OIAHIC-AIIVMS r 'Boekhandel ia. Jl.Vernout D. J. JANSSE Bloernendaal. V r ij d a g 4 Februari 1828 Oranjevreugde. Gevonden Voorwerpen. Extra nummers van „HET LEVEN", cJe „WERELD KRONIEK" e.a zijn direct na verschijnen bij ons verkrijgbaar. Groote keuze BOEKWERKEN over HET HUIS VAN ORANJE! Burgerlijke Stand. Het Nederlandseh in de praktijken op de kantoren. Auteursrecht. Uw drogist verkoopt thans ook ROD O NT - doodelijk voor rat en muis, doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee. Per doos 40 cent. D 75 Direct na het bekend worden van de blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis, werden Maan dagmorgen de nationale dundoeken ontrold en in korten tijd wapperden de vlaggen ran honder den huizen. P.E.N.- en Waterleidinggebouw baadden des avonds in een zee van oranje- en wit licht. Ging de dag der geboorte overigens in stdte voorbij, uitgezonderd de straatmuziek die \ia harmonica en draaiorgel een overigens ongezien en ongehoord beeld in onze straten de nationale vreugde ten koste van enkele centen uitgalmden, de 'nationale feestdag gaf een ander beeld. In de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gemeente te Bloemend-aal en Overveen en dat ran de Geref. Kerk te Bloernendaal, werd des middags 3 uur een herdenkingsdienst gehouden, waarin de plaatse lijke predikanten een rede uitspraken. In de Geref. Kerk aan den Yijverweg werd aan den dienst medewerking verleend door de declama- trice mevr. Kia DraakGroeneveld die eigen gedichten voordroeg. Een zangkoor onder leiding van den heer N. A. Jansen zong eenige vaderland- sche liederen. De heer H. v. d. Brink droeg enkele coupletten van het Wilhelmus, een zelfvervaardigd dank lied en de Psalmen 72 en 98 op verdienstelijke wijze voor, daarbij door mej. Bets Nederkoorn op de piano begeleid. Een kwartet, bestaande uit de dames Kitty Nederkoorn, sopraan, mevr. Bep Missetvan Andel, alt en de lieeren llan le Fèvre, tenor, en Bram Misset, bas, zongen eenige nummers, eveneens door mej. Bots Nederkoorn geaccompagneerd Vuurwerk aan den Zeeweg. Het gemeentebestuur bad op zich genoemen de verzorging van een vuurwerk, dat ditmaal opge steld was op de sportterreinen aan den Zeeweg. Niettegenstaande een koude wind liet wachten belemmerde, hadden velen zich langs de lijnen ge schaard om de knallende hulde bij te wonen. Direct in aansluiting op dit vuurwerk begaf de fakkelstoet zich ran het Overveensehe Kopje op weg, om in twee deelen. beide onder aan voering van een der plaatselijke muziekcorpsen, een wandeling door de gemeente te maken. Op de eindpunten, resp. bet Kennemer Lyceum en het Jeugdhuis, wachtte de deelnemers een ver rassing in den vorm van een zakje muisjes. Avondprogramma. De belangstelling voor de ar ondbijeenkomsten moest verdeeld worden over drieërleiplaats van samenkomst Bloernendaal vierde zijn feestvreugde in het Jeugdhuis, waar de burgemeester, Jbr. Mr. C. J. A. den Tex een openingswoord sprakOverveen kwam in Domi bijeen, waar de opening werd ver richt door wethouder Prinsenberg, terwijl Aerden- liout in de Vondelschool zijn vreugde-bijeen komst hield, door Mr. A. Bos geopend. In het Jeugdhuis sprak Mr. De Vries van Does- burgh een gedocumenteerde, feestelijke historie rede uit; deze taak werd in Overveen en Aerden- hout vervuld door prof. R. ('asimir. Bloeniendaal's Gemengd Koor. Volkszang en bet Overveensehe Dameskoor gaven op muzikale wijze opluistering aan de bijeenkomsten, terwijl ('linge Doorenbos bij zijn rondgang door de drie feestplaatsen, stormenderhand met zijn vroolijke Oranje-liedjes de harten innam en de aanwezigen in feestelijk beweeg wist te brengen. Kermis te Overveen. Tot slot van de feestelijkheden wordt vandaag de door de Buurtvereeniging Overveen georgani seerde kermis op het terrein van de voormalige Kuil geopend en deze zal nog enkele dagen een voortdurende herinnering aan de reugde geven. o Spreekuur wethouder Ouwehand. blDe wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, de heer J. Ouwehand. zal zijn spreekuur houden des voormiddags van 34 uur namiddags ten Raadhuize te Overveen. Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJéSTRAAT 88. Grootekeuze Tuinparasols,Tuin- meubels, Strandtenten, enz. bl Gevonden en terug te bekomen bij: Ilulser, H. Heijermanslaan 19, Heemstede, eeu terrier; Bartstra, Distellaan 10, een poes; Pampus, Veld- Iaan 3, een deksel van een waselimand en eenig waschgoed; Van Ooijen, Lage Duin en Daalsche- weg 9b, een belastingmerk; Ilellewaard, Heuvel- weg 4, een sehoolétui; Schoenmaker, Plantsoen laan 2, een tortelduif; V. d. Lugt, Bloemcndaalsche- weg 232, een handbeschermer van rijwiel; Van Marle, Obisstraat 53, Haarlem, een rijwielmerk; Duinweg 4, Santpoort, een meisjeshandschoen; Hoogland, Steenbokstraat 8. Haarlem, een dames- taseli met inhoud: Van Koningsbrugge, Tette rodestraat 83, Haarlem, een belastingmerk; J. Kars, Dompvloedslaan 39, een kinderhand- schoen; postkantoor Overveen, een damespara- phiie. Politiebureau Overveen: 2 mutsen, een paar dames en een paar kinderschoenen, een sleutel, een tabakspijp, een damesrijwiel, een kinder manteltje, een dubbele fietstaseh, een want en een leesboek. CHR. NAT. WERKMANSBOND. 36e Jaarvergadering. bl- Maandagavond j.l. hield de afdeéling Bloernendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond haar 26e jaarvergadering in het Jeugdhuis. De Voorzitter, de heer K. Koopman, liet ter opening zingen Gezang 12 vers 1, en las, nadat hij in gebed was voorgegaan, den 138sten Psalm. In zijn openingswoord memoreerde spr., dat het de avond van een bijzonderen dag is; spr. wil uiting geven aan de blijdschap over de geboorte van een Prinses, met de bede, dat God de geheele Koninklijke familie met Zijn gunst en zegen zal omringen. Na deze woorden werden door de aanwezigen twee coupletten van liet Wilhelmus gezongen. De heer Koopman wijdde hierna een woord van eerbiedige nagedachtenis aan een van de op richters der afdeeling, die het land der levenden heeft verlaten, den heer Hogenbirk; wij zijn ver vuld met groote dankbaarheid voor al hetgeen hij in de eerste jaren na de oprichting en ook daarna voor de afdeeling heeft gedaan. Voorts herdenkt spr. het lid, den heer Van Goor, door een plotseling verscheiden weggenomen, wiens naam steeds met eere zal worden genoemd. Als een zeer verheugend moment uit het afge- Ioopen jaar, wijst spr. op de ingebruikneming van 12 nieuwe woningen, waardoor het aantal wo ningen tot 30 is gestegen, een bezit om trotseh op te zijn en bovendien een zaak van sociale be- teekenis voor deze gemeente. De heer C. Fris, secretaris der afdeeling, ver. meldde hierna in zijn jaarverslag, dat 15 leden vergaderingen werden gehouden, die door ge middeld 35 a 40 leden werden bezocht. Het leden tal bedraagt 69. Een viertal sprekers heeft op ver schillende bijeenkomsten gesproken. Het bestuur kwam 15 maal bijeen. De penningmeester, do heer Blom, deelde mede, dat de kassaldi van Ziekenfonds en Bond resp. bedroegen f 84.55 en f 13.88. Van het T.b.c.-fonds, dat met een achteruitgang van 7', thans 29 leden telt, bedroeg liet kassaldo f 43.23. Afgevaardigden van de afd. Amsterdam, liet Provinciaal Comité, en de afd. Bloernendaal van den Ned. Chr. Amhtenaarsliond, brachten groeten en gelukwenschen over. De avond werd voorts gevuld met het optreden van den declamator Jan Hartman uit Den Haag, die met ernstige en luimige voordrachten de aan wezigen geriiimen tijd heeft geboeid. o Bloemendaalsch Tooneel. blZaterdag j.l. vierde het ..Bloemendaalsch Tooneel" zijn jaarlijksehen feestavond. De voorzitter heette allen hartelijk welkom. Het duo Meijer en v. Meurs onthaalde het publiek op gezellige en vlotte liedjes en op geestige nijze imiteerde v. Meurs ,,De vrouw van Busiau", de sprekende pop August van Prof. Barandini, en Peter Pech, zoodat de zaal weerklonk van het gelach De lieer Clir. Smits zong voortreffelijk eenige liederen. Dit programma afgewisseld door kienen en een verloting, deed den avond vele hoogtepunten bereiken. Enkele nummers moesten zelfs ver vallen, opdat het dansen niet in 't gedrang zou komen, hetgeen töcli pas om half één kon beginnen. „The Joly Jokers" hebben wederom mede den avond tot een feest gemaakt. Het „Bloemen- odaalsch Tooneel" kan terugzien op een zeer g zelligen feestavond met een intiemen geest. o Gesnapte looddieven. blTerzake diefstal van lood in een onbe woonde villa in deze gemeente, werden door de Bloemendaalsche politie, in samenwerking met de Heemsteedsche, twee uit Heemstede afkomstige personen aangehouden, n.l. de 30-jarige A. v. O. en de 33-jarige De W. Zij zullen ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld worden. o Avondlijk avontuur. blHoewel vele voorzorgsmaatregelen waren genomen bij de verbreeding van het Binnenpad, om des avonds op de diverse verkeersobstakels attent te maken, reed de heer De J., die uit zijn achtertuin naar den opgebroken weg wilde fietsen, togen een onverlichte hoop steenen aan, waardoor hij kwam te vallen en zijn enkel vrij ernstig ver wondde. Om meer ongelukken te voorkomen, zijn alsnog meer roode lantaarns geplaatst. o Jamboree-nawee. bl- De Bloemendaalsche politie heeft van de Ilaarlemsehe collega overgenomen zekeren 25- jarigen K. uit Haarlem, die verdacht wordt van diefstal van rijwielbelastingmerken tijdens de Jamboree. o Eerlijke vinder. blMej. T. deed aangifte bij de politie, dat zij een aangeteekenden brief, waarin zich een gelds waarde van f 150.bevond, had verloren. Binnen 24 uur was de waardevolle enveloppe met inhoud echter via een eerlijken vinder weer in het bezit van mej. T. Haarlem, Bloernendaal en Overveen - Warmoesstr. 10, Bloemend.weg 53 en 255 Zoo jong en nu blEen tuinknecht van Wildhoef ontdekte twee knapen, die in de leeg staande gebouwen op zoek waren naar het hun niet toekomende ijzer en lood. Hij waarschuwde telefonisch de politie, die het tweetal tijdig kon arresteeren. en daarbij een bakfiets, waar reeds eenig ontvreemd goed op geladen was. in beslag kon nemen. De knapen bleken te zijn de 14-jarige T. en de 13-jarïge D. uit Haarlem, die na verhoer, bekenden, dat zij reeds eerder een ongenood bezoek aan Wildhoef hadden gebracht. Van balcon gevallen. blDe 24-jarige schilder Van S., die werkzaam heden verrichtte aan een perceel in de Prins Ilendriklaan, had het ongeluk van het balcon te vallen, llr. Liitge, die spoedig ter plaatse was, constateerde slechts een wonde hoven het linker oog en deed den gevallene, na hem verbonden te hebben, per taxi huiswaarts keeren. Brand in de garage. blDe heer De G. wilde zijn auto. staande in zijn garage aan den Ter Ilofsteedeweg, starten; na eenige vergeefschc pogingen sloeg de motor aan, doch het gasmengsel sloeg terug in de car burateur. De heer De G., die een vlam uit de motorkap zag schieten, helde de brandweer op, die met twee stralen liet om zich heen grijpende vuur wist te blusschen. De garage en de auto henevens twee zich in de garage bevindende fietsen, verbrandden bijna geheel. Deschadewordt door verzekering gedekt. Tentoonstelling in Teyler's Museum. baIn Teyler's Museum wordt momenteel een tijdelijke tentoonstelling gehouden van portret gravures en portretpenningen van leden uit het Stamhuis Oranje-Nassau, voorouders van de jonggeboren Prinses Beatrix. Het museum is, evenals de tentoonstelling, koste loos toegankelijk eiken werkdag (behalve Maandag) van 113 uur en den eersten Zondag van elke maand van 13 uur. In de bovenzaal is de herdenkings-tentoonstclling van Dr. Martinus van Marum nog te bezichtigen tot en met Zondag 6 Februari a.s. Ned. Chr. Vrouwen Bond. De 4e (en laatste) Winterlezing, uitgaande van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nedcrl. Christen Vrouwen Bond, zal. D.V.,gehou den worden op Woensdag, 9 Februari 1938, des avonds ten acht ure, in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. Spreker voor dien avond zal zijn: Ds. J. Smelik te 's Gravenhage over het onderwrrp: „De heilige vrouwen van Hebreen XI". Zak-Bijbelbond. hlBovenvermelde hond belegt op Maandag 7 Februari n.m. 8 uur een werk- en getuigenis samenkomst in gebouw „Ons Huis", Ged. YolHers- gracht 15. Ds. Emile Boeke, landelijk voorzitter, hoopt een kort overzicht te geven van het bondswerk over de gansehe wereld. De samenkomst is ook voor niet-leden toegankelijk. o Practisch Christendom. hlBovenvermelde gemeenschap belegt op Woensdag 9 Februari n.m. 8 uur in gebouw ..Ons Huis", Ged. Voldersgracht 15 een openbare samen komst. Spreker is de evangelist, les Kuiper uit Bilthoven. Onderwerp; „De waarheid in gloed". Op Vrijdag 11 Februari n.m. 8 uur hoopt in het zelfde gebouw te spreken Ds. M. v. d. Voet, Ned. Herv. Predikant te Haarlem-Nóord met als onder werp: „Kan practisch Christendom deze wereld nog gezond maken Bevallen: A. J. II. LobmanWeller, dochter. F. W. Hobo— Gombert, zoon. E. Schouw- straVan der Beek, dochter. C. W. Dames Ëxel, zoon. J. F. YerduinLokerman, zoon (levenloos). Ondertro u w dM. Pot en I.. Vorsteveld. Overleden: P. T. de Vries, oud 69 jaar. H. B. Rikkers, oud 50 jaar. J. Engelenberg, oud 60 jaar (overleden te Haarlem). TJit de „Opregte Haarlemse Courant" van 21 Juny 1667 blijkt, dat ook toen al den strijd was aangebonden tegen naschrijvers en overdrukkers. Toen was er nog van auteursrecht geen sprake, maar de vraag er om, was er onbewust. „Daer wert hij bactsuchtige Druckers, tot Am sterdam, valschelijck in 't licht gegeven, een Haarlemse Courant, gebruyekende een nagehoots Wapentje hoven 't selve, weynigh verschillende met 't mijne, en onder de Naem van Pieter Sy- monsz, een naam van een Persoon, die in waer- heyt tot Haarlem niet en is hekent, veel min de Courant daer gedruekten voor de rest is de Cou rant self, jammerlijck van oude Tijdingen 't samen- gelapt, alleenlijck een stuck of twee uyt de mijne na-geaept. Deswegen noodigh hebbe geacht, den Leser mits desen te waerschouwen voor deselve Courante, als valschelijck een Haarlemse Courant glienaemt. en die 't Lesen niet waerdig is: en ge lieve derhalven gene voor Haerlemse Courante aen te nemen, als daer mijn Naem onder staet en Merck boven aen." De lezer ziet, dat met de huidige Merkenwet ook in dat opzicht een aanklacht zou kunnen worden ingediend. G. .T. BETTINK. Dezer dagen hebben we herhaaldelijk berichten gelezen over slagen voor handelsexamens. Onwille keurig denkt met dan, hoe al die duizenden candi- daten, waarvan 95 misschien op handelskanto ren werkzaam is, het met hun Nederlandseh stellen. De ervaringen bij de „Mercui ius-exainen's worden medegedeeld in een tijdschrift, dat de opleiders voor de Federatie-examens ontvangen. Trouwens, als symptoom van een, zij 't ook periodieke stormloop tegen de wallen der traditie, is het propageeren van een vereenvoudiging der spelling in bewogen tijden niet eens zoo verrassend als het schijnt. Onder degenen, die zich over de spelling in de Schakel gebezigd, hebben uitgelaten, zijn er enkelen, die daartoe aanleiding vonden, sedert in de korte geschiedenis van liet blad de zoogenaamde vereenvoudigde spelling werd aan vaard. Hoewel de meeste leeraren, die tot de lezers van de Schakel behooren en zich over de zaak van de spelling hebben uitgelaten, in hun eigen brief wisseling de vereenvoudigde spelling schrijven, hebben ook niet ontbroken de stemmen der lie- daclitzamen, die de Redactie, al was 't ook bij de haren, hadden teruggetrokken. Zoo werd reeds ettelijke maanden geleden gewezen op 't feit, dat de meeste kantoren nog steeds van de onvereenvoudige de spelling wenschen gebruik ge maakt te zien. De bedienden, op deze kantoren werkzaam, moeten zeker niet gecontrarieerd wor den in de plicht zich naar de voor lien geldende voorschriften te gedragen. Al kon men dan ook in de vrijheid, die de Federatie aan de candidaten biedt om de spelling hunner keuze te volgen, een verstandig beleid erkennen. Men scheen in het ver eenvoudigen van de Schakelspelling, evenals in die van de opgaven, een manifeste partijkeuze te zien, die ook de keuze van de candidaten zou kunnen beïnvloeden De candidaten weten, dat hun keuze volkomen wordt geeërbiedigd. Zij moeten evenwel consequent zijn in hun spelling. Wenschelijk is ook er bij te zetten, de Vries en te Winkel, of Terpstra of Marchant. Zij moeten er ook aan denken, dat de 3e en 4e naamvals n van mannelijke woorden b.v. als koopman, trekker, fabrikant en al die namen van mannelijke personen steeds verplicht zijn. Ook dat in de vorming van de voltooide deelwoorden en die van den 3en persoon enkelvoud tegenwoor dige tijd, de geijkte vormen behouden. Het zou wel interessant zijn, statistisch vastge legd zien, hoe sterk op de Nederlandsche Kantoren de vereenvoudiging respectievelijk"de behouzucht, heeft post gevat. Alleen oppervlakkige indrukken doen de Mercurius examencommissie vermoeden, dat na 1934 een opmerkelijke toeneming van de vereenvoudiging plaats vond, die echter sedert eenigen tijd door een niet minder opmerkelijke behoudzucht is gevolgd. Daarom te meer is de veldwinnende vereenvoudigingsliefde bij de candi daten der Federatie-examens de aandacht waard. De examencommissie voor de Nederlandsche han delscorrespondentie toch rapporteert dat het aantal vereenvoudigers onder deze candidaten ziender- oogen toeneemt. Reeds Is de helft van hel volledige aantal belang hebbenden belangrijk overschreden en het meest opvallend lijkt daarbij te zijn, dat bij de voorjaars examens zelfs de trouwe adepten van de „oude spelling" allen gebruik hadden gemaakt van hun recht, om de naamvals n te verwaarloozen. Zij bleken daarmee de grootste grief, die de nieuwe methode schijnt te ondervinden, het hoofd te heb ben geboden. Want velen, die nog wel over een e-tje of o-tje zouden kunnen heenstappen, blijken hun hart te hebben verpand aan fiere mannelijk heid of gracieuse vrouwelijkheid van onze zelfs „niet kennelijk" geslachtelijk onderscheiden zelf standige naamwoorden voorzoover die uit den of de zouden kunnen blijken. Overigens is het daarom de vraag, of de zaak op kantoorgebied zoo gewichtig wordt genomen, als velen meenen, omdat de koopmansmentaliteit weliswaar niet onverschillig staat tegenover de zaak, maar haar op een speciale wijze bezit. Dat is indertijd gebleken uit de adviezen der Kamers van Koophandel, die minder handhaving van het oude bepleitten, dan zekerheid over het gewensehte. Gaspedalen lijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groot!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2