Bloemendaal. D. J. JANSSE MANCHESTER A. G. G. M. GIORGIS Zn. Vrijdag 11 Februari Ï938 DAMAVE Gevonden Voorwerpen. Slis Muziek. Tooneel. OOK VOOR F* WILLEM P. WILHELMINASTRAAT 16 VERVORMEN- VERVEN-STOOMEN De Trilogie van Guibranssen. blIn de serie Winterlezingen, door de Ver- eeniging voor Jeugdwerk gehouden, trad Donder dagavond als spreker op Ds. A. K. Straatsma van 's-Gravenhage, met liet onderwerp ,,De Trilogie van Guibranssen". Nadat de spreker met een kort woord door Ds. van Dijk Was ingeleid, verkreeg Ds. Straatsma het woord. - Spreker zeide niet het geheele verhaal van het boek te zullen volgen, doeli daaruit alleen te laten zien, hoe Dag, de hoofdpersoon, komt tot God. Hem wordt eerst ontnomen de gedachte, dat hij wraak mag uitoefenen, want de wraak geschiedt door Gods hand; daarna sterft de zuster zijner vrouw, Dorthea,: tenslotte sterft ook zijn vrouw Therese, en blijft hij over met zijn zoon, den jongen Dag, die aan het slot van het le boek huwt met Adelheid. Het geluk schijnt te komen als twee jongens worden geboren, doch ook deze sterven. De oude Dag begrijpt dit niet, hij zwerft door de bosschen en zoekt den Stervensberg waar hij den dood aanschouwt; teruggekeerd, blijft hij op een dood standpunt staan, doeli over dit doode punt wordt hij heen geholpen door een dominee; het humanisme van Dorthea, noch het mysticisme van den bisschop baatten: hij bleef daarmee staan vóór de kloof. Doch hij komt over de kloof als hij gaat sterven, in grooten stijl, zooals z'n leven was. Met z'n laatste krachten, z'n laastcn adem roept hij het uil: „Er is geen weg buiten Christus!" Dat is de hoofd gedachte van de trilogie: alleen verlossing- Christus. Dit had naar sprekers meening ook het einde van het boek moeten zijn, want het slot is onbevredigend, en spr. hoopt, dat Guibranssen nog heel veel zal geven mèt den wenseh, dat hij zich uitspreke wat nu het Christendom is, waar aan hij met alle vezelen van zijn ziel gehecht is. Ds. van Dijk deelde nog mede, dat zijn uit gestelde lezing over Vondel's „Lucifer" thans op Donderdag 10 Maart a.s. is bepaald. blGevonden en terug te bekomen bijTer Beest, Lage Duin en Daalseheweg 5, een nikkelen damesarmbandhorloge met riempje: Traanberg, Bloemendaalscheweg 120 (laantje I'atna). een zilveren armbandje; C. J. >1. Hagemeijer, Grens- Jp.an 20, een kinderportemonnaie met inhoud; W. F. Roosen, Midden Tuindorplaan 9, Haarlem, een padvindersmes; Postkantoor Overveen, een boodschappen! asoh; Kennel Thornwood Haar lem, een zwart hondje; Bijkerk, Kleverlaan 85, een portemonnaie met een foto; Garage v, d. Velden, Bloemendaalschestraatweg 100, Sant poort, een damesfaschjé met inhoud; Frank, Langelaan 9, een paar gym. schoenen; E. S. Stom, Dekkerstraat 38, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; J. Tervoort, Hooge Duin en Daalseheweg 2, een vulpenhouder; König, Duinvlietspad 4, Overveen, een hockeystick; A. Hooijen, Lorentz- kade 87, Haarlem, een zilveren oorbelletje. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 10 tot, 12 uur v.m.): 1 paar bruine heeren handschoenen, 2 wanten, 1 overall, 1 ceintuur, 1 kinderhandsehoen, 2 sleutels. 1 belastingmerk, 1 sleutel, 1 geldstuk, 1 dameshandsehoen. Politiepost Aerdenhout1 vulpotlood, 1 cein tuur, 1 handschoen, 1 tafellaken. 2 zakdoeken. 1 hecrenhandschoen, 1 gym.schoentje. o Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. blBovengenoemde Mij. houdt een ledenver gadering met de afdeeling Haarlem en Omstreken, waar een Maro-Fruitteelt-film wordt gehouden op Dinsdag 1.1 Februari a.s., te 8 uur, in de muziek zaal van café Brinkmaan, Groote Markt te Haar lem. Toegang op vertoon van diploma 1937. o Declamatie „Sproke van Beatrijs". blMisschien mogen wij even de aandacht vestigen op het feit, dal Dinsdag 15 Februari a.s. bovengenoemde Sproke met muzikale begeleiding zal worden voorgedragen in de St. Raphael's kerk te Bloemendaal, Popellaan 1, door mevr. F. Croes-Van Delden. Naar verluidt heeft H.K.H. Prinses Juliana deze Sproke meerdere malen voorgedragen in hiar studententijd, en is de naam Beatrijs slechts een andere schrijfwijze voor den naam Beatrix, welke aan ons koninklijk Prinsesje gegeven werd. Aanvang dezer declamatie 8.15 uur. Vrije toe gang voor elkeen. Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- Icleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. (JEN. CRONJéSTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols,Tuin meubels, Strandtenten, enz. Voor de Werkloozen. blDe R.-K. Gemengde Tooneelvereeniging ,.St. Gcnenius", alhier, en Overveen, zpl op Zon dag 13 Februari a.s. een heropvoering geven van het blijspel „In het Witte Paard" („lm weiszen Rosl"), in Huize „Domi" te Overveen. ten bate der werkloozen. De prijs der plaatsen is zoo laag mogelijk gesteld, n.l. f 0.85. Intern. Ver. „Bellamy". blDe Internationale Verecniging „Bellamy" houdt op Dinsdag 15 dezer een groote propaganda- bijeenkomst in „Rusthoek", Bloemendaalscheweg 141, alhier. Als spreker voor dezen avond treedt op de heer J. Bogaard uit Den Haag, terw ijl mevr. M. P. v. d. Star-De .Tong, eveneens uit Den Haag zal declameeren. De aanvang is gesteld op 8.15 uur, terwijl er gelegenheid wordt gegeven voor gedachtenwisseling. Dit is reeds de tweede bijeen komst dezer verecniging in dit seizoen, welke in Bloemendaal wordt gehouden. Wij mogen voorts naar de in dit nummer voorkomende annonce verwijzen. 0 Aanvangsuur muziekavond door Blinden. bl— Maandag 14 dezer wordt in bet „Jeugd huis" aan de Donkere Laan een muziekavond ge geven door de blinden, tewerkgesteld in de bekende inrichting Plantage Middenlaan 04 te Amsterdam Dcor een vergissing is op de programma's als aanvangsuur aangegeven: kwart vóór aclit, het welk moet zijn kwart over aelit. Men zie verder de advertentie. i0 Ernstige botsing. blEen auto van een wasscherij-inrichting te Heemstede, wilde van den Zandvoorterweg de Leeuweriklaan inslaan; ter hoogte van den auto reed in dezelfde richting een troepje wielrenners; de manoeuvre r an den auto werd door den voor sten renner niet tijdig opgemerkt, en een botsing was het gevolg. Dr. Bartels, die spoedig ter plaatse was, constateerde een hersenschudding, een ern stige hoofdwonde en lichte ontvellingen; hij ver bond den renner ter plaatse en deed hem naar bet St. Elisabethziekenhuis vervoeren, waar hij voorloopig zal moeten blijven. PANTALONS met extra zware zakken, versterkt kruis en een prettig model, in prijzen van: 5.50 5.— 4.<0 3.85 3.40 2.70 MOUWVESTEN. Twee-rij-knoopen,kraag, revers, zware pilou rug en mouwen, sterke binnenvoering en prima pasvorm, in prijzen van 6.50 5.50 - 4.50 VAKKLEED1NGMAGAZIJN Ongewenschte vertooning. blTijdens de kermisdrukte wilde een zekere N. uit Haarlem, die meer gedronken had dan goed voor hem was, op het terras van hotel „Roosendaal" een voorstelling geven. Hij pakte z'n requisieten. waartoe touwen, planken met spijkers en wat dekens behoorden, uit en wilde misschien een l'akir-senace geven. De eigenaar van liótel „Roosendaal", die niet gesteld was op de vertooning van den zatlap, liet de politie waarschuwen, die den toovenaar ter ontnuchte ring meenam naar bet bureau, waar hij z'n roes kon uitslapen. o Verloren, gevonden, weer kwijt en hervonden. •blEen bezoeker van een kermis-inriehting verloor z'n portemonnaie, die uit de hoogte neer viel vlak voor de voeten van een belangstellend kijker. De laatste posteerde zich hij den uitgang met het gevonden voorwerp en trachtte den recht mat igen eigenaar op te sporen. Een knecht van den exploitant meende daarin een buiten kansje te zien. en meldde zich als eigenaar. De portemonnaie bleek f 14.te bevatten! Toen de-wettige eigenaar later z'n verlies ont dekte en aangifte deed. stelde de politie een onder zoek in, waarbij de knecht echter alle schuld ont kende. Een „huiszoeking" in den kermiswagen bracht het verlorene toch terecht en de politie nam tegen den knecht de maatregelen, die zij meende te moeten nemen. VQOR VyAS EN VAAT 3cé*.,fid. n&M 'yW- i '.'X 1 -/■CPy F"4 W*? .„.vv'Tfv ppfp ';:v I jfj HST LAAGST !N PR5 BOVENAAN ÏH KWAUU PR0.16-0205A Voor dorstigen. blAan het Bloemendaaische strand is dezer dagen aangespoeld een vat wijn met een inhoud van circa 700 liter. Op meerdere plaatsen langs de kust zijn dergelijke vaten aangekomen. Men veronderstelt, dat zij afkomstig zijn van een schip, dat ter hoogte van Egmond vóór circa 50 jaar is vergaan, en dat de jongste stormen de meegezonken lading, werkende hebben gemaakt. Het hier aangespoelde vat, dat inmiddels door Publieke Werken is geborgen, draagt behalve ver schillende letter- en cijferteekens den naam „Rouen". o Dr. Otto Klipp's Talenschool. haBij de in December en Januari j.l. ge houden praktijk-examens slaagden van bovenge noemde school de volgende leerlingen: Engelsche Handelscorrespondentie: M. J. van Buren, mej. G. Woudenberg, G. J. Heimerink, H. Hintelaar, W. Ilellinga, H. Middelkamp, mej. G. van Westerlaan en XV. G. de Jong. Fransche Handelscorrespondentie: W. Nijllóf, L. v. Aalst en J. Veerman. Duitsclie Handelscorrespondentie: M. J. v. Buren, J. W. J. Paar, mej. J. v. Hofwegen, II. J. Springveld, J. J. M. Sens (Mercurius en Ver. v. I.eeraren), mej. M. Dijkzeul (idem) N. H. v. Lingen (idem). D. A. van Duin, J. M. W. Noord hof, F. A. Fortgens, G. Nijland, G. J. v. Aaken en B. Klijberg. Diploma Hoofdeorrespondent Engelseh (Ver. v. Leeraren): G. Hoogesteegcr. Stenografie (Groote) Duitsch: mej. H. C. Blei. Paarlaarsteeg 1 - Telefoon 12842- Haarlem Garagebedrijf Geert Hoogeveen Official Dealer der General Motor Products. blGarage „Bloemendaal" aan de Dr. I). Bakkerlaan, bekend als de grootste garage ter plaatse, maar evenzeer bekend door de keurige entree, welke vooral bij avond onwillekeurig de aandacht moet trekken door de aparte eleetrisohe erlichting, heeft een belangrijke wijziging onder gaan in de afdeeling autohandel. De heer Hoogeveen is sinds enkele dagen official dealer van de General Motor Products, waarvan de „Pontiac" een bijzondere plaats in neemt. Dit beroemde merk neemt in Amerika de 5e plaats in op de automobiclmarkt, onnoodig te zeggen, dat de ..Pontine" de scherpste critiek ran den auto-kenner kan doorstaan. Voor een natlere toe lichting leze men de advertentie voorkomend in dit nummer. Verder heeft de heer Hoogeveen den verkoop van de bekende „Opel" automobielen ter hand genomen. Het is overbodig over de kwaliteiten r an dit goedkooperc merk uit te wijden. Alleen kan men uit een en ander de conclusie trekken, dat men in garage „Bloemendaal" voor een auto slaagt en dat er voor iedere beurs keus is. Het. is de moeite waard er eens een kijkje te nemen en prijs te vragen, men kan gratis een proefritje maken zonder verplichting tot koopen. o Twee meevallers en een tegenvaller. blTwee werkloozen uit deze gemeente hadden het geluk gehad in een z.g. voetbalpool elk een prijs van ruim duizend gulden te trekken. Zij verzuimden echter dit bedrag op te geven aan de steun verst rokkende instantie, weshalve zij werden aangehouden. Het bleek echter, dat slechts één van kon de vereiselite verklaring had afgelegd en geteekend, dat hij geen andere verdiensten had genoten, dan de in die week ontvangen steun, zoodat hij strafbaar was. Door een l'out had de ander daarentegen de gewoonlijk af te leggen ver klaring niet geteekend, zoodat hem niets ten laste gelegd kon worden. 0 Vandalen. blDoor dc politie werden drie jongens aan gehouden, die uit de perken aan den Brouwers- kolkweg de knoppen der bloemen hadden ver wijderd. Ze hebben een verdiende schrobbeering ontvangen. Vijfde concert der Haarlemsche Bachverecniging. Als aanvoerder van het Concertgebouw-orkest trad Dinsdagavond een ons Ilaarlenuners wel bekende figuur, Eduard van Beinum, op, die nu voor het eerst in zijn nieuwe functie van eersten dirigent van dit orkest voor ons stond. Na een korte doch hartelijke begroeting zette liet bcgin- nummer van liet program in: het Concert no. 4 in F. gr. t. voor orgel en orkest van Hiindel. Piet van Egmond vertolkte de solopartij en toonde zich volkomen berekend voor deze taak, al mochten in het Allegro enkele passages rliytmiseh minder geslaagd zijn. Mooi versmolt de klank van het orkest met dien van het orgel der gemeentelijke concertzaal. Voor de opvoering van Max Rcger's Variaties en Fuga over een thema van Mozart (op. 132) kunnen we van Beinum bijzonder erkentelijk zijn. Slechts zelden hoort men dit prachtige werk, een van de rijpste scheppingen van dezen laat-romantisehen toondichter. Bovendien werd liet voortreffelijk uitgevoerd, waardoor de vaak zoo dooreengestren- gelde harmoniek in volkomen duidelijkheid tot de hoorders kwam. Reger houdt in de eerste variaties liet mooie thema van Mozart, het Andante grazioso uit de pianosonate in A gr. t„ nog streng vast, maakl er zieli geleidelijk aan hoe langer hoe meer van los, om liet in de zevende variatie weer duide lijker naar voren te brengen. Na de zeer vrij ge concipieerde achtste variatie vormt de maclitige dubbelfuga. een waar meesterstuk dat ook meesterlijk gespeeld werd het slot. Volgde na de pauze nog Mendelssohn's vierde Sympgonie, de Italiaansche, die ons het zonnige Zuiden in lichte blijheid voortoovert en die een prachtige uitvoering beleefde. Het laatste deel, saltarello-presto, werd met ongelooflijke virtuosi teit gespeeld. Van Rcinum heeft dezen avond weer zijn beste kwaliteiten getoond en werd met zijn orkest hartelijk toegejuicht. B. XV. „Meubileer-Onrichiing'' lste Klas werk onder garantie. Prijzen zeer laag Tlieuwenhof Esschilderstraat 29, Tijdelijk Telef. 12530 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 TE AMSTERDAM. „Het lied van den moordenaar en het meisje" door Henri Ghéon bij „De Amsterdamsche Tooneel vereeniging" (regie Paul Storm). Dé daad van het seizoen. Paul Storm, de regis seur. is een leerling geweest van den grooten Fransehen acteur en regisseur, Coj.cau, die des tijds directeur was van liet beroemde gezelschap „Le vieux eolombier". Zijn werkwijze was: zich terug trekken in de provincie (in Bourgogne). Daar studeerde hij gedurende een half jaar één stuk in, trok daarmee Frankrijk door om ten slotte te Parijs een reeks van voorstellingen te geven. Paid Storm heeft zich hij de opvoering van dit stuk, naar het mij schijnt, op Copeau ge- inspirccrd. Het stuk is belangrijk, omdat liet buiten het geval uitstijgt. Het gaat om een algemeen men- schelijk iets: Den strijd tussehen het goede en het booze in den menseh. Boos is Pranzini. een Egyp tenaar, gokker en meisjesverleider en dief. Boozer nog is de duivelsclie baron De (raux, die hem arglistig tot liet slechte aanzet. Daartegenover staat als wit tegen zwart Thérèse Antonin (later de Heilige Theresia). De baron spoort Pranzini aan Régine de Montillc, grande coeotti, die hem lief heeft, te veimooidm im laar van haar ju- weelen te ontdoen. 1 lij doet dit en vermoord tevens 1 are kamenier en het dochtertje van deze. Hij is zeer angstig, dat men er achter komt, maar heeft geen berouw. Als men hem op het spoor is, geeft hij de juweelen aan een meisje uit een slecht buis, die ze aan haar madam' uitlevert. Deze brengt het naar de politie, daar zij haar „goede huis" niet in opspraak wil brengen. Pran zini wordt in de opera gearresteerd en wordt ter docd veroordeeld. De cipier, een dubbelganger van baron De ('raux. overigens nog al gemoedelijk, raadt hem aan steeds maar te ontkennen, tot den laatsten snik en maar te denken, dat na den dood alles gedaan is. Thérèse echter bidt voor dc ziel van den „aimen moordenaar" en haar gebed wordt verhoord: Even vóór de terechtstelling valt Pranzini op de knieën en bidt tot God. Dit geheele bloederige drama wordt bezongen door een liedjeszanger (zoo iets in den trant als bij ons destijds ..de moord van Raamsdonk" op de kermissen). Door de oogen van dien liedjes zanger wordt het drama geacht te worden gezien. B(denkt men dit. dan volgt daaruit: le. dat het stuk eenvoudig primitief moet worden gespeeld en toch 2e. ietwat in den melodramatisehen stijl. Dit gelukte in de eerste plaats den moordenaar (Jacques de Haas, die zieli plotseling als een acteur van groot formaat deed kennen). De Haas' spel was vooral in zijn angst en wisselende stem ming bepaald grootseh. Dan verder Albert van Dalsum, die als de baron zeer gesaccadeerd spel gaf. scherp en van eene buitengewone duivelsch- heid. Rob de Lange als liedjeszanger had zich een buitengewoon ruigen kop gemaakt, zong de liedjes met een buitengewoon ordinaire straat- zangersstem, zooals het moest. Josephine van Gasteren was de grande coeotti. Waarom - vroeg ik mij af, eene zoo groote belangrijke rol aan zoo'n jonge nog ongeroutineerde actrice toe te vertrouwen? Zij speelde die rol goed uit, maar... sprak die slecht uit. Het is een euvel van vele onzer acteurs en actrices zoo onverstaanbaar mogelijk te spreken. Hetzelfde verwijt richt ik tot Tal ia Wijma. die Thérèse was, er uitzag als een heilige beeldje, heel mooie dingen zei, naar ik meen, maar wat zij precies gezegd heeft weet ik niet. Desalniettemin een belangrijke voorstelling van een zeer belangrijk stuk en zooals ik begon globaal genomen, de daad van het seizoen. „Mijn vrouw is advocaat" door Georges Berr Louis Verneuil bij „De Vereenigde Schouwspelers' (regie Pierre Mols). Jaren geleden beeft dit gezelschap dit aardig blijspel gespeeld onder den titel „Doeter Jurin Ook toen speelde Emmy de I.ecuw met al haai charme de vrouwelbke advocate, die haar man. een goeden kerel (Pierre Mols), opoffert aan haar carrière, weshalve hij er met een barer cliënten, een ondeugend vrouwtje, van door gaat. Hij komt terug en zij begrijpt dat - wil zij hem niet verliezen zij een anderen weg moet kiezen. Zij verwisselt de toga en de bef tegen modieuse toiletjes en bekoort nu haar man enhaar gewezen secretaris (Gerard Hartkamp). Maar er „gebeurt" niets, door het mannelijk optreden van iiaar echtgenoot. Evenwel liet beroep trekt haar zoo zeer en er is zoo'n interessante zaak van Rébiscout (John Tirncott), een geweldige hoef. (lat zij maar weer pleiten gaat en haar man berust. Al deze genoemden hebben goed. aardig en vlot gespeeld, zoodat men van een amusanten avon4 spreken kon. F.DMOND VISSER.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2