Sport en Spel. De Dichteres Elisabeth Hooftman. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Agenda. Naamplaten - Stempels Vrijdag 4 Februari 1938 3 1", de „WERELD. verschijnen bij ons BOEKWERKEN Bloemend.weg 53 en 255 A. J. D. LobmanWeller, SoGombert, zoon. E. Schouw- ek, dochter. C. W. Dames F. AerduinLokerman, zoon vd: M. Pot en L. Vorsteveld. P. T. de Vries, oud 09 jaar. II. 9 jaar. J. Engelenberg, oud 60 Haarlem). idsch in de praktijken de kantoren. ben we herhaaldelijk berichten voor handelsexamens. Onwille- tan, hoe al die duizenden candi- misschien op handelskanto- t met hun Nederlandseh stellen, de „Mercui ius-examen's worden tijdschrift, dat de opleiders voor ens ontvangen. ymptoom van een, zij 't ook >p tegen de wallen der traditie, van een vereenvoudiging der i tijden niet eens zoo verrassend ider degenen, die zich over de kei gebezigd, hebben uitgelaten, ie daartoe aanleiding vonden, geschiedenis van het blad de nvoudigde spelling werd aan- aeeste leeraren, die tot de lezers looren en zich over de zaak van uitgelaten, in hun eigen brief- envoudigde spelling schrijven, mtbroken de stemmen der lie- ie Itedactie, al was 't ook bij teruggetrokken, llijke maanden geleden gewezen ■este kantoren nog steeds van de spelling wensehen gebruik ge- bedienden, op deze kantoren zeker niet gecontrarieerd wor- ch naar de voor hen geldende dragen. Al kon men dan ook in Federatie aan de eandidaten ïg hunner keuze te volgen, een rkennen. Men scheen in het ver- Schakelspelling, evenals in die n manifeste partijkeuze te zien, van de eandidaten zou kunnen eten, dat hun keuze volkomen Zij moeten evenwel consequent g. Wensclielijk is ook er bij te •n te Winkel, of Terpstra of ten er ook aan denken, dat de n van mannelijke woorden b.v. eer, fabrikant en al die namen sonen steeds verplicht zijn. Ook an de voltooide deelwoorden en persoon enkelvoud tegenwoór- vormen behouden, ressant zijn, statistisch vastge- c op de Xederlandsche Kantoren respectievelijk"de behouzucht, .Heen oppervlakkige indrukken examencommissie vermoeden, pmerkelijke toeneming van de laats vond, die echter sedert een niet minder opmerkelijke volgd. Daarom te meer is de ■nvoudigingsliefde bij de candi- e-examens de aandacht waard. :ie voor de Xederlandsche han- toch rapporteert dat het aantal ider deze eandidaten ziender- i-an het volledige aantal belang- k overschreden en het meest •bij te zijn, dat bij de voorjaars- rouwe adepten van de joude •uik hadden gemaakt van hun avals n te vcrwaarloozen. Zij grootste grief, die de nieuwe ondervinden, het hoofd te lieb- t velen, die nog wel over een ■n kunnen heenstappen, blijken verpand aan fiere mannelijk- vrouwelijkheid van onze zelfs •slachtclijk onderscheiden zelf den voorzoover die uit den of dijken. laaroni de vraag, of de zaak op gewichtig wordt genomen, als ïdat de koopmansmentaliteit verschillig staat tegenover de op een speciale wijze bezit, ebleken uit de adviezen der landel, die minder handhaving ?itten, dan zekerheid over het nedalen zijn gewillig! Maar uw autosnelheid verdubbelt dt uw remweg (afstand, noodig te stoppen) 2 X 2 4 I zoo groot! Elisabeth Hooftman, de bewoonster van het oude buitentje „Veenberg" de overblijfselen bevinden zich nog tegenover den koepel van „Wildhoef" waarover wij onlangs reeds schreven, werd 23 Februari 1664 te Haarlem geboren. Haar twee broers waren Willem en tornelis. De jongste kwam 28 November van 1672, het rampjaar, ter wereld. Deze omstandigheid taf de begaafde dichteres .aanleiding om de toenmalige rampen van het vaderland en den benarden staat in een verjaargedicht te gedenken, waaruit ik citeer: De heerschzuclit kroop, gelntst door zwarten nijd, In 't woelziek hart der vorstelijke buren; Men brulde en riep, wie Hollands glorie spijt, Verdelg Katliago en sloop zijn trotsche n men Hoe ijlings vloog de schrik door al de stcên, Toen 't Franscli geweld den band der zeven schichten Dien sterken band der eendracht, rukte aan tweeën En voor zijn macht drie landen dwong te zwichten, Uit uwe wieg zaagt gij de lichte vlam Zoo helsch gestookt door godvergeten boeven, Die Bodegraven en het welig Zwamn erdam Zoo jammerlijk in puin en asch begroeven. Gij kermde mede op 't jammerlijk gekeim En 't moordgeschrei der medezuigelingen. enz Elisabeth rijmde reeds toen zij nog maar zes jaar oud was. Haar lust tot dichten groeide aan bij het ouder worden. De begeerte om de schoon heden der dichteTS uit de oudheid uit htm oor spronkelijke schriften op te speuren, deed haar zich toeleggen op Latijn en Grieksch. Hierin werd zij onderwezen door den lateren conrector der Latijnsche school, Jacob Storm te Haarlem. Zij deed ook haar best om tevens alle boeken van het Nieuwe Testament in de grondtaal Hcbreeuwsch met haar leermeester te doorlezen. Ondci het leeren dier talen probeerde zij haar dichtvermogens door deuntjes van Anaereon en Lierzangen van Horatius in Nederlandsclie rijm over te brengen, Niet lang bepaalde zij zich tot vertalen. Op 16-jarigen leeftijd reeds ging zij in het Latijn dichten. Met niet minder succes beoefende zij de dichtkunst in het Nederlandseh. Bij Bloemendaal hadden haar ouders een buitenplaatsje „Veenberg", dat anderhalve eeuw geleden al door een varmoe- zier werd bewoond. In 'n gedicht „Uitnoodiging aan mijne Gespeelen dat ze mij op Veenberg in Aelbertsberg, komen bezoeken", beschrijft zij een en ander. Gij, die met mij de weidsche pracht En 't rusteloos gewoel veracht, Van groote en rijkbevolkte steden, Voor land- en veldbekoorlijkhcden, Of voor 't betrcên van 't groene woud Geen liof-tapijt verkiezen zoudt; Die 't hulsel liever op wilt schikken Met bloempjes, dan met zijden strikken; Verlaat het Spaarne en het IJ. Gespeeltjes, laat uw geest bij mij. Een poos zich in de klaverweien Van 't lustig Bloemendaal vermeien, Schoon 't lenteblosje reeds aan 't wijken En de appel-bloei zij afgeiuid; Schoon 's nachtegaaltjes blij geluid, In onze dichte abeelen dreven, 't Verzilverd loof niet meer doe beven: Wat oor en oog hier missen moet, Wordt rijk'lijk aan den smaak vergoed, 't Is zomer, zomer, zoo vol zegen, Dat onze boomgaard, als verlegen Om van het fruit te zijn ontlast, Met mij, u toeroept: Komt te gast. Hier willen roode en zw arte kersen Ons met haar lieflijk sap verversehen, Hier blinken perzik, peer en pruim, Hier vindt men abrikozen, enz., enz. Het Veenbergsche duinvalbeekjc ontlokt haar een Beekzang: Klare beek, wier kronkelstroompjes Schitteren met gouden zoompjes, Als het licht natuur doet leven; Wat kan ons uw waterval In dit zielbetoov'rend dal, Niet al lust en blijdschap geven? 's Morgens, eer de zon de dropjes Afdroogt van de rozeknopjes, Lust ons, vroolijk, korf en mandjes, Van 't gebloemt dat langs uw boord Ons op 't veldtapijt bekoort. Of te vallen langs uw randjes, Of in 't lommer neer te duiken Van naburige elzenstruiken. Toch gaat de dichteres niet geheel in haar dicht kunst op. Haar kinderliefde toonde zij bij gelegen heid dat haar moeder, door kwalen afgemat, tot doodelijke zwakheid verviel. Zij verliet toen haar moeder nacht noch dag. Op den 23en Augustus 1693, dus op 29-jarigen leeftijd, trad zij in den echt met Picter Koolaart, een voornaam Haarlemsch koopman. Ilij was in de moderne talen niet onbedreven, had zich op wis- en sterrenkunde toegelegd en stond bij zijn medeburgers goed aangeschreven. Zij was zijn derde. Amman, een geneesheer, w ist door zijn kunst een doofgeboren voordochter Hester in staat te stellen om hare gedachten met woorden en in geschrift uit te drukken. Dezen Dr. Amman draagt zij 16 Februari 1694 een verjaarvers op. Duizend ooren, duizend oogen Tuigen Ammans wonden!ren Zien bespraakten spraakloos staan In verwondering opgetogen, Als hij stommen spreken doet, En wat hun gebreke aan de ooren; Door een snedig oog leert hooren, Neerland zal U eeuwig danken Waardige Amman, wijze eest, En, op uw geboortefeest, II begroeten met zijn klanken. Hoor hoe uw begaafde bruid Die IJ; naar uw land verlangen, Haast in de armen zal ontvangen, Zich in vrru'detoor.en uit; En, van reine min gedreven, Lang en blijde U wenseht te leven. enz. Alle uiterlijke omstandigheden schenen haar een gelukkigen echt en een genocgelijk leven te beloven. Haar liefde voor haar man, uit zij in een treffend vers, dat zij tijdens zijn ziekte dichtte. En moest dit zijn (zijn overlijden), mijn Lief! Zoo wensclite ik eerst te sterr en. Maar moelit ik zekerheid verwerven, Dat ééne beê van mij gehoor erlangen zcu; 'k Bad als Philemons grijze vrouw, ODat ons beide écn dag ten levenseindpaal strekken, O! Dat één grafzerk ons bedekken. En onzer beide ziel, zoo dierbaar hier verknocht, Gepaard naar boven varen mocht! Hij verdiende evenwel een zoo minzame, uit muntende vrouw niet. Hoogmoed, gevoegd bij een onverzettelijke stijfzinnigheid en driftige oploo- pendheid veroorzaakten zijn val, ofschoon hij voor een der voornaamste en veimogendstc kooplui in Haarlem gold. Gesteld op een verspillende levens wijze trachtte hij bor en zijn medeburgers in pracht en kostbare vertering uit te munten. Onder die spilzucht kunnen we ook rekeijen het kostbaar onthaal, in 1717 aan t'zaar Peter I bereid. Zijn vrouw dichtte daar op een Lierzang. Zij verzette zich wel tegen die grootselie ontvangst en ver maande haar man, Pieter Koolaart, om zijn groote verteringen, maar het mocht niet 1 aten. Het kapitaal verminderde sterk. Dat gevoegd bij een ongelukkigen handel, was oorzaak dat het echtpaar zich moest vestigen op een kleine buitenwoning te Lisse. In deze donkere dagen zond zij „Gebed in onzekerheid" ten hemel. Er kwam licht, toen Karei 1, Landgraaf van Hessen Kassei, groot begunstiger der wetenschap, zich hun lot aantrok. Koolaart werd door hem in 1721 tot zijn commercie-directeur aangesteld op een jaarwedde van 1GOO guldens. Elisabeth, zijn vrouw, volgde hem Mei 1722 en zong in „Kareis- haven" den lof dezer nieuwe stad. Meermalen begroette zij sinds in dichtmaat den vorst van Hessen Kassei o.a. op zijn 70sten verjaardag, 14 Augustus 1724, ook in 't Duitseli. Niet lang zou de betrekkelijke welvaart van het echtpaar duren Bij het sterven van den Landgraaf in 1730 werd Koolaart op f 800.— wachtgeld gesteld. Bij zijn dood, 15 December 1732, verwachtte Elisabeth een weduwe-pensioen, maar dat kwam niet. Honderd gulden 's jaars van haar pleegdochter Hester en nog eens honderd gulden en dan een duizend gulden ineens, daar moest onze begaafde stadgenoote liet mee zien te redden. Zij overleed 4 Juli 1936 op ruim 72-jarigen leeftijd te Kassei. Allen, die onze dichteres gekend hebben, zegt Kops. spreken van haar met achting en prezen haar lieuschen omgang. Haar godsdienstige inborst kan men uit haar stichtelijke verzen lezen. G. J. BETTINK. B. V. C. Bloemendaal. benutte den vrijen Zondag voor om een vriendschappelijken wed 27094 Bach, J. A.; Zandvoorter Allee 13, Heem stede. 18502 Bakker, J.AA'aschinrichting; Bakkenesser- graeht 107. 18401 Behangselpapierhandel de Behangcentrale; handel in behangselpapier en bebangerij; Gierstraat 63. 18400 Dam, J. van; Zijlweg 112. 2945 Directiekeet Openbare AVerken; Aannemer E. AVoud, Stuyvesantstraat/Marnixstraat. 28766 Dijkstra, K. J.; Brood-, Koek- en Banket bakkerij: Binnenweg 113, Heemstede. 22980 Garage van Maren, filiaal; Bloemcndaalsclie- weg 200, Oxerveen. 18503 Giebels Pz„ J. M. P.; Timmerman AA'agenmakerLeidscliestraat 163. 086 Looy, C. van; Huishoudelijke artikelen en ijzerwaren; Zandv. laan 160, Heemstede. 18004 Paulen, F. L. J.Bouwkundige M. T.; Jan van Galenstraat 13. 7079 Puister c.i., Ir. H. J.Ing. bij de N\A7. „De Geruischlooze AA'eg"Nareissenlaan 8, Heem stede. 9126 Kegt, Gez. de; Manufacturen; AA'ilhelmina- plein 15. 18404 Roex, M. I,. H.; Ie Limb. Riet- en Teen- vlcchterij Berg-Urmond, vert. H. Dekker; Merkmanstraat 25. 7090 Scliultc, 1'.; Agenturen; Brcderodelaari 21, Heemstede. 2942 Sneeboer, Jac. P. A.; Café Kennemerland; Rijksstraatweg 433/Maasetraat 2. 18501 Spruyt Sel; Ineassi en Information; Zonne- laan 1. 22939 Stam, A. M.A'ert. N.A'. Olster, Asphalt - fabriek; Sparrenslraat 36. 22941 A'onk, J.Zaanenlaan 101. 7790 Yries-Spier, Mr. de; Adv. en Proc.; Jan van Galenstraat 17. Stadsschouwburg. Zaterdag 5 Febr., 8.15 uur: Centraal Toonecl. „Feestweek in Salzburg. Zondag, 8 uur tot 2 uur: Dil. Operette Gezel schap „Diogc", „De vogclkoopman''. Maandag, 8.15 uur: Prof. Dr. G. Brom, Alfons Aricns. (voor Geloof en Wetenschap). Dinsdag, 8.15 uur: „Okito". AA'oensdag, 2.15 uur: Ned. A'er. van Huis- rouwen. „Het tooverrijk van Fatserot". 8.15 uur: Ver. R'D. Hofstad-Tooneel, „Reünie in Weenen". Donderdag, 8.15 uur: „Okito". Vrijdag, 8.15 uur: Charlotte Kohier, Marathon dans. Rembrandt-Theater: „I iefdesparade", Atauriee Chevalier en Jeanette Maedonald. Cinema Palace: prolongeert „Het leven Ernile Zola" met Paul Muni. „Frans Hals"-Thcatcr: „Modern Times" Charlie Chaplin. Luxor Sound"-!heaterprolongeert „Koningin ictoria" met Anna Neagle en Adolph AVohlbruck. met met Bloemendaal de competitie strijd te spelen in een opstelling zonder haar be kenden rechtsbinnen de Boek, die wegens vestigin elders de club, wier kleuren hij van jongsaf aaii niet veel succes hielp verdedigen, vaarwel moest zeggen. Het is ongetwijfeld te betreuren, dat zij vertrek juist op een tijdstip komt, dat onze plaats genooten zulke loffelijke pogingen aanwenden om het verleden jaar verloren terrein te herwinnen waarbij de verdere steun van een speler van het formaat de Boek zeker niet te versmaden zou zijn geweest. Met dankbaarheid moeten wij echter getuigen, dat hij voor een flink deel medegcholpcn heeft aan het leggen van den grondslag voor den tlians in gang zijnden opmarscli en daardoor tevens bijdroeg tot het vestigen van het noodigc zelfvertrouwen, dat een ploeg moet beheerschen wil deze den enerveerenden strijd, die tot promotie kan leiden, met succes doorkomen. Gedeeltelijk als gevolg van dat zelfvertrouwen hebben ook de prestaties der andere voorhoedespelers een zoo danige verbetering ondergaan, dat bet voorhoede- spel der witten den laatsten tijd, niet meer zooals bijv. liet vorig seizoen, voor het allergrootste deel om de Bock draaide, waarom we, na het vertrek van dezen onmiskenbaar prominenten speler, geenszins meenen ons vertrouwen in de witte ploeg te moeten opzeggen. AA'elisvvaar kon de 1.1. Zondag tegen de Zaan damsche tweede klasser, Z.V.V., gespeelden wed strijd eer een aanleiding tot bet voimen onzer mee ning zijn dan een bevestiging daarvan, aangezien deze wedstrijd nog te vaak de sporen van een friendly game vertoonde, wat een goede beoordee ling moeilijk maakt. Het spel der gewijzigde voor hoede met den reserve-speler A. Oosterhof (inplaats van de Boek) als rechtsbinnen gaf echter bij zooveel gelegenheden reden tot tevredenheid, (Ut wij begrij pen, dat de Bloemendaal-leiding voor a.s. Zondag de opstelling ongewijzigd handhaaft. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de Zaan kanters met 53 de vlag voor hun gastheeren moesten strijken; voorts, dat de Z.V.V.-acuter- hoede compleet was, baar voorhoede echter niet maar dat laatstbedoelde de Bloemendaal-achter- hoede in een waarschijnlijk uit de omstandigheden v oortspruitende, ongekend gemoedelijke bui aan trof. A.s. Zondag gaat de reis naar het Amsterdam sclie „De Meteoor", de club uit het tuindorp-Oost zaan. welke nog 1.1. Zondag blijk gaf niet met zich te laten spotten. Zij versloeg toen in Beverwijk de club van dien naam met 21 en ontnam de AA'ijkers daardoor waarschijnlijk de laatste kans op de bovenste plaats. AA'ij weigeren echter te gelooven dat Bloemendaal er iets voor zal voelen eveneens als slachtoffer der tuindorpbewoners te fungeeren AVat onze plaatsgenooten zich ook niet kunnen veroorloven, want den vorigen Zondag maakten de andere concurrenten geen fout. Zandvoort bracht in Amsterdam Ahrends een 41 nederlaag toe en Kinheim had in eigen huis geen moeite met S.D.Z. en zegevierde met 40 De witte reserves hebben het j.l. Zondag met een verzwakte ploeg niet tegen Det'eO kunnen redden. Indien wij de verzwakking, doch vooral de buitengewoon slechte terreinomstandigheden (waar de DcCeO'ers beduidend beter mee vertrouwd bleken) in aanmerking nemen is een 43 neder laag eebter nog niet eens zoo'n beroerd resultaat A.s. Zondag wacht het tweede elftal den zwaren strijd tegen E.D.O. 5, de veteranen, die tot de toonaangevenden der afdeeling belmoren, zoodat wij, door op een gelijk spel te hopen, beseffen reeds aan den optimistiscben kant te zijn. WIJNANDS VAN RENSEN 't Medaillehuls, Schoterweg 78, t.o. kazerne Telefoon 17256 Korfbalclub „Sport Vereent". Bloemendaal-Santpoort. Secretariaat: Bruno Klauwersstr. 5, Santpoort (S) GespeeM: Zaterdag 29 Jan.: Haarlem 3S.A7. 2 terrein-afk.Zondag 30 Jan.Oosterpark 1S.A7. 1 2-6: Blauw AA'it 4—S.A7. 2 4—1; S.V. 4—O.K. niet gespeeld. Te spelenZaterdag 5 Febr.AA7atervliet 2S.V. 2. 3 uur; Zondag 6 Febr.: A'dam-Zuid 2S.V. 2. 2 uur; Animo 1S.V. 3. 10 uur; S.A7. 5S.A7. 4. 2 uur. De Jaarlijksche Feestavond is bepaa'd op Zater dag 19 Februari in Hotel „Vreeburg" Kerkplein te Bloemendaal. Opgevoerd zal worden een blijspel in 3 bedrijven. Met S.A7. 1 en 2 hebben wij ingeschreven op de series N.K.B. (halve c-omp.) resp. voor den Zilveren Korf en N.v.d.Dag-Bal. Aan de H.K.B. na-competitie der adspiranten nemen wij deel met 2 twaalftallen. Kaarten voor den Feestavond worden op aan vrage per post toegezonden door ons Secretariaat. Princevlag en Statenvlag Met duizenden zullen ze wapperen over heel Nederland en als dit artikeltje verschijnt, is wel licht de groote nationale gebeurtenis er en ver- toonen onze schepen de vlag alleen bij vertrek en in den vreemde. Niettemin heeft het zijn waarde over onze vlag nog wat te praten. Zij toch is voor ons Neder landers, van welk ras, geloof en stand ook, de getuigenis van een natie te zijn en wel van een natie, die in deze maatschappij een goede plaats inneemt. Zij is ook het symbool van een volk, dat leeft en werkt en geëerbiedigd wordt, zij getuigt ook van onze staatkundige vrijheid en onafhankelijkheid. Het is onze Nederlandsclie vlag. die met opoffering van "t goed cn 't bloed onzer 16c ecuvschc voorvaderen is verkregen en weer herwonnen, toen zij voor korten tijd onder dc Fransche heerschappij niet mocht uit waaien. Algemeen was men toen van gevoelen, S&c/zts Öds-./lM /7XZ& HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! PR0.15 0Z0JA dat Neerlands vlag bestond uit Rood. AA7it en Blauw en dacht niet aan de mogelijkheid, dat het anders zou kunnen zijn. Al heel gauw waren er, die het Rood gingen vervangen door Oranje. Dat verschijnsel doet zich de laatste jaren meer en meer voor, waarbij men het donkerblauw vervangt door Nassausch blauw, 't Is deze vlag. die men thans weer de princevlag noemt. Daarmee komt men terug op de oude oorspronkelijke, n.l. orange, blanche, bleu. Dat in tegenstelling met liet Rood, AA'it, Blauw, in de vorige eeuwen bekend als de Staten vlag. Oude prenten en schilderijen van begrafenissen van Stadhouders geven ook steeds de Princevlag te zien. Zelfs in 1787 vinden we in een publicatie van de Staten van Utrecht: „A'an dc gecombi neerde coleuren van oranje, wit en blauw, waarbij 's lands vlag van oude tijden af, door geheel Europa is bekend geweest." In 1795 komt de groote revolutie ook in N'eder- land. De Stadhouder met zijn gezin verlaten 19 Januari het vaderland. Oranje werd verbannen. In den aanhef der revolutie zien we„Dat voortaan en in liet toekomende de Nationale A'lag van deesen Staat zal zijn de gewone en altoos in ge bruik geweest zijnde Bataafsehc of zoogenaamde Hollandsche vlag, liestaande uit drie evenwijdige en horizontale banden van gelijke breedte en van welken de bovenste rood, de middenste wit of onge kleurd en de benedenste blauw gekleurd is." Men zegt, dat rood werd aangenomen, omdat rood een standvastiger kleur is! Geel verbleekt buiten en oranje, ontstaan uit menging van rood en geel, wel minder maar toch ook. Intusschen leerde Napoleon, de Fransche keizer, den Nederlanders aan zijn kleuren, rood, wit en blauw staand, te gewennen. Toen hij dan ook ontkroond was en Nederland in November 1813 zich weer vrij vocht, kwam oranje, zoo lang ver boden, weer voor den dag. Zie er de oude af beeldingen maar op na. De oude. zoo lang ver stoken Princevlag met de Oranjebaan kwam weer voor den dag, maar 't is waar, de offieieele Xeder landsche vlag is nog steeds rood, wit blauw cn daarom niet minder het symbool van nationale eenheid. De enkele jaren van de Bataafsche republiek, voerde de Marine in de roode baan der vlag een „inzet" met een afbeelding van de Vrijheids maagd en den Bataafschen Leeuw. Zoo heeft schrijver in zijn jeugdjaren, doorgebracht op een Euid-Hollandsch dorp, de Nederlandsclie vlag bij oude menschen gezien, soms ook met een laurierkrans met oranjeappels. G. J. BETTINK. Hoe wasch ik een vacht? Meet de lengte en breedte van de vacht (alleen van de huis, dus de achterkant van dc vacht). Dit is noodig om de vacht, wanneer deze mocht krimpen bij het drogen, weer op de juiste maat terug te brengen. Maak een Radionsop als volgt: Doe de vcr- eisehte hoeveelheid Radion in een kom (1 pakje is voldoende voor ca. 30 liter sop). A'oeg dan koud water in kleine hoeveelheden toe. Goed roeren om klonteren te voorkomen. Dan koud water bij voegen om een melkachtige vloeistof te verkrij gen. De Radion-oplossing dan bij het gereed staande waschwater voegen, hetwelk men gereed gezet heeft in een groote teil. Het water mag iets lauw zijn. Men wascht nu de vacht in dc teil; eerst be- erkt men den achterkant met een hard borstelt je, dan keert men de vacht om en wascht met de handen door de haren, precies alsof men hoofd haar wascht. Mocht de vacht zeer vuil zijn, geef dan nog een tweede Radionsop. Na deze bewerking spoelt men de vacht terdege uit, zoodat geen zeepdeelcn meer aanwezig zijn. Heeft men een wringer, haal de vacht hier dan even door, doch zorg er voor, dat de haren niet tusschen de assen komen. Be schikt men niet over een wringer, knijp elan zoo mei mogelijk water uit de vacht met dc handen. Hang het stuk in den wind te drogen, niet in de zon, over een ronde lat. Tijdens het drogen schudt men de vacht af en toe wat op, teneinde de haren wat los te maken. Is de vacht droog, borstel de haren dan nog eens goed na met een harden, drogen borstel en u zult verrukt zijn over het resultaat. Bemerkt men, wanneer de vacht eenmaal droog is, dat deze gekrompen is, dan maakt men de huid met wat sop een beetje bochtig en rekt deze op. Daar deze weer tijdens het drogen zóu kunnen krimpen, spijkert men het huidje even vast op een plank (met koperen spijkertjes), nadat men hierop dc juiste maten heeft aan gegeven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3