de patroon van dit blijde en on schuldige feest, waarop volwassenen weer kin deren worden, en oud en jong samen zich scharen onder de beschermende deugd van hun gemeen- sehappelijken aartsvaderlijken vriend. il. G. CANNEGIETER, Ook iilmavonden in zaal en huis. Wordt l) bij ons SM A L FILM-AB0NNÉ. Bl.straatweg 158, Santpoort-Station. Tel. 506 'De avond van dezen vijfden December kwam met motregen. Toch bleef tot tegen ac t uur in de stad een gezellige drukte woelen, die zich naderhand over de huiskamers verdeelde. Hoofd zakelijk Sinterklazen, die in auto's of rijtuigen rèndreden, waren nog te zien en hier en daar iemand, die met pakjes sjouwde. Een luidruchtig groepje menschen verdween daar de buitenwijken. Ze waren opgewonden als kleine kinderen, om de grap die ze hadden uit gedacht. Steeds vond één het noodig te vertellen wat meneer Olenfat zou denken en voelen, als hij zich zoo beetgenomen zag. Dan lachten ze id eaal en iemand anders begon het opnieuw Vtellen, dikte het nog wat aan. Daarom duurde po lang, eer ze in de bOiurt van meneer Olen-, l£ttdS woning waren aangekomen. Twéé straten voor zijn huis bleven ze op een donker plekje stilstaan. Ze bedisselden nog even, onwillekeurig op gedempten toon. alsof hij hen hier zou kunnen hooren eer één alleen verder trok. Hij haastte zich en was er spoedig. Even nog luisterde hij naar de vroolijkheid, die binnen volop heerschte. Daarna hing hij een klein pakje aan de deurknop, schelde luid en haastte zich weg, bleef om een hoekje staan gluren, of wel opengedaan werd. Het duurde vrij lang, eer de deur openging. Blijkbaar wist de heer Olenfat wat men op een Sinterklaasavond verwachten kan. Zoodra de eerste bij het groepje was terug gekeerd herhaalde nummer twee het experiment en zoo deden ze alle zeven. Na afloop praatten en lachten ze nog even samen, verdwenen toen ieder naar hun eigen Sinterklaas-viering. Zoo'n pret als dezen avond hadden ze nog nooit beleefd. En dat om zoo'n simpele grap. Meneer Olenfat was de chef van dit groepje van zeven. Ze mochten hem geen van allen graag, want hij was een muggenzifter, die bovendien nog geweldig kon bulderen. Steken onder water troffen bij hem nooit doel, daarvoor had hij een te dikke huid. Zelfs verkeerde hij in de meening, dat hij bij het personeel, van zijn afdeeling een zekere populariteit genoot. Indien echter de be trekkingen niet zoo scliaarsch waren geweest, zou hij die meening al lang hebben moeten herzien. Nu zweeg liet zevental maar zon op andere wraak middelen. Een liefhebberij van meneer Olenfat en de naderende Sinterklaasavond deden hen een idee aan de hand. Meneer Olenfat deed zich voor als een schaak-enthousiast, niet zoozeer omdat liij het werkelijk was, als wel omdat al zijn vrienden er aan deden en hij dus wel mee moest doen. Onder die vrienden genoot hij echter als schaker een zeer slechte reputatie en waarschijnlijk ter compen satie hemelde hij op kantoor zijn schaak-capaci teiten ten zeerste op. Soms is het moeilijk na te gaan, hoe nieuwtjes hun weg vinden. Zijn personeel wist echter zeer goed, dat meneer Olenfat niet de schaker was, dien hij voorgaf te zijn. Ze lieten hem vanzelf sprekend maar voort praten en verdroegen het ook, dat hij hen allen ergerlijke leken en krukken op het schaakgebied noemde, hoewel er enkele zeer verdienstelijke spelers onder hen waren. Totdat deze Sinterklaasavond naderde. De jongste bediende had in deze het vernuft en kwam met het iedee, meneer Olenfat een eenvoudig schaakboekje voor beginners cadeau te doen. Dat zou duidelijk genoeg zijn. Het idee vond bijval, werd zelfs nog uitgebreid tot zeven ver schillende boekjes met eenvoudige lessen om het schaken te leeren. En dat was overduidelijk. Daags na den surprise-avond zat het samen- zweerende zevental toch lichtelijk beangst hij kon zoo geweldig bulderen én had invloed bij de directie, de komst van den heer Olenfat af te wachten. Ze zaten ieder achter hun tafel, het werk voor zich, maar te nerveus om te be ginnen. De jongste bediende gluurde om het hoekje van de deur, had 'n benauwd gezicht. Spijt leefde hier en daar op over deze misschien toch wel wat te erge grap. Er werd iets in dien geest Uitsluitend met roomboter bereid! Teefoon: 10876, 13714, 11643, 12193 Verbindingsweg 3, Bloemendaal, Tel. 22505 Ruime keuze Sigaren, Sigaretten en Tabak Beleefd aanbevelend, KUNSTHANDEL GIERSTRAAT 31, HAARLEM SCHILDERIJEN, GRAFIEKEN, EDELSMEEDWERKEN, ALS... PLASTIEKEN SIERADEN ENCADREEREN RESTAUREEREN gemompeld, en even dreigde ruzie, omdat de eer den ander de schuld gaf. „Daar is-ie," kondigde de jongste bediende onheilspellend aan, sloop haastig achter zijn tafeltje. Zeven hoofden zaten ijverig voorovergebo gen. „Zag-ie er nijdig uit?" fluisterde een. „Nou," lispelde de jongste terug, die niets gezien, maar een levendige fantasie had. Het was nooit zoo stil geweest in het kantoor lokaal als nu. In die stilte naderden voetstappen, werd de deur opengeworpen. „Morgen." De opgeruimde toon van zijn stem deed het zevental verrast opzien. Zoo'n vroolijk gezicht waren ze niet van hem gewend. Had hij misschien niet in de gaten, dat zij die grap hadden uitgehaald? Hun angst verminderde wat. Met belangstelling volgden zij zijn handelingen. Eerst zette hij twee pakjes op zijn bureau, hing daana hoed en jas aan de kapstok. Nu ging hij de pakjes openmaken, begon onderwijl te praten: „Ik heb natuurlijk wel in de gaten, wie die zeven surprises van gisteravond op hun geweten hebben." Zijn stem klonk nog steeds vriendelijk, maar het zevental verwachtte elk oogenblik het barsten van de bom, boog in afwachting gelaten de hoofden. Welk een geniepige wraak had hij nu weer uitgedacht De twee pakjes, waar hij zoo geheimzinnig mee omsprong, vertrouwden ze niet heelemaal. „Ik moet zeggen," ging hij voort, na een korte onderbreking, om een sigarenkistje open te breken, „ik vond het allemachtig aardig van jullie. En daarom heb ik vanmorgen ook voor een surprise gezorgd." Ze keken niet meer naar hem, want nu zou het zeker komen. Hij liep het eerst op de typiste toe, ze hoorden papiergeritsel, gluurden door hun oogleden, zagen hem met een doos bonbons en een kistje sigaren. Hij praatte nu ook weer verder. „Nu niet, om wat te zeggen, maar toch heb ik wel gelijk gehad, dat jullie op schaakgebied maar leken zijn. Anders hadden jullie me zeker geen boekje voor beginnelingen gegeven. Maar dat geeft niet, de bedoeling nietwaar, die vind ik toch heel erg aardig." Zoo'n dikke huid heeft nu meneer Olenfat. Maar toch is hij sinds dien tijd z'n muggenzifterij voor een groot deel kwijt en hij buldert niet meer zoo dikwijls. Nog één zoo'n mislukte grap en hij maakt zich heelemaal populair. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 1