ALLE BANKZAKEN De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal In memoriam H. Hogenbirk. 31e Jaargang - No. 34 Vrijdag 14 Januari 1938 Oplaag 6000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Schema en Leven. HET DAK LEKT! A. ZETSTRA FIRMA P. VAN DER STAD, WILD EN GEVOGELTE BLOEMEND.WEG 119 TELEFOON 22628 Agenda. HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD :S Advertentiënper regel f 0.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f Ö.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAANÏ66. BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.per halfjaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Nadruk verboden). Zoodra men de lagere school heeft verlaten, kent men de wereld. Men heeft haar vóór zich. zooals de wandkaart haar afbeeldt en weet, dat die of die stad aan die of die rivier ligt; dat twee landen door een gebergte worden gescheiden, waarvan de top zooveel meters boven de opper vlakte van den zeespiegel uitsteekt; dat dc be volking van deze streek aan veeteelt of ooftbouw doet en dat de grond in gindsehe provincie uit krijt of kalksteen bestaat. Wie nader kennis wil maken met de bewoners der aarde, kan bij den burgerlijken stand terecht. Daar komt hij aan de weet, dat meneer A. en mevrouw B. gehuwd zijn en zeven kinderen hebben; dat C. in de Trompstraat woont; dat I). als vrij gezel kostganger is bij de familie E. en dat F. van beroep makelaar is. Een bezoek aan het belasting kantoor zal hem verder inwijden in de finantieele draagkracht van zijn medeburgers; hij kan, zoo hij den weg daartoe leert, vernemen, hoe groot het vérmogen van G. en de inkomsten van IJ. zijn. Zelfs kan men nog verder gaan met zijn studie omtrent de aarde en haar bewoners. Wil men zich een denkbeeld verschaffen omtrent de leefwijze der menschen Het burgerlijk wetboek, het straf recht, de politie-verordeningen en de reglementen van verschillenden aard toonen aan, wat de mensch mag en wat hij niet mag; naar welke maatstaven, rechten en plichten hij leeftwat hem gelast is en wat hem verboden blijft en hoe hij voor zijn levens gedrag wordt beloond en gestraft. De schoolmeester of kamergeleerde heeft vol doende aan deze wetenschap. Wanneer hij maar niet buiten zijn boekje gaat en onderzoekt, of de werkelijkheid met deze gegevens klopt. Want dan zou hij tot zijn verdriet bemerken, dat de rivier, die hij zoo mooi met de stok op de kaart kan volgen, niet maar zoo een regelmatig blauw lijntje is. Er groeien gewassen aan den kant, die er volgens de landkaart niet hooren te groeien; er zijn bochten, die daar niet op staan, vernauwingen hier, ver breedingen daar en er heerscht in en op en rondom dat water zulk een leven van allerlei aard, dat het streepje van de kaart hierdoor volkomen is over woekerd. En die grenzen tusschen de landen! Wie zou er iets van bemerken, wanneer er hier en daar geen grenspalen stonden! En de bevolking: ze doen lang niet allemaal aan veeteelt en wat steekt er in dien grond nog velerlei anders dan uitsluitend kalksteen en krijt Een schema is onbetrouwbaar, maar ook niets zeggend. Wat voor inhoud heeft het woord huwelijk, wanneer men de tienduizenden huwelijken van den burgerlijken stand met elkaar vergelijkt! Het is als de glazen, die in de tapkast van een gelag kamer uitgestald staan; ze zijn van één fabrikaat, maar zoodra ze gevuld worden, het ééne met bier, het tweede met ranja en het derde met brandewijn hebben ze ieder een totaal uiteenloopende kleur, smaak en uitwerking. Het kan heel goed zijn, dat de kostganger, die als vrijgezel staat geboekt, heel wat meer van de liefde weet dan het echtpaar, dat volgens den burgerlijken stand dertig jaren getrouwd is. Voor den makelaar kan de liefhebberij in de muziek het eigenlijke leven beteekenen en niet het officieel opgegeven beroep, dat hij slechts als broodwinning uitoefent. En wie biedt ons waarborg, dat meneer G. geen veel grooter vermogen heeft dan hij voor de belasting opgeeft en dat II. met zijn kleine inkomen niet veel meer van het leven profiteert dan zijn overbuur, wiens cijfer op het biljet twee nullen langer is dan het zijne Wat zegt „huwelijk", wat „geld", wat „maat schappelijke orde" Want ook wie deze laatste alleen uit de wetboeken, verordeningen en voor schriften kent, vormt zich een totaal verkeerd beeld. Wanneer ieder zich stipt aan de geboden en verboden hield, zou vanavond nog de wereld een janboel geworden zijn. Kr bestaat in het parlement een politieke methode, die men obstructie noemt. Wie de vergadering in de war wil sturen, vraagt strikte toepassing vaji de voorschriften der wet. Schema's zijn noodig, zijn nuttig, maar meer dan bijkomstige hulpmiddelen worden het nooit. Wie een schema tot levensideaal verheft, mist zijn doel. Men kan tot allen prijs getrouwd willen zijn, geld willen hebben, man van aanzien willen wezen, zich kunstenaar willen noemen, men kan zijn naasten benijden om titels of praedicaten die men zelf moet ontberen, men kan rassen ver heerlijken. nationaliteiten verachten, regeerstelsels vergoddelijken, ten slotte zegt dit allemaal Neemt hiervoor ons: ASFALTPAP1ER 16, 18, 20 ct. per Meter Carbolin?um Parafine Bruine Teer „BLOEMENDAAL'S IJ Z E R MAGAZIJN" KORTE KLEVERLAAN 22-24, TEL. 22704 niets, daar de vormen slechts schema's zijn, waar aan het leven een geheel ver, billenden inhoud kan geven. Wie zich aan de landkaart vergaapt, leert hef landschap niet kennen; wie de kleeren tot maat staf neemt, ziet den mensch nietwie het schema verafgoodt, beneemt het leven zijn kans. De vrijgezel zoowel als de gehuwde kunnen gelukkig „IVONNE" LAM PEN-MAG AZIJN Groote Houtstr. 147 A, Tel. 10925. Haarlem Vraagt Uw speciale aandacht voor haar 'afdeeling OPNIEUW OVERTREKKEN VAN ZIJDEN KAPPEN Eigen Ateliers POELIER KLEINE HOUTSTRAAT 136 Opgericht 1870 HAARLEM Telefoon 10188 tv of ongelukkig zijnde minder gegoede kan prett iger dan de rijkaard leven, en als men innerlijk een heer is of r an nature kunstzinnig, geniet men dit voorrecht meer dan wie officieel als man van stand of als kunstenaar staat ingeschreven maar het in waarheid niet is. ïjElc uit zuivere motieven levende en naar een oprecht doel strevende mensch zal het schema vinden dat bij zijn aard past cn dit schema zal voor hem niet belangrijk zijn. H. G. CANNEGIETER. blIn den nacht van Zondag op Maandag j.l. is na een ernstige ziekte overleden de heer H. Hogenbirk, wethouder van onderwijs en sociale aangelegenheden in deze gemeente. De heer Hogenbirk, die in den ouderdom van 63 jaar overleed, was directeur van de fa. D. Hogenbirk Zn. alhier; in 1919 werd hij gekozen als lid van den raad dezer gemeente, terwijl hij na een zittingsperiode van 16 jaar, op 3 Sep tember 1935 werd gekozen tot wethouder, als opvolger van Dr. Bornwater. Behalve zijn functie in het bestuur der gemeente, was hij ouderling van de Ned. Hcrv. Gemeente alhier, voorzitter van den Bond van Smeden patroons in Nederland, lid van het dagelijksch bestuur der Bedrijfsverecniging voor Ziekengeld- verzekering voor het Metaalvak, bestuurslid van de Chr. Hist. Kiesvereeniging en van den Kamer- kring Haarlem dier Kiesvereeniging, lid van het bestuur der Chr. school te Bloemendaal. Uit de zeer groote belangstelling bij de be grafenis van het stoffelijk overschot van den overledene, gistermiddag op de algemcene begraaf plaats alhier, is duidelijk gebleken, dat de lieer Hogenbirk in hoog aanzien stond bij allen, die met hem in aanraking kwamen. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den Burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, de waarnemend secretaris, de heer C. J. de Groot, de wethouder en waarnemend wethouder de heeren A. J. Prinsenberg en Jhr. G. C. Quarles van L'fford. Voorts waren aanwezig vel laadslcden; de heer A. Hiemstra, commissaris van politic, de heeren S. Huynink en G. J. van Abs, resp. chef an dc afdeelingen Onderwijs en van Belastingen en Volkshuisvesting; Ds. .1. C. van Dijk en leden van den kerkeraad cn kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaalhet best. der afd. H'lcm van den Ned. Bond van Smedenpatroons, het vol tallig personeel van de firma Hogenbirk; de heer C. D. v. 't Vliet, bestuurslid Chr. Hist. Kiesver eeniging, mr. Dr. J. 1'. Veeren, oud-gemeente secretaris, de heer S. Sijtsma uit Den Haag, na mens het Rijksnijverheidslaboratorium, de heer H. van de Weijer, inspecteur van het L.O., vele hoofden van scholen, de heer C. W. de Visser, oud raadslid, hoofdbestuursleden van den Ned. Bond van Smedenpatroons en vele bestuursleden van afdeelingen van dien Bond, de heer C. J. v. d. Broek, commandant van de Brandweer tc Haarlem. Nadat de aanwezigen zich in de aula hadden verzameld, werd door den Burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. DEN TEX. als volgt gesproken: „Voordat de poorten zich achter den over ledene sluiten, zij het mij vergund den persoon van den wethouder Hogenbirk en zijne beteekenis voor de gemeente Bloemendaal, een kort oogen- blik te belichten. Voor ons, die hem deze laatste maanden hebben gadegeslagen, staat zijn figuur, onttrokken aan de wisselende belichting van het dagelijksche leven, thans helder omlijnd tegen den donkeren achtergrond van physiek lijden. Want juist zijn stille strijd tegen de groeiende be lemmering van een voortschrijdende ziekte, deed zijn karakter en plichtsbesef scherper naar voren treden. Het is de laatste vertwijfelde poging van den werker, die den toeschouwer krachten openbaart welke hem verborgen bleven, zoolang zij als het V- ware spelender wijze werden gehanteerd. Zoo heeft hij ook zijn laatste jaar als wethouder en raadslid hoedanigheden getoond, die zich in de eerste gemakkelijker jaren, toen hij zijn raadszetel innam, niet lieten vermoeden. Toen liet zich in den Raad zeer spoedig een eigenschap kennen die hem in de komende jaren een groeienden invlopd zou den verschaffen en dat was de gave om in een wirwar van tegenstrijdige meeningen die grond slagen te vinden, waarop een eensgezinde opinie kon opgebouwd worden. Hij was zich bewust, dat een door alle partijen aanvaard resultaat meer innerlijke hechtheid, meer levensvatbaarheid bezit dan een belangrijker decisie door stemmenmeerder- heid verkregen. Dit was geen gave die door felle schittering de aandacht der tribune trok. En toch was het een gave van groote waarde. Toewijding tot zijn taak, lange jaren van plichtsvervulling, trouw aan de beginselen en zorg voor het welzijn der gemeente, ook anderen in de Raadszaal bezaten die, maar geen onzer die met hem beraadslaagden, had als hij de kracht en de macht om eensgezind heid te scheppen uit verdeeldheid. En wanneer men deze gave in de weegschaal legt met als tegen wicht de neiging tot oneenigheid, die zoozeer het fatale erfdeel van ons volk schijnt te zijn, dan eerst kan men Wethouder Hogenbirk's invloed op de juiste waarde schatten. Maar in de latere jaren toen hij als Wethouder eigen voorstellen verdedigen moest, toen toonde hij ook, dat hij niet alleen een goed arbiter kon zijn, maar ook een karaktervol pleiter. Ik weet dat hij zelve wars zoude zijn van lofredenen, maar hier bij deze groeve sta ik tegen over zijne zoons en het is mij eene behoefte om hen tot steun en tot vertroosting dit beeld van hun vader mede te geven op hun levensweg. En dan zou ik willen eindigen met er aan te herinneren hoe hij in de Novemberzitting van het vorige jaar, een der laatste vergaderingen die hij meemaakte een tegenstrijdigheid ziende tus schen zijn beginselen en het hem toevertrouwd gemeentebelang, deze eenvoudige woorden sprak: ..Eigenlijk moest ik anders stemmen, maar ik heb nu eenmaal de eed afgelegd de gemeente te dienen met al mijn vermogen". Dat heeft hij met onderscheiding gedaan, de gemeente gediend met al zijn vermogen bijna twee decennia lang. Hij ruste in vrede. Hierna sprak Ds. J. C. VAN DIJK, die zeidc zich min of meer geroepen te gevoelen om te trach ten met een enkel woord te vertolken wat, leeft in dc harten van allen die hier zijn bijeengekomen daar maar den wensch der familie slechts spr. nog met een woord de nagedachtenis van den doode zou eeren. Hoewel allen op verschillende manier met den lieer Hogenbirk in aanraking zijn geweest, toch zullen allen dezelfde indrukken en herinneringen aan zijn persoonlijkheid bewaren. Spr. wil beginnen met Mevr. Hogenbirk en haar kinderen aller harte lijke deelneming te betuigen bij het groote cn zware verlies. We weten echter dat Uw aller smaart ook geheiligde smart is, d.w.z. in uw groote droef heid is ook groote dankbaarheid voor alles wat God U in hem als man en vader schonk. Spr. meent nog enkele goede dingen van den overledene te mogen zeggen, omdat dit niet zal zijn om een mensch te prijzen en te verheerlijken maar omdat het goede dat van hem uitging, een geschenk van God was. In de persoonlijkheid VOOR DEN FAKKELOPTOCHT. bl- In verband met de omstandigheid, dat het Centraal Comité op den komenden nationalen feestdag een fakkeloptocht hoopt te organiseeren, welke na afloop van het vuurwerk, dus om on geveer 5.30 uur n.m. van het Overveensche Kopje bij de Prins Bernliard-brug zal vertrekken, heeft het comitc gemeend, dat liet gewenscht zou zijn zooveel mogelijk leerlingen van het Keimemer Lyceum en van de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje", in de gelegenheid te stellen aan dien optocht deel te nemen. De besturen van deze scholen waren zoo vriende lijk gelden beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van zooveel mogelijk fakkels, zoodat het nu van de leerlingen zelf zal afhangen of zij door hun deelneming dezen tocht willen doen slagen. Het comité stelt zich voor, dat in twee groepen wordt geloopen, elk met een muziekcorps. Eén groep zal zich naar het Kennemer Lyceum be geven, terwijl de andere groep het Jeugdhuis in de Donkerelaan, te Bloemendaal tot einddoel heeft, waarna de optochten, na het verstrekken van eenige versnaperingen, zullen worden ont bonden. De deelnemers aan den fakkeloptocht worden verzocht zich te 16.45 uur via de Prins Bernhard- brug naar het Overveensche Kopje te begeven. Het publiek wordt verzocht zich bij een der groepen aan tê sluiten. Het Overveensche Kopje leerrt zich uitstekend voor het vuurwerk. De groote feesten zijn op handen, Laat uw sigaartje lustig branden! De asch mooi wit, de geur zoo fijn, Daarvoor moet men bij CREMER zijn. hoek Dr. D. Bakkerlaan Mr. W. E. Baron van Till. blIn de vacature van wijlen den heer LI. Hogenbirk als lid van den gemeenteraad, komt als opvolger op de lijst der Chr. Hist. Unie voor Mr. W. E. Baron van Till te Aerdenhout. Mr. baron Van Till werd 23 Mei 1899 geboren in Rijsenburg bij Driebergen. Hij bezocht het Chr. Gymnasium te Utrecht en behaalde aan de Utrechtselie Universiteit den titel van meester in de rechten. Vroeger was Baron van Till directeur van het bijkantoor der firma LI. Oyens Zoon te Haarlem en eerst penningmeester, later eenige jaren voorzitter van de Haarlemsche Orkest- vereeniging. Thans is hij firmant van de firma Oppenheim Van Till, bankiers te 's-Gravenhage. Sinds zijn huwelijk, in 1925, woont Baron Van Till, die ook nog commissaris is van verschillende maatschappijen, in Aerdenhout. o Veel animo. blIn de afgeloopen dagen werden door de gemeente-politie niet minder dan 14 personen gearresteerd, die allen wegens min of meer ernstige vergrijpen werden gezocht. Stadsschouwburg. Zaterdag 15 Januari, 8.15 uur: A.B.C.-cabaret, „Dokter A.B.C." Zondag, 8.15 uur: Gezelschap Jan Musch. „Job heeft geduld". Maandag, 8.15 uur: 4e Abonnementsvoorstelling le serie, Gezelschap Jan Musch, „Lodewijk de Elfde." Dinsdag, 8.15 uur: Kon. Letterl. Ver. ,,J. J. Cremer", Madya. Woensdag, 8 uur: „Door Inspanning Uitspan ning". van den heer Hogenbirk kwamen drie dingen naar voren: zijn eenvoud, toewijding cn blijmoedigheid. Bij zijn eenvoud was alle gewichtigdoenerij hem vreemd; met de volledige inzet van zijn persoon lijkheid heeft zijn toewijding zich gegeven aan velerlei taak, zijn blijmoedigheid was het getuige nis van hetgeen de grondslag was van zijn leven, namelijk zijn levend geloof in Gods genade in Jezus Christus. Ds. van Dijk eindigde met het lezen van een gedeelte uit 1 Corinthe 15. Nadat liet stoffelijk overschot hierna aan den schoot der aarde was toevertrouwd, dankte een zoon van den overledene voor het medeleven en de belangstelling, waarna Ds. van Dijk het „Ome Vader" uitsprak.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 1